Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Οικογένεια > Οικογένεια > Τρίτεκνες και Πολύτεκνες οικογένειες

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 06-12-10, 13:34   #121
keli

Το avatar του χρήστη keli

keli χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημερα.Πηρα τηλ στο ταχυδρομειο να ρωτησω για το επιδομα και δε ξερουν τιποτα για το ποτε θα δωθει.Δεν εχει γινει καμια ανακοινωση απο τον ογα για καθυστερηση πληρωμων....Εσεις το πηρατε;;
Νομιζω μας προετοιμαζουν

6/8/2000-25/6/2003-6/5/2007-11/1/2010
Ο χρήστης keli δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-12-10, 13:40   #122
κλάρα

Το avatar του χρήστη κλάρα

Περιοχή: Βόρεια Ελλάδα
κλάρα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο keli Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα.Πηρα τηλ στο ταχυδρομειο να ρωτησω για το επιδομα και δε ξερουν τιποτα για το ποτε θα δωθει.Δεν εχει γινει καμια ανακοινωση απο τον ογα για καθυστερηση πληρωμων....Εσεις το πηρατε;;
Νομιζω μας προετοιμαζουν
Ειναι η πρωτη φορα που ο ΟΓΑ δεν εχει βγαλει ανακοινωση για την πληρωμη των επιδοματων....ακομη και την προηγουμενη φορα που ειχε καθυστερηση πληρωμων το ειχε ανακοινωσει μια μερα πριν δλδ στις 5/10....αυτη την φορα τπτ.....αραγε τρεχει κατι?????και σε εμενα απο το ταχυδρομειο δεν ηξεραν να μου απαντησουν......!!!!!
Ο χρήστης κλάρα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-12-10, 13:55   #123
keli

keli χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο κλάρα Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι η πρωτη φορα που ο ΟΓΑ δεν εχει βγαλει ανακοινωση για την πληρωμη των επιδοματων....ακομη και την προηγουμενη φορα που ειχε καθυστερηση πληρωμων το ειχε ανακοινωσει μια μερα πριν δλδ στις 5/10....αυτη την φορα τπτ.....αραγε τρεχει κατι?????και σε εμενα απο το ταχυδρομειο δεν ηξεραν να μου απαντησουν......!!!!!
Μια κοπελα απο το αλλο parents μου ειπε οτι πηγε στο ταχυδρομειο και της ειπαν οτι δεν υπαρχουν λεφτα.Σιγουρα κατι γινεται,εμενα μου το εφερναν παντα στην ωρα του.Αυτο που γινεται τον τελευταιο καιρο ειναι περιεργο...
Παλιά 06-12-10, 16:42   #124
margyt

Το avatar του χρήστη margyt

Περιοχή: Περιστέρι
margyt ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια το πρωί στον Παπαδάκη είπαν ότι από την Τετάρτη θα δίνονται τα επιδόματα
Σταμάτης 17/05/2010
Ο χρήστης margyt δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-12-10, 18:51   #125
keli

keli χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο margyt Εμφάνιση μηνυμάτων
Κορίτσια το πρωί στον Παπαδάκη είπαν ότι από την Τετάρτη θα δίνονται τα επιδόματα
Που φτασαμε βρε παιδια,να μας λεει ο Παπαδακης ποτε θα δωθουν τα επιδοματα και το ταχυδρομειο να ειναι ανενημερωτο!!!!!!!

6/8/2000-25/6/2003-6/5/2007-11/1/2010
Παλιά 05-01-11, 00:29   #126
vatraxi

Το avatar του χρήστη vatraxi

Περιοχή: Ν.Ηράκλειο - Αθήνα
vatraxi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλή χρονιά σε όλους.! Μήπως γνωρίζει κανείς τη σχετική νομοθεσία για την κατοχύρωση σύνταξης της τρίτεκνης μητέρας?? Σε περίπτωση που δεν εργάζεται η μητέρα υπάρχει δυνατότητα να χρησιμοποιήσει ο πατέρας -ιδ. υπάλληλος- το δικαίωμα αυτό?
Παλιά 05-01-11, 08:17   #127
marandnik

Το avatar του χρήστη marandnik

marandnik χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Φρέσκα νέα!
Αλλάζει ο τρόπος καταβολής των τριτεκνικών και πολυτεκνκών επιδομάτων από τον ΟΓΑ (θα γίνεται πλέον μέσω τραπέζης....... ΑΛΛΗΛΟΥΙΑ! )

http://www.oga.gr/download.php?t=doc_new_121.pdf
Παλιά 05-01-11, 10:18   #128
κλάρα

κλάρα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο marandnik Εμφάνιση μηνυμάτων
Φρέσκα νέα!
Αλλάζει ο τρόπος καταβολής των τριτεκνικών και πολυτεκνκών επιδομάτων από τον ΟΓΑ (θα γίνεται πλέον μέσω τραπέζης....... ΑΛΛΗΛΟΥΙΑ! )

http://www.oga.gr/download.php?t=doc_new_121.pdf
Επιτελους......!!!!!να μην κινηγαμε τον ταχυδρομο απο πισω...!!!για να μας πληρωσει......
Αλλα εδω υπαρχει και η μικρη...παγιδουλα....ζητανε τελευταιο εκκαθαριστικο του φορου εισοδηματος......μπορει να πηραν πισω τα περι εισοδηματικων κρητηριων....αλλα εχοντας τα οικονομικα στοιχεια ολων μας....κατι θα βρουν να μαγειρεψουν.....!!!!!
Παλιά 20-01-11, 08:20   #129
efi didima

Το avatar του χρήστη efi didima

efi didima χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλημέρα.σε λίγο καιρό θα γίνω τρίτεκνη.μπορείτε να μου πείτε που θα πάω για να βγάλω κάρτα τριτέκνων?σε σύλλογο τριτέκνων ή πολυτέκνων?τι χαρτιά χρειάζονται?ευχαριστώ πολύ.
Ο χρήστης efi didima δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-01-11, 09:19   #130
NASIA

NASIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κλαρα καλημέρα,
όντως πιστεύω ότι θα είναι μεγάλη ευκολία και όσο αφορά το έντυπο φορολογικής δήλωσης το θέλουν για το ΑΦΜ και τίποτα άλλο.Το γνωρίζω γιατί η αδερφή μου δουλεύει σε τράπεζα και το θέλουν για να ανοιξει λογαριασμός στο όνομα σου.Τότε θα πρέπει να έχουν το ΑΦΜ σου.Αν μπορείς να το αποδείξεις διαφορετικά τότε δεν χρειάζεται να τους πας φορολογική δήλωση.
Ο χρήστης NASIA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-01-11, 12:20   #131
κλάρα

κλάρα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο efi didima Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημέρα.σε λίγο καιρό θα γίνω τρίτεκνη.μπορείτε να μου πείτε που θα πάω για να βγάλω κάρτα τριτέκνων?σε σύλλογο τριτέκνων ή πολυτέκνων?τι χαρτιά χρειάζονται?ευχαριστώ πολύ.
με το κλαο σου ευχομαι να ερθει το μωρακι σου...
θα πας στον ανταποκριτη του ΟΓΑ στον Δημο που υπαγεσε και αυτος θα σε κατατοπισει για το τι ακριβως χρειαζεται
Παλιά 20-01-11, 12:21   #132
κλάρα

κλάρα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο NASIA Εμφάνιση μηνυμάτων
κλαρα καλημέρα,
όντως πιστεύω ότι θα είναι μεγάλη ευκολία και όσο αφορά το έντυπο φορολογικής δήλωσης το θέλουν για το ΑΦΜ και τίποτα άλλο.Το γνωρίζω γιατί η αδερφή μου δουλεύει σε τράπεζα και το θέλουν για να ανοιξει λογαριασμός στο όνομα σου.Τότε θα πρέπει να έχουν το ΑΦΜ σου.Αν μπορείς να το αποδείξεις διαφορετικά τότε δεν χρειάζεται να τους πας φορολογική δήλωση.
εγω που πηγα στην τραπεζα μου εβγαλαν φωτοτυπια το εκκαθαριστικο.....τωρα να το χρεισημοποιησει ο ΟΓΑ....δεν γνωριζω.....μπορει και να εχεις δικιο.....
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 20-01-11, 17:36   #133
ELENA1974

Περιοχή: ΦΙΛΙΠΠΙΑΔΑ
ELENA1974 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εμενα ουτε καν το κοιταξαν το εκκαθαριστικο παρα μονο αν ειχα συμπληρωσει το ΑΦΜ στο σχετικο εντυπο.
Παλιά 26-01-11, 08:02   #134
stavrosp

stavrosp χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο efi didima Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ποιά περιοχή και νομό μένετε;
Στο site www.polyteknoi.gr υπάρχουν οι σύλλογοι τριτέκνων.
Ο χρήστης stavrosp δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-02-11, 15:29   #135
κλάρα

κλάρα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Δωθηκε παραταση στην ημερομηνια για την απογραφη των δικαιουχων των πολυτεκνικων και τριτεκνικων επιδοματων μερχι τελος αυτου του μηνα(28/2)...http://www.aspe.gr/index.php?option=...=1402&Itemid=2
...αλλα προσοχη....η πληρωμη του α διμηνου δλδ την αλλη εβδομαδα θα γινει με τον τροπο που γινοταν μεχρι σημερα με τα ελτα...απο την επομενη φορα τον Απριλιο θα πληρωθουμε μεσω τραπεζης...οποτε παλι θα περιμενουμε τον ταχυδρομο.......
Παλιά 02-02-11, 15:54   #136
koufetaki

Το avatar του χρήστη koufetaki

Περιοχή: θεσσαλονικη
koufetaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δωθηκε παραταση στην ημερομηνια για την απογραφη των δικαιουχων των πολυτεκνικων και τριτεκνικων επιδοματων μερχι τελος αυτου του μηνα(28/2)...http://www.aspe.gr/index.php?option=...=1402&Itemid=2
...αλλα προσοχη....η πληρωμη του α διμηνου δλδ την αλλη εβδομαδα θα γινει με τον τροπο που γινοταν μεχρι σημερα με τα ελτα...απο την επομενη φορα τον Απριλιο θα πληρωθουμε μεσω τραπεζης...οποτε παλι θα περιμενουμε τον ταχυδρομο.......
γτ σε αυτο το κρατος τον τελευταιο καιρο μας δινουν μια χαρα και μας την περνουν πισω?θα σας δωσουμε το 4μηνο (συμβασιουχος στον δημο)δεν σας το δινουμε θα σας κανουμε εκπτωση στην δεη δεν θα σας την κανουμε θα πληρωνεστε απο την τραπεζα να μην περιμενετε τον ταχυδρομο δεν θα πληρωνεστε αααααααααααααααααααααααααααααααα
Παλιά 02-02-11, 16:13   #137
κλάρα

κλάρα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο koufetaki Εμφάνιση μηνυμάτων
γτ σε αυτο το κρατος τον τελευταιο καιρο μας δινουν μια χαρα και μας την περνουν πισω?θα σας δωσουμε το 4μηνο (συμβασιουχος στον δημο)δεν σας το δινουμε θα σας κανουμε εκπτωση στην δεη δεν θα σας την κανουμε θα πληρωνεστε απο την τραπεζα να μην περιμενετε τον ταχυδρομο δεν θα πληρωνεστε αααααααααααααααααααααααααααααααα
ω....ναι η σταθεροτητα που εχει αυτο το κρατος με τις αποφασεις του και την εφαρμογη τους...ειναι μοναδικη.....
Παλιά 17-05-11, 15:10   #138
vatraxi

vatraxi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα.!!

Μήπως γνωρίζετε αν στο 4ο παιδί ισχύει το επίδομα των 2000ευρώ?? Ή είναι μόνο για το 3ο παιδί?? Ευχαριστώ.!
Παλιά 17-05-11, 15:15   #139
Κοριτσομανα

Περιοχή: ΒΟΡΕΙΑ ΕΛΛΑΔΑ
Κοριτσομανα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vatraxi Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα.!!

Μήπως γνωρίζετε αν στο 4ο παιδί ισχύει το επίδομα των 2000ευρώ?? Ή είναι μόνο για το 3ο παιδί?? Ευχαριστώ.!
Εγω με τα διδυμα πηρα 2.000Χ2 γιατι ηταν 3ο και 4ο παιδι. Αυτο πριν απο 4,5 χρονια αλλα δεν ακουσα οτι εχει αλλαξει τιποτε ως τωρα σε αυτο το θεμα.
Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!
Ο χρήστης Κοριτσομανα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-05-11, 15:39   #140
Sophie*

Sophie* χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vatraxi Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα.!!

Για δες αυτο
"Εφάπαξ παροχή 2000 €
Χορηγείται στην μητέρα που αποκτά από 01-01-2006 και μετά, τρίτο παιδί ή παιδί πέραν του τρίτου (τέταρτο, πέμπτο κλπ) και για κάθε ένα από τα παιδιά αυτά"
απο το http://www.oga.gr/index.php#
Παλιά 17-05-11, 17:39   #141
vatraxi

vatraxi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ.! Θα το ψάξω και το Link άμεσα.
Παλιά 18-05-11, 00:21   #142
stavrosp

Προεπιλογή

Ν3454/2006 ΦΕΚ75Α

Αρθρο 1
1. Στη μητέρα που αποκτά τρίτο τέκνο από την 1η Ιανουαρίου 2006 και μετά, καθώς και για κάθε τέκνο μετά από το τρίτο, καταβάλλεται από το Δημόσιο εφάπαξ παροχή ύψους 2.000 ευρώ, ανεξάρτητα από κάθε άλλο επίδομα, μισθό, σύνταξη, αμοιβή, αποζημίωση ή εισόδημα.
Παλιά 27-05-11, 20:21   #143
polina2

polina2 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Δυστυχώς το επίδομα για τις νέες τρίτεκνες οικογένειες έχει παγώσει. Παρόλα αυτά οι παλιοί το παίρνουν κανονικά. Ούτε κριτήρια ούτε τίποτα. Για ποια ισότητα μιλάμε στην Ελλάδα;
Ο χρήστης polina2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-05-11, 21:29   #144
katrin

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
katrin ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο polina2 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχώς το επίδομα για τις νέες τρίτεκνες οικογένειες έχει παγώσει. Παρόλα αυτά οι παλιοί το παίρνουν κανονικά. Ούτε κριτήρια ούτε τίποτα. Για ποια ισότητα μιλάμε στην Ελλάδα;
τι εννοείς έχει παγώσει το επίδομα για τις νέες τρίτεκνες οικογένειες?
Ο χρήστης katrin δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-05-11, 22:06   #145
κλάρα

κλάρα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο katrin Εμφάνιση μηνυμάτων
τι εννοείς έχει παγώσει το επίδομα για τις νέες τρίτεκνες οικογένειες?
απο την αρχη του ετους και μετα δεν δινουν το επιδομα στις νεες τριτεκνες οικογενειες....ακουστηκε πως θα....ξεπαγωσουν μετα τον ιουλιο.......ειδωμεν......
Παλιά 28-05-11, 02:00   #146
katrin

katrin ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
απο την αρχη του ετους και μετα δεν δινουν το επιδομα στις νεες τριτεκνες οικογενειες....ακουστηκε πως θα....ξεπαγωσουν μετα τον ιουλιο.......ειδωμεν......
αυτό πάντα γινόταν, τουλάχιστον τα τελευταία χρόνια....όλες οι τρίτεκνες μητέρες το εφάπαξ επίδομα, καθώς και τα πρώτα μηνιαία επιδόματα, τα παίρνουνε με καθυστέρηση περίπου 6 μηνών.
Ο χρήστης katrin δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-05-11, 12:08   #147
polina2

polina2 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Έχουν ΠΑΓΩΣΕΙ. Δυστυχώς. Πήραμε τηλέφωνο στον ΟΓΑ (2413509445 υπεύθυνη κυρία Βαλακώστα) και μας απάντησε οτι για τους νέους τρίτεκνους έχει παγώσει μέχρι Οκτώβριο ενώ οι παλιοί συνεχίζουν να το παίρνουν κανονικά.
Παλιά 28-05-11, 12:12   #148
polina2

polina2 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Έχουν ΠΑΓΩΣΕΙ. Δυστυχώς. Πήραμε τηλέφωνο στον ΟΓΑ (2413509445 υπεύθυνη κυρία Βαλακώστα) και μας απάντησε οτι για τους νέους τρίτεκνους έχει παγώσει μέχρι Οκτώβριο ενώ οι παλιοί συνεχίζουν να το παίρνουν κανονικά.
υπόψιν οτι εγώ γέννησα πριν το νέο έτος. Συγκεκριμένα 23/11/10.
Παλιά 31-05-11, 14:12   #149
κρικατ

Περιοχή: χαλκιδικη
κρικατ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημερα!!! εχω 2 παιδακια κατω των 6 ετων και σε 2 μηνες περιμενω διδυμα. ξερει κανεις τι επιδομα θα παιρνω?
Ο χρήστης κρικατ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-06-11, 22:06   #150
elpida2006

elpida2006 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

[QUOTE=polina2;2038654]Έχουν ΠΑΓΩΣΕΙ. Δυστυχώς. Πήραμε τηλέφωνο στον ΟΓΑ (2413509445 υπεύθυνη κυρία Βαλακώστα) και μας απάντησε οτι για τους νέους τρίτεκνους έχει παγώσει μέχρι Οκτώβριο ενώ οι παλιοί συνεχίζουν να το παίρνουν κανονικά.[/QUOTE]
Εγώ γέννησα στις 12 Ιανουαρίου 2011 το 3ο παιδάκι και φυσικά δεν ήμουν ούτε στις πληρωμές του Ιουνίου
Εννοείτε ότι δεν έχω πάρει το εφαπαξ των 2000Ε αλλά και κανένα δίμηνο.
Σε τηλεφωνική επικοινωνία με τον ανταποκριτή του ΟΓΑ έμαθα πως ακόμα ο φάκελός μου βρίσκεται στο τοπικό υποκατάστημα γιατί αυτή την εντολή έχουν από τα κεντρικά του ΟΓΑ.
Τώρα .. σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με τα κεντρικά του ΟΓΑ στο 2131519100 μου είπαν ότι το επίδομα, αν θα υπάρχει ως τότε, θα το πάρω μετά τον Οκτώβρη, ίσως στις πληρωμές του Δεκέμβρη!!!!
Επίσης μου είπαν ότι στις 2 Μαρτίου ψηφίστηκε νομοσχέδιο που ορίζει πως δικαιούχοι πλέον του επιδόματος θα είναι μόνο όσοι είναι Έλληνες πολίτες και διαμένουν στη χώρα τα τελευταία 10 χρόνια.
Εγώ Ελληνίδα είμαι αλλά φαντάζομαι, θα καθυστερήσει περαιτέρω το επίδομα μιας και θα μας ζητηθεί να καταθέσουμε μια σειρά από δικαιολογητικά για να αποδείξουμε το αυτονόητο.. οτι είμαστε Έλληνες...
Ο χρήστης elpida2006 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-06-11, 09:12   #151
maelia

maelia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
υπόψιν οτι εγώ γέννησα πριν το νέο έτος. Συγκεκριμένα 23/11/10.
κι εγω 16/11/2010!!!! και ακριβως τις ιδιες απαντησεις πηρα!!! ελληνιδες, αποδειξτε οτι ειστε ελληνιδες!!!!!
Ο χρήστης maelia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-06-11, 00:04   #152
ditop

ditop ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κοιτα αυτο με το Ελληνιδες το βρισκω πολυ καλο. Στο κατω κατω το επιδομα αυτο εγινε για να αντιμετωπιστει το δημογραφικο. (με Ελληνες ομως οχι με αλλοδαπους). Τωρα το οτι καθυστερουν, ε αυτο παει πολυ. Δε νομιζω να σωθει η Ελλαδα απο τα χρηματα των τριτεκνων.

Ο χρήστης ditop δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-06-11, 23:42   #153
maelia

maelia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ditop Εμφάνιση μηνυμάτων
κοιτα αυτο με το Ελληνιδες το βρισκω πολυ καλο. Στο κατω κατω το επιδομα αυτο εγινε για να αντιμετωπιστει το δημογραφικο. (με Ελληνες ομως οχι με αλλοδαπους). Τωρα το οτι καθυστερουν, ε αυτο παει πολυ. Δε νομιζω να σωθει η Ελλαδα απο τα χρηματα των τριτεκνων.
συμφωνω αποοολυτααα!!!!!!!!
Ο χρήστης maelia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-07-11, 12:29   #154
polina2

polina2 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο maelia Εμφάνιση μηνυμάτων
συμφωνω αποοολυτααα!!!!!!!!
Εδώ τώρα γίνεται αδικία. Οι παλιοί τρίτεκνοι αυτοί δηλαδή που έπαιρναν το επίδομα συνεχίζουν και το παίρνουν κανονικότατα. Εμείς οι καινούργοι όμως τίποτα. Δηλαδή εμείς τα παιδιά μας τι θα τα ταϊσουμε; Δεν το καταλαβαίνω. Μήπως πρέπει να βγάλουμε το θέμα μας στον Αυτιά; Κάτι δεν πάει καλά.
Παλιά 07-07-11, 13:07   #155
Κοριτσομανα

Προεπιλογή

Αντε να κανεις μετα τριτο αν εχεις δυο παιδακια...Πολεμο δημογραφικο μας κηρυξαν!Αυτο καλη μου δεν παει καλα...ας το παρουμε ειδηση ολοι μας και να λαβουμε τα μετρα μας, με οποιο τροπο εχει ο καθενας μας...
Παλιά 07-07-11, 15:44   #156
GIOYLA

Το avatar του χρήστη GIOYLA

Περιοχή: Στον κοσμο μου
GIOYLA χωρίς αξιολόγηση
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GIOYLA
Προεπιλογή

Να σας ρωτησω κατι;εχω κανει τα χαρτια μου απο τον Δεκεμβρη για το τριτεκνο εδωσα και λογαριασμο τραπεζας οταν μου ζητηθηκεεαν μου βαλουν καποια στιγμη το επιδομα θα με ειδοποιησουν η πρεπει να παω εγω στην τραπεζα και να κανω ενημερωση;ακομα βεβαια τιποτα δεν εχει γινει αλλα δεν μπορω καθε τρεις και λιγο να τρεχω τραπεζα

Ο χρήστης GIOYLA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-07-11, 17:10   #157
stavrosp

Προεπιλογή

Ισως δεν παρακολούθησα όλες τις τελευταίες τοποθετήσεις,θα ήθελα να μάθω τι απάντηση σας δίνει ο ανταποκριτής του ΟΓΑ,συγκεκριμένη και όχι αόριστα και επίσης τι σας απαντά ο ΟΓΑ.Διότι σε πρόσφατη συνάντηση με Γ.Γραμματέα του Υπουργείου Υγείας,Κατριβάνος είπε ότι αν υπάρχουν καθυστερήσεις να ερωτηθεί ο ΟΓΑ.Εδώ κάποιος μας εμπαίζει ή ο ΟΓΑ ή ο Γ.Γραμματέας του Υπ Υγείας.
Ο ΟΓΑ έχει επικαλεστεί από τον Φεβρουάριο μεγάλο φόρτο λόγω της αλλαγής της νομοθεσίας και επιπλέον δικαιολογητικών που χρειάζονται,όπως 10ετή παραμονή.
Τι πράγματι συμβαίνει: ή ο Γ.Γραμματέας του Υπ Υγείας δεν έχει ενημερωθεί από το ΟΓΑ,που σχεδόν το αποκλείω ή μας εμπαίζει.Υπάρχει σοβαρό πρόβλημα να υποστηρίξει ο ΟΓΑ έγκαιρα την παροχή των επιδομάτων,ειδικά των νέων τριτέκνων κια πολυτέκνων.Οι σύλλογοι διαμαρτύρονται αλλά κια εσείς ατομικά να πράξετε το ίδιο,ειδικά προς το Υπουργείο Υγείας,με συγκεκριμένα στοιχεία.
Παλιά 07-07-11, 19:04   #158
Κοριτσομανα

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο GIOYLA Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σας ρωτησω κατι;εχω κανει τα χαρτια μου απο τον Δεκεμβρη για το τριτεκνο εδωσα και λογαριασμο τραπεζας οταν μου ζητηθηκεεαν μου βαλουν καποια στιγμη το επιδομα θα με ειδοποιησουν η πρεπει να παω εγω στην τραπεζα και να κανω ενημερωση;ακομα βεβαια τιποτα δεν εχει γινει αλλα δεν μπορω καθε τρεις και λιγο να τρεχω τραπεζα
Πολυτεκνη ειμαι, αλλα τελευταια που περιμεναμε το επιδομα, ειδα οτι οταν μπαινει το επδομα δε σε ειδοποιουν αλλα ο ιδιος πρεπει να το διαπιστωσεις αν μπηκαν τα λεφτα. Υπαρχει και το E-bankig φυσικα.

Μια τριτεκνη φυσικα θα ξερει πιο ειδικα για την περιπτωση σας.
Παλιά 12-07-11, 00:58   #159
elpida2006

elpida2006 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Οι πληρωμές γίνονται ανα 2 μήνες, ή τον Ιούνιο, ή τον Αύγουστο ή τον Οκτώβρη κλπ. και οι ημερομηνίες αναγγέλονται απο τον ΟΓΑ, για παράδειγμα την τελευταία φορά ήταν στις 6 Ιουνίου.
Ανάμεσα δεν στα καταθέτουν. Και απ΄ότι ξέρω σου έρχεται κάποιο ενημερωτικό από την τράπεζα ότι έχει πιστωθεί ο λογαριασμός σου.

Τώρα επειδή γέννησες Δεκέμβρη, είσαι κι εσύ μέσα με όλους εμάς τους πολύ τυχερούς ανθρώπους που πρέπει να αποδείξουμε το αυτονόητο, ότι ΕΙΣΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ-ΕΛΛΗΝΙΔΑΑΑ!!!!
Τι σημαίνει αυτό... Αφού έχεις κάταθέσει όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά, περιμένεις να σου στείλει επιπρόσθετα ο ΟΓΑ επιστολή η οποία επικαλείται νομοσχέδιο στις 2/3/2011 ότι δηλαδή θα πρέπει να έχεις συνεχόμενη διαμονή στην Ελλάδα τα τελευταία δέκα χρόνια και ότι τα παιδιά σου φοιτούν σε σχολείο στην Ελλάδα ή ότι βρίσκονται στην Ελλάδα.
Αυτά τα αποδεικνύεις με..
α)εκκαθαριστικά των τελευταίων 10 χρόνων ή
β)φορολογικές δηλώσεις των τελευταίων 10 χρόνων ή
γ)μισθωτήρια συμβόλαια
και οποσδήποτε καταθέτεις βεβαιώσεις φοίτησης των παιδιών στο σχολείο(πχ. εμένα η μεγάλη μου κόρη πάει Γυμνάσιο, για να συμπληρωθεί η δεκαετία κατέθεσα από το Γυμνάσιο, το δημοτικό και το νηπιαγωγείο!!!!)

Εγώ γέννησα 12/01, και την επιστολή μου την έστειλαν 20/06, τα έχω καταθέσει τα δικαιολογητικά και μάλιστα χθες μου έστειλε ο ΟΓΑ mail(απίστευτο και όμως αληθινό) ότι θα πληρωθώ λέει τον Οκτώβρη.
Ας είναι έστω και τότε αρκεί να τα πάρουμε, εύχομαι κι εσείς πολύ σύντομα να βρείτε άκρη και να πληρωθείτε.
Ο χρήστης elpida2006 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-08-11, 19:02   #160
alcyon

Το avatar του χρήστη alcyon

Περιοχή: πολίτης του κόσμου
alcyon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Έγινε κάποια μείωση στο επίδομα πολυτέκνων ή τρίτου παιδιού;
Σήμερα είδα στην τράπεζα πως ήρθαν περίπου τα μισά (!!!) χρήματα από αυτά που έπερνα!
Έχετε ακούσει τίποτα;
Ο χρήστης alcyon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές