Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σαλπιγγογραφια.......φιλεναδες τα φωτα σας!!!


Recommended Posts

Καλημερα!!!

Εχθες το απογευμα εκανα υστεροσαλπιγγογραφια στο Ιασω!!

Πηγα αρκετα αγχωμενη και τρομοκρατημενη μπορω να πω.......

Τελικα η διαδικασια κρατησε το πολυ 5 λεπτα!! :shock:

Δεν ηταν οπως το περιμενα!!!!!

Πονεσα ελαχιστα........οταν μου εριχνε το υγρο,αισθανομουν ενα μικρο καψιμο!

Μια φορα πονεσα αρκετα,σαν πολυ εντονος πονος περιοδου,αλλα κρατησε δευτερολεπτα!!

Την εξεταση μου την εκανε γυναικα γιατρος και μαλιστα νεαρη,οπου με βοηθησε παρα πολυ και ειχα περισσοτερο ανεση και εμπιστοσυνη,επειδη ηταν γυναικα και τετοιες στιγμες μονο μια γυναικα σε καταλαβαινει!!!!

Λοιπον το αποτελεσμα εχει ως εξης......

 

Η μητρα βρισκεται υπο καμψη και σε αριστερη πλαγια κλιση.

Απο τον ελεγχο της ενδομητριου κοιλοτητας δεν αναδεικνυονται σταθερα ελλειμματα σκιαγραφησεως ή εντυπωματα.

Αμφοτερες οι σαλπιγγες ελεγχονται με ικανοποιητικο ευρος και ευχερη διοδο

του σκιαγραφικου μεσου προς την περιτοναικη κοιλοτητα,με μολις υποσημαινομενη

κατακρατηση της σκιαγονου ουσιας στις κωδωνικες μοιρες των σαλπιγγων αμφω.

Κλινικη αξιολογηση των ευρηματων.

 

Εχορηγηθει ιατρικη συνταγη.

 

Αυτα μου εγραψαν και μου εδωσαν να παρω για 4 μερες τα χαπακια VIBRAMYCIN 100mg.

Στο Ιασω δεν μου εξηγησε κανενας και μου ειπαν οτι εχει ενημερωθει ο γιατρος μου.Τον πηρα το πρωι και ειναι σε τοκετο και οπως καταλαβαινετε εχω αγωνια ,γιατι δεν καταλαβα και πολλα.... :oops:

Γι αυτο οποια φιλεναδα μπορει να με βοηθησει........ας προσελθει!! :wink::D

 

Υ.Γ. Δυο ωρες πριν την εξεταση,ειχα παρει 2 buskopan Plus!!!Μπορει να επαιξαν μεγαλο ρολο στο οτι δεν πονεσα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μπράβο σου που δεν πόνεσες Κατιούλα μου!!

 

Η διάγνωση είναι σχεδόν ίδια με τη δική μου, μόνο που σε εμένα γραφει μήτρα σε αριστερή θέση...

 

Αχ ναι Πολυ μου,την περιμενα πολυ χειροτερη!!!

Δηλαδη η εξεταση ειναι καλη???

Link to comment
Share on other sites

Αφού γράφει... Αμφοτερες οι σαλπιγγες ελεγχονται με ικανοποιητικο ευρος και ευχερη διοδο.. αυτό μας νοιάζει!!! :wink::wink:

 

Απλώς η αριστερή θέση μου έχει κολλήσει εμένα!!! Ρε μπας και γι'αυτό καθυστερούμε???

 

Ρώτα τον κι εσύ να δούμε τι θα μας πούνε και να συγκρίνουμε...

Link to comment
Share on other sites

Αφού γράφει... Αμφοτερες οι σαλπιγγες ελεγχονται με ικανοποιητικο ευρος και ευχερη διοδο.. αυτό μας νοιάζει!!! :wink::wink:

 

Απλώς η αριστερή θέση μου έχει κολλήσει εμένα!!! Ρε μπας και γι'αυτό καθυστερούμε???

 

Ρώτα τον κι εσύ να δούμε τι θα μας πούνε και να συγκρίνουμε...

 

Να δεις ,που θα παιζει ρολο και η σταση!!!

Παρ ολο που το κοροιδευουν μερικοι!!

Θα ρωτησω τον γιατρο.....μολις καταφερω και τον βρω!!! :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα μου φαίνετε καλή, για την μήτρα δεν ξέρω να σου πω.... έχω και στο αυτοκίνητο την δική μου για να συγκρίνω!!!!

την αντιβίωση την είχα πάρει και εγώ 2 μέρες πριν την σαλπιγγογραφία και την συνεχισα και 2 μέρες μετά.....

όλα καλά θα πάνε τώρα μετά την σαλπιγγογραφία προσπαθείστε εντατικά και θα έρθει!!!! :wink:

lRZRp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Κάτια. Ενστικτωδώς πιστεύω ότι τα αποτελέσματά σου είναι καλά. Τώρα όσο για την κάμψη δεν γνωρίζω αν παίζει κάποιο ρόλο ή όχι. Εμένα ο γιατρός μου λέει ότι έχω πρόσθια κάμψη και όταν τον ρώτησα τί σημαίνει αυτό η απάντηση ήταν "Αδιάφορο. Έτσι πληροφοριακά" Τώρα τί να σου πώ? Εύχομαι πάντως και ο γιατρός σου να στα πει ΟΚ.

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Κατιούλα μου γλυκιά.Καταρχήν χαιρομαι παρα πολύ που δεν περασες και εσυ τα παρατραγουδα της Πολυ μας!!!

Διαβαζοντας τη διαγνωση που σου κανανε δεν βλεπω τιποτα ανησυχητικό!

Το μόνο που δεν γνωρίζω ειναι αυτο με την κλήση της μητρας αν δημιουργει προβλημα στη συλληψη.Δεν το νομίζω όμως!!Αυτο θα το μαθουμε συντομα.

Ποτε θα ξαναπάρεις το γιατρο σου???

Απο τον ελεγχο της ενδομητριου κοιλοτητας δεν αναδεικνυονται σταθερα ελλειμματα σκιαγραφησεως ή εντυπωματα.

 

Απο αυτό καταλαβαινω οτι το ενδομητριο σου ειναι καθαρό!

 

 

Αμφοτερες οι σαλπιγγες ελεγχονται με ικανοποιητικο ευρος και ευχερη διοδο

του σκιαγραφικου μεσου προς την περιτοναικη κοιλοτητα,με μολις υποσημαινομενη

κατακρατηση της σκιαγονου ουσιας στις κωδωνικες μοιρες των σαλπιγγων αμφω.

 

Και απο αυτο καταλαβαίνω οτι οι σαλπιγγες ειναι αρκετα ανοιχτες ωστε να μην υπαρχει προβλημα της κυκλοφοριας του ωαριου :P:P:P

γιατί εγώ ότι ονειρευόμουν στην ζωή μου ,το έχω βρει σε εσενανε ψυχή μου και έχω τα πάντα πια!!!

η πεταλουδίτσα μου γεννήθηκε στις 23/9/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχω και τις ακτινογραφιες και δεν καταλαβαινω τιποτα ρε γμτ!!!

Κι αυτος ο γιατρος.....σημερα βρηκε να εχει τοκετο!!! :lol::lol:

Η γραμματεας του ,μου ειπε οτι μαλλον αυριο θα με παρει τηλ!!! :mad:

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤΙΟΥΣΚΑΚΙ, ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ, ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΟΤΕ. ΑΠΟ ΤΑ ΛΙΓΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΟΜΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ! ΛΙΓΗ ΥΠΟΜΟΝΗ ΝΑ ΣΤΟ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ! :D ΜΠΡΑΒΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ! ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΧΡΟΝΟΥ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΟ ΜΠΕΜΠΕ! :wink:

yZX6p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ Μακ μου!!!!!

Και σενα και ολα τα κοριτσια που με βοηθατε και με στηριζετε!!!!! :D

Για να δουμε τωρα ,τι θα γινει για στο επομενο 3μηνο!!!! :roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ κοριτσάκι μου καταλαβαίνω ότι όλα είναι καλά!Θα μιλήσεις βέβαια και με τον γιατρό σου που είναι και ειδήμων επι του θέματος αλλά εγώ με αυτά τα αποτελέσματα βλέπω έναν πελαργό που έχει αποστολή στην υπέροχη οικογένεια σου!Να είσαι καλά ! :P:P:P

 

Είναι θέμα χρόνου να γίνω κι εγώ μανούλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Κατιούσκα θα συμφωνήσω με τις υπόλοιπες κοπέλες...Εσένα σε ενδιαφέρει ότι οι σάλπιγγες είναι ανοιχτές.. :wink: Όλα θα πάνε κατ ευχήν τώρα....Χαλάρωσε γιατί τώρα ξέρεις ότι δεν έχεις πρόβλημα και όλα θα πάνε καλά :D

VxpTp3.png

lewJp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ κοριτσάκι μου καταλαβαίνω ότι όλα είναι καλά!Θα μιλήσεις βέβαια και με τον γιατρό σου που είναι και ειδήμων επι του θέματος αλλά εγώ με αυτά τα αποτελέσματα βλέπω έναν πελαργό που έχει αποστολή στην υπέροχη οικογένεια σου!Να είσαι καλά ! :P:P:P

 

1082743n9sylta7q3.gif

Link to comment
Share on other sites

Κατιούσκα θα συμφωνήσω με τις υπόλοιπες κοπέλες...Εσένα σε ενδιαφέρει ότι οι σάλπιγγες είναι ανοιχτές.. :wink: Όλα θα πάνε κατ ευχήν τώρα....Χαλάρωσε γιατί τώρα ξέρεις ότι δεν έχεις πρόβλημα και όλα θα πάνε καλά :D

 

 

778336dqwuy56jbg.gif

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο γιατρος μου ειχε πει οτι αν η μητρα εχει κλιση προς τα πισω εισαι στο ποσοστο 20% (η μπροστα κλιση ειναι περιπου 80% των γυναικων) και απλως εχεις μια μικρηηη δυσκολια στη συλληψη.Να πω την αληθεια και εμενα ομως το ειπε εντελως αδιαφορα, απλα σαν πληροφορια.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο γιατρος μου ειχε πει οτι αν η μητρα εχει κλιση προς τα πισω εισαι στο ποσοστο 20% (η μπροστα κλιση ειναι περιπου 80% των γυναικων) και απλως εχεις μια μικρηηη δυσκολια στη συλληψη.Να πω την αληθεια και εμενα ομως το ειπε εντελως αδιαφορα, απλα σαν πληροφορια.

 

Οκ.ευχαριστω πολυ!!!!Ευχομαι να μην ειναι ουσιαστικο προβλημα αυτο!!!! :roll:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο γιατρος μου ειχε πει οτι αν η μητρα εχει κλιση προς τα πισω εισαι στο ποσοστο 20% (η μπροστα κλιση ειναι περιπου 80% των γυναικων) και απλως εχεις μια μικρηηη δυσκολια στη συλληψη.Να πω την αληθεια και εμενα ομως το ειπε εντελως αδιαφορα, απλα σαν πληροφορια.

 

Οκ.ευχαριστω πολυ!!!!Ευχομαι να μην ειναι ουσιαστικο προβλημα αυτο!!!! :roll:

 

α κατια μου....κ γω εχω οπισθια κάμψη μητρας :wink:

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο γιατρος μου ειχε πει οτι αν η μητρα εχει κλιση προς τα πισω εισαι στο ποσοστο 20% (η μπροστα κλιση ειναι περιπου 80% των γυναικων) και απλως εχεις μια μικρηηη δυσκολια στη συλληψη.Να πω την αληθεια και εμενα ομως το ειπε εντελως αδιαφορα, απλα σαν πληροφορια.

 

Οκ.ευχαριστω πολυ!!!!Ευχομαι να μην ειναι ουσιαστικο προβλημα αυτο!!!! :roll:

 

α κατια μου....κ γω εχω οπισθια κάμψη μητρας :wink:

 

Αληθειαααα!!!!!! :P

Ειμαι περιεργη να μου πουν,εαν υπαρχει καποια σταση,που ειναι καταλληλη για να συλλαβω ,στην θεση που ειναι η μητρα μου.. :oops::roll::lol:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο γιατρος μου ειχε πει οτι αν η μητρα εχει κλιση προς τα πισω εισαι στο ποσοστο 20% (η μπροστα κλιση ειναι περιπου 80% των γυναικων) και απλως εχεις μια μικρηηη δυσκολια στη συλληψη.Να πω την αληθεια και εμενα ομως το ειπε εντελως αδιαφορα, απλα σαν πληροφορια.

 

Οκ.ευχαριστω πολυ!!!!Ευχομαι να μην ειναι ουσιαστικο προβλημα αυτο!!!! :roll:

 

α κατια μου....κ γω εχω οπισθια κάμψη μητρας :wink:

 

Αληθειαααα!!!!!! :P

Ειμαι περιεργη να μου πουν,εαν υπαρχει καποια σταση,που ειναι καταλληλη για να συλλαβω ,στην θεση που ειναι η μητρα μου.. :oops::roll::lol:

 

Ελπιζω να μην χρειαστεί και να στην δείξουνε!!! :lol::lol::lol::lol:

γιατί εγώ ότι ονειρευόμουν στην ζωή μου ,το έχω βρει σε εσενανε ψυχή μου και έχω τα πάντα πια!!!

η πεταλουδίτσα μου γεννήθηκε στις 23/9/10

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο γιατρος μου ειχε πει οτι αν η μητρα εχει κλιση προς τα πισω εισαι στο ποσοστο 20% (η μπροστα κλιση ειναι περιπου 80% των γυναικων) και απλως εχεις μια μικρηηη δυσκολια στη συλληψη.Να πω την αληθεια και εμενα ομως το ειπε εντελως αδιαφορα, απλα σαν πληροφορια.

 

Οκ.ευχαριστω πολυ!!!!Ευχομαι να μην ειναι ουσιαστικο προβλημα αυτο!!!! :roll:

 

α κατια μου....κ γω εχω οπισθια κάμψη μητρας :wink:

 

Αληθειαααα!!!!!! :P

Ειμαι περιεργη να μου πουν,εαν υπαρχει καποια σταση,που ειναι καταλληλη για να συλλαβω ,στην θεση που ειναι η μητρα μου.. :oops::roll::lol:

 

Ελπιζω να μην χρειαστεί και να στην δείξουνε!!! :lol::lol::lol::lol:

 

Αι μαρηηηηη!!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Θα την βρω εγω.......που θα μου παει!!! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο γιατρος μου ειχε πει οτι αν η μητρα εχει κλιση προς τα πισω εισαι στο ποσοστο 20% (η μπροστα κλιση ειναι περιπου 80% των γυναικων) και απλως εχεις μια μικρηηη δυσκολια στη συλληψη.Να πω την αληθεια και εμενα ομως το ειπε εντελως αδιαφορα, απλα σαν πληροφορια.

 

Οκ.ευχαριστω πολυ!!!!Ευχομαι να μην ειναι ουσιαστικο προβλημα αυτο!!!! :roll:

 

α κατια μου....κ γω εχω οπισθια κάμψη μητρας :wink:

 

Αληθειαααα!!!!!! :P

Ειμαι περιεργη να μου πουν,εαν υπαρχει καποια σταση,που ειναι καταλληλη για να συλλαβω ,στην θεση που ειναι η μητρα μου.. :oops::roll::lol:

 

Ελπιζω να μην χρειαστεί και να στην δείξουνε!!! :lol::lol::lol::lol:

 

Αι μαρηηηηη!!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Θα την βρω εγω.......που θα μου παει!!! :lol::lol::lol:

 

καλε προσεξε να μην του το σπασεις του ανθρωπου με τα ακροβατικά σου τρελάρα!!!!

Τωρα εδω που τα λέμε θα βολευε πολύ αν ειχε και του αντρός σου το οργανο μια ελαφρια αριστερη καμψη!!!Μωρε λες??? :lol::lol::lol:

γιατί εγώ ότι ονειρευόμουν στην ζωή μου ,το έχω βρει σε εσενανε ψυχή μου και έχω τα πάντα πια!!!

η πεταλουδίτσα μου γεννήθηκε στις 23/9/10

Link to comment
Share on other sites

chris 81 είπε:
Τωρα εδω που τα λέμε θα βολευε πολύ αν ειχε και του αντρός σου το οργανο μια ελαφρια αριστερη καμψη!!!Μωρε λες??? :lol::lol::lol:

:shock::shock::shock::shock::shock::shock:

:oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops:

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

A ρε Chrisάκι με τα αστεία τα πετυχημένα σου, πολύ γέλασα :lol::lol::lol::lol::lol:

 

 

Κατιουσκάκι μου χάρηκα παααααρα πολύ με τα νέα σου, στο λέω κι εδώ.

Άψογη η σαλπιγγογραφία σου!

Να μη σε προβληματίζει καθόλου η κλίση και η κάμψη

δες κι εδώ:

 

 

Τωρα θα είσαι πολύ πιο ήρεμη,

έχεις και μεγαλύτερες πιθανότητες μετά τη σαλπιγγογραφία

οπότε απόλαυσε το λίιιιιιιιγο καιρό που σου απομένει

μέχρι να αγκιστρωθεί το σποράκι στην κοιλίτσα :P!

:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

605724zps8umxbit.gif 602392vkug6m5d5i.gif

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...