Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ο ΠΑΤΕΡΟΥΛΗΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΔΕΙΑ???? (μητερα ελευθ. επαγγελματιας - πατερας ιδ. υπαλληλος)


ganick

Recommended Posts

Η σύζυγος μου είναι ελεύθερη επαγγελματίας, ασφαλισμένη στο Ο.Α.Ε.Ε. (Τ.Ε.Β.Ε.) και εγώ δημόσιος υπάλληλος, σε Δήμο. Δικαιούμαι ως σύζηγος την 9μηνη άδεια/μειωμένο ωράριο ανατροφής τέκνου;

Έχει κάνει χρήση κάποιος αυτής της άδειας;;;

 

Για όποιον ενδιαφέρεται, μετά από σχετικό ψάξιμο βρήκα ότι σύμφωνα με το Νέο ΥΚ (Ν. 3528/2007) Αρ. 53 και το ΚΚΔΚΥ (Ν.3584/2007) Αρ. 60:

"Διευκολύνσεις υπαλλήλων με οικογενειακές υποχρεώσεις

...

2. Ο χρόνος εργασίας του γονέα υπαλλήλου μειώνεται κατά δύο (2) ώρες ημερησίως εφόσον έχει τέκνα ηλικίας έως δύο (2) ετών, και κατά μία (1) ώρα εφόσον έχει τέκνα ηλικίας από δύο (2) έως τεσσάρων (4) ετών.

Ο γονέας υπάλληλος δικαιούται εννέα (9) μήνες άδεια με αποδοχές για ανατροφή παιδιού, εφόσον δεν κάνει χρήση του κατά το προηγούμενο εδάφιο μειωμένου ωραρίου.

...

"

Επίσης σύμφωνα με την διευκρινηστική εγκύκλειο του ΥΠΕΣ ΔΙΔΑΔ/Φ.51/ 590 /οικ. 14346:

"10. Χορήγηση διευκολύνσεων ανατροφής τέκνου σε πατέρα υπάλληλο του οποίου η σύζυγος εργάζεται.

Με την παράγραφο 3 του άρθρου 53 του ΥΚ, καθώς και την παράγραφο 3 του άρθρου 60 του ΚΚΔΚΥ προβλέπεται ότι, αν η σύζυγος του υπαλλήλου ή ο σύζυγος της υπαλλήλου εργάζεται στον ιδιωτικό τομέα, εφόσον δικαιούται όμοιων ολικώς ή μερικώς διευκολύνσεων, ο σύζυγος ή η σύζυγος υπάλληλος δικαιούται να κάνει χρήση της διευκόλυνσης του μειωμένου ωραρίου ή της άδειας ανατροφής κατά το μέρος που η σύζυγος αυτού ή ο σύζυγος αυτής δεν κάνει χρήση των δικών της ή των δικών του δικαιωμάτων ή κατά το μέρος που αυτά υπολείπονται των προβλεπόμενων από τον ΥΚ ή τον ΚΚΔΚΥ διευκολύνσεων.

Ως εργασία στον ιδιωτικό τομέα για την εφαρμογή των εν λόγω διατάξεων νοείται η εξαρτημένη μισθωτή εργασία, η άσκηση ελευθέριου επαγγέλματος, συμπεριλαμβανομένου και του αγροτικού επαγγέλματος, καθώς και η άσκηση ατομικής επιχειρηματικής δραστηριότητας (ατομική επιχείρηση).

Για τη διαπίστωση της δραστηριότητας είναι απαραίτητη η προσκόμιση σχετικής βεβαίωσης από την οικεία Δημόσια Οικονομική Υπηρεσία ή το οικείο Επιμελητήριο.

"

squsqucrd20081013_1_Skiouraki++is.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Επειδή το ψάχναμε κι εμείς μπορώ να πω το εξής:

ΑΝ η γυναίκα δεν έχει κάνει χρήση των διευκολύνσεων για άδεια μητρότητας-ανατροφής τότε ΝΑΙ τη δικαιούσαι. Αν έχει κάνει χρήση μέρους της άδειας, τότε γίνεται αναγωγή και μπορείς να πάρεις την υπόλοιπη εσύ.

 

Θέλει κάποια δικαιολογητικά (δεν τα θυμάμαι όλα), νομίζω πως είναι πιστοποιητικό οικ. κατάστασης, βεβαίωση εργοδότη για τη μη χρήση της άδειας μητρότητας από μέρους της και κάτι άλλα απλά.

 

Δυστυχώς δεν έχει γίνει εξίσωση των δύο φύλων! Για να την πάρει Ο σύζυγος την άδεια πρέπει πρώτα να τη δικαιούται Η σύζυγος και η οποία αν θέλει να μεταβιβάσει το δικαίωμά της στον σύζυγο. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι.... ΓΙΑΤΙ δεν θεωρούν το δικαίωμα ανατροφής τέκνου αυτοτελές και από τον πατέρα; Αλλά αυτά είναι ευσεβείς πόθοι.... η πραγματικότητα είναι διαφορετική δυστυχώς.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ αν η μαμά είναι ελεύθερη επαγγελματίας - οπότε δεν δικαιούται τίποτα - και ο μπαμπάς δημόσιος υπάλληλος δεν δικαιούται τίποτα;

Γιατί αναφέρεις "αν η γυναίκα το δικαιούται και δεν έχει κάνει χρήση".

Πάντως σε περίπτωση που δικαούνται και οι δύο - με τον άντρα μου δουλεύουμε στην ίδια υπηρεσία - του είχαν πει ότι πρέπει εγώ να κάνω δήλωση ότι δεν θέλω για να πάρει εκείνος τις διευκολύνσεις.

Έψαχνε για μ@*%@ ο καλός μου!!

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

την άδεια πρέπει πρώτα να τη δικαιούται Η σύζυγος και η οποία αν θέλει να μεταβιβάσει το δικαίωμά της στον σύζυγο

 

Έτσι το καταλαβαίνω και εγώ, πρέπει να υφίσταται το δικαίωμα της συζύγου για να μεταβιβαστεί. Εφόσον, όμως, στην εγκύκλιο του ΥΠΕΣ διευκρινίζεται ότι "για την εφαρμογή των εν λόγω διατάξεων" η μητέρα-σύζυγος μπορεί να ασκεί, μεταξύ άλλων, και ελεύθερο επάγγελμα, δεν σημαίνει ότι έχει το δικαίωμα;

 

Το θέμα εδώ, για μένα, είναι ο ορισμός του ελευθερίου επαγγέλματος !!

Είναι όλοι όσοι ασφαλίζονται στο Τ.Ε.Β.Ε. ελεύθεροι επαγγελματίες ή όχι; Και που ορίζεται αυτό;

 

Στο Ν. 2238/94 (ΦΕΚ-151 Α') : Κύρωση του Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος λέει:

"...

Εισόδημα και απόκτησή του

1. Εισόδημα από υπηρεσίες ελευθερίων επαγγελμάτων είναι οι αμοιβές από την άσκηση του ελευθέριου επαγγέλματος του ιατρού, οδοντιάτρου, κτηνιάτρου, φυσιοθεραπευτή, βιολόγου, ψυχολόγου, μαίας, δικηγόρου, δικολάβου, συμβολαιογράφου, άμισθου υποθηκοφύλακα, δικαστικού επιμελητή, αρχιτέκτονα, μηχανικού, τοπογράφου, χημικού, γεωπόνου, γεωλόγου, δασολόγου, ωκεανογράφου, σχεδιαστή, δημοσιογράφου, συγγραφέα, διερμηνέα, ξεναγού, μεταφραστή, καθηγητή ή δασκάλου, καλλιτέχνη γλύπτη ή ζωγράφου ή σκιτσογράφου ή χαράκτη, ηθοποιού, εκτελεστή μουσικών έργων ή μουσουργού, καλλιτεχνών των κέντρων διασκέδασης, χορευτή, χορογράφου, σκηνοθέτη, σκηνογράφου, ενδυματολόγου, διακοσμητή, οικονομολόγου, αναλυτή, προγραμματιστή, ερευνητή ή συμβούλου επιχειρήσεων, λογιστή ή φοροτέχνη, αναλογιστή, κοινωνιολόγου, [ ] κοινωνικού λειτουργού – ΠΡΟΣΘ. ΛΕΞΕΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡ. 14 ΤΟΥ ΆΡΘΡΟΥ 1 ΤΟΥ Ν. 2954/01, ΦΕΚ-255 Αʼ. Ισχύς από 1-1-2001 [ ] και εμπειρογνώμονα.

2. Στο εισόδημα από υπηρεσίες ελευθερίων επαγγελμάτων περιλαμβάνεται και κάθε αμοιβή που καταβάλλεται:

α. Σε πραγματογνώμονες, διαιτητές, εκκαθαριστές γενικά, ελεγκτές ανώνυμων εταιριών, εκτελεστές διαθηκών, εκκαθαριστές κληρονομιών και κηδεμόνες σχολάζουσας κληρονομίας.

β. Σε συγγραφείς και μουσουργούς από συγγραφικά δικαιώματα γενικά.

γ. Σε αντιπροσώπους επαγγελματικών οργανώσεων και ιδιώτες για τη συμμετοχή τους σε κάθε είδους επιτροπές ή συμβούλια, από το Δημόσιο, νομικά πρόσωπα δημοσίου ή ιδιωτικού δικαίου, σωματεία, ιδρύματα, συνεταιρισμούς και οργανισμούς γενικά.

..."

 

Δηλαδή, με βάσει τα παραπάνω οι βιοτέχνες δεν είναι ελεύθεροι επαγγελματίες;;;;; Και άρα η μητέρες βιοτέχνες δεν έχουν το δικαίωμα για να το μεταβιβάσουν;;;;;

squsqucrd20081013_1_Skiouraki++is.png
Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως και μπορούν να το μεταβιβάσουν. Από τη στιγμή που η μητέρα πηγαίνει για δουλειά, (είτε επειδή δεν θέλει να κάνει χρήση των διευκολύνσεων, είτε γιατί δεν υπάρχουν τέτοιες για να τις χρησιμοποιήσει) τότε μπορεί ο πατέρας να πάρει το 9μηνο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι η σύζυγος μπορεί να κάνει και ελεύθερο επάγγελμα. Υπάρχουν διευρκινιστικές εγκύκλιοι για το ποιά είναι τα "ελευθέρια επαγγέλματα" στα οποία παρέχεται αυτή η διευκόλυνση. Αν και νομίζω ότι πιάνει ένα ευρύ φάσμα του ΤΕΒΕ και καλύπτει πολλούς.

Στη θέση σου θα πήγαινα στην υπηρεσία και θα ζήταγα τα δικαιολογητικά υποβολής. Εκεί θα σου τα πούν.

 

ΑΝ τύχει να σου φερουν αντιρρήσεις... μην καταθέσεις τα όπλα γιατί κάποιοι υπάλληλοι μπορεί να μπερδεύουν τις εγκυκλίους με άλλες παλιότερες. Έχει τύχει και αυτό. Γενικά όμως δίνουν τις άδειες (με εξαιρέσεις τη δευτεροβάθμια που εκεί γίνεται της αυθαιρεσίας..., αλλά αυτό μάλλον δε σας επηρεάζει).

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Για να είστε διαβασμένοι:

N3454 ΦΕΚ 75 Τόμος Α' 7-4-2006 (περί ενίσχυσης οικογένειας)

N3528 ΦΕΚ 26 Τόμος Α' 9-2-2007 (Υπαλληλικός Κώδικας)

Διευκρινιστική Εγκύκλιος του ΥΠΕΣ: 29-5-08

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Φίλη μου ελεύθερη επαγγελματίας μηχανικός (ασφαλισμένη στο ΤΣΜΕΔΕ) που φυσικά δεν δικαιούταν καμιά άδεια ως ελεύθερη επαγγελματίας πήρε όλο το 9μηννο ο σύζυγος της που είναι εκπαιδευτικός. Οπότε σίγουρα μπορεί και ο σύζυγος αν η γυναίκα είναι ελεύθερη επαγγελματίας.

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εχω ένα κοριτσάκι 2,5 ετών και πρόκειται να προσληφθώ στο Δημο μας. Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει αν δικαιούμαι το κατά μία ώρα μειωμένο ωράριο (εως τα 4 χρόνια της).

Ευχαριστώ

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

goofy

από ότι ξέρω από την κουνιάδα μου που διορίστηκε σε νοσοκομείο, δικαιούσαι κανονικά το μειωμένο ωράριο μέχρι τα 4 ή την ίδια αντιστοιχία σε ημέρες άδειας (μέρος του 9μηνου δηλαδή).

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ Μαριλίνα.

Μήπως μπορείς να μάθεις αν παίρνεις την άδεια από την πρώτη κι όλας στιγμή (ουσιαστικά δεν πας καθολου για δουλειά), γιατί κάτι τέτοια ακούω.

όπως επίσης, αν μπορείς αμέσως μετά να πάρεις την άνευ αποδοχών που δικαιούσαι.

Σ'ευχαριστώ πολύ!!

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως πρέπει να κλείσεις 10 μέρες εργασίας. Μετά την παίρνεις κανονικά. Κάτι τέτοιο λέει ο νόμος νομίζω. Δεν ξέρω αν το εφαρμόζουν ή αν υπάρχουν τροποποιητικές εγκύκλιοι.

 

Αν κοιτάξεις τις παραπομπές παραπάνω (νόμοι και γνωμοδοτικό), θα βρεις πολλές χρήσιμες πληροφορίες.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

alcyon ευχαριστώ.

Πώς μπορώ να βρω το γνωμοδοτικό;

Το ΥΚ τον διάβασα και δεν το διευκρινίζει, τον άλλον δεν μπόρεσα καν να τον διαβάσω αυτή τη στιγμή. Πάντως δε φαίνεται να αναφέρεται στον ν3528

 

Και για ποια από τις δυο άδειες λες ότι πρέπει να έχεις δουλέψει (αν και δε νομίζω να είναι πρόβλημα 2 βδομάδες..)

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

Για να είστε διαβασμένοι:

N3454 ΦΕΚ 75 Τόμος Α' 7-4-2006 (περί ενίσχυσης οικογένειας)

N3528 ΦΕΚ 26 Τόμος Α' 9-2-2007 (Υπαλληλικός Κώδικας)

Διευκρινιστική Εγκύκλιος του ΥΠΕΣ: 29-5-08

 

Για την 9μηνη. Αν θυμάμαι καλά το τρίτο από τα παραπάνω είναι του γνωμοδοτικού συμβουλίου. [αν το ψάξεις λίγο στο google... νομίζω θα το βρεις, ή αν έχεις mail.. μπορώ να σου το στείλω -πρέπει να το έχω ακόμα στο pc μου]

 

Για την άνευ αποδοχών δεν ξέρω.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

έχω μια βασική απορεία και θα ηθελα την βοήθειά σας αν γνωρίζετε κάτι σχετικό?

 

εγώ είμαι ελεύθερη επαγγελματίας οπότε δεν τίθεται θέμα άδειας πρίν ή μετά την γέννα.

ο άντρας μου είναι ιδιωτικός υπάλληλος. θα ήθελα να ρωτήσω αν δικαιούται την δική μου άδεια μετά την γέννα εκτός από τις 3 μέρες που δίνουν γενικά?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ είμαι ελεύθερη επαγγελματίας και ο άντρας μου δημόσιος υπάλληλος..πήρε 9 μήνες άδεια ανατροφής!! τον Σεπτέμβρη θα γυρίσει στη δουλειά..δεν ξέρω όμως για τον ιδιωτικό τομέα...

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Στον ιδιωτικο δεν δικαιουται αδεια αλλα μπορει να κανει χρηση το μειωμενο ωραριο που δεν κανει η μαμα μετα απο υπευθυνη δηλωση της!! Δηλαδη μπορει να πηγαινει στην δουλει 2 ωρες μετα ή να φευγει 2 ωρες πριν....το χρονικο διαστημα δε θυμαμαι που διαρκει αυτο!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Στον ιδιωτικο δεν δικαιουται αδεια αλλα μπορει να κανει χρηση το μειωμενο ωραριο που δεν κανει η μαμα μετα απο υπευθυνη δηλωση της!! Δηλαδη μπορει να πηγαινει στην δουλει 2 ωρες μετα ή να φευγει 2 ωρες πριν....το χρονικο διαστημα δε θυμαμαι που διαρκει αυτο!!!

 

Αυτο ακριβως:wink:

 

"Διακοπή εργασίας λόγω θηλασμού: Mετά την επιστροφή στην εργασία η γυναίκα δικαιούται, για το θηλασμό και τις αυξημένες φροντίδες που απαιτούνται για την ανατροφή του παιδιού της, για χρονικο διάστημα 30 μηνών από τον τοκετό, είτε να διακόπτει την καθημερινή εργασία της για μία ώρα, είτε να προσέρχεται βραδύτερα ή να αποχωρεί νωρίτερα κατά μία ώρα κάθε ημέρα.

.Nοείται βέβαια ότι ο χρόνος της μιας ώρας ημερήσιας διακοπής ή της βραδείας προσέλευσης ή της πρόωρης αποχώρησης, θεωρείται και αμείβεται σαν χρόνος εργασίας. Παράλληλα, η θηλάζουσα γυναίκα δεν έχει υποχρέωση να προσφέρει συμπληρωματική εργασία που να καλύπτει το διάστημα της διακοπής.

....................

 

Παράλληλα την άδεια απουσίας για λόγους φροντίδας του παιδιού μπορεί εναλλακτικά να ζητήσει ο άνδρας, εφόσον δεν κάνει χρήση αυτής η εργαζόμενη μητέρα. Στην περίπτωση αυτή θα πρέπει ο άνδρας να προσκομίσει στην επιχείρηση που απασχολείται, βεβαίωση από τον εργοδότη της συζύγου του ότι η ίδια δεν λαμβάνει την άδεια θηλασμού και φροντίδας των παιδιών. Tο δικαίωμα της ανωτέρω άδειας απουσίας έχουν και οι θετοί γονείς παιδιών ηλικίας μέχρι έξι (6) ετών."

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως:wink:

 

"Στην περίπτωση αυτή θα πρέπει ο άνδρας να προσκομίσει στην επιχείρηση που απασχολείται, βεβαίωση από τον εργοδότη της συζύγου του ότι η ίδια δεν λαμβάνει την άδεια θηλασμού και φροντίδας των παιδιών. [/u][/b]Tο δικαίωμα της ανωτέρω άδειας απουσίας έχουν και οι θετοί γονείς παιδιών ηλικίας μέχρι έξι (6) ετών."

 

Δεν είμαι & πολύ σίγουρη, δυστυχώς, ότι είναι έτσι...

 

Από ποιον εργοδότη θα προσκομίσει η ελέυθερη επαγγελματίας βεβαίωση για την μη χρήση του μειωμένου ? Από τον εαυτό της ???

 

Ψάξτε το λίγο καλύτερα, ρωτήστε στην Επιθεώρηση Εργασίας, θα πρότεινα εγώ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Δεν είμαι & πολύ σίγουρη, δυστυχώς, ότι είναι έτσι...

 

Από ποιον εργοδότη θα προσκομίσει η ελέυθερη επαγγελματίας βεβαίωση για την μη χρήση του μειωμένου ? Από τον εαυτό της ???

 

Ψάξτε το λίγο καλύτερα, ρωτήστε στην Επιθεώρηση Εργασίας, θα πρότεινα εγώ...

 

Και να πως γινονται οι παρεξηγησεις . Λεω καλε τι με διορθωνει παλι :lol: αφου το ιδιο λεμε δεν διαβαζει :lol:. Και βλεπω οτι εκανα ολο το κειμενο παραθεση χωρις να σβησω - καπου στην διαδρομη παειιιιι:-D

 

Για την τιμη των οπλων γραφω αυτο που ηθελα εξ αρχης να γραψω.

Υπογραμιζω αυτο το κοματι για τον λογο που αναφερει και η Εlli (γι αυτο εγινε εξ αρχης η υπογραμιση).

Ευτυχως που τωρα πια λειτουργω (σωθηκατε):-D

 

 

 

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Eirini_Dr viewpost.gif

Στον ιδιωτικο δεν δικαιουται αδεια

 

Αυτο ακριβως:wink:

 

"Διακοπή εργασίας λόγω θηλασμού: Mετά την επιστροφή στην εργασία η γυναίκα δικαιούται, για το θηλασμό και τις αυξημένες φροντίδες που απαιτούνται για την ανατροφή του παιδιού της, για χρονικο διάστημα 30 μηνών από τον τοκετό, είτε να διακόπτει την καθημερινή εργασία της για μία ώρα, είτε να προσέρχεται βραδύτερα ή να αποχωρεί νωρίτερα κατά μία ώρα κάθε ημέρα.

.Nοείται βέβαια ότι ο χρόνος της μιας ώρας ημερήσιας διακοπής ή της βραδείας προσέλευσης ή της πρόωρης αποχώρησης, θεωρείται και αμείβεται σαν χρόνος εργασίας. Παράλληλα, η θηλάζουσα γυναίκα δεν έχει υποχρέωση να προσφέρει συμπληρωματική εργασία που να καλύπτει το διάστημα της διακοπής.

....................

 

Παράλληλα την άδεια απουσίας για λόγους φροντίδας του παιδιού μπορεί εναλλακτικά να ζητήσει ο άνδρας, εφόσον δεν κάνει χρήση αυτής η εργαζόμενη μητέρα. Στην περίπτωση αυτή θα πρέπει ο άνδρας να προσκομίσει στην επιχείρηση που απασχολείται, βεβαίωση από τον εργοδότη της συζύγου του ότι η ίδια δεν λαμβάνει την άδεια θηλασμού και φροντίδας των παιδιών. Tο δικαίωμα της ανωτέρω άδειας απουσίας έχουν και οι θετοί γονείς παιδιών ηλικίας μέχρι έξι (6) ετών."

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Olibia, δυστυχώς ο άντρας σου θα πάρει μόνο τις 2 μέρες άδεια λόγω τοκετού. Επειδή και εγώ είμαι ελεύθερη επαγγελματίας το έψαξα πολύ και πήγα και στην επιθεώρηση εργασίας όπου μου διάβασαν τη ΓΣΕΕ 2003 και όλες τις σχετικές εγκυκλίους και όπως έγραψε και η Eirini_Dr πρέπει να προσκομίσεις βεβαίωση από τον εργοδότη σου που στην προκειμένη περίπτωση είσαι εσύ. Αν ο άντρας σου ήταν δημόσιος υπάλληλος θα έπαιρνε το μειωμένο ωράριο γιατί στις σχετικές νομολογίες αναφέρεται ότι το διακαιούται ο σύζυγος αν δεν κάνει χρήση η σύζυγος που εργάζεται ακόμη και αν είναι ελεύθερη επαγγελματίας με προσκόμιση βεβαίωσης από το οικείο επιμελητήριο ή από την εφορία. Βέβαια όταν το είπα αυτό στην κυρία στην Επιθεώρηση Εργασίας μου λεέι μην κοιτάτε τι κάνουμε εμείς στο Δημόσιο.

Αν υπάρχει γιαγιά - παππούς επιστρατέυστε τους και κουράγιο!

an1cEUC0g001310MzA1OTAzZHw5MDIyOTVkYXxvIFZlbm9zIG1hcyBlaW5haQ.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Θέλω λίγο την προσοχή σας....

Είμαι έγκυος άνεργη ασφαλισμένη στο ταμείο του άντρα μου (ΤΑΞΥ το οποίο πλέον ανήκει στο ΙΚΑ).

Θα ήθελα να ρωτήσω αν δικαιούμαστε κάτι για την γέννα και αν μπορεί να πάρει την άδεια μητρότητας ή θηλασμού ο σύζυγος εφόσον εγώ δε την δικαιούμαι εφόσον δε δουλεύω....

Σας παρακαλώ ας μου απαντήσει κάποιος...

 

Ευχαριστώ για την προσοχή σας....

Link to comment
Share on other sites

Δεν την δικαιουται.. στην περιπτωση σας δεν δικαιουται καν το μειωμενο εφοσον εσυ δεν εργαζεσαι αρα δεν το δικαιουσαι καν εσυ (απο ποιον θα το παρεις??)

 

Αλλα γενικοτερα δεν το παιρνουν οι μπαμπαδες το μειωμενο.. γιατι απο τη μια θα πρεπει να το δικαιουτε η μαμα η οποιες συνηθως κανουν χρηση αλλα ακομα κι αν η εταιρια της δεν της το δινει αυτη μπορει να το διεκδικησει μιας κ προστατευεται για ενα χρονο τουλαχιστον απο την απολυση..

Οι μπαμπαδες που δεν προστατευονται αν πανε κ πατησουν "ποδι" να το παρουν (γιατι σιγα μην το δωσει ετσι ο εκαστοτε εργοδοτης) το πιο πιθανον ειναι να παρουν ποδι γενικοτερα απ΄τη δουλεια τους :(

Τουλαχιστον μεχρι στιγμης δεν εχω ακουσει ποτε κανεναν να το πηρε..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...