Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Σπίτι μου Σπιτάκι μου!

Notices

Σπίτι μου Σπιτάκι μου! Πρακτικές ιδέες και χρήσιμες συμβουλές για το σπίτι, αρχειοθέτηση & οργάνωση σπιτιού, επισκευές, ηλεκτρικά, καθαριότητα σπιτιού κλπ.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 19-03-09, 11:13   #1
nancy14

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
nancy14 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΧΥΤΡΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ

Σας διαβεβαιώ ότι έψαξα διεξοδικά στις "Συνταγές" και δεν βρήκα κάτι σχετικό...Βρήκα ερώτηση για φριτέζα αλλά όχι για χύτρα...
Ο σύζυγος έχει φαγωθεί να αγοράσουμε...εγώ δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ...Πείτε μου τις εμπειρίες σας..αν αξίζει..αν είναι δύσκολή στην χρήση..καμμιά μάρκα που έχετε χρησιμοποιήσει και προτείνετε και πόσο περίπου στοιχίζουν...
Φυσικά αν έχει ξανασυζητηθεί το θέμα και δεν το βρήκα..είναι ευπρόσδεκτό και το link
Ο χρήστης nancy14 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-03-09, 11:18   #2
supermama

Περιοχή: thessaloniki
supermama ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

φυσικα και αξιζει!!!!!!!
εγω εχω την φισλερ!!!αυτη με το σχεδιο κατω! ειναι τελεια!!!εχει πολλες συνταγες που μπορω να κανω ασε που βρισκω και μονη μου...ειναι απιστευτη εξοικονομιση χρονου!!!και για μενα πιο υγειηνο..μπορει να γινετε γρηγορα το φαγητο αλλα οχι ανθυγειηνα απλα λογω καλης σφραγισης και γινεται με τον ατμο!!!αν την παρεις σπανια θα ξαναβαλεις κατσαρολα στην κουζινα σου!!
Ο χρήστης supermama δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-03-09, 11:19   #3
supermama

Περιοχή: thessaloniki
supermama ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

τωρα ειδα...η χρηση της ειναι πολυ ευκολη! οσο για τιμη αναλογα τι μαρκα τι μοντελο και τι μεγεθος..η δικια μου εκανε γυρω στα 140 ευρω αλλα εχει και πιο φθηνες..παντως και παλι στο λεω! αξιζει!!
Ο χρήστης supermama δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-03-09, 11:29   #4
Christie

Christie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Νανσυ μου για να πω την αληθεια εγω μονο σε χυτρα ταχυτητος μαγειρευω γιατι δεν εχω και τον πολυ χρονο...

Ειναι πολύ ευκολη στη χρηση, απλα στην αρχη θελει λιγο να εξοικειωθεις μαζι της... Παντως ειναι μεγαλη ευκολια να ειναι ετοιμο το φαγητο σε 20-30 λεπτα...

Εγω εχω της Τεφαλ τη μικρη, γιατι ακομα δεν κανω και τις τεραστιες ποσοτητες και μας φτανει, αλλα εχω και απο την "προικα" μου τη μεγαλη της Φισλερ που δεν την εχω χρησιμοποιησει ακομα... Αυτη που εχω τωρα πρεπει να εχει γυρω στα 100-120 ευρω (ηταν δωρο γαμου και δεν ξερω ακριβως τιμη)...
Παλιά 19-03-09, 11:29   #5
renik

Το avatar του χρήστη renik

renik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

νανσούλα με την χύτρα θα έχεις φοβερή εξοικονόμιση χρόνου πχ φαγητά που κάνεις να τα μαγειρέψεις 1 ώρα στην κατσαρόλα στην χύτρα σε 20 λεπτά θα είναι έτοιμα, έχω και της φίσλερ και της seb και είναι και οι δύο εξίσου καλές απλά της φίσλερ η ταχύτητα είναι πιο αθόρυβη...τιμή δεν θυμάμαι...είναι και ανάλογα ποιο μέγεθος χύτρας θα πάρεις πχ 6αρα ,8αρα ή 10άρα απλά τα φαγητά δεν βγαίνουν τόσο νόστιμα όσο αν τα σιγοβράσεις στην κατσαρόλα....αλλά άμα βιάζεσαι ή δεν θες να τρως όλη σου την μέρα στην κουζίνα η χύτρα θα σε βολέψει πολύ!!!

άσχετο αλλά τι βλέπω???έρχεται και δεύτερο θαυματάκι????άντε με το καλό κοριτσάρα μου!!
Ο χρήστης renik δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-03-09, 11:44   #6
nancy14

nancy14 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλέ τι γρήγορες που μου είστε;;;;Ευχαριστώ πολύ..από ότι καταλαβαίνω αξίζει και μάλλον ακόμα και εγώ που δεν είμαι καλή με τα gadget θα μπορέσω να την χρησιμοποιήσω..και από ότι βλέπω θα πρέπει να διαλέξω ανάμεσα σε Tefal και Fisler..χμμ..καλέ με δουλεύετε;;;Σε 20 λεπτά μόνο φαγητό;;;Το κρέας;;;Δεν μας αρέσουν τα ωμά ξέρετε...
Τελευταία ερώτηση..υποθέτω ότι δεν κάνουν μόνο για ηλεκτρικό μάτι κουζίνας..στο σπίτι έχω γκάζι..που σημαίνει ότι το "μάτι" είναι πολύ δυνατό..έχει καμμιά σας αντίστοιχη εμπειρία...
Renik χαθήκαμε λε..ναι..συνέβει ένα μικρό ατύχημα στον ενδιάμεσο
Παλιά 19-03-09, 11:56   #7
DALIA

Το avatar του χρήστη DALIA

Περιοχή: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
DALIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και εγώ έχω δεν έχω χρόνο πάντα χυτρα.....ακόμη και τη φακή.ναι δεν ντρεπομαι να το πω.
Να δεις μοσχαρισιες μπριζολιτσες στη χυτρα..να γλειφεις τα δαχτυλα σου..ετοιμες σε 20 λεπτα.
Εγω έχω το set quatro της fishler και αναλογα το φαγητο και την ποσοτητα τα χρησιμοποιώ.
Παλιά 19-03-09, 11:57   #8
Afroditi D

Το avatar του χρήστη Afroditi D

Afroditi D ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Re: ΧΥΤΡΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nancy14
Φυσικά αν έχει ξανασυζητηθεί το θέμα και δεν το βρήκα..είναι ευπρόσδεκτό και το link
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=4059 σχετική κουβέντα
Παλιά 19-03-09, 12:01   #9
maryp

maryp ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πάντα χύτρα, μόνο χύτρα! Αφού σκέφτομαι να πάρω κι άλλη μία πιο μικρή επειδή τυχαίνει πολλές φορές να μαγειρεύω 2-3 φαγητά (ξεχωριστό μενού για τον καθένα) μέσα στη μέρα... Δεν ντρέπομαι να το πω: δεν ξέρω πόση ώρα χρειάζονται τα περισσότερα φαγητά στην κανονική κατσαρόλα...

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.
Ο χρήστης maryp δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-03-09, 12:01   #10
ioanna_k

Το avatar του χρήστη ioanna_k

Περιοχή: Ηράκλειο
ioanna_k ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Για τον κάθε τύπο κουζίνας π.χ. κεραμική, γκάζι είναι διαφορετική "βάση" χύτρας, όπως και για τις κατσαρόλες νομίζω! Και εγώ χρησιμοποιώ αποκλειστικά χύτρα, είναι ευκολία και εξοικονόμηση χρόνου. Όσο για το υγιεινό του θέματος, νομίζω ότι είναι εξίσου υγιεινό αν ακολουθείς τις οδηγίες, δλδ μόλις αρχίσει να σφυρίζει να χαμηλώνεις στο μισό την κουζίνα..
Εγώ έχω μια μικρή τεφαλ και μια μεγάλη αυτή που κλείνει αυτόματα με ένα κουμπί. Να σου πώ την αλήθεια, η μεγάλη μερικές φορές δεν κλείνει καλά. οπότε σου προτείνω να πάρεις μια "κλασσική" που κλείνει με στρόφιγγα
Παλιά 19-03-09, 12:05   #11
voula_2

voula_2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Χύτρα για πάντα.
έχω δύο fissler και μία amc διαφορετικης χωρητικότητας και σκέπτομαι και για μία μικρότερη.

Τις μικρές κοινές κατσαρόλες τιςέχω μόνο για ζέσταμα φαγητού.
Ο χρήστης voula_2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-03-09, 12:45   #12
daffy

Το avatar του χρήστη daffy

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
daffy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μόνο χύτρα, τα πάντα!!!!!
Σπανακόρυζο, μοσχάρι, κοτόπουλο, φακή, φασόλια, τα πάντα!!!
Και εγώ το Quatro έχω.
Ο χρήστης daffy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 19-03-09, 12:48   #13
fistikaki

fistikaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nancy14
Renik χαθήκαμε λε..ναι..συνέβει ένα μικρό ατύχημα στον ενδιάμεσο
τριποδο!!

(σορρυ, συνεχιστε, βασικα ηθελα να παρακολουθω το θεμα...)

(και να πειραξω τη νανσυ)
Ο χρήστης fistikaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-03-09, 12:51   #14
fysalida

Το avatar του χρήστη fysalida

fysalida ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

και εγω υπερ της χυτρας Νανσυ για τα δικα μας φαγητα, της μικρης μου οταν της μαγειρευω κρεας το κανω σε απλη κατσαρολιτσα με το κλασικο αργο βρασιμο...θεωρω οτι ειναι καλυτερο..δεν ξερω...
παντως με τη χυτρα γλιτωνεις πολυ χρονο..πραγματικα πολυ χρονο... φιλσερ εχω.
Παλιά 19-03-09, 12:51   #15
ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ

Το avatar του χρήστη ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ

ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΧΥΤΡΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ!ΕΧΩ ΤΗΝ CLIPSO ΠΟΥ ΑΝΟΙΓΕΙ ΚΑΙ ΚΛΕΙΝΕΙ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΤΗΜΑ ΚΙ ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΕΙ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΗΛΕΚΡΟΝΙΚΟ ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΟ ΠΟΥ ΧΤΥΠΑΕΙ ΜΟΛΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ.ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΒΟΛΙΚΗ,ΠΑΡΕ ΧΥΤΡΑ ΚΑΙ ΕΛΥΣΕΣ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΟΥ.ΤΡΕΞΕ ΑΜΕΣΩΣ
Ο χρήστης ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-03-09, 13:37   #16
Μαμά Ελένης και Χριστίνας

Μαμά Ελένης και Χριστίνας ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Μαμά Ελένης και Χριστίνας Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Μαμά Ελένης και Χριστίνας
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο daffy
Και εγώ το Quatro έχω.
Βαλτε κει εμενα στο λογαριασμο

ΒΡΑΖΕΙ ΑΡΑΓΕ ΚΑΛΑ ΤΗ ΜΑΝΑ ΤΗς
ΣΥΜΜΑΘΗΤΡΙΑΣ ΤΗς ΕΛΕΝΗΣ ΜΟΥ ?????
Παλιά 19-03-09, 13:44   #17
ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ

Το avatar του χρήστη ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ

ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΚΑΛΟ!!!!!!!!!!ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΒΡΑΣΕΙΣ ΠΕΡΝΑΣ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΣΥΝΑΝΤΑΣ
ΚΟΥΡΑΓΙΟ!
Ο χρήστης ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-03-09, 13:46   #18
Christie

Christie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΜΑΜΑ ΕΛΕΝΗΣ & ΧΡΙΣΤΙΝ
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο daffy
Και εγώ το Quatro έχω.
Βαλτε κει εμενα στο λογαριασμο

ΒΡΑΖΕΙ ΑΡΑΓΕ ΚΑΛΑ ΤΗ ΜΑΝΑ ΤΗς
ΣΥΜΜΑΘΗΤΡΙΑΣ ΤΗς ΕΛΕΝΗΣ ΜΟΥ ?????
Μπα, δεν νομιζω Μαρω... Αυτη δε θα βραζει με τιποτα
Παλιά 19-03-09, 13:53   #19
giotanik33

Το avatar του χρήστη giotanik33

Περιοχή: ΝΙΚΑΙΑ
giotanik33 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν το συζητώ!!! Χύτρα και πάλι χύτρα. Σου λύνει τα χέρια!!! Και εγώ την fissler έχω. Τωρα θέλω να πάρω και μια μικρότερη, γιατί αυτή που έχω είναι μεγάλη. Σκεύτομαι την tefal.
Παλιά 19-03-09, 14:26   #20
fragola

fragola ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εγώ είμαι υπέρ.

Εγώ έχω το σετ Quatro της Fissler, γιατί έχεις ταυτόχρονα και μεγάλη χύτρα (8 λίτρων) και μικρή (4 λίτρων), οπότε χτησιμοποιείς όποια σε βολεύει. Έχει περίπου 400 ευρώ νομίζω...
Παλιά 19-03-09, 14:28   #21
nancy14

nancy14 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πάρα πολύ για γνώμες σας..θα τις τυπώσω και θα τις μελετήσουμε με τον σύζυγο..Αν το αποφασίσουμε μάλλον πρέπει να δούμε τις δυο μάρκες που αναφέρατε (tefal fislher)..Για τις βιταμίνες δεν έβγαλα συμπέρασμα όμως..(Αφροδιτούλα ευχαριστώ για το link )..Και το θέμα είναι ότι θα μαγειρεύω και για την μικρή..Θα ψάξω στο γούγλη και να βρω κάτι θα σας ενημερώσω....

Φυστίκι άσε τα αστεία είπαμεεεεεεεεεε
Παλιά 19-03-09, 17:55   #22
Ηλιάννα

Ηλιάννα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Eγω εχω αυτην σε 10λιτρη αλλα το πιο παλιο της μοντελο http://www.tefal.gr/All+Products/Coo...ctua/Actua.htm
και αυτην σε 8λιτρη http://www.tefal.gr/All+Products/Coo...3/Clipso+3.htm
Η πρτωτη "κουμπωνει" καλυτερα ενω η δευτερη με τυρραναει λιγο ιατι εχει λαστιχο στο καπακι που βγαινει για να το πλυνεις και αν δεν εχει καλη εφαρμογη μπορει να ανοιξω και δυο και τρεις φορες το καπακι να τοποθετησω το λαστιχο σε αλλη θεση
Κaτι τετοιο περιεγραψε οτι εχει συμβει και στην ioanna_k

Ειναι ομως το δεξι μου χερι,απο φακες,μοσχαρι.ζυγουρι,ρεβυθια,πατζαρια τα παντα εκτος απο μακαρονια

Οσο για τιμες αν θυμαμαι καλα πριν λιγο καιρο ειδα την πρωτη που σου εδειξα την 10λιτρη 169 ευρω
Παλιά 19-03-09, 21:06   #23
mikio

Το avatar του χρήστη mikio

Περιοχή: Χανιά
mikio ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ έχω της Tefal 7 λίτρων με το χρονόμετρό της που σου κάνει μπιπ-μπιπ για να χαμηλώσεις τη φωτιά όταν ξεκινάει το μαγείρεμα και ξανά μπιπ-μπιπ όταν τελειώσει το μαγείρεμα.
Με το καλαθάκι της για μαγείρεμα στον ατμό για τις ημέρες της δίαιτας!! Και δεν θέλω ούτε 20 λεπτά για το φαγάκι μου. Από τη στιγμή που θα σφυρίξει πρώτη φορά, σε 10 λεπτά το πολύ κάνει όλα τα λαχανικά και τα όσπρια. Και το κρέας το πολύ σκληρό σε 20 λεπτά μπορεί και να μου λιώσει! Αφού οι χρόνοι που λέει στο βιβλιαράκι μου φαίνονται υπερβολικοί και τους έχω προσαρμόσει στα μέτρα μου. Στον ατμό κάνει τα κατεψυγμένα λαχανικά σε 3-4 λεπτά! Αν βάλεις και τα 5-10 λεπτά όπου κάνει για να αρχίσει να μαγειρεύει (να φτάσει η θερμοκρασία στο επίπεδο που πρέπει) συνολικά έχεις 20 λεπτά για να ξεμπερδέψεις με το μαγείρεμα. Και μια χαρά νόστιμα και μάλιστα πιο υγιεινά. Ρώτησα και γιατρό (επειδή μαγειρεύονται σε πολύ λίγο χρόνο)
Φασολάκια και ρεβύθια σε 8 λεπτά από το μπιπ!!! Σώθηκα σου λέω που είχε τύχει να τα μαγειρεύω σε κλασική κατσαρόλα 2 ώρες και πάλι δεν ψήνονταν!
Παλιά 19-03-09, 21:19   #24
mikio

Το avatar του χρήστη mikio

Περιοχή: Χανιά
mikio ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ioanna_k
Για τον κάθε τύπο κουζίνας π.χ. κεραμική, γκάζι είναι διαφορετική "βάση" χύτρας, όπως και για τις κατσαρόλες νομίζω! Και εγώ χρησιμοποιώ αποκλειστικά χύτρα, είναι ευκολία και εξοικονόμηση χρόνου. Όσο για το υγιεινό του θέματος, νομίζω ότι είναι εξίσου υγιεινό αν ακολουθείς τις οδηγίες, δλδ μόλις αρχίσει να σφυρίζει να χαμηλώνεις στο μισό την κουζίνα..
Εγώ έχω μια μικρή τεφαλ και μια μεγάλη αυτή που κλείνει αυτόματα με ένα κουμπί. Να σου πώ την αλήθεια, η μεγάλη μερικές φορές δεν κλείνει καλά. οπότε σου προτείνω να πάρεις μια "κλασσική" που κλείνει με στρόφιγγα
Ιωάννα κι εγώ την έχω τη μεγάλη της τεφάλ. Αν δεις ότι δε σου κλείνει ξέρεις τι θα κάνεις? Θα πιέσεις ελαφρά το καπάκι προς τα κάτω με το χέρι εκτός από το κουμπί. Αρχικά δλδ πάτα το κουμπί. Έπειτα βάλε ανάμεσα στο δείκτη και τον αντίχειρα τα μπλε ή γκρι πλαστικά πλαϊνά και πίεσε προς τα κάτω. Θα σφραγίσει αμέσως. Απλά το καπάκι δεν είναι τόσο βαρύ και θέλει λίγη βοήθεια.
Είναι σαν την πόρτα που δεν κλειδώνει επειδή δεν φτάνει να μπει στη θέση της η "γλώσσα". Οπότε όπως κλειδώνουμε τη σπρώχνουμε και λίγο προς τα μέσα... ε αυτό θέλει και η χύτρα. Λίγο σπρώξιμο προς τα κάτω και σφραγίζει αμέσως.

Για παν ενδεχόμενο αν θες να ελέγξεις αν έκλεισε σωστά απλά δοκιμάζεις να τη σηκώσεις από το καπάκι, αν ανοίξει τότε δεν έκλεισε. Είναι απλό όμως να κλείσει με λίγο σπρωξιματάκι!

Ελπίζω να δεις το μήνυμά μου γιατί είναι κρίμα να μην τη χρησιμοποιείς αν φοβάσαι ότι δεν κλείνει.
Παλιά 03-04-09, 00:11   #25
ioanna_k

ioanna_k ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ
ΧΥΤΡΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ!ΕΧΩ ΤΗΝ CLIPSO ΠΟΥ ΑΝΟΙΓΕΙ ΚΑΙ ΚΛΕΙΝΕΙ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΤΗΜΑ ΚΙ ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΕΙ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΗΛΕΚΡΟΝΙΚΟ ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΟ ΠΟΥ ΧΤΥΠΑΕΙ ΜΟΛΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ.ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΒΟΛΙΚΗ,ΠΑΡΕ ΧΥΤΡΑ ΚΑΙ ΕΛΥΣΕΣ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΟΥ.ΤΡΕΞΕ ΑΜΕΣΩΣ
Βρε μπουκίτσα, και εγώ αυτήν έχω και τον τελευταίο καίρο όταν την κλείνω, χάνει ατμό από το πλαινό του καπακιού. Μπορείς να μου πείς τί διαδικασία ακολουθείς?Δλδ αφήνεις το φαγητό και βράζει και την κλείνεις ή την κλείνεις από την αρχή? Και την βαλβίδα? Πότε την κλείνεις? ευχαριστώ πολύ!!!
Παλιά 03-04-09, 00:14   #26
ioanna_k

ioanna_k ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο daskala
Ιωάννα κι εγώ την έχω τη μεγάλη της τεφάλ. Αν δεις ότι δε σου κλείνει ξέρεις τι θα κάνεις? Θα πιέσεις ελαφρά το καπάκι προς τα κάτω με το χέρι εκτός από το κουμπί. Αρχικά δλδ πάτα το κουμπί. Έπειτα βάλε ανάμεσα στο δείκτη και τον αντίχειρα τα μπλε ή γκρι πλαστικά πλαϊνά και πίεσε προς τα κάτω. Θα σφραγίσει αμέσως. Απλά το καπάκι δεν είναι τόσο βαρύ και θέλει λίγη βοήθεια.
Είναι σαν την πόρτα που δεν κλειδώνει επειδή δεν φτάνει να μπει στη θέση της η "γλώσσα". Οπότε όπως κλειδώνουμε τη σπρώχνουμε και λίγο προς τα μέσα... ε αυτό θέλει και η χύτρα. Λίγο σπρώξιμο προς τα κάτω και σφραγίζει αμέσως.

Για παν ενδεχόμενο αν θες να ελέγξεις αν έκλεισε σωστά απλά δοκιμάζεις να τη σηκώσεις από το καπάκι, αν ανοίξει τότε δεν έκλεισε. Είναι απλό όμως να κλείσει με λίγο σπρωξιματάκι!

Ελπίζω να δεις το μήνυμά μου γιατί είναι κρίμα να μην τη χρησιμοποιείς αν φοβάσαι ότι δεν κλείνει.
τώρα είδα την απάντηση σου!!!αχ στραβομάρα... σ' ευχαριστώ!!!
Παλιά 03-04-09, 00:20   #27
Athena

Το avatar του χρήστη Athena

Περιοχή: Aθήνα
Athena ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ
και εγω αυτη εχω και ειμαι πολυ ικανοποιημενη.πολυ ευκολη στη χρηση και ασφαλης.
Παλιά 03-04-09, 17:41   #28
NASIA

NASIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΗΣ FISSLER ΑΥΤΗ ΜΕ ΤΙΣ ΚΟΚΚΙΝΕΣ ΚΑΙ ΓΚΡΙ ΓΡΑΜΜΕΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ.ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΣΥΜΦΩΝΟΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΠΡΟΙΚΑ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΜΑΜΑ ΘΕΩΡΗΣΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ ΚΑΙ ΕΤΣΙ Η ΧΥΤΡΑ ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΑΧΡΗΣΤΙΑ.ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΠΟΛΥ ΘΑ ΧΑΙΡΟΜΟΥΝ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.
Ο χρήστης NASIA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-04-09, 18:42   #29
Sam

Sam ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τώρα πρόσεξα το θέμα έχω χύτρα της tefal την χρησιμοποιώ μόνο
για κρέας αλλά ερχομαι σε σύγκρουση με τον εαυτό μου από τη μία η
οικολογική συνείδηση και από την άλλη η υγιεινή διατροφή...
Εξηγώ τους λόγους:

Χρησιμοποιώντας τη χύτρα ταχύτητας εξοικονομούμε 30-60% ρεύμα και 80%
χρόνο. Aπό την άλλη κάποια συστατικά των τροφών καταστρέφονται από τις
υψηλές θερμοκρασίες και την υψηλή πίεση, που αναπτύσσονται μέσα στη
χύτρα ταχύτητας.
Παλιά 03-04-09, 21:01   #30
ioanna_k

ioanna_k ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο NASIA
ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΗΣ FISSLER ΑΥΤΗ ΜΕ ΤΙΣ ΚΟΚΚΙΝΕΣ ΚΑΙ ΓΚΡΙ ΓΡΑΜΜΕΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ.ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΣΥΜΦΩΝΟΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΠΡΟΙΚΑ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΜΑΜΑ ΘΕΩΡΗΣΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ ΚΑΙ ΕΤΣΙ Η ΧΥΤΡΑ ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΑΧΡΗΣΤΙΑ.ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΠΟΛΥ ΘΑ ΧΑΙΡΟΜΟΥΝ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.
Αν έβλεπες στην ιστοσελίδα της fissler?
http://www.fissler.com/en/products/p...t_comfort.html
Παλιά 11-06-10, 10:56   #31
SOULA33

Το avatar του χρήστη SOULA33

SOULA33 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΧΥΤΡΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ

Καλημέρα σας.
Μου χάλσε η βαλβίδα από τη χύτρα μου και για να την αλλαξω μου ειπαν 35 € οπότε καλύτερα να παρω καινουργια.
Χωρίς χύτρα τα χέρια μου ειναι δεμενα μια και δουλευω , εχω και τη μικρη και ο χρόνος μου είναι περιορισμένος.

Ξέρετε που μπορώ να βρω καμμια καλή και οικονομική γιατι μου είπαν κατι τιμες 170 και 200 € και δεν ειναι καιρος για τετοια!!!!!!
Παλιά 11-06-10, 11:59   #32
eleana82

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
eleana82 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κ εγω πρεπει να αγορασω χυτρα και ειναι ολες πανακριβες!!!
Παλιά 11-06-10, 12:03   #33
my_Kelly

Το avatar του χρήστη my_Kelly

my_Kelly χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Προτείνω να πάτε σε κάποιο κατάστημα-αντιπροσωπεία της Vicko. Έχουν όλων των ειδών τα κουζινικά σε πολύ καλές τιμές και σε σχετικά καλή ποιότητα. Βέβαια δεν θα βρείτε και Fisshler αλλά τη δουλειά τους την κάνουν ωραιότατα!
Ο χρήστης my_Kelly δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-04-11, 13:25   #34
kiriaki76

kiriaki76 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή πως χρησιμοποιουμε την χυτρα???

γεια σας!! πηρα χυτρα!! για πειτε λιγο πως δουλευει???
εχει την κοκικινη βαλβιδα,και μετα???

εκανα προχτες φασολαδα και δεν γινονταν!!!
μολις ανεβηκε η βαλβιδα το χαμηλωσα...αλλα δεν βραζανε με τπτ.
εκανα κατι λαθος
Ο χρήστης kiriaki76 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-04-11, 13:33   #35
amande

Το avatar του χρήστη amande

amande χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

πόσο το χαμήλωσες? πόση ώρα τα άφησες να βράσουν?
μπορεί να φταίνε και τα συγκεκριμένα όσπρια...καποιες "παρτίδες" δεν είναι καλές
Ο χρήστης amande δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-04-11, 13:40   #36
sevoula

Περιοχή: ανάμεσα σε μασκοφόρους κ μασκαράδες
sevoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

αφού βάλεις στη χύτρα όλα τα υλικά κ νερό τόσο όσο θέλεις να έχει κ μετά το μαγείρεμα-όχι περισσότερο- βάζεις την εστία στο δυνατό κ κλείνεις ασφαλίζεις το καπάκι.
μόλις ακουστεί η βαλβίδα να βγάζει ατμό, τότε χαμηλώνεις την εστία. εγώ στην κουζίνα νεφ το βάζω στο 3 ή στο 2. αφήνω τη χύτρα για φασολάδα 30 λεπτά. άλλες αφήνουν για 35, άλλες 20 λεπτά. αυτά είναι γούστα.
μετά κλείνω την εστία κ ή αφήνω τη χύτρα πάνω ή αν βιάζομαι την βγάζω από την εστία για να πέσει η βαλβίδα πιο γρήγορα.
αφού πέσει εντελώς η βαλβίδα, τότε ανοίγει το καπάκι. εγώ τα όσπρια τα αφήνω με ανοιχτή χύτρα-χωρλίς καπάκι- για 10 λεπτάκια να χυλώσει σε δυνατή εστία.
Ο χρήστης sevoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 27-04-11, 13:42   #37
sevoula

Περιοχή: ανάμεσα σε μασκοφόρους κ μασκαράδες
sevoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

τα φασόλια, αν δεν τα έχεις αφήσει σε λεκάνη με νερό όλο το βράδυ, καλό είναι να τα αφήσεις να πάρουν μια καλή βράση, να πετάξεις το νερό κ να τα ξαναβάλεις στη χύτρα με άλλο νεράκι. έτσι θα είναι καλύτερα.
προσοχή, δεν βρέχουμε τα φασόλια, μετά το πέταγμα του πρώτου νερού.
Ο χρήστης sevoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-04-11, 14:00   #38
kiriaki76

Προεπιλογή

ααααα μαλον τα φασολια δεν κανουν.....και ναι οντος δεν τα μουλιασα
εμενα η ετσι ειναι μεχρι το 9...2 3 ειναικαλα μετα...θα κανω κατι αλλο αυριο και θα δω...
Παλιά 27-04-11, 14:04   #39
kiriaki76

Προεπιλογή

πηρα αυτη...http://www.lidl.com.cy/cps/rde/xchg/...ndex_11791.htm
δεν πηρα ακριβη για το λογοοτι δε δουλευω καιειμαι σπιτι παντα..απλα αν χρειαστει να εχω μια.
Παλιά 27-04-11, 14:06   #40
amande

Το avatar του χρήστη amande

amande χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

τα περισσότερα όσπρια θέλουν μουλιασμα (μόνο τα μαυρομάτικα βράζουν χωρίς μουλιασμα)....γι'αυτό δε σου έβρασαν.....δεν σε ρώτησα γιατί το θεώρησα αυτονόητο...χαχαχαχ......δεν πειράζει, την επόμενη φορά
και η κουζίνα μου έχει μέχρι το 9....τη χαμηλώνω στο 4 όταν σηκωθεί η βαλβίδα
Ο χρήστης amande δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές