Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν ξερω πια ποιον να πιστεψω...


Recommended Posts

Εχει ενα μηνα περιπου που τρεχουμε στους γιατρους τη μεγαλη μας κορη.Θελω να σας τα γραψω γιατι κοντευει να μου στριψει κοριτσια...

 

Παμε απο την αρχη.Την Αννα μου την παρακολουθει ενας αναπτυξιολογος, κορυφη στη Θεσ/νικη, και παραλληλα επειδη τα ραντεβου του πρωτου ειναι πολλα(κλεινεις ραντεβου μετα απο 6-7 μηνες) και μια απλη παιδιατρος, μαθητρια του που δουλευουν μαζι και στο ιδιο νοσοκομειο.

 

Η Αννα εχει παντα πολλη κυψελιδα στα αυτακια και βαζαμε τις unicept σταγονες μετα το λουσιμο για να καθαρισουν.Ανεφερα διαρκως στους παραπανω παιδιατρους οτι τα αυτακια δεν καθαριζουν, το εβλεπαν και οι ιδιοι πως δεν φαινεται το τυμπανο, μας καθησυχαζαν ομως και μας ελεγαν να συνεχισουμε τις σταγονες.

 

Στο ετησιο τσεκαπ με τον αναπτυξιολογο ο γιατρος επιμενει στις σταγονιτσες, κανει ακουογραμμα στο παιδι και μας διαβεβαιωνει πως η ακοη ειναι αριστη και διαγνωσκει αλλεργικη ρινιτιδα και μας δινει ενα σπρει με κορτιζονη για να το παιρνει το παιδι μεχρι το καλοκαιρι.

 

Μετα με τις ιωσεις πηγα την Αννα σε μια τριτη παιδιατρο του ΤΕΒΕ(μολις αλλαξαμε ασφαλιση) η οποια διεγνωσε σε 5 λεπτα εξετασης απο μακρια αμυγδαλιτιδα και βρογχιολιτιδα και μας εδωσε 2 κουτια αντιβιωση και 2 εισπνεομενα με μασκα.Τα αυτακια απλα μας ειπε πως δεν εξεταζονται λογω της κυψελιδας.

 

Ολα αυτα τα φαρμακα με ξενισαν καπως επειδη το παιδι ποτε δεν ειχε ξαναπαρει αντιβιωση παω στη δικη μου παιδιατρο(τη μαθητρια του αναπτυξιολογου) η οποια διαγνωσκει με τη σειρα της απλη ιωση και μας δινει ζιρτεκ και ενα βρογχολυτικο σιροπι.

 

Στο μεταξυ ειχαν τελειωσει οι σταγονιτσες για τα αυτακια και μιας και εχουμε πλεον το ΤΕΒΕ μας φωτησε ο Κυριος και πηγαμε σε χειρουργο ωριλα-ακουολογο με εξιδικευση στα παιδια.

Εξεταζει την Αννα της καθαριζει τα αυτακια και μας λεει κατα λεξη:

"Μου φερατε ενα παραμελημενο παιδι.Ποσο καιρο εχει να το δει παιδιατρος;"

Καγκελο εμεις!Εξηγουμε την κατασταση και μας λεει πως:

- ολος ο ακουστικος πορος ηταν φραγμενος με κυψελιδα, που δε θα εφευγε ποτε με σταγονες και πως αυτο μας δινει 10% βαρυκοϊα

-πισω απο το τυμπανο εχει μαζεψει υγρο το μεσο αυτι, κατι που προκαλει αλλο ενα 30% βαρυκοϊα

-τα κρεατακια του παιδιου ειναι υπερτροφικα και φραζουν εναν αεραγωγο του αυτιου

-οι αμυγδαλες ειναι επισης υπερτροφικες και προκαλουν ροχαλητο και απνοιες(να σημειωσω πως ο παιδιατρος ηταν απολυτος στο να μην αφαιρεθουν κρεατακια και αμυγδαλες)

-το παιδι δεν εχει αλλεργικη ρινιτιδα και δε χρειαζεται την κορτιζονη

 

Η Αννα μου εχει 30% βαρυκοϊα στα καλα καθουμενα. Ο ωριλας συνεστησε να αφαιρεθουν τα κρεατακια και οι αμυγδαλες και να γινει μια τομη στο τυμπανο και να μπει ενα σωληνακι για να φυγει το υγρο και να επανελθει η ακοη στα φυσιολογικα επιπεδα.

 

Φυσικα εχει μαυρισει το ματι μας και ψαχνουμε και εναν δευτερο ωριλα για μια δευτερη γνωμη.Ποιον να πιστεψω ομως;Τον ειχα τοσο ψηλα στην εκτιμηση μου τον πρωτο παιδιατρο...και τωρα το χειρουργειο...ολικη ναρκωση ειναι αυτη, γιατι;περπαταω και παραμιλαω αυτες τις μερες. Το παιδι δεν ακουγε και οι παιδιατροι μας ειχαν πεισει πως εκανε πως δεν μας ακουγε και το ψαχναμε ψυχολογικα το θεμα και καλα αντιδραση στο δευτερο παιδι μας.Συγνωμη εαν σας ζαλισα, καπου ηθελα να τα πω, θα σκασω, βουιζει το κεφαλι μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλα θα κανεις να παρεις και αλλη γνωμη απο ωριλα.δυστηχως δεν ξερω τι θα εκανα στη θεση σου το μονο που εχω να πω ειναι γρηγορα περαστικα και μακαρι να ειναι χωρις χειρουργειο αλλα και αν δεν μπορειτε να το αποφυγετε δεν πειραζει οτι ειναι καλυτερο για την μικρη αννουλα

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακι μου κατα αρχην περαστικα στο παιδι φυσικα και θα παρεις μια δευτερη γνωμη ενχειρηση ειναι αυτη,ψαξε να βρεις παλι ειδικο γιατρο και μην του αναφερεις οτι ηρθες για δευτερη γνωμη ευχομαι μεσα απ την καρδια μου να πανε ολα καλα και γρηγορα περαστικα!

Nrdkp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να ακουλουθήσεις την συμβουλή του ωρλ.

Τα αυτιά δεν μπορουν να τα δουν με απλή εξέταση οι παιδίατροι, ενώ είναι εντελώς εκτός ειδικότητος για τους αναπτυξιολόγους :shock:

 

Το υγρό φαίνεται μόνο με τυμπανόγραμμα και μία πρώτη ένδειξη είναι η μείωση της ικανότητας προς ακοή ατου παιδιού. Ο παιδίατρος μπορεί να δει την φλεγμονή (που όμως σε βουλωμένο αυτί, πως να φανεί?), Δεν μπορεί να ξέρει αν υπάρχει υγρό από πίσω και τι είδους είναι (μικροβιακό ή άσηπτο). Για τον λόγο αυτό κοιτάμε όλο το σύστημα σε ειδικό παιδοωρλ,, γιατί το μαζεμα υγρού στο αυτί δηλώνει φράξιμο των αεροφόρων αγωγών προς το αυτί.

 

Κρεατάκια και αμυγδαλές επηρεάζουν.

 

η τοποθέτηση των σωληνακιών, είναι μία επέμβναση ρουτίνας για έναν ωρλ και λέγεται "μυριγγοτομή", αν θές να ψάξεις στο νετ.

 

Το απαράδεκτο είναι η χρήση του Unisept otic. Αν δεν καθαρισθεί αμέσως το αυτί από ωρλ (για αυτό δίνεται, για να τον διευκολύνει στον καθαρισμό), δημιουργεί μύκητες. Τυχεροί είστε που δεν έκανε, γιατί καταπολεμώνται πολύ δύσκολα μέσα στο αυτί.

Link to comment
Share on other sites

Nα σου ευχηθω κι εγω μεσα απο την καρδια μου γρηγορα περαστικα για την μικρη Αννουλα σου.Πιστευω οτι καλο θα ηταν να παρεις και μια δευτερη γνωμη,μηπως και τελικα γλυτωσει το χειρουργειο η μικρουλα σου.Σε καθε περιπτωση,θα κανετε οτι ειναι καλυτερο για την υγεια του παιδιου σας και ευχομαι να ειναι παντα καλα και τα 2 κοριτσακια σας.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σα; ευχαριστω πολυ για την συμπαρασταση κοριτσια...

Voula_2 ετσι ακριβως μας τα ειπε ο ωριλας.Στο τυμπανογραμμα που της εκανε επειτα απο μια εβδομαδα με κορτιζονη και ασκησεις με ενα μπαλονακι το μηχανημα εδειξε πως και στα δυο αυτακια δεν υπαρχει καθολου αερας, παρα μονο υγρο.

Εμενα με πειραξε που ενω εχω παει σε τρεις παιδιατρους κανενας δε με θορυβησε εστω και λιγο, κανεις δε μου ειπε "ξερεις κοπελιτσα μου πανε σε εναν ωριλα να τα καθαρισετε τα αυτακια" παρα μονο μου διναν επι ενα χρονο σταγονες και μου ελεγαν πως η κυψελιδα προστατευει το παιδι!Ειναι λογικο να μην γνωριζουν λεπτομερειες εκτος ειδικοτητας μα να μην με παραπεμπουν στον ειδικο;Να κλαιει το παιδι και να μου λενε πως ειναι ψυχοσωματικο;

Και η αλλεργικη ρινιτιδα;Να πιστεψω τον παιδιατρο και να δωσω κορτιζονη η να πιστεψω τον ωριλα και να πω ηταν ιωση;(Προς τον ωριλα κλινω για την ωρα).

Link to comment
Share on other sites

Ο μεγάλος μου πρέπει να είναι συνομίλικος με την Αννούλα και ήδη έχει κάνει 3 φορές ολική νάρκωση. Μην σε αγχώνει αυτό δεν είναι τίποτα. Όσο για τα υπόλοιπα, δες εδώ, τι πέρασε ο δικός μου από την ασχετοσύνη των γιατρών. Εμπιστέψου το ένστικτο σου!

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=18928

 

Περαστικά και ανώδυνα όσο γίνεται!

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Το κακο στην Ελλαδα ειναι πως ολοι αυτοι οι "ειδικοι" (παιδιατροι στην περιπτωση αυτοι) δεν εχουν καμμια τιμωρια για την λαθος διαγνωση!!η καθε μητερα τρεχει μετα για να προλαβει!ελεος δηλαδη!

 

politissa μην αγχωνεσαι ολα θα πανε καλα αφου βρηκες μια ακρη. Παρομοια περιπτωση εχει παθει και ενα ανιψακι μου που η παιδιατρος του ηταν και γιατρος στο Παιδων,εμπειρη κτλ.Ποτε δεν πηρε χαμπαρι οτι το παιδι δεν ακουγε!!!με αποτελεσμα να μην μιλαει μεχρι 4 χρονων!φυσικα μετα ετρεχαν οι γονεις ..εκαναν εγχειρηση στ΄αυτια και μετα λογοθεραπεια.Υπαρχει περιπτωση να χρειαστει και δευτερη εγχειριση σε λιγο καιρο.Τρια πουλακια καθονταν...η ξαδελφη μου απλα αλλαξε παιδιατρο.Εγω θεωρω οτι πρεπει να λεγεται οταν κατι γινεται λαθος. Δεν μπορει να πειραματιζονται η να κανουν διαγνωσεις με ελαφρια την καρδια.Η δυσφημιση ειναι το λιγοτερο που θα πρεπει να τους κανουμε!!

Link to comment
Share on other sites

politissa, απαράδεκτοι οι γιατροί! Και ο δικός μου ο μικρός κάποια στιγμή έδειξε πως δεν ακούει καλά. Το είπα στην παιδίατρο και μου είπε πως οι παιδίατροι δεν έχουν τα εξειδικευμένα μηχανήματα για να διαγνώσουν τέτοια θέματα και με παρέπεμψε σε ωρλ. Και πραγματικά, ο μικρός είχε πολλή κυψελίδα! Επίσης και παθολόγος που είχα απευθυνθεί εγώ για πόνο στα αυτιά, μου είπε πως δεν αναλαμβάνει και δεν ασχολείται με περιστατικά ωρλ και με παρέπεμψε.

Κρίμα για την ταλαιπωρία του παιδιού τόσο καιρό. Ευτυχώς που δεν πάθατε χειρότερα όπως είπε και η voula_2. Eύχομαι περαστικά στην κορούλα σου!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Σα; ευχαριστω πολυ για την συμπαρασταση κοριτσια...

Voula_2 ετσι ακριβως μας τα ειπε ο ωριλας.Στο τυμπανογραμμα που της εκανε επειτα απο μια εβδομαδα με κορτιζονη και ασκησεις με ενα μπαλονακι το μηχανημα εδειξε πως και στα δυο αυτακια δεν υπαρχει καθολου αερας, παρα μονο υγρο.

Εμενα με πειραξε που ενω εχω παει σε τρεις παιδιατρους κανενας δε με θορυβησε εστω και λιγο, κανεις δε μου ειπε "ξερεις κοπελιτσα μου πανε σε εναν ωριλα να τα καθαρισετε τα αυτακια" παρα μονο μου διναν επι ενα χρονο σταγονες και μου ελεγαν πως η κυψελιδα προστατευει το παιδι!Ειναι λογικο να μην γνωριζουν λεπτομερειες εκτος ειδικοτητας μα να μην με παραπεμπουν στον ειδικο;Να κλαιει το παιδι και να μου λενε πως ειναι ψυχοσωματικο;

Και η αλλεργικη ρινιτιδα;Να πιστεψω τον παιδιατρο και να δωσω κορτιζονη η να πιστεψω τον ωριλα και να πω ηταν ιωση;(Προς τον ωριλα κλινω για την ωρα).

 

εχω μείνει άφωνη για την αντιμετώπιση των παιδιάτρων, δεν θέλω να την σχολιάσω...

τι όμως μπορείς να κάνεις τώρα: επειδή από Θεσσαλονίκη δεν ξέρω, υπάρχει πέρίπτωση να κατέβετε Αθήνα? αν ναι, πες μου να σου στείλω πμ για έναν ειδικό παιδοωρλ. Εδώ γνωρίζω τους τρείς κορυφαίους και από εκεί και πέρα, η επιλογή εξαρτάται από την τσέπη σας.

Αν πάλι δεν μπορείτε να κατέβετε, βρείτε έναν καλό παιδοωρλ για επανεκτίμηση. Σε κάποιο νοσοκομείο παίδων ίσως.

 

Για την αλλεργική ρινίτιδα εγώ δεν θα ήμουν κάθετη. Για να σου εξηγήσω τι συμβαίνει για να καταλάβεις τι είναι: οι βρόγχοι που έχουμε στην μύτη και συγκρατούν (καθαρίζουν και φιλτράρουν) τον αέρα που πάει προς τα κάτω, στην αλλαγή της θερμοκρασίας, ιδίως με την υγρασία, διογκώνονται και φράζουν το αναπνευστικό σύστημα, με αποτέλεσμα αυτήν την ασφυξία, την δυσκολία της αναπνοής, την άπνοια.

Το παιδί δεν πρέπει να είναι σε υγρά κλίματα, να προσέχετε να το έχετε σε ζέστη.

 

Αυτό είναι η αλλεργική ρινίτιδα, όχι αυτό που συμβαίνει με την καταρροή και το φτάρνισμα στους ενηλίκους.

 

Αλλά με ένα απλό αντισταμινικό και λίγο σπρευ ανευ κορτιζόνης, ίσως έβλεπες διαφορά (μικρή βεβαια αν υπάρχει υγρό).

 

Επιμένω, αν μπορείς, έλα Αθήνα να επαναεξετασθεί το παιδί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

politissa αν δε θες να το πεις δημοσια πες μου σε παρακαλώ σε ποιον ΩΡΛ πήγες...και δες λίγο και εδώ

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=16560&highlight=%EA%DC%ED%E1%F4%E5+%F3%F4%E7+%E8%DD%F3%E7+%EC%E1%F2

 

και μη σου πω 3 ΩΡΛ τη μαμά μου ο καθενας το δικό του, το ένα παντελως ασχετο με το άλλο...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω, αλλα οταν ο μικρος μου μετα απο κρυωμα αρχισε να μην ακουει καλα και να ειναι ολο "ε?ε?" αρχισα να τρελλαινομαι και τηλ. στην παιδιατρο η οποια μου ειπε πως αν ειναι απλα κερακι μπορει να το καθαρισει, αλλιως θελει ΩΡΛ. εγω τον πηγα κατευθειαν ωρλ οπου ειδε υγρο και στα 2 αυτακια του και μου εδωσε αντιβιωση για 10 μερες. ειμαι εντελως κατα της αντιβιωσης και ηταν η 1η φορα που του εδωσα... τεσπα... μετα απο 20 μερες τον ξαναειδε και ολα ηταν καθαρα. την 1η φορα λοιπον που πηγαμε μου ειπε πως καλα καναμε και το προσεξαμε εγκαιρα γιατι αν το υγρο που μαζευτηκε στα αυτακια του εμενε πχ 1 μηνα, θα γινοταν ζελε και θα ηθελε χειρουργειο.

ο ΩΡΛ χρησιμοποιει ειδικο μηχανημα... ο παιδιατρος δεν μπορει να το τσεκαρει το ιδιο πιστευω...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

προσωπική μου γνώμη να πας και σε άλλους γιατρούς ωρλ το παιδί .

Είναι μικρό ακόμη και η ολική είναι παντα δύσκολο θέμα οπως επίσης και το θέμα μπαίνω χειρουργείο.

και κατι ακόμα ξεκίνα να δίνεις στο παιδί δύο χαμομηλάκια με φρέσκιο χαμομήλι την ημέρα γιατί παντα το χαμομήλι βοηθά τον οργανισμό να καθαρίσει.

οπως και να έχει περαστικούλια.

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι περαστικά!

Η κόρη μου έκανε από μικρή 1-2 ωτίτιδες το χρόνο και η παιδίατρος μας έδινε αντιβιώσεις.

Ώσπου σε μια συζήτηση με φίλη μου ακούω ότι οι παιδίατροι δεν έχουν καμμία εξειδίκευση στο αυτί. Την πήγα σε ωρυλα, ο οποίος μου εξήγησε ότι ΠΟΤΕ δεν δίνουμε αντιβίωση στην ωτίτιδα (εκτός από κάποιες περιπτώσεις...)

Επίσης ότι η ακοή των παιδιών και γενικά το ακουστικό σύστημα πρέπει να το παρακολουθούμε στενά μέχρι τα 4-5 γιατί μετά δεν μπορείς να κάνεις τις διορθώσεις που χρειάζονται παρά μόνο με επεμβάσεις.

Έκτοτε για αυτάκια πάμε μόνο σε ωρυλά φυσικά, καθώς και ό,τι συμβαίνει παίρνουμε γνώμη από την αντίστοιχη ειδικότητα...

aPiIp2.png AMd6p2.png
Link to comment
Share on other sites

καλα θα κανεις να παρεις και αλλη γνωμη απο ωριλα.δυστηχως δεν ξερω τι θα εκανα στη θεση σου το μονο που εχω να πω ειναι γρηγορα περαστικα και μακαρι να ειναι χωρις χειρουργειο αλλα και αν δεν μπορειτε να το αποφυγετε δεν πειραζει οτι ειναι καλυτερο για την μικρη αννουλα

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η λυση ειναι στο παπαγεωργιου.....κλεισε ενα απογευμα ραντεβου....

κορυφαιοι γιατροι με επικεφαλης καποια κυρια ΠΡΙΝΤΖΑ στην οποια ειμαι ευγνωμων....μου εσωσε το παιδι...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς τα ίδια είχα με το μεγάλο μου γιό. Οι παιδίατροι μάλλον κάνουν πειράματα μέχρι το προβλημα να περάσει από μόνο του. Πήγαμε και εμείς σε πολλούς παιδοωρλ και κάναμε διάφορες θεραπείες με διάφορα πρωτόκολλα. Κόντευε το παιδί να χάσει μόνιμα την ακοή. Όσο το καθυστερούσαμε το υγρό μέσα στα αυτιά έπειζε. Το αποτέλεσμα ήταν στα έξι να κάνουμε την τυμπανοτομή και να σωθούμε, κυριλεκτικά. Δεν είναι τόσο τρομακτικό όσο ακούγεται. Το παιδί έγεινε άλλος άνθρωπος, ηρέμησε. Ο γιατρός μας είναι καταπληκτικός και αν και δεν είναι παίδο - είναι πολύ καλύτερος από πολλούς γιατί είναι και ο ίδιος πατέρας μικρών παιδιών.

Θα σου συνιστούσα μια επίσκεψη. Βλαχονάσιος Θωμάς λέγεται.

Ο Μανώλης είναι 10,5 χρονών

Η Μαλβίνα είναι 8,5 χρονών

Ο Γιάννης είναι 6 χρονών

 

Link to comment
Share on other sites

politissa καταρχήν καλημέρα και κατά δεύτερον μη πανικοβάλεσαι.....εμένα ο μικρός μου είναι 18 μηνών και από 6 μηνών είχαν αρχίσει τα προβλήματα(φτάσαμε σχεδόν στην ίδια κατάσταση με εσάς με το αριστερό αυτάκι του)οι σταγόνες οι συγκεκριμένες όντως δεν έκαναν ΤΙΠΟΤΑ!!!! αλλά ο παιδίατρος μας δεν επέμενε να του τις βάλω πάνω από 10 αφού δεν είχε κάποιο θετικό αποτέλεσμα.Αντιβιώσεις και κορτιζόνη πήρε αρκετές φορές μέσα σε 9 μήνες και φτάσαμε σε σημείο να μιλάμε για κρεατάκια κ αμυγδαλές γιατί πάθαινε ωτίτιδες κ λαρυγγίτιδα κάτι που δεν το έβλεπε φυσιολογικό ο γιατρός και μου πρότεινε να πάω σε ωρυλά.Έψαξα τον "καλύτερο" επιστήμονα της Θεσ/νικης -με βάση της πληροφορίες που πήρα- ο οποίος εξέτασε τον μικρό λεπτομερέστατα,του έκανε ακουόγραμμα,του καθάρισε τα αυτάκια του και διέγνωσε αλλεργική ρυνίτιδα που έχει να κάνει με την ατμόσφαιρα και τις κλιματολογικές αλλαγές και μου συνέστισε σιρόπι ζιρτέκ όταν θα βλεπω οτι ξεκινάει να τρέχει η μυτούλα του -δεν υπάρχει συγκεκριμένη εποχή- και δεν έχει άλλα συμπτώματα γρίπης.Για εξέταση και επέμβαση κρεατάκια κτλ ήταν κατηγορηματικά κάθετως γιατί το παιδί είναι πολύ μικρό και δεν μπορεί να φανεί...η δικιά σου είναι σαφώς σε ηλικία που μπορεί να διαγνωστεί αν πραγματικά είναι κρεατάκια ή αλλεργία.

Αν θέλεις μπορώ να σου στείλω τα στοιχεία του με πμ....

Link to comment
Share on other sites

Κουράγιο και όλα να πάνε καλά. Σε θέματα υγείας η δεύτερη και τρίτη γνώμη είναι απαραίτητη. Κάναμε κα εμεις πριν μερικές μέρες επέμβαση στον ρινοδακριυκο πόρο με μέθη και ξέρω ότι είναι είναι ταλαιπωρία η όλη φάση γιατροί, επεμβάσεις άγχος κλπ αλλά τουλάχιστον δεν είναι κάτι σοβαρό και θα περάσει

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites

politissa

κατ' αρχήν περαστικά στη μικρή σας!!

Όπως είπανε και οι υπόλοιπες κοπέλες, μάλλον ο ΩΡΛ έχει το δίκιο, μιας και είναι η ειδικότητά του.

Θα σου έλεγα να ηρεμήσεις, μιας και σου είπανε ότι το παιδί μπορεί να γίνει τελείως καλά.

Περαστικά σας και εύχομαι όλα να πάνε καλά.

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

politissa σε καταλαβαίνω απόλυτα την ίδια σύγχυση έχω κι εγώ με τους παιδιάτρους ο ένας λέει έτσι ο άλλος γιουβέτσι.Επειδή κι εμείς περάσαμε τα ίδια με την μεγάλη μου κόρη πέρυσι το καλοκαίρι έχω να σου πώ οτι μόνο ο ωρλ έδωσε την πιο αξιόπιστη γνώμη κι εμένα παραπονιότανε οτι δεν ακούει και δεν την πίστευα εσένα σου λέει πως δεν ακούει καλά?Μην ανησυχείς καθόλου πάντως είναι πράγματα ρουτίνας πλέον αυτά που διορθώνονται εμας να φανταστείς πέρασε μόνο του με σταγόνες :shock: ούτε που το πίστευα πάντως πάρε και δεύτερη γνώμη

Link to comment
Share on other sites

politissa έχω κάνει το ίδιο χειρουργείο όταν ήμουν 9 ετών στη Γερμανία.

Νομίζω πως λέγεται παρακέντηση τυμπάνου.

 

Πονούσαν τα αυτιά μου από ωτίτιδα και δεν μου είχανε δώσει αντιβίωση, οπότε όταν πήγαμε αεροπορικώς στη Γερμανία για Χριστούγεννα βούλωσαν οι ευσταχιανές σάλπιγγες και άκουγα πολύ λιγότερο από το κανονικό. Κάνουν τομούλες στα τύμπανα, βγάζουν το υγρό και όλα καλά. Εμένα μου βγάλανε και τα κρεατάκια, αλλά νομίζω όχι τις αμυγδαλές. Θυμάμαι όμως οτι πόναγα όταν κατάπινα τις πρώτες μέρες μετά και θυμάμαι την αναισθησία που με μερικές εισπνοές κοιμήθηκα του καλού καιρού (μετά που ξύπνησα έκανα εμετό, αλλά αυτό δεν το κάνουν όλοι).

 

Η αδελφή μου πάντως που έβγαλε αμυγδαλές πρόσφατα, μετά από χρόνια προβλήματα με τις αμυγδαλές της ηρέμησε επιτέλους φέτος και δεν αρρωσταίνει συνέχεια.

 

Ο ΩΡΛ σίγουρα είναι ο μόνος που πρέπει να ακούσεις αυτή τη στιγμή. Δείτε άλλους 2-3 ΩΡΛάδες μόνο και πάρε την απόφασή σου σύντομα!

 

Αυτά περί αλλεργικής ρινίτιδας κτλ τα 'χε ακούσει και η αδελφή μου. Είναι της μόδας οι αλλεργίες βλέπεις! Πολλοί παιδίατροι, όπως και πολλοί άνθρωποι σ'αυτή τη χώρα είναι ξερόλες και ημιμαθείς και δεν αντιλαμβάνονται τα όρια της γνώσης τους!

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω μαθει ενα πραγμα (ευτυχως το εμαθα απο μενα και οχι απο το παιδι)..

Καθε μελος του σωματος μας οταν παρουσιαζει συνεχη ενοχληση θελει τον ειδικο του..

Εγω απο μικρη επασχα απο λοιμωξεις του αναπνευστικου οι οποιες παντα συνοδευοταν με ενα "χαρτομαντηλο" Παιδιατρος, παθολογος μεγαλωνοντας με ειχαν με ενα otrivin στο χερι για να "ξεβουλωνει"

Μεχρι που απελπιστηκα.. η κατασταση μου ειχε γινει πλεον ανυποφορη.. παντου με ενα χαρτομαντηλο.. ολο το χρονο, χειμωνα καλοκαιρι.. και μετα αρχισαν οι απνοιες.. κατα τη διαρκεια της νυχτας και οταν δεν σκεφτομουν το εισπνοη- εκπνοη μου κοβοταν η ανασα..

Και παω σε ΩΡΛ

Ο πρωτος με τη μια μου ειπε για μια εξεταση με ενα σωληνακι που βαζουν απο τη μυτη... δεν μου αρεσε.. Πηγα σε αλλον.. Ο οποιος (να ναι καλα ο ανθρωπος) διεγνωσε με τη μια και με απλη εξεταση οτι επροκειτο για μια "παραμελημενη" ρινιτιδα η οποια εγινε χρονια και επιβαρυνθηκε απο την χρονια χρηση αποφρακτικων σκευασματων με αποτελεσμα "τα μπαλονακια που εχουμε μεσα στη μυτη μας και κανουν την αντανακλαστικη κινηση για να αναπνευσουμε πρεπει να ειναι υγρα.. τα δικα σου εχουν στεγνωσει.." ετσι απλα μου το ειπε..

Οποτε η αντανακλαστικη κινηση ειχε παψει να ειναι αντανακλαστικη... εξου και οι απνοιες..

 

Δεν χρειαστηκε εγχειρηση η κατι τετοιο.. Χρειαστηκε να κανω απλα μια θεραπεια με .. θαλασσινο νερο (το εμφυαλωμενο :lol: ) και πολλες βουτιες στη θαλασσα.. για 2 χρονια ομως.. μεχρι να ξανα... ενυδατωθουν τα μπαλονακια μου..

Μεγαλη ταλαιπωρια.. και φυσικα πλεον με συνοδευει η σχετικη ιατρικη οδηγια που μου απαγορευει να βαλω οτιδηποτε αλλο εκτος απο φυσιομερ η ορο στη μυτη μου.

Όμως ειμαι μια χαρα..

 

Οποτε πλεον και για το παιδι αυτο κανω...

Βγαζει σπυρακια? Παω σε δερματολογο..

Για το πουλακι του πηγα σε ουρολογο..

Για τους πνευμονες σε πνευμονολογο..

 

Παρε αλλη μια γνωμη και περιμενουμε νεα σου

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

γίνομαι έξαλλη όταν διαβάζω τετοια θέματα.

Μα να παίζουν έτσι με την υγεία των παιδιών μας?????

Γρήγορα περαστικά στην μικρούλα μου κι εγώ θα ευχηθώ.

Όλα θα πάνε καλά.

Ευχαριστώ το θεό που μου χάρισε δυο υπέροχες κορούλες

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι μου, τον ΩΡΛ να ακουσεις.

Το σκεπτικο και η διαγνωση του δειχνει υπευθυνο και καταρτισμενο επιστημονα.

Αντιθετα,οι χειρισμοι των παιδιατρων μου δημιουργησαν ερωτηματικα... :roll:

Την επεμβαση μην τη φοβασαι, θεωρειται ρουτινα.

Συζητησε με τον ειδικο και ολα θα πανε καλα!

Φιλια! :D

 Παιδιά μας είναι τα παιδιά όλου του κόσμου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...