Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ερώτηση για Αττικό και κ.Χρέλια


Recommended Posts

Γεια σας.Χρειάζομαι τη βοήθεια σας γιατά είμαι λίγο μπερδεμένη..Είμαι στον 6ο μήνα κι επεδή έχω 3 μεγάλα ινομυώματα υπάρχει κίνδυνος προωρότητας και αυξημένη πιθανότητα καισαρικής.Θα ήθαλα να μου πείτε όσες έχετε γεννήσει στο Αττικό γνωρίζετε εάν κάνουν επισκληρίδιο στις καισαρικές ή μόνο ολική νάρκωση;Στο φυσιολογικό τοκετό υπάρχει αυτή η δυνατότητα;

Λόγω προβλημάτων στον 4ο και 5ο μήνα έκανα εκτάκτως υπέρηχο σε ιδιωτικά κέντρα.Εκεί είδα η διαφορά του μηχανήματος των υπερήχων με αυτό του γιατρού μου.(κ.Χρέλιας).Ενώ είμαι ευχαριστημένη από το γιατρό νιώθω ανασφάλεια που εκτός από την καρδούλα του μωρού δεν έχω ακριβείς πληροφορίες για τα ινομυώματα, το φύλο κλπ..Τι να κάνω;Να του ζητήσω να κάνω υπερήχους σε άλλα κέντρα με πιο σύγχρονα μηχανήματα;Εάν έχουμε με κάποια κυρία τον ίδιο γιατρό θα ήθελα να μου πει τη γνώμη της.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας.Χρειάζομαι τη βοήθεια σας γιατά είμαι λίγο μπερδεμένη..Είμαι στον 6ο μήνα κι επεδή έχω 3 μεγάλα ινομυώματα υπάρχει κίνδυνος προωρότητας και αυξημένη πιθανότητα καισαρικής.Θα ήθαλα να μου πείτε όσες έχετε γεννήσει στο Αττικό γνωρίζετε εάν κάνουν επισκληρίδιο στις καισαρικές ή μόνο ολική νάρκωση;Στο φυσιολογικό τοκετό υπάρχει αυτή η δυνατότητα;

Λόγω προβλημάτων στον 4ο και 5ο μήνα έκανα εκτάκτως υπέρηχο σε ιδιωτικά κέντρα.Εκεί είδα η διαφορά του μηχανήματος των υπερήχων με αυτό του γιατρού μου.(κ.Χρέλιας).Ενώ είμαι ευχαριστημένη από το γιατρό νιώθω ανασφάλεια που εκτός από την καρδούλα του μωρού δεν έχω ακριβείς πληροφορίες για τα ινομυώματα, το φύλο κλπ..Τι να κάνω;Να του ζητήσω να κάνω υπερήχους σε άλλα κέντρα με πιο σύγχρονα μηχανήματα;Εάν έχουμε με κάποια κυρία τον ίδιο γιατρό θα ήθελα να μου πει τη γνώμη της.

:confused: Babycare καταρχήν με το καλό να γεννήσεις το μωράκι σου!Εγώ γέννησα με καισαρική προγραμματισμένη λόγω δυστροφίας εμβρύου.Αρχικά είχαμε πεί να κάνουμε επισκληρίδιο με την καισαρική πράγμα που γίνεται αλλα τελικά αφού την έκανα δεν με έπιασε!!!Το πιστεύεις?την ώρα λοιπόν που μου έκαναν την τομή άρχισα να ουρλιάζω.Τελικά έκανα ολική. Μην σκέφτεσαι την δική μου περίπτωση όμως είναι κάτι που δεν συμβαίνει συχνά. Πάντως σε επόμενη αγκυμοσύνη θα ζητήσω ολική αυτό είναι σίγουρο.Μια φίλη πάντως που γέννησε με καισαρική και με επισκληρίδιο μου είπε ότι έζησε μοναδικές στιγμές. Τώρα όσον αφορά τους φόβους που δικαιολογημένα έχεις με τα μηχανήματα αν εσύ αισθάνεσαι σιγουριά σε κάποιο άλλο κέντρο συζητησέ το με το γιατρό σου και πήγαινε όπου αισθάνεσαι εσύ ασφάλεια.όλα καλά θα πάνε, θα δείς.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εγω στη δευτερη εγκυμοσυνη μου νοσηλευτηκα στο ΑΤΤΙΚΟ γιατι ο γιατρος μου ο κ.Σαλαμαλεκης ειναι διευθυντης εκει.Καθησα περιπου δυο μηνες και γνωριζω σχεδον ολους τους γιατρους.Ο κ. Χρελιας (λεκτωρας πανεπιστημιου)ειναι ενας απο τους καλυτερους εκει μεσα σου προτεινω να τον εμπιστευτεις και να μιλας μαζι του για οτι σε απασχολει.Οσο για επισκληριδιο στις καισαρικες κανουν βεβαια αναλογα και την εγκυμοσυνη.Εγω γεννησα σχετικα προωρα στην 35 εβδομαδα με καισαρικη προγραμματισμενη λογω επιπωματικου πλακουντα και εκανα επισκληριδιο τρομερη εμπειρια καταλαβα τα παντα αλλα δεν πονουσα και να φανταστεις οτι η περιπτωση μου ηταν πολυ δυσκολη..Λοιπον μη φοβασαι ολα καλα θα πανε ο γιατρος σου ειναι πολυ καλος το νοσοκομειο αψογο το προσωπικο φανταστικο..

Με το καλο να γεννησεις το μωρακι σου!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η νύφη μου πέρασε μια σχετική ταλαιπωρία στην εγκυμοσύνη της, με αλλαγή γιατρού στα μέσα της και με τον νέο γυναικολόγο να απουσιάζει τις ημέρες του Αυγούστου που γέννησε. Ο αντικαταστάτης του ήταν ο Χρέλιας, ο οποίος άφησε σε όλη την οικογένεια τις καλύτερες εντυπώσεις. Η νύφη μου λέει ότι δεν μπήκε για να γεννήσει αλλά για πάρτυ. Ο τοκετός ευτυχώς ήταν σχετικά εύκολος, ο γιατρός πολύ συνεργάσιμος, το μωρό ήταν μια χαρά.

Ετσι παρά την ταλαιπωρία στην διάρκεια της εγκυμοσύνης, λέμε τέλος καλό όλα καλά.

Προσωπικά βλέπω άλλον γιατρό γιατί δυστυχώς λόγω εργασίας και περίεργου ωραρίου δεν έχω δυνατότητα να δω τον Χρέλια, μιας που κάνει ιατρείο ημέρες που εγώ δεν μπορώ να φύγω από την δουλειά.

Πάντως αν μείνω έγκυος, στο Αττικό θα πάω στον Χρέλια.

Παρεμπιπτόντως, στο Αττικό η γέννα μας ήρθε πολύ φτηνότερα από οποιοδήποτε άλλο ιδιωτικό νοσοκομείο, η νύφη μου έμεινε σε μονόκλινο, το μωρό ήταν συνέχεια δίπλα της, το θήλασε κανονικά, κ.λ.π. Γνωρίζω επίσης κάποια νοσηλεύτρια που διορίστηκε σχετικά πρόσφατα εκεί και μου έχει πει τα καλύτερα.

Σου εύχομαι καλή λευτεριά και ό,τι επιθυμείς

:-)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα.

Εγώ γέννησα στο Αττικόν πριν 3 μήνες. Δεν είχα τον Χρέλια αλλά άκουσα πολύ καλά λόγια από την κοπέλα που ήταν δίπλα μου στο δωμάτιο. Τον είδα όταν ήρθε να τσεκάρει πως πάει και μου έκανε πολύ καλή εντύπωση. Πάντως επειδή είχα δύσκολη γέννα, εκτός από τον γιατρό μου (τον Γιάννη Σαλλούμ - ΘΕΟΣ), ήρθαν να με βοηθήσουν κι άλλοι 2 γιατροί καταπληκτικοί και έτσι κατάφερα να γεννήσω φυσιολογικά! Γενικά έμεινα πολύ ευχαριστημένη με τους γιατρούς και τις μαίες της Μαιευτικής. Ακόμη κι αυτοί που περνούσαν με τους φοιτητές τους τα πρωινά και δεν με γνώριζαν, ήταν ευγενέστατοι και απαντούσαν σε κάθε ερώτησή μου.

 

Επίσης, επισκληρίδιο κάνουν αν θες και στον φυσιολογικό και στην καισαρική. Στην δεύτερη περίπτωση όπως είδα, την αφήνουν την πρώτη μέρα μέχρι να σηκωθείς, για παυσίπονο (σε μικρές δόσεις βέβαια).

Ολική κάνεις μόνο αν συντρέχουν ειδικοί λόγοι. Από την εμπειρία μου, ο αναισθησιολόγος που έκανε τη δικιά μου, δεν με πόνεσε καθόλου και δεν είχα αργότερα κανένα σύμπτωμα. Μπορεί βέβαια αυτό να έτυχε σε μένα.

 

Με το μόνο που δεν έμεινα ευχαριστημένη ήταν με το φαγητό. Τελείως νοσοκομειακό, άνοστο και σε μικρές ποσότητες.

 

Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο και αν θες τη γνώμη μου προσπάθησε να μην αγχώνεσαι (εγώ δεν τα κατάφερα και από το άγχος και την κούραση που μάζεψα τις πρώτες μέρες κόντεψα να νοσηλευτώ)! Να σκέφτεσαι το μπουμπουκάκι σου και να χαμογελάς!

 

Ό,τι άλλο θες να με ρωτήσεις για το νοσοκομείο είμαι στη διάθεσή σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας.Χρειάζομαι τη βοήθεια σας γιατά είμαι λίγο μπερδεμένη..Είμαι στον 6ο μήνα κι επεδή έχω 3 μεγάλα ινομυώματα υπάρχει κίνδυνος προωρότητας και αυξημένη πιθανότητα καισαρικής.Θα ήθαλα να μου πείτε όσες έχετε γεννήσει στο Αττικό γνωρίζετε εάν κάνουν επισκληρίδιο στις καισαρικές ή μόνο ολική νάρκωση;Στο φυσιολογικό τοκετό υπάρχει αυτή η δυνατότητα;

Λόγω προβλημάτων στον 4ο και 5ο μήνα έκανα εκτάκτως υπέρηχο σε ιδιωτικά κέντρα.Εκεί είδα η διαφορά του μηχανήματος των υπερήχων με αυτό του γιατρού μου.(κ.Χρέλιας).Ενώ είμαι ευχαριστημένη από το γιατρό νιώθω ανασφάλεια που εκτός από την καρδούλα του μωρού δεν έχω ακριβείς πληροφορίες για τα ινομυώματα, το φύλο κλπ..Τι να κάνω;Να του ζητήσω να κάνω υπερήχους σε άλλα κέντρα με πιο σύγχρονα μηχανήματα;Εάν έχουμε με κάποια κυρία τον ίδιο γιατρό θα ήθελα να μου πει τη γνώμη της.

γιατι δεν κανεις τους υπερυχους στο αττικο?κ εμενα εκει ειναι ο γιατρος μου κ παω εκει για υπερυχους .τα μηχανηματα ειναι πολυ καλα.μονο που θες ραντεβου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα.

Εγώ γέννησα στο Αττικόν πριν 3 μήνες. Δεν είχα τον Χρέλια αλλά άκουσα πολύ καλά λόγια από την κοπέλα που ήταν δίπλα μου στο δωμάτιο. Τον είδα όταν ήρθε να τσεκάρει πως πάει και μου έκανε πολύ καλή εντύπωση. Πάντως επειδή είχα δύσκολη γέννα, εκτός από τον γιατρό μου (τον Γιάννη Σαλλούμ - ΘΕΟΣ), ήρθαν να με βοηθήσουν κι άλλοι 2 γιατροί καταπληκτικοί και έτσι κατάφερα να γεννήσω φυσιολογικά! Γενικά έμεινα πολύ ευχαριστημένη με τους γιατρούς και τις μαίες της Μαιευτικής. Ακόμη κι αυτοί που περνούσαν με τους φοιτητές τους τα πρωινά και δεν με γνώριζαν, ήταν ευγενέστατοι και απαντούσαν σε κάθε ερώτησή μου.

 

Επίσης, επισκληρίδιο κάνουν αν θες και στον φυσιολογικό και στην καισαρική. Στην δεύτερη περίπτωση όπως είδα, την αφήνουν την πρώτη μέρα μέχρι να σηκωθείς, για παυσίπονο (σε μικρές δόσεις βέβαια).

Ολική κάνεις μόνο αν συντρέχουν ειδικοί λόγοι. Από την εμπειρία μου, ο αναισθησιολόγος που έκανε τη δικιά μου, δεν με πόνεσε καθόλου και δεν είχα αργότερα κανένα σύμπτωμα. Μπορεί βέβαια αυτό να έτυχε σε μένα.

 

Με το μόνο που δεν έμεινα ευχαριστημένη ήταν με το φαγητό. Τελείως νοσοκομειακό, άνοστο και σε μικρές ποσότητες.

 

Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο και αν θες τη γνώμη μου προσπάθησε να μην αγχώνεσαι (εγώ δεν τα κατάφερα και από το άγχος και την κούραση που μάζεψα τις πρώτες μέρες κόντεψα να νοσηλευτώ)! Να σκέφτεσαι το μπουμπουκάκι σου και να χαμογελάς!

 

Ό,τι άλλο θες να με ρωτήσεις για το νοσοκομείο είμαι στη διάθεσή σου.

 

να σε ρωτησω εγω κατι?σε βαλαν σε 4κλινο δωματιο?ηταν γεματο ?μου εχουν πει οτι σπανια γεμιζει κ οτι ειναι καλυτερα απο τα μικρα μονοκλινα.επισης θελω να ξερω στο δωματιο φερνουν μονο γυναικες απο γεννες η κ απο αλλες γυναικολογικες επεμβασεις?το βραδυ το μωρο ειναι συνεχεια εκει?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ στο Αττικό γέννησα πριν 7 μήνες και ο γιατρός μου ήταν ο κος Χρέλιας. Έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένη και από το γιατρό, και από τις μαίες (ακόμα τις ευχαριστώ για την βοήθειά τους) και από το νοσοκομείο. Ο Χρέλιας όση ώρα είμασταν μέσα έκανα πλάκα και προσπαθούσε να με κάνει να γελάσω. Πραγματικά δεν έχεις να φοβάσαι για τίποτα ούτε από τον γιατρό ούτε από το νοσοκομείο!

Link to comment
Share on other sites

να σε ρωτησω εγω κατι?σε βαλαν σε 4κλινο δωματιο?ηταν γεματο ?μου εχουν πει οτι σπανια γεμιζει κ οτι ειναι καλυτερα απο τα μικρα μονοκλινα.επισης θελω να ξερω στο δωματιο φερνουν μονο γυναικες απο γεννες η κ απο αλλες γυναικολογικες επεμβασεις?το βραδυ το μωρο ειναι συνεχεια εκει?

 

Ήμουν σε 2κλινο, αλλά τα απ' όσο είδα κάποια 4κλινα είχαν 1 κρεβάτι άδειο και κάποια 2. Γενικά επειδή έρχονται και φεύγουν συνέχεια νέες μανούλες, αυτό αλλάζει όλη την ώρα.

Στα δωμάτια όντως θα είσαι μόνο με γυναίκες που έχουν γεννήσει. Τα γυναικολογικά περιστατικά τα βάζουν χώρια.

Το μωράκι σου το έχεις συνέχεια μαζί σου. Το μπανάκι του το κάνουν το πρωί οι μαίες, μαζί με το ζύγισμα και την αιμοληψία για ίκτερο και τις λοιπές εξετάσεις. Εμάς επειδή δεν έκανε καθόλου, του πήραν μόνο μια φορά αίμα. Άλλαγμα πάνας την κάνεις εσύ ή ο μπαμπάς σε χώρο που είναι δίπλα στα δωμάτια και έχει νιπτήρα, γαζούλες για τον αφαλό, ορούς/ενέσεις για τη μυτούλα, θήλαστρο κλπ. Αν θες ζητάς σε κάθε περίπτωση τις μαίες να σε βοηθήσουν. Ο άντρας μου επειδή ήταν φοβητσιάρης, κάθε φορά που πήγαινε να τον αλλάξει φώναζε τις κοπέλες!

Το βράδυ μπορεί να κάτσει κάποιος μαζί σου στο δωμάτιο: όποιος θέλει αν είσαι σε μονόκλινο ή 2κλινο - μόνο γυναίκα αν είσαι σε 4κλινο.

Ό,τι άλλο θες ρώτα με.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ!!! ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΠΡΙΝ 2 ΜΗΝΕΣ ΣΤΟ ΑΤΤΙΚΟ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΤΟΝ Κ.ΧΡΕΛΙΑ ΕΜΕΙΝΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟ , ΤΟ ΠΡΩΣΟΠΙΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ.ΗΜΟΥΝ ΣΕ ΤΕΤΡΑΚΛΙΝΟ ΤΟ 2ο ΒΡΑΔΥ ΗΜΟΥΝ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΜΕΤΑ ΓΕΜΜΗΣΕ.ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΚΑΝΑΝΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΗΝ ΓΕΝΝΑ, ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΔΙΠΛΑ ΣΟΥ, ΕΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΙΚΑ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ, ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΗΧΟΥΣ ΕΓΩ ΤΟΥΣ ΕΚΑΝΑ ΟΛΟΥΣ ΣΤΟ ΑΤΤΙΚΟ,(ΑΦΟΥ ΕΚΛΕΙΣΑ ΤΟ 1ο ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕΤΑ ΚΛΕΙΝΑΝ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΑ) ΕΑΝ ΚΑΙ Ο Κ.ΧΡΕΛΙΑΣ ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΙΑΤΡΕΙΟ ΤΟΥ ΜΗΧΑΝΗΜΑ.ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΕΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΟΥ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ήμουν σε 2κλινο, αλλά τα απ' όσο είδα κάποια 4κλινα είχαν 1 κρεβάτι άδειο και κάποια 2. Γενικά επειδή έρχονται και φεύγουν συνέχεια νέες μανούλες, αυτό αλλάζει όλη την ώρα.

Στα δωμάτια όντως θα είσαι μόνο με γυναίκες που έχουν γεννήσει. Τα γυναικολογικά περιστατικά τα βάζουν χώρια.

Το μωράκι σου το έχεις συνέχεια μαζί σου. Το μπανάκι του το κάνουν το πρωί οι μαίες, μαζί με το ζύγισμα και την αιμοληψία για ίκτερο και τις λοιπές εξετάσεις. Εμάς επειδή δεν έκανε καθόλου, του πήραν μόνο μια φορά αίμα. Άλλαγμα πάνας την κάνεις εσύ ή ο μπαμπάς σε χώρο που είναι δίπλα στα δωμάτια και έχει νιπτήρα, γαζούλες για τον αφαλό, ορούς/ενέσεις για τη μυτούλα, θήλαστρο κλπ. Αν θες ζητάς σε κάθε περίπτωση τις μαίες να σε βοηθήσουν. Ο άντρας μου επειδή ήταν φοβητσιάρης, κάθε φορά που πήγαινε να τον αλλάξει φώναζε τις κοπέλες!

Το βράδυ μπορεί να κάτσει κάποιος μαζί σου στο δωμάτιο: όποιος θέλει αν είσαι σε μονόκλινο ή 2κλινο - μόνο γυναίκα αν είσαι σε 4κλινο.

Ό,τι άλλο θες ρώτα με.

ευχαριστω για τις πληροφοριες.να ρωτησω κατι ακομα.μαια ειχες του γιατρου η οποια εφημερευε την ημερα που γεννησες?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις πληροφοριες.να ρωτησω κατι ακομα.μαια ειχες του γιατρου η οποια εφημερευε την ημερα που γεννησες?

 

Ειχα ρωτήσει τον γιατρό μου για μαία και μου είπε οτι δεν χρειάζεται να έχω κάποια συγκεκριμένη και όποια κι αν έχει βάρδια θα με βοηθήσει. Έτσι κι έγινε και δεν είχα παράπονο. Βέβαια με βοήθησε μόνο στην αρχή γιατί μετά όπως είπα, λόγω περίδεσης, ήρθαν 2 γιατροί ακόμη και οι μαίες ήταν στο δωμάτιο αλλά λίγο παράμερα.

Πάντως μετά που τις χρειάστηκα για τον θηλασμό, σε όποια κι αν απευθύνθηκα με βοήθησε (κι ας είναι μετρημένες στα δάχτυλα λόγω έλλειψης προσωπικού).

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω κ παλι.μαλλον κ με μενα ετσι βλεπω να γινεται γιατι δεν μου εχει κανει κουβεντα για μαια.

 

Να υποθεσω αφου ειναι ετσι τα πραγματα δεν πληρωνεται εξτρα οπως στα ιδιωτικα?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ!!! ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΠΡΙΝ 2 ΜΗΝΕΣ ΣΤΟ ΑΤΤΙΚΟ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΤΟΝ Κ.ΧΡΕΛΙΑ ΕΜΕΙΝΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟ , ΤΟ ΠΡΩΣΟΠΙΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ.ΗΜΟΥΝ ΣΕ ΤΕΤΡΑΚΛΙΝΟ ΤΟ 2ο ΒΡΑΔΥ ΗΜΟΥΝ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΜΕΤΑ ΓΕΜΜΗΣΕ.ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΚΑΝΑΝΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΗΝ ΓΕΝΝΑ, ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΔΙΠΛΑ ΣΟΥ, ΕΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΙΚΑ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ, ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΗΧΟΥΣ ΕΓΩ ΤΟΥΣ ΕΚΑΝΑ ΟΛΟΥΣ ΣΤΟ ΑΤΤΙΚΟ,(ΑΦΟΥ ΕΚΛΕΙΣΑ ΤΟ 1ο ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕΤΑ ΚΛΕΙΝΑΝ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΑ) ΕΑΝ ΚΑΙ Ο Κ.ΧΡΕΛΙΑΣ ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΙΑΤΡΕΙΟ ΤΟΥ ΜΗΧΑΝΗΜΑ.ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΕΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΟΥ!!!

Μιλας για τους υπερηχους στην κλινική στο 2ο οροφο οχι στα εξωτερικα, ετσι? Κι εγω εκει πηγα στο τελος για τα doppler (εκανα αρκετα γιατι ειχα κατι προβληματακια).

Κανουν και τους απλους υπερηχους εκει των πρωτων μηνων? Μηπως εχεις προχειρο το τηλεφωνο? Σου κλεινουν αμεσα ραντεβου?

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω κ παλι.μαλλον κ με μενα ετσι βλεπω να γινεται γιατι δεν μου εχει κανει κουβεντα για μαια.

 

Να υποθεσω αφου ειναι ετσι τα πραγματα δεν πληρωνεται εξτρα οπως στα ιδιωτικα?

 

Στη μαία εμείς δεν δώσαμε κάτι, αλλά μπορεί να το κανόνισε ο γιατρός μου. Δεν το ξέρω με σιγουριά. Στον αναισθησιολόγο δώσαμε 200ευρώ.

Πάντως σε καμία περίπτωση το κόστος δεν πλησιάζει τα ιδιωτικά. Και τα ωφέλη για μένα ήταν αρκετά σε σχέση τουλάχιστον με το Μητέρα που γέννησαν πολλές φίλες μου και δεν μου άρεσαν αρκετά πράγματα στους κανονισμούς τους.

Link to comment
Share on other sites

χαζομαμα στο δικλινο πηγες επειδη το ζητησες η ετυχε?ηταν καλυτερα απο το τετρακλυνο?

 

σου ειχαν ζητησει να πας ρουχα κ κουβερτουλα για το μωρο η ειχε το νοσοκομειο οπως τα ιδιωτικα?

Link to comment
Share on other sites

Είχα ζητήσει μονόκλινο αλλά δεν είχε άδειο και έτσι με βάλαν σε 2κλινο. Καλύτερο / χειρότερο είναι θέμα τύχης. Ανάλογα ποιόν θα έχεις δίπλα σου. Τις πρώτες 2 μέρες ήταν άλλη κοπέλα, έφυγε και ήρθε άλλη. Και οι 2 πολύ καλές, αλλά η μάνα της πρώτης ροχάλιζε το βράδυ στην καρέκλα και δεν έκλεισα μάτι, ενώ της δεύτερης λουζόταν με άρωμα!

 

Μαζί σου πρέπει να 'χεις όσα χρειάζονται για το μωράκι. Κουβερτούλες, σεντονάκια, φορμάκια, πετσετούλες κτλ. Θα σου δώσουν μια λίστα αν ζητήσεις οι μαίες για να ξέρεις. Ορούς, γαζούλες, σαμπουάν τα έχει το νοσοκομείο.

 

Ασχετο. Αν θες αγόρασε μερικά φορμάκια απ' αυτά που είναι σαν "σακουλάκια". Δεν έχουν δηλαδή ξεχωριστά τα ποδαράκια και κλείνουν τραβώντας ένα κορδονάκι (δεν ξέρω αν κατάλαβες τι εννοώ). Είναι πολύ βολικά για τις πρώτες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Μιλας για τους υπερηχους στην κλινική στο 2ο οροφο οχι στα εξωτερικα, ετσι? Κι εγω εκει πηγα στο τελος για τα doppler (εκανα αρκετα γιατι ειχα κατι προβληματακια).

Κανουν και τους απλους υπερηχους εκει των πρωτων μηνων? Μηπως εχεις προχειρο το τηλεφωνο? Σου κλεινουν αμεσα ραντεβου?

 

ΝΑΙ ΣΤΟΝ 2ο ΟΡΟΦΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΠΛΟΥΣ ΥΠΕΡΗΧΟΥΣ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ 8,28 ΕΥΡΩ ΕΚΤΟΣ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ(Α' ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΚΛΠ ΤΑ ΟΠΟΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΛΕΦΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ, ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΑΠΛΑ ΣΕ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ) ΤΟ ΤΗΛ. ΕΙΝΑΙ 2105832236 ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, ΕΓΩ ΤΗΝ 1η ΦΟΡΑ ΕΚΛΕΙΣΑ ΑΠΟ ΤΟ 1535 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΛΕΙΝΑΝ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΜΕΤΡΑΓΑΝΕ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΓΡΑΦΑΝΕ ΤΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΠΑΝΩ ΣΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.

Link to comment
Share on other sites

Είχα ζητήσει μονόκλινο αλλά δεν είχε άδειο και έτσι με βάλαν σε 2κλινο. Καλύτερο / χειρότερο είναι θέμα τύχης. Ανάλογα ποιόν θα έχεις δίπλα σου. Τις πρώτες 2 μέρες ήταν άλλη κοπέλα, έφυγε και ήρθε άλλη. Και οι 2 πολύ καλές, αλλά η μάνα της πρώτης ροχάλιζε το βράδυ στην καρέκλα και δεν έκλεισα μάτι, ενώ της δεύτερης λουζόταν με άρωμα!

 

Μαζί σου πρέπει να 'χεις όσα χρειάζονται για το μωράκι. Κουβερτούλες, σεντονάκια, φορμάκια, πετσετούλες κτλ. Θα σου δώσουν μια λίστα αν ζητήσεις οι μαίες για να ξέρεις. Ορούς, γαζούλες, σαμπουάν τα έχει το νοσοκομείο.

 

Ασχετο. Αν θες αγόρασε μερικά φορμάκια απ' αυτά που είναι σαν "σακουλάκια". Δεν έχουν δηλαδή ξεχωριστά τα ποδαράκια και κλείνουν τραβώντας ένα κορδονάκι (δεν ξέρω αν κατάλαβες τι εννοώ). Είναι πολύ βολικά για τις πρώτες μέρες.

 

ναι ξερω ποια λες.αυτα που χρησιμοποιουν στα μαιευτηρια.το ειχα φανταστει οτι δεν εχουν δικα τους ρουχαλακια.απο την μια κακως γιατι πρεπει να κουβαλισω κ μια βαλιτσα για το παιδι απο την αλλη θα ξερω τι φοραει το παιδακι μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σε αναστατώσω αλλά αφού ζητάς πληροφορίες θα σου δώσω κι εγώ τις δικές μου γιατί πολλές γυναίκες λένε τα καλύτερα για τους γιατρούς τους αλλά είναι βαθιά νυχτωμένες.Πριν από περίπου 2 εβδομάδες ένα φιλικό ζευγάρι αναγκάστηκε να ''ρίξει'' το μωρό του που ήταν 8 μηνών επειδή ούτε ο γιατρός που τους έκανε:αυχενική διαφάνεια και β επιπέδου αλλά ούτε και ο Χρέλιας που ήταν ο γιατρός της είδαν πολύ σοβαρό πρόβλημα του μωρού....Τι να πώ...Ότι αυτά συμβαίνουν;Απλώς εύχομαι κανένας άνθρωπος να μην περάσει ποτέ αυτό που πέρασαν αυτοί.

Link to comment
Share on other sites

Στεναχωρήθηκα πραγματικά για την περίπτωση της φίλης σου. Όντως καμία γυναίκα και κανένα ζευγάρι δεν πρέπει να ζήσει κάτι παρόμοιο.

 

Βέβαια να ξέρεις πως η κάθε έγκυος έχει εμπιστοσύνη στο γιατρό της και έτσι πρέπει να 'ναι. Όπως επίσης, κάποιος γιατρός μπορεί εμένα να "μου κάνει" σαν επιστήμονας και σαν άνθρωπος, και σε κάποια άλλη κοπέλα, όχι. Γι' αυτό εδώ καταθέτουμε τις προσωπικές μας εμπειρίες και όχι μια γενική εκτίμηση για την αξιοσύνη του κάθε γιατρού. Θα σε παρακαλούσα λοιπόν, να μην χρησιμοποιείς εκφράσεις όπως "βαθιά νυχτωμένες" γιατί δεν ηχούν πολύ καλά. Καλά κάνεις βέβαια και καταθέτεις κι εσύ την εμπειρία αυτή, για να έχει η κοπέλα μια σφαιρική άποψη, αλλά μην μειώνεις και τα βιώματα των υπολοίπων μαμάδων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σε αναστατώσω αλλά αφού ζητάς πληροφορίες θα σου δώσω κι εγώ τις δικές μου γιατί πολλές γυναίκες λένε τα καλύτερα για τους γιατρούς τους αλλά είναι βαθιά νυχτωμένες.Πριν από περίπου 2 εβδομάδες ένα φιλικό ζευγάρι αναγκάστηκε να ''ρίξει'' το μωρό του που ήταν 8 μηνών επειδή ούτε ο γιατρός που τους έκανε:αυχενική διαφάνεια και β επιπέδου αλλά ούτε και ο Χρέλιας που ήταν ο γιατρός της είδαν πολύ σοβαρό πρόβλημα του μωρού....Τι να πώ...Ότι αυτά συμβαίνουν;Απλώς εύχομαι κανένας άνθρωπος να μην περάσει ποτέ αυτό που πέρασαν αυτοί.

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΙΛΗ ΣΟΥ, ΑΠΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ Β΄ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΠΟΥ ΤΑ ΕΚΑΝΑ? ΕΓΩ ΕΜΕΙΝΑ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΤΙΚΟ ΤΑ ΜΕΤΡΑΓΑΝΕ ΠΟΛΥ ΩΡΑ, ΙΣΩΣ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΔΙΔΥΜΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΠΩ.....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμενα!!:)

Και εγω γιατρο τον Κο Χρελια εχω, και μεχρι στιγμης ειμαι πολυ ευχαριστημενη! Απο την αρχη με εχει στειλει στο Αττικο για ολους τους υπερηχους. Η γιατρος που μου εκανε τον πρωτο υπερηχο, αν και διαπιστωσε πως ηταν πολυ νωρις για αυχενικη, παρολα αυτα ασχοληθηκε μαζι μας μας εδειξε το μωρο, μας εβαλε να ακουσουμε την καρδια του, μας εξηγησε ποσο αναπτυγμενο ειναι δειχνωντας μας τα ποδαρακια και τα χερακια που δεν ειχαν ακομα διαμορφωθει. Γενικα ασχοληθηκε και εφαγε το χρονο της χωρις να κανουμε τελικα την εξεταση.

Τωρα για τον γιατρο δεν ξερω αν ειμαι "μακρια νυχτωμενη":shock:

Ελπιζω πως οχι, μεχρι τωρα ολα καλα, ειναι συνεργασιμος απανταει σε ολα παντα, ακομα και απο το τηλεφωνο, ειναι λιγο αυστηρος, αλλα για εμενα ειναι ολα καλα! Ειναι πολυ πρωσοπικο θεμα η επιλογη του γιατρου τελικα!!!

7ytop2.png
Link to comment
Share on other sites

και εγω εχω να πω τα καλυτερα για τους υπερυχους.βεβαια ο γιατρος μου ειναι αλλος αλλα αυτος επεμενε να κανω μεσα στο νοσοκομειο τις εξετασεις γιατι οπως μου εξηγησε εχουν καλα μηχανηματα μα πανω απο ολα ειναι πολυ καλη η γυναικα που τους κανει.

και επειδη συνηθως πρωτα καθεται ενας ειδικευομενος να το κανει κ αλλα δεν τα καταφερνουν {ειδικα στην αυχενικη}ερχεται υστερα αυτη κ στα εξηγει απο την αρχη.

εμας επεμενε να μας δειξει ολα τα οργανα του παιδιου να ξερουμε!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...