Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΡΑΙΑ ΤΑ ΔΥΟ ΠΡΩΤΑ ΔΟΝΤΑΚΙΑ


Recommended Posts

Βρε κορίτσια θέλω την γνώμη σας αν έχετε μεγαλύτερα παιδάκια.Ο μικρούλης μου έχει βγάλει τέσσερα δοντάκια, δύο επάνω και δύο κάτω. Τα δύο επάνω όμως είναι αραιά. Δεν έχω δώσει σημασία όμως γιατί είναι τόσο γλυκούλι το καστοράκι μου που το ξεχνάω. Αυτά όταν πέσουν θα ξαναβγούν αραιά?Υπάρχει καμία μανούλα με ανάλογη εμπειρία?:twisted:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Βρε κορίτσια θέλω την γνώμη σας αν έχετε μεγαλύτερα παιδάκια.Ο μικρούλης μου έχει βγάλει τέσσερα δοντάκια, δύο επάνω και δύο κάτω. Τα δύο επάνω όμως είναι αραιά. Δεν έχω δώσει σημασία όμως γιατί είναι τόσο γλυκούλι το καστοράκι μου που το ξεχνάω. Αυτά όταν πέσουν θα ξαναβγούν αραιά?Υπάρχει καμία μανούλα με ανάλογη εμπειρία?:twisted:

 

Εμενα η κορη μου ειναι 3 χρονων και ειναι ετσι τα δοντακια της!

Βεβαια πιστευω οτι ειναι και θεμα κληρονομικοτητας, γιατι κι εμενα ειναι του αντρα μου ετσι και αρκετοι απο το σοι του εχουν επισης αραια δοντια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ε και;

Λενε οτι όσοι εχουν τα δυο πάνω μπροστινά με διάστημα μεταξύ τους γίνονται διασημοι!

 

η οτι θα εχουν καλυ τυχη στη ζωη τους. συμπτωματικα ο μελλον νονος του μπομπιρα εχει και αυτος αραια δοντια και οταν του ειπα αυτο για την τυχη απαντησε "ετσι σου'πανε να λες? και τους πιστεψες?χαχαχαχα"

 

οταν λεμε διασημοι, σαν τον πετρο φιλιππιδη ενα πραμα?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα της μαμάς μου είναι έτσι.Μα είναι δυνατόν να κληρονομήσει το παιδί από τη γιαγιά τα δοντάκια?Τόσα άλλα καλά έχει! Και καλά τώρα όπως είναι, αν μεγαλώσει και μεγαλώσει και το άνοιγμα μπροστά? Σαν κουμπαράς θα μου γίνει το καστοράκι μου.Πάντως μου ρχεται να τον φάω όταν γελάει και φαίνονται τα δόντάκια του.

Link to comment
Share on other sites

η οτι θα εχουν καλυ τυχη στη ζωη τους. συμπτωματικα ο μελλον νονος του μπομπιρα εχει και αυτος αραια δοντια και οταν του ειπα αυτο για την τυχη απαντησε "ετσι σου'πανε να λες? και τους πιστεψες?χαχαχαχα"

 

οταν λεμε διασημοι, σαν τον πετρο φιλιππιδη ενα πραμα?

 

Η σαν την Μαντόνα!

Link to comment
Share on other sites

η οτι θα εχουν καλυ τυχη στη ζωη τους. συμπτωματικα ο μελλον νονος του μπομπιρα εχει και αυτος αραια δοντια και οταν του ειπα αυτο για την τυχη απαντησε "ετσι σου'πανε να λες? και τους πιστεψες?χαχαχαχα"

 

οταν λεμε διασημοι, σαν τον πετρο φιλιππιδη ενα πραμα?

:mrgreen:Είπαμε ρε συ όχι και σαν του Φιλιππίδη.Αυτός δεν έχει χώρισμα, έχει χαράδρα!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το δικό μου έχει βγάλει τους δύο κόπτες επ'ανω και κάτω. Ε, και στις δύο περιπτώσεις έχουν πολύ μεγάλο κενό μεταξύ τους και χώρις να υπάρχει και τέτοια κληρονομικότητα.Ευελπιστώ να κλείσουν τα κένα όταν θα αρχίσουν να βγαίνουν τα υπόλοιπα που θα καταλαμβάνουν το χώρο τους.

9eBnp3.png

aC10p3.png

Link to comment
Share on other sites

Η μικρούλα μου έχει τα δύο πάνω δοντάκια της αραιά..

Ρώτησα τον παιδίατρο και μου είπε ότι τα πρώτα δοντάκια (νεογιλά, αν δεν κάνω λάθος λέγονται) δεν έχουν σχέση με τα δεύτερα..

Αν όμως βγουν και τα δεύτερα έτσι, υπάρχει μια τεχνική που τα δένουν μεταξύ τους και το κενό κλείνει..

 

κληρονομικότητα δεν υπάρχει ούτε απ΄την πλεύρα τη δική μου, ούτε απ΄του άντρα μου..

Link to comment
Share on other sites

κι εμενα του μικρου ειναι πολυ αραια!ηταν και του μεγαλου ,αλλα οχι τοσο!οταν πηγα τον μεγαλο σε παιδοδοντιατρο μου ειπε οτι ειναι καλο που ειναι αραια γιατι τα δευτερα βγαινουν πιο μεγαλα κι ετσι δεν θα στριμωχτουν!κι οντως ειδα τον ανηψιο μου και τα δευτερα του ειναι τεραστια σε σχεση με τα πρωτα του

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι όλα τα παιδάκια έχουν αραιά τα πρώτα πάνω δοντάκια. Της δικιάς μου πάντως έτσι ήταν. Μη σκας και πολύ όμως, ούτως ή άλλως πέφτουν. Εμάς βγήκαν αραιά και όταν βγήκαν και τα υπόλοιπαν δόντια όχι μόνο έκλεισε το κενό αλλά μπορώ να πω ότι στράβωσαν κιόλας!

Το μεγαλύτερο δώρο του Θεού, είναι τα παιδιά !!!

Link to comment
Share on other sites

και εμένα η μικρή έτσι είναι να φανταστείς ότι την φωνάζουμε Φιλιππίδη ή Μαντόνα

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εμενα του μικρου ειναι πολυ αραια!ηταν και του μεγαλου ,αλλα οχι τοσο!οταν πηγα τον μεγαλο σε παιδοδοντιατρο μου ειπε οτι ειναι καλο που ειναι αραια γιατι τα δευτερα βγαινουν πιο μεγαλα κι ετσι δεν θα στριμωχτουν!κι οντως ειδα τον ανηψιο μου και τα δευτερα του ειναι τεραστια σε σχεση με τα πρωτα του

:PΜακάρι να βγουν μεγάλα γιατί αν πάρει από του μπαμπά του σωθήκα. Ελπίζω και εγώ ότι θα στρώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Τα νεογιλά κατά κύριο λόγο πρέπει να είναι αραιά γιατί σε λίγο καιρό που θα έρθουν τα μόνιμα θα έχουν τον κατάληλο χώρο για αυτά!Μην φοβάστε τα δοντάκια τους είναι φυσιολογικά....Να τους τα καθαρίζεται από την πρώτη στιγμή και να τους κανετε φθορίωση από τα 3 έτη και έπιτα μέχρι τα 13 και όλα θα πάνε καλά....

 

σ.σ.:Του Φιλλιπίδη του λείπει ένας κεντρικός τομέας από ατύχημα,το έχει δηλώσει σε συνέντευξη....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...