Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Κοινωνικοποίηση, Εκπαίδευση: τα πρώτα βήματα > Παιδικοί σταθμοί, Βρεφικοί σταθμοί & Babysitter > Αναζήτηση παιδικών σταθμών ανά περιοχή

Notices

Αναζήτηση παιδικών σταθμών ανά περιοχή ΠΡΟΣΟΧΗ: όταν περιγράφετε παιδικούς σταθμούς, νηπιαγωγεία κτλ. είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ να μην συνοδεύεται το κείμενο που δημοσιεύετε απο αρνητικούς χαρακτηρισμούς όπως "ανεύθυνοι", "αναίσθητοι" ή άλλους παρόμοιους χαρακτηρισμούς, ειδικά όταν αναφέρετε και επωνυμία επιχείρισης. Κάτι τέτοιο είναι δυσφημιστικό και μπορεί να θεωρηθεί νομικά δυσφήμιση δια του τύπου. Χρήστες οι οποίοι περιγράφουν με τέτοιους χαρακτηρισμούς, παιδικούς σταθμούς και νηπιαγωγεία θα θεωρείται αυτόματα ότι παραβαίνουν τους κανονισμούς του φόρουμ και ενδέχεται να αποκλείονται προσωρινά μέχρι συμμόρφωσης με το ισχύον νομικό πλαίσιο. Έτσι ώστε να είναι ενημερωτικές οι δημοσιεύσεις, πάντα να περιγράφετε τα πραγματικά περιστατικά χωρίς χαρακτηρισμούς και να περιορίζεστε μόνο σε αυτά τα οποία οι ίδιοι μπορείτε να πιστοποιήσετε. Δεκτές θα γίνονται ΜΟΝΟ δημοσιεύσεις οι οποίες περιγράφουν περιστατικά ή καταστάσεις, ΧΩΡΙΣ να περιλαμβάνουν χαρακτηρισμούς. !!! ΕΠΙΣΗΣ: όταν αναφέρεστε στην καθαριότητα ενός χώρου να έχετε υπόψη σας ότι ένας χώρος όπου τα παιδιά απασχολούνται με ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΕΣ δραστηριότητες, είναι λογικό να μην είναι πεντακάθαρος όλες τις στιγμές. Θα ήταν αφύσικο σε ένα χώρο όπου μπαινοβγαίνουν δεκάδες παιδιά να μην υπάρχει κόκκος/σταγόνα πηλού, άμμου, αλευριού, χρώματος, στο πάτωμα στις καρέκλες και στους τοίχους. Δείτε εδώ κάποια κριτήρια επιλογής για παιδικούς σταθμούς: http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=19378 ΘΕΡΜΗ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ: Πριν ανοίξετε νέο θέμα ρίξτε μια ματιά στο θέμα που βρίσκεται πάνω πάνω σε αυτή την ενότητα, με τίτλο "ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΟΙΓΜΕΝΑ ΘΕΜΑΤΑ" στο οποίο υπάρχει κατάλογος θεμάτων που έχουν ήδη ανοιχτεί για αναζήτηση παιδικών ή βρεφονηπιακών σταθμών, ταξινομημένα ανά περιοχή!

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 07-09-09, 15:44   #41
ΦΙΛΙΑ

ΦΙΛΙΑ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλησπέρα στην ωραία παρέα σας.Είναι η πρώτη φορά που παίρνω μέρος στο forum.Tελοσπάντων στο θέμα μας..... Τα δικά μου παιδιά, 7 ετών και 4 ετών σήμερα, πηγαίνουν στο ΤΡΕΝΟ ΜΕ ΤΙΣ ΦΡΑΟΥΛΕΣ άπό όταν ο μεγάλος μου ήταν 2 ετών. Είναι μικρός παιδικός σταθμός, με λίγα παιδάκια και πολύ καθαρός. Αν κάποιος θέλει παραπάνω πληροφορίες, ευχαρίστως να σας πω ό,τι θέλετε..
Ο χρήστης ΦΙΛΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-09-09, 13:11   #42
niceday

niceday χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

kalimera
eimai kainourgio melos, tha ithela an kapoios gnwrizei kati gia to paidiko stathmo spourgitakia stin anw glyfada. kai episis an mporei na mou apantisei me proswpiko minima i blossom ti einai auto pou exei akousei gia to bio lagoudaki..euxaristw!!!
Ο χρήστης niceday δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-09-09, 14:31   #43
Ilektra1

Ilektra1 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Επισκέφθηκα και γω τα σπουργιτάκια - μου φάνηκε γενικά καλός σταθμός, δεν μου άρεσε πολύ σαν χώρος (ήταν πολύ μικρος) και επίσης δεν με έπεισε ως προς το διδακτικό/παιδαγωγικό μέρος - αλλά αυτά είναι πολύ υποκειμενικά....
Έχω ακούσει πάντως ότι είναι πολύ καθαρά, είναι οικογενειακός σταθμός, και έχει φαγητό σπιτικό που το μαγειρεύει εκεί η μητέρα της ιδιοκτήτριας.
Ως προς το Bio-Lagoudaki (επίσης το επισκέφθηκα) είμαι εντελώς αντίθετη με το ότι έχει κάμερες - το θεωρώ απαράδεκτο, και μόνο για αυτό το λόγο δεν θα έστελνα εκεί το παιδί μου.
Ο χρήστης Ilektra1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-10-09, 19:45   #44
annamarianna

annamarianna χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stamar Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα,

εγω εχω διδυμα αγορακια 4 ετων και τα στελνω στον ΠΑΣΧΑΛΗ στον αλιμο από 15 μηνων. ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενη αν και ειναι λιγο ακριβος.
σκεφτομαι να ξεκινησω τη μικρη μου στου Πασχαλη απο τη Δευτερα. χαιρομαι που ακουω οτι εισαι ευχαριστημενη γιατι πηγα και εγω να τον δω και μου αρεσε παρα πολυ.
Ο χρήστης annamarianna δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-11-09, 14:03   #45
EFI3

EFI3 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ,

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ 19 ΜΗΝΩΝ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ "ΒΗΜΑ-ΒΗΜΑ" ΣΤΗΝ ΓΛΥΦΑΔΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ.ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΑΚΙ ΕΚΕΙ Η ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΟΣ Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΣ?ΣΤΟ SITE ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΔΕΧΕΤΑΙ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΑΠΟ 1 1/2 ΕΤΩΝ ΑΝ ΟΜΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΗΛΙΚΙΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΘΕΙ Η ΤΑΞΗ.ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΙ ΑΛΛΟΝ ΣΤΑΘΜΟ ΣΤΗΝ ΓΛΥΦΑΔΑ(ΟΧΙ ΑΝΩ)ΠΟΥ ΔΕΧΕΤΑΙ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΑΤΕ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΤΕΤΟΙΟΙ ΣΤΑΘΜΟΙ.
Ο χρήστης EFI3 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-11-09, 12:40   #46
IRIDANOS
Μή ενεργός λογαριασμός

IRIDANOS χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΜΕΝΩ ΣΤΑ ΝΟΤΙΑ ΠΡΟΑΣΤΕΙΑ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΤΗΝΝ ΓΛΥΦΑΔΑ, ΕΨΑΧΝΑ ΝΑ ΒΡΩ ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ ΓΙΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΚΙΑΣ 3 ΚΑΙ 4 , ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΑΙΔΟΤΟΠΟΥΣ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ , ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΒΡΗΚΑ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ-ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ edit admin ΣΤΗΝ ΓΛΥΦΑΔΑ ΟΠΟΥ ΠΑΡΕΧΕΙ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΣΑΝ 3ΩΡΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΘΕ ΔΕΥΤΕΡΑ , ΤΡΙΤΗ ΚΑΙ ΠΕΜΠΤΗ . ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΘΕ ΤΡΙΤΗ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΑΣ ΣΤΙΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΤΗΣ ΜΟΥΣΙΚΟΚΙΝΗΤΙΚΗΣ, ΤΩΝ ΑΓΓΛΙΚΩΝ ΚΑΙ ΤΗΣ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΙΝΕΙ ΕΚΠΛΗΚΤΟΙ ΣΑΣ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΩ.
Ο χρήστης IRIDANOS δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-12-09, 10:36   #47
HRIDANOS

Περιοχή: Γλυφάδα
HRIDANOS χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή Για το βιο-λαγουδάκι

Διάβασα την καταχώρηση της blossom σχετικά με το βιο-λαγουδάκι και ανησύχησα επειδή ξεκίνησα και στέλνω φέτος το παιδί μου εκεί. Έστειλα πμ στην ίδια αλλά δε μου έχει απαντήσει ακόμα. Ξέρει κανείς να μου πει περισσότερα σχετικά με αυτό?
Ο χρήστης HRIDANOS δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-12-09, 13:55   #48
johnkit0018

johnkit0018 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κορίτσια,

Απαντώντας στα παραπάνω να σας πω ότι πήγα τη μικρή μου στο σταθμό Μαγικές Πλαστελίνες. Είναι στην Άνω Γλυφάδα. Καταπληκτικό περιβάλλον, λίγα παιδιά, πάρα πολύ καθαρό και το φαγητό πολύ καλό. Μάλιστα πριν την πάω έκανα απροειδοποίητη επίσκεψη και με δέχτηκαν αδιαμαρτήρητα και βρήκα το σχολείο στην εντέλεια.

Και το καλύτερο είναι ότι κάθε μεσημέρι που πήγαινα να πάρω τη μικρή γινόταν μάχη διότι δεν ήθελε να έρθει μαζί μου και ήθελε να κάτσει εκεί.
Ο χρήστης johnkit0018 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 03-02-10, 15:51   #49
crazy mom

crazy mom χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή Βίο Λαγουδάκι

Για όσους ενδιαφέρονται για τον παιδικό edit admin σταθμό σας λέω από προσωπική πείρα ότι δεν υπάρχει χειρότερος σταθμός. Ό,τι διαφιμίζει είναι φούμαρα, δεν ισχύει τίποτα και πραγματικά δεν αξίζουν τα λεφτά που θα τους δόσετε. Οι εργασιακές συνθήκες είναι απαίσιες και αυτό περνά στα παιδιά, αλλά και ό,τι λένε ότι προσφέρουν στα παιδιά είναι απολύτως ψέματα. Ούτε σωστή διατροφή υπάρχει, ούτε έξτρα δραστηριότητες, ούτε τίποτα. Δεν ξέρω να σας πω για άλλους σταθμούς γιατί δεν τους έχω δει. Το edit admin όμως σας εγγυώμαι δεν είναι το καλύτερο για το παιδί σας.
Ο χρήστης crazy mom δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-02-10, 14:43   #50
blossom

Περιοχή: Aθήνα
blossom ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην blossom
Προεπιλογή

kale, ego sas stelno minimata... ma giati den sas erxontai?
Ο χρήστης blossom δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-02-10, 14:54   #51
ARKOUDAKI

ARKOUDAKI χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΜΗΠΩς ΕΧΕ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΛΟ ΣΤΑΘΜΟ ΣΕ ΑΛΙΜΟ & ΚΑΛΑΜΑΚΙ Η ΑΓ.ΔΗΜΗΤΡΙΟ?
Ο χρήστης ARKOUDAKI δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-02-10, 11:52   #52
marilu

marilu ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τη ΦΩΤΕΙΝΗ στον ΆΛιμο θα πρότεινα, αλλά είναι σχετικά ακριβή. Παρόλα αυτά είναι καθαρά, έχει πολύ καλές δασκάλες, καλο φαγητό και λίγα παιδάκια στην τάξη
Ο χρήστης marilu δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-02-10, 10:02   #53
νεφελη

Περιοχή: νοτια προαστια
νεφελη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Θελουμε να στειλουμε κ εμεις σε δυο μηνες την κορη μας και ειμαστε μεταξυ bio-χαιντι-φραγκολινο. Σας παρακαλω πειτε μου οτι πληροφοριες εχετε γιατι εχω προβληματιστει λιγο, κυριως με καποια ασχημα σχολια για το bio, το οποιο κ μαλιστα ηταν μαλλον πρωτο στην καταταξη. Περιμενω....
Παλιά 16-02-10, 11:14   #54
ninette

Το avatar του χρήστη ninette

Περιοχή: νότια προάστια
ninette ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

θα ήθελα κι εγώ με τη σειρά μου να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει από προσωπική του εμπειρία για κάποιον από τους παρακάτω σταθμούς στη Γλυφάδα:
345 (ελληνο- αγγλικός)
Χρώματα και Γέλια
Ουράνιο Τόξο

Για τη Χάιντι έχω ακούσει γενικά καλά λόγια αλλά δυστυχώς δεν είναι κοντά στο σπίτι μας
Ο χρήστης ninette δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-02-10, 13:44   #55
mamvas

mamvas ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Για το ουρανιο τοξο δεν εχουν ειπωθει τοσο καλα λογια αν θυμαμαι καλα, ενω για το χρωματα και γελια πολυ καλα. Δες σε παλιοτερες δημοσιευσεις.
Ο χρήστης mamvas δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-02-10, 14:31   #56
mamy-g

mamy-g ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Στο Ουράνιο Τόξο στέλνω το μικρό μου εδώ και δύο χρόνια και είμαι ευχαριστημένη
το μόνο κακό που είχε γραφτεί ήταν για τη μη τήρηση του δρομολογίου που αρχικά είχαν πει σε μία μαμά
αλλά επειδή κάτι μπορεί να μου έχει ξεφύγει εάν έχετε υπόψη σας κάτι αρνητικό παρακαλω ενημερώστε με διότι και το διπλοτσεκάρισμα είναι απαραίτητο
ευχαριστώ
Παλιά 19-02-10, 13:15   #57
HRIDANOS

Προεπιλογή Σχετικά με το βιο-λαγουδάκι

Όπως έχω γράψει και σε παλιότερη καταχώρηση, στέλνω το παιδί μου
στο βιο-λαγουδάκι από τον περασμένο Σεπτέμβριο και είμαι πάρα πολύ
ευχαριστημένος. Κατά τη γνώμη μου το πιο ασφαλές κριτήριο αξιολόγησης
ενός παιδικού είναι η συμπεριφορά του παιδιού. Πόσο χαρούμενο είναι και
πόσο θέλει να πάει στον παιδικό. Τώρα αν όλα όσα παρέχει ο σταθμός είναι
ψεύτικα και απατηλά, όπως ισχυρίζεται η crazy mom, τι να πω. Τότε είναι πολύ καλοί θεατρίνοι!!!
Όλοι αναζητούμε το καλύτερο περιβάλλον για τα αγγελούδια μας. Το τέλειο δεν υπάρχει και αρνητικά σημεία υπάρχουν σε όλους τους σταθμούς. Άλλωστε οι ιδιωτικοί έχουν σκοπό το κέρδος και λειτουργούν επιχειρηματικά. Αλλά θα πρέπει να είμαστε προσεχτικοί σε σχόλια που περιέχουν υπονοούμενα και χαρακτηρισμούς, γιατί δεν ξέρουμε αν κάποιος (π.χ. πρώην εργαζόμενος) έχει σκοπό να βλάψει και να δυσφημίσει κάποιον σταθμό.
Παλιά 01-03-10, 17:33   #58
honey

Το avatar του χρήστη honey

honey ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα σας.
Ερχομαι κ γω σε αυτό το θέμα να ακούσω τις γνώμες σας.
Μένω Αργυρούπολη και πρέπει να αρχίσω τις επισκέψεις σε σταθμούς και γω, ακόμα δεν έχουμε αποφασίσει αν το μωράκι μας θα πάει σε σταθμό, θα μείνει σπίτι με γυναίκα, κάποιο συνδυασμό των δύο....δυστυχώς γιαγιάδες δεν....
Οπότε λέμε να αρχίσουμε να κοιτάμε και τα δύο ενδεχόμενα, και όποιο μας γεμίσει το μάτι....ΑΝ γίνει αυτό δηλαδή....τι να πω τώρα, νύχτα μέρα σκέφτομαι πως θα αφήσω τόσες πολλές ώρες το μωρό μου αλλού με ξένους.
Τεσπά.
Αργυρούπολη λοιπόν, καμιά καλή πρόταση??
Θα ήθελα πολύ να είναι περπατητιική αποσταση η μικρή η διαδρομή με το αμάξι ή το σχολικό, γι'αυτό δε ρωτάω και για Γλυφάδα κλπ.

Τα thavmatakia μου και γω!
Ο χρήστης honey δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-03-10, 08:02   #59
Τατιανα

Τατιανα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

[QUOTE=katluz;819700]Ψάχνω παιδικό σταθμό στα νότια προάστεια, από Ελληνικό μέχρι Βούλα, για την κορούλα μου που θα είναι 2 το Σεπτ. Έχω πάει στο Βήμα-Βήμα, στο Ουράνιο Τόξο, στις Γλυκές Φατσούλες και πρόκειται να δω και τους Ιχνηλάτες... Μόνο οι Γλυκές Φατσούλες μου άρεσαν πολύ αλλά είναι πολύ ακριβές και λίγο μακριά από το σπίτι μας. Νομίζω ότι απευθύνεται και σε μεγαλύτερα παιδάκια...
Βοηθήστε με!!!!
Μήπως έχει ακούσει κάποιος τίποτα για το Βιο - Λαγουδάκι???
ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ..

η αδερφή μου πήγαινε τα δικα της παιδιά στην Γλυφάδα στο Φραγκολίνο και ήταν πάρα πολύ ευχαριστημένη. Νομίζω κόστιζε γύρω στα 400 ευρώ τον μήνα.
Εάν θέλεις λεπτομέρειες μου λες
Ο χρήστης Τατιανα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-03-10, 19:44   #60
mary35

mary35 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γεια σας!!!Ειμαι καινουργια στο forum και διαβαζοντας καποια πραγματα μπηκα σε σκεψεις.Συγκεκριμενα στελνω το παιδι μου στο bio-λαγουδακι για το οποιο τα περισσοτερα που διαβασα δεν ηταν θετικα....σε συνδιασμο με την αρνητικη διαθεση του παιδιου μου να παει σχολειο δεν ξερω τι να υποθεσω.Φευγει με δυσκολια αλλα γυρναει καλα.Παλιοτερα δεν ηταν τοσο αρνητικο.....παρολα αυτα δεν μου λεει κατι συγκεκριμενο που το ενοχλει.Απο το σχολειο μου λενε οτι ολα ειναι οκ!!Οπως και στο forum δεν εχω βρει κατι συγκεκριμενο για το σχολειο...θα μπορουσε καποιος να με βοηθησει????Συμφωνω με τον HIRIDANO οτι το τελειο δεν υπαρχει αλλα υπεθετα οτι τα περισσοτερα σχολεια παρεχουν αυτα που υποσχονται.Μετα τη καταχωρηση της crazy mom πρεπει να αρχιζω να αμφιβαλω και για αυτο?????Γιατι ακομα και αν π.χ τα λεει ενας πρωην εργαζομενος σε προβληματιζει.Εντυπωσιακο επισης μου φαινεται να φευγουν δυο ατομα στη μεση της σχολικης χρονιας εκτος και αν αυτο συμβαινει σε πολλα σχολεια...δεν ξερω.....εχουν αλλοι γονεις καποια γνωμη ,πληροφορια ή οτιδηποτε θα μπορουσε να με βοηθησει????Περιμενω....
Ο χρήστης mary35 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-03-10, 17:24   #61
νεφελη

Περιοχή: νοτια προαστια
νεφελη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Mary εχεις δοκιμασει να πας μια μερα στο ασχετο και να μπεις μεσα να δεις μονη σου τι γινεται? Σκεφτομαστε κ εμεις για το bio κ θα ηθελα να ξερω αν αφηνουν τους γονεις μεσα απροειδοποιητα ή οχι.
Παλιά 05-03-10, 23:17   #62
mary35

mary35 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

νεφελη μπορεις να πας οποτε θες δεν στο απαγορευει κανεις αλλα ουσιαστικα δεν μπορεις να μπεις μεσα στις αιθουσες.....αν και δεν το εχω ζητησει επιμονα...
Ο χρήστης mary35 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-03-10, 10:40   #63
HRIDANOS

Προεπιλογή Βιο-λαγουδάκι και άλλοι σταθμοί

Εγώ έχω πάει πρωί κάποιες φορές στο βιο-λαγουδάκι για να πληρώσω και έχω δει τα παιδιά, από το τζάμι φυσικά. Γενικά έχω καλή γνώμη για το σταθμό αν και με προβλημάτισε πολύ κι εμένα (όπως και τη Mary35) το ότι για άγνωστους λόγους έφυγε η, εξαιρετική, δασκάλα του μικρού στη μέση της χρονιάς. Υπάρχει πάντως καλή επικοινωνία μεταξύ γονέων και παιδαγωγών και είναι πολύ χρήσιμες και οι μηνιαίες απογευματινές συναντήσεις μια και μας βοηθάνε να πορευτούμε καλύτερα ως γονείς.

Όσον αφορά άλλους σταθμούς στην περιοχή έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τις ΓΛΥΚΕΣ ΦΑΤΣΟΥΛΕΣ αλλά είναι πολύ υψηλά τα δίδακτρα. Επίσης πολλοί γνωστοί μας έχουν επιλέξει το PLAYLAND στη Βάρκιζα και είναι ευχαριστημένοι. Τον ΦΡΑΓΚΟΛΙΝΟ δεν θα τον σύστηνα.
Παλιά 07-04-10, 09:20   #64
efal

Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
efal ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γιατ'ι δε θα σύστηνες το Φραγκολίνο;
Ο χρήστης efal δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-04-10, 10:56   #65
culte

Το avatar του χρήστη culte

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
culte ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κόρίτσια το βιολαγουδάκι μεχρι τι ώρα τα κρατάει??
Παλιά 07-04-10, 12:53   #66
kardoulini

Το avatar του χρήστη kardoulini

Περιοχή: Σε ενα ουρανο...που δεν θα υπαρχει κανεις...
kardoulini χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο culte Εμφάνιση μηνυμάτων
κόρίτσια το βιολαγουδάκι μεχρι τι ώρα τα κρατάει??
Mέχρι τις 6. Αλλά για παραλαβή από εκεί όχι με σχολικό.
Ο χρήστης kardoulini δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-04-10, 13:44   #67
culte

Το avatar του χρήστη culte

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
culte ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

μήπως γνωρίζει κανείς τον "κήπο των παιχνιδιών" στη Βάρκιζα?
Παλιά 14-04-10, 11:14   #68
HRIDANOS

Προεπιλογή

Σχετικά με το Φραγκολίνο πιστεύω ότι οι υπεύθυνοι δεν έχουν τόσο καλή επικοινωνιακή προσέγγιση με τους γονείς. Πρέπει να βελτιώσουν σημαντικά αυτόν τον τομέα. Κάτι άλλο αρνητικό δεν έχω ακούσει.
Παλιά 23-04-10, 15:32   #69
Ilektra1

Ilektra1 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εμείς μάλλον θα καταλήξουμε στο Βήμα-Βήμα. Θα πάει προνήπιο το Σεπτέμβριο και θέλω ο σταθμός να έχει εγκεκριμένο νηπιαγωγείο για να μην χρειαστεί να αλλάξει και πάλι σχολείο. Το μόνο αρνητικό που βλέπω στο Bήμα-Bήμα είναι η τιμή του (περίπου 500 ευρώ). Έχει ακούσει κάποιος άλλα σχόλια? (είτε θετικά είτε αρνητικά).
Επειδή έχω επισκεφθεί αρκετούς σταθμούς σας παραθέτω τις εντυπώσεις μου:
Ουράνιο Τόξο - όλα καλά, ο ιδιοκτήτης προφανώς ξέρει τον τρόπο να "κερδίσει" τους γονείς, ωστόσο θεωρώ απαράδεκτο να έχει ένας σταθμός κάμερες. Για μένα αυτό σημαίνει ότι ο ιδιοκτήτης δεν εμπιστεύεται τους νηπιαγωγούς και ότι οι εργασιακές συνθήκες δεν είναι καλές και σίγουρα θα έχει αντίκτυπο στα παιδιά.
Βιο-Λαγουδάκι: δεν με έπεισε καθόλου, οι δασκάλες έμοιαζαν φοβισμένες, και το κλίμα που επικρατούσε μου φάνηκε εντελώς ψεύτικο και "δήθεν".
Φραγκολίνος: Λιγάκι "αφ'υψηλού" η ιδιοκτήτρια, δεν ένιωσα πραγματικό νοιάξιμο για τα παιδιά, δεν μπορώ να πω κάτι πιο συγκεκριμένο, μάλλον αυτό είναι πολύ υποκειμενικό.
Χρώματα και Γέλια: στα μείον ότι δεν έχει εγκεκριμένο νηπιαγωγείο και δεν έχει φαγητό, κατά τα άλλα φαίνεται ότι δίνουν αρκετά ερεθίσματα στα παιδιά (μουσειακή αγωγή, εικαστικά κλπ) που είναι σημαντικό.
Τα Σπουργιτάκια: μικρός σταθμός, οικογενειακό κλίμα, προσεγμένο φαγητό από τη μαμά της ιδιοκτήτριας, δεν έχει ιδιαίτερες δραστηριότητες για τα παιδιά, μικροί χώροι.
Τέλος, να αναφέρω τον σταθμό "Η Γωνιά μας" στην Ηλιούπολη που τον θεωρώ εξαιρετικό, πηγαίνει εκεί το παιδί της μια φίλη μου και μου έχει πει τα καλύτερα για την δουλειά που κάνουν (για μας είναι λίγο μακριά).
Ο χρήστης Ilektra1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-09-10, 15:53   #70
panagiotaki

panagiotaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Μαμάδες και μπαμπάδες καλησπέρα.
Η κόρη μου είναι 2,5 ετών και θα ήθελα να τη στείλω σε κάποιον σταθμό για 3-4 ώρες (ώστε να ξεκουράζεται η γιαγιά που προσέχει και την αδελφή της). Διάβασα διάφορα ανωτέρω και πραγματικά τείνω να μην την στείλω .... Μάλλον υπερβολές θα μου πείτε. Μπορείς κάποιος να μου συστήαεςι ένα παιδικό σταθμό στην περιοχή Γλυφάδας - Ελληνικού - Βούλας ώστε να ξεπεράσω τις ανησυχίες μου? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
Ο χρήστης panagiotaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-09-10, 17:20   #71
soevan07

Το avatar του χρήστη soevan07

Περιοχή: Στις ΜΕΓΑΛΕΣ αγκαλιές των 2 ΚΟΡΙΤΣΑΡΩΝ μου!
soevan07 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Για τον Αλιμο έχω ακούσει για το
"Μοντεσοριανό σπίτι Αλίμου"

Θα το σκεφτόμουν και για εμάς αλλά είμαστε λίγο μακριά!
(Μοσχάτο)
Δεν θέλω το παιδί να πηγαίνει "εκδρομή" κάθε μέρα με το σχολικό.
Ο χρήστης soevan07 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-09-10, 17:38   #72
elenivolos

Το avatar του χρήστη elenivolos

Περιοχή: argyroupoli
elenivolos χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο panagiotaki Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαμάδες και μπαμπάδες καλησπέρα.
Η κόρη μου είναι 2,5 ετών και θα ήθελα να τη στείλω σε κάποιον σταθμό για 3-4 ώρες (ώστε να ξεκουράζεται η γιαγιά που προσέχει και την αδελφή της). Διάβασα διάφορα ανωτέρω και πραγματικά τείνω να μην την στείλω .... Μάλλον υπερβολές θα μου πείτε. Μπορείς κάποιος να μου συστήαεςι ένα παιδικό σταθμό στην περιοχή Γλυφάδας - Ελληνικού - Βούλας ώστε να ξεπεράσω τις ανησυχίες μου? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
Aν σε βολεύει η Αργυρουπολη,που ειναι διπλα στο ελληνικο, εγω πάω τον μικρο μου σε ένα σταθμό που λεγεται μικρη Χρυσαλλιδα.Ειναι καθαρός και τα παιδια που το εχουν ειναι γεμάτα ορεξη και μερακι.Επισης οι τιμές του είναι πολυ λογικές.
Ο χρήστης elenivolos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-09-10, 00:23   #73
EIRINI23

EIRINI23 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γνωρίζετε για το ΚΟΥΚΛΟΣΠΙΤΟ στο Ελληνικό?
Υπάρχει κάποιος γονίος που να πηγαίνει το παδάκι του εκεί?
Ο χρήστης EIRINI23 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-09-10, 12:48   #74
lily

lily χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ενας πολύ καλός σταθμός που έστελνα τον μεγάλο μου γιό πριν μετακομίσουμε ήταν ο ΠΙΣΙΠΟΥΚ στον Αγιο Δημήτριο ήμουν πάρα πολύ ευχαριστημένη μπορεί να μην διαθέτει τεράστιους χώρους αλλά είναι τόσο καλές και προσεκτικές οι κοπελιές με τα παιδιά που να φανταστείτε ο γιός μου είναι τώρα 10 ετών και ακόμα θυμάται πόσο πολύ όμορφα τους φέρονταν και μου λέει μακάρι να μπορούσε και ο αδελφός μου να πάει εκεί (αλλά δυστυχώς μετακομίσαμε μακρια). Απλά σας τον αναφέρω για να πάει όποιος θέλει να τον δει.
Ο χρήστης lily δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-09-10, 00:20   #75
dcg

dcg χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο blossom Εμφάνιση μηνυμάτων
radpilot.. σου εστειλα πμ...

καλησπερα!μηπως θα μπορουσατε να με ενημερωσετε και μενα σχετικα με το βιο λαγουδακι?σας ευχαριστω πολυ!
Ο χρήστης dcg δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-10-10, 00:38   #76
ευαγγελια

ευαγγελια χωρίς αξιολόγηση
Smile Παιδικός σταθμός περιοχή Βούλα-Γλυφαδα-Ελληνικό

Γειά σας,

μένω Βούλα και απο τον επόμενο Σεπτέμβρη θα ήθελα η κόρη μου (τότε θα είναι 2,5 ετών) να πάει σε παιδικό σταθμό. Ιδανικά κοιτάω να είναι όσο γίνεται πιο κοντά στην περιοχή κατοικίας μου ώστε να μην χρειάζεται να την παίρνει σχολικό. Ποιο προτείνετε εσεις και ποιο όχι; Βασικά μεγάλο θέμα ειναι και η ώρα που θα πρέπει να την παίρνω απο το σταθμό, δηλαδη 4-6 η ώρα το απόγευμα. Επίσης, να έχουν καλα εκπαιδευμένο προσωπικο, είδικα σε θέματα πρωτων βοηθειών (Οι γλυκές φατσούλες,σε μια άλλη μανούλα, είχαν δηλώσει οτι δεν γνωρίζουν Α Βοήθειες αλλα οτι πιστεύουν οτι ο Θεός τα προστατεύει!!!) και να είναι καθαρά, με κρεβατάκια ώστε να μην κοιμούνται τα παιδιά στο πάτωμα (το άκουσα και αυτο!!!).

Ξέρω οτι είναι νωρίς να ρωτάω αλλά θα ήθελα να κάνω μια καλή προετοιμασία γιατί δεν θέλω να συμβιβαστώ. Μεχρι στιγμής εχω ακούσει τα χειρότερα για τον "Κήπο των αστεριών" και το "Ουράνιο Τόξο".

Ευχαριστώ
Ο χρήστης ευαγγελια δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-10-10, 12:31   #77
marilu

marilu ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ενας απο τους καλύτερους σταθμούς στη Βούλα είναι οι Ιχνηλάτες. Για κοίτα τον
Ο χρήστης marilu δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-11-10, 01:19   #78
ευαγγελια

ευαγγελια χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο marilu Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενας απο τους καλύτερους σταθμούς στη Βούλα είναι οι Ιχνηλάτες. Για κοίτα τον
H αλήθεια είναι οτι έχω ακούσει απο πολλούς τα καλύτερα για τους ιχνηλάτες. Είναι ενας απο τους παιδικούς σταθμούς που σίγουρα θα επισκεφτώ. Αλλα κρατάει παιδιά μέχρι τις 4. Εγω σχολάω στις 5 και μέχρι να φτάσω σπίτι θέλω μία ώρα. Οι άλλοι σταθμοί δεν κρατάνε περισσότερο τα παιδιά?
Ο χρήστης ευαγγελια δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-11-10, 17:44   #79
Raphaella

Περιοχή: Αθήνα
Raphaella ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα σας,

Μήπως γνωρίζετε κάτι για το Early Learning στο Ελληνικό?
Ο χρήστης Raphaella δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-11-10, 22:49   #80
EIRINI23

EIRINI23 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Raphaella Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σας,

Μήπως γνωρίζετε κάτι για το Early Learning στο Ελληνικό?
Δούλευε η ξαδέρφη μου εκεί.Καλά είναι αλλά έχει μόνο πρωινό νομίζω πάντως φαγητό δεν έχει και είναι ακριβώς.
Ο χρήστης EIRINI23 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές