Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΣΟΧΗ! τσίμπημα είδους τσιμπουριού!


Recommended Posts

Κατοικίδια δεν έχουμε.

Κάποια μέρα παρατήρησα στην μασχάλη του μεγάλου μου γιού μια κοκκινίλα όπως όταν μας τσιμπάει κουνούπι. Του έβαλα αντιβιοτική κρεμούλα. Ηρέμησε η κοκκινίλα. Ησύχασα. Μετά από 2-3 μέρες παρατήρησα οτι η κοκκινίλα είχε επανέλθει είχε επεκταθεί και είχε διογκωθεί το δέρμα. Πήγαμε στον παιδίατρο μας έδωσε μια άλλη αλοιφή, την βάλαμε, δεν πέρασε...για να μην τα πολυλογώ και σας κουράζω, πήγαμε σε 2 δερματολόγους και 1 παιδοδερματολόγο. Ο καθένας μας έδωσε τις δικές του αλοιφές αλλά και αντιβιώσεις χωρίς αποτέλεσμα. Ώσπου κάποια φίλη μου με ενημέρωσε για το νοσοκομείο Ανδρέας Συγγρός και την ειδίκευση που υπάρχει εκεί στα δερματολογικά και μάλιστα έχουν και παιδοδερματολόγους. Εκεί λοιπόν έκαναν μια εξέταση αίματος για αντισώματα η οποία έδειξε οτι το παιδί είχε προσβληθεί από βακτηρίδιο Borrellia, το οποίο πέρασε στο αίμα του παιδιού.Μας έδωσαν καινούργια αντιβίωση και αλοιφή αλλά ούτε αυτά έκαναν τίποτα με αποτέλεσμα να καταλήξουμε σε χειρουργική επέμβαση και τοπική αφαίρεση της προσβεβλημένης περιοχής. Η βιοψία έδειξε οτι επρόκειτο για ένα είδος τσιμπουριού το οποίο είχε εισχωρήσει κάτω από το δέρμα του παιδιού..... ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ???

Πήραμε και άλλη αντιβίωση και αν νομίζεται οτι τελειώσαμε απατάστε!

Περιμένουμε να περάσει 1 μήνας για να επαναλάβουμε την αιματολογική για τα αντισώματα για να σιγουρευτούμε οτι έχει φύγει το βακτηρίδιο από το σώμα του παιδιού και δεν έχει πάει σε κάποιο άλλο μέρος του σώματος-όργανο.....

 

Κι όλα αυτά από ένα τσίμπημα που δεν έγινε αντιληπτό ούτε από το παιδί αλλά ούτε και από εμάς....

Όλοι οι γιατροί που πήγαμε μας έλεγαν δεν υπάρχει πρόβλημα,δεν είναι τίποτα, μην ανησυχείτε, μα πως κάνετε έτσι???

Ο άντρας μου όταν του είπα να πάμε στο νοσοκομείο δεν ήθελε ούτε να το ακούσει με έλεγε υστερική. Ευτυχώς που άκουσα το ένστικτο μου. Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι μπορεί να προκαλέσει αυτό το βακτηρίδιο...

 

Προσεύχομαι να βγούν οι επόμενες εξετάσεις καθαρές.....

 

ΜΗΝ επαναπαύεστε ΜΗΝ ακούτε τους άλλους, το μητρικό ένστικτο είναι ΑΛΑΝΘΑΣΤΟ!

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Tσιμπουρι? :shock: Δεν θα το σκεφτομουνα καν. Το κουνουπι τιγρης, τσιμπουρια, αντε να δουμε τι αλλο θα μας βρει

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βικάκι γλυκό μου κοριτσάκια εύχομαι ολόψυχα περαστικα...την αγάπη μου.

 

υ.γ:αχ εγω να τα βλεπω αυτά που δεν πολυδινω σημασία και θα την πατησω ασχημα καμια μερα :roll:

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ Βικυ!!!!! Τι ταλαιπωρια περασατε και να μη σε βοηθανε οι γιατροι!!!! :roll:

 

Που να το βρηκε τωρα αυτο το τσιμπΟυρι? ΑΠΟ ΚΑΜΜΙΑ ΠΑΙΔΙΚΗ ΧΑΡΑ?

 

Περσατικα σας και μακαρι να πανε ολα καλα!!!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΒΙΚΥ περαστικά σας. Το καημενούλι το μικρό! Ελπίζω τα αποτελέσματα σας να είναι πολύ καλά.

Και τον Στράτο τον είχε κολήσει τσιμπούρι πίσω από το γόνατο του, και μέχρι να καταλάβω τι ήταν αυτό μεγάλωνε...Και χωρίς να έχουμε ζώα. Τελικά του το αφαίρεσα με τσιμπιδάκι (βέβαια τώρα δεν θα το έκανα αυτο, νοσοκομείο και πάλι νοσοκομείο).

 

Περαστικά σας.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις ευχές (ελπίζω να πιάσουν)

 

Που το αρπάξαμε? Ιδέα δεν έχω, μου είπαν οτι αυτά πηδάνε, πετάνε (όταν είναι νύμφες), το συγκεκριμένο βακτηρίδιο δε, απαντάτε στα ποντίκια, οπότε υποθέτουμε οτι είχε τσιμπήσει κάποιο μολυσμένο ποντίκι και έτσι το μετέδωσε και στο παιδί. Προτιμούν τα "σκιερά" μέρη του σώματος για να τσιμπήσουν λόγω της δροσιάς που τους παρέχει, εξού και η μασχάλη του δικού μου (είχε και 2ο τσίμπημα στους ο...., καταλάβατε ε?! και αφαιρέθηκε ΚΑΙ από εκεί) ή πίσω από το γόνατο όπως της daffy, επίσης μπορεί να πάει και στο κεφάλι και εκεί είναι το πιο επικίνδυνο, άντε να το βρεις....

 

Το ωραίο είναι οτι ο πατέρας μου το είπε από την πρώτη στιγμή οτι το τσίμπημα μοιάζει από τσιμπούρι και στους γιατρούς που το έλεγα, με κορόιδευαν, "ποιός τα λέει αυτά?" μου ΄λεγαν....

 

Την επόμενη δε μέρα του χειρουργείου, εκδήλωσε υψηλό πυρετό εμετούς διάρροιες.... τρελάθηκα, λέω αμάν, το βακτηρίδιο εξαπλώθηκε... ΕΥΤΥΧΩΣ ήταν ίωση. Ο κακομοίρης πέρασε τρομερή ταλαιπωρία....

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Το ωραίο είναι οτι ο πατέρας μου το είπε από την πρώτη στιγμή οτι το τσίμπημα μοιάζει από τσιμπούρι και στους γιατρούς που το έλεγα, με κορόιδευαν, "ποιός τα λέει αυτά?" μου ΄λεγαν....

 

για πολλοστή φορά ... ΑΑΑΑΧ, ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ... :evil:

 

περαστικά και πάλι και αγύριστα!!! :D

age.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Περαστικά στο μπουμπουκάκι σας Βικάκι.

Εύχομαι στις αιματολογικές όλα να είναι σούπερ!!!!!

Πόσο δίκιο έχεις για το ένστικτο της μητέρας..

όσο για τους γιατρούς αχ, αχ!

Φιλάκια και περαστικούλια και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Πωπω...αγχωθηκα τωρα........

 

Και πως ξεχωριζει το τσιμπημα απο τσιμπουρι? Ειναι σαν κουνουπιου απλα δεν περναει?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Βίκυ μου όλα να πάνε καλά με τον Παναγιώτη σας!

 

Σε ευχαριστούμε που μοιράστικες αυτη την (δυστηχώς ασχημη)εμπειρία μαζί μας. Σίγουρα πολλοί γονείς θα είμαστε πιο προσεκτικοί τώρα ...

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

  • 9 χρόνια μετά...

Επαναφέρω το θέμα γιατί ίσως συμβαίνει το ίδιο και σε εμάς. Η μικρή μου είναι δύο ετών και πριν δυο εβδομάδες είδα στο χεράκι της ένα μπλε σημάδι σαν τσίμπημα. Βάλαμε κρέμα για τσιμπήματα και κάπως μαλάκωσε αλλά δεν υποχωρούσε, χθες η περιοχή φούσκωσε και υπάρχει κάτι σκληρό κάτω από το δέρμα της, η παιδίατρος την είδε σήμερα και είπε πως δεν έχει ξαναδεί κάτι τέτοιο, το χαρακτήρισε πολύ παράξενο, υποπτεύεται τσιμπούρι κάτω από το δέρμα, μας έγραψε υπέρηχο μαλακών μορίων και αιματολογικές εξετάσεις. Κοντεύω να τρελλαθώ από την αγωνία, ούτε που το φανταζόμουν πως υπάρχει τέτοια περίπτωση. Κι έχουμε πέσει και στο Σαβ/κο, όπου τηλεφωνήσαμε απόψε για υπέρηχο, μας είπαν ραντεβού από Δευτέρα.

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι περαστικα.η μόνη εμπειρία που έχω είναι από τσιμπούρι στον άντρα μου,αλλά φαινόταν,αφαιρέθηκε κ όλα καλά.το μόνο που θα έκανα είναι λόγω σ/κ να πάτε σε κάποιο νοσοκομειο

 

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την επίσκεψη σε νοσοκομείο! Πήγαινε το παιδί άμεσα αν υπάρχει η δυνατότητα!  Εκεί ίσως έχουν μεγαλύτερη εμπειρία οι γιατροί και θα κάνετε τις απαραίτητες εξετάσεις! Περαστικά!

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, almond είπε:

Επαναφέρω το θέμα γιατί ίσως συμβαίνει το ίδιο και σε εμάς. Η μικρή μου είναι δύο ετών και πριν δυο εβδομάδες είδα στο χεράκι της ένα μπλε σημάδι σαν τσίμπημα. Βάλαμε κρέμα για τσιμπήματα και κάπως μαλάκωσε αλλά δεν υποχωρούσε, χθες η περιοχή φούσκωσε και υπάρχει κάτι σκληρό κάτω από το δέρμα της, η παιδίατρος την είδε σήμερα και είπε πως δεν έχει ξαναδεί κάτι τέτοιο, το χαρακτήρισε πολύ παράξενο, υποπτεύεται τσιμπούρι κάτω από το δέρμα, μας έγραψε υπέρηχο μαλακών μορίων και αιματολογικές εξετάσεις. Κοντεύω να τρελλαθώ από την αγωνία, ούτε που το φανταζόμουν πως υπάρχει τέτοια περίπτωση. Κι έχουμε πέσει και στο Σαβ/κο, όπου τηλεφωνήσαμε απόψε για υπέρηχο, μας είπαν ραντεβού από Δευτέρα.

 

Το τσιμπουρι ουτε υπερηχο θελει ουτε εξετασεις. Αφαιρεση απο χειρουργο θελει (στα επειγοντα σε οποιοδηποτε παιδιατρικο νοσοκομειο) και αντιβιωση, αμεσα, οχι σε 2 μερες.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται άμεσα νοσοκομείο!! Εξοπλισου με βοηθηματα φαγητα παιχνιδια χρωματα , και αν δεν ειναι τιποτα, θα ξερεις οτι εκανες τουλ.  αυτο που επρεπε. Και δεν καταλαβαινω τη γιατρο που ενω δεν ξερει τι ειναι, δεν σε στελνει για να ειστε σιγουρες. Το τσιμπουρι ειναι κατι πολυ επικινδυνο...

Επεξεργάστηκαν by belleblue
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω!!!Πατε αμεσα σε νοσοκομειο.Ο μπαμπας μου ειχε περυσι.Το αντιληφθηκε τυχαια.Ηταν ηδη κατω απο το δερμα.Οπωσδηποτε αν προκειται για τσιμπουρι χρειαζεται αντιβιωση.Ο μπαμπας μου νοσηλευτηκε κιολας για 3 μερες γιατι προφανως ηταν καιρο μεσα του και του δημιουργησε λοιμωξη.Οταν δειτε τι ειναι αν θελεις γραψε μας γιατι με ενδιαφερει και με ανησυχει το θεμα καθε χρονο αυτη την εποχη

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...