Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Η κορη μου χρησιμοποιει αρκετα το μαυρο στις ζωγραφιες της

Μερικες φορες νομιζω οτι το κανει και λιγο επιτηδες απο αντιδραση γιατι της λεω οτι αυτο ειναι χαζο χρωμα

Τωρα της εχω παρει ολους τους μαυρους μαρκαδορους για να δω την αντιδραση της αλλα δεν δειχνει να την ενδιαφερει

ειναι 4 ετων .

Ειναι προβλημα αυτο?

Θα πρεπει να παω σε παιδοψυχολογο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


οχι :D

 

ειναι ωραίο χρώμα το μαύρο.

κάνε ένα πειραμα βαλε οινόπνευμα σε ενα ποτηράκι

σε μια λουρίδα χαρτιού στη μια της άκρη βαλε μια μαυρη κουκίδα απο μαρκαδόρο

 

τοποθετησε τη λουρίδα χαρτιού μεσα στο ποτήρι με οινόπνευμα έστι ώστε μονο λίγο κάτω κάτω να ακουμπάει στο οινοπνευμα

 

η κουκίδα να μην ειναι ζωγραφισμένη κάτω κάτω αλλά ένα πόντο πιο ψηλά να μην ακουμπάει δηλαδή το οινόπνευμα.

παρατηρήστε τι θα γίνει μετά απο λίγη ώρα.

 

το μαύρο εμπεριέχει όλα τα χρώματα μέσα του.

 

είναι μυστηριώδες είναι περίεργο.

 

είχα την ίδια συζήτηση και με μια μαμά ενός 3 χρονου κοριτσιού τις προάλλες.

 

μην της παίρνεις το μαυρο χρωμα αφου έτσι θελει να εκφραστεί.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

οχι :D

 

ειναι ωραίο χρώμα το μαύρο.

κάνε ένα πειραμα βαλε οινόπνευμα σε ενα ποτηράκι

σε μια λουρίδα χαρτιού στη μια της άκρη βαλε μια μαυρη κουκίδα απο μαρκαδόρο

 

τοποθετησε τη λουρίδα χαρτιού μεσα στο ποτήρι με οινόπνευμα έστι ώστε μονο λίγο κάτω κάτω να ακουμπάει στο οινοπνευμα

 

η κουκίδα να μην ειναι ζωγραφισμένη κάτω κάτω αλλά ένα πόντο πιο ψηλά να μην ακουμπάει δηλαδή το οινόπνευμα.

παρατηρήστε τι θα γίνει μετά απο λίγη ώρα.

 

το μαύρο εμπεριέχει όλα τα χρώματα μέσα του.

 

είναι μυστηριώδες είναι περίεργο.

 

είχα την ίδια συζήτηση και με μια μαμά ενός 3 χρονου κοριτσιού τις προάλλες.

 

μην της παίρνεις το μαυρο χρωμα αφου έτσι θελει να εκφραστεί.

 

 

 

 

Διαβαζοντας αυτο

«Οι επιλογές των χρωμάτων»

Όταν χρησιμοποιούνται πολλά χρώματα με μέτρια συχνότητα σε κάθε ζωγραφιά συνήθως δηλώνεται: ηρεμία και ευχαρίστηση με το μπλε και το πράσινο, εξωστρέφεια και δυναμισμός με το κίτρινο, ζωντάνια και ενεργητικότητα με το κόκκινο, προβληματισμός με το μαύρο. Αν κάποιο από τα χρώματα επιλέγεται για το μεγαλύτερο μέρος της σχεδίασης σε μια ζωγραφιά θα πρέπει να αναρωτηθούμε: για φόβο ενούρησης με έντονη χρήση του μπλε, για θυμό, ένταση ή οργή με το κόκκινο, για κακή σχέση με τον πατέρα με το κίτρινο, για φόβο και ανασφάλεια με το μαύρο, για αίσθημα ανεπάρκειας ή θλίψης με το μοβ.

 

αναρωτιεμαι αν εχει να κανει με φοβους και ανασφαλειες και προβληματισμους

Τι απο αυτα μπορει να εχει ενα τετραχρονο παιδακι που δεν του λειπει τιποτα?

Μηπως εχει να κανει με το γεγονος οτι ειναι το μονο χρωμα που μπορει να καλυψει ολα τα αλλα?

Οσο για το πειραμα ...

και μενα ειναι το αγαπημενο μου χρωμα...

Ισως να το καταλαβαινει ...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ εχω αυτή την απορία για τη μια κόρη μου. Σε λίγο θα γίνει 3ών ετών και η προτίμησή της στο μωβ και το μπλε σκούρο είναι έκδηλη. Η λατρεία της όμως είναι το μαυρο!

 

Να πω ότι για μια στιγμή μπήκε στο μυαλό μου μήπως αυτό σημαίνει κάτι, αλλά μετά σκέφτηκα.... πως χρώμα είναι και αυτό! Αν δηλαδή είχε αγαπημένο χρώμα το κόκκινο ή το πράσινο θα αγχωνόμουν; Μάλλον όχι! Άρα ... εξισώνω και το μαύρο με τα άλλα χρώματα και διώχνω το άγχος. (Λέτε να ξανάρθει; :roll: ) Πιστεύω επίσης πως απλά ακόμα το μαθαίνει κι αυτό όπως και τα άλλα χρώματα.

 

Για να δούμε MakMarAn...... το μέλλον θα δείξει για το αν σημαίνει κάτι ή όχι! :wink:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5;! Όχι... :D Μάλλον κάτι μπέρδεψες στο μέτρημα... :lol: 4 είναι τα πιτσιρίκια. Για το δεύτερο μην το σκέφτεσαι καθόλου! Να το κάνεις... Θα είναι το καλύτερο δώρο που μπορείς να κάνεις στο παιδάκι σου. Το βλέπω κάθε μέρα. Είναι πραγματικά ευτυχισμένα τα παιδιά για την ύπαρξη των αδερφών τους. Αξίζει και τον κόπο και την κούραση και το οικονομικό στρίμωγμα.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Όταν πήγαινα γυμνάσιο η καθηγήτρια μας στα καλλιτεχνικά (με σπουδές στη Σχολή καλών τεχνών στο Παρίσι) μας είχε πει το εξής:

 

"Το μαύρο είναι το καλύτερο χρώμα, γιατί ακόμα και όταν το κοιτάς μόνο του (εννοούσε ένα χαρτί βαμμένο όλο μαύρο) έχει βάθος και προοπτική.

 

Κανένα άλλο χρώμα δεν το κάνει αυτό όταν είναι μόνο του σε ένα χαρτί!!!"

 

 

Μάλλον κάτι θα ήξερε?

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι μέσα στο θέμα....

η δική μου μάλλον το δοκίμαζε το χρώμα. Τώρα έχει πάρει το μπλέ και το ξεζουμίζει... εχθές είχε το κόκκινο. Μάλλον φάση ήταν η δική μας. :wink:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημερα και απο εμενα. ειμαι νεο μελος και χωρισμενη περιπου 2 1/2 χρονια. εχω ενα αντρακι που τωρα πηγε στον παιδικο. σημερα η δασκαλα του μου ειπε πως τις περισσοτερες φορες ζωγραφιζει κυριως με μαυρο χρωμα, οχι πως δεν το ειχα παρατηρησει στο σπιτι μας αλλα αυτη η επιβεβαιωση απο το σχολειο με προβληματισε πολυ γνωριζοντας πως αυτο δηλωνει συναισθηματα. οι σχεσεις με τον μπαμπα του μικρου εχουν πια ηρεμησει αφου χωρισαμε οταν το παιδι ηταν τριων μηνων! τον πηρα και εφυγα βλεποντας πως αυτη η σχεση μαλλον κακο θα εκανε σε ολους μας και βεβαια δικαιωνομαι καθε μερα. η ερωτηση μου ειναι η εξης: πρεπει να κανω κατι η να αρχισω απο τωρα τους παιδοψυχολογους; ξεχασα να σας πω πως ο μικρος ειναι ζορικος γενικως και εννοω οτι διεκδικει εντονα οτι θελει και ξερει να το παιρνει. κανω οτι μπορω και το ψαχνω οσο μπορω αλλα οταν βλεπω περιεργα οπως αυτο με πιανουν οι ενοχες μου. αυτο που πιστευω ειναι πως ο μικρος κουβαλαει θυμο και νομιζω πως τον κουβαλαει απο την κοιλια . . .

συγνωμη εαν σας κουρασα, για πρωτο μηνυμα μαλλον μεγαλουτσικο, περιμενω τις γνωμες σας οι οποιες με εχουν βοηθησει και σε αλλα πολλα...

ευχαριστω που με διαβασατε!:P

Link to comment
Share on other sites

θα προτεινα να μιλησεις σε καποιον γαι να ηρεμησεις κ να βοηθηθεις εσυ..κυριως στο θεμα της πειθαρχιας που λες..κ εγω στο σχολειο το βλεπω αυτο σε ενα παιδι..προς το παρον ξερω οτι εχει λιγο αγχος κ προβληματα μαθησιακα αλλα ειναι νωρις ακομα να εχω γενικη εικονα.μπραβο που το παρατηρησε κ το ειπε η δασκαλα.ισως ομως να μην σημαινει τιποτα.ισως να του αρεσει ο μπατμαν!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα πρότεινα να μιλήσεις με κάποιον ειδικό. Δεν είναι κακό, ίσα ίσα θα βοηθείς και εσύ και το μωρό. Ξέρω πως μια μέθοδος για να εκμαιεύσουν συναισθήματα και ψυχολογική υγεία είναι μέσα από τις ζωγραφιές, χρώματα και παραστάσεις. Μην ανησυχείς όλα θα πάνε καλά.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

δεν τον ξερει τον μπατμαν ουτε τριων δεν ειναι, στον παιδικο συμβαινουν ολα αυτα τα τρομερα! τα στρουμφακια και τον μπομπ τον μαστορα. σκεψου να ηξερε και τον μπατμαν πως θα ημουνα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι μου θυμισες τωρα τραυματικη εμειρια .οταν πηγαινα (εγω) νηπιο μας ειχε δωσει η δασκαλα ενα τυπωμενο αλογο να το ζωγραφισουμε ολα τα παιδακια το εκαναν κοκινο κιτρ. πρασ. κτλ εγω μαυρο! αποτελεσμα μ κοροιδευαν πολυ χα χα εν υπαρχει μαυρο αλογο!!! ΥΠΑΡΧΕΙ τους ελεγα, κοκκινο κιτρ. πρασ. δεν υπαρχει κτλ κτλ. η μανα μου με πηρε με κλαμματα εκεινη την μερα. απλη λογικη παιδι μου εγω ημουν λαθος η ολα τ΄αλλα???? υπαρχουν κ μαυρα πραγματα σε αυτον τον κοσμο! παντως να ξερεις οτι κ εγω παιδι χωρισμενων γονιων ειμαι κ μαλιστα ειχε συμβει εκεινη την χρονια... κοιταξε το αλλα μην φρικαρεις.μεγαλωνοντας ολα τακτοποιουνται στο μυαλουδακι τους - ΜΑς.

μια χαρα βγηκα (νομιζω) κ πιο συνηδειτοποιημενη απ αλλους που ξερω με 2 γονεις. ας ειναι καλα η μανουλα μου φυσικα. ΑΚΟΥ πρασινα αλογα!!!!!

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω κοριτσια ολες σας προσπαθω να μην φρικαρω πολυ ειναι που ειναι το πρωτο μου και απο οτι φαινεται και το τελευταιο, ειναι και λιγο "πειραματοζωο" πανω του μαθαινω και εγω να ειμαι μανουλα. και καλα στα υπολοιπα ανηψια και βαφτιστηρακια οταν ομως βλεπω τετοια στο δικο μου... τι να πω απλα φοβαμαι. σας ευχαριστω πολυ παντως και βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Liana tra καλημέρα!!! Είμαι και εγώ μια μαμά που το βλασταράκι της σχεδόν όλη την περσυνή χρονιά διάλεγε το χρώμα μαύρο όταν ήθελε να ζωγραφίσει. Πάντα όμως ότι και να ζωγράφιζε...έχοντας ακούσει και εγώ όλα αυτά περί έκφρασης συναισθημάτων μέσω της ζωγραφικής κόντεψα να τρελαθώ. Το έψαξα με την παιδοψυχολόγο του σχολείου, το συζήτησα με τη δασκάλα του και αποφάσισα όπως λέει και κάποια άλλη κοπέλα παραπάνω να το αντιμετωπίσω σαν ένα απλό χρώμα. Όπως υπάρχουν όλα υπάρχει και αυτό. Στη συνέχεια έμαθα ότι συνήθως τα αγόρια περνούν αυτή τη φάση με το μαύρο που αγγίζει τα όρια της ''εμμονής'' μερικές φορές. Μετά το μαύρο περάσαμε στο γκρι και καφέ και τώρα να δεις κάτι αριστουργήματα που λαμβάνω καηθημερινά με μπλε-κόκκινα-πράσινα :D:D Θα σου έλεγα ότι αν δεν έχεις άλλα δέιγματα να μην ανησυχήσεις αφού όπως λες έχετε βρει τις ισορροπίες σας και κυρίως να μην τον πιέζεις να διαλέξει άλλο χρώμα.

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν θεωρώ ότι το να ζωγραφίζει με μαύρο χρώμα σημαίνει κάτι, ειδικά σε αυτή την ηλικία που το παιδί δεν το έχει συνδέσει με κάτι πένθιμο, να το πω έτσι...

Πιθανόν να προσπαθεί να τον αποτρέψει η δασκάλα από το να χρησιμοποιεί αυτό το χρώμα και τελικά ο μικρός να επιμένει να το διαλέγει. Το σκέφτηκες αυτό? Αλλά και έτσι να μην είναι δεν θεωρώ ότι σημαίνει κάτι. Αμάν πια με αυτή τη φοβία για το μαύρο (δεν μιλάω για σένα).

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

ειχε και αλλα θεματα σχετικα και το εβαλα και σε λαθος τοπικ? το λενε? συγνωμη θα ειμαι πιο προσεκτικη με βοηθησανε αρκετα θα ελεγα οτι διαβασα σας ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπερα,ειμαι εκπαιδευτικος και συχνα με απασχολει το γιατι καποιοι μαθητες μου προτιμουν το μαυρο χρωμα για τις ζωγραφιες τους,ενας μαθητης μου ζωγραφιζει παντα με μαυρο,παρατηρωντας τη συμπεριφορα του διαπιστωσα οτι ειναι ενα παιδι πολυ χαρουμενο και αισιοδοξο.Αποφασισα λοιπον να ψαξω γιατι προτιμα το μαυρο και τον ρωτησα,στην αρχη μου ελεγε οτι δεν ξερει,αργοτερα μου ελεγε οτι ειναι το αγαπημενο του χρωμα και συχνα σε συνομιλιες με τους συμμαθητες του ελεγε ''το μαυρο ειναι το πιο ωραιο χρωμα''.Με τον καιρο μιλουσε περισσοτερο και προσφατα μου ειπε ξεκαθαρα οτι του αρεσει γιατι μαυρη ειναι κ η μασκα του μπατμαν ο οποιος ειναι ο αγαπημενος του ηρωας.Θα σε συμβουλευα λοιπον να μην προσπαθεις να αποτρεψεις το παιδι σου απ το να ζωγραφιζει με μαυρο,καλο ειναι να μην δημιουργουμε στα παιδια προκαταληψεις για τα χρωματα.Οι μεγαλοι βαζουμε με το μυαλο μας διαφορα αλλα η απαντηση του παιδιου μπορει να μας λυσει ολες τις αποριες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...