Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Ιατρικά θέματα, Διάγνωση, Θεραπεία

Notices

Ιατρικά θέματα, Διάγνωση, Θεραπεία Εδώ θα βρείτε πληροφορίες για θέματα όπως ο αυτισμός, ο παιδικός διαβήτης, εμβόλια και πολλά άλλα σημαντικά θέματα.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 13-03-09, 12:53   #1
sisika

sisika ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Θυρεοειδής

Αποφάσισα να κάνω περαιτέρω εξετάσεις θυροειδή χωρίς να μου το προτείνει κάποιος γιατρός.Άπλά όγω του ότι ξεκίνησα θεραπεία με glucophage για πολυκυστικές,έπρεπε να κάνω ηπατικό έλεγχο και λέω δεν κάνω και αντισώματα θυροειδή?Μέχρι στιγμής έκανα τις 2 βασικές ορμόνες θυροειδή κ ήταν φυσιολογικές.
Ετσι έκανα...
1)Θυρεοσφαιρινικά αντισώματα (Anti-TG) και με ΦΤ 0-34 είχα 33.
2)Μικροσωμικά αντισώματα (Anti-TPO) και με ΦΤ 0-12 είχα 4
3)TSH (Θυρεοτρόπος ορμόνη) και με ΦΤ 0,4-4 είχα 1,68
4)FT4 (Θυροξίνη ελεύθερη) και με ΦΤ 0,8-2 είχα 1,5

Ανησυχώ για την ANTI-TG.Εχω πρόβλημα?Μήπως εκεί οφείλονται οι πολυκυστικες?
Ο χρήστης sisika δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 13-03-09, 13:03   #2
MIRIAM

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
MIRIAM ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Re: Εχω θυροειδή?

ΟΧΙ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ!!!

ΟΛΕΣ ΣΟΥ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΛΑΙΣΙΑ.
ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΙΣ ΔΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΥΠΟΥΛΗ ΑΣΘΕΝΕΙΑ Ο ΘΥΡΕΟΕΙΔΗΣ!!

ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΠΑΡΑΜΕΛΗΣΕΙΣ!!

ΣΟΥ ΜΙΛΑΩ ΕΓΩ ΠΟΥ ΠΑΡΑΛΙΓΟ ΝΑ ΠΕΘΑΝΩ ΑΠΟ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗ!!

ΠΑΡΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΕΝΟΣ ΓΙΑΤΡΟΥ.
ΓΙΑ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΤΕ!
Ο χρήστης MIRIAM δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-03-09, 13:13   #3
sisika

sisika ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ξέρουμε κανέναν καλό ενδοκρινολόγο στην Αθήνα?
Παλιά 13-03-09, 13:15   #4
Maggie

Maggie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλύτερα να πας σε έναν ενδοκρινολόγο, γιατί είναι ύπουλη ασθένεια. Αν θες κάνε και έναν υπέρηχο θυροειδή για να κρατάς μαζί σου όταν πας
Ο χρήστης Maggie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-03-09, 13:20   #5
sisika

sisika ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τους φοβάμαι τους γιατρούς βρε κορίτσια..........
Παλιά 13-03-09, 13:22   #6
Maggie

Maggie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Άμα τους φοβάσαι να κλείσεις ραντεβού το συντομότερο, τώρα που είσαι καλά και θα είναι ανώδυνη η επίσκεψη!
Παλιά 13-03-09, 13:33   #7
sisika

sisika ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Όταν λες ανώδυνη?Τι πονάει???
Παλιά 13-03-09, 13:37   #8
Maggie

Maggie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Όχι, Όχι...εννοώ ανώδυνη από ψυχολογική άποψη!

Δεν θα σου κάνει τίποτα σπουδαίο. Θα δει το λαιμό σου εξωτερικά μήπως είναι φουσκωμένος ο θυροειδής, θα σου πάρει την πίεση και θα σε ακροαστεί.
Παλιά 14-03-09, 18:27   #9
aimilia

aimilia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Οι τιμές σου είναι φυσιολογικές οπότε δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι. Όμως πάντα χρειάζεται να παρακολουθεί κανείς τέτοια πράγματα ειδικά εάν υπάρχει ιστορικό στην οικογένεια γιατί είναι κληρονομικό. Όταν πήγα στο γιατρό για υποθυρεοειδισμό έβαλε όλη την οικογένεια να κάνει εξετάσεις, γονείς και αδέλφια. Επίσης υπάρχουν και διάφορα συμπτώματα που εμφανίζονται ανάλογα με την πάθηση του θυρεοειδούς. πχ στην δική μου περίπτωση, πόνους στις αρθρώσεις, υπερβολική κόπωση, ταχυπαλμίες...Νιώθεις τίποτε περίεργο?
Αν χρειάζεσαι γιατρό ξέρω έναν στο Παγκράτι..
Ο χρήστης aimilia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-03-09, 19:44   #10
sisika

sisika ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εχει η μητέρα μου υποθυρεοειδισμό.Νιώθω κόπωση μεγάλη ώρες ώρες χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερος λόγος.Κάνω σχετικά συχνά γενικές εξετάσεις κ δεν έχει βρεθεί τπτ μέχρι στιγμής.Τώρα με άγχωσε η τιμή της ορμόνης αυτής.Στο Παγκράτι μένω,πες μου για τον γιατρό...
Παλιά 15-03-09, 05:27   #11
KINDER

Το avatar του χρήστη KINDER

Περιοχή: Πάτρα
KINDER ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κοριτσι μου,
οι τιμες που παραθετεις ειναι φυσιολογικες, οποτε ,προς το παρον, δε συντρεχει λογος ανησυχιας.
Επειδη ομως υπαρχει ιστορικο υποθυρεοειδισμου στην οικογενεια σου (μηπως HASHIMOTO?), και τα anti-TG ειναι φυσιολογικα μεν, οριακα δε, θα ηταν καλο να κανεις αλλη μια εξεταση σε διαστημα πχ 3-6 μηνων, για να σιγουρευτεις, αν και πραγματικα δεν πιστευω πως υπαρχει προβλημα.
Ενας υπερηχος θα αποκαλυψει τυχον οζους στην περιοχη, αν και δε θεωρω καθολου πιθανο ενα τετοιο ευρημα.
Στην περιπτωση σου, δεν ευθυνεται ο θυρεοειδης για το Συνδρομο πολυκυστικων ωοθηκων.

Παιδιά μας είναι τα παιδιά όλου του κόσμου.
Ο χρήστης KINDER δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-03-09, 07:55   #12
helen18

Το avatar του χρήστη helen18

helen18 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΚINDER,να σε ρωτήσω κι εγώ κάτι για να μην ανοίγω άλλο τόπικ,αφού δεν είναι κάτι σοβαρό.
Στην εγκυμοσύνη οι εξετάσεις αίματος ήταν φυσιολογικές.Όμως η μαμά μου έχει όζους,καθώς και 2 από τις αδερφές της.
Θα πρέπει να κάνω κι εγώ κάποιον υπέρηχο για όζους από την στιγμή που δεν νιώθω κάτι να με ενοχλεί στο λαιμό?
Η μαμά μου είχε ενοχλήσεις εκεί γι΄αυτό στο λέω.
( Συγνώμη για την κατάχρηση του τόπικ)

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06
Ο χρήστης helen18 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-03-09, 09:00   #13
sisika

sisika ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν θ'αντεξω να βρω κι άλλο πρόβλημα στην υγεία μου.Μ'έχει ρίξει που μ'έχει ρίξει το σύνδρομο πολυκυστικών,αν βρω κ θυροειδή θα σαλτάρω...
Δεν θα γινω εγω μανούλα ????????????
Παλιά 15-03-09, 09:13   #14
elenik

Το avatar του χρήστη elenik

elenik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μην ακουω κουλα . Εχω θυρεοειδη απο τα 22 μου νομιζω. Ολα μια χαρααν ελεγχεται απο γιατρο.
Εχω εναν πολυ καλο στην Νικαια αν σε βολευει στειλε μου πμ να σου στειλω τα στοιχεια

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!
Ο χρήστης elenik δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-03-09, 17:23   #15
KINDER

KINDER ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο helen18
ΚINDER,να σε ρωτήσω κι εγώ κάτι για να μην ανοίγω άλλο τόπικ,αφού δεν είναι κάτι σοβαρό.
Στην εγκυμοσύνη οι εξετάσεις αίματος ήταν φυσιολογικές.Όμως η μαμά μου έχει όζους,καθώς και 2 από τις αδερφές της.
Θα πρέπει να κάνω κι εγώ κάποιον υπέρηχο για όζους από την στιγμή που δεν νιώθω κάτι να με ενοχλεί στο λαιμό?
Η μαμά μου είχε ενοχλήσεις εκεί γι΄αυτό στο λέω.
( Συγνώμη για την κατάχρηση του τόπικ)
Καλη μου Helen,
το οτι υπαρχει θετικο οικογενειακο ιστορικο στην περιπτωση σου, δημιουργει μια σχετικα αυξημενη προδιαθεση ως προς τις αντιστοιχες νοσου του θυρεοειδους σε σενα και τις κορες σου, χωρις αυτο να σημαινει πως σιγουρα θα παρουσιαστει καποιο προβλημα.
Το ιδιο ισχυει και για καταστασεις οπως ο διαβητης, η υπερταση, η υπερχοληστερολαιμια κλπ, οι οποιες σχετιζονται με κληρονομικους-γενετικους παραγοντες.
Οι οζοι του θυρεοειδους μπορει να ειναι ασυμπτωματικοι, καθως και τοσο μικροι ωστε να μη μπορουν να ψηλαφηθουν απο καποιον μη ειδικο.
Η "ενοχληση" που αναφερεις πως ενιωθε η μαμα σου πιθανοτατα οφειλετο σε συμπτωματα πιεσης στις γειτονικες δομες απο τους διογκωμενους οζους.
Θεωρητικα, μονο με το οικογενειακο ιστορικο, χωρις κανενα συμπτωμα (πχ τοπικη ενοχληση ή συμπτωματα υποθυρεοειδισμου) και χωρις παθολογικες εξετασεις θυρεοειδικων ορμονων ή αυτοαντισωματων θυρεοειδους, δεν επιβαλλεται να γινει υπερηχος (ομως καποιος,ας πουμε, "ψειρας" μπορει να εκανε, για σιγουρια).
Στη θεση σου, θα το ειχα απλως υπ'οψιν σαν πιθανη προδιαθεση και ανα διαστηματα ,πχ 1-2 ετων, θα εκανα και μια εξεταση αιματος για θυρεοειδη (οπως και για σακχαρο, χοληστερινη,ουρικο κλπ) για να βεβαιωθω πως ο οργανισμος δουλευει ρολοι.

(....επισης, καποια στιγμη θα εκανα και εναν υπερηχο....καθοτι προσωπικα ειμαι λιγο ψειρας..... )

Παλιά 15-03-09, 18:18   #16
helen18

Το avatar του χρήστη helen18

helen18 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

KINTER μου,σ΄ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση.
Κάποια στιγμή θα πάω να΄κάνω μια εξέταση για να είμαι σίγουρη.

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06
Ο χρήστης helen18 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-03-09, 18:22   #17
KINDER

KINDER ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο helen18
KINTER μου,σ΄ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση.
Κάποια στιγμή θα πάω να΄κάνω μια εξέταση για να είμαι σίγουρη.
You're welcome doll!!

Παλιά 15-03-09, 18:36   #18
aimilia

aimilia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sisika
...Στο Παγκράτι μένω,πες μου για τον γιατρό...
sisika, καλησπέρα! σου έστειλα pm για τον γιατρό
Ο χρήστης aimilia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-05-10, 17:19   #19
Panagiotam

Panagiotam χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Δεν ήξερα που να γράψω για αυτό γράφω εδώ......
Έκανα τις εξετάσεις για τον θυροειδή και είδα δύο τιμές που με ανησύχησαν πολύ, το ΑΝΤΙ-ΤΡΟ----> 327,20 & ΤΟ ANTI-TG----->780,74.....
Τα άλλα ήταν TT3----0.73, T4---->5,90, TSH----->3,12.
Ας μου εξηγήσει κάποιος με απλά λόγια τι σημαίνει αυτό, γιατί αν κατάλαβα καλά έχω θυροειδή και έχω φοβηθεί πολύ γιατί είμαι 23 χρονών και δεν έχω ιδέα για αυτή την αρρώστια και ποίες οι συνέπειές της!
Περιμένω με αγωνία απάντησή σας,
Σας Ευχαριστώ πολύ!
Ο χρήστης Panagiotam δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-05-10, 18:43   #20
georgiamami

Το avatar του χρήστη georgiamami

Περιοχή: Σε μια γωνιά της Ελλάδας...ακόμα!!!!
georgiamami χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Panagiotam Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ήξερα που να γράψω για αυτό γράφω εδώ......
Έκανα τις εξετάσεις για τον θυροειδή και είδα δύο τιμές που με ανησύχησαν πολύ, το ΑΝΤΙ-ΤΡΟ----> 327,20 & ΤΟ ANTI-TG----->780,74.....
Τα άλλα ήταν TT3----0.73, T4---->5,90, TSH----->3,12.
Ας μου εξηγήσει κάποιος με απλά λόγια τι σημαίνει αυτό, γιατί αν κατάλαβα καλά έχω θυροειδή και έχω φοβηθεί πολύ γιατί είμαι 23 χρονών και δεν έχω ιδέα για αυτή την αρρώστια και ποίες οι συνέπειές της!
Περιμένω με αγωνία απάντησή σας,
Σας Ευχαριστώ πολύ!
Γεια σου Panagiotam. Εχω κανει θυρεοειδεκτομη και γνωριζω λιγα πραγματα. Στις εξετασεις που εκανες, εχει αναφορικα τις μεσες φυσιολογικες τιμες. Αναλογα με το εργαστηριο στο οποιο τις εκανες, σου διεχνει αν εισαι εντος ή εκτος των οριων.Οποτε θεωρω οτι και μονη σου μπορεις να διαπιστωσεις αν εχεις κατι αυξημενο ή μειωμενο απο το φυσιολογικο. Βεβαια αυτο δε σημαινει οτι πρεπει να μεινεις εκει. Θα δειξεις τα αποτρελεσματα σου στο γιατρο σου κι εκεινος ειναι ο καθολα αρμοδιος να σε κατευθυνει οπου χρειαζεται και αν χρειαζεται.
Ενδεικτικα θα σου πω τις Μ.Τ. στο δικο μου εργαστηριο :
Τ3 απο 0,8 ως 2,0
Τ4 απο 47 ως 125
TSH απο 0,4 ως 5,0
FT3 απο 1,8 ως 4,5
FT4 απο 10 ως 25
Για τις αλλες τιμες δε θυμαμαι.

Αν ο γιατρος σου πει οτι κατι συμβαινει, τα ξαναλεμε.Παντως ειναι κατι που αντιμετωπιζεται οποτε μην ανησυχεις. Οτι χρειαστεις, ρωτα με.

Ο χρήστης georgiamami δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-05-10, 19:54   #21
thea-yan

thea-yan χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Sisika, καλησπερα!
Οπως και ειπαν και τα υπολοιπα κοριτσια, το καλύτερο ειναι να πας σε κάποιον ειδικο. Το μονο που θελω να προσθέσω ειναι να κάνεις οπωσδήποτε και υπερηχο του θυρεοειδη γιατι η μαμα μου πριν 2 χρονια ανακαλυψε ότι εχει θυρεοειδη και αναγκαστηκε να τον βγαλει καθως τον ειχε χρονια αλλα καμια απο τις αιματολογικές εξετασεις που εκανε δεν εδειχνε απολυτως τιποτα! Δεν θελω να φοβισω καμια κοπέλα, αλλα θεωρω οτι για να εχει ο γιατρος ολοκληρωμενη εικονα θα πρεπει να γινει και υπερηχος. Μην στενοχωριεσαι, πολλες κοπέλες που εχουν θυρεοειδη ειναι μανουλες και αληθεια, αν τον διαγνωσεις νωρις και τον παρακολουθεις δεν υπαρχει λογος να ανησυχεις! Σου ευχομαι ολα να πανε καλά (που θα πανε) και να γινεις μανουλα οποτε το θελησεις!!!

Ο χρήστης thea-yan δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-05-10, 20:06   #22
georgiamami

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο thea-yan Εμφάνιση μηνυμάτων
Sisika, καλησπερα!
Οπως και ειπαν και τα υπολοιπα κοριτσια, το καλύτερο ειναι να πας σε κάποιον ειδικο. Το μονο που θελω να προσθέσω ειναι να κάνεις οπωσδήποτε και υπερηχο του θυρεοειδη γιατι η μαμα μου πριν 2 χρονια ανακαλυψε ότι εχει θυρεοειδη και αναγκαστηκε να τον βγαλει καθως τον ειχε χρονια αλλα καμια απο τις αιματολογικές εξετασεις που εκανε δεν εδειχνε απολυτως τιποτα! Δεν θελω να φοβισω καμια κοπέλα, αλλα θεωρω οτι για να εχει ο γιατρος ολοκληρωμενη εικονα θα πρεπει να γινει και υπερηχος. Μην στενοχωριεσαι, πολλες κοπέλες που εχουν θυρεοειδη ειναι μανουλες και αληθεια, αν τον διαγνωσεις νωρις και τον παρακολουθεις δεν υπαρχει λογος να ανησυχεις! Σου ευχομαι ολα να πανε καλά (που θα πανε) και να γινεις μανουλα οποτε το θελησεις!!!
thea-yan Η sisika εγραψε τελευταια φορα στις 13-3-2009. Αν απο τοτε δεν πηγε στο γιατρο, τωρα πως θα ειναι??? Ελπιζω να πηγε και να μην ειχε τιποτα απολυτως. Να ειναι καλα η κοπελα. Sori για την παρεμβαση. Καλα εκανες ομως και συστηνεις (γενικοτερα) να κανουν και υπερηχο οι κοπελες. Εγω δεν ηθελα να αναφερθω για να παει η Παναγιωτα στο γιατρο και να την παραπεμψει εκεινος ωστε να μην αγχωθει απο το φορουμ. Οχι οτι ειναι κατι σοβαρο αλλα ξερεις ... η αγνοια βαζει στο μυαλο υπερβολες και ασχετα.

Παναγιωτα, να μας ενημερωσεις αν εχεις την ευχαριστηση.

Παλιά 21-05-10, 01:22   #23
thea-yan

thea-yan χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο georgiamami Εμφάνιση μηνυμάτων
thea-yan Η sisika εγραψε τελευταια φορα στις 13-3-2009. Αν απο τοτε δεν πηγε στο γιατρο, τωρα πως θα ειναι??? Ελπιζω να πηγε και να μην ειχε τιποτα απολυτως. Να ειναι καλα η κοπελα. Sori για την παρεμβαση. Καλα εκανες ομως και συστηνεις (γενικοτερα) να κανουν και υπερηχο οι κοπελες. Εγω δεν ηθελα να αναφερθω για να παει η Παναγιωτα στο γιατρο και να την παραπεμψει εκεινος ωστε να μην αγχωθει απο το φορουμ. Οχι οτι ειναι κατι σοβαρο αλλα ξερεις ... η αγνοια βαζει στο μυαλο υπερβολες και ασχετα.

Παναγιωτα, να μας ενημερωσεις αν εχεις την ευχαριστηση.

πωπωωωωω... συγνωμη βρε κοριτσια, ουτε που ειδα την ημερομηνία...
Δεν το εγραψα για να τρομαξω τις κοπέλες, το εκανα καθαρα και μονο απο ενδιαφερον και για ενημερωση...
Και παλι συγνωμη αν αγχωσα την Παναγιώτα..

Ο χρήστης thea-yan δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-05-10, 01:35   #24
georgiamami

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο thea-yan Εμφάνιση μηνυμάτων
πωπωωωωω... συγνωμη βρε κοριτσια, ουτε που ειδα την ημερομηνία...
Δεν το εγραψα για να τρομαξω τις κοπέλες, το εκανα καθαρα και μονο απο ενδιαφερον και για ενημερωση...
Και παλι συγνωμη αν αγχωσα την Παναγιώτα..
Δεν πειραζει καλε. Τα λαθη για τους ανθρωπους ειναι. Στο κατω κατω, αλιμονο αν λαμβαναμε υποψη μονο αυτα που διαβαζουμε στο φορουμ. Μια γνωμη, ναι, να την παρουμε αλλα οχι και να μην παμε στο γιατρο!!!!!!!

Παλιά 21-05-10, 21:12   #25
mazi

Το avatar του χρήστη mazi

mazi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κορίτσια καλησπέρα.

Εγώ πιστεύω πως όλες οι κοπέλες πρέπει να κάνουμε έλεγχο στον θυροειδή μας μια φορά τον χρόνο έστω και για προληπτικούς λόγους. Οι αιματολογικές εξετάσεις, αν και είναι απαραίτητες, μόνες τους δεν αρκούν καθώς δεν μπορούν να δείξουν τα πάντα. Ο υπέρυχος είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ. Άλλωστε είναι η πιο ανώδυνη εξέταση.

Εγώ πρόσφατα είχα ένα πρόβλημα με τον θυροειδή μου και πήγα σε μια πολύ καλή γιατρό στην Νέα Σμύρνη (όποια κοπέλα ενδοιαφέρεται ευχαρίστως να της δώσω τα στοιχεία της).
Κορίτσια ξέρετε τι μου είπε? Ότι ο θυροειδής (όταν δεν παρακολουθείται) ευθύνεται για πάρα πολλές άλλες ανωμαλίες ακόμα και για αποβολές και πως όταν με το καλό μείνω έγκυος θα πρέπει να πάρω τηλέφωνο πρώτα την ενδοκρινολόγο μου και μετά τον γυναικολόγο μου!!! Φανταστείτε πόσο σημαντική είναι η παρακολούθησή του! Μου είπε επίσης πως αν και στις γυναίκες εμφανίζεται συχνότερα, παρ΄όλα αυτά είναι απαραίτητο να το ελέγχουν και οι άντρες. Είναι πάρα πολύ ύπουλη ασθένεια...

Δεν θέλω να τρομάξω καμοία κοπέλα αλλά μην ξεχνάτε πως η πρόληψη είναι η καλύτερη θεραπεία
Ο χρήστης mazi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-05-10, 21:53   #26
eliza k

Περιοχή: Kavala
eliza k χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή efthyrox

kalispera,
Exo aporia sxetika me ypo8yreoidismo(pou exo).Exo gennisei edo kai 2 mines peripou kai ka8oli yin diarkeia tis egkimosinis mou mou xorigouse i giatros m to efthyrox 75.piga omos proxthes kai mou eipe na to sinexiso gia akomi 6 mines xoris na kano exaraseis aimatos opos kathe fora pou me exetaze...
Ο χρήστης eliza k δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-05-10, 22:04   #27
georgiamami

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eliza k Εμφάνιση μηνυμάτων
kalispera,
Exo aporia sxetika me ypo8yreoidismo(pou exo).Exo gennisei edo kai 2 mines peripou kai ka8oli yin diarkeia tis egkimosinis mou mou xorigouse i giatros m to efthyrox 75.piga omos proxthes kai mou eipe na to sinexiso gia akomi 6 mines xoris na kano exaraseis aimatos opos kathe fora pou me exetaze...

Eliza
να σου ζησει καταρχην το μωρακι σου. Χωρις να γνωριζω την περιπτωση σου, θα ελεγα οτι ο γιατρος σου κανει ικασιες ή θελει να σταθεροποιηθουν οι ορμονες σου καθως ειναι πολυ νωρις ακομα απο τη γεννα και οπως γνωριζεις οιι ορμονες τρελαινονται στην εγκυμοσυνη.
Παρολαυτα ομως, θεωρω χωρις αυτο να σημαινει κατι, οτι θα επρεπε να εξετασεις τις ορμονες τωρα.
Γνωμη μου, μην αφησεις να περασει εξαμηνο. Εγω καηκα απο αυτο το "εξαμηνο". Το μονο που θα σου πω για να μπεις εντος ειναι οτι εκανα αφαιρεση, οι 2ες εξετασεις ηταν εντος και ο γιατρος ειπε μετα 6 μηνες επανελεγχο. Στους 5 εκανα και ημουν σε αθλια κατασταση χωρις συμπτωματα. Εκανα αλλους 5 μηνες να ισορροπησω με ολα τα κουσουρια που μου αφησε. Και ακομα παλευω να "με" φερω στα ισα μου.
Οποτε για προληπτικους λογους κανε μια FT3, FT4 & TSH. Τουλαχιστο αυτες.

Παλιά 24-05-10, 01:25   #28
Panagiotam

Panagiotam χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Georgia s'ayxaristw poly apla egrapsa giati eida tis fysiologikes times kai egw eixa 2 times ektos oriwn(ypshles) kai skefthka oti mporei na yparxei kapoios pou kserei......
S'eyxaristw kai pali
Ο χρήστης Panagiotam δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-07-10, 23:17   #29
sisika

sisika ουδετερη μηδέν
Unhappy

Τελικά δεν έκανα κάτι.Με παρακολουθεί ενδοκρινολόγος λόγω πολυκσυτικών ωοθηκων κα κανω καθε 6 μηνες εξετασεις.Βεβαια αυτο το μηνα η TSH ηταν εκτος οριων προς τα πανω,εγω ανησυχησα αλλα δεν μου ειπε κατι καθως οι FT3 και FT4 ήταν εντός ορίων.Εγω βεβαια εκλεισα να κανω κ υπερηχο και εκανα κ εξετασεις για αντισώματα.
Φοβαμαιιιιιιιιιιιιιιιιιι
Παλιά 01-07-10, 23:34   #30
Sugary

Sugary χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Georgiamami όταν λές ότι σου άφησε κουσούρια τι εννοείς?Ποιά μορφή θυροειδισμού είχες εσύ?
Και εγω βασανίζομαι τους τελευταίους 6 μηνες με θυροειδή που τρελλάθηκε!!!(εχω Χασιμότο εδώ και 2 χρόνια)......
Ο χρήστης Sugary δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-07-10, 02:14   #31
mother's heart

Το avatar του χρήστη mother's heart

Περιοχή: στους χτύπους της καρδιάς τους...!
mother's heart χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

αχ!να μαι κ γω!!να σας ζαλισω λιγακι??εεε??
γεννησα το 3ο μου παιδακι τον αυγουστο του 2009!τοτε ημουνα 71 κιλα!τον ιανουαριο εφτασα τα 64!κ μετα μεσα σε 3 εβδομαδες πηγα 54!κατεβαινα κ 1 κιλο το 3ημερο!πανικοβληθηκα!55 ημουνα στο λυκειο κ αναστατωθηκα οταν ειδα οτι ειμαι τοσο μετα απο 3 γεννες!σκεφτομουν οτι τα χανω λογω του οτι ολη μερα τρεχω κ δεν καθομαι καθολου κ επειδη θηλαζω!αλλα μια γνωστη μου με συμβουλεψε να παω για θυρεοειδη!πηγα κ τελικα μου ειπε ο γιατρος οτι ολα ειναι φυσιολογικα κ ειναι απ'το αγχος κ το τρεξιμο!αλλα ακομα δεν εχω ηρεμησει βρε κοριτσια!νιωθω περιεργα!
ερχεται εδω στο νησι μια φορα το διμηνο ενας γιατρος κ κανει υπερηχους,αλλα ολο το αναβαλλω.
λεω ε για να ειπε ο γιατρος οτι ειναι ενταξει,μην τα σκαλιζω!αλλα απ'οτι βλεπω ειναι απαραιτητος ο υπερηχος!δεν ειναι αρκετες οι αιματολογικες εξετασεις!
εχω κ καποια περιεργα συμπτωματα,αλλα δεν ξερω καν αν ειναι συμπτωματα θυρεοειδη!νιωθω συχνα φουντωση,πεφτουν τα μαλλια μου ενα χρονο σχεδον τωρα,τα βραδια που ξαπλωνω νιωθω την ανασα μου να κοβεται κ παιρνω βαθιες ανασες να την ξαναβρω κ επισης εχω πολλα πολλα νευρα!οχι φυσιολογικα νευρα!δεν μπορω να κρατηθω κ οταν με πιανουν νιωθω να φουντωνω κ να μην μπορω να συνελθω οσο κ να το παλευω!α!κ νιωθω συνεχως μια καταπτωση κ μια κουραση που δεν δικαιολογειται!δεν ξερω τι να πω!
σας εγραψα την ιστορια μου,γιατι ειδα οτι καποιες κοπελες γνωριζουν πολλα πραγματα!!συγνωμη αν σας κουρασα κ ελπιζω καποια κοπελα να με διαφωτισει!καπου ειχα διαβασει για συμπτωματα θυρεοειδη κ τα συνδυασα με τα δικα μου κ τρομοκρατηθηκα,αλλα δεν ξερω αν ισχυουν!

να σημειωσω οτι τωρα εχω μεινει σταθερη στα 54 κιλα απο τοτε!οποιαδηποτε συμβουλη θα ηταν σημαντικη!!
Παλιά 02-07-10, 08:22   #32
eleni kalamata

Περιοχή: kalamata
eleni kalamata χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλημερα κοπελα μου και να σου ζησουν τα αγγελουδια σου!!!
οι αιματολογικες δεν αρκουν οταν ειδικα εχεις και τετοια συμπτωματα. καλος ειναι και ενας υπερηχος. 1 φορα τον χρονο γινεται η εξεταση θυροειδη και φυσικα στις αιματολογικες κανεις Τ3, Τ4 αντιισωματα κλπ ε;για τα μαλλια δεν νομιζω οτι σχετιζεται με τον θυροειδη αλλα μηπως εχεις χαμηλο σιδηρο;η κουραση και ολα αυτα καπου χτυπανε..
Ο χρήστης eleni kalamata δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-07-10, 11:25   #33
mother's heart

Το avatar του χρήστη mother's heart

Περιοχή: στους χτύπους της καρδιάς τους...!
mother's heart χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eleni kalamata Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα κοπελα μου και να σου ζησουν τα αγγελουδια σου!!!
οι αιματολογικες δεν αρκουν οταν ειδικα εχεις και τετοια συμπτωματα. καλος ειναι και ενας υπερηχος. 1 φορα τον χρονο γινεται η εξεταση θυροειδη και φυσικα στις αιματολογικες κανεις Τ3, Τ4 αντιισωματα κλπ ε;για τα μαλλια δεν νομιζω οτι σχετιζεται με τον θυροειδη αλλα μηπως εχεις χαμηλο σιδηρο;η κουραση και ολα αυτα καπου χτυπανε..
ελενη μου ευχαριστω για την απαντηση!!
εκανα φετος Τ3,Τ4 κ αντισωματα κ μου ειπε ο γιατρος οτι ειναι φυσιολογικα κ φταιει το τρεξιμο!αλλα οταν διαβασα το θεμα εδω,σκεφτηκα να μην ξαναναβαλλω τον υπερηχο!!ειχα ''επαναπαυτει'' στην ιδεα οτι οι εξετασεις ηταν καλες!!θα το κανονισω το συντομοτερο!!
Παλιά 05-07-10, 14:54   #34
sisika

sisika ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πηγα εκανα υπερηχο θυρεοειδη ο οποιος εδειξε 3 οζους.Ξαναεκανα επαναληπτικη TSH καθως και αντισωματα θυρεοειδη.Ολα βγηκαν φυσιολογικα στις αιαμτολογικες.Ενας γιατρος που τα ειδε ειπε οτι δεν χρειαζομαι θεραπεια.
Πως γινεται αυτο κ μεταβαλλονται ετσι οι τιμες?
Παλιά 13-10-10, 14:23   #35
argyroula

argyroula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή όζος στο Θυροειδή

Καλημέρα! Είμαι καινούργια στο Φόρουμ... και έχω μια απορία:
Εδώ και 2 χρόνια παίρνω χάπια για το θυροειδή επειδή έχω ένα όζο, ενός εκατοστού. Κατά τ'άλλα οι εξετάσεις αίματος ήταν και εξακολουθούν να είναι φυσιολογικές. Πήγα όμως σε άλλο ενδοκρινολόγο και μου είπε ότι χωρίς να έχω καμία επίπτωση στον οργανισμό μου, δεν χρειάζεται να παίρνω το χάπι. Αρκεί βέβαια να κάνω συχνά υπέρηχο και εξετάσεις αίματος. ΤΖΑΜΠΑ δηλαδή το έπαιρνα 2 χρόνια???
Ο χρήστης argyroula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-01-12, 11:47   #36
mamavicky

Περιοχή: Ίλιον
mamavicky χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή καλημερα και καλη χρονια

μεσα στις γιορτες διαπιστωσαμε πως ο εφιαλτης της υπερτασης ξαναξεκινησε και δεν ξερουμε και ποσο καιρο την εχω-αν θυμαστε γεννησα με προεκλαμψια και νομιζα πως ημουν καλα μετα-
ο καρδιολογος προτεινει να ψαξω τον θυροειδη και ζηταω απο οποια κοπελα ξερει καποιον πολυ καλο γιατρο να μου συστησει.μενω ιλιον.θα ηθελα να κανω και εναν υπερηχο αλλα σε καποιον που να εμπιστευεστε.δεν ξερω αν ο ενδοκρινολογος μπορει να κανει η πρεπει να παω αλλου.
ευχαριστω.
Ο χρήστης mamavicky δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-01-12, 11:55   #37
katrindm

Το avatar του χρήστη katrindm

Περιοχή: Αττική
katrindm χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ο ενδοκρινολόγος είναι αρμόδιος για θυρεοειδή... Ξέρω έναν ενδοκρινολόγο στο 'Ιλιον, πάει ο σύζυγος για τον θυρεοειδή, και έναν στο Παγκράτι, πάω έγω (μου τον έχει συστήσει ο γυναικολόγος μου).... Θες να σου στείλω πμ για κάποιον από τους 2?
Παλιά 05-01-12, 12:18   #38
mamavicky

Περιοχή: Ίλιον
mamavicky χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

nai αν ειναι καλος. σε ευχαριστω πολυ!κανει και υπερηχο αυτος?
Ο χρήστης mamavicky δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-01-12, 12:23   #39
sofi@p

Περιοχή: Αθήνα
sofi@p ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mamavicky Εμφάνιση μηνυμάτων
nai αν ειναι καλος. σε ευχαριστω πολυ!κανει και υπερηχο αυτος?
ξέρω κι εγώ έναν στο Βύρωνα (Φιλολάου) που με παρακολουθούσε στην εγκυμοσύνη μου και κάνει τα πάντα, υπέρηχο, πίεση, ψηλάφιση, ως και επί τόπου έλεγχο σακχάρου κάνει. αν θες πες μου..

Ο χρήστης sofi@p δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-01-12, 12:39   #40
katrindm

Το avatar του χρήστη katrindm

Περιοχή: Αττική
katrindm χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sofi@p Εμφάνιση μηνυμάτων
ξέρω κι εγώ έναν στο Βύρωνα (Φιλολάου) που με παρακολουθούσε στην εγκυμοσύνη μου και κάνει τα πάντα, υπέρηχο, πίεση, ψηλάφιση, ως και επί τόπου έλεγχο σακχάρου κάνει. αν θες πες μου..
Και εμένα στην Φιλολάου είναι ,, μήπως εννοείς τον Πα.....ια?? Και εγώ εκεί πάω είναι πολύ καλός ....

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές