Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Το απόγευμα η μικρούλα μου έπιασε μια λάμπα και έκαψε ένα δαχτυλάκι της :(

 

Το βουτήξαμε σε κρύο νερό μήπως και την ανακουφίσουμε αλλά μάταια γιατί την πόνεσε πολύ και ούρλιαζε το καημενούλι για κανα μισάωρο. Μετά ηρέμησε λίγο, την ντύσαμε και την πήγαμε βόλτα με το αυτοκίνητο για να ξεχαστεί.

 

Οταν γυρίσαμε, μετά απο μια ώρα περίπου, το δαχτυλάκι είχε κάνει φουσκάλα με υγρό.

Έπαιξε με τα παιχνίδια της και πριν απο λίγο κοιμήθηκε.

Η φουσκάλα όμως έχει γίνει τεράστια :?

 

Να την πήγαινα σε κάποιο γιατρό/νοσοκομείο να την δουνε ?

Μήπως φταίει που την άφησα να παίξει και το ζόρισε ? Την είδα να μην δείχνει οτι πονάει όταν έπαιζε και δεν την ενόχλησα.

 

Σας έχει τύχει κάτι παρομοιο ????

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


και μένα η μικρή όταν ήταν περίπου 15 μηνών έπιασε το γκαζάκι(ευτυχώς ίσα που το ακούμπησε με την φωνή που έβαλα)της έβαλα και εγώ κρύο νερό αλλα της έγινε φουσκάλα.τότε της έβαλα flamigel αλλα την έβλεπα οτι δεν την ενοχλούσε και απλά πρόσεχα να μην σπάσει η φουσκάλα και μάσα σε μία εβδομάδα είχε εξαφανιστεί.είδα οτι όσο του έδινα σημασία τόσο παραπονιότανε και προσπαθούσε να την σπάσει γιαυτό το κοίταγα με τρόπο.βάλτην να παίξει και αν δείς οτι το φυλάει ή προσπαθεί να το σπάσει μίλα με την παιδίατρο μήπως να της βάλετε καμια γαζούλα.πάντως μην αγχώνεσαι,αν ήταν κάτι σοβαρό θα το είχες καταλάβει απο το κλάμα της :wink: περαστικά σας

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites

Ένα σπιτικό γιατροσόφι είναι το "ζουμί από τουρσί", την ώρα που καίγεσαι, και εμένα είχε πιάσει την λάμπα με όλη της την παλάμη-δάκτυλα και σε ένα κομματάκι που δεν μπορέσαμε να τις βάλουμε ζουμί έκανε φουσκάλα.

Επίσης καλό κάνει και η sudocrem.

Έγώ έχω ένα βαζάκι μόνιμα στο ψυγείο, ιδίως αν πετάξει το τηγάνι, πιάσω ταψί, τοστιέρα, σίδερο κλπ...

 

..και εμένα όταν το πρωτοάκουσα μου φάνηκε παράξενο :shock: , αλλά κάνει θαύματα

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ένα σπιτικό γιατροσόφι είναι το "ζουμί από τουρσί", την ώρα που καίγεσαι, και εμένα είχε πιάσει την λάμπα με όλη της την παλάμη-δάκτυλα και σε ένα κομματάκι που δεν μπορέσαμε να τις βάλουμε ζουμί έκανε φουσκάλα.

Επίσης καλό κάνει και η sudocrem.Έγώ έχω ένα βαζάκι μόνιμα στο ψυγείο, ιδίως αν πετάξει το τηγάνι, πιάσω ταψί, τοστιέρα, σίδερο κλπ...

 

..και εμένα όταν το πρωτοάκουσα μου φάνηκε παράξενο :shock: , αλλά κάνει θαύματα

 

sudocrem. μιας και την ανεφερες μας ειπαν στο παιδων οτι ειναι η καλυτερη κρεμα για τον ποπο τους. Ειναι αθωα (γιατι η συσκευασια με τρομαξε λιγο)

 

Επισης στο εγκαυμα κανει θαυματα το κρεμυδι τριμενο με μια γαζουλα :wink:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς πέρασε και αυτό ...

 

Η τεράστια φουσκάλα στο δαχτυλάκι έσκασε την επόμενη μέρα ενω έπαιζε. Τηλεφώνησα και στον παιδίατρο και μου είπε να μην το δέσω για να αερίζεται, να μην το πειράξω καθόλου το τραύμα αλλά μόνο να βάζω πρωι-μεσημέρι-βράδυ betadin κρέμα (είναι για εγκαύματα) και θα περάσει μόνο του.

 

Όταν έσκασε η φουσκάλα ήταν λίγο αηδιαστικό γιατί φαινόταν σαν καμένο το δερματάκι και έτρεχε ένα διαφανές υγρό και αίμα μαζί :?

Μετά απο καναδυο μέρες έστρωσε όμως και τώρα σιγά σιγά επουλώνεται.

 

Ουφ !!!

Πήρα μια τρομάρα και φοβήθηκα μην της μείνει σημάδι έτσι χάλια που έδειχνε.

 

.

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Για να μή γίνετε φουσκάλα μετά από κάψιμο στο βρεγμένο δέρμα βάλτε αλάτι μπόλικο να κάνει κρούστα και κρατήστε το κανα πεντάλεπτο. Τσούζει αρκετά εκείνη την ώρα αλλά μετά είναι μιά χαρά. Το δοκίμασα όταν χάλασε η χύτρα μου και πετάχτηκε όλο το φαγητό πάνω στα πόδια μου.

Από τότε όλα μου τα παιδιά τα παστώνω όποτε καίγονται.

Ο Μανώλης είναι 10,5 χρονών

Η Μαλβίνα είναι 8,5 χρονών

Ο Γιάννης είναι 6 χρονών

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...