Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κυκλοφορει ιωση?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πηγαμε παιδιατρο χθες...ιωση σε συνδυασμο με πολλα δοντια που βγαινουν.Δυσκολη η νυχτα μας χθες.Ανησυχος υπνος, ξυπνησε στις 3 και μεχρι τις 6 το πρωι το ματι γαριδα.Καθε 3 ωρες σχεδον δινω αντιπυρετικο.

6bMYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια.

Να σας πω τη δική μας περίπτωση.Χθες 12.30 το βράδυ η κόρη μου 1,5 χρονών παρουσίασε υψηλό πυρετό- 39,2.Της δώσαμε αντιπυρετικό και μετά από λίγο έκανε εμετό.Την πήγαμε αμέσως στο νοσοκομείο και μας είπαν να συνεχίσουμε τα αντιπυρετικά. Μας είπαν πως μπορεί να είναι γαστρεντερίτιδα ή ουρολοίμωξη.Σήμερα ο πυρετός εξακολουθεί και έχει και διάρροιες. Αύριο θα πάμε στον παιδίατρό μας.

Περαστικά στα παιδάκια σας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα. Πήγαμε σήμερα το πρωί στον παιδίατρο.Μάλλον είπε ότι είναι γαστρεντερίτιδα αλλά θα δούμε μέχρι και την Τρίτη.Θα κάνουμε και καλλιέργεια ούρων σήμερα.Της έχω βάλει το ειδικό σακουλάκι και περιμένω.Πάντως ο πυρετός εξακολουθεί να ανεβαίνει μέχρι 39,2.Μακάρι να είναι γαστρεντερίτιδα κι όχι ουρολοίμωξη...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μπήκα να ενημερώσω για να ξέρετε και εσεις εαν δεν ξέρετε είδη βέβαια...

Η Μικρή μου το σάββατο το βράδυ μου έκανε πυρετο 38.7 της επεσε μετα απο τεσσερις ώρες περίπου και δευτερα πρωι με ενημερώσανε σήμερα απο τον Σταθμό οτι εχει κάνει 2 φορές Διάροια........Πήρα τον γιατρο και μου είπε οτι εχει πολλα κρόυσματα ελαφριας Γαστρεντερίτιδας κρατάει περίπου 1 εβδομαδα......Αυτα ηθελα να σας τα πω να τα ξέρετ!!!!μα ειναι δυνατόν καλοκαιριάτικα τι να πω.......

ff033a3307.png
Link to comment
Share on other sites

εμεις τελικα τη βγαλαμε φτηνα και το ιδιο σας ευχομαι

2 μερες ουσιαστικα πυρετος

εκανε 3-4 φορες εμετο

αντι νερακι και στις κρεμες, εβρασα λιγο ριζακι και χρησιμοποιησα αυτο σαν νερο

ειναι πιο δυναμωτικο και καλο για την κοιλιτσα γιατι το ρυζι δεν το ηθελε με τιποτα

ελαττωνουμε και τα γαλακτερα αν ειναι κατι προς γαστρεντεριτιδα

και παλι περαστικα

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ax μη μου λες τετοια!!!!!!!!!!!!!!

την Παρασκευη τελειωσαμε αντιβιωση για βρογχιτιδα και ηταν μια χαρα, το πρωι ομως ξυπνησε με 37,8(ηλεκτρονικο θερμ) και εδωσα ντεπον και επεσε.το απεδωσα σε δοντακι αλλα το απογευμα ειχε 39,4.περιμενω να περασει η ωρα για να παρω τον γιατρο.λετε να εχει αρρωστησει?διαρροια δεν εκανε και βηχει πολυ λιγο που και που

και ειχα σκοπο να παμε για μπανιο σημερα..........κλαψ κλαψ

iQSqp3.png

qajOp2.png

MACEDONIA IS GREEK AND ONLY GREEK

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα..Τελικά στην γενική ούρων που κάναμε στη μικρή χθες βρέθηκε αιμοσφαιρίνη(+) στα ούρα, πυοσφαίρια και ερυθρά αλλά η καλλιέργεια βγήκε αρνητική.Ο υψηλός πυρετός έχει σταματήσει αλλά από χθες συνεχώς έχει διάρροια.Τελικά έχει γαστρεντερίτιδα μας είπε σήμερα το πρωί ο παιδίατρος.Μας έδωσε αντιβίωση, ένα σιροπάκι και δίαιτα.Φρουτόκρεμα μόνο μπανάνα και μήλο ενώ για μεσημεριανό ρυζάκι.

Link to comment
Share on other sites

αφηστε βρε κοριτσια και ξαναλέω ειναι δυνατον τετοια περιοδο καλοκαιριου?

ο αρρωστος καιροσ φταιει τι να πω?

 

ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ BABE ΓΙΑΤΙ ΜΠΗΚΑΜΕ ΑΜΕΣΩΣ ΣΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ...ΟΙ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΙ ΟΛΩΝ ΣΟΚΑΡΙΣΤΙΚΑΝ...ΕΔΩ ΕΜΕΝΑ ΕΠΙΑΣΕ ΚΑΤΑΡΟΗ 3 ΜΕΡΕΣ, ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΜΙΚΡΟΥΛΙΑ...

6bMYp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αχ βρε κορίτσια.:( Εμένα η μικρή μου έκανε 39 + πυρετο το προηγούμενο Σαβ/κο Την Δευτερα ήταν καλα και την Τριτη και Τετάρτη δέκατα. Επίσης είχε λίγη καταρροή όπου έχει εξελιχτει σε αρκετα έντονο βήχα και διάρροια του στυλ με τον έντονο βήχα της φευγουν λίγα κακακια και όταν κάνει κανονικά κακά δυο φορές την ημέρα τα κάνει αραιά..... Στο εν το μεταξύ έχει ερεθιστεί πολύ από πίσω και πονάει!! Ο γιατρός μου είπε ότι είναι 'ιωση και δεν μου έδωσε τίποτα. όπου να ναι κλείνουμε βδομάδα με τα διάφαρα συμπτώματα. Το καλό έιναι ότι δεν έχει πυρετο απο την Τετάρτη και μετά. Τα έχουμε παίξει ομαδικώς γιατί ξέχασα να σας πω έχει ξεράσει και τρεις τέσσερις φορές...Ολα μαζί δεν έμεινε και τίποτα....:?.Λέτε να πρέπει να της κάνω τίποτα εξετάσεις αν συνεχιστεί και άλλο? Αντε βρε ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!

Link to comment
Share on other sites

είμαστε και εμείς σε ανάρρωση, παρουσιάστηκε πυρετός 38,6 και κόκκινα σπιθουράκια. κράτησε 2 μέρες ο πυρετός αλλά τα σπιθουράκια φούντωσαν και γέμισε το κορμάκι του μικρούλη μου. ο γιατρός είπε ότι έχει ίωση, ο λαιμός του εσωτερικά είναι κόκκινος με φυσαλίδες, τα σπιθουράκια βγήκαν λόγω της ίωσης η οποία μου είπε ο γιατρός είναι κάτι σαν ξαδερφάκι της ανεμοβλογιάς. Εξέτασε και τον δικό μου λαιμό και του άντρα μου και είπε ότι την έχουμε και εμείς χωρίς όμως να το καταλαβαίνουμε, ο μικρούλης μου όμως είναι η πρώτη φορά που αρρωσταίνει, είναι και παραπονιάρης...!

line_wave_beg_40_time_1233032400_text_ef20f6eff5f6effdeaeff220ece1f220e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον νεωτερα για την ιωση. Σήμερα πήγα την μικρή στον γιατρό...Με το που φτάσαμε στην πολυκατοικία δεν ήθελε να μπει μέσα....Τελικά της είπα πάμε να πάρεις κάτι παιχνίδια που έχει πάνω και πείστηκε. Τέλος πάντων με συνοδεία κλάμματος την ακροάστηκε είδε και λαιμό και αυτιά και ευτυχώς δεν έχει ακροαστικά και δεν χρειαστήκαμε αντιβίωση(μου έκανε και ένα 38αρι πυρετο το Σάββατοκύριακο και φοβήθηκα). Είναι ΑΠΛΑ ιωση έχει αρκετα φλεμματα που της φέρνουν βήχα να της δίνω κανένα σιροπάκι για να διευκολύνω... Λέω να της πάρω το φυτικο του ΚΟΡΡΕ με μέλι και βότανα το έχετε δοκιμάσει καμμία από σας? Στον σταθμό να αποφύγω να την στείλω για λίγο γιατί κυκλοφορούν γαστρεντερίτιδες... Ωραια λέω και στο τέλος της χρονιάς 'οπως και στην αρχή δεν θα φανούμε... Α και μου είπε να την κάνω πολλά μπάνια στην θάλασσα και να την βουτήξω μέσα αν γίνεται που θα της κάνει καλό ακόμα και ο αέρας της θάλασσας... Αυτά τουλάχιστον γλιτώσαμε τα χειρότερα... Περαστικά σε όλα τα άρρωστα παιδάκι...

Link to comment
Share on other sites

είμαστε και εμείς σε ανάρρωση, παρουσιάστηκε πυρετός 38,6 και κόκκινα σπιθουράκια. κράτησε 2 μέρες ο πυρετός αλλά τα σπιθουράκια φούντωσαν και γέμισε το κορμάκι του μικρούλη μου. ο γιατρός είπε ότι έχει ίωση, ο λαιμός του εσωτερικά είναι κόκκινος με φυσαλίδες, τα σπιθουράκια βγήκαν λόγω της ίωσης η οποία μου είπε ο γιατρός είναι κάτι σαν ξαδερφάκι της ανεμοβλογιάς. Εξέτασε και τον δικό μου λαιμό και του άντρα μου και είπε ότι την έχουμε και εμείς χωρίς όμως να το καταλαβαίνουμε, ο μικρούλης μου όμως είναι η πρώτη φορά που αρρωσταίνει, είναι και παραπονιάρης...!

 

 

μάλλον το ίδιο έχουμε Deppy77....:-( (τα σπιθουράκια θα 'ναι μάλλον αιφνίδιο εξάνθημα από τον πυρετό)

 

η διάγνωση του γιατρού μας είναι ερπητική κυνάγχη:rolleyes:

Αρχικά είχε πυρετό (38-38,7) και νόμιζα ότι απλά κρύωσε ή καμιά ίωση έχει, του δωσα αντιπυρετικό, αλλά την επόμενη μέρα παρατήρησα ότι δεν ήθελε να φάει τίποτα ούτε να πιει (που το νουφ πίνει πάνω από 2λιτρα τη μέρα νερό) για την ακρίβεια ζητούσε να φάει και να πιει και με το που 'βαζε κάτι στο στόμα διαμαρτυρόταν ότι τον καίει ("τζιζ") και ζητούσε "άλλο", δοκίμασα όλα τα μπουκάλια -ποτήρια-καλαμάκια τίποτα και ψιλιάστηκα ότι κάτι τρέχει με το στόμα (είπα άφθες-στοματίτιδα θα είναι) τον πήγα παιδίατρο και είδαμε ότι ο φάρυγγάς του είναι γεμάτος (τρόμαξα:-( με το θέαμα) μαας έδωσε σιρόπι zovirax και αντιπυρετικό έχει - δεν έχει πυρετό για 5μέρες. 2μέρες δεν έτρωγε τίποτα σχεδόν - με τη σύριγγα του διναμε υγρά :( από σήμερα ευτυχώς δέχεται και μπουκάλι:-P

περαστικά στα μωράκια μας

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...