Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 30-04-09, 23:52   #1
Linaki_1980

Περιοχή: Αθήνα
Linaki_1980 ουδετερη μηδέν
Red face Πάχος ενδομητρίου κ.α

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα την βοήθεια σας σήμερα πήγα και έκανα κάτι εξετάσεις και στον υπέρηχο ωοθηκών μου έγραψε οτι το πάχος του ενδομητρίου ειναι 0,63 εκ. να συμπληρώσω οτι βρίσκομαι στην 4η μερα του κύκλου μου, λίγο δεν είναι ή κάνω λάθος.
Στην δεξια ωοθήκη βρήκε οτι έχω ολιγαριθμα λεπτοτοιχωματικα κυστικά ευρήματα με άνηχο περιεχόμενο και μέγιστη διάμετρο εως 0,32 εκ.
Επίσης μου έγραψε οτι η μήτρα μου έχει πρόσθια κλίση.
Αυτο σημαίνει οτι μάλλον θα αργήσω να πιάσω παιδάκι ε?

Συγνωμη αν σας κούρασα αλλα μέχρι να παω στον γιατρό μου θα με φαει η ανησυχία.
Παλιά 02-05-09, 18:50   #2
Athens

Το avatar του χρήστη Athens

Athens ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σου linaki. Με το πάχος του ενδομητρίου έχω και εγώ πρόβλημα και τυραννιέμαι εδώ και πολύ καιρό.
Καταρχήν πρέπει να ξέρεις ότι το ενδομήτριο είναι στα καλύτερα (από πλευράς πάχους) κατά την διάρκεια της ωορρηξίας. Οπότε την 4η μέρα είναι πολύ νωρίς για να βγάλεις συμπεράσματα. Βέβαια γράφεις ότι το ενδομήτριο σου είναι 0,63 εκατοστά (δηλαδή 6,3 χιλιοστά?). Αν είναι έτσι τότε είσαι μια χαρά. Αν έχεις ενδομήτριο περίπου 6 χιλιοστά την 4η μέρα τότε θα μεγαλώσει και άλλο. Εκτός αν έχεις κάνει λάθος και αντί για 0.63 χιλιοστά έγραψες 0.63 εκατοστά. Και πάλι είναι πολύ νωρίς για να βγάλεις συμπεράσματα. Κάνε και ένα υπέρηχο στην μέση περίπου του κύκλου σου. Και πάλι δεν είναι απόλυτα τα πράγματα, δηλαδή μπορεί σε κάποιους κύκλους να μην μεγαλώσει το ενδομήτριο πολύ ενώ σε κάποιους άλλους να μεγαλώνει κανονικά. Γενικός να ξέρεις ότι στην εξωσωματική οι γιατροί θέλουν να έχεις ενδομήτριο πάνω από 8 χιλιοστά για να έχεις καλές πιθανότητες, ενώ έχουν παρατηρηθεί και εγκυμοσύνες (σπάνιες βέβαια) με ενδομήτριο 6 χιλιοστά.
Ελπίζω να μην σε κούρασα. Ότι άλλο χρειαστείς και μπορώ να βοηθήσω, στην διάθεση σου.
Ο χρήστης Athens δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-05-09, 04:03   #3
elenik

Το avatar του χρήστη elenik

elenik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

10 μηνες πριν συλλαβω τον μικρο ειχα :
Διαστάσεις μήτρας : 29,0 χ 48,1 χ 66,00 mm
Το ενδομητριο ελέγχεται λεπτό με παχος 3,2mm και χωρις εστιακες παχυνσεις.
Διαστάσεις δεξιάς ωοθηκης 27,6 χ 17,1 mm
Η δεξια ωοθήκη φέρει ενα ωοθυλάκιο διαμέτρου 12,9 mm
Διαστασεις αριστερής ωοθηκης ειναι φυσιολογικές πλην όμως παρατηρείται ήπια μικροπολυκιστική διαμόρφωση με παρουσία μικρων αωρων, δυσδιακριτων ωοθυλακιων που κατανεμονται στο κέντρο και στην περιφέρεια της.
Δουγλασειος ελευθερος.

Αρα αν εσενα ειναι λεπτο εμενα ηταν τσιγαροχαρτο

Aν ο γιατρος σου κρινει οτι ειναι λεπτο (γιατι δεν τα ξερω και πολυ απλα συγκριση εκανα) θα σου προτινει καποιο χαπακι (εμενα ετσι εκανε αλλα ξαναλεω ηταν πολυ λεπτο)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!
Ο χρήστης elenik δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-05-09, 00:05   #4
Linaki_1980

Περιοχή: Αθήνα
Linaki_1980 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Athens 0,63 εκ. μου γράφει στο χαρτι η ακτινολόγος οτι είναι το πάχος ενδομητρίου. Λέτε να έκανε λάθος?
Γιατί τα γράφουν τόσο περιέργα και αυτοι οι Χριστιανοί μου λέτε σας παρακαλώ??
Elenik εμένα μου γράφει στο χαρτί της δίαγνωσης :
Διαστάσεις μήτρας : 8,20 εκ. Χ 3,80 εκ. ( Μου φαίνεται οτι σε σχέση με εσένα εγω εχω μικρότερη μήτρα)
Σπάω το κέφαλι μου να μάθω τι εννοεί με αυτο :
Στην δεξια ωοθήκη παρατηρούνται ολιγαριθμα λεπτοτοιχωματικα κυστικά ευρήματα με άνηχο περιεχόμενο και μέγιστη διάμετρο εως 0,32 εκ. Εχω στην ωοθήκη μου κυστη 0,32 εκατοστών ή άλλο εννοεί?
Αχ!! Γιατί δεν μου άρεσε το διάβασμα μικρή μου λέτε σας παρακαλώ? Τώρα θα είχα μια εξηγηση για όλα τα παραπάνω!!
Φιλιαααααα!!
Παλιά 10-06-09, 19:08   #5
tzouka

Το avatar του χρήστη tzouka

Περιοχή: Επαρχία
tzouka χωρίς αξιολόγηση
Question

Καλησπέρα!

είμαι καινούρια στο Forum και δεν ξέρω καν αν έχω συνδεθεί σωστά... Και το δικό μου πρόβλημα είναι το ενδομήτριο που μετά από μια παλίνδρομη κύηση, η απόξεση που μου έκανε ο γιατρός με γέμισε συμφύσεις. Έκανα υστεροσκοπική λύση, όμως ξανάβγαιναν. Έκανα και τρεις αποτυχημένες προσπάθειες εξωσωματικής και τώρα που είπα να το ξαναπιάσω το θέμα με άλλο γιατρό αποδείχτηκε πως και πάλι είχα συμφύσεις. Σε τρεις μήνες έκανα τρία χειρουργεία. Κι εκεί που πήγα χθες όλο χαρά να μετρήσουμε πάχος ενδομητρίου, τη 14η μέρα (δεν είχε γίνει ωορρηξία) μετά από καθημερινή δόση 6 Cyclacur (!) το ενδομήτριό μου είχε χάλια μορφολογία και πάχος 4,9 χιλιοστά.

Διορθώνεται αυτό; Έχω ελπίδες; Να πω ότι και με τις ορμόνες της εξωσωματικής το πάχος έφτανε στα 7 χιλ. ενώ μόνο του έχει φτάσει και 7,6 χιλιοστά.

Αν τελικά έφτασε σωστά αυτότο μήνυμα θα ήθελα να μοιραστώ την ιστορία μου και με άλλες κοπέλες που έχουν θέμα με συμφύσεις και πάχος ενδομητρίου.

Ευχαριστώ
Ο χρήστης tzouka δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-06-09, 19:34   #6
inka

Περιοχή: Athens ,kifissia
inka ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ki ego ekana emvryometafora me 7,50 xiliosta afou eperna 9 cyclacur!!!!o giatros mou eipe oti einai kataskevastiko to pahos tis mitras kai poli syxna exei na kanei me to poso mikrokamomeni einai i gineka !!!!simasia exei i piotita tou endomitriou ki oxi to pahos apo mono tou!!!

Ο χρήστης inka δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-06-09, 19:35   #7
gena

Περιοχή: επαρχία
gena ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

γεια σου τζουκα,ειμαι η gena. εγώ είχα 3 παλίνδρομες, με πολλή εύκολη σύλληψη. έκανα ένα σκασμό εξετασεις και μόλις χθες έκανα υστεροσαλπιγγογραφία, και μου βρήκαν συμφύσεις και ρίκνωση της μήτρας. βέβαια ο ακτινολόγος που εκανε την πρώτη διάγνωση, ήταν πολύ αισιόδοξος και μας είπε ότι θα μας δει του χρόνου ¨"μ ένα πολύ όμορφο κοριτσάκι". έγω όμως φοβάμαι πολύ..πώς αφαιρούνται οι συμφύσεις..πεσ μου την εμπειρία σου..φοβάμαι πώς μπαινω σ ένα πολύ δύσκολο λούκι...ελπίζω και προσεύχομαι να πάνε όλα καλά..και για΄σένα και για μένα..
Ο χρήστης gena δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-06-09, 20:05   #8
inka

Περιοχή: Athens ,kifissia
inka ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο gena Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σου τζουκα,ειμαι η gena. εγώ είχα 3 παλίνδρομες, με πολλή εύκολη σύλληψη. έκανα ένα σκασμό εξετασεις και μόλις χθες έκανα υστεροσαλπιγγογραφία, και μου βρήκαν συμφύσεις και ρίκνωση της μήτρας. βέβαια ο ακτινολόγος που εκανε την πρώτη διάγνωση, ήταν πολύ αισιόδοξος και μας είπε ότι θα μας δει του χρόνου ¨"μ ένα πολύ όμορφο κοριτσάκι". έγω όμως φοβάμαι πολύ..πώς αφαιρούνται οι συμφύσεις..πεσ μου την εμπειρία σου..φοβάμαι πώς μπαινω σ ένα πολύ δύσκολο λούκι...ελπίζω και προσεύχομαι να πάνε όλα καλά..και για΄σένα και για μένα..
nomizo me laser kai methi!!!!

Ο χρήστης inka δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-06-09, 20:11   #9
tzouka

tzouka χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή Μη φοβάσαι gena

gena μου,

γεια σου!
Μη φοβάσαι τις υστεροσκοπήσεις για λύσεις συμφύσεων. Γίνονται με μια απλή νάρκωση κι όταν ξυπνήσεις δεν νιώθεις ιδιαίτερο πόνο Διαρκούν λίγα μόλις λεπτά. Το θέμα είναι πώς γίνεται να μην ξαναεμφανιστούν συμφύσεις. Εγώ τις τελευταίες τρεις τις έκανα με έναν γιατρό που επέμεινε στην ορμονοθεραπεία πριν την επέμβαση. Δηλ: όταν αδιαθέτησα με άρχισε από την τρίτη μέρα με Cyclacur και έκανε την επέμβαση την 6η μέρα. Να είμαι ειλικρινής σε ένα μεγάλο βαθμό η μήτραείχε καθαρίσει. Οι συμφύσεις που έγιναν μετά ήταν λιγότερες, όμως το ενδομήτριο δεν παχαίνει... Πριν κάνεις οποιαδήποτε επέμβαση φρόντισε να έχεις μετρήσει το ενδομήτριό σου. Αν θέλεις σε παρακαλώ, γράψε μου την πορεία που ακολούθησε ο δικός σου γιατρός΄, έτσι για να διασταυρώσουμε στοιχεία. Θα σου ήμουν ευγνώμων.

Εύχομαι όλα να πάνε καλά και΄σύντομα μανούλα!!!

Όποτε θες γράψε μου .Θα χαρώ να τα πούμε.

Φιλιά

tzouka
Παλιά 11-06-09, 12:58   #10
ΜΑΤΑ

ΜΑΤΑ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

tzouka, καλημέρα
Είμαι κι εγώ καινούργια κι ελπίζω να έχω συνδεθεί σωστά. Θα ήθελα να με βοηθήσεις. Στις 31/01/2009 έκανα απόξεση μετά από παλίνδρομη κύηση. Μου ήρθαν δύο κύκλοι και μετά τίποτα. Από τις 4/4 που ήταν ο τελευταίος κύκλος μετά τίποτα. Πήρα ένα κουτί Primolut είχα για μία μέρα λίγο ροζ και τίποτα. Πήγα με είδε ο γιατρός με υπέρηχο δεν φαίνεται κάτι.¨Ήπια και δεύτερο κουτί Primolut και περιμένω. Είμαι στην τέταρτη ημέρα αλλά τίποτα. Μουείπε ο γιατρός ότι φοβόταν για συμφύσεις αλλά αφού μου ήρθαν δύο κύκλοι κανονικά μάλλον δεν είναι. Φαίνονται οι συμφύσεις με υπέρηχο? Μου είπε ότι αμα μου έρθει να κάνω θεραπεία και για 3 κύκλους με Ciclocur. Είμαι σχεδόν σίγουρη ότι δεν θα έρθει Μπορείς να με βοηθήσεις please?
Ο χρήστης ΜΑΤΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-06-09, 19:06   #11
Athens

Athens ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα Tzouka. Είμαι η Αθηνά και έχω παρόμοιο πρόβλημα με σένα. Δυστυχώς και μένα η ίδια ιστορία με τυραννάει. Το ιστορικό μου είναι το εξής. Μετά από 2 χρόνια αποτυχημένες προσπάθειες με τον σύζυγο και άπειρες εξετάσεις έφτασα να ξεκινήσω τις εξωσωματικές μιας και οι δύο σάλπιγγες μου είχαν αχρηστευτεί. (η μια κλειστή και η άλλη υδροσάλπιγγα.) Ήμουν τυχερή γιατί με την πρώτη κιόλας εξωσωματική έμεινα έγκυος. (πολύ καλά γονιμοποιημένα ωάρια, καλό ενδομήτριο κ.λ.π.) Δυστυχώς όμως το σποράκι δεν άντεξε και την έβδομη βδομάδα μας εγκατέλειψε. Ίσα ισα προλάβαμε να ακούσουμε τους χτύπους τις καρδούλας του.
Έκανα απόξεση και από τότε άρχισαν τα προβλήματα με το ενδομήτριο. Οι επόμενες εξωσωματικές έγιναν με κακό ενδομήτριο (από 5 ως 6 χιλιοστά). Οπότε αναγκάστηκα να κάνω ιστεροσκόπιση να δούμε για συμφύσεις. Ο γιατρός είπε ότι είχα πολύ λίγες συμφύσεις που δεν δικαιολογούν το γεγονός ότι δεν μεγαλώνει το ενδομήτριο. Έτσι λοιπόν συνέχισα τις προσπάθειες αλλά το ενδομήτριο μουλάρωσε και δεν μεγαλώνει με τίποτα. Με τις ορμόνες τις εξωσωματικής φτάνει μέχρι το 5,5 άντε το πολύ 6.
Δοκίμασα να πάω και σε βελονιστή. Είχα κάπου διαβάσει ότι με τον βελονισμό μπορείς να αυξήσεις την ροή του αίματος στην μήτρα και να έχεις κάποια θετικά αποτελέσματα και στο ενδομήτριο. Σήμερα πήγα για υπέρηχο αλλά δυστυχώς δεν είδα καμία αλλαγή στο ενδομήτριο. (13 μέρα και πάχος ενδομητρίου 4,5 χιλ. ).
Ο γιατρός μου πρότεινε να ξανακάνω υστεροσκόπιση μήπως και εντοπιστούν νέες συμφύσεις. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Φοβάμαι ότι κατά την απόξεση που είχα κάνει τραυματίστηκε σοβαρά το ενδομήτριο και ότι δεν θα επανέλθει ποτέ πάλι.
Ετοιμάζομαι να επισκεφτώ και κάποιους άλλους γιατρούς για το πρόβλημα αυτό. Αν έχω κάτι νεότερο θα σε ενημερώσω.
Παλιά 11-06-09, 21:59   #12
tzouka

tzouka χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Μάτα μου γεια σου!

Χαίρομαι που σε γνωρίζω και να ξέρεις πω όταν μοιράζεσαι όλα γίνονται πιο εύκολα. Λοιπόν, οι συμφύσεις δεν φαίνονται με απλό υπέρηχο. Θα πρέπει να κάνεις μια υστεροσκόπηση για να είσαι 100% σίγουρη. Μη φοβάσαι, είναι μια εξέταση που γίνεται με ελαφριά νάρκωση και διαρκεί λίγα μόνο λεπτά. Ακόμα κι αν έχεις συμφύσεις και χρειαστεί να τις αφαιρέσεις, μετά δεν πονάει καθόλου. Είναι ανώδυνη εξέταση ακόμα κι αν χρειαστεί μικροεπέμβαση. Υστεροσκοπήσεις κάνουν γιατροί που εξειδικεύονται στη υπογονιμότητα. Μπορείς να απευθυνθείς σε σχετικά κέντρα. Πες στο γιατρό σου να σου μετρήσει ενδομήτριο για να έχεις συγκρίσιμα στοιχεία.
Πάντως να ξέρεις ότι ο οργανισμός μετά από μια εγκυμοσύνη χρειάζεται το χρόνο του για να επανέλθει.
Οπλίσου με θάρρος και σου εύχομαι να είναι όλα καλά και να μη χρειαστεί τίποτα. Και πάνω από όλα να εμπιστεύεσαι τα μηνύματα που σου δίνει το σώμα σου, ακόμα κι αν η ιατρική έχει αντίθετη άποψη.

Όποτε θες γράψε μου. Θα χαρώ να τα πούμε και να σε βοηθήσω όπως μπορώ.

Φιλιά
Κατερίνα
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 11-06-09, 22:15   #13
tzouka

tzouka χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Αθηνά μου, γεια σου,

είμαι η Κατερίνα (tzouka). Χαίρομαι που σε γνωρίζω, έστω μέσα από μια κοινή οδυνηρή εμπειρία (που όμως ελπίζουμε να έχει αίσιο τέλος, έτσι. Λίγα πράγματα έχω καταλάβει για το ενδομήτριο. Οι γιατροί μου έχουν πει πως μια απόξεση είναι τραυματική εμπειρία, αλλά όλα είναι σχετικά. Έχω δοκιμάσει και εγώ εναλλακτικές μεθόδους (συγκεκριμένα κάνω ομοιοπαθητική). Κατά τη διάρκεια της 5χρονης εμπειρίας μου κατάλαβα ότι το ενδομήτριο δεν είναι σε όλους τους κύκλους ίδιο. Πέρυσι ένα μήνα πρν την τελευταία μου εξωσωματική είχε φτάσει 7,6 από μόνο του και όταν μπήκα στη διαδικασία με τις ορμόνες με το ζόρι πήγε 7. Δεν ξέρω αν μετράς συχνά ενδομήτριο. Μόνο έτσι θα μπορέσεις να βγάλεις συμπέρασμα. Κι αφού είχες λίγες συμφύσεις είναι πιο απλά τα πράγματα. Μου έχουν πει ότι σε μεγάλο βαθμό βοηθούν τα οιστρογόνα να παχύνει το ενδομήτριο. Και τώρα το καλοκαίρι τα οιστρογόνα βοηθιούνται πολύ από τη θάλασσα και τον ήλιο. Γι αυτό μου είπαν πως είναι καλό να κάνουμε πολλά μπάνια και να χαλαρώσουμε.
Εγώ τουλάχιστον αυτό θα κάνω κι ας με μέτρησε προχθές ο γιατρός 4,9! Αρκετά στενοχωρήθηκα. Πάντως νιώθω πολύ τυχερή που μέσα από αυτές τις γραμμές μπορούμε και επικοινωνούμε.

Περιμένω σύντομα νέα σου.
Εύχομαι όλα να πάνε καλά!
Φιλιά!
Κατερίνα
Παλιά 11-06-09, 22:16   #14
ΜΑΤΑ

ΜΑΤΑ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΤΖΟΥΚΑ,
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΥΣΤΕΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΕΞΑΛΛΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΑΛΙΑ ΓΙΑ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΠΟΛΥΠΟΔΑ. ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΨΥΧΡΑΙΜΗ ΜΕ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΩΝ ΚΑΙ ΛΟΙΠΑ (ΜΕΧΡΙ ΚΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΑΠΟΡΗΣΕΙ ΑΦΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΥΣΤΕΡΟΣΚΟΠΗΣΗ - ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ Κ.ΛΠ) ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΑΝΗΣΥΧΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΧΩ. ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΙΔΕ ΗΜΟΥΝ ΣΤΟ ΤΣΑΚ ΝΑ ΤΟΥ ΠΩ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΥΣΤΕΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ( ΤΟ ΕΙΠΑ ΔΗΛΑΔΗ ΑΠ ΕΞΩ ΑΠ ΕΞΩ) ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΕΒΡΙΣΕ (ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΛΟΓΟΣ) ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΡΑΩ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΚΟΥΤΙ PRIMOLUT ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ. ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ ΘΑ ΚΑΝΩ ΥΠΟΜΟΝΗ ΜΕΧΡΙ ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΟΥ ΚΛΕΙΝΩ 8 ΗΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΑ PRIMOLUT ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΜΙΑ ΕΞΕΛΙΞΗ ΘΑ ΤΟΝ ΠΑΡΩ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙ.
ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΕ ΖΑΛΙΖΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΡΙΖΩ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΓΕΝΙΚΑ ΤΟ ΠΑΙΖΩ ΧΑΛΑΡΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΚΙ ΑΥΤΟΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ.
ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΑΓΩΝΑ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΩ. ΑΝ ΟΜΩΣ ΜΑΘΩ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΜΕΣΩΣ ΘΑ ΣΟΥ ΓΡΑΨΩ
ΦΙΛΙΑ
ΜΑΤΑ
Παλιά 11-06-09, 23:12   #15
tzouka

tzouka χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Μάτα μου,

να ξέρεις ότι όχι απλώς δε με ζαλίζεις, αλλά ίσα -ίσα που χαίρομαι να μιλάμε, γιατί έτσι παίρνω κι εγώ κουράγιο. Ξέρω πώς είναι να το παίζεις χαλαρή σε όλους. Εγώ προχθές που έμαθα για το ενδομήτριό μου, ξέσπασα σε κάτι απίστευτα κλάμματα και άρχισα να ηρεμώ μόνο όταν μίλησα με άλλες γυναίκες. Μέσα στην ατυχία μας έχουμε ευτυχώς γεννηθεί σε μια εποχή που μας προσφέρει αυτή τη δυνατότητα, ίσως και πολλές άλλες που θα μας βοηθήσουν να ξεπεράσουμε τα προβλήματά μας.
Ποιος ξέρει γιατί μας συμβαίνουν όλα αυτά; Θα μάθουμε άραγε ποτέ; Πάντως εμένα αυτό το ταξίδι μου έχει προσφέρει πολύτιμες εμπειρίες και κυρίως τη χαρά να μοιράζομαι...

Φιλιά
Κατερίνα
Παλιά 12-06-09, 00:15   #16
nikijo

Το avatar του χρήστη nikijo

nikijo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κοριτσια εγω την 8η μερα του κυκλου ειχα ενδομητριο 5 mm κ μου εδωσε 6 eviol/μερα -βιταμινη Ε δλδ- μεχρι το τελος.Τον ρωτησα για τα cyclacour κ δεν τα συστηνει....ειχε δημοσιευτει μελετη για την βιταμινη κ το παχος του ενδομητριου , την δοκιμασε σε αλλη ασθενη του κ ειχε αποτελεσμα!!!!!
Καλη σας επιτυχια!!!
Παλιά 12-06-09, 10:34   #17
VASSO96

Περιοχή: αθηνα
VASSO96 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

για σας ομοιοπαθουσες,κι εγω 12η μερα ειχα 5 χιλ.απο μονη μου παιρνω 4 eviol την ημερα και ο γιατρος μου εγραψε cyclacour 3 την ημερα.Πιθανον να κανω λαπαρο-υστεροσκοπιση σε εναν μηνα διοτι ειχα κανει υστεροσκοπιση για αφαιρεση πολυποδα τον Φεβρουαριο (με τον προηγουμενο γυναικολογο μου) και ο τωρινος φοβαται μηπως "μ'εσκαψε"παραπανω απ οσο επρεπε ο προηγουμενος και γι αυτο εχω τοσο λεπτο ενδομητριο(στους παλιους υπερηχους ηταν μια χαρα).
Επισης μπορει το λεπτο ενδομητριο να εχει σχεση με θρομβοφιλια,επειδη το αιμα δεν ρεει οπως πρεπει στην θρομβοφιλια και ετσι δεν αιματωνει καλα το ενδομητριο.Προσωπικα εκανα καποιες εξετασεις θρομβοφιλιας και μεχρι τωρα ειναι οκ,αν και δεν εχουν βγει ολες ακομη.
Ο χρήστης VASSO96 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-06-09, 15:56   #18
gena

gena ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή tzouka!!

Τζούκα μου, σε συμπάθησα πολύ...!!! Τα λες ωραία και χαλαρωτικά, έχω ξεαγχωθεί μαζί σου!! Να είσαι καλά, και να σου δώσει ο Θεός ότι επιθυμείς..
Να σε ρωτήσω κάτι..το ενδομήτριο μετριέται πώς; η μέτρηση χρειάζεται στην εξωσωματική; εγώ θέλω να ελπίζω πως θα είνω εγκυος φυσιολογικά,αν πάνε καλά όλα με τις συμφύσεις και τη λύση τους.Την Τρίτη θα δω ένα καθηγητή παν/μίου που ασχολείται με την υπογονιμότητα,οπότε ελπίζω , ελπίζω ,ελπίζω.!!..έχω μπει τον τελευταίο χρόνο σ άυτό το λούκι, και προσπαθώ να συνηθίσω στην ορολογία, στην ψυχολογία, στην ψυχραιμία..
Σ ευχαριστώπάρα πολυ που μου απαντας.Εγώ κορίτσια ένα πάντως έχω καταλάβει..τη ΄δυναμη πρεπει να την αναζητούμε μέσα μας, και μέτα στο Θεό..εχει ο Θεός λοιπόν..δε μας δίνει περισσότερα απ όσα μπορούμε να αντέξουμε..το πιστεύω!
Παλιά 12-06-09, 23:11   #19
elpida92

Το avatar του χρήστη elpida92

Περιοχή: ΓΑΛΛΙΑ
elpida92 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

koritsia geia sas ! diavasa me prosoxi tin anusixies sas sxetika me to thema tou paxous (xil.) endomitriou. Egw zw monima Gallia k exw kanei ekei tis IVF mou k xerw loipon oti katarxin merika farmaka anti na to paxainoun to leptainoun opws gia paradeigma to clomifene dioti einai anti-oistrogono k to endomitrio paxainei me ta oistrogona. Ystera kata tin oorixia prepei na exei paxos peripou 8-11xil. alla prin apo afti den peirazei an einai lepto. Edw sti Gallia gia na paxunei to endomitrio sustinoun XAMHLH dosh aspirinis gia tin akriveia edw legetai afti i aspirini "aspegic nourrisson" 100mg fantazomai kapoia antistoixi twn 100mg tha uparxei k se sas k voithaei na ginei swsti trofodosia aimatos sti mitra k sto endomitrio. Afta... elpizw na voithisa kapws..
kali epituxia se oles!!
Ο χρήστης elpida92 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-06-09, 00:27   #20
tzouka

tzouka χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Gena μου,

πολύ χάρηκα με το μήνυμά σου!
Το ενδομήτριο μετριέται με έναν απλό υπέρηχο και στις εξωσωματικές μετριέται γιατί λένε πρέπει να έχει πάχος πάνω από 7,5 - 8 χιλ. Επίσης λένε πρέπει να έχει καλή μορφολογία, όπως λέει ο γιατρός μου να φαίνονται τρεις γραμμές. Μάλιστα μου έχει πει πως η μορφολογία είναι πολύ πιο σημαντική. Εγώ δυστυχώς μετά την τελευταία εξέταση δεν έχω ούτε καλό πάχος, ούτε μορφολογία.
Έχω πάρει όμως αρκετό θάρρος από όλες τις κοπέλες που μιλάμε στο Forum και κατάφερα να ξεπεράσω την αρχική μου στενοχώρια. Και χαίρομαι που τα λέμε και μαζί γιατί και εγώ σε συμπάθησα.
Τελικά είναι φοβερό να μιλάς με ανθρώπους. Είναι ό,τι πολυτιμότερο μου έχει δώσει αυτή η ιστορία

Περιμένω σύντομα νέα σου.
Φιλιά
Κατερίνα
Παλιά 13-06-09, 00:36   #21
tzouka

tzouka χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ευχαριστώ θερμά για την πληροφορία. Θα το συζητήσω με το γιατρό μου.

Να σου πάνε όλα όπως επιθυμείς και να έχεις εσύ και όλες ένα συναρπαστικό καλοκαίρι

Φιλιά
Κατερίνα
Παλιά 13-06-09, 00:39   #22
tzouka

tzouka χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο elpida92 Εμφάνιση μηνυμάτων
koritsia geia sas ! diavasa me prosoxi tin anusixies sas sxetika me to thema tou paxous (xil.) endomitriou. Egw zw monima Gallia k exw kanei ekei tis IVF mou k xerw loipon oti katarxin merika farmaka anti na to paxainoun to leptainoun opws gia paradeigma to clomifene dioti einai anti-oistrogono k to endomitrio paxainei me ta oistrogona. Ystera kata tin oorixia prepei na exei paxos peripou 8-11xil. alla prin apo afti den peirazei an einai lepto. Edw sti Gallia gia na paxunei to endomitrio sustinoun XAMHLH dosh aspirinis gia tin akriveia edw legetai afti i aspirini "aspegic nourrisson" 100mg fantazomai kapoia antistoixi twn 100mg tha uparxei k se sas k voithaei na ginei swsti trofodosia aimatos sti mitra k sto endomitrio. Afta... elpizw na voithisa kapws..
kali epituxia se oles!!
Τι ωραία που μεγαλώνει η παρέα έξω από την Ελλάδα!
Να είσαι καλά και να αποκτήσεις ό,τι επιθυμείς!
Το μήνυμά σου μουθ έκανε πολύ καλό, γιατί ήμουν σε πολύ άσχημη ψυχολογία.

A bientot!!!!
Παλιά 13-06-09, 10:45   #23
tzouka

tzouka χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο VASSO96 Εμφάνιση μηνυμάτων
για σας ομοιοπαθουσες,κι εγω 12η μερα ειχα 5 χιλ.απο μονη μου παιρνω 4 eviol την ημερα και ο γιατρος μου εγραψε cyclacour 3 την ημερα.Πιθανον να κανω λαπαρο-υστεροσκοπιση σε εναν μηνα διοτι ειχα κανει υστεροσκοπιση για αφαιρεση πολυποδα τον Φεβρουαριο (με τον προηγουμενο γυναικολογο μου) και ο τωρινος φοβαται μηπως "μ'εσκαψε"παραπανω απ οσο επρεπε ο προηγουμενος και γι αυτο εχω τοσο λεπτο ενδομητριο(στους παλιους υπερηχους ηταν μια χαρα).
Επισης μπορει το λεπτο ενδομητριο να εχει σχεση με θρομβοφιλια,επειδη το αιμα δεν ρεει οπως πρεπει στην θρομβοφιλια και ετσι δεν αιματωνει καλα το ενδομητριο.Προσωπικα εκανα καποιες εξετασεις θρομβοφιλιας και μεχρι τωρα ειναι οκ,αν και δεν εχουν βγει ολες ακομη.

VASSO96, γεια σου
Σήμερα διάβασα πιο προσεκτικά το μήνυμά σου και θέλω να ρωτήσω τι είναι η θρομβοφιλία και πώς μπορεί κανείς να τη διαγνώσει, δηλ. τι εξετάσεις χρειάζεται να κάνω. Αντιμετωπίζεται σε περίπτωση εγκυμοσύνης;

Σ' ευχαριστώ για τη βοήθειά σου!
Φιλιά
Κατερίνα
Παλιά 13-06-09, 19:49   #24
Athens

Athens ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο VASSO96 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σου VASSO96 και από μένα. Μια ερώτηση θέλω να σου κάνω. Έγραψες ότι «ο τωρινός φοβάται μήπως "μ'εσκαψε"παραπανω απ όσο έπρεπε ο προηγούμενος και γι αυτό έχω τόσο λεπτό ενδομήτριο(στους παλιούς υπέρηχους ήταν μια χαρά).»
Επειδή φοβάμαι ότι είμαι παρόμοια περίπτωση, ο γιατρός τι σου είπε? Αν όντος «σε έσκαψε» παραπάνω τι γίνετε? Είναι αναστρέψιμο? Θέλει καμιά ειδική αγωγή?
Σε εμένα το ενδομήτριο δεν παχαίνει πλέον μετά από μία απόξεση που έκανα σε μία αποτυχημένη εγκυμοσύνη. Πριν ήταν μια χαρά. Μάλλον και εγώ θα πάω για υστεροσκόπιση για να δούμε τι γίνετε.
Παλιά 14-06-09, 23:16   #25
ΚΑΡΟΛΙΝΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΙΑ

ΚΑΡΟΛΙΝΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΙΑ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εγω μια μέρα πριν κάνω ωοληψία για εξωσωματική είχα πάχος ενδομητρίου 10 μου είπε ο γιατρός και οτι αυτο περιμένουν ως τέλειο για να κάνουν την εμβρυομεταφορά. Δεν ξέρω αν σε βοηθάω σε κάτι.
Ο χρήστης ΚΑΡΟΛΙΝΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-06-09, 23:24   #26
tzouka

tzouka χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΚΑΡΟΛΙΝΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΙΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω μια μέρα πριν κάνω ωοληψία για εξωσωματική είχα πάχος ενδομητρίου 10 μου είπε ο γιατρός και οτι αυτο περιμένουν ως τέλειο για να κάνουν την εμβρυομεταφορά. Δεν ξέρω αν σε βοηθάω σε κάτι.
Καρολίνα μου, γεια σου!
Είμαι η Κατερίνα. Εννοείται πως ο γιατρός σου βρήκε τέλειο το ενδομήτριό σου, αφού το ιδανικό πάχος είναι πάνω από 8. Είχες και πριν την εξωσωματική τέτοιο ενδομήτριο;
Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο.

Φιλιά
Κατερίνα
Παλιά 15-06-09, 07:38   #27
ΜΑΤΑ

ΜΑΤΑ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κατερίνα (tzouka) καλημέρα,
Σου γράφω γιατί επιτέλους αδιαθέτησα!!!!!!!!!!!!!! Το Σάββατο μετά το δεύτερο κουτί Primolut επιτέλους αδιαθέτησα. Έτσι ξεκίνησα την θεραπεία με τα Cyclacur που θα τα πάρω για τρεις κύκλους, όλο το καλοκαίρι δηλαδή κι από Σεπτέμβριο ελπίζω να έχουν στρώσει τα πράγματα και να μπορώ να βάλω πάλι μπροστά για παιδάκι. Αντε να δούμε τι θα γίνει με τον επόμενο κύκλο. Προσπαθώ και είμαι αισιόδοξη ότι όλα θα πάνε καλά.

Φιλιά
Μάτα
Παλιά 15-06-09, 10:50   #28
VASSO96

VASSO96 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Athens Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σου VASSO96 και από μένα. Μια ερώτηση θέλω να σου κάνω. Έγραψες ότι «ο τωρινός φοβάται μήπως "μ'εσκαψε"παραπανω απ όσο έπρεπε ο προηγούμενος και γι αυτό έχω τόσο λεπτό ενδομήτριο(στους παλιούς υπέρηχους ήταν μια χαρά).»
Επειδή φοβάμαι ότι είμαι παρόμοια περίπτωση, ο γιατρός τι σου είπε? Αν όντος «σε έσκαψε» παραπάνω τι γίνετε? Είναι αναστρέψιμο? Θέλει καμιά ειδική αγωγή?
Σε εμένα το ενδομήτριο δεν παχαίνει πλέον μετά από μία απόξεση που έκανα σε μία αποτυχημένη εγκυμοσύνη. Πριν ήταν μια χαρά. Μάλλον και εγώ θα πάω για υστεροσκόπιση για να δούμε τι γίνετε.
Μην νομιζεις οτι και εγω ξερω καλα,γιατι κι εγω ακομη στην προσπαθεια ειμαι.Απλα ,απ οτι μου ειπε ο γιατρος πρεπει να δουμε σε τί κατασταση ειναι το ενδομητριο για να ακολουθησουμε την καταλληλη αγωγη,δηλ.ναι μπορει να ειναι αναστρεψιμο.Φανταζομαι οτι μαλλον θα μου πει να περνω cyclacur για καποιο χρονικο διαστημα πριν την εξωσωσματικη ή σπερματεγχυση ή την φυσικη μεθοδο,ετσι ωστε να προετοιμαστει το ενδομητριο(δηλ να παχυνει)
Παλιά 15-06-09, 11:04   #29
VASSO96

VASSO96 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο tzouka Εμφάνιση μηνυμάτων
VASSO96, γεια σου
Σήμερα διάβασα πιο προσεκτικά το μήνυμά σου και θέλω να ρωτήσω τι είναι η θρομβοφιλία και πώς μπορεί κανείς να τη διαγνώσει, δηλ. τι εξετάσεις χρειάζεται να κάνω. Αντιμετωπίζεται σε περίπτωση εγκυμοσύνης;

Σ' ευχαριστώ για τη βοήθειά σου!
Φιλιά
Κατερίνα
η θρομβοφιλια ειναι οταν ο οργανισμος εχει μια ταση να δημιουργουνται θρομβοσεις,δηλ το αιμα "πηζει", δεν ρεει κανονικα και δεν φτανει σε καποια σημεια οπως θα πρεπε(πχ δεν φτανει στην μητρα, ετσι δεν αιματωνεται καλα και δεν "παχαινει" ή μπορει να προκαλει αποβολες αφου το εμβρυο σταματαει να αναπτυσεται).εαν δεν σου πει ο γιατρος τί ακριβως εξετασεις να κανεις ,μπορεις να ρωτησεις πχ στην Βιοιατρικη που εχουν διαφορα "πακετα εξετασεων" για θρομβοφιλια.Δηλ.εαν δεν εχεις κανενα ιστορικο στην οικογενεια ή καμία αποβολη,θα μπορουσες να κανεις ενα πιο φθηνο πακετο που περιεχει πιο λιγες και "βασικες"εξετασεις γιατι γενικα ειναι ακριβες εαν γινουν ιδιωτικα.
Παλιά 15-06-09, 20:12   #30
tzouka

tzouka χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΜΑΤΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατερίνα (tzouka) καλημέρα,
Σου γράφω γιατί επιτέλους αδιαθέτησα!!!!!!!!!!!!!! Το Σάββατο μετά το δεύτερο κουτί Primolut επιτέλους αδιαθέτησα. Έτσι ξεκίνησα την θεραπεία με τα Cyclacur που θα τα πάρω για τρεις κύκλους, όλο το καλοκαίρι δηλαδή κι από Σεπτέμβριο ελπίζω να έχουν στρώσει τα πράγματα και να μπορώ να βάλω πάλι μπροστά για παιδάκι. Αντε να δούμε τι θα γίνει με τον επόμενο κύκλο. Προσπαθώ και είμαι αισιόδοξη ότι όλα θα πάνε καλά.

Φιλιά
Μάτα
Μάτα μου,
πολύ χάρηκα με όσα μου έγραψες. Κι εγώ σήμερα που πήγα στο γιατρό είχε πάρει λίγο ακόμα το ενδομήτριο (6,2) και μου είπε ότι και μορφολογικά ήταν καλύτερο. Βέβαια δεν πέταξε στα σύννεφα, μάλλον συγκρατημένος ήταν. Έτσι μου είπε από τον επόμενο κύκλο να παίρνω 8 Cyclacur την ημέρα και για όλο το καλοκαίρι. Οπότε θα είμαστε συνοδοιπόροι σ' αυτή τη θεραπεία. Εύχομαι να έχουμε και ακόμα καλύτερη συνέχεια.

Θα περιμένω νέα σου.
Φιλιά
Κατερίνα
Παλιά 16-06-09, 23:54   #31
tzouka

tzouka χωρίς αξιολόγηση
Cool Τι γίνεται με τα cyclacur;

Καλησπέρα,

χθες αφού είδε ο γιατρός τη μικρή αύξηση του ενδομητρίου και αφού του μετέφερα τα σχετικά με το eviol και ό,τι άλλο μοιραστήκαμε εδώ μου είπε πως το ενδομήτριο παχαίνει μόνο με οιστρογόνα. Στη συνέχεια μου είπε πως από τον επόμενο μήνα και για όλο το καλοκαίρι θα παίρνω 8 (!) Cyclacur τη μέρα και μαζί ένα Salospir. Μήπως είναι υπερβολικά πολλά; Δεν υπάρχουν κίνδυνοι από την τόσο μεγάλη κατανάλωση οιστρογόνων. Κι αφού με τα 6 cyclacur έφτασε τη 19η μέρα στα 6 και κάτι χιλ. τι θα γίνει με τα παραπάνω δηλαδή; Θέλω να πω πως φοβάμαι για παρενέργειες. Είχε κάποια φίλη ανάλογη εμπειρία; Γιατί έτσι μου' ρχεται να τον γράψω, να τα παρατήσω όλα και να αφήσω το σώμα μου να αντιδράσει...με τη βοήθεια του ήλιου, της θάλασσας και του Θεού...

Δεν ξέρω τι να κάνω.

Μπορείτε να με βοηθήσετε, παρακαλώ;
Παλιά 17-06-09, 00:15   #32
tzouka

tzouka χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο inka Εμφάνιση μηνυμάτων
ki ego ekana emvryometafora me 7,50 xiliosta afou eperna 9 cyclacur!!!!o giatros mou eipe oti einai kataskevastiko to pahos tis mitras kai poli syxna exei na kanei me to poso mikrokamomeni einai i gineka !!!!simasia exei i piotita tou endomitriou ki oxi to pahos apo mono tou!!!
inka μου καλησπέρα,

είμαι η Κατερίνα. Χθες μου είπε ο γιατρός να αυξήσω τη δόση από τον επόμενο κύκλο σε`8 cyclacur και να παίρνω μαζί και 1 salospir. Κάποιες φίλες μου είπαν ότι είναι πολύ μεγάλη δόση, αν σκεφτείς ότι από το Φλεβάρη είμαι με 6 cyclacur τη μέρα και θα πρέπει για όλο το καλοκαίρι να παίρνω 8. Κι όλα αυτά όχι για εμβρυομεταφορά, αλλά μήπως και στρώσει το πάχος. Να σκεφτείς τη 14η μέρα με τα 6 ήταν 4,9 και τη 19η μέρα κατάφερε να φτάσει τα 6,2!
Εσύ τελικά τα κατάφερες; Γράψε μου αν θες την εμπειρία σου και την πορεία που ακολούθησε ο γιατρός σου.

Σε ευχαριστώ θερμά για τη βοήθειά σου.

Φιλιά
Παλιά 17-06-09, 12:20   #33
ΜΑΤΑ

ΜΑΤΑ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κατερίνα,
καλημέρα. Δυστυχώς δεν ξέρω να σε βοηθήσω με τα cyclacur γιατί κι εγώ πρώτη φορά θα τα πάρω. Είμαι σε στάδιο προηγούμενο από εσένα. Επειδή δεν είχα ποτέ παλιά πρόβλημα με το ενδομήτριο δεν το γνωρίζω καλά το θέμα. Μουείπε να κάνω αυτή τη θεραπεία για τρεις μήνες 21 ημέρες θα παίρνω 7 θα σταματάω και μετά πάλι και τον Σεπτέμβρη τα λέμε. Έχει παρενέργειες το Cyclacur ? Σου εύχομαι καλό κουράγιο στον αγώνα σου και μακάρι να πάνε όλα καλά. Εξάλλου εδώ θα είμαστε το καλοκαίρι και θα τα λέμε.

Φιλιά Μάτα
Παλιά 17-06-09, 16:22   #34
RHNIO

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
RHNIO ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και εγω μια απο εσας ειμαι!!!!
Ο γιατρός μου διαπίστωσε πρόβλημα στο ενδομήτριο και στον προηγουμενο κύκλο μου εδωσε cyclacur μονο τα ασπρα για 11 μερες,πηγα για υπερηχο το ενδομήτριο δεν ήταν και πολυ καλό αλλα είχαμε χασει την φυσική μου ωορεξια για σπερματεγχυση.Τώρα μου ειπε να πάρω τα καφε χαπακια για 10 μερες να κανω μια παυση 7 θα αδιαθετησω θα ξεκινησω παλι τα ασπρα και την 4 μέρα της περιοδου θα παρω και κατι αλλα χαπια μεχρι την 9 για να κατεβασω περισσοτερα αυγουλάκια και γυρω στην 11-12 μου είπε να πάω για υπερήχω για να κάνουμε σπερματέγχυση.

Άντε να δούμε....έχω μεγάλη αγωνία!!!!
Ο χρήστης RHNIO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-06-09, 01:52   #35
gena

gena ουδετερη μηδέν
Exclamation συγκινητικό!!

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΤΕΡΙΝΑ.
δεν ειμαι βετεράνοσ (..!) στο site και δεν είδα το προσωπικό μήνυμα..καλά είμαι.. το παλεύω..πήγαινε και διάβασε το θέμα ""το πότε θα γίνω μάνα...το ορίζει ο θεόσ..!!"
έκλαψα...διάβασε το..αξίζει!! Και μόνο γι 'αυτο το τόπικ αξίζει το site..!
καληνύχτα, θα τα ξαναπο'υμε..εγώ διορθώνω αυτή την εποχή και δε μπαίνω πολύ συχνα.Κρατάω επαφή όμως..see u soon
Παλιά 20-06-09, 18:40   #36
Athens

Athens ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Προχτές πήγα σε άλλον γυναικολόγο (να πάρω μια δεύτερη γνώμη) να δω τι θα γίνει με το πρόβλημα με το ενδομήτριο μου. Αφού με άκουσε και με εξέτασε αναλυτικά υποθέτει και αυτός ότι μάλλον το ενδομήτριο έπαθε ζημιά με την απόξεση που είχα κάνει. Μου πρότεινε για αρχή κάνα 2 μήνες ηρεμία χωρίς φάρμακα κ.α. και θα με επανεξετάσει. Πιθανολογεί ότι το ενδομήτριο θα επανέλθει μόνο του στην φυσιολογική του κατάσταση. Πάντως προχτές που μου το μέτρησε ήταν περίπου 6.5 την 18 ημέρα του κύκλου. Κανονικά θα έπρεπε να είναι γύρω στα 10 με 12 χιλιοστά. Τον ρώτησα αν κάνω υστεροσκόπιση θα φανεί αν το ενδομήτριο έπαθε ζημιά από την απόξεση και η απάντηση του ήταν αρνητική. Τον ρώτησα και για τα Eviol αν κάνουν καλό στην περίπτωσή μου. Ήταν και εκεί απόλυτα αρνητικός. Μόνο τα οιστρογόνα (βλέπε cyclacur) μπορούν να βοηθήσουν στο ενδομήτριο από ότι μου είπε.

Δεν έχω να κάνω κάτι άλλο προς το παρόν. Θα περιμένω. Σκέφτομαι βέβαια να επισκεφτώ και κάνα άλλον γιατρό να δω και αυτός τι θα μου πει.

Διάβασα μια εισήγηση ενός Έλληνα γυναικολόγου στο Internet και παραθέτω το παρακάτω κομμάτι που μας αφορά:

…………………………..αντιμετώπιση γυναικών με λεπτό ενδομήτριο
• χορήγηση χαμηλής δόσης ασπιρίνης (Weekstein et al, 1997)
• χορήγηση σιλδεναφίλης (VIAGRA!!!!!) (Sher and Fisch, 2002)
• χορήγηση οιστραδιόλης ενδοκολπικώς (Tourgeman et al, 2001)
• χορήγηση πεντοξυφυλλίνης και βιταμίνης Ε (Ledee-Bataille et al, 2002)
• κατάψυξη εμβρύων και τοποθέτηση σε τεχνητό κύκλο απόψυξης όπου επετεύχθη πάχος ενδομητρίου > 7 mm

Όποια ενδιαφέρετε για περισσότερες πληροφορίες για την εισήγηση αυτή με θέμα: «Στρατηγικές αντιμετώπισης ζευγαριών με πολλαπλές αποτυχίες στην IVF. Προοπτικές βελτίωσης» ας επικοινωνήσει μαζί μου. Δεν ξέρω αν μπορώ να πω περισσότερα και ονόματα μήπως θεωρηθεί διαφήμιση.
Παλιά 21-06-09, 23:57   #37
tzouka

tzouka χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΤΕΡΙΝΑ.
δεν ειμαι βετεράνοσ (..!) στο site και δεν είδα το προσωπικό μήνυμα..καλά είμαι.. το παλεύω..πήγαινε και διάβασε το θέμα ""το πότε θα γίνω μάνα...το ορίζει ο θεόσ..!!"
έκλαψα...διάβασε το..αξίζει!! Και μόνο γι 'αυτο το τόπικ αξίζει το site..!
καληνύχτα, θα τα ξαναπο'υμε..εγώ διορθώνω αυτή την εποχή και δε μπαίνω πολύ συχνα.Κρατάω επαφή όμως..see u soon
Γεια σου gena!
Έψαξα να βρω το θέμα, αλλά δεν το βρήκα...Βοήθησέ με λίγο...
Εγώ τελείωσα διορθώματα (είμαι καθηγήτρια) και αύριο βγάζουμε αποτελέσματα...

Εσύ συνάδελφος είσαι;
Όποτε θες γράψε μου...
Φιλιά

Κατερίνα
Παλιά 23-06-09, 13:46   #38
gena

gena ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή κι εγώ συνάδελφος...!

γεια σου κατερίνα! τι ειδικότητα είσαι; εγώ έχω την ειδικότητα με τα περισσότερα γραπτα..ευτυχώς τελείωσα ,βγάλαμε χθες αποτελέσματα.. και βαίνουμε αισίως προς το τέλος.. θα το δω το θέμα και θα στο ξαναστείλω να το διαβάσεις,αξίζει πολλά..η ελπίδα πεθαίνει τελευταία!!
Κατερίνα μου, νυστάζω, θα προσπαθήσω να ξαναμπώ το βράδυ.θα χαρώ να τα ξαναπούμε.
Παλιά 26-06-09, 22:12   #39
tzouka

tzouka χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
γεια σου κατερίνα! τι ειδικότητα είσαι; εγώ έχω την ειδικότητα με τα περισσότερα γραπτα..ευτυχώς τελείωσα ,βγάλαμε χθες αποτελέσματα.. και βαίνουμε αισίως προς το τέλος.. θα το δω το θέμα και θα στο ξαναστείλω να το διαβάσεις,αξίζει πολλά..η ελπίδα πεθαίνει τελευταία!!
Κατερίνα μου, νυστάζω, θα προσπαθήσω να ξαναμπώ το βράδυ.θα χαρώ να τα ξαναπούμε.
gena μου,

καλησπέρα! Μετά από πρόβλημα του Η/Υ σήμερα κατάφερα να ξαναμπώ. Εγώ είμαι φιλόλογος (υποθέτω και εσύ το ίδιο). Τελικά κατάφερα να διαβάσω το κείμενο που μου είχες πει και είναι όντως συγκινητικό! Γιατί όσο κι αν παλεύεις αν είναι αλλιώς τα σχέδιά Του... Ας πούμε εγώ ... Τελευταί φορά που είχα επικοινωνήσει ήμουν πανικόβλητη για την αύξηση των χαπιών... Χα,χα,χα. Από σήμερα όλα κομμένα!!!!! Γιατί; Γιατί πολύ απλά μου δημιούργησαν πρόβλημα στο κυκλοφορικό!!!! Συγκεκριμένα άρχισαν να σπάνε αγγεία. Τη Δευτέρα θα πάω για σχετικές εξετάσεις και τελικά πρέπει να δω και το θέμα της θρομβοφιλίας.

Ξέρεις όμως ποιο είναι το καταπληκτικό; Ότι είμαι εξαιρετικά χαρούμενη που επιτέλους το σώμα μου αντέδρασε!!! Γιατί τόσα χρόνια παίρνω απίστευτες ποσότητες ορμονών και ούτε ενδομήτριο πάχαινε ούτε τα ένιωθα καν!!! Δεν ξέρω τι θα αλλάξει τώρα στα γυναικολογικά μου - κι αν θα αλλάξει - αλλά τουλάχιστον επιβεβαιώθηκε αυτό που πάντα έλεγα: Το σώμα μας, η φύση και ο Ύψιστος ξέρουν καλύτερα! Και μου φαίνεται τόσο αστείο που είχα πανικοβληθεί με την ποσότητα των χαπιών...

Περιμένω νέα σου!!!
Φιλιά
Κατερίνα
Παλιά 29-06-09, 16:25   #40
RHNIO

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
RHNIO ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω εχω μπερδευτει τελικα...Ποσο πρεπει να ειναι ενα φυσιολογικο ενδομητριο για να μπορει να δεχτει ενα εμβρυο?
Ο χρήστης RHNIO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές