Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ??ΦΤΑΙΝΕ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ?


Recommended Posts

Δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει με την μικρή.Εκεί που την ημέρα ήταν ήσυχη, τώρα είναι μας έχει κάνει και τρέχουμε. Σε γενικές γραμμές δεν θέλει να καθήσει πουθενά.Μάλιστα εκεί που τρελαινόταν να κάθεται στο ριλάξ, σηκώνει τον πωπό της και κάνει "γέφυρα", κατεβάζοντας το κεφάλι προς τα κάτω.

 

Δείχνει πως έχει αρχίσει η "κάθοδος των δοντίων" και αυτό γιατί, βάζει και τα δύο χερια στο στόμα, τρέχουν σάλια, πιάνει μάγουλο και αυτί και μασάει τα πάντα.Αυτό όμως δεν είναι τίποτα.

 

Γενικά βγάζει κάτι περίεργες τσιρίδες και δείχνει αρκετά ανήσυχη.Πες οτι και αυτό το ελέγχουμε..εχθές το βράδυ όμως δεν με άφησε να κοιμηθώ. Αναφέρω οτι η μικρή κάνει μπάνιο στις 9μιση, ακολουθεί μασάζ, ντύσιμο, ταίσμα και στις 10 ήδη κοιμάται.Μετά ξυπνάει στις 01 για να φάει και συνήθως ξυπνάει ξανά στις 3μιση με τεσσερις και μετά στις 6μιση.(πάντα για να φαει).ΠΑΝΤΑ κάνουμε αγώνα δρόμου για να κοιμηθεί απο τις 6μιση ,καμμιά ώρα ακόμα.

 

Εχθές το παράκανε.Δεν κοιμήθηκε απο τις 3 μέχρι τις 5:30.Και ΟΧΙ...δεν πείναγε..γέλαγε. Σαν να κοιμήθηκε και να ξύπνησε μέρα.Στις 7μιση με σήκωσε!

 

Δεν έχουμε δυνατό φως στο δωμάτιο, άντε κάτι φωτάκια χαμηλά στον τοίχο.Μάλιστα εχθές τα έβγαλα απο την πρίζα και δεν έγινε τίποτα.

 

Δεν σας κρύβω οτι έχω κουραστεί πολύ και οτι δεν κοιμάμαι καθόλου.Αφού ξυπνάω 3 φορές για να φαει και την τελευταία φορά στις 6μιση, ξεκινάει το γέλιο και το μπουρουμπουρου. Δεν έχουμε 2ο δωμάτιο, ωστε να πείς οτι την αφήνω να παίξει και δεν την ακούω.

 

Στις 22 γίνεται 6 μηνών.Τι να κάνω?? Φταίνε τα δόντια?? τι συμβαίνει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Φυσικα μπορει και να φταινε τα δοντια. Ειμαστε μεγαλοι ανθρωποι κι αν μας πιασει πονοδοντος κανουμε σαν τρελλοι. Φαντασου αυτο που ειναι μωρο και δεν ξερει και τι του φταιει.

Ανεξαρτητα απο τα δοντια, υπαρχουν και αλλα ακινδυνα πραγματα που κανουν το παιδι ανησυχο, οπως πονακια στην κοιλια, να θελει αγκαλια κλπ

Εκτος απο αυτα το παιδι συνηθως μεχρι την ηλικια των 3 περναει διαφορες φασεις. Μπορει ξαφνικα να ξυπναει μεσα στη νυχτα ενω κοιμοταν κανονικα. Μπορει να αλλαξει ξαφνικα συνηθειες φαγητου, συνηθειες στις κενωσεις του και πολλα αλλα.

Δε λεω βεβαια να αδιαφορεις θεωρωντας τα ολα ανουσια και συνηθισμενα, αλλα η συνηθεια και η γνωριμια με το παιδι σου θα σου δειξουν ποτε πραγματικα συμβαινει κατι και πρεπει να ανησυχεις.

Μεχρι να γνωριστειτε αρκετα καλα, συνιστω ψυχραιμια, συμβουλες απο τον παιδιατρο και ηρεμια :)

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχει αποκτησει καποιο καινουργιο "ταλεντο" τωρα τελευταια οπως το να γυρναει μπρουμυτα - ανασκελα, να "μιλαει", να καθεται μονη της ? Αν ναι, μπορει να ξυπναει για να εξασκησει αυτα τα πολυ ωραια καινουργια πραγματα που εχει μαθει, για αυτο και να ξυπναει χαρουμενη με κεφια και οχι κλαιγοντας.

 

Οταν εμεις ειχαμε θεμα με δοντια ( ανεβαινανε στα ουλα) ξυπναγε ανα 1 ωρα με κλαααμαααααααα. Τωρα που εμαθε να στρυφογυρναει μονο του σαν κοκορετσακι, ξυπναει μεσα στο βραδυ γελωντας και κανει τουμπες.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθεί να σηκωθεί μόνη της αλλα δεν τα καταφέρνει.Κάθεται αλλα δεν έχει δυναμώσει ακόμα η μεσούλα της.Στο καρότσι σε μικρή κλίση, γλυστράει και γέρνει λιγάκι. Επίσης ακόμα δεν γυρνάει απο μπρούμυτα ανάσκελα και το ανάποδο.Είναι ανησυχητικό?

 

Πάντως γελάει και ξεκαρδίζεται.Επίσης παίζει με παιχνίδια...ακούστε.Αναρωτιέμαι αν φταίει και το οτι άκουσα μια ηλίθια παιδίατρο που μου είπε να δίνω ένα τουλάχιστον γεύμα, ξένο γάλα, γιατί πρέπει να συνηθίζει για αργότερα.Της το έδωσα 4 μέρες.1 γεύμα. Το μεσημέρι.Γιατί νιώθω οτι συνήθισε την εύκολη και γρήγορη ροή του μπιμπερό και αν δεν πιεί το μεσημέρι, κλαίει και τσιρίζει? Εννοείται οτι το κόβω αμέσως.Κατάλαβα οτι λέει βλακείες η γιατρός.Δυστηχώς το κατάλαβα, όταν μου είπε.." για να μην είναι ανήσυχη, δίνε της όσο πιο πολλά γεύματα ξένου γάλακτος μπορείς!" :shock::shock::shock:

 

Έχω μπερδευτεί... :evil:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προσπαθεί να σηκωθεί μόνη της αλλα δεν τα καταφέρνει.Κάθεται αλλα δεν έχει δυναμώσει ακόμα η μεσούλα της.Στο καρότσι σε μικρή κλίση, γλυστράει και γέρνει λιγάκι. Επίσης ακόμα δεν γυρνάει απο μπρούμυτα ανάσκελα και το ανάποδο.Είναι ανησυχητικό?

 

Πάντως γελάει και ξεκαρδίζεται.Επίσης παίζει με παιχνίδια...ακούστε.Αναρωτιέμαι αν φταίει και το οτι άκουσα μια ηλίθια παιδίατρο που μου είπε να δίνω ένα τουλάχιστον γεύμα, ξένο γάλα, γιατί πρέπει να συνηθίζει για αργότερα.Της το έδωσα 4 μέρες.1 γεύμα. Το μεσημέρι.Γιατί νιώθω οτι συνήθισε την εύκολη και γρήγορη ροή του μπιμπερό και αν δεν πιεί το μεσημέρι, κλαίει και τσιρίζει? Εννοείται οτι το κόβω αμέσως.Κατάλαβα οτι λέει βλακείες η γιατρός.Δυστηχώς το κατάλαβα, όταν μου είπε.." για να μην είναι ανήσυχη, δίνε της όσο πιο πολλά γεύματα ξένου γάλακτος μπορείς!" :shock::shock::shock:

 

Έχω μπερδευτεί... :evil:

 

Θα αρχίσει να γυρνάει σύντομα μην ανησυχείς! Εμένα έχει κάνα μήνα που γυρνάει μπρούμητα αλλά είναι από τα υπερκινητικά μωρά!!!! Γελάει,τσιρίζει, κακαρίζει...

Εγώ της δίνω μόνο το βράδυ ξένο αφού την έχω θηλάσει. Η παιδίατρος μου είπε ότι δεν είναι απαραίτητο αλλά εγώ της το δίνω γιατί είναι πιο ήρεμη μετά και κοιμάται περισσότερο.

.png

 

.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ πόσο σε καταλαβαίνω εδω και 4-5 μέρες και η δικιά μου εχει επιδεινωθεί η κατάσταση τα χέρια με μανία στο στόμα και τόσο βαθιά που αναγουλιάζει! Ασε αυτο που τον πωπό της δεν τον βάζει κάτω στο ρελάξ το κεφάλι πίσω και μουγκρίζει σαν να σφίγγεται ένα πράμμα, μας έχει αφήσει άφωνους δεν ξέρουμε τι να την κάνουμε στα χερια δεν θέλει ημικαθιστή δεν θελει ΤΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ?

fqXEp3.png

 

Το δικό μας θαύμα...! Νεφέλη μου σε λατρεύω είσαι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

Αχ πόσο σε καταλαβαίνω εδω και 4-5 μέρες και η δικιά μου εχει επιδεινωθεί η κατάσταση τα χέρια με μανία στο στόμα και τόσο βαθιά που αναγουλιάζει! Ασε αυτο που τον πωπό της δεν τον βάζει κάτω στο ρελάξ το κεφάλι πίσω και μουγκρίζει σαν να σφίγγεται ένα πράμμα, μας έχει αφήσει άφωνους δεν ξέρουμε τι να την κάνουμε στα χερια δεν θέλει ημικαθιστή δεν θελει ΤΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ?

 

Απίστευτο!!τα ίδια ακριβώς πράγματα, κάνουν τα παιδιά μας! Αρα αυτό θα ναι...τα δόντια... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Αχ πόσο σε καταλαβαίνω εδω και 4-5 μέρες και η δικιά μου εχει επιδεινωθεί η κατάσταση τα χέρια με μανία στο στόμα και τόσο βαθιά που αναγουλιάζει! Ασε αυτο που τον πωπό της δεν τον βάζει κάτω στο ρελάξ το κεφάλι πίσω και μουγκρίζει σαν να σφίγγεται ένα πράμμα, μας έχει αφήσει άφωνους δεν ξέρουμε τι να την κάνουμε στα χερια δεν θέλει ημικαθιστή δεν θελει ΤΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ?

 

Απίστευτο!!τα ίδια ακριβώς πράγματα, κάνουν τα παιδιά μας! Αρα αυτό θα ναι...τα δόντια... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Αχ πόσο σε καταλαβαίνω εδω και 4-5 μέρες και η δικιά μου εχει επιδεινωθεί η κατάσταση τα χέρια με μανία στο στόμα και τόσο βαθιά που αναγουλιάζει! Ασε αυτο που τον πωπό της δεν τον βάζει κάτω στο ρελάξ το κεφάλι πίσω και μουγκρίζει σαν να σφίγγεται ένα πράμμα, μας έχει αφήσει άφωνους δεν ξέρουμε τι να την κάνουμε στα χερια δεν θέλει ημικαθιστή δεν θελει ΤΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ?

 

Απίστευτο!!τα ίδια ακριβώς πράγματα, κάνουν τα παιδιά μας! Αρα αυτό θα ναι...τα δόντια... :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ πόσο σε καταλαβαίνω εδω και 4-5 μέρες και η δικιά μου εχει επιδεινωθεί η κατάσταση τα χέρια με μανία στο στόμα και τόσο βαθιά που αναγουλιάζει! Ασε αυτο που τον πωπό της δεν τον βάζει κάτω στο ρελάξ το κεφάλι πίσω και μουγκρίζει σαν να σφίγγεται ένα πράμμα, μας έχει αφήσει άφωνους δεν ξέρουμε τι να την κάνουμε στα χερια δεν θέλει ημικαθιστή δεν θελει ΤΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ?

 

Απίστευτο!!τα ίδια ακριβώς πράγματα, κάνουν τα παιδιά μας! Αρα αυτό θα ναι...τα δόντια... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...