Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Ιατρικά θέματα, Διάγνωση, Θεραπεία

Notices

Ιατρικά θέματα, Διάγνωση, Θεραπεία Εδώ θα βρείτε πληροφορίες για θέματα όπως ο αυτισμός, ο παιδικός διαβήτης, εμβόλια και πολλά άλλα σημαντικά θέματα.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 25-03-09, 17:25   #1
ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ

Περιοχή: Αθήνα
ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή επίμονος βήχας....τι άλλο να κάνουμε

Εδώ και δυόμιση μήνες η κόρη μου έχει προσβληθεί από απανωτές ιώσεις.Κάθε φορά που γίνεται καλά πάμε στη παιδίατρο για επανεξέταση και πάλι τα ίδια.Οι διαγνώσεις είναι με την σειρά:τραχειίτιδα-ρινίτιδα-αμυγδαλίτιδα.Είναι σχεδόν τριών χρόνων και δεν πάει παιδικό αλλά η παιδίατρος λέει πως μπορεί να μεταφέρουμε εμείς στο σπίτι ιούς από την δουλειά κ.τ.λ.
Μόλις είναι καλά για 2-3 μέρες μετά παρουσιάζεται πάλι ο βήχας.Δεν θέλω να της δώσω άλλα φάρμακα.Από 6/2/09 μέχρι και τώρα έχει μείνει χωρίς φάρμακα μόνο μία εβδομάδα.
Από εχθές βήχει έντονα κατά την ώρα του ύπνου και όταν ξυπνάει και έχει πάλι καταρροή.Θα της βάζω όσο το δυνατόν πιο πολλούς ορούς γίνεται και δεν της ξαναδίνω XOZAL ή AERIUS.
Έχετε να με συμβουλέψετε κάτι;
Ο χρήστης ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 25-03-09, 17:41   #2
alcyon

Το avatar του χρήστη alcyon

Περιοχή: πολίτης του κόσμου
alcyon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μια επίσκεψη σε ΩΡΛ .......μήπως βοηθήσει;

Επίσης για τις απανωτές ιώσεις... επειδή είχα κι εγώ τέτοιο πρόβλημα με τα παιδιά πέρυσι... Ανακάλυψα πως έφταιγαν τα μικρά ρεύματα αέρα που δημιουργούνται από χαραμάδες. Π.χ κάτω από τις πόρτες ειδικά όταν λειτουργεί ο απορροφητήρας ή στο πλάι από τις μπαλκονόπορτες (εκεί που είχε ανάκλιση δε σφράγιζε σωστά λόγω φθαρμένων λαστιχων). Όταν διόρθωσα αυτά... σταμάτησαν και οι ιώσεις!!! Φέτος μόνο 2 φορές και αυτές από επαφή με άλλα παιδιά που νοσούσαν λίγες μέρες νωρίτερα.
Ο χρήστης alcyon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-03-09, 17:50   #3
Jean
Απενεργοποιημένος member request

Jean ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εχω το ιδιο προβλημα με την κορη μου και επιμενω με τον ορο μονο και σκεφτηκα αυριο να παω να βρω φυλλα ευκαλυπτου να κανουμε εισπνοες... Επιστροφη στο παρελθον μπας και δουμε ασπρη μερα!!! Ποσο Aerolin να εισπνευσει;;
Ο χρήστης Jean δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-03-09, 22:11   #4
VASILIKI

VASILIKI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Περάσαμε τα ίδια όλο το χειμώνα.Βήχας και απίστευτο μπούκωμα. Ο ορός δεν κάνει απολύτως τίποτα. Αφού γίναμε μόνιμοι στην παιδίατρο, πήγα τον μικρό σε ΩΡΙΛΑ. Μας έδωσε μία θεραπεία για ένα μήνα.Χοζάλ και ένα σπρέυ για την μύτη, δεν θυμάμαι πως το λένε. Τα παίρνει εδώ και μία εβδομάδα και είναι ήδη πολύ καλά. Έχει φύγει τελείως το μπούκωμα, και επιτέλους κοιμάται με κλειστό το στόμα.
Ο χρήστης VASILIKI δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-03-09, 22:41   #5
elena32

Περιοχή: arta
elena32 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ρωτα το γιατρο σου για το singulair,
VASILIKI σταγονες xozal η σιροπι δινεις?
Ο χρήστης elena32 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-03-09, 10:28   #6
marialina

marialina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΣΤΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΥΓΡΟ ΑΠΟ ΕΥΚΑΛΥΠΤΟ. ΤΟ ΛΕΝΕ "EFKALIPTUS VAPOR" ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΙΤΡΙΝΟ ΚΟΥΤΙ ΑΠΟ ΕΞΩ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΕΙΝΑΙ ΑΣΠΡΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ. ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΕΙΝΑΙ 7 ΕΥΡΩ ΑΛΛΑ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ. ΒΑΖΩ ΣΕ ΕΝΑ ΜΠΟΛΑΚΙ ΝΕΡΟ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ ΤΗΝ ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΒΑΖΩ ΣΤΟ ΝΕΡΟ 2 ΚΑΠΑΚΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΥΚΑΛΥΠΤΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ. ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΒΑΖΩ 1 ΚΑΠΑΚΙ. ΕΙΔΑ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΑΚΙ ΤΟΝ ΒΗΧΑ.
Ο χρήστης marialina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-03-09, 13:58   #7
VASILIKI

VASILIKI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πίνει σταγόνες ΧΟΖΑΛ 5 πρωί, 5 βράδυ.
Ο χρήστης VASILIKI δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-04-09, 16:08   #8
κικη

κικη ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην κικη
Προεπιλογή

αφροδιτη τα συμπτωματα των απανωτων ιωσεων συνηθως ειναι αλλεργικα, θα σε συμβουλευα να επισκεφθεις αλλεργιολογο, να δωσει στο παιδακι σου μια σωστη θεραπεια και να ανακουφιστει....ειναι καλυτερα απο το να δινεις αποσπασματικα διαφορα φαρμακα και χωρις αποτελεσμα, καλυτερα κατι ενταντικο και σωστο.
παρατηρησε αν το βραδυ που βηχει, αν ο βηχας αρχιζει την ωρα που ξαπλωνει ή στην διαρκειτα της νυχτας,
αν ο βηχας αρχιζει την ωρα που ξαπλωνει σημαινει πως οφειλεται προφανως σε μιξουλες που εχουν συσσωρευτει στο πισω μερος της μυτης ...το λεγομενο μπουκομα και μαλλον προκειται για ρινιτιδα...αν παλι ο βηχας υπαρχει μεσα στην διαρκεια του υπνου τοτε μαλλον τα πραγματα ειναι πιο σοβαρα...ισως μπορει να υπαρχει και καποιο βρογχοσπασμα οποτε στον γιατρο γρηγορα οπως και να εχει....
Παλιά 13-04-09, 17:50   #9
elenik

Το avatar του χρήστη elenik

elenik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο marialina Εμφάνιση μηνυμάτων
ΣΤΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΥΓΡΟ ΑΠΟ ΕΥΚΑΛΥΠΤΟ. ΤΟ ΛΕΝΕ "EFKALIPTUS VAPOR" ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΙΤΡΙΝΟ ΚΟΥΤΙ ΑΠΟ ΕΞΩ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΕΙΝΑΙ ΑΣΠΡΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ. ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΕΙΝΑΙ 7 ΕΥΡΩ ΑΛΛΑ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ. ΒΑΖΩ ΣΕ ΕΝΑ ΜΠΟΛΑΚΙ ΝΕΡΟ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ ΤΗΝ ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΒΑΖΩ ΣΤΟ ΝΕΡΟ 2 ΚΑΠΑΚΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΥΚΑΛΥΠΤΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ. ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΒΑΖΩ 1 ΚΑΠΑΚΙ. ΕΙΔΑ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΑΚΙ ΤΟΝ ΒΗΧΑ.
Εγω κανω κατι αναλογο με σταγονες ελαιου ευκαληπτου & εχινατσα της propoline. Βρεχω μια πετσετα . Της ριχνω 6-7 σταγονες και την βαζω πανω στο καλοριφερ

Δες και εδω http://www.parents.gr/forum/showthre...DE%F7%E1%F2%2A

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!
Ο χρήστης elenik δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-04-11, 10:16   #10
LOUCY

LOUCY ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ και δυόμιση μήνες η κόρη μου έχει προσβληθεί από απανωτές ιώσεις.Κάθε φορά που γίνεται καλά πάμε στη παιδίατρο για επανεξέταση και πάλι τα ίδια.Οι διαγνώσεις είναι με την σειρά:τραχειίτιδα-ρινίτιδα-αμυγδαλίτιδα.Είναι σχεδόν τριών χρόνων και δεν πάει παιδικό αλλά η παιδίατρος λέει πως μπορεί να μεταφέρουμε εμείς στο σπίτι ιούς από την δουλειά κ.τ.λ.
Μόλις είναι καλά για 2-3 μέρες μετά παρουσιάζεται πάλι ο βήχας.Δεν θέλω να της δώσω άλλα φάρμακα.Από 6/2/09 μέχρι και τώρα έχει μείνει χωρίς φάρμακα μόνο μία εβδομάδα.
Από εχθές βήχει έντονα κατά την ώρα του ύπνου και όταν ξυπνάει και έχει πάλι καταρροή.Θα της βάζω όσο το δυνατόν πιο πολλούς ορούς γίνεται και δεν της ξαναδίνω XOZAL ή AERIUS.
Και εμεις ακριβως τα ιδια!!! εχει απο αρχες Φεβρουαριου βηχας με φλεμμα και μυξες, (απο τον παιδικο κολλησε , κλασσικα!) στην αρχη με αντιβηχικο,τιποτα, μετα αρχισαμε AEROLIN ΚΑΙ FLIXOTIDE,και AERIUS, και μετα απο 1 μηνα της περασαν ολα τελειως!! τα σταματησα....

κ μετα απο 5 μερες παλι τα ιδια!!!!απελπισια σκετη!!! ηπιος βηχας στην αρχη, μετα εντονος, κ μυξες!!! την πηγα κ στον Κατασρδη , την ιδια αγωγη μου εδωσε και αυτος με την παιδιατρο μου..κ τωρα περιμενουμε παλι....μου εγραψε και κατι εξετασεις,

ειναι λεει ευαισθητοι οι βρογχοι , και πιθανοτατα επειδη εγω ειμαι αλλεργικη στην γυρη και στην ελια, να το εχει παρει απο εκει την ευαισθησια, ομως εγω δεν εχω αναπνευστικο προβλημα ποτε δεν ειχα!.

δεν εχει σημασια μου ειπε, ειναι πως τον πιανει τον καθενα. Αντε βγαλε ακρη!!!!

ΕΧΩ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙ!!!ΤΗΝ ΛΥΠΑΜΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΒΗΧΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!ΜΑΧΑΙΡΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ!! ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΡΟΓΧΧΙΤΙΔΕΣ ΚΤΛ...
Ο χρήστης LOUCY δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-04-11, 10:21   #11
LOUCY

LOUCY ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

επισης παιρνουμε κ singulair! τι να πω,.... θα την παω και στον ωτορ/γο.να δουμε τι θα μας πει κ αυτος...λετε λογω ανοιξης? αλλα μου ειπε η παιδιατρος οτι τις αλλεργιες τα παιδια τις εμφανιζουν μετα τα 6!!
Παλιά 08-04-11, 10:30   #12
eleni2008

Το avatar του χρήστη eleni2008

Περιοχή: θεσσαλονίκη
eleni2008 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Kι εμείς τα ίδια είχαμε όλο το χειμώνα!
Εισπνεώμενα, αντιβιώσεις και όλα τα σχετικά.
Μέχρι που αγανάκτησα να κυνηγάω το παιδί με ένα φάρμακο στο χέρι και αποφάσισα να δοκιμάσω την ομοιοπαθητική.
Συνεχίζουμε βέβαια το singulair αλλά είναι καλύτερα.
Δεν ξέρω αν είναι συμπτωση, πάντως προς το παρόν το παιδί έχει ηρεμήσει κατά πολύ!
Παλιά 08-04-11, 11:24   #13
LOUCY

LOUCY ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

πραγματικα ειναι τοσο κουραστικο κ για μαε κ για το παιδι να το κυνηγας για τα φαρμακα!!! ευτυχωε εμενα τα δεχετε τα περισσοτερα..λιγο μετο inhaler εχουμε προβλημα αλλα γενικα καλα...τοσα φαρμακα θεε μου, δεν κανουν κακο στην αναπτυξη του?
Παλιά 08-04-11, 11:30   #14
eleni2008

Προεπιλογή

Αν κάνουνε λεει; Μόνο το ότι η λέξη προέρχεται από το φαρμάκι νομίζω ότι τα λεει όλα!
Όσο για τα εισπνεώμενα που είναι όλο χημικά, άστα να πάνε!
Αλλά τι να κάνουμε που τα έχουμε ανάγκη!
Παλιά 08-04-11, 11:39   #15
kyra

kyra χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ψάξτε λίγο την ομοιπαθητική κορίτσια. Στη χειρότερη περίπτωση γίνονται τα συμπτώματα πιο ελαφρά οπότε τουλάχιστον η κορτιζόνη δεν χρειάζεται. Και αυτά που παίρνουν τα παιδιά είναι ακίνδυνα και μη χειμικά. Μιλάω αποκλειστικά και μόνο από προσωπική μου πείρα και από τις φίλες μου που βρήκαν την υγειά τους.
Ο χρήστης kyra δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-04-11, 11:54   #16
eleni2008

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kyra Εμφάνιση μηνυμάτων
Ψάξτε λίγο την ομοιπαθητική κορίτσια. Στη χειρότερη περίπτωση γίνονται τα συμπτώματα πιο ελαφρά οπότε τουλάχιστον η κορτιζόνη δεν χρειάζεται. Και αυτά που παίρνουν τα παιδιά είναι ακίνδυνα και μη χειμικά. Μιλάω αποκλειστικά και μόνο από προσωπική μου πείρα και από τις φίλες μου που βρήκαν την υγειά τους.
Ακριβώς το ίδιο είπα κι εγώ λίγο πιο πάνω!
Μόλις τελειώσαμε τον 1ο γύρο της θεραπείας με ομ/κά και ήδη είμαστε πολύ καλύτερα! Απλά δεν ξέρω αν είναι σύμπτωση ή αν όντως έπιασε η θεραπεία!
Παλιά 08-04-11, 13:31   #17
βιολετα3

βιολετα3 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ Εμφάνιση μηνυμάτων
τ ιδιο προβλημα ειχα και εγω με την κορη ολο φαρμακα.οσπου μια μερα μου ειπε η μαμα μου πως η γιαγια μου μας εφτιαχνε ενα συροπι απο πατατα κ ζαχαρη αυτο με εχει σωσει πολλες φορες.θα σου πω πως τ φτιαχνω αλλα αυτο δεν παει ν πει πως δεν παμε τ παιδι στο γιατρο.περνω μια πατατα μεγαλη της ανοιγω ενα καπακι οριζοντια και μεσα τ σκαλιζω μεχρι ν κανει σαν φωλια και τ γεμιζω με ζαχαρι κ τ κλεινω με τ καπακι.το τυλιγο με αλουμινοχαρτο.αυτο μετα απο καποιες ωρες θα γινει σαν συροπι.εγω της δικιας μου τ εδινα 2 κουταλακια τ γλυκο 4 κ 5 φορες την ημερα.με εχει σωσει πολλες φορες οταν ειχε απλο βηχα και δεν ηταν κατι που χρειαζοταν αντιβιωσει.
Ο χρήστης βιολετα3 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-05-11, 12:48   #18
marakithes

Το avatar του χρήστη marakithes

Περιοχή: thessaloniki
marakithes ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

γεια σας μανουλες.....η μικρη μου εχει 1,5 εβδομαδα που ειχε μυξουλες κ βηχα λιγο...πηγε να το γυρισει σε λαρυγγυτιδα της εδωσα τις σταγονες κ ειμαστε ενταξει...τωρα της δινω το Xozal το σιροπι...γιατι εχει ρινιτιδα μου ειπε η γιατρος...επισης βηχει κιολας.....της το δινω 2 μερες κ στον βηχα δεν εχω δει βελτιωση...επισης εχει κ υπνηλια....ειναι απο το σιροπι?
κουραστηκα εδω κ 2 βδομαδες το ενα μετα το αλλο...δεν μπορει να συνελθει το μωρο μου.....
Παλιά 09-10-11, 09:26   #19
στρουμφακια

στρουμφακια ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή βηχας παιδιου

καλημερα μολις γραφτηκα στη σελιδα.εχω ενα αγορακι 3 χρονων παει παιδικο σταθμο απο πολυ μικρος απο 8 μηνων.εδω και 2 εβδομαδες εχει βηχα και μυξες.του εκανα 4 μερες aerolin του περασε καπως αλλα επειδη του προκαλει εκνευρισμο και ειδικα τη νυχτα του το σταματησα.τωρα τον ξαναεπιασε βηχας και οι γιατροι πολυ δυσκολα του δινουν αντιβιωση.με τα αλλα σπρευ δεν του περναει μονο με αερολιν που δεν το θελω καθολου η με αντιβιωση που δεν δινουν οι γιατροι
Ο χρήστης στρουμφακια δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-10-11, 10:41   #20
Αγγελίνα_2

Το avatar του χρήστη Αγγελίνα_2

Περιοχή: Κεντρική Μακεδονία
Αγγελίνα_2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο αλλοιμονου νικολετα Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα μολις γραφτηκα στη σελιδα.εχω ενα αγορακι 3 χρονων παει παιδικο σταθμο απο πολυ μικρος απο 8 μηνων.εδω και 2 εβδομαδες εχει βηχα και μυξες.του εκανα 4 μερες aerolin του περασε καπως αλλα επειδη του προκαλει εκνευρισμο και ειδικα τη νυχτα του το σταματησα.τωρα τον ξαναεπιασε βηχας και οι γιατροι πολυ δυσκολα του δινουν αντιβιωση.με τα αλλα σπρευ δεν του περναει μονο με αερολιν που δεν το θελω καθολου η με αντιβιωση που δεν δινουν οι γιατροι
Kάνε μια αναζήτηση στο θέμα "Το παιδί μου είναι πάλι άρρωστο!" (ενότητα προνήπιο-νήπιο) και θα βρεις πολλές ενδιαφέρουσες και χρήσιμες συμβουλές.
Παλιά 16-10-11, 22:24   #21
ravT

ravT ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμείς που είμαστε αρρωστούλες 20 μέρες? Την πήγα στον γιατρό οταν παραπονέθηκε για το αυτί αλλά πέρασε χωρίς αντιβίωση. Ο βήχας δεν τον είχε ανησυχήσει. Τόσες μέρες μετά, αντί να της περάσει, επιδεινώνεται. Επίσης έδωσα προσπαν για 5 μέρες αλλά τίποτα. Αύριο θα την πάω στο γιατρό αλλά ήθελα να δω αν συμβαίνει σε άλλο παιδάκι. Υπόψιν, εδώ και 10 μέρες δεν έχει πάει παιδικό
Παλιά 16-10-11, 23:21   #22
rainman47

rainman47 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ravT Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμείς που είμαστε αρρωστούλες 20 μέρες? Την πήγα στον γιατρό οταν παραπονέθηκε για το αυτί αλλά πέρασε χωρίς αντιβίωση. Ο βήχας δεν τον είχε ανησυχήσει. Τόσες μέρες μετά, αντί να της περάσει, επιδεινώνεται. Επίσης έδωσα προσπαν για 5 μέρες αλλά τίποτα. Αύριο θα την πάω στο γιατρό αλλά ήθελα να δω αν συμβαίνει σε άλλο παιδάκι. Υπόψιν, εδώ και 10 μέρες δεν έχει πάει παιδικό
Μια επίσκεψη στον γιατρό αύριο κιόλας, μην τυχόν και σου κάνει ακροαστικά και πνευμονία.
Ο χρήστης rainman47 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-10-11, 12:22   #23
mami

mami ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Βήχας με φλέγματα??? Πως περνάει επιτέλους???

Ξεκινήσαμε με ξηρό βήχα πριν 15 μέρες μέρες περίπου.
Πήραμε sinecod για 7 μέρες και ο βήχας έγινε πιά παραγωγικός με φλέγματα που το παιδί δεν μπορεί να βγάλει. Την ημέρα είναι σχετικά καλά...αλλά τη νύχτα ενώ κοιμάται μπορεί να την πιάσει κρίση βήχα ακόμα και για ένα τέταρτο συνεχόμενα...
Ακροαστικά δεν έχει.
Η γιατρός μου είπε δεν δίνουμε τίποτα.. αλλά αυτό συνεχίζεται...

Τι να κάνω πιά;
Εισπνοές (π.χ. AEROLIN) πότε δίνουν στα παιδιά;
Ακούω άλλες μαμάδες δίνουν AERIUS. Αυτό βοηθάει;
Τι άλλο κάνετε εσείς;

Ο χρήστης mami δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-10-11, 12:33   #24
zitamar

zitamar χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εμενα που είναι 9 μηνων μου εδωσε στην αρχη bisolvon και aerious σιροπι και αφου δεν περναγε και τα μωρα μπουκωμενα και με φλεματα δεν κοιμοντουσαν ολο το βραδυ και απο τον βηχα,την πηρα τηλ ηρθε τα είδε και μου είπε εχεις δίκιο θελουν αντιβιωση και μου εδωσε για 8 ημερες augmentin.Μηπως πρεπει να το πας να το δει?
Παλιά 19-10-11, 12:35   #25
mami

mami ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σίγουρα θα την πάω αύριο που έχει ιατρείο.
Απλά ήθελα να ακούσω και τη γνώμη σας μέχρι τότε...

P.S. Με την αντιβίωση τους πέρασε ο βήχας?

Παλιά 19-10-11, 12:39   #26
efi-p

Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
efi-p ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εμεις έχουμε πιει 2 κουτιά αντιβίωση και ακόμα να περάσει ο βήχας και το φλέμα...πήρα τον παιδίατρο και μου είπε να συνεχίσω κι άλλο την αντιβίωση...
Ο χρήστης efi-p δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-10-11, 13:03   #27
my billy

Περιοχή: Αθηνα
my billy χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mami Εμφάνιση μηνυμάτων
Σίγουρα θα την πάω αύριο που έχει ιατρείο.
Απλά ήθελα να ακούσω και τη γνώμη σας μέχρι τότε...

P.S. Με την αντιβίωση τους πέρασε ο βήχας?
χα χα αστεια λες????
εμεις πηραμε σιροπακι δεν περασε, μετα πηραμε αντιβιωση δεν περασε μετα πηραμε aerius κ για εναν μηνα φακελακια singulair δεν περασε κ τωρα (σημερα μαλιστα εψαχνα στα φαρμακεια κ δεν ειχαν) ξεκιναμε εισπνοες αερολιν και seretide κ περνουμε παραταση στα singulair. συν οτι μου κολλησε κ γαστρεντεριτιδα στον παιδικο κ παιρνουμε κ ercefuril ασε τα λιτρα φυσιολογικο ορο για την μυξα που χαλαμε το λυπαμαι το καημενο το παιδακι μου ηταν που ηταν τσιτσος ηρθε κ ερεψε. την μερα δεν τρωει κ το βραδυ δεν κοιμαται απο τον βηχα. μολις συνελθει θα τον παω για εξετασες παντως εχω φοβηθει

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,
ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!
Ο χρήστης my billy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-10-11, 13:22   #28
mariathalis

Το avatar του χρήστη mariathalis

mariathalis χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Είμαστε σε παρόμοια κατάσταση, εδώ και 15 ημέρες έχει ένα ελαφρύ συνάχι, όχι συνέχεια, που και που τρέχει λίγο η μυτούλα, και βήχα ελάχιστο μέσα στη μέρα αλλά τη νύχτα.... δύσκολα τα πράγματα, προχθές το βράδυ έβηχε από τις 2 μεχρι τις 4... Όλα αυτά χωρίς πυρετό (επίσης να ανφέρω ότι το έχουμε κολήσει και οι υπόλοιποι). Ρώτησα λοιπόν εχθές τη γιατρό μας στο τηλεφωνο και μου είπε ότι δεν έχει νόημα να του δώσω κανενα σιρόπι διότι αυτά είναι παρηγοριά στον άρρωστο και δε θα του κάνουν τίποτε παραπάνω απ' ό,τι θα του έκανε το να του έδινα πολλά υγρά, προκειμένου να ρευστοποιηθούν οι εκκρίσεις... επειδή όμως μου είπε σε κάποια παιδιά (αλλά και μεγάλους) μπορεί να υποβόσκει μια αλλεργία, και γι'αυτό να επιμένει ο βήχας, θα μπορούσα να του δώσω για 4 μερες ένα αντισταμηνικό (xozal αν γράφεται έτσι) 2,5ml πρωί - βράδυ, αν δε δω διαφορά σε 4 μέρες να μην το συνεχίσω... δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη διότι εχθές το βράδυ ήταν καλύτερα αλλά μου είπε ένα τέτοιο αντισταμηνικό να έχουμε πάντα στο φαρμακείο μας... τι να πω... ίδωμεν...

Ο χρήστης mariathalis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-10-11, 13:23   #29
rafa

rafa ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα! Εμείς πήραμε aerolin μετά μάσκα κανα 15μερο και μετά μας είπε η γιατρός μόνο ορό! Και μέναεχει βήχα με φλέμα και μίξες αλλά υποθέτω πως είναι και από την υγρασία! Αυτό που κάνω τελευταία είναι εισπνοές με ευκάλυπτο μπας και ...(ευτυχώς έχω ένα δέντρο κοντά και το χω μαδίσει!!!!1)
Ο χρήστης rafa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-10-11, 13:33   #30
mami

mami ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δηλ. αν κατάλαβα καλά, ούτε οι εισπνοές βοηθούν σε αυτό τον %^*^%$*βήχα?

Παλιά 19-10-11, 13:55   #31
Αλεξια

Περιοχή: ATHENS
Αλεξια χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλες τις ταλαιπωρημένες μαμαδες που βλέπουν τα παιδάκια τους να υποφέρουν απο αυτήν την σιχαμερή ίωση!Κ εμένα ο 2 χρονών γιόκας μου είχε πανω απο 15 μέρες τρελό βήχα, ήταν αρχικά ξηρός και μου έδωσε ο γιατρός σιρόπια που δεν έκαναν τίποτε, Ataraxκ Leevotus, μετά από 5,6 ημέρες μου το άλλαξε ο γιατρός εφόσον και ο βήχας άλλαξε και έγινε παραγωγικός και πήραμε το Sival B που είναι και ηρεμιστικό για να κοιμηθεί και έχει κωδεϊνη που υποτίθεται ενδείκνυται για τέτοιες περιπτώσεις αλλάδεν το δίνουν οι γιατροι ευκολα γιατί θέλει συνταγή. Το τελευταίο φάρμακο όμως έκανε το θαύμα του, ίσως και να συνέπεσε και με τη φάση του τέλους της ίωσης, αλλά κοιμήθηκε ήσυχα ο μικρός επιτέλους! Μάσκα δεν έχουμε πάρει ποτε, ούτε και χρειάστηκε. Συμφωνώ πάντως με τους γιατρούς που αποφεύγουν τα αντιβιωτικά γιατί στην πλειονότητα των περιπτώσεων, αν είναι ίωση, δεν καταφέρνουν τίποτε παρα μόνον να επιβαρύνουν τον φρέσκο και ευαίσθητο παιδικό οργανισμό. Επομένως για να σωπάσω και να μη σας κουράζω αγαπητές ΥΠΟΜΟΝΗ θα περάσει, ειίναι από ότι φαινεται ΕΠΙΜΟΝΟΣ ιος που θέλει χρόνο αρκετό για να κάνει τον κύκλο του και να μας αδείασει τη γωνιά. Περαστικούλια πολλλλλααααα
Ο χρήστης Αλεξια δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-10-11, 21:15   #32
pitsikoki

Το avatar του χρήστη pitsikoki

Περιοχή: Loveville
pitsikoki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Το Ζιρτεκ γιατι το δινουν; Η μικρη εχει λιγο βηχα σαν γαυγισμα ακουγεται. Νομιζα οτι ειναι λαρυγγιτιδα και την πηγα στο γιατρο. Δεν βρηκε τιποτα μονο ειπε οτι ο βηχας ειναι απο τις μυξουλες.Λιγο κοκκινο ειναι το ενα αυτακι αν κανει πυρετο να την ξαναπαω μπας και το γυρισει σε ωτιτιδα και παρει αντιβιωση. Σιροπι για το βηχα δεν εδωσε αλλα μας εδωσε Ζιρτεκ το οποιο απο οτι ειδα ειναι για αλλεργικη ρινιτιδα. Εσας σας το δινει ο γιατρος σας ως θεραπεια για το βηχα;
Παλιά 25-10-11, 23:07   #33
kourkoumpini

Το avatar του χρήστη kourkoumpini

Περιοχή: θΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
kourkoumpini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εμας κολλησε απο τον παιδικο πριν τρεις εβδομαδες αμυγδαλιτιδα, δωσαμε αντιβιωση (για 5 μερες) και αντιπυρετικα αλλα δεν καθαρισε εντελως και εβηχε και ειχε φλεματα. αυτη τη βδομαδα υποτροπιασε και πηγαμε στο γιατρο ξανα και εδωσε αντιβιωση για 10 μερες κανονικα. παντως ειδαμε διαφορα με τη συνεχιση της αντιβιωσης τωρα. ηδη πηρε 5 μερες. θα τελειωσουμε το μπουκαλι το αμοξιλ και ελπιζω να μην ξανακολλησει
Παλιά 25-10-11, 23:10   #34
kourkoumpini

Προεπιλογή

α, επισης ριχνουμε και σπρευ σινομαριν στη μυτη που ειναι θαλασσινο νερο και μας το εγραψε η παιδιατρος. και γινικα ειδαμε διαφορα και στις μυξουλες και στο βηχα και στα φλεματα.
Παλιά 25-10-11, 23:18   #35
alphae

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
alphae χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Μη με κοροϊδεψε, όμως εμας πάρααααα πολύ καλό μας έκανε η επάληψη με μασαζακι (ώστε να απορροφηθεί καλά) στο στήθος και στην πλάτη με vicks! Είδα τέτοια διαφορά που δεν πίστευα....Αλλωστε είμαστε και λίγο (εγώ σίγουρα) της γεννιάς που μεγαλώσαμε με vicks...Τι aerious τι κάτι άλλες σταγόνες, τίποτα. Βέβαια στις ακραίες περιπτώσες βοηθούν πάρα πολύ τα εισπεόμενα τύπου aerolin, δε το συζητάω...
Ο χρήστης alphae δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-10-11, 23:19   #36
alphae

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
alphae χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο pitsikoki Εμφάνιση μηνυμάτων
Το Ζιρτεκ γιατι το δινουν; Η μικρη εχει λιγο βηχα σαν γαυγισμα ακουγεται. Νομιζα οτι ειναι λαρυγγιτιδα και την πηγα στο γιατρο. Δεν βρηκε τιποτα μονο ειπε οτι ο βηχας ειναι απο τις μυξουλες.Λιγο κοκκινο ειναι το ενα αυτακι αν κανει πυρετο να την ξαναπαω μπας και το γυρισει σε ωτιτιδα και παρει αντιβιωση. Σιροπι για το βηχα δεν εδωσε αλλα μας εδωσε Ζιρτεκ το οποιο απο οτι ειδα ειναι για αλλεργικη ρινιτιδα. Εσας σας το δινει ο γιατρος σας ως θεραπεια για το βηχα;
Είναι είναι για αλεργίες και γενικά για καταροή.!
Ο χρήστης alphae δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 25-10-11, 23:26   #37
kourkoumpini

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο alphae Εμφάνιση μηνυμάτων
Μη με κοροϊδεψε, όμως εμας πάρααααα πολύ καλό μας έκανε η επάληψη με μασαζακι (ώστε να απορροφηθεί καλά) στο στήθος και στην πλάτη με vicks! Είδα τέτοια διαφορά που δεν πίστευα....Αλλωστε είμαστε και λίγο (εγώ σίγουρα) της γεννιάς που μεγαλώσαμε με vicks...Τι aerious τι κάτι άλλες σταγόνες, τίποτα. Βέβαια στις ακραίες περιπτώσες βοηθούν πάρα πολύ τα εισπεόμενα τύπου aerolin, δε το συζητάω...
για τι ηλικια μιλαμε;
Παλιά 26-10-11, 01:04   #38
jackrussel

jackrussel χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ομοιοπαθητικη
Ο χρήστης jackrussel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-10-11, 11:20   #39
pitsikoki

Το avatar του χρήστη pitsikoki

Περιοχή: Loveville
pitsikoki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ναι καλη ερωτηση. Το Vicks απο ποια ηλικια μπορουμε να το δωσουμε; Οταν ειχα ρωτησει το γιατρο μου χε πει οτι σε μικρες ηλικιες δεν κανει. Βεβαια τοτε ημασταν ενος. Ξεχασα να το ρωτησω για τωρα.
Παλιά 26-10-11, 15:09   #40
ΜΑΡΙΑΛ 2
Μή ενεργός λογαριασμός

ΜΑΡΙΑΛ 2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

η ομοιοπαθητική δεν κάνει τίποτα γιατί πολύ απλά σε κάθε χαπάκι δεν περιέχεται ούτε ένα μριο δραστικής ουσίας...

όλα τα σκευάσματα τύπου φενιστιλ, αεριους κτλ κάνουν δουλειά μόνο αν ο βήχας είναι αλεργικός

αν το παιδί είναι άρρωστο και έχει μύξες (οι οποίες όταν το παιδί ξαπλώνει πεύτουν πίσω μέσα στο λαιμό και προκαλούν το βήχα ) βοηθά πολύ ο φυσιολογικός ορός
πως;
όταν αρχίσει το μωρό να βήχει (τη νύχτα), το ξυπνάμε και αρχίζουμε
παίρνουμε ένα μεγάλο φυσιολογικό ορό (όχι αμπουλίτσες) και ρίχνουμε με πίεση, αλύπητα από δεκάρες σύριγγες ... δηλαδή γεμίζουμε την δεκάρα και την αδιάζουμε όλη, με τη μία, μέσα στη μύτη του μωρού αυτό μπορεί να γίνει 2 - 3 φορές (ή και περισσότερς) σε κάθε ρουθούνι (σε μωρά μικρότερα του 1,5 χρόνου κάνουμε το ίδιο με πεντάρες, και σε κάτω των 6 μηνών με δυομισάρες)
επείσης φροντίζουμε τα παιδιά να πίνουν αρκετά υγρά για να ρευστοποιούνται οι βλέννες και να "ξεκολάνε" ευκολότερα

μερικές φορές το ανοσοποιητικό των παιδιών είναι επιβαρυμένο και κολλά απανοτές ιώσεις και για αυτό βήχουν συνέχεια, αν δείτε ότι βήχει έντονα και τη μέρα (εκτός από τη νυχτερινή κατάκλιση) πηγαίνετέ το στο γιατρό
επείσης ο κοφτός ξερόβηχας είναι ποιο ύποπτος από τον παραγωγικό

τα αντιβηχηκά δεν συστήνονται ούτε τα αποχρεμτικά στα μικρά παιδιά
Ο χρήστης ΜΑΡΙΑΛ 2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές