Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υπάρχει συγκεκριμένη σειρά με την οποία βγαίνουν τα δόντια;


Recommended Posts

Καλησπέρα!!!

Η μικρή μου έχει βγάλει τα πρώτα 4 δοντάκια της..2 πάνω - 2 κάτω..

Σήμερα και ενώ γελούσε είδα ότι έσκασε ένα δοντάκι πάνω και αρκετά πίσω..

Είναι φυσιολογικό??

Θέλω να πω, μήπως έπρεπε να σκάσει κάποιο κοντινό σ΄αυτά τα ήδη υπάρχοντα μπροστά ή δεν υπάρχει συγκεκριμένη σειρά??

Με απασχολεί επίσης που δεν βγαίνει ακριβώς κάτω από το ούλο, αλλά λίγο πλάι απ΄την έξω μεριά του ούλου..

Λέτε να βγει στραβό?? :(

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα!!!

Η μικρή μου έχει βγάλει τα πρώτα 4 δοντάκια της..2 πάνω - 2 κάτω..

Σήμερα και ενώ γελούσε είδα ότι έσκασε ένα δοντάκι πάνω και αρκετά πίσω..

Είναι φυσιολογικό??

Θέλω να πω, μήπως έπρεπε να σκάσει κάποιο κοντινό σ΄αυτά τα ήδη υπάρχοντα μπροστά ή δεν υπάρχει συγκεκριμένη σειρά??

Με απασχολεί επίσης που δεν βγαίνει ακριβώς κάτω από το ούλο, αλλά λίγο πλάι απ΄την έξω μεριά του ούλου..

Λέτε να βγει στραβό?? :(

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως σκάνε τα αμέσως διπλανά από αυτά που σας έχουν φυτρώσει και με αυτή τη σειρά αλλάζουν κιόλας. Τώρα... γι'αυτό το πίσω... μάλλον βιάστηκε το δοντάκι να βγει... είναι σίγουρα δοντάκι???

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω οτι ειναι φυσιολογικό . Εμενα η μωρουλινιτσα αφου εβγαλε τα δυο κατω μετα βγήκε ο πανω κυνόδοντας :shock: Μετά εβγαλε τους ανω κοπτηρες κλπ .

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις..

 

maryp είναι σίγουρα δοντάκι, έχει βγει η άκρη του και από ότι είδα είναι έτοιμο και φουσκωμένο και το αντίστοιχο δοντάκι από την άλλη πλευρά...

 

Λαμπρινή, περίεργο και αυτό με τα δικά σας δοντάκια.. :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο δικος μου εβγαλε τα 2 πρωτα κατω 9 μηνων

κ τα δυο επανω του ματιου που λενε,οχι στο κεντρο

αλλα τα δυο πλαινα.Οταν ρωτησαμε τον παιδιατρο

μας ειπε οτι γινεται αλλα οχι συχνα.Τωρα 12 μηνων

κοντα βγαζουμε επανω στην μεση.

Link to comment
Share on other sites

"Τα πρώτα δόντια που βγαίνουν ειναι οι δύο κεντρικοί κοπτήρες. Τέσσερις με έξι εβδομάδες αργότερα βγαίνουν οι τέσσερις κοπτήρες στην πάνω σιαγόνα.

Ένα μήνα αργότερα θα εμφανιστούν και οι υπόλοιποι δύο κοπτήρες από κάτω.

Ακολούθως θα βγουν οι προγόμφιοι, πρώτα από πάνω και ύστερα από κάτω.

Αυτό βέβαια είναι ένα θεωρητικό χρονικό πλαίσιο, από το οποίο το παιδί σας μπορεί να αποκλίνει πολύ, χωρίς αυτό να σημαίνει οτι κάτι δεν πάει καλά."

 

Από το: "Το βιβλίο της μητρότητας" Α.Παναγιωτίδου-Πράπα, εκδόσεις Μίνωας

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου σας ευχαριστώ..

ηρέμησα λίγο τώρα..θα ρωτήσω και το γιατρό βέβαια σε 10 μέρες που θα πάμε να τη δει..

είναι φαίνεται η μικρή η εξαίρεση του κανόνα.. :D

 

απλά προβληματίζομαι και λίγο που το είδα να βγαίνει στο πλάι και όχι κάτω από το ούλο..αλλά μπορεί να είναι νωρίς ακόμα και μέχρι να βγει , να βγει στη σωστή θέση..

Και πάλι ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Σου γραφω για να ηρεμησεις οτι η κορη μου τα εβγαλε με οποια σειρα νομιζε εκεινη :lol:

 

Θεωρητικα υπαρχει μια σειρα, αλλα δεν ειναι απολυτο. εμενα εβγαλε τα 4 μπροστινα και μετα εβγαλε πισω τραπεζιτη. και μετα παλι μπροστα.

και ολα καλα :lol:

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mην ανησυχείς!

Κάθε στοματάκι .... εχει το δικό του πρόγραμμα!

Εμένα εβγαλε τα δυο κάτω κεντρικά πρώτα

μετά τον αριστερό κυνόδοντα

μετα τα δυο πανω κεντρικά

τωρα βγάζουμε τον δεξιο κυνόδοντα και το διπλανό του!

 

Οσο για το πόσο ίσιο βγαίνει, είχα ρωτήσει και εγω τον παιδίατρο και μου είπε οτι όταν βγουν όλα τα δοντάκια και το ένα σπρώχνει το άλλο τότε θα ισιώσουν! Και τα προσωρινά και τα μόνιμα δοντάκια!

Link to comment
Share on other sites

. εμενα εβγαλε τα 4 μπροστινα και μετα εβγαλε πισω τραπεζιτη. και μετα παλι μπροστα.

και ολα καλα :lol:

ακριβώς αυτό συμβαίνει..

 

Βάσια μακάρι να μην είναι στραβό..μ΄έφαγε η αγωνία..

Link to comment
Share on other sites

Παντως ειναι νωρις να ανησυχεις για τετοια θεματα. Αυτα ειναι τα νεογιλα και οχι τα μονιμα και ουτως η αλλως σε αυτα δεν γινεται και ουτε χρειαζεται καμια παρεμβαση. Καθαριοτητα ομως απαιτειται ακομα κι αν δεν ειναι τα μονιμα.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Παντως ειναι νωρις να ανησυχεις για τετοια θεματα. Αυτα ειναι τα νεογιλα και οχι τα μονιμα και ουτως η αλλως σε αυτα δεν γινεται και ουτε χρειαζεται καμια παρεμβαση. Καθαριοτητα ομως απαιτειται ακομα κι αν δεν ειναι τα μονιμα.

Aυτό το κάνουμε εδώ και 1 μήνα..

έχουμε πάρει δαχτυλόβουρτσα!!!και της αρέσει να πλένουμε τα δοντάκια!!! :D

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

σαν να ακούω εμένα...

έτσι ακριβώς.... πήγε και σε μας..

και για να ηρεμήσεις..

αυτό το πλαινό είναι χοντρό δόντι.. είναι απλά η ακρούλα του που έσκασε εκεί.. μια χαρά ίσιο είναι !!!!!!!!!

Οταν βγει όλο θα καταλάβεις τι λέω !!!

 

με γεια λοιπόν !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι Φωτεινή μου, μην αγχώνεσαι!

Αυτά που κυκλοφορούν περί της σειράς, ναι μεν είναι σωστά αλλά αφορούν το μέσο όρο και το σύνηθες

Δε σημαίνει ότι όλα τα παιδάκια θα τα βγάλουν με την ίδια σειρά!

Το να τα βγάλει δε με άλλη σειρά, δε σημαίνει τίποτα απολύτως

Απλά, έσκασε άλλο δόντι

Αν ψάξεις δικά μου ποστ παλιά, θα δεις ότι εμάς άρχισε να βγαίνει πρώτο δόντι ένας κυνόδοντας

Οπου ενώ είχαμε δει κανονικά άσπρη μυτούλα, ξαφνικά εξαφανίστηκε ως δια μαγείας και έβγαλε τα δύο κεντρικά

Στη συνέχεια έχει βγάλει όλα τα κεντρικά πάνω και κάτω, τα πλαϊνά τους, 4 τραπεζίτες κι εκείνος ο ρημάδης ο κυνόδοντας που είχε σκάσει όταν ήταν λίγων μηνών... ακόμα να φανει :lol:

 

Μη δίνεις σημασία

θα βγουν όλα τα δοντάκια και δε θα προλαβαίνεις να ταΐζεις :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ax αυτοί οι κυνόδοντες!

Είμαστε 20 μηνών και μετά από πολλάαααααααααα

τώρα σκάει ο ένας!

 

πίκρα είναι....

 

το καημένο.. μερικές φορές απελπίζεται...

 

αλλά η αλοιφή του ούζου βοηθάει όπως επίσης και τα παγωμένα παιχνίδια....

Link to comment
Share on other sites

βρε βρε μπελαδες με τα δοντια :D

 

το λεω γιατι και εγω εχω την ιδια απορια.εχει βγαλει τα 4 πρωτα (2 πανω 2 κατω) και σαν να μου φαινεται τωρα οτι παει για τραπεζιτη. και επειδη μου φανηκε αφυσικο ρωτησα τον οδοντιατρο. απαντηση : μην αγχωνεσαι, θα βγαλει οποιο δοντι θελει και δεν υπαρχει λογος ανησυχιας ουτε υπαρχει "λογικη σειρα" με την οποια βγαινουν τα δοντια

 

τους παει πολυ ομως οταν ειναι σαν κουνελακια δεν νομιζετε? :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα μωρά αρχίζουν να βγάζουν τα πρώτα τους δοντάκια περίπου σους 6 μήνες, όταν τα κάτω μπροστινά δόντια, γνωστά ως κάτω κεντρικοί κοπτήρες ή τομείς, εμφανίζονται. Οι άνω κεντρικοί τομείς βγαίνουν αργότερα, περίπου μεταξύ 6 και 8 μηνών, και οι 4 πλάγιοι τομείς περίπου σους 9 μήνες. Τα επόμενα στη σειρά δόντια είναι οι δύο πάνω πρόσθιοι γομφίοι (οι τραπεζίτες) μεταξύ 10 και 14 μηνών, ακολουθούμενοι από τους 4 κυνόδοντες και τους 2 κάτω πρόσθιους γομφίους μεταξύ 16 και 18 μηνών. Οι οπίσθιοι γομφίοι του μωρού σας δε θα βγουν πιθανότατα παρά κοντά στα δεύτερα γενέθλιά του. Τα περισσότερα μωρά έχουν και τα 20 νεογιλά δόντια τους στην ηλικία των 2,5 ετών περίπου.

 

http://www.dontia.gr/

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Κοριτσια ο μικρος μου εχει ενα δοντακι κατω,(8μηνων)απ,οτι διαβαζω πρεπει να βγουν πρωτα τα δυο κατω και μετα τα δυο πανω....σημερα επαθα ενα μικρο σοκ αφου ειδα οτι το πανω δοντακι εχει σκασει........το κατω δν θα βγει???τι θα γινει ??μηπως υπαρχει καποιο προβλημα??

Link to comment
Share on other sites

ρια ηρεμησε. Τα δοντια βγαινουν με τη σηρα που θελουν αυτα και οχι παντα την ιδια σε καθε παιδακι. Εμενα κανενα παιδι μου (4 εχω) δεν εβγαλε πρωτα τα 4 κεντρικα(2 πανω-2 κατω).Εβγαζαν παντα τα 2 διπλανα απο το κεντρο και ηταν σαν δρακουλακια. Η γιατρος εχει να το λεει, περισσοτερο γιατι και οι τεσσερις εκαναν το ιδιο. Οποτε ηρεμησε. Α, και ολοι μετα του 12 μηνες. Μεχρι τοτε ειμασταν φαφουτακια.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Μετά από μήνες έσκασε δόντι κ μάλιστα πολύ πίσω. Είναι γομφίος στην άνω γνάθο. Το κατάλαβα γιατί ο μικρός επιτέλους κοιμάται καλύτερα κ έτσι τον ανακάλυψα. Πείτε μου όμως γιατί δεν προλαβαίνω να διαβάσω τα σχόλια, εσάς σας έχει τύχει? Μου φαίνεται λίγο περίεργη ή σειρά!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...