Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 26-03-09, 19:36   #161
inka

Περιοχή: Athens ,kifissia
inka ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο xayate
γεια σου kinder. καθομαι στο καναπε μου και κοιτάζω το ιατρείο σου. ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ!!!!!!!!!!!

xayate+kinder=love 4ever!!!!!!!!!!!

Ο χρήστης inka δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-03-09, 21:45   #162
nikijo

Το avatar του χρήστη nikijo

nikijo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

...καλα ε.....θα φερω κ εγω το δικο μου αντρα να μας φτιαχνει κανενα καφεδακι....(ειναι....καφετζης... )

Αντε.....οικογενειακη επιχειρηση λεμε!!!!!!!!!!!

Γεια σου xayate....!!!!!
Παλιά 26-03-09, 22:08   #163
maria2

Περιοχή: Αθήνα
maria2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σου kinder!!!!!Δωσε μου και μενα τα "φωτα" σου.
Σκεφτομαι να παρω αντισυλληπτικα χαπια.Καθαρα και μονο για αποφυγη ανεπιθυμητης εγκυμοσυνης.
Ψιλοφοβαμαι ομως,μηπως για παρενεργειες,καπνιζω κιολας.
Οχι πολυ, απο 1 εως 3 την ημερα.Δεν προλαβαινω για παραπανω.
Στα κιλα ειμαι οκ. 50kg, 1.60m υψος.
Πες μου λιγο.Κανουν κατακρακηση υγρων,αυξηση στηθους και ειναι υποπτα για καρκινο του στηθους?
Θα παω φυσικα στον γιατρο μου,ρωταω για μια πρωτη γνωμη.
Ο χρήστης maria2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-03-09, 22:24   #164
nikijo

nikijo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο michel
KINDER.....KINDER.....SOS...SOS......POY EISAI??????????????????
Kinderoyla,βρισκομαι σε κατασταση εκτακτου αναγκης.....και θα ηθελα την βοηθεια σου.
Μολις ηρθα απο τον καινουργιο μου ιατρο,που σε αυτον τον κυκλο,μου ειπα να παρω κλομιφαιν,ειμαι στην 7η μερα του κυκλου,και σημερα το βραδυ θα παρω το τελευταιο χαπι κλομιφαιν!!!

Ειδαμε στην δεξια σαλπιγγα(αυτο το μηνα,λογικα,απο εδω θα κανω ωορηξια), 3-4 αυγουλακια,και το ενα ηταν μεγαλυτερο και πιο μαυρο απο τα αλλα.Ηταν 14 χιλ.

Ειδαμε και στην αριστερη(που μαλλον ειναι βουλωμενη...) αλλα 3-4 απο τα οποια το ενα ηταν και παλι 14 χιλ.

Λεει ο ντοκ=να κανω πρεγνυλ αυριο,γιατι,λεει,με 3 χιλ,απαντυξη την ημερα,αυριο θα ειναι αρκετα ωριμο. Αλλα εγω εμεινα με την απορια" αυριο θα ειμαι στην 8η μερα του κυκλου,..πολυ νωρις,δηλαδη.....και η ωορηξια θα ερθει στην 9η μερα ??? νωρις δεν ειναι????
Και δεν ρωτησα πότε πρεπει να γινει η πρεγνυλ,το πρωι,το μεσημερι,βραδυ??? Και αν δεν ειναι τοσο ωριμα τα αυγουλακια μου?... θα χασουμε παλι αυτον τον κυκλο......οοουυυφφφφ.....εχω αγχωθει.....αλλα φοβαμαι και το αλλο-μη μας προλαβει η φυσιολογικη ωορηξια,και μετα ???μπορω να κανω πρεγνυλ???? τι γινεται????......οουυφφ..ολο αποριες ειμαι.....
...ρε συ michelaki...η αναπτυξη των ωοθυλακιων ειναι περιπου 1,5 mm την μερα κ πιο συγκεκριμενα απο 1,4 ως 1,6(εεε... Κιντερ;;;;)
Με 14 mm σημερα θα επρεπε να κανεις πρεγκνυλ σε 3 μερες περιπου....(με μεγεθος περ.18mm....)
....απο προσωπικη εμπειρια κ μονο τα λεω αυτα αλλα νομιζω πως κ η Κιντερ αυτα θα σου πει(πανω κατω... ...)
Παλιά 26-03-09, 22:28   #165
nikijo

nikijo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο maria2
Σκεφτομαι να παρω αντισυλληπτικα χαπια.Καθαρα και μονο για αποφυγη ανεπιθυμητης εγκυμοσυνης.
Πες μου λιγο.Κανουν κατακρακηση υγρων,αυξηση στηθους και ειναι υποπτα για καρκινο του στηθους?
1 πακετο καπνιζω εγω.... κ πηρα αντισυλληπτικα ελαφριας δοσης...
μην τα φοβασαι....εχουν καποιες παρενεργειες αλλα μικρης ενοχλησης ....
Αν υπαρξουν εντονα συμπτωματα τοτε μπορει να διακοπει η χρηση τους...παντα με οδηγιες γιατρου...
Παλιά 27-03-09, 10:51   #166
michel

Το avatar του χρήστη michel

michel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nikijo
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο michel
Kinderoyla,βρισκομαι σε κατασταση εκτακτου αναγκης.....και θα ηθελα την βοηθεια σου.
Μολις ηρθα απο τον καινουργιο μου ιατρο,που σε αυτον τον κυκλο,μου ειπα να παρω κλομιφαιν,ειμαι στην 7η μερα του κυκλου,και σημερα το βραδυ θα παρω το τελευταιο χαπι κλομιφαιν!!!

Ειδαμε στην δεξια σαλπιγγα(αυτο το μηνα,λογικα,απο εδω θα κανω ωορηξια), 3-4 αυγουλακια,και το ενα ηταν μεγαλυτερο και πιο μαυρο απο τα αλλα.Ηταν 14 χιλ.

Ειδαμε και στην αριστερη(που μαλλον ειναι βουλωμενη...) αλλα 3-4 απο τα οποια το ενα ηταν και παλι 14 χιλ.

Λεει ο ντοκ=να κανω πρεγνυλ αυριο,γιατι,λεει,με 3 χιλ,απαντυξη την ημερα,αυριο θα ειναι αρκετα ωριμο. Αλλα εγω εμεινα με την απορια" αυριο θα ειμαι στην 8η μερα του κυκλου,..πολυ νωρις,δηλαδη.....και η ωορηξια θα ερθει στην 9η μερα ??? νωρις δεν ειναι????
Και δεν ρωτησα πότε πρεπει να γινει η πρεγνυλ,το πρωι,το μεσημερι,βραδυ??? Και αν δεν ειναι τοσο ωριμα τα αυγουλακια μου?... θα χασουμε παλι αυτον τον κυκλο......οοουυυφφφφ.....εχω αγχωθει.....αλλα φοβαμαι και το αλλο-μη μας προλαβει η φυσιολογικη ωορηξια,και μετα ???μπορω να κανω πρεγνυλ???? τι γινεται????......οουυφφ..ολο αποριες ειμαι.....
...ρε συ michelaki...η αναπτυξη των ωοθυλακιων ειναι περιπου 1,5 mm την μερα κ πιο συγκεκριμενα απο 1,4 ως 1,6(εεε... Κιντερ;;;;)
Με 14 mm σημερα θα επρεπε να κανεις πρεγκνυλ σε 3 μερες περιπου....(με μεγεθος περ.18mm....)
....απο προσωπικη εμπειρια κ μονο τα λεω αυτα αλλα νομιζω πως κ η Κιντερ αυτα θα σου πει(πανω κατω... ...)

Ευχαριστω nikijo,που μου απαντησες,αλλα,τωρα...μπερδευτηκα πιο πολυ.Σημερα 8η μερα,και εχω ηδη τσιμπιματακια και λιγα κολπικα υγρα.Και εγω νωμιζω οτι ειναι νωρις να κανω την πρεγνυλ,αλλα ο ιατρος ειπε οτι επειδη πηρα τα χαπια νωρις (απο την 3η μερα) και η ανταποκριση ηταν αρκετα καλη,και επειδη ο κυκλος μου ειναι ετσι και αλλιως,μικρος,ΜΑΛΛΟΝ,θα κανω ωορρηξια νωριτερα.

Τωρα....δεν ξερω τι θα μου πει και η ΚΙΝΔΕΡ-ουλα μας,να με καθησυχασει....μακαρι να μου απαντησει σημερα ....να ξερω τι να κανω.....Που εισαι KINDER,MY DEAR!!!!!!!
Παλιά 27-03-09, 12:17   #167
ΡΕΝΑΤΑ

ΡΕΝΑΤΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

KINDER ΕΓΩ ΛΕΩ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΕΝΑ ΔΙΚΟ ΣΟΥ SITE ΓΙΑΤΙ Η ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΤΙΜΗ. ΝΑ ΠΩ ΚΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ. ΜΑΚΡΙ ΝΑ ΤΗΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΣΥΝΤΟΜΑ. ΛΟΙΠΟΝ ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΚΛΠΙΚΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΒΡΗΚΑΝ ΑΙΜΟΛΥΤΙΚΟ ΣΤΡΕΠΤΟΚΟΚΚΟ. Α Ή Β ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΔΩ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟ ΔΕΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΤΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΜΕ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΞΑΚΙΝΗΣΕΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΡΩ PENTREXYL (ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΟ ΓΡΑΦΩ ΣΩΣΤΑ) ΓΙΑ 8 ΗΜΕΡΕΣ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟΥ ΕΙΧΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΑΝΤΙΒΙΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΝΙΚΙΛΙΝΗ ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΕΚΤΙΚΟ ΕΝΩ ΕΧΕΙ ΑΛΛΕΣ 100 ΟΥΣΙΕΣ ΣΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟ. ΤΩΡΑ ΔΥ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ. Ή ΕΓΩ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ ΤΟ ΑΝΤΙΒΙΟΓΡΑΜΜΑ ,΄Η Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΠΡΟΣΕΞΕ. ΕΠΕΙΔΗ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΕΒΡΕΤΟΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥΑΣΧΟΛΟΣ ΣΚΕΦΤΗΚΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΙΑ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΠΡΟΘΥΜΑ ΒΟΗΘΑΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΕΣ. ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ? ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΩ ? Ή ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΟΠΩΣ AMOXIL ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ? ΣΥΗΝ ΑΡΧΗ ΕΙΠΕ AMOXIL ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΜΟΥ ΤΑ ΑΛΛΑΞΕ. ΕΝ ΤΩ ΜΕΤΑΞΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΚΙ ΕΧΩ ΠΕΛΑΓΩΣΕΙ. Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΟΥ.
Παλιά 27-03-09, 17:50   #168
eleni99

Το avatar του χρήστη eleni99

eleni99 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κinderάκι μου
Κατ΄ αρχήν μένω άναυδη με την ευσυνειδησία σου, με την προθυμία σου να δώσεις αναλυτικές και κατατοπιστικές απαντήσεις σε όλες τις απορίες μας αγγίζοντας το κάθε θέμα με απίστευτη ευαισθησία κι ας μη μας ξέρεις, κι ας μη μας βλέπεις, και ας σου είμαστε παντελώς άγνωστες. Ξοδεύεις χρόνο και ενέργεια εδώ μέσα, φαίνεται πόσο αγαπάς τη δουλειά σου, πόσο δοτική είσαι ως άνθρωπος και ως γιατρός!
Είναι τιμή μας που σε έχουμε στην παρέα μας και έχω να πω ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ και ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Μακάρι όλοι οι γιατροί να ήταν σαν εσένα, φαντάζομαι στο αντικείμενό σου πως θα είσαι ...
Εύχομαι όλα τα καλά που απλόχερα μας προσφέρεις να γυρίσουν πίσω σε σένα και την οικογένειά σου και σύντομα να αποκτήσετε ένα δεύτερο παιδάκι, γερό και δυνατό, που θα μεγαλώσει ακόμα περισσότερο την ευτυχία σας.

Δεν φαντάζεσαι πόσες ερωτήσεις θα ήθελα να σου κάνω!
Δε θέλω όμως να κάνω κατάχρηση της καλής σου θέλησης (φαντάζομαι όλες το ίδιο σκεφτόμαστε αλλιώς ανάσα δε θα προλάβαινες να πάρεις με τις μουρλές που έχεις μπλέξει).
Θα περιοριστώ σε 2 θεματάκια που με απασχολούν αυτό τον καιρό:

1) Ο υψηλός παρατεταμένος πυρετός κατά πόσο μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στην ποιότητα, την ποσότητα και την κινητικότητα των σπερματοζωαρίων και κατά πόσο αυτό είναι παροδικό ή όχι.
Διάβασα αρκετές αναφορές που λένε ότι δυσχεραίνει τη σπερματογένεση για 3 μήνες και ομολογουμένως μου φάνηκε κάπως υπερβολικό γι΄ αυτό θα ήθελα να φώτα σου.
2) Έχω προδιάθεση για θυροειδή λόγω κληρονομικότητας από πατέρα (υποθυρεοειδισμός και θυρεοειδεκτομή) και μητέρα (υπερθυρεοειδισμό). Πριν ένα χρόνο έκανα προληπτικά εξετάσεις και βρέθηκαν στον υπέρηχο 2 υποηχογενείς όζοι 2,5 και 2,8mm και ηπίως ανομοιογενή ηχομορφία παρεγχύματος που όμως χαρακτηρίστηκαν ως μη παθολογικά ευρήματα και συνέστησαν επανέλεγχο. Οι εξετάσεις αίματος έδειξαν Τ3, Τ4 φυσιολογικές αλλά TSH=5 με τιμές αναφορές 0,25-5. Δεν είχα δώσει τότε ιδιαίτερη σημασία καθώς έστω και οριακά ήμουν φυσιολογική. Εδώ μέσα όμως διάβασα ότι ακόμα και αν η TSH κυμαίνεται μεταξύ των φυσιολογικών τιμών, αν είναι κάπως υψηλή (> 1-1,5) μπορεί να είναι ΟΚ για θυροειδή, αλλά δυσχεραίνει τη σύλληψη καθώς επηρεάζει την ποιότητα του ωαρίου και επίσης ενδέχεται να δημιουργήσει πρόβλημα σε ενδεχόμενη εγκυμοσύνη μετέπειτα (π.χ. http://www.parents.gr/forum/viewtopi...13209&start=15).
Θορυβήθηκα και πήγα στην ενδοκρινολόγο η όποια ήταν κάθετα αρνητική και είπε ότι όλα αυτά δεν ευσταθούν. Ομολογώ πως δεν της έχω όμως και ιδιαίτερη εμπιστοσύνη. Μου έδωσε μια σειρά ορμονικών εξετάσεων που έκανα την 20η μέρα του κύκλου μου, τα αποτελέσματα των οποίων θα βγουν σε 5 βδομάδες (ήταν πολύ ακριβές να τις κάνω ιδιωτικά οπότε πήγα μέσω ΙΚΑ). Δε σου κρύβω ότι αγωνιώ λιγάκι και θα το εκτιμούσα αν μου έδινες μια απάντηση στο αν η ΤSH μου είναι τόσο υψηλή ώστε να δυσχεραίνει τις προσπάθειές μου για σύλληψη.

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη αν σε κούρασα με το μεγάλο post.
Ο χρήστης eleni99 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 27-03-09, 18:48   #169
KINDER

Το avatar του χρήστη KINDER

Περιοχή: Πάτρα
KINDER ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο michel
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nikijo
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο michel

Ευχαριστω nikijo,που μου απαντησες,αλλα,τωρα...μπερδευτηκα πιο πολυ.Σημερα 8η μερα,και εχω ηδη τσιμπιματακια και λιγα κολπικα υγρα.Και εγω νωμιζω οτι ειναι νωρις να κανω την πρεγνυλ,αλλα ο ιατρος ειπε οτι επειδη πηρα τα χαπια νωρις (απο την 3η μερα) και η ανταποκριση ηταν αρκετα καλη,και επειδη ο κυκλος μου ειναι ετσι και αλλιως,μικρος,ΜΑΛΛΟΝ,θα κανω ωορρηξια νωριτερα.

Τωρα....δεν ξερω τι θα μου πει και η ΚΙΝΔΕΡ-ουλα μας,να με καθησυχασει....μακαρι να μου απαντησει σημερα ....να ξερω τι να κανω.....Που εισαι KINDER,MY DEAR!!!!!!!
michelακι κατα τη διαρκεια της θεραπειας, εκανες αλλον υπερηχο εκτος απο αυτον της 8ης μερας?
Το συμπερασμα για τον ρυθμο αναπτυξης πώς εξηχθη?
Ο μεσος ρυθμος αναπτυξης ενος ωοθυλακιου ειναι 1,4-1,6 mm την ημερα (οπως πολυ σωστα ειπε και το νιντζακι).
Βεβαια, υπαρχουν και καποιες περιπτωσεις ταχυτερης αναπτυξης, κυριως στις γυναικες με μικροτερο κυκλο ή ,μερικες φορες, σε θεραπεια διεγερσης, ομως και παλι ο ρυθμος αυτος δεν μπορει να ξεπερναει τα 1,9-2mm την ημερα (συζητησα επ'αυτου και με τον γυναικολογο μου, γι'αυτο και αργησα να σου απαντησω).
Ρυθμος αναπτυξης 3mm/ημερα ειναι υπερβολικος, ακομα και με θεραπεια διεγερσης -εξαλλου 14mm/7μερες=2 mm την ημερα (εφοσον ο ρυθμος διατηρειται περιπου σταθερος ανα κυκλο).
Πως προεκυψε ο ρυθμος αυτος?
Απο υπερηχογραφηματα ή επροκειτο απλως για εικασια του γιατρου?
Εξαλλου, ΑΚΟΜΑ και 17mm να ειναι σημερα το ωοθυλακιο, τυπικα ΔΕΝ ειναι η καταλληλη στιγμη για να γινει η Pregnyl.
H pregnyl, σε φυσικο κυκλο, χορηγειται οταν το ωοθυλακιο ειναι τουλαχιστον 18,5-19 mm, ωστε τη στιγμη της ρηξης να ειναι γυρω στα 20-21, δηλαδη αρκετα ωριμο ωστε να γονιμοποιηθει.
Σε θεραπεια διεγερσης, μαλιστα,η ενεση γινεται και σε λιγο μεγαλυτερου μεγεθους ωοθυλακιο, πχ 20-21 mm.

Το φαρμακο δεν το ξεκινησες νωρις -η συνηθης οδηγια ειναι να λαμβανεται απο την 3η μεχρι την 8η μερα του κυκλου.
Πριν ξεκινησει η αγωγη ειχε γινει υπερηχος?
Σου ζητησε εξεταση οιστραδιολης?
(για προληψη συνδρομου υπερδιεγερσης)
Απ'οτι καταλαβαινω, θ'ακολουθησουν ελευθερες επαφες και δε θα προχωρησετε σε καποια μεθοδο υποβοηθουμενης αναπαραγωγης (πχ σπερματεγχυση).
Ο κυκλος σου ειναι 26 ημερων?
Η απαντηση στο ερωτημα σου εχει να κανει με το αν ο γιατρος βασισε την οδηγια του σε υπερηχογραφικα ευρηματα ,ή απλως πιθανολογισε πως ο ρυθμος αναπτυξης ειναι τοσο μεγαλος.
Λοιπον, ρυθμος αναπτυξης 3 mm την ημερα δε γινεται, ουτε με θεραπεια διεγερσης.
Ακομα κι ετσι να ηταν,ομως, 17mm ειναι πολυ νωρις για να γινει η pregnyl...
Τελος, ο γιατρος μου γουρλωσε τα ματια οταν του ειπα πως, μονο με κλομιφαινη και χωρις διεγερτικες ενεσεις ταυτοχρονα, σχηματιστηκαν 6-8 ωοθυλακια...
Συγκεκριμενα μου ειπε "αποκλειεται"...
Τωρα, τί να σε συμβουλευσω βρε γλυκεια μου....
Οι εκκρισεις σαν ασπραδι αυγου ξεκινουν συνηθως 3-4 μερες πριν την ωορρηξια και την ημερα της ωορρηξιας πολλες φορες αναγνωριζεται χαρακτηριστικο πονακι.
Μηπως να τον ρωτουσες αν μπορεις να παρακαμψεις την ενεση και να εχετε ελευθερες επαφες το επομενο πενθημερο...?
Ετσι οι πιθανοτητες θα ηταν μεγαλυτερες.
Αν θελεις να το συζητησουμε περισσοτερο, στειλε μου, αν θες, σε pm καποιο τηλεφωνο για να σε παρω.
Σε φιλω και ελπιζω να μη σε μπερδεψα περισσοτερο...

Παιδιά μας είναι τα παιδιά όλου του κόσμου.
Ο χρήστης KINDER δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-03-09, 21:15   #170
michel

michel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Οχι δεν με μπερδεψες καθολου,και σε ευχαριστω μεσα απο την καρδια μου,για ολες αυτες τις πολυτιμες συμβουλες που μας δινεις μεσα απο αυτο το φορουμ.
Περιμενα απελπισμενη ολο το μεσημερι να δω μια απαντηση σου.Τελικα η ωρα περασε ,ο ιατρος ειχε τοκετο,δεν σηκωνε το τηλ.,και ετσι και εγω...δεν ειχα αλλη λυση,και με τον φοβο οτι μπορει και να μη προλαβω τα αυγουλακια ολοκληρα ,....πηγα στο φαρμακειο της γειτονιας,και....την εκανα την πρεγνυλ.Τωρα....Ο ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΟΣ!!!!!!!

Να σου απαντησω,σε οτι με ρωτησες=
1. Στην αρχη του κυκλου,ΔΕΝ εγινε κανενας υπερηχος.Τον πηρα τηλεφ.την πρωτη μερα (παρασκευη)και τα χαπια που μου ειπε τα ξεκινησα την κυριακη(ρωτησα ,φυσικα,γιατι δεν θα μου κανει υπερηχο ,να δουμε για καμια κυστη,αλλα..ειπε πως δεν χρειαζεται!!!!!!)
ΑΡΑ..δικαολογιμενη η απορια μου "μα πως εβγαλε το συμπερασμα οτι μεγαλωνουν τα ωαρια με αυτη την ταχυτητα????)

2.εξεταση οιστραδιολη δεν δεχτηκε να κανω,αφου θα με δει παλι σε δυο μερες,ειπε!!!!!!!!(στον προηγουμενο κυκλο με 300μοναδες την ημερα πουρεγον,για 8 μερες,πηγα για υπερηχο την 8η μερα και ειχα παλι απο 3-4 σε καθε σαλπιγγα,μεγεθος(δεν μου ειπε!!!),και οιστραδιολη 742)

3.ο κυκλος μου ηταν παλια 28-29 ημερων.Εδω και 4 μηνες παιρνω εκτος απο 2 φιλισινε/μερα και ενα glukophage,και εχω την εντυπωση οτι απο αυτο ο κυκλος μου χαλασε και εγινε μικροτερος,(25-26 ημερων)

και σαν να μην ηταν αρκετα ολα αυτα.....στον κυκλο με τα πουρεγον,η περιοδος ...απο κει που ΔΕΝ περιμενα να ερθει,ηρθε στις 21 μερες!!!!!!!!

Πες μου εσυ τωρα...τι συμπερασμα μπορει να βγαλει κανεις....κυκλος ειναι αυτος,η ...μαρτυριο??????

4. το να παρω τηλ τωρα ,δεν λεει,γιατι ...καταλαβαινω οτι για αλλη μια φορα εκανα λαθος με την επιλογη μου αυτη(το να παω σε αλλον ιατρο χωρις να τον ξερω,χωρις να εχω ρωτησει..και ας ειναι ο πιο παλιος στην πολη μας!!! φαινεται οτι ειναι και ανευθηνος ,και στον κοσμο του....-προφανως δεν το εχει σε τιποτα να μου πει και τον αλλο μηνα"ξανα παρε κλομιφαιν!!!".

Σε ευχαριστω και παλι,γλυκεια μου,κιντερ,για ολα αυτα,και τωρα.....περιμενουμε.
Πες μου και κατι ακομα= επαφες ,πότε??/ εγω λεω
1.αποψε
2.αυριο βραδυ
3.κυριακη πρωι(8 ωρα-δηλαδη ακριβος στις 36 ωρες)
4.κυριακη βραδυ,αργα
5.δευτερα μεσημερη η βραδυ...

τι λες???

ΝΑ προσθεσω και μια ερωτηση ακομα? Τι κινδυνος υπαρχει τωρα που ,υποτιθεται ,εκανα την πρεγνυλ,σε ανωριμα ωαρια? Θα σκασουν ολα η θα μου αφησουν "δωρακια"στις σαλπιγγες?

και αν τελικα(σαν ενα θαυμα,ας πουμε!!!!) γονιμοποιηθει καποιο απο αυτα,θα ειναι καλο,η οχι?

<<το εντομητριο 5 χιλ....που το πας? θα ειναι καλο,η και αυτο....θα παει περιπατο!!!????>>>
(ολα τα σκεφτηκα....εναν καλο ιατρο δεν μπορω να σκεφτω..να βρω....!!!γμτ....)
Παλιά 27-03-09, 23:00   #171
Dinaki

Το avatar του χρήστη Dinaki

Περιοχή: Πειραιάς
Dinaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Kinderaki μου γλυκο επανηλθα.....με μια ερωτησουλα :P :P :P
Θελω να μου πεις τη γνωμη σου για το Sims Huhner Test μου ειπε ο γιατρος να το κανω τη Δευτερα αλλα εχω διαβασει οτι πολλοι γιατροι δεν το αποδεχονται....εσυ γιατρινα μου καλη τι λες???

Ο χρήστης Dinaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-03-09, 18:45   #172
KINDER

KINDER ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΡΕΝΑΤΑ
KINDER ΕΓΩ ΛΕΩ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΕΝΑ ΔΙΚΟ ΣΟΥ SITE ΓΙΑΤΙ Η ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΤΙΜΗ. ΝΑ ΠΩ ΚΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ. ΜΑΚΡΙ ΝΑ ΤΗΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΣΥΝΤΟΜΑ. ΛΟΙΠΟΝ ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΚΛΠΙΚΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΒΡΗΚΑΝ ΑΙΜΟΛΥΤΙΚΟ ΣΤΡΕΠΤΟΚΟΚΚΟ. Α Ή Β ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΔΩ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟ ΔΕΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΤΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΜΕ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΞΑΚΙΝΗΣΕΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΡΩ PENTREXYL (ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΟ ΓΡΑΦΩ ΣΩΣΤΑ) ΓΙΑ 8 ΗΜΕΡΕΣ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟΥ ΕΙΧΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΑΝΤΙΒΙΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΝΙΚΙΛΙΝΗ ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΕΚΤΙΚΟ ΕΝΩ ΕΧΕΙ ΑΛΛΕΣ 100 ΟΥΣΙΕΣ ΣΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟ. ΤΩΡΑ ΔΥ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ. Ή ΕΓΩ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ ΤΟ ΑΝΤΙΒΙΟΓΡΑΜΜΑ ,΄Η Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΠΡΟΣΕΞΕ. ΕΠΕΙΔΗ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΕΒΡΕΤΟΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥΑΣΧΟΛΟΣ ΣΚΕΦΤΗΚΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΙΑ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΠΡΟΘΥΜΑ ΒΟΗΘΑΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΕΣ. ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ? ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΩ ? Ή ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΟΠΩΣ AMOXIL ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ? ΣΥΗΝ ΑΡΧΗ ΕΙΠΕ AMOXIL ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΜΟΥ ΤΑ ΑΛΛΑΞΕ. ΕΝ ΤΩ ΜΕΤΑΞΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΚΙ ΕΧΩ ΠΕΛΑΓΩΣΕΙ. Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΟΥ.
Ρενατακι,
ο αιμολυτικος στρεπτοκοκκος αποτελει πολλες φορες στοιχειο της φυσιολογικης κολπικης χλωριδας, χωρις να χριζει συνηθως θεραπειας.
Εξαιρεσεις αποτελουν το στελεχος "β-αιμολυτικος στρεπτοκοκκος ομαδας Α" (που ειναι αρκετα επικινδυνο) και η περιοδος της κυησης.
Το να λαβεις αντιβιωση για την εκριζωση του πριν επελθει καποια εγκυμοσυνη, ειναι πολυ σωστο.
Η πενικιλλινη, η αμπικιλλινη και η αμοξυκιλλινη ανηκουν στην ιδια ευρυτερη κατηγορια αντιβιοτικων (β-λακταμες).
Ειδικοτερα, η αμπικιλλινη (pentrexyl) και η αμοξικιλλινη (amoxil) ειναι πολυ συναφεις χημικες ουσιες, με την ιδια αντιμικροβιακη δραση.
Η διαφορα τους εγκειται στη διαφορετικη φαρμακοκινητικη (δηλ. στον τροπο που απορροφωνται και μεταβολιζονται).
Η αμοξυκιλλινη εχει πολυ καλυτερη απορροφηση, οταν λαμβανεται απο το στομα, ενω η αμπικιλλινη απορροφαται καλυτερα σε ενδοφλεβια χορηγηση.
Επισης, η απορροφηση του amoxil δεν παρεμποδιζεται απο τη ληψη τροφης, ενω του pentrexyl μειωνεται.
Το να εχει το συγκεκριμενο στελεχος μικροβιου αντοχη στην πενικιλλινη (πραγμα πολυ συχνο), δε σημαινει πως θα εχει αντοχη και στην αμπικιλλινη ή την αμοξικιλλινη (αρκετα σπανιοτερο).
Μην ανησυχεις καθολου γι'αυτο (εκτος αν το αντιβιογραμμα γραφει "αντοχη και στην αμπικιλλινη").
Το πιθανοτερο ειναι πως με την αγωγη αυτη θα εκριζωθει το μικροβιο.
Προφανως ο γιατρος σου, θεωρωντας τη συνολικη εικονα, συνεστησε το συγκεκριμενο αντιβιοτικο, το οποιο ειναι και απο τα καλυτερα.
Οι αλλες ουσιες, στις οποιες ειναι ευαισθητο το μικροβιο, πιθανον να εχουν περισσοτερες παρενεργειες και, ισως γι'αυτο ο γιατρος σου προτιμησε το συγκεκριμενο φαρμακο.
Απλως φροντισε να τηρεις αυστηρα το χρονοδιαγραμμα ληψης των χαπιων και να διατηρεις καποια χρονικη αποσταση απο τα γευματα.
Επισης, το pentrexyl αντενδεικνυται απολυτα σε λοιμωδη μονοπυρηνωση.
Πολλα φιλακια, τρεχω να κοιταξω και τις αλλες ερωτησουλες...!!

Παλιά 28-03-09, 20:54   #173
KINDER

KINDER ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο maria2
Μαρακι,
στις πιθανες παρενεργειες των αντισυλληπτικων σκευασματων περιλαμβανονται τα εξης:

-Ο κινδυνος θρομβωσης ή καρδιαγγειακου επεισοδιου, που αυξανεται αναλογα με τη δοση του οιστρογονου, την ηλικια, το καπνισμα και την πιθανη παρουσια προδιαθεσικων παραγοντων οπως ο διαβητης, η υπερταση, η οικογενης υπερλιπιδαιμια, προσφατη χειρουργικη επεμβαση.

-Αυξηση αρτηριακης πιεσης (η οποια ομως επανερχεται στα συνηθη επιπεδα με τη διακοπη του φαρμακου).

-Αυξηση μεγεθους ινομυωματων, επιδεινωση ενδομητριωσης.

-Ενδιαμεση αιμορραγια (δηλ. στα μεσα του κυκλου), αμηνορροια, διαταραχες του κυκλου.

-Διαταραχες ηπατικης λειτουργιας, ικτερος, ηπατωμα (καλοηθης ογκος ηπατος σχετιζομενος με αντισυλληπτικα)

-κατακρατηση υγρων-οιδημα, διογκωση /ευαισθησια μαστων.
Βεβαια, τα νεας γενιας αντισυλληπτικα (πχ yasmin), παρουσιαζουν σε πολυ μικροτερο βαθμο τετοιου ειδους παρενεργειες και θεωρουνται πολυ καλως ανεκτα.

- Ναυτια, εμετος
- Καταθλιπτικη διαθεση, μειωση της λιμπιντο, κεφαλαλγια
-Εξανθημα, ακμη, αυξηση λιπαροτητας δερματος

- Τα αντισυλληπτικα δε χορηγουνται σε γνωστη ή πιθανη οιστρογονοεξαρτωμενη υπερπλασια (πχ καρκινος μαστου) ή σε περιπτωση δυσπλασιας του τραχηλου (εχει βρεθει συσχετιση μεταξυ των αντισυλληπτικων και των συγκεκριμενων κακοηθειων).
Επισης, αντενδεικνυται η ληψη τους σε ενεργο λοιμωξη απο HPV (ειδικα με τον τυπο 16/1.

Αυτες ειναι οι πιθανες παρενεργειες που μπορει κανεις να παρουσιασει, αναλογως και με το φαρμακο και την περιεκτικοτητα του σε ορμονες.
Οπως ανεφερα και πιο πανω, τα νεα σκευασματα, ειναι αρκετα πιο ελαφρια και παρουσιαζουν τις συγκεκριμενες παρενεργειες σε πολυ μικροτερο βαθμο.
Συζητησε το με το γιατρο σου και θα σε κατατοπισει περισσοτερο.
Πολλα φιλια!

Παλιά 28-03-09, 21:53   #174
MAXH

Το avatar του χρήστη MAXH

MAXH ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα.
Kinder επανήλθα για να σου πω τις εξελίξεις που είχα. Πήρα την γνώμη απο 2ο ενδροκρινολόγο ο οποίος μου ειπε ακριβως τα πράγματα όπως και εσυ. Και για να το σιγουρέψω την Δευτέρα έχω ραντεβού με τον Χαρσούλη (καθηγητής ενδοκρινολογίας). Και μετα θα δω πως θα κινηθώ. Πάντως σε ευχαριστώ και πάλι γιατι πραγματικά με ηρέμησες.
Αλλά έχω μια άλλη απορία τώρα: παρακολούθησα την ωορηξία με υπέρηχο και το ωάριο μεγάλωσε πολύ καλά έφτασε χθες στα 19,5 και σήμερα πρέπει να έγινε η ωορηξία απο οτι ειπε η γιατρος αφου ειχα πολυ βλέννη και ήταν πολυ καλοσχηματισμενο ωάριο, αλλα τα τεστ ωορηξίας που πηρα απο μόνη μου και κανω χωρις να μου πει ο γιατρος δεν εδειξαν ακομα χαμόγελο, να ανησυχήσω?
Παλιά 28-03-09, 22:58   #175
KINDER

KINDER ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο michel
Οχι δεν με μπερδεψες καθολου,και σε ευχαριστω μεσα απο την καρδια μου,για ολες αυτες τις πολυτιμες συμβουλες που μας δινεις μεσα απο αυτο το φορουμ.
Περιμενα απελπισμενη ολο το μεσημερι να δω μια απαντηση σου.Τελικα η ωρα περασε ,ο ιατρος ειχε τοκετο,δεν σηκωνε το τηλ.,και ετσι και εγω...δεν ειχα αλλη λυση,και με τον φοβο οτι μπορει και να μη προλαβω τα αυγουλακια ολοκληρα ,....πηγα στο φαρμακειο της γειτονιας,και....την εκανα την πρεγνυλ.Τωρα....Ο ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΟΣ!!!!!!!

Να σου απαντησω,σε οτι με ρωτησες=
1. Στην αρχη του κυκλου,ΔΕΝ εγινε κανενας υπερηχος.Τον πηρα τηλεφ.την πρωτη μερα (παρασκευη)και τα χαπια που μου ειπε τα ξεκινησα την κυριακη(ρωτησα ,φυσικα,γιατι δεν θα μου κανει υπερηχο ,να δουμε για καμια κυστη,αλλα..ειπε πως δεν χρειαζεται!!!!!!)
ΑΡΑ..δικαολογιμενη η απορια μου "μα πως εβγαλε το συμπερασμα οτι μεγαλωνουν τα ωαρια με αυτη την ταχυτητα????)

2.εξεταση οιστραδιολη δεν δεχτηκε να κανω,αφου θα με δει παλι σε δυο μερες,ειπε!!!!!!!!(στον προηγουμενο κυκλο με 300μοναδες την ημερα πουρεγον,για 8 μερες,πηγα για υπερηχο την 8η μερα και ειχα παλι απο 3-4 σε καθε σαλπιγγα,μεγεθος(δεν μου ειπε!!!),και οιστραδιολη 742)

3.ο κυκλος μου ηταν παλια 28-29 ημερων.Εδω και 4 μηνες παιρνω εκτος απο 2 φιλισινε/μερα και ενα glukophage,και εχω την εντυπωση οτι απο αυτο ο κυκλος μου χαλασε και εγινε μικροτερος,(25-26 ημερων)

και σαν να μην ηταν αρκετα ολα αυτα.....στον κυκλο με τα πουρεγον,η περιοδος ...απο κει που ΔΕΝ περιμενα να ερθει,ηρθε στις 21 μερες!!!!!!!!

Πες μου εσυ τωρα...τι συμπερασμα μπορει να βγαλει κανεις....κυκλος ειναι αυτος,η ...μαρτυριο??????

4. το να παρω τηλ τωρα ,δεν λεει,γιατι ...καταλαβαινω οτι για αλλη μια φορα εκανα λαθος με την επιλογη μου αυτη(το να παω σε αλλον ιατρο χωρις να τον ξερω,χωρις να εχω ρωτησει..και ας ειναι ο πιο παλιος στην πολη μας!!! φαινεται οτι ειναι και ανευθηνος ,και στον κοσμο του....-προφανως δεν το εχει σε τιποτα να μου πει και τον αλλο μηνα"ξανα παρε κλομιφαιν!!!".

Σε ευχαριστω και παλι,γλυκεια μου,κιντερ,για ολα αυτα,και τωρα.....περιμενουμε.
Πες μου και κατι ακομα= επαφες ,πότε??/ εγω λεω
1.αποψε
2.αυριο βραδυ
3.κυριακη πρωι(8 ωρα-δηλαδη ακριβος στις 36 ωρες)
4.κυριακη βραδυ,αργα
5.δευτερα μεσημερη η βραδυ...

τι λες???

ΝΑ προσθεσω και μια ερωτηση ακομα? Τι κινδυνος υπαρχει τωρα που ,υποτιθεται ,εκανα την πρεγνυλ,σε ανωριμα ωαρια? Θα σκασουν ολα η θα μου αφησουν "δωρακια"στις σαλπιγγες?

και αν τελικα(σαν ενα θαυμα,ας πουμε!!!!) γονιμοποιηθει καποιο απο αυτα,θα ειναι καλο,η οχι?

<<το εντομητριο 5 χιλ....που το πας? θα ειναι καλο,η και αυτο....θα παει περιπατο!!!????>>>
(ολα τα σκεφτηκα....εναν καλο ιατρο δεν μπορω να σκεφτω..να βρω....!!!γμτ....)

Συγνωμη μωρε που καθυστερησα..
Ειχα βαρυ προγραμμα, αλλα ηθελα και να τσεκαρω καποια πραγματα σχετικα με την περιπτωση σου και με τον γυναικολογο μου...

1. Ο υπερηχος πριν τη θεραπεια διεγερσης (για τη διαπιστωση τυχον προυπαρχουσων κυστεων) κακως δεν εγινε, ομως πολλοι γυναικολογοι τον παρακαμπτουν, πιθανολογωντας πως δεν υπαρχουν κυστεις.
Το συμπερασμα για το ρυθμο αναπτυξης των ωοθυλακιων, απ'οτι φαινεται ηταν αυθαιρετο και δε βασιζοταν σε καποιο υπερηχογραφικο ευρημα...

2. Και τον ελεγχο της οιστραδιολης αρκετοι τον παρακαμπτουν, με τη λογικη πως αν υπαρξει καποιο προβλημα, θα το διαπιστωσουν ετσι κι αλλιως με τον υπερηχο.
Ομως, το σωστο ειναι να γινεται -για την προληψη του συνδρομου υπερδιεγερσης.

3. Το glucophage χορηγειται πολλες φορες για τη ρυθμιση του κυκλου και τη βελτιωση της ωορρηξιας (ειδικα σε πασχουσες απο συνδρομο πολυκυστικων ωοθηκων).
Ενδεχεται να μειωσε λιγο τη διαρκεια του κυκλου σου, ομως το πιθανοτερο ειναι πως παραλληλα βελτιωσε καποιες αλλες παραμετρους που σχετιζονται μ'αυτον.
Το συμβαν με το puregon δε μπορω με τα υπαρχοντα δεδομενα να το ερμηνευσω.... Κατι περιεργο παιχτηκε με τις ορμονες σου...

4. Για τον γιατρο δε θα ηθελα να κανω περαιτερω σχολια.

5. Ως προς τις επαφες, η πρωτη και η δευτερη στη λιστα δεν προσφερουν κατι ιδιαιτερο (τα ωοθυλακια ειναι ακομα μικρα) και ισως αραιωσουν το σπερμα των επομενων -πιο σημαντικων- επαφων.
Εφοσον τα ωοθυλακια ειναι μικρα, θα ξεκιναγα τις επαφες την Κυριακη το πρωι, δηλ. την αναμενομενη στιγμη ωορρηξιας, ωστε να εχω τη μεγαλυτερη συγκεντρωση σπερματος και, ακολουθως, οπως τα γραφεις (Κυριακη βραδυ και Δευτερα).
Ετσι κι αλλιως, η ωορρηξια διαρκει 12-24 ωρες (συνηθως 24).

6. Απο κεκτημενη ταχυτητα ,στο προηγουμενο μηνυμα, παρελειψα να σχολιασω το θεμα του ενδομητριου...
Ως γνωστον, προκειμενου να γινει επιτυχης εμφυτευση, το ενδομητριο πρεπει να εχει παχος τουλαχιστον 8 mm.
Αλλη μια ενδειξη πως η pregnyl εγινε νωρις...

7. Σε τετοιους αριθμους ωοθυλακιων ο κινδυνος αναπτυξης καποιας κυστης παντα εγκυμονει.
Ομως, επειδη τα περισσοτερα απο τα ωοθυλακια σου ηταν αρκετα μικρα, ακομα και αν αναπτυχθει καποια κυστουλα, το πιθανοτερο ειναι πως θα απορροφηθει μονη της σε 1-2 κυκλους.
Σε περιπτωση εγκυμοσυνης (μακαρι!!!) δε θα υπαρξει κανενα προβλημα, μην ανησυχεις καθολου.

Σε φιλω michelακι, ο'τι χρειαστεις εδω ειμαστε..
Ευχομαι να τα καταφερατε!

Παλιά 28-03-09, 23:35   #176
KINDER

KINDER ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MAXH
Καλησπέρα.
Kinder επανήλθα για να σου πω τις εξελίξεις που είχα. Πήρα την γνώμη απο 2ο ενδροκρινολόγο ο οποίος μου ειπε ακριβως τα πράγματα όπως και εσυ. Και για να το σιγουρέψω την Δευτέρα έχω ραντεβού με τον Χαρσούλη (καθηγητής ενδοκρινολογίας). Και μετα θα δω πως θα κινηθώ. Πάντως σε ευχαριστώ και πάλι γιατι πραγματικά με ηρέμησες.
Αλλά έχω μια άλλη απορία τώρα: παρακολούθησα την ωορηξία με υπέρηχο και το ωάριο μεγάλωσε πολύ καλά έφτασε χθες στα 19,5 και σήμερα πρέπει να έγινε η ωορηξία απο οτι ειπε η γιατρος αφου ειχα πολυ βλέννη και ήταν πολυ καλοσχηματισμενο ωάριο, αλλα τα τεστ ωορηξίας που πηρα απο μόνη μου και κανω χωρις να μου πει ο γιατρος δεν εδειξαν ακομα χαμόγελο, να ανησυχήσω?
Μαχη μου, χαιρομαι πολυ που το τοπιο αρχιζει να ξεκαθαριζει..
Απο τα στοιχεια που μου παραθετεις, φαινεται πως η ωορρηξια εγινε σημερα, με μεγεθος ωοθυλακιου περιπου στα 21 mm.
Κανονικα, το τεστακι θα επρεπε να χαμογελασει χθες (ή ισως και προχθες το βραδυ -μεχρι και 36 ωρες πριν την ωορρηξια).
Η διαδικασια τηρηθηκε καθ'ολα σωστα?
Το εχω ξανακουσει παντως σε διαπιστωμενη (πχ με υπερηχο) ωορρηξια να μην εμφανιζεται χαμογελο στο τεστ...
Το να υπηρξε καποιο προβλημα με την ωορρηξια, απο την περιγραφη σου δεν το θεωρω ιδιαιτερα πιθανο...
Πολλα φιλια γλυκο μου!

Παλιά 28-03-09, 23:38   #177
maria2

Περιοχή: Αθήνα
maria2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σ 'ευχαριστω kinder μαλλον δεν θα παρω......
Ασχετο ειμαστε και συνομηλικες.Γενια '78
Ο χρήστης maria2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-03-09, 00:05   #178
KINDER

KINDER ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο maria2
Σ 'ευχαριστω kinder μαλλον δεν θα παρω......
Ασχετο ειμαστε και συνομηλικες.Γενια '78
Μαρακι, κανε παντως μια συζητηση και με το γιατρο σου.
Οπως σου ειπα, τα νεα σκευασματα εχουν σε πολυ μικροτερο βαθμο παρενεργειες.

Παλιά 29-03-09, 00:08   #179
Dinaki

Dinaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμένα δε θα μου απαντησεις

Παλιά 29-03-09, 01:20   #180
KINDER

KINDER ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dinaki
Εμένα δε θα μου απαντησεις
Καρδουλα μου, δε σε ξεχασα, θα σου απαντησω συντομα..
Απλως γραφω εν μεσω παιχνιδιου με τη νυχτεριδα την κορη μου που, ακομα και τετοια ωρα, θελει να χορεψουμε με τα "γιουγιού" (=Ζουζουνια)!

Παλιά 29-03-09, 05:42   #181
KINDER

KINDER ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eleni99
Κinderάκι μου
Κατ΄ αρχήν μένω άναυδη με την ευσυνειδησία σου, με την προθυμία σου να δώσεις αναλυτικές και κατατοπιστικές απαντήσεις σε όλες τις απορίες μας αγγίζοντας το κάθε θέμα με απίστευτη ευαισθησία κι ας μη μας ξέρεις, κι ας μη μας βλέπεις, και ας σου είμαστε παντελώς άγνωστες. Ξοδεύεις χρόνο και ενέργεια εδώ μέσα, φαίνεται πόσο αγαπάς τη δουλειά σου, πόσο δοτική είσαι ως άνθρωπος και ως γιατρός!
Είναι τιμή μας που σε έχουμε στην παρέα μας και έχω να πω ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ και ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Μακάρι όλοι οι γιατροί να ήταν σαν εσένα, φαντάζομαι στο αντικείμενό σου πως θα είσαι ...
Εύχομαι όλα τα καλά που απλόχερα μας προσφέρεις να γυρίσουν πίσω σε σένα και την οικογένειά σου και σύντομα να αποκτήσετε ένα δεύτερο παιδάκι, γερό και δυνατό, που θα μεγαλώσει ακόμα περισσότερο την ευτυχία σας.

Δεν φαντάζεσαι πόσες ερωτήσεις θα ήθελα να σου κάνω!
Δε θέλω όμως να κάνω κατάχρηση της καλής σου θέλησης (φαντάζομαι όλες το ίδιο σκεφτόμαστε αλλιώς ανάσα δε θα προλάβαινες να πάρεις με τις μουρλές που έχεις μπλέξει).
Θα περιοριστώ σε 2 θεματάκια που με απασχολούν αυτό τον καιρό:

1) Ο υψηλός παρατεταμένος πυρετός κατά πόσο μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στην ποιότητα, την ποσότητα και την κινητικότητα των σπερματοζωαρίων και κατά πόσο αυτό είναι παροδικό ή όχι.
Διάβασα αρκετές αναφορές που λένε ότι δυσχεραίνει τη σπερματογένεση για 3 μήνες και ομολογουμένως μου φάνηκε κάπως υπερβολικό γι΄ αυτό θα ήθελα να φώτα σου.
2) Έχω προδιάθεση για θυροειδή λόγω κληρονομικότητας από πατέρα (υποθυρεοειδισμός και θυρεοειδεκτομή) και μητέρα (υπερθυρεοειδισμό). Πριν ένα χρόνο έκανα προληπτικά εξετάσεις και βρέθηκαν στον υπέρηχο 2 υποηχογενείς όζοι 2,5 και 2,8mm και ηπίως ανομοιογενή ηχομορφία παρεγχύματος που όμως χαρακτηρίστηκαν ως μη παθολογικά ευρήματα και συνέστησαν επανέλεγχο. Οι εξετάσεις αίματος έδειξαν Τ3, Τ4 φυσιολογικές αλλά TSH=5 με τιμές αναφορές 0,25-5. Δεν είχα δώσει τότε ιδιαίτερη σημασία καθώς έστω και οριακά ήμουν φυσιολογική. Εδώ μέσα όμως διάβασα ότι ακόμα και αν η TSH κυμαίνεται μεταξύ των φυσιολογικών τιμών, αν είναι κάπως υψηλή (> 1-1,5) μπορεί να είναι ΟΚ για θυροειδή, αλλά δυσχεραίνει τη σύλληψη καθώς επηρεάζει την ποιότητα του ωαρίου και επίσης ενδέχεται να δημιουργήσει πρόβλημα σε ενδεχόμενη εγκυμοσύνη μετέπειτα (π.χ. http://www.parents.gr/forum/viewtopi...13209&start=15).
Θορυβήθηκα και πήγα στην ενδοκρινολόγο η όποια ήταν κάθετα αρνητική και είπε ότι όλα αυτά δεν ευσταθούν. Ομολογώ πως δεν της έχω όμως και ιδιαίτερη εμπιστοσύνη. Μου έδωσε μια σειρά ορμονικών εξετάσεων που έκανα την 20η μέρα του κύκλου μου, τα αποτελέσματα των οποίων θα βγουν σε 5 βδομάδες (ήταν πολύ ακριβές να τις κάνω ιδιωτικά οπότε πήγα μέσω ΙΚΑ). Δε σου κρύβω ότι αγωνιώ λιγάκι και θα το εκτιμούσα αν μου έδινες μια απάντηση στο αν η ΤSH μου είναι τόσο υψηλή ώστε να δυσχεραίνει τις προσπάθειές μου για σύλληψη.

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη αν σε κούρασα με το μεγάλο post.
Ελενη μου, δε μπορω να πιστεψω πως αυτα τα τοσο καλα λογια λεγονται για μενα....
Σ'ευχαριστω πολυ...

Λοιπον,
πραγματι, ο παρατεταμενος υψηλος πυρετος, λογω ενδογενους υπερθερμανσης των ορχεων, επιδρα δυσμενως στη διαδικασια της σπερματογενεσης, η οποια διαρκει 3 μηνες (τοσο ειναι το χρονικο διαστημα που απαιτειται για να ανανεωθει το σπερμα) - αυτος ειναι και ο λογος που οποιαδηποτε θεραπεια για το σπερμα εχει ορατο αποτελεσμα μετα απο 3 μηνες.
Η σπερματογενεση χρειαζεται χαμηλοτερη θερμοκρασια για να πραγματοποιηθει σωστα, γιάυτο εξαλλου οι ορχεις βρισκονται εξω απο το σωμα.
Αν το πυρετικο κυμα αφορα τη χρονικη περιοδο της σπερματογενεσης, τοτε, ναι, μπορει να επηρεασει ολη την αντιστοιχη "φουρνια" σπερματοζωαριων, δηλαδη ολοκληρο το τριμηνο.
Η επιδραση μπορει να αφορα ολες τις σημαντικες παραμετρους -αριθμος, κινητικοτητα, μορφολογια.

Σχετικα με τον θυρεοειδη...

Τοσο ο υπο-, οσο και ο υπερ-θυρεοειδισμος (χωρις θεραπεια) σχετιζονται με υπογονιμοτητα, αλλα και προβληματα κατα τη διαρκεια της κυησης, οπως προωροτητα, καθυστερηση ενδομητριας αναπτυξης, αποβολη.
Ειδικοτερα ο υποθυρεοειδισμος (πχ Hashimoto) σχετιζεται με ανωορρηκτικους κυκλους, με μειωση της διαρκειας της ωχρινικης φασης (δηλ. του δευτερου μισου του κυκλου) και ,πολλες φορες, με αυξηση της προλακτινης, η οποια, με τη σειρα της επηρεαζει δυσμενως τη γονιμοτητα.

Αυξημενη τιμη TSH (=θυρεοειδοτροπος ορμονη, παραγεται στην υποφυση και επαγει την εκκριση Τ3 και Τ4 απο τον θυρεοειδη), χωρις παρουσια συμπτωματων υποθυρεοειδισμου, παραπεμπει σε λανθανοντα υποθυρεοειδισμο (=που δεν εχει ακομα εκδηλωθει).

Ως φυσιολογικες τιμες της ορμονης μεχρι και τωρα θεωρειται το φασμα 0.5-5,5 mIU/ml (κατω απο 0,5=υπερθ. και πανω απο 5,5=υποθ.), ωστοσο, τα τελευταια χρονια, υπαρχει εντονη διαμαχη μεταξυ των ενδοκρινολογων για το αν θα επρεπε τα ορια να επαναπροσδιοριστουν και ως φασμα φυσιολογικων τιμων να οριστει το 0,3-3,0 mIu/ml.

Ειδικα οταν επιδιωκεται εγκυμοσυνη, αρκετες συγχρονες μελετες υποστηριζουν πως η TSH θα πρεπει να ρυθμιζεται σε ακομα χαμηλοτερα επιπεδα, δηλαδη μεταξυ 1-2 mIu/ml, ωστε να υπαρξει ευχαιρης συλληψη και ομαλη εξελιξη της κυησης.
Αυτο το μοντελο εφαρμοζεται απο πολλους ενδοκρινολογους, ειδικα στο εξωτερικο.
Με τη ρυθμιση της TSH σ'αυτα τα επιπεδα, και απουσια αλλου επιβαρυντικου παραγοντα, αναμενεται συλληψη μεσα στο επομενο εξαμηνο.
Αλλοι γιατροι επιμενουν ως προς το υπαρχον μοντελο και θεωρουν τις τιμες TSH μεχρι 5 ως φυσιολογικες για να συλλαβει μια γυναικα.

Ενας αλλος πολυ σημαντικος παραγοντας που, συμφωνα με πιο συγχρονες αποψεις, δυσχεραινει τοσο τη συλληψη, οσο και την εξελιξη μιας κυησης, ειναι ο υψηλος τιτλος αυτοαντισωματων (εναντι του θυρεοειδους), ακομα και αν δεν υπαρχουν συμπτωματα υποθυρεοειδισμου.
Αυξημενη προδιαθεση για δημιουργια αυτοαντισωματων εχουν οσοι εχουν θετικο οικογενειακο ιστορικο για αυτοανοσες νοσους του θυρεοειδους.
Σ'αυτη την περιπτωση, ειναι ακομα πιο σημαντικο, συμφωνα με την παραπανω αποψη, η TSH να ρυθμιζεται σε ακομα χαμηλοτερα επιπεδα, κοντα στο 1.

Παντως, το σιγουρο ειναι πως, τοσο σε υπερ-, οσο και σε υπο- θυρεοειδισμο, οταν η νοσος ελεγχεται φαρμακευτικα και οι τιμες των ορμονων ειναι στα φυσιολογικα πλαισια, δεν υπαρχει κανενα προβλημα σε σχεση με τη γονιμοτητα ή την εξελιξη μιας κυησης.

Οπως καταλαβαινεις λοιπον Ελενη μου, υπαρχουν δυο διαφορετικες προσεγγισεις επι του θεματος και καθε ενδοκρινολογος κινειται αναλογως...
Αν δε σε ικανοποιουν οι αποψεις του ενδοκρινολογου σου, θα μπορουσες να ζητησεις και μια δευτερη γνωμη.
Ο θυρεοειδης σου θα πρεπει σιγουρα καποια στιγμη να επενελεγθει, ως προς τους οζους και το παρεγχυμα.
Η TSH σου ειναι οριακα φυσιολογικη (συμφωνα με τα ισχυοντα ορια) και η εξεταση θα πρεπει σε καποιο χρονικο διαστημα να επαναληφθει, μηπως αποκαλυφθει λανθανων υποθυρεοειδισμος.
Επισης, θα ηταν καλο να γινει μια μετρηση αυτοαντισωματων θυρεοειδους, αν δεν εχει ηδη γινει.

Πολλα πολλα φιλια!

Παλιά 29-03-09, 06:00   #182
KINDER

KINDER ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Θεωρω σκοπιμο να αναφερω, ωστε να ειναι γραμμενο και σ'αυτο το τοπικ, πως ειμαι γιατρος, ειδικευομενη στην Ακτινολογια, ενω παραλληλα κανω το διδακτορικο μου.
Παρα το γεγονος πως εχω μελετησει ιδιαιτερα τα γυναικολογικα θεματα και συζητω συχνα με φιλους γυναικολογους, ΔΕΝ ειμαι ειδικευμενη γυναικολογος και η γνωμη μου δε μπορει να υποκαταστησει τη γνωματευση ενος ειδικου.
Παντως, οποια πληροφορια παραθετω ειναι σιγουρα διασταυρωμενη.
Αυτα, για καθε μελλοντικο πιθανο αναγνωστη του τοπικ.

Παλιά 29-03-09, 06:59   #183
KINDER

KINDER ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

DINAKI θα παρω εναν υπνακο και θα επανελθω με απαντηση στην ερωτηση σου...
Θα σου απαντουσα τωρα, αλλα ο εγκεφαλος εχει λιγο θολωσει απο τη νυστα και φοβαμαι μη γραψω καμια βλακεια....

Παλιά 29-03-09, 11:13   #184
Ntimi

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Ntimi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλημέρα KINDER μου εδώ καλέ την έβγαλες?? φιλάκια κουκλί μου.
Ο χρήστης Ntimi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-03-09, 11:46   #185
Marmota

Marmota ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο KINDER
Θεωρω σκοπιμο να αναφερω, ωστε να ειναι γραμμενο και σ'αυτο το τοπικ, πως ειμαι γιατρος, ειδικευομενη στην Ακτινολογια, ενω παραλληλα κανω το διδακτορικο μου.
Παρα το γεγονος πως εχω μελετησει ιδιαιτερα τα γυναικολογικα θεματα και συζητω συχνα με φιλους γυναικολογους, ΔΕΝ ειμαι ειδικευμενη γυναικολογος και η γνωμη μου δε μπορει να υποκαταστησει τη γνωματευση ενος ειδικου.

ΚΙNDER μου να σου κάνω μια ερώτηση; Είναι να διοριστεί στο δημόσιο μια φίλη μου και της ζητάνε να κάνει ακτινογραφία! Αυτή όμως δε θέλει γιατί φοβάται επειδή έχει κάνει πολλές στη ζωή της! Γιατί τη ζητάνε αυτή την ακτινογραφία; Ευχαριστώ!!!!!!!!!!!
Ο χρήστης Marmota δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-03-09, 11:46   #186
eleni99

Το avatar του χρήστη eleni99

eleni99 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Kinderάκι μου είσαι μια γλύκα!
Με βοήθησες πολύ και σε ευχαριστώ!
Σε κανά μήνα που θα έχω νεότερα θα σε ενημερώσω!
Φιλάκια πολλά!!!
Ο χρήστης eleni99 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-03-09, 19:53   #187
ΡΟΥΜΠΗ

ΡΟΥΜΠΗ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Kinder καλησπέρα θέλω να σε ευχαριστήσω για την πολύτιμη βοήθεια που προσφέρεις σε όλες τις κοπέλες, είσαι άξια συγχαρητηρίων!!!
Για να είμαι ειλικρινής ντρεπόμουν να σε ρωτήσω και μια κοπέλα είχε την καλοσύνη να με προτρέψει να απευθυνθώ στον φωτεινό παντογνώστη του φόρουμ
Στις 23/1 έκανα απόξεση μετά απο παλίνδρομο κύηση(1η εγκυμοσύνη) κι έκτοτε άφησα δυο κύκλους να περάσουν κι απο βδομάδα μπορώ να αρχίσω προσπάθειες. Το θέμα είναι οτι πριν δυο εβδομάδες έκανα γενική αίματος και είχα φεριτίνη 5,91 με φυσ. τιμές 13-150. Θα ήθελα, σε παρακαλώ, τη γνώμη σου για το αν ρισκάρω άλλη μια παλίνδρομη κι αν πρέπει να περιμένω 2 μήνες να ολοκληρωθεί η θεραπεία μου(παίρνω 2 φεοφόλ πρωι βράδι με πορτοκαλάδα). Καταλαβαίνω οτι ίσως υπάρχουν πιο σοβαρά και κοντά στην ειδικότητά σου θέματα κι ότι είναι κουραστικό,όσο καλή πρόθεση κι αν έχεις, να απαντάς σε όλα αυτά-δεν θα σε παρεξηγήσω καθόλου, αντίθετα θαυμάζω πολύ αυτό που κάνεις
Ο χρήστης ΡΟΥΜΠΗ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-03-09, 20:05   #188
KINDER

KINDER ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dinaki
Kinderaki μου γλυκο επανηλθα.....με μια ερωτησουλα :P :P :P
Θελω να μου πεις τη γνωμη σου για το Sims Huhner Test μου ειπε ο γιατρος να το κανω τη Δευτερα αλλα εχω διαβασει οτι πολλοι γιατροι δεν το αποδεχονται....εσυ γιατρινα μου καλη τι λες???
Με το Sims Huhner Test εκτιμαται η ποιοτητα της τραχηλικης βλεννης και η ικανοτητα των σπερματοζωαριων να διεισδυσουν και να επιβιωσουν εντος αυτης.
Η εξεταση γινεται 2-8 ωρες μετα απο ελευθερη επαφη στις γονιμες μερες, οσο πιο κοντα γινεται στην ωορρηξια (1-2 μερες πριν).

Κατα τη διαδικασια, το υλικο εξεταζεται στο μικροσκοπιο.
Σε σχεση με την τραχηλικη βλεννη ελεγχονται το ρΗ (>7), η ποσοτητα, η εκτασιμοτητα (8-10 εκ.), η πυκνοτητα (ακριβως πριν απο την ωορρηξια θα πρεπει να ειναι υδαρης, διαυγης και καθαρη, "σαν ασπραδι αυγου"), και η τυχον παρουσια λευκοκυτταρων, ερυθροκυτταρων, ή μικροοργανισμων.

Σε σχεση με το σπερμα, εξεταζεται η παρουσια ή οχι ελευθερων, κινητων σπερματοζωαριων εντος της τραχηλικης βλεννης (οσο περισσοτερα, τοσο το καλυτερο), το ειδος της κινησης, η μορφολογια και η τυχον υπαρξη συγκολλησεων.

Προϋποθεση είναι η εξεταση να γίνει την καταλληλη ημερα (ωοθυλάκιο μεγαλυτερο απο 16 χιλ, τραχηλικη βλεννη διαυγης, με εκτασιμοτητα 8-10 εκ. και ανω, ενδομητριο παχους ανω των 8 χιλ).
Επισης, μετα τη συλλογη του υλικου, δεν θα πρεπει να καθυστερησει η εξεταση του, γιατι μπορει να υπαρξει αλλοιωση των αποτελεσματων.
Σε περιπτωση αρνητικης δοκιμασιας Sims-Ηuhner, οφειλουμε να αποκλεισουμε αρχικα μια μετατοπιση της ωοθυλακιορρηξιας (πχ λογω λαθος υπολογισμου ή αγχους κλπ), με συνεπεια μεταβολες της ποιοτητας και της ποσοτητας της τραχηλικης βλεννης, που εμποδιζουν την εισοδο και επιβιωση σπερματοζωαριων εντος αυτης.

Συμφωνα με τα κριτηρια της εξετασης, αυτης, θετικο τεστ σημαινει πως ,κατα βαση, ο συγκεκριμενος αντρας ειναι γονιμος, ανεξαρτητα απο καποια τυχον αρνητικα ευρηματα στο σπερμοδιαγραμμα..
Αρνητικο τεστ (μη παρουσια κινητων σπερμ/αριων) σημαινει πως, ανεξαρτητα απο τα αποτελεσματα του σπερμοδιαγραμματος, στον αντρα αυτο υπαρχει προβλημα.

Σχετικα με την αξιοπιστια του τεστ υπαρχει διχογνωμια μεταξυ των επιστημονων.

Συμφωνα με τους οπαδους της δοκιμασιας, η προγνωση της αντρικης υπογονιμοτητας, οταν η δοκιμασια κατα Sims-Huhner ειναι θετικη, ειναι εξαιρετικα καλη.
Kαλη επισης ειναι και η προγνωση διαταραχων του σπερματος, οταν η δοκιμασια ειναι θετικη και κακη οπου ειναι αρνητικη.
Σε περιπτωση επαναλλαμβανομενου αρνητικου αποτελεσματος, καποιοι συνιστουν κατ'ευθειαν εξωσωματικη γονιμοποιηση.

Η αλλη αποψη ειναι πως το τεστ στερειται εγκυροτητας και δεν προσφερει κατι ιδιαιτερο στη διερευνηση της υπογονιμοτητας.
Οι συνθηκες και η μεθοδολογια πραγματοποιησης του δεν ειναι στανταρισμενα (δηλ. τυποποιημενα), με αποτελεσμα αρκετες φορες το τεστ να μη γινεται τη σωστη στιγμη, ή να γινονται λαθος εκτιμησεις κατα την εξεταση, εφοσον στη διαδικασια υπεισερχεται κατα πολυ ο υποκειμενικος παραγοντας (μικροσκοπηση του δειγματος).
Επισης, η χρησιμοτητα αυτου του τεστ αμφισβητειται σε μεγαλο βαθμο, γιατι ειναι δυσκολο να εκτιμησει κανεις το αποτελεσμα του σε σχεση με τη θεραπευτικη προσεγγιση -με αλλα λογια, ενα αρνητικο αποτελεσμα δε μπορει να αντιμετωπιστει ιατρικα.
Συμφωνα με τους μη υποστηρικτες της μεθοδου, ενα αρνητικο τεστ δεν αποκλειει την περιπτωση ο αντρας να ειναι γονιμος.

Σου παρεθεσα ,λοιπον, και τις δυο αποψεις.
Προσωπικα δεν εχω εμπειρια επι της εξετασης αυτης.
Πιθανον να το εκανα, ομως πιστευω πως πρακτικα θα λαμβανα υπ'οψιν μονο ενα θετικο αποτελεσμα, ενω για το αρνητικο θα ειχα επιφυλλαξεις.

Πολλα φιλια!

Παλιά 29-03-09, 20:11   #189
KINDER

KINDER ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Marmota
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο KINDER

ΚΙNDER μου να σου κάνω μια ερώτηση; Είναι να διοριστεί στο δημόσιο μια φίλη μου και της ζητάνε να κάνει ακτινογραφία! Αυτή όμως δε θέλει γιατί φοβάται επειδή έχει κάνει πολλές στη ζωή της! Γιατί τη ζητάνε αυτή την ακτινογραφία; Ευχαριστώ!!!!!!!!!!!
Ο νομος οριζει πως στα απαραιτητα εγγραφα για τον διορισμο στο Δημοσιο πρεπει να περιλαμβανεται και μια γνωματευση /εκτιμηση ακτινογραφιας θωρακος απο ακτινολογο.
Αυτο γινεται κυριως για τον περιορισμο της διαδοσης συγκεγκριμενων πολυ μεταδοτικων λοιμωξεων (οπως η φυματιωση), οι οποιες προκαλουν αλλοιωσεις που απεικονιζονται στην Α/α θωρακος.
Φιλια!

Παλιά 29-03-09, 20:44   #190
Dinaki

Dinaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ευχαριστωωωωωωωωω παρα πολυ :P :P :P :P :P

Παλιά 29-03-09, 20:58   #191
KINDER

KINDER ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΡΟΥΜΠΗ
Kinder καλησπέρα θέλω να σε ευχαριστήσω για την πολύτιμη βοήθεια που προσφέρεις σε όλες τις κοπέλες, είσαι άξια συγχαρητηρίων!!!
Για να είμαι ειλικρινής ντρεπόμουν να σε ρωτήσω και μια κοπέλα είχε την καλοσύνη να με προτρέψει να απευθυνθώ στον φωτεινό παντογνώστη του φόρουμ
Στις 23/1 έκανα απόξεση μετά απο παλίνδρομο κύηση(1η εγκυμοσύνη) κι έκτοτε άφησα δυο κύκλους να περάσουν κι απο βδομάδα μπορώ να αρχίσω προσπάθειες. Το θέμα είναι οτι πριν δυο εβδομάδες έκανα γενική αίματος και είχα φεριτίνη 5,91 με φυσ. τιμές 13-150. Θα ήθελα, σε παρακαλώ, τη γνώμη σου για το αν ρισκάρω άλλη μια παλίνδρομη κι αν πρέπει να περιμένω 2 μήνες να ολοκληρωθεί η θεραπεία μου(παίρνω 2 φεοφόλ πρωι βράδι με πορτοκαλάδα). Καταλαβαίνω οτι ίσως υπάρχουν πιο σοβαρά και κοντά στην ειδικότητά σου θέματα κι ότι είναι κουραστικό,όσο καλή πρόθεση κι αν έχεις, να απαντάς σε όλα αυτά-δεν θα σε παρεξηγήσω καθόλου, αντίθετα θαυμάζω πολύ αυτό που κάνεις
Κοριτσακι μου γλυκο, λυπαμαι που η εγκυμοσυνη σου δεν ειχε ευτυχη καταληξη.
Η φεριτινη ειναι η αποθηκευτικη μορφη του σιδηρου στο σωμα και η τιμη της εκφραζει τα αποθεματα που υπαρχουν.
Η χαμηλη τιμη φεριτινης ειναι πολυ συχνο ευρημα, οχι μονο πχ σε πασχοντες απο σιδηροπενικη αναιμια, αλλα και σε περιπτωσεις φυσιολογικων τιμων σιδηρου και αιματοκριτη.

Ειναι δυσκολο και θελει πολυ χρονο για ν΄ανεβει η τιμη της φεριτινης.
Θεωρω πως ειναι ασκοπο να περιμενεις μεχρι να ανεβει η τιμη της προκειμενου να μεινεις εγκυος, ειδικα αν ο αιματοκριτης και ο σιδηρος σου ειναι εντος φυσιολογικων οριων και εφ'οσον ,ετσι κι αλλιως, λαμβανεις ειδικα συμπληρωματα.
Το εμβρυο κινδυνευει μονο απο σοβαρου βαθμου αναιμια και μεγαλη μειωση του αιματοκριτη.

Προσωπικα, ειχα παντα αιματοκριτη 38-40%, οριακα φυσιολογικη τιμη σιδηρου και φεριτινη γυρω στο 9-10.
Δεν αντιμετωπισα ποτε οποιοδηποτε προβλημα.
Στην εγκυμοσυνη, ο αιματοκριτης μου εφτασε μεχρι και 35% (λογω αιμοαραιωσης), ενω οταν γεννησα ηταν 37%.
Στην ιατρικη πραξη, πολυ συχνα βλεπω σε εξετασεις αιματος φεριτινη μικροτερη του 10, ειδικα σε γυναικες αναπαραγωγικης ηλικιας (απωλεια αιματος με την περιοδο).

Αν αυτο ειναι το μοναδικο παθολογικο ευρημα (και δε συνδυαζεται με μειωμενο αιματοκριτη ή σιδηρο), δε χρειαζεται να ανησυχεις, αφου ετσι κι αλλιως το αντιμετωπιζεις φαρμακευτικα.
Φιλακια πολλα!

(καλε οχι και "φωτεινος παντογνωστης".... )

Παλιά 29-03-09, 21:23   #192
gena

Περιοχή: επαρχία
gena ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

kinder,σε έχω ξανα-απασχολήσει κι εγώ..και σε ευχαριστώ κι εγώ με τη σειρά μου..θα σου πω γιατί..σερφάροντας στο inernet,-δεν αντιλέγω- μαθαίνεις, διαφωτίζεσαι, ανοίγεις ένα παράθυρο στην απορία ή το πρόβλημα σου.όμως πάντα ελλοχεύει και ο κίνδυνος μέσα στην ημιμάθεια σου και την αγωνία σου, να αγχωθείς, να μην καταλάβεις ακριβώς, και τα όμοια.. Φαίνεσαι ότι αγαπάς αυτό που κάνεις, το θεωρείς λειτούργημα, στο ύψος που πράγματι βρίσκεται..Σου εύχομαι τα καλύτερα, κάθε επιτυχία στην αποστολή και στη ζωή σου, γιατί φαινεσαι ανθρωπος ευαίσθητος αλλά και υπέυθυνος..να είσαι καλά!

θα 'ηθελα να μου δώσεισ πάλι τα φώτα σου για το εξής:
έχω 3 παλίνδρομες αποβολές στο ενεργητικο μου..με σύλληψη πάρα πολύ εύκολη. μου βρέθηκαν διεγερμένα τα ΝΚ και έκανα θεραπέια με γ- σφαιρίνη και στη διάρκεια της 3ης μόνο εγκυμοσύνης.έχω κάνει και άλλες εξετάσεις και έπαιρνα στην τελευταία μόνο ηπαρ'ινη, ασπιρίνη, κορτιζόνη αλλά δεν ήμουνα πάλι τυχερή.. σου τα ξαναέγραψα.άραγε χρειάζεται να κάνει και ο σύζυγόσ μου εξέτασεις με δεδομένο ότι έχουμε άμεση σύλληψη-δοξα τω θεώ...!;
κανένας επίσης δε μου είπε για τα αντιπατρικά εμβόλια, σημειωτέον ότι με παρακολουθεί μια καταρτισμένη γιατρόσ ,περιγενετική παθολογοανατόμος στην ειδικότητα, σε μεγάλη κλινική των Αθηνών..τι σχέση έχου ν τα αντιπατρικά με τα ΝΚ; Αν δε σε βάζω σε κόπο, όποτε μπορέσεις γράψε μου.Σ'ευχαριστώ και πάλι προκαταβολικά..!!
Ο χρήστης gena δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-03-09, 21:31   #193
ΡΟΥΜΠΗ

ΡΟΥΜΠΗ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Kinder μου είσαι αξιολάτρευτη!σε υπερευχαριστώ όχι μόνο για την άμεση και εμπεριστατωμένη σου απάντηση αλλά και για τον χρόνο που διέθεσες και την ευγένεια σου!
ο αιματοκρίτης μου αλλά και ο σίδηρος είναι παραδόξως σε πολύ καλά επίπεδα(σίδηρος 98, αιματοκρίτης 39,4) και μετά την απάντησή σου νιώθω ακόμη πιο καλά!!!
να χαίρεσαι το αγγελούδι σου ππου πρέπει να είναι πολύ περήφανο για μια τόσο καλή επιστήμονα και γλυκιά μανούλα!
φταίω εγώ, αν όλα πάνε καλά, να βγάλω το παιδί κίντερ έκπληξη
πολλά πολλά φιλάκια
Ο χρήστης ΡΟΥΜΠΗ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-03-09, 00:02   #194
nikijo

nikijo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

...γυρισε κ η νοσοκομα.... μετα απο ενα ομορφο διημερο... :P

Kinder μου.....μην φοβασαι τιποτα.... εγω ειμαι εδω....
Παλιά 30-03-09, 00:29   #195
fistikaki

fistikaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nikijo
.

Kinder μου.....μην φοβασαι τιποτα.... εγω ειμαι εδω....
κι εγω............
Ο χρήστης fistikaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-03-09, 09:15   #196
ΡΕΝΑΤΑ

ΡΕΝΑΤΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ρενατακι,
ο αιμολυτικος στρεπτοκοκκος αποτελει πολλες φορες στοιχειο της φυσιολογικης κολπικης χλωριδας, χωρις να χριζει συνηθως θεραπειας.
Εξαιρεσεις αποτελουν το στελεχος "β-αιμολυτικος στρεπτοκοκκος ομαδας Α" (που ειναι αρκετα επικινδυνο) και η περιοδος της κυησης.
Το να λαβεις αντιβιωση για την εκριζωση του πριν επελθει καποια εγκυμοσυνη, ειναι πολυ σωστο.
Η πενικιλλινη, η αμπικιλλινη και η αμοξυκιλλινη ανηκουν στην ιδια ευρυτερη κατηγορια αντιβιοτικων (β-λακταμες).
Ειδικοτερα, η αμπικιλλινη (pentrexyl) και η αμοξικιλλινη (amoxil) ειναι πολυ συναφεις χημικες ουσιες, με την ιδια αντιμικροβιακη δραση.
Η διαφορα τους εγκειται στη διαφορετικη φαρμακοκινητικη (δηλ. στον τροπο που απορροφωνται και μεταβολιζονται).
Η αμοξυκιλλινη εχει πολυ καλυτερη απορροφηση, οταν λαμβανεται απο το στομα, ενω η αμπικιλλινη απορροφαται καλυτερα σε ενδοφλεβια χορηγηση.
Επισης, η απορροφηση του amoxil δεν παρεμποδιζεται απο τη ληψη τροφης, ενω του pentrexyl μειωνεται.
Το να εχει το συγκεκριμενο στελεχος μικροβιου αντοχη στην πενικιλλινη (πραγμα πολυ συχνο), δε σημαινει πως θα εχει αντοχη και στην αμπικιλλινη ή την αμοξικιλλινη (αρκετα σπανιοτερο).
Μην ανησυχεις καθολου γι'αυτο (εκτος αν το αντιβιογραμμα γραφει "αντοχη και στην αμπικιλλινη").
Το πιθανοτερο ειναι πως με την αγωγη αυτη θα εκριζωθει το μικροβιο.
Προφανως ο γιατρος σου, θεωρωντας τη συνολικη εικονα, συνεστησε το συγκεκριμενο αντιβιοτικο, το οποιο ειναι και απο τα καλυτερα.
Οι αλλες ουσιες, στις οποιες ειναι ευαισθητο το μικροβιο, πιθανον να εχουν περισσοτερες παρενεργειες και, ισως γι'αυτο ο γιατρος σου προτιμησε το συγκεκριμενο φαρμακο.
Απλως φροντισε να τηρεις αυστηρα το χρονοδιαγραμμα ληψης των χαπιων και να διατηρεις καποια χρονικη αποσταση απο τα γευματα.
Επισης, το pentrexyl αντενδεικνυται απολυτα σε λοιμωδη μονοπυρηνωση.
Πολλα φιλακια, τρεχω να κοιταξω και τις αλλες ερωτησουλες...!! [/quote]

ΑΧ Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ KINDERAKI ΜΟΥ. ΤΕΛΙΚΑ ΟΝΤΩΣ ΤΟ ΑΝΤΙΒΙΟΓΡΑΜΜΑ ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟ ΕΙΝΑΙ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟ ΣΤΗΝ ΑΜΠΙΚΙΛΛΙΝΗ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ. ΠΟΛΥ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΟ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΟΥ. ΑΛΛΑ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΛΗΨΗΣ ΑΠΟ ΤΑ ΓΕΥΜΑΤΑ. ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΕΠΑΙΡΝΑ ΑΦΟΥ ΦΑΩ ΚΑΤΙ. ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ ΘΑ ΤΟ ΚΟΨΩ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ. ΕΧΩ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΑΠΟ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΒΡΑΔΥ. ΛΕΣ ΝΑ ΕΧΩ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ? Ή ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΜΑΣ ΕΚΑΝΕ ΖΗΜΙΑ ?
Παλιά 30-03-09, 14:23   #197
MARILI

Περιοχή: ΚΡΗΤΗ
MARILI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

KINDEROYLA

ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕΣ ΠΟΛΥ ΑΝ ΑΠΑΝΤΟΥΣΕΣ ΣΕ ΜΕΡΙΚΕΣ ΧΑΖΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ, ΠΟΥ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ.

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 28-2
ΕΠΑΦΕΣ 11 12 15 17-2
ΚΥΚΛΟΣ ΑΣΤΑΘΗΣ. ΣΥΝΗΘΩΣ 29 ΗΜΕΡΩΝ.

ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΧΩ ΖΑΛΑΔΕΣ ΓΙ¶ΥΤΟ ΕΧΩ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΕΛΠΙΔΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ.ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΑΚΟΜΗ ΤΕΣΤ.

ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ:

1.ΤΗΝ 29η ΗΜΕΡΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΕΝΙΩΣΑ ΠΟΝΑΚΙΑ ΣΤΗ ΚΟΙΛΙΑ ΣΑΝ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΠΕΡΙΟΔΟΣ.ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΚΥΚΛΟΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ 29 ΗΜΕΡΩΝ; ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΑΘΕ 29 ΘΑ ΑΛΛΑΖΩ ΜΗΝΑ;

2.Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΕΙ ΤΗΝ ΠΙΘΑΝΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΣΥΛΛΗΨΗΣ;

3.ΑΝ Η ΣΥΛΛΗΨΗ ΓΙΝΕΙ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΩΟΡΗΞΙΑ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΑΓΟΡΑΚΙ;

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!
Ο χρήστης MARILI δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-03-09, 15:30   #198
KINDER

KINDER ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ρενατα μου, μην ανησυχεις.
Απλως με τη ληψη τροφης μειωνεται κατα καποιο μικρο ποσοστο η απορροφηση του φαρμακου.
Καλο ειναι να υπαρχει μια αποσταση της ταξεως της μισης ωρας πριν και μετα.
Ολα καλα θα πανε!
Φιλια!

Παλιά 30-03-09, 15:32   #199
michel

michel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κιντερουλα,που εισαι παιδι,μου....σε ψαχνουμε παντου......οχ,επρεπε να το ειχες καταλαβει απο την πρωτη στιγμη,που εχεις μπλεξει,εδω,με μας,στο κλουβι με τις τρελές,που ολη την ωρα,ψαχνονται και εχουν μονiμα,χιλιαδες αποριες!!!!!!!

Τωρα που μπηκες στο χορό,θα χορεψεις,γιατι εχεις μεγαλη καρδια,καλη μου,αν ηταν οι γυναικολογοι μας,ετσι σαν και σενα,ολες θα ειμασταν πολυ ευχαριστημενες.Μπραβο σου,κοριτσαρα μου,που καταφερνεις καθε μερα να εισαι εδω,οταν σε χρειαζομαστε,και να μας εξηγεις με καθε λεπτομερεια,και με απλα λογια,τα "τι" και "πως"...που μας βασανιζουν.

Ισως εχεις γεννηθει για να γινει ιατρος γυναικολογος,αν και στην ειδικοτητα που διαλεξες,μπορει να εισαι ,ακομα καλυτερη,παντως σαν γυναικολογος,θα ησουν κορυφη.Εχεις μεγαλη υπομονη,μεγαλη καρδια και πολλες γνωσεις.Και παλι,ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ,ευχομαι ο Θεος να σου δωσει οτι καλυτερο στον κοσμο,Υγεια ,φυσικα,και μετα,ενα μωρακι ακομα(που ξερω οτι το θελεις πολυ!!!).

Κανονισε να τελειωσεις το διδακτορικο σου,και να ερθεις στην πολη μου να ανοιξεις ιατρειο(εστω και ακτινολογικο )...για να μπορω εγω να ερχομαι καθε μερα,να μου λυσεις τις αποριες που εχω,αλλα περι"γυναικολογιας"...γιατι αυτο με απασχολει τωρα.

Και οταν μεινω εγκυος και γεννησω με το καλο,θα σου στελνω ολες τις φιλες μου,που προσπαθουν να κανουν παιδια,και ειμαι σιγουρη οτι θα σε αποθεωσουν!!!!!!!

Σε ευχαριστω,και παλι,για τον χρονο που ξοδευεις για μας,,και το στερεις απο την οικογενεια σου.Αλλα,μαλλον σου αρεσει πολυ,και αυτο φαινεται απο τις απαντησεις σου.Δεν θα ηθελα να στεναχωριεσαι που δεν μπηκες νωριτερα εκεινη την ημερα,για να μου απαντησεις.

Ειμαι σιγουρη,ετσι ηταν γραφτο να γινει.Και θα σου πω γιατι το λεω αυτο.Ακου,εδω ,να δεις ,ειρωνεια της τυχης που εχω=την παρασκευη που μου ειχε πει ο ιατρος να κανω την πρεγνυλ,και ημουν σε διλλημα,περιμενοντας στον υπολογιστη ολο το απογευμα,κατα τις 18.30 ειπα να παω για καφε σε μια φιλη μου.Στις 7 παρα δεκα,ριχνω μια τελευταια ματια στο σαιτ,να δω,μηπως..

Φευγω ,λοιπον,παω για καφε,και στις 8 ωρα,εκει που επινα καφε,περασα απεναντι στο φαρμακειο,και εκανα την πρεγνυλ.
Στις 7 παρα δεκα οταν εγω εκλεινα το Η/Υ,εσυ ποσταρες την απαντηση,που περιμενα.
Ενα λεπτο αργοτερα,να ειχα φυγει,και θα ειχα προλαβει το μυνημα σου.Δεν πειραζει,μα καθυσηχασες τωρα,οτι δεν κινδυνευω,αν τελικα ηταν "νωρις" για πρεγνυλ.

Να σου πω τωρα και τις εξεληξεις,να μου πει και παλι την γνωμη σου=σημερα 11η μερα του κυκλου,ειδαμε στον υπερηχο,οτι εχω ενα μεγαλο 23χιλ,ενα αλλο,22χιλ. και ενα 19χιλ.
Αυτα δεν σκασανε με την πρεγνυλ,και ο ιατρος μου συνεστησε επαφες,απο σημερα μεχρι την τεταρτη,καθε μερα,για να πετυχουμε ,λεει,αυτο που ειναι 23χιλ.

Η αληθεια ειναι οτι,χθες στις 36 ωρες απο την πρεγνυλ,δεν ενιωσα τιποτα απολυτως,ουτε τσιμπιματακια...ουτε υγρα(αυτα τα ειχα χθες το απογευμα,αργα).Αυτο σημαινει οτι η ενεση δεν εκανε σωστα την δουλεια της?? στην ερωτηση μου,για το αν πρεπει να κανω και αλλη πρεγνυλ,ο ιατρος ειπε "οχι",και συνεστησε μονο "επαφες,και ο θεος βοηθος"

Οσο αφορα το μεγεθος του ωοθυλακιου,επεμενε οτι 3 χιλ/μερα μεγαλωνει και οτι ολα εγιναν σωστα,και "να μην διβαζω τοσο πολυ",ειπε(του ειπα οτι εχω βιβλια ιατρικης στην βιβλιοθηκη μου και διαβαζω ολη μερα-απο κει ξερω,και καλα,καποια πραγματα,και ρωταω...για να μαθω περισσοτερα)

Το ενδομητριο 7η μερα-5 χιλ. και σημερα 11η μερα-7 χιλ.Επισης και τα κολπικα υγρα,πολυ καλα ,ειπε.(αρκετα).

Εγω ομως το βρισκω λεπτο το ενδομητριο ,και του ζητησα να παρω ουτρογεσταν η κατι αλλο,αλλα δεν μου εδωσε τιποτα.Την πεμπτη δηλαδη 14η μερα,θα παω παλι να δουμε αν εχουν σκασει ολα τα ωοθυλακια(λες να ειναι απαραιτητο να παω...ετσι και αλλιως...οτι εγινε...εγινε....μονο υπομονη θα κανω να περασουν 14 μερες!!)

Απο αγχος...καλα παω!χαλαρη(νομιζω) ειμαι,πηγα και το διημερο μου,χωρις να σκεφτομαι και να πιεζω τις καταστασεις(τον συζυγο,ενωω)-δηλαδη"τωρα θελω σεξ,με το "ετσι θελω")..οχι.(οπως στους προηγουμενουε κυκλους..."ΤΩΡΑ πρεπει να το κανουμε,και δεν με νοιαζει αν εχεις ορεξη"-του ελεγα....

τι λες εσυ κινδερουλα μου,για ολα αυτα?
(εγω λεω ,αν δεν...και αυτο το μηνα,τον επομενο να παω για εξωσωματικη στο Ελενα)..αλλα...θα δουμε...μπορει κατι να εχει γινει......
Παλιά 31-03-09, 03:30   #200
KINDER

KINDER ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MARILI
KINDEROYLA

ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕΣ ΠΟΛΥ ΑΝ ΑΠΑΝΤΟΥΣΕΣ ΣΕ ΜΕΡΙΚΕΣ ΧΑΖΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ, ΠΟΥ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ.

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 28-2
ΕΠΑΦΕΣ 11 12 15 17-2
ΚΥΚΛΟΣ ΑΣΤΑΘΗΣ. ΣΥΝΗΘΩΣ 29 ΗΜΕΡΩΝ.

ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΧΩ ΖΑΛΑΔΕΣ ΓΙ¶ΥΤΟ ΕΧΩ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΕΛΠΙΔΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ.ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΑΚΟΜΗ ΤΕΣΤ.

ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ:

1.ΤΗΝ 29η ΗΜΕΡΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΕΝΙΩΣΑ ΠΟΝΑΚΙΑ ΣΤΗ ΚΟΙΛΙΑ ΣΑΝ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΠΕΡΙΟΔΟΣ.ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΚΥΚΛΟΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ 29 ΗΜΕΡΩΝ; ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΑΘΕ 29 ΘΑ ΑΛΛΑΖΩ ΜΗΝΑ;

2.Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΕΙ ΤΗΝ ΠΙΘΑΝΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΣΥΛΛΗΨΗΣ;

3.ΑΝ Η ΣΥΛΛΗΨΗ ΓΙΝΕΙ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΩΟΡΗΞΙΑ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΑΓΟΡΑΚΙ;

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!
Εισαι πολυ γλυκεια και οι αποριες σου δεν ειναι καθολου χαζες.

1. Η απαντηση ειναι οχι.
Οι πονοι αυτοι οφειλονται στην προοδευτικη διογκωση/διαταση της μητρας, η οποια ξεκιναει απο τη στιγμη της εμφυτευσης του γονιμοποιημενου ωαριου.
Ο κυκλος τυπικα καταργειται απο τη στιγμη της συλληψης.
Αν εισαι εγκυος (στο ευχομαι!), ως 1η μερα κυησης θα οριστει η 1η μερα της τελευταιας περιοδου, δηλ. η 28/2, και οι υπολογισμοι θα εχουν ως βαση αυτη την ημερα.

2. Ο προσδιορισμος της ημερας που εγινε η συλληψη -και συνεπως της πραγματικης ηλικιας του εμβρυου-θα γινει υπερηχογραφικα απο τον γιατρο σου, με βαση παραμετρους οπως το κεφαλουραιο μηκος του.

3. Αυτη ειναι μια επιστημονικη σκεψη που στηριζεται στο εξης:
Το φυλο του παιδιου προκυπτει απο το συνδυασμο του Χ χρωμοσωματος του ωαριου με το Χ ή το Ψ χρωμοσωμα του σπερματοζωαριου (ΧΧ=θηλυκο, ΧΥ=αρσενικο).
Υπο αυτη την εννοια, το σπερματοζωαριο ειναι ο καθοριστης του φυλου, αφου το ωαριο ειναι παντα Χ.
Τα Ψ σπερματοζωαρια ειναι μικροτερα σε μεγεθος (εχουν βραχυτερη ουρα), πραγμα που τα καθιστα ταχυτερα, ομως ειναι πιο ευαισθητα και ζουνε λιγοτερο.
Τα Χ σπερματοζωαρια ειναι μεγαλυτερα, και συνεπως βραδυτερα, αλλα πιο ανθεκτικα και ζουν περισσοτερο.
Συμφωνα λοιπον με τη συγκεκριμενη θεωρια, οταν η εκσπερματιση γινει ενω εχει γινει ηδη η ρηξη του ωοθυλακιου και υπαρχει διαθεσιμο ωαριο, τα Ψ σπερματοζωαρια, οντας πιο γρηγορα, προλαβαινουν και το γονιμοποιουν.
Αν η εκσπερματιση γινει 1-2 μερες πριν την ωορρηξια, επικρατουν τα Χ σπερματοζωαρια που ζουν περισσοτερο, ενω τα περισσοτερα Ψ εχουν πεθανει.
Σ'αυτα συνηγορει και μια σχετικη αριθμητικη υπεροχη των αρρενων εμβρυων, σε περιπτωσεις οπως η σπερματεγχυση, στις οποιες η εγχυση του σπερματος γινεται στη φαση της ωορρηξιας.

Η θεωρια ,αυτη, δεν εχει αποδειχτει επιστημονικα -αλλοι την αποδεχονται και αλλοι οχι.

Οι επαφες σας εγιναν μεσα στο γονιμο διαστημα.
Μακαρι να τα καταφερατε!
Πολλα φιλια!

Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές