Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ! (13 μηνων και ύψος)


Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!

ΕΧΩ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΗ ΜΙΚΡΗ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΕΝΑ ΠΑΝΙΚΟ ΚΑΙ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΩ ΠΟΥΘΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΜΕ ΠΟΥΝ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ...

Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 13 ΜΗΝΩΝ , ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΠΡΟΩΡΟ, ΜΕ ΒΑΡΟΣ 2,250

ΚΑΙ ΥΨΟΣ 48 ΜΟΛΙΣ ΠΟΝΤΟΥΣ

ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΝΩ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΠΙΑ ΒΑΡΟΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ, ΕΙΝΑΙ 8,600, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΜΠΟΙ, ΕΙΝΑΙ ΜΟΛΙΣ 70 ΠΟΝΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΠΑΙΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΗ, ΟΤΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 75 ΕΚ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΜΗΝΑ, ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ

ΕΧΩ ΦΡΙΚΑΡΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕ ΤΟ ΕΙΧΝΩ. ΩΣΤΩΣΟ ΟΙΚΟΓΕΝΙΑΚΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΕΤΡΙΟΙ-ΚΟΝΤΟΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΙΠΑ ΣΤΗ ΓΙΑΤΡΟ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΕΣΤΩ 4-5 ΠΟΝΤΟΥΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.

ΕΣΑΣ 13 ΜΗΝΩΝ ΤΙ ΥΨΟΣ ΕΙΧΑΝΕ? ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟ?

ΕΧΩ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΘΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ...

ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΠΡΙΞΑ..

tn?sid=3721117070&mid=AIsKDNkAABLhSOXwJAz0dywE45w
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μην αγχωνεσαι καταρχην!!!!!!!

εμενα ο δικος μου 13 μηνων ηταν 76 ποντους.και ειναι και αγορι ετσι; εχουν αλλη αναπτυξη τα αγορια.

εμενα ο παιδιατρος μου ειχε πει οτι για καποιο διαστημα μενουν στασιμα.δηλ.μππορει για 1ή2 μηνες να μη παρει καθολου.στους επομενους ομως θα παρει παραπανω απο το κανονικο.να μην ανησυχεις,βεβαια για να εισαι πιο ησυχη κανε και τις εξετασεις!!!!ειναι ορμονικες εξετασεις!!!!

με αιματακι τιποτα το φοβερο.

Θα δεις θα ψηλωσει και θα γινει κοπελαρα!!!!!!

:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΚΑΡΙ ΒΡΕ ΧΕΛΙΔΟΝΙ ΜΟΥ, ΤΙ ΝΑ ΠΩ, ΔΕ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΣΤΕ ΚΙ ΑΛΛΕΣ ΣΑ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΕΙ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΦΤΙΑΧΝΩ ΣΕΝΑΡΙΑ ΜΕ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΡΕΜΕΙ Η ΨΥΧΗ ΜΟΥ, ΑΚΟΥΩ ΚΑΙ ΧΙΛΙΑ ΔΥΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΑΛΑΒΩΣΕΙ..

ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΕ ΚΟΝΤΟΥΛΙ ΠΑΙΔΑΚΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ????????

tn?sid=3721117070&mid=AIsKDNkAABLhSOXwJAz0dywE45w
Link to comment
Share on other sites

Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 13 ΜΗΝΩΝ , ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΠΡΟΩΡΟ, ΜΕ ΒΑΡΟΣ 2,250

ΚΑΙ ΥΨΟΣ 48 ΜΟΛΙΣ ΠΟΝΤΟΥΣ

 

Από τη στιγμή που γεννήθηκε πρόωρο, πως περιμένει η παιδίατρος να έχει το μέσο όρο ύψους στους 13 μήνες;;;

 

Μην αγχώνεσαι. Την ίδια αγωνία είχα κι εγώ για το μικρό, που γεννήθηκε νωρίτερα και μόλις 48 πόντους. Εντάξει, μέχρι στιγμής δεν έχει καμιά τρελή ανάπτυξη αλλά, όπως είπε και το χελιδόνι, μπορεί απότομα να πάρει ύψος.

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ , ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΠΡΟΩΡΟ, ΕΠΡΕΠΕ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΚΑΜΠΥΛΕΣ, ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΕΚΤΟΣ ΚΑΜΠΥΛΗΣ, ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΟ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΟ ΕΠΙΠΕΔΟ

ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΙ ΕΓΩ????

tn?sid=3721117070&mid=AIsKDNkAABLhSOXwJAz0dywE45w
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΩΡΑ 1 ΜΗΝΑ , ΠΟΥ ΘΑ ΞΑΝΑΠΑΩ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΟΝΤΟ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙ

ΚΑΙ Η ΧΑΖΗ ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕ ΤΑ ΕΧΑΣΑ ΚΑΙ ΔΕ ΡΩΤΗΣΑ , ΤΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΚΤΛ , ΜΟΥ ΡΘΕ ΑΠΟΤΟΜΑ

ΜΙΚΑ , ΕΤΣΙ ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ ΤΗ ΜΙΚΡΗ ΜΑΣ! ΕΙΝΑΙ ΜΙΝΙΑΤΟΥΡΑ ΚΑΙ ΦΙΝΑ (ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ) ΚΑΙ ΤΟ ΔΗΜΗΤΡΑ ΔΕ ΤΗΣ ΠΑΕΙ ΤΟΣΟ,

ΘΕΛΕΙ ΛΕΕΙ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΤΣΑΚΠΙΝΙΚΟ,

ΚΑΙ ΜΑΣ ΤΟ ΚΟΛΛΗΣΕ! ΜΙΚΑ!

tn?sid=3721117070&mid=AIsKDNkAABLhSOXwJAz0dywE45w
Link to comment
Share on other sites

ΝΕΝΙκ μου καλημέρα δεν βρίσκω λόγο να αγχώνεσαι, ο ρυθμός ανάπτυξης διαφέρει από παιδί σε παιδί.

Καταρχήν πρόωρο και 48 πόντους μόνο κοντό δεν γεννήθηκε το παιδάκι σου οδικός μου που ήταν και τελειόμηνος γεννήθηκε 49 πόντους και τον θεωρούσαμε και ψηλό.

Δεύτερον εφόσον γεννήθηκε πρόωρα όπως ανέφερες θα έπρεπε και η ίδια σου η γιατρός να το λάβει υπόψιν και να υπολογίζει ύψος και βάρος με βάση αυτά τα δεδομένα, ο γιός μου είναι 13 μηνών και είναι 75 πόντους δεν νομίζω οτι είναι κοντός ούτε οτι υπάρχει πρόβλημα ανάπτυξης που θα έπρεπε να ψάξω παραπάνω μάλλιστα την τελευταία φορά που πήγαμε στο γιατρό δεν είχε πάρει ούτε χιολοστό από την τελευταία μέτρηση και στο βάρος είμασταν στα κατώτατα επίπεδα της καμπύλης ο γιατρός όμως μου είπε οτι είναι απόλυτα φυσιολογικό να παρατηρείται μια στασιμότητα στην ανάπτυξη μετά τον πρώτο χρόνο ζωής.

Εξακολουθώ να αγχώνομαι για το βάρος του αλλά αφού ο γιατρός το θεωρεί φυσιολογικό το αποδέχομαι.

Κατά την ταπεινή μου άποψη εφόσον το μωράκι σου γεννήθηκε νωρίτερα και εφόσον είναι και κοριτσάκι, οι μετρήσεις που αναφέρεις είναι απόλυτα φυσιολογικές και να μην αγχώνεσαι καθόλου :D:D:D

glitterfy071816980D37.gif 767d1f5390.png
Link to comment
Share on other sites

Καλα σου λεει και αλλη φιλη, προωρο και 48 ποντους, κοντο δεν το λες και μαλιστα κοριτσι.

Σε καθε περιπτωση 75 ποντοι στους 13 μηνες ειναι ο μεσος ορος. Απο τη στιγμη που το παιδι γεννηθηκε προωρο, ειναι φυσιολογικο μεχρι τα 3 του χρονια να μην ειναι μεσα στο μεσο ορο.

Φυσικα να κανεις τις εξετασεις που σου προτεινει, γιατι θα κανεις αυτο που σου λεει ο γιατρος και οχι εμεις, αλλα δε νομιζω οτι πρεπει και να τρελαινεσαι.

Σε καθε περιπτωση παιζει ρολο και το υψος των γονιων. Αν οι γονεις ειναι κοντοι, δεν ειναι και απαραιτητο το παιδι να ειναι στο μεσο ορο, θα ειναι και αυτο πιο κοντο.

Επιπλεον τα παιδια δεν αναπτυσσονται παντα με το μηνα, αλλα μπορει να δεις εξαρση αναπτυξης εναν μηνα και καθυστερηση εναν αλλον.

Ευχομαι ολα να ειναι καλα.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΩ, ΑΠΛΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΜΗΝΑ, ΚΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΑΚΟΥΩ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΓΥΡΩ ΣΤΟΥΣ 75 ΠΟΝΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΥΣ 13 ΜΗΝΕΣ, ΓΙΑΥΤΟ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ... ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΟΤΕ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ, ΟΥΤΕ ΝΑ ΜΕ ΑΓΧΩΣΕΙ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ... ΜΑΛΛΟΝ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ. ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ...

ΠΑΡΕΠΙΠΤΟΝΤΩΣ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΜΕΤΡΑΩ ΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ??? ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟ ΜΑΤΣΟΥΚΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΙ.. :? ¨

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΜΑΝΟΥΛΕΣ!

tn?sid=3721117070&mid=AIsKDNkAABLhSOXwJAz0dywE45w
Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι.. εγώ γεννήθηκα 49 εκατοστά, το ίδιο και η ξαδέρφη μου... μέχρι το δημοτικό είχαμε το ίδιο ύψος, ηξαδέρφη μου τώρα είναι 1,50 και εγώ 1,68 όλα θα πάνε καλά, θα το δείς

Link to comment
Share on other sites

Για να παρηγορηθείς, πριν από λίγο γύρισα από το γιατρό.

 

Το μικρό είναι 5 πόντους πιο κοντό, απ' ότι ο μεγάλος στους 6 μήνες. Όπως σου είπα γεννήθηκε νωρίτερα. Στην αρχή στεναχωριόμουν, τώρα απλώς περιμένω. :wink:

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ , ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΠΡΟΩΡΟ, ΕΠΡΕΠΕ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΚΑΜΠΥΛΕΣ, ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΕΚΤΟΣ ΚΑΜΠΥΛΗΣ, ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΟ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΟ ΕΠΙΠΕΔΟ

ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΙ ΕΓΩ????

 

..τι εξετάσεις? είναι παραλλογο να σ'ανησυχεί για 4-5 πόντους....

εμένα που ποτε δεν ηταν μεσα στις καμπυλες βαρος και υψος παντα προς τα πανω αλλά εκτος, τωρα μια χαρα τσιλιβιθρας ( αδυνατος ) ειναι.

Μηπως η παιδίατρος είναι λίγο άπειρη?

είναι πολύ μικρό ακομη το παιδι για τετοια συμπεράσματα...

λέω τωρα εγώ...

:roll:

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

NENINK καλησπέρα

 

Έχουν δίκιο οι προηγούμενες, μάλλον αγχώνεσαι χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερος λόγος.

 

Επίσης μην ξεχνάς ότι το να μετρήσεις ένα μωρό ειδικά σε αυτές τις ηλικίες δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο!

Λίγο να κουνηθούν χάνονται οι πόντοι και ψάξε να τους βρεις.

 

 

Αλήθεια πόσων εβδομάδων γεννήθηκε το μωράκι σου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΜΟΛΙΣ ΜΠΗΚΑ ΣΤΗ 36η ΕΒΟΜΑΔΑ. ΑΤΡΟΦΗΣΕ Ο ΠΛΑΚΟΥΝΤΑΣ ΚΑΙ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ, ΕΨΑΞΑ ΚΑΙ ΒΡΗΚΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔ. ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ, ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΚΙ ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ 13 ΜΗΝΩΝ ΕΙΧΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΠΟΝΤΟΥΣ, ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΠΑΛΙ ΣΤΟΥΣ 15 ΜΗΝΕΣ..

ΚΑΙ ΕΓΙΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΓΥΝΑΙΚΑ :lol:

ΕΝΤΑΞΕΙ, ΕΙΜΑΙ ΚΟΝΤΟΥΛΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΣΚΑΜΠΟ!!!

ΟΠΟΤΕ ΟΚ, ΤΩΡΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΗΡΕΜΗΣΑ... :P

tn?sid=3721117070&mid=AIsKDNkAABLhSOXwJAz0dywE45w
Link to comment
Share on other sites

καταρχας εμενα γεννηθηκε στις 37 εβδομαδες και 47 ποντους οποτε αυτο μη το σκεφτεσαι.

Αν ειναι στην κατωτατη κλιμακα τοτε ΟΚ, ασε που ειναι και προωρο οποτε εχει και αλλο ρυθμο αναπτυξης.

Επισης, επειδη εχω παει και σε αλλο γιατρο τη μικρη μας καποτε γιατι ελειπε ο δικος μας τη μετρησε διαφορετικα και την εβγαλε αλλιως, και ο ιδιος ο γιατρος μας τον ενα μηνα την εβγαλε 70 και τον επομενο 69!!!οποτε μπορει να μην ηταν σωστη η μετρηση, τυχαινει και αυτο. Επισης, μπορει να κολλησε και σε 1 μηνα να παρει αποτομα, εμας κολλησε για 2-3 μηνες στα 70 και τωρα στους 12,5 πηγε 75 ξαφνικα.

Μην απογοητευεσαι και αγχωνεσαι, δες πως θα πανε και οι επομενες μετρησεις και βλεπετε μετα.

Επισης, αν σε απασχολει τοσο μπορεις να πας και σε καποιον αλλο για 2η γνωμη, εγω το κανω με πολλους γιατρους και το εχω κανει και για το παιδι οταν δεν ημουν σιγουρη για κατι.

Νομιζω ομως οτι αδικα το σκεφτεσαι (παρολο που και εγω το ιδιο θα εκανα!!!) :?:?

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

ΟΛΕΣ ΚΟΥΒΑΛΑΜΕ ΜΙΑ ΤΡΕΛΛΑ ΜΕ ΤΑ ΜΩΡΑ ΜΑΣ, ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ???

ΕΙΝΑΙ ΟΛΗ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΑΜΟΥΝΙ, ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΤΟΥ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΑΜΟΚ

ΣΥΓΧΩΡΗΣΤΕ ΜΕ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΠΡΙΞΑ, ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΜΕ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΕΤΕ, ΟΠΩΣ ΕΙΠΑΤΕ ΜΕΡΙΚΕΣ (ngeo πχ!!!), ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΥΣΗΧΟΥΣΑΤΕ..

:lol: ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

tn?sid=3721117070&mid=AIsKDNkAABLhSOXwJAz0dywE45w
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!δεν συμφωνω με τη γιατρό σου!την βρίσκω υπερβολική και σε αγχώνει χωρίς ιδιαίτερο λόγο!εμένα γεννήθηκε 3 100 και 50 πόντους καιειχε κλείσει και τους 9 μήνες!

όταν ηταν 13μηνών ήταν 8 κιλά και 71 πόντους!

Τώρα είναι 19 μηνων και είναι 10 κιλά και 76 πόντους...

αμα κοιταξεις το σχεδιαγραμμα στο βιβλιάριο η μικρή σου είναι μεσα στο οριο....

χαλάρωσε και μην αγχωνεσαι και το μεταδίδεις και στο κοριτσάκι σου...

m661c5sf63xv52mh.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου ΝΕΝΙΝΚ και απο μένα.

Δεν θυμάμαι πόσο ακριβώς ήμασταν σε ύψος στην ηλικία της μικρής σου, το μόνο που μπορώ να σου πω είναι οτι ο γιατρός ο δικός μας μετά το χρόνο έπαψε να τους μετράει και να τους ζυγίζει τακτικά. Κοντεύουμε να γίνουμε 3 χρονών και είναι ζήτημα να έχουμε μετρηθεί 3 - 4 φορές (μετά απο δική μου ζήτηση) και αυτό γιατι ο Δημήτρης μου είναι τσιλιβιθρόνι. Το σημαντικό είναι να ναι γερό παιδί!!!

«Δικαίωμα δεν είναι κάτι που σου δίνει κάποιος, αλλά κάτι που κανείς δεν μπορεί να σου πάρει». Ramsey Clark

Link to comment
Share on other sites

MHN ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΤΑ ΠΡΟΩΡΑΚΙΑ ΣΥΝΗΘΩΣ ΣΤΟΝ ΔΕΥΤΕΡΟ ΧΡΟΝΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥΣ ΠΙΑΝΟΥΝ ΤΙΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΚΑΜΠΥΛΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΧΡΌΝΟ ΑΝΗΣΥΧΟΥΜΕ

ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΑΝΑΠΤΥΞΙΟΛΟΓΟΣ ΔΙΟΤΙ ΚΑΙ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΠΡΟΩΡΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΞΕΡΩ ΚΑΛΑ ΠΙΣΤΕΨΕ

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΜΑΛΛΟΝ ΕΓΩ ΑΓΧΩΘΗΚΑ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠ'ΟΣΟ ΕΠΡΕΠΕ

ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΜΕ ΑΓΧΩΣΕΙ, ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕ ΑΛΛΩΣΤΕ ΟΤΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΑΝΥΣΗΧΙΑΣ

ΦΤΑΙΕΙ Ο ΚΑΛΟΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ .... :roll:

ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΠΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΟΥΝ ΚΙ ΑΛΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΜΕΝΑ, ΚΑΙ ΚΟΝΤΕΥΑ ΝΑ ΣΚΑΣΩ, ΤΑ ΜΕΓΑΛΟΠΟΙΟΥΜΕ ΛΙΓΑΚΙ ΚΙΟΛΑΣ ΟΤΑΝ ΤΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ...

ΝΑ ΣΤΕ ΟΛΕΣ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΕΡΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΑΣ!!!

tn?sid=3721117070&mid=AIsKDNkAABLhSOXwJAz0dywE45w
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ΝΕΝΙΝΚ

 

Δεν μας έπρηξες μην ανησυχείς! Όλες έτσι είμαστε.

 

Άλλωστε νομίζω ότι και αυτό το forum δεν είναι μόνο για να καταγράφουμε τις καλές μας στιγμές και τις χαρές μας. Είναι και για να μοιραζόμαστε τις ανησυχίες μας!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα, αν και λίγο καθυστερημένα ήθελα απλώς να απαντήσω στη ΝΕΝΙΝΚ ότι εμάς η Ζωίτσα μας στους 12 μήνες ήταν 71,5 εκ. και τώρα που την ξαναπήγαμε στη γιατρό, 15 μηνών είναι 73 εκ. Είναι μικροκαμωμένη και εγώ ανησυχούσα για το βάρος αλλά η γιατρός μας είπε να μην αγχωνόμαστε και ότι είναι μια χαρά. Θα έλεγα να μην αγχώνεσαι, υπάρχουν και παιδάκια που είναι πιτσιποπίνια πιο μικροκαμωμένα απο τα άλλα και υπάρχουν και παιδάκια που είναι πιο μεγαλόσωμα.. :)

Τα κορίτσια μου !

Ζωή 10/01/2008

Φωτεινή 24/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...