Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πετρα στη χολη


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 169
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγώ, εγώ

χαχαχαχα

 

λοιπόν έχω βγάλει τη πετρούλα μου και εγώ

γίνεται με λαπαροσκόπηση, κάθεσαι στο νοσοκομειο για 1 μέρα και μετά στο σπιτάκι σου

δεν θα σου πω οτι δεν πονούσα, πονούσα αρκετά για καμια βδομάδα αλλά είναι θέμα οργανισμου, εγώ δυσκολευόμουν ακόμα και να σηκωθώ και να περπατήσω για μέρες, ενώ μια άλλη κοπέλα που κάναμε την ίδια μερα την ίδια επέμβαση, δεν είχε κανένα πρόβλημα.

οπότε ..... μάλλον η χολή μου κράτησε κακία που την έβγαλα, χιχι

στις 15 μέρες πάντως ήμουν πολύ άνετη.

κάνεις για 1 μήνα περίπου ειδική διατροφή και σιγά σιγά επανέρχεσαι.

 

καλη επιτυχία σου εύχομαι

Link to comment
Share on other sites

Αχ eleniza πικρή ιστορία! Στον έβδομο μήνα μου παρουσιάστηκαν κολικοί, να φανταστείς νόμιζα ότι θα γεννούσα αφού δεν ήξερα τι είχα και ο γιατρός ύστερα από εξετάσεις και υπερήχους μου είπε ότι η χολή μου είναι φρακαρισμένη από πετρούλες και ότι την επέμβαση δε τη γλιτώνω. Μου είπε ότι στην εγκυμοσύνη παρουσιάζεται συχνά. Τελικά εκέι που είχε να με πιάσει καιρό, έκανα διατροφή φυσικά πριν 15 ημέρες περίπου με ξαναεπισκέφτηκε με τρελό πόνο. Μίλησα με μια κοπέλα που έκανε την προηγούμενη βδομάδα και μου είπε ότι της έκαν τρεις τομούλες νομίζω, έκατσε μια μέρα μέσα, από πόνο μου έιπε ότι έχει αλλά σχετικά ανεκτό, απλά ο γιατρος της είπε αυστηρή διατροφή για 2-3 μήνες, με ανάλατα, άλιπα κ.λ.π. και το κυριοτερο αυστηρά να μη σηκώσει το παραμικρό βάρος για ένα μήνα. Αυτό είναι που με στενοχώρησε περισσότερο γιατί όπως καταλαβαίνεις και εσύ με μικρό μωρό στο σπίτι έιναι ακατορθωτο αυτό. Και αυτή η κοπέλα έχει μωρό 9 μηνών και μου είπε ότι πήγε στη μαμά της να μείνει ώσπου να περάσει ο καιρός. Εγώ μάλλον θα το ψάξω αφού σαραντήσω και μετά και βλέπουμε...

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

να χαιρεσε τον μπεμπουλι σου και καλα ξεμπερδεματα κα στις δυο μας!!!!!!!!εχω και εγω μια μπεμπα 7 μηνων και ετσι που μου τα λες θα χρειαστω βοηθεια.ηταν να κανω την επεμβ. σημερα αλλα κρυωσα και ακυρωθικε.τωρα θα παω μετα το πασχα.προς το παρων το παιζω ψυχραιμη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλή επιτυχία στην επέμβαση και όντως..καλά ξεμπερδέμτα και στις δυο μας!

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα!

 

Κι εγώ έκανα αφαίρεση χολής λαπαροσκοπικά γιατί έπαθα κρίση 1 μήνα μετά τη γέννα. Είναι απλή εγχείρηση αλλά εγώ επειδή ήμουν και λεχώνα το πήρα βαριά και μάλλον πονούσα παραπάνω απ'ότι θα έπρεπε. Είχα λίγη βοήθεια αλλά θήλαζα κανονικά τη μικρή εκτός από τη 1 μέρα που ήμουν στο νοσοκομείο και την επόμενη. Πάντως αν έχεις πέτρα πρέπει οπωσδήποτε να τη βγάλεις γιατί η κρίση χολής είναι (πίστεψε με) πολύ επίπονη και με πολλούς κινδύνους!

 

Ελπίζω να βοήθησα!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

8 χρόνια είχα τις πετρούλες μου....πολλοί κολικοί νοσοκομεία....10ημερα διαμονής μόνο με ορό κ ζωμό σούπας γιατί τις περισσότερες φορές ήμουν στα πρόθυρα ρήξης της χοληδόχου!!! Και απόφάσισα να τη βγάλω λίγο πριν το γάμο μου γιατί όλοι οι γιατροί μου είχαν πει μην τυχόν κ μείνεις έγκυος πριν τις βγάλεις καθώς ειδικά τους πρώτους μήνες της εγκυμοσύνης αν πάθεις κολικό είναι σχεδόν βέβαια η αποβολή!!! Λαπαροσκοπικά να τη βγάλεις κ άμμεσα γιατί αν χτύπα ξύλο πας με κολικό κ έχεις ίκτερο στη βγάζουν με κανονική τομή κ απ'οιτι έχω ακούσει θέλει μήνες για να συνέλθεις!!! Λαπαροσκοπικά σου κάνουν 4 ανεπαίσθητες τομούλες...εμένα 2 χρόνια μετά την επέμβαση σχεδόν δεν φαίνονται....ειδικά η μία του αφαλού καθόλου....από την ώρα που θα μπεις σε 2 ώρες μάξιμουμ σε έχουν βγάλει(αναλόγως πως θα ξυπνήσεις από την νάρκωση-εγώ βγήκα στη 1 ώρα κ με είχε πιάσει σπαστικό γέλιο από τη μαστούρα)....κ την επόμενη μέρα πας σπίτι σου....θα σου δώσουν διατροφή κ ξεκινόντας με ελαφριές σουπίτσες κ κρεμούλες σιγά σιγά θα προσθέτεις κάθε μέρα κ κάτι....εγώ στον ένα μήνα είχα ξεκινήσει κ τη σαβουροφαγεία γιατί τα είχα στερηθεί πολύ καιρό αφού με έπιανε κολικός με το παραμικρό....πόνους δεν έχεις τρελούς με ντεπόν αντιμετωπίζονται απλά θα δυσκολευτείς να σηκώνεσε από ξαπλωτή θέση κ θα πηγαίνεις σαν χελώνα....περισσότερο τράβηγμα είναι παρά πόνος!Αν θελήσεις κάτι άλλο στείλε μου πμ....επίσης αν θες υπάρχει πολύ καλός γιατρός στο Αγ.Όλγα που μπορείς να πας να συμβουλευτείς...εμένα με χειρούργησε κιόλας κ το Αγ.όλγα θεωρώ ότι είναι το καλύτερο νοσοκομείο που έχω περάσει ακόμα κ από ιδιωτικές κλινικές κ σε θέμα γιατρών κ σε θέμα καθαριότητας!

sjCrp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΒΕΡΑ ΚΑΙ ΑΝΝΑ ΑΤΗ σας ευχαριστω πολυ γιατι λεγοντας μου οτι το εχετε περασει και τωρα εισται μια χαρα μου δινετε κουραγιο.γιατι ειμαι και λιγο φοβιτσιαρα...Απο μερα σε μερα περιμενω τηλ απο τον γιατρο μου να παω να την βγαλω την ατιμη τη χολη.8 χρονια πως αντεξες βρε ΑΝΝΑ μου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βέρα και άννα πολύ ενθαρρυντικά τα νέα σας. Και γω λέω να πάω να το κοιτάξω σιγά σιγά. Καιρός του έιναι!

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να σας πω και εγώ την ιστορία της χολής του άντρα μου!

Αρχές Ιουλίου, με εμένα να διανύω τον 8ο τον πιάνει ένας πόνος στην κοιλιά, στήθος, καθώς είναι και φοβιστιάρης πάμε στο Κέντρο Υγείας. Γαστρίτιδα κάνει την διάγνωση ο γιατρος τζιμάνη

 

Νεύρα εγώ, 8 μηνών έγκυος θα με κολλήσεις γαστρίτιδα να του λέω, γυρνάμε στο σπίτι και γύρω στις 5 τα ξημερώματα, τον πιάνουν δυνατοί πόνοι, να ουρλιάζει, να τρέμει, να κάνει εμετούς, να φωνάζει κάλεσε το ΕΚΑΒ, εγώ να έχω καούρες, να ζεσταίνομαι, να νυστάζω και να του λεω πας καλά να φωνάζω το ΕΚΑΒ για μια γαστρίτιδα, να γελάει ο κόσμος.

 

Για να τον ξεφορτωθώ του δίνω δυο buscopan και αφού ξημέρωσε ο θεός την ημέρα πήγαμε στο ΙΚΑ, για να πάρει άδεια γιατρού για εκείνη την ημέρα. Αφού εξηγεί στον παθολόγο το τι είχε συμβεί και τον εξετάζει, του λεει τρέχα να κάνεις έναν υπέρηχο και μέχρι τότε μην φάς λιπαρά, αυγά κλπ κλπ.

 

Εγώ έχω μείνει κόκκαλο, δεν είναι γαστρίτιδα λεω, για πέτρα στη χολή το βλέπω μου απαντάει, αλλά να είμαστε σίγουροι. Τελικά όντως ήταν πέτρες, να χειρουργηθεί δεν γινόταν λόγω της εγκυμοσύνης μου και μέχρι τον Οκτώβριο έτρωγε μόνο πατάτες, κολοκύθια, καρότα, ρύζι, μακαρόνια μπριζόλα, όλα στον ατμό ή ψητά στον φούρνο και γαλοπούλα- τυρί με λίγα λιπαρά και γάλα 0 %. Φυσικά πέσανε κοιλιές, παχάκια όλα, έχασε 14 κιλά.

 

Χειρουργήθηκε σε ιδωτικό νοσοκομείο, λογώ της ιδιωτικής ασφάλειας που έχουμε, αλλιώς και εμάς για το Αγ. Όλγα μας είχαν πει. Το χειρουργείο είναι 4 τρυπήτσες, η μια 2 ράμματα, οι δυο από ένα ράμμα και η μια κανένα ράμμα. Από αυτή που δεν βάλανε ράμμα, είχαν ένα σωληνάκι και έβγαζε υγρό, εντωμεταξύ ο φοβιτσιάρης του μπήκε η ιδέα ότι ήταν έντερο και τον έκοψε κρύος ιδρώτας, ανέβασε πυρετό, παραλίγο να καθόμασταν κι άλλη μια μέρα μέσα, επειδή ήταν χάλια μετά.

 

Να πω τέλος, από ότι μου είπε ο γιατρός, ότι δίνοντας του τα buscopan που του καλμάρισε ο πόνος γλύτωσε τον ίκτερο.

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

eleniza δεν πήγαινα να τη βγάλω γιατί φοβόμουν τρελά!!! Αν ήξερα βέβαια ότι ήταν τόσο απλό δεν θα φοβόμουν καθόλου....ο πόνος-τραβήγματα που είχα δεν ήταν ούτε το 1/10 του πόνου που άντεχα κάθε φορά στους κολικούς....κ για τα ράμματα εγώ είχα αυτοκόλητα ράμματα που τα έβγαλα μόνη μου μετά από μια εβδομάδα νομίζω κ απ'ότι μου έχουν πει αυτά αφήνουν κ μικρότερα σημάδια!

sjCrp3.png

Link to comment
Share on other sites

anna_ath εχει αφαιρεθει η χολη μου λαπαροσκοπικα με κολικους και βαρβατο ικτερο!

μολις ειχα σαραντησει....

την ιστορια μου την εγραψα στο εδω=http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=37317 Κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης -υπερεμεση και χολη

 

eleniza ευχομαι να σου πανε ολα καλα!

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια αυτό ήταν..16 Ιουνίου έκλεισα ραντεβού για επέμβαση..δεν πάει αλλο να φάω σαν άνθρωπος επιτέλους, χωρίς άγχος και τύψεις! Ας ελπίσουμε όλα να πάνε καλά..!

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια, να χαίρεστε και εσείς τα παιδάκια σας και Αννα με το καλό το μωράκι σου! Και να σταματήσουν εδώ οι ταλαιπωρίες για όλες μας!

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!!!!!!!!!Αντε να παρω κι εγω σειρα.Φιλια στον μπεμπουλι σου.

 

Ευχαριστώ..θα του τα δώσω του μπεμπούλη..άλλωστε δεν κάνω και άλλη δουλειά!!

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

eleniza και εγώ έχω κάνει !!!

με λαπαροσκόπηση και οι τρύπες είναι 3 .σου δίνουν και μια αλοιφή να βάζεις και μετά από λίγο καιρό δεν φαίνεται τίποτα!!

την διατροφή σου μόνο πρέπει να προσέξεις λίγο μετά και δέν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

σου εύχομαι να πάνε όλα καλά!!!

9indp3.png[/url][imgOmRHp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...