Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πολύ κεράκι στο αυτάκι μας!


Recommended Posts

Η Φέλια εχει μαζεψει πολύ κεράκι στα αυτάκια της!

Μας ειχε δωσει ο παιδίατρος κάτι σταγονίτσες για το αυτάκι για να μπορέσουμε να αποβάλλουμε το κερί αλλά ..... .τζίφος!

Μας ειπε οτι πρέπει να πάμε σε ΟΡΛ να τα καθαρίσουμε!

Εχει συμβεί σε καμία; Πως γίνεται ο καθαρισμός; Πονάει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και ο Αλεξανδράκος το ίδιο.. Ομως δεν το πειράζω, δεν επιχειρησα να το καθαρίσω ούτε ο παιδιατρος ειπε κατι... Θα τον ρωτήσω αυριο που έχουμε ραντεβού. Παντως απο προσωπική εμπειρία με καθαρισμό στον ωρλ, οχι δεν ποναει καθόλου... Τώρα αλλο εμεις, αλλο αυτά. Τουλάχιστον ο Αλέξανδρος ξέρω οτι αν χρειαστεί κάτι τέτοιο θα πλάντάξει στο κλάμα... :cry:

Link to comment
Share on other sites

Η παιδίατρος του Μανώλη μας είχε πει οτι έχει πολύ κερί,από τις πρώτες μας επισκέψεις.Μας τόνισε ότι δεν πρέπει να βάζουμε μέσα στο αυτάκι μπατονέτα κι αν έχουμε στο σπίτι να τις κρατάμε κρυμμένες γιατί τα παιδιά πειραματίζονται και μπορεί να τραυματιστεί (βάζοντάς την στο αυτί του).

Πριν λίγο καιρό καταλάβαμε ότι δεν άκουγε καθόλου καλά και τον πήγαμε σε ΟΡΛ.Μας είπε ότι έχει μαζέψει υγρό λόγω του ότι α) είχε μπουκώσει η μύτη του(

και β)γιατί είχε κερί από πριν.

Του καθάρισε τα αυτιά του (δεν πόνεσε καθόλου)και μας έδωσε φαρμακο για να ξεμπλοκάρουμε το σύστημα.Μετά μας είπε ότι χρειάζεται να εγχειριστεί για κρεατάκια.Συμβουλευτήκαμε και την παιδίατρό μας αλλά κι άλλον ένα ΟΡΛ η ιδέα και μόνο της αναισθησίας μας ψιλοφρικάρησε-και η πρώτη μας έδωσε κι αντιβίωση για λίγες μέρές κι έτσι φτάσαμε στο επιθυμητό αποτέλεσμαΗ ακοή του βελτιώθηκε 100% και το βασικότερο ...δεν χρειάστηκε να εγχειριστεί(Ο δεύτερος ΟΡΛ μας είπε ότι μπορούμε να περιμένουμε ως και 6 μήνες για να ''φύγει''το υγρό από τα αυτάκια ,ενώ ο πρώτος ''βιαζόταν '' για να μην χάσει ...την επέμβαση.)

ΣΤΕΛΛΑ blbnp2.png DF5ip2.png

Link to comment
Share on other sites

Νea mamaka,

προ ολιγων ημερων εκανε καθαρισμο το μωρακι μιας φιλης το οποιο ειναι 7 1/2 μηνων.Δεν πονεσε καθολου,αλλα λογω του οτι ηταν πολυ μικρο αντιδρουσε και το κρατουσαν χειροποδαρα.Δεν ταλαιπωρηθηκε το παιδακι κσι μαλιστα εκανε τον καθαρισμο γιατι η παιδιατρος υποψιαζοταν ωτιτιδα και δεν μπορουσε να το δει.

FWusp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο παιδιατρός μας ειπε ' δεν πειραζουμε καθολου το αυτάκι και δεν το καθαριζουμε΄. Εχει αρκετο κερακι μεσα αλλά μου ειπε να μην το αγγιξω καθολου. Οποτε εγώ θα κανω αυτό ακριβώς.... :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα κι εμείς!!!

Μέχρι που αρρώστησε το παιδί με φαρυγγίτιδα...

Υποχώρησε η φαρυγγίτιδα, έφυγε ο βήχας αλλά ο πυρετός δεν έπεφτε.

Έτσι υποψιάστηκε ο γιατρός ότι μπορεί να φταίνε τα αυτιά του - τα οποία όμως δεν μπορούσε να δει λόγω του πολύ κεριού.

Πήγαμε σε ΩΡΛ, καθάρισε τα αυτιά και ανακαλύψαμε μια ωραιότατη ωτίτιδα!!!

Το θέμα είναι λοιπόν ότι αν τα αυτιά ήταν καθαρά, θα το είχε δει ο παίδιατρός μου πολύ νωρίτερα, και θα είχε γλιτώσει το παιδί μου όλη αυτή την ταλαιπωρία!!!

 

Υπάρχει λοιπόν τρόπος τώρα που τα καθαρίσαμε να διατηρούμε τα αυτιά καθαρά;

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

το ίδιο πρόβλημα κι εγώ ακριβώς. Άρρωστη η μικρή με αμυγδαλές αλλά ο γιατρός δε μπορούσε να δει στα αυτιά λόγω κεριού. Μας είπε να την πάμε σε ΩΡΛ να το καθαρίσει. Αλλά αυτή τη δουλειά θα κάνουμε συνέχεια..? Τώρα με μία σύριγγα βάζουμε λαδάκι μαγειρικό μετά το μπάνιο αλλά βάζει τα χέρια της στα αυτιά και τα βγάζει λίγδα...

 

Είναι 19 μηνών, μαζεύει κερί από πολύ μικρή, αρκεί μόνο το λάδι σε περίπτωση που έχει μαζευτεί πολύ ή να πάμε σε ΩΡΛ?

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...