Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Νεογνά & Μωρά: Ανάπτυξη, Ψυχολογία, Συμπεριφορά > 'Υπνος

Notices

'Υπνος Πότε να κοιμηθεί μόνο του? Πόσες ώρες κοιμάται? Πως κοιμάται? Διακοπτόμενος ύπνος, Θέση ύπνου

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 05-03-09, 00:39   #1
ελισσαβετ

ελισσαβετ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ..O ΥΠΝΟΣ ΣΕ 3 ΜΗΝΩΝ ΜΩΡΑΚΙ...

..ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ...
Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ 3 ΜΗΝΩΝ... ΚΑΙ ΤΑ ΓΕΥΜΑΤΑ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ 5 ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ....ΔΗΛΑΔΗ ΤΗ ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΣΤΙΣ 10π.μ ΜΕΤΑ 14.00μ.μ ΜΕΤΑ 18.00.μ.μ ΜΕΤΑ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 10.ΟΟ ΚΑΙ ΞΥΠΝΑΕΙ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 3-4.00 ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΞΑΝΑΤΡΩΕΙ..ΜΕΤΑ ΠΑΛΙ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 10.00 ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ...
ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΟΤΕ ΘΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΣΕΡΙ ΑΠΟ ΤΙΣ 10.00 ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΕΩΣ ΤΙΣ 7-8.00 ΤΟ ΠΡΩΙ, ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΝΑ ΤΗς ΔΙΝΩ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΗΣ ΓΕΥΜΑ.....ΟΧΙ ΟΤΙ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΠΟΥ ΞΥΠΝΑΩ ΕΓΩ ...ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΜΗΝ ΤΗΣ ΓΙΝΕΙ ΣΥΝΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΞΥΠΝΑΕΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΜΑΜΑ....
ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ...
Ο χρήστης ελισσαβετ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-03-09, 00:54   #2
elenik

Το avatar του χρήστη elenik

elenik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

To καθε παιδι εχει τον δικο του χρονο. Θα το καταλαβεις . Δεν θα ξυπναει για φαγητο με κλαμα.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!
Ο χρήστης elenik δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-03-09, 01:00   #3
protoula

Το avatar του χρήστη protoula

Περιοχή: ΣΑΛΑΜΙΝΑ
protoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Re: ..O ΥΠΝΟΣ ΣΕ 3 ΜΗΝΩΝ ΜΩΡΑΚΙ...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ελισσαβετ
..ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ...
Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ 3 ΜΗΝΩΝ... ΚΑΙ ΤΑ ΓΕΥΜΑΤΑ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ 5 ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ....ΔΗΛΑΔΗ ΤΗ ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΣΤΙΣ 10π.μ ΜΕΤΑ 14.00μ.μ ΜΕΤΑ 18.00.μ.μ ΜΕΤΑ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 10.ΟΟ ΚΑΙ ΞΥΠΝΑΕΙ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 3-4.00 ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΞΑΝΑΤΡΩΕΙ..ΜΕΤΑ ΠΑΛΙ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 10.00 ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ...
ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΟΤΕ ΘΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΣΕΡΙ ΑΠΟ ΤΙΣ 10.00 ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΕΩΣ ΤΙΣ 7-8.00 ΤΟ ΠΡΩΙ, ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΝΑ ΤΗς ΔΙΝΩ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΗΣ ΓΕΥΜΑ.....ΟΧΙ ΟΤΙ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΠΟΥ ΞΥΠΝΑΩ ΕΓΩ ...ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΜΗΝ ΤΗΣ ΓΙΝΕΙ ΣΥΝΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΞΥΠΝΑΕΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΜΑΜΑ....
ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ...
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΕΛΙΣΣΑΒΕΤ. ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΟΥ ΕΝΩ ΘΗΛΑΖΕΙΣ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΣΟΥ ΤΡΩΕΙ ΜΟΝΟ 5 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ! ΕΜΕΝΑ ΚΥΜΑΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ 8-12 ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΤΑ ΚΕΦΙΑ ΤΗΣ. ΕΣΕΝΑ ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΤΡΩΕΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ? ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΑΡΓΗΣΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΣΕΡΙ ΤΟΣΕΣ ΩΡΕΣ. ΑΛΛΑ ΜΩΡΑ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΣΧΕΔΟΝ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΧΡΟΝΙΣΟΥΝ....ΒΑΣΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ....
Ο χρήστης protoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-03-09, 11:57   #4
SOULA33

Το avatar του χρήστη SOULA33

SOULA33 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ελισάβετ μου η απορία σου σε πληροφορώ ότι είνια απορία όλων των μαμάδων.
Εγώ όταν θήλαζα την κόρη μου δεν είχα στάνταρ ωράριο.Ετρωγε όποτε πεινούσε ενώ εσύ από ότι βλέπω έχεις τουλάχιστον κάποιο πρόγραμα.
Ακόμα και όταν σταματήσει ο θηλασμός για ενα διάστημ ανα είσαι σίγουρη ότι θα ξυπνάει το βράδυ και πάλι για να φάει(υπάρχουν βέβαια και παιδάκια που δεν ξυπνάνε) γιατί οι ανάγκες του είναι αυξημένες όσο είνια μικρό.
Η δικιά μου άρχισε να κοιμάται όλο το βράδυ από τον 6ο μήνα και μετά αλλα και πάλι υπάρχουν μέρες που ξυπνάει τη νύχτα.
Προς το παρόν θα ακολουθήσεις τους ρυθμου΄ς του μωρού σου και μη φοβάσει ότι θα κακομάθει.Σε έχει ανάγκη.
Σιγά σιγα θα βρείτε ένα ρυθμό (που μάλλον η μικρούλα σου θα καθορίσει)
Παλιά 05-03-09, 15:37   #5
ελισσαβετ

ελισσαβετ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ...
ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΑΣ ΕΠΙΣΚΕΦΘΗΚΕ ΚΑΙ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΙΠΑ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ...ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΛΙΓΟ ΧΑΜΟΜΗΛΑΚΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ(ΚΑΤΑ ΤΙΣ 3-4.00) ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΚΑΜΙΑ ΩΡΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΞΥΠΝΑΕΙ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 6.00 ΓΙΑ ΤΟ ΓΑΛΑ...ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΤΩΡΑ ΑΥΤΟ??? ΒΕΒΑΙΑ ΜΕ ΜΕΤΡΟ..ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΣΟ ΤΡΩΕΙ ΣΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΓΕΥΜΑ ΛΟΓΩ ΘΗΛΑΣΜΟΥ...
ΘΑ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ....ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ...
Παλιά 05-03-09, 16:17   #6
Maya

Maya ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μην το λέτε.!Κι εμένα ο μεγάλος μου γιός είχε αυτό το πρόγραμμα σε αυτή την ηλικία και μάλιστα χωρίς να παρέμβω καθόλου εγώ. Αντίθετα ο μικρός, είναι όποτε το θυμηθεί . Παρόλ'αυτά αγαπητή ελισσάβετ νομίζω ότι είναι πολύ μικρούλι το μωράκι σου για να του κόψεις το βραδυνό φαγητό. Όχι τίποτα άλλο, μην σου χαλάσει το πρόγραμμά του την ημέρα. Εγώ κάθε φορά που προσπάθησα να παρέμβω (πχ. να τον ξυπνήσω στις 12 το βράδυ για να τον ταϊσω, ώστε να κοιμηθεί το υπόλοιπο βράδυ περισσότερο) είχα το αντίθετο αποτέλεσμα. Μιλάω πάντα για αποκλειστικό θηλασμό.
Ο χρήστης Maya δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-03-09, 18:51   #7
Pipi

Το avatar του χρήστη Pipi

Περιοχή: Περιστέρι
Pipi ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Pipi
Προεπιλογή

Το χαμομηλάκι πέρα του ότι δεν κάνει να δίνεται πολύ συχνά, δεν χρειάζεται σε μωρό που θηλάζει αποκλειστικά.
Είναι επικίνδυνο να κόπει ο βραδυνός θηλασμός σε τόσο μικρό μωρό. Το γάλα είναι η μόνη του τροφή αυτή τη περίοδο και το να κοπεί ένα γεύμα είναι πολύ επικίνδυνο. Ήδη τα γεύματα είναι λίγα αν κοπεί και ένα θα υπάρξει πρόβλημα. Ο θηλασμός το πρώτο εξάμηνο ζωής του μωρού πρέπει να είναι ανεμπόδιστος.
Παλιά 05-03-09, 18:55   #8
protoula

Το avatar του χρήστη protoula

Περιοχή: ΣΑΛΑΜΙΝΑ
protoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Re:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Pipi
Το χαμομηλάκι πέρα του ότι δεν κάνει να δίνεται πολύ συχνά, δεν χρειάζεται σε μωρό που θηλάζει αποκλειστικά.
Είναι επικίνδυνο να κόπει ο βραδυνός θηλασμός σε τόσο μικρό μωρό. Το γάλα είναι η μόνη του τροφή αυτή τη περίοδο και το να κοπεί ένα γεύμα είναι πολύ επικίνδυνο. Ήδη τα γεύματα είναι λίγα αν κοπεί και ένα θα υπάρξει πρόβλημα. Ο θηλασμός το πρώτο εξάμηνο ζωής του μωρού πρέπει να είναι ανεμπόδιστος.
ΣΥΜΦΩΝΩ & ΕΠΑΥΞΑΝΩ!!!!!!!! ΓΙΑ ΝΑ ΞΥΠΝΑΕΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΠΕΙΝΑΕΙ ΑΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΘΗΛΑΖΕΙ ΟΣΟ ΚΑΙ ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΕΙ ΕΚΕΙΝΟ. ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥΣ ΑΥΤΟΙ ΔΙΝΟΥΝ & ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΟΛΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΝΟΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΑΚΙ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ...
Ο χρήστης protoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-03-09, 19:18   #9
Pipi

Το avatar του χρήστη Pipi

Περιοχή: Περιστέρι
Pipi ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Pipi
Προεπιλογή

Όχι μόνο δεν νοιάζονται για το στομαχάκι, δεν νοιάζονται για την υγεία του γενικότερα. Δεν είναι σωστό να δίνεις χαμομήλι τη στιγμή που το μωρό είναι πολύ μικρό και το βράδυ ξυπνάει να φάει επειδή πεινάει.
Ελισάβετ, σε άλλο ποστ σου αναρωτιόσουν αν το μωρό σου παίρνει αρκετό βάρος. Το σκέφτηκες ότι αν κόψεις το ένα γεύμα που λες θα υπάρξει σοβαρό πρόβλημα; Οι παιδίατροι δεν ξέρουν ούτε τα βασικά γύρω από το θηλασμό. Καλό θα ήταν να έπαιρνες γνώμη πιο ειδικού σε τέτοια ζητήματα.
Τέτοια ερωτήματα καλό θα ήταν να ποστάρονται στο "Θηλασμό" για να μην χάνονται.
Παλιά 06-03-09, 00:00   #10
ελισσαβετ

ελισσαβετ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΣΑΣ..ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΣΑΣ ΕΔΩΣΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΣΩΣΤΑ... ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΩ ΧΑΜΟΜΗΛΑΚΙ ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΣ ΚΟΨΩ ΤΟ ΜΕΤΑΜΕΣΟΝΥΚΤΙΟ ΓΕΥΜΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΜΕΤΑΦΕΡΩ... ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΧΑΜΟΜΗΛΙ ΕΝΝΟΟΥΜΕ 30 γρ. ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΗ ΘΗΛΑΣΩ ΣΤΙΣ 3-4.00 ΝΑ ΠΑΕΙ 5-6.00 ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΓΕΥΜΑΤΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ... 5 ΓΕΥΜΑΤΑ ΚΑΝΕΙ ΤΩΡΑ 5 ΓΕΥΜΑΤΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ.... ΑΠΛΑ ΤΗ ΘΗΛΑΖΩ 1-2 ΩΡΕΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ...
????
Παλιά 06-03-09, 00:02   #11
Λαμπρινή

Περιοχή: Γερμανία
Λαμπρινή ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ελισσαβετ μου να στο πω λιγο ωμα ? Εσυ οταν πεινας πινεις χαμομήλι ή νερο ?
Σου αρέσει να πεινας και να σε κοροιδευουν ? Να σου λενε περίμενε θα φας σε κανα 2ωρο ? Αν σου αρεσει κανε το ιδιο και στο μωρό σου
Παλιά 06-03-09, 00:17   #12
Sotiria

Το avatar του χρήστη Sotiria

Περιοχή: Πάτρα
Sotiria ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Περιττό το χαμομήλι, το μωρό σου έχει ανάγκη απο γάλα και τίποτα άλλο. Κάνε υπομονή και όταν είνα έτοιμο θα κοιμηθεί περισσότερες ώρες σερι.
Κρίμα είναι....γαλατάκι ζητάει. Μην ανησυχείς δε θα του γίνει συνήθεια, όταν θα έχει αναγκη τον ύπνο θα κοιμηθεί χωρίς να ζητάει γάλα, τώρα όμως εχει αναγκη το γάλα.
Παλιά 29-06-09, 18:02   #13
Τουφάκος

Το avatar του χρήστη Τουφάκος

Περιοχή: Δροσιά
Τουφάκος χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κορίτσια γεια σας,

έχω μια ανάλογη απορία. Ο γιος μου είναι 3 1/2 μηνών και επειδή έχει πολύ καλό βάρος για την ηλικία του, η παιδίατρος είπε πως θα μπορούσα να του κόψω το βραδινό γεύμα (σηκώνεται μια φορά). Δεν το καταφέρνω πάντα. Είμαι υπερβολική με αυτήν την απορία μου, βιάζομαι ή έχετε να μου προτείνετε κάτι;;;;
Ο χρήστης Τουφάκος δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-02-12, 00:35   #14
a_mihail

a_mihail ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Λαμπρινή Εμφάνιση μηνυμάτων
ελισσαβετ μου να στο πω λιγο ωμα ? Εσυ οταν πεινας πινεις χαμομήλι ή νερο ?
Σου αρέσει να πεινας και να σε κοροιδευουν ? Να σου λενε περίμενε θα φας σε κανα 2ωρο ? Αν σου αρεσει κανε το ιδιο και στο μωρό σου
χαχαχα!!! Θεά!
Ο χρήστης a_mihail δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-02-12, 18:03   #15
opal

Το avatar του χρήστη opal

opal ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ελισάβετ το μωρό σου έχει το τέλειο πρόγραμμα στον ύπνο και θηλασμό. Γιατί να παρέμβεις και να του το αναστατώσεις;

Το νωριτερο που ένα μωρό μπορεί να σταματήσει να έχει ανάγκη το νυχτερινό θηλασμό είναι 4 μηνών. Και πάλι αυτή είναι μια μικρή μειοψηφία μωρών. Για μερικά μωρά ο νυχτερινός θηλασμός είναι απαραίτητος μέχρι να γίνουν 9 μηνών. Από κει μετά λέμε ότι ξυπνάνε μάλλον από συνήθεια και όχι από πείνα. Μόνο μετά τους 9 μήνες θα θεωρούσα ασφαλές να "ξεγελάσω" ένα μωρό που ξύπνησε και ζητάει φαγητό.

Τέλος, ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας συνιστά το μωρά μέχρι περίπου 6 μηνών να τρέφονται μόνο με γάλα. ούτε νερό, ούτε χαμημομήλι, ούτε στερεές τροφές.
Ο χρήστης opal δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-02-12, 18:10   #16
ΠΕΖΗ

Το avatar του χρήστη ΠΕΖΗ

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
ΠΕΖΗ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

σορυ που παρεμβαινω αλλα το παιδακι της ελισσαβετ θα ειναι πανω απο τριων χρονων σημερα, ειναι παλιο το ποστ

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Ο χρήστης ΠΕΖΗ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-02-12, 18:19   #17
opal

Το avatar του χρήστη opal

opal ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Χαχα! Δίκιο έχεις! Δε νομίζω να την ενδιαφέρει πια ο νυχτερινός θηλασμός!
Ο χρήστης opal δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-06-12, 12:34   #18
dimmi

dimmi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Ο ένας ύπνος δεν φέρνει τον άλλο πια?

Καλημέρα!
Είμαστε 2,5 μηνών πια, χθες κοιμηθήκαμε το πρώτο μας 8ωρο.
Πρίν κοιμόταν 6-7 ώρες σερί, μάξιμουμ!
Φυσικά μας αρέσει η νέα αλλαγή, όμως μας δημιούργησει και νέο θέμα.
Μετά το 8ωρο του ξύπνησε, έφαγε χωρίς ιδιαίτερη μανία, και μετά δεν έλεγε να κοιμηθεί.
Μετά από επανειλημμένες προσπάθειες κοιμήθηκε, μια ώρα μετά το φαγητό του.

Σημείωση: Συνήθως μόλις φάει (τις βραδυνές ώρες ή τις πρώτες πρωινές) κοιμάται όσο τον έχουμε στην αγγαλιά μας να ρευτεί.
Ετσι απλά τον βάζουμε για ύπνο.
Σήμερα δεν κοιμόταν και εφάρμοσα αυτό που κάνω τα βράδυα, πρίν τον μεγάλο του ύπνο. Βάζω το λινκ παρακάτω. http://www.parents.gr/forum/showthre...74#post2407874
δηλαδή τον άφησα στο λίκνο του όπως περιγράφω στο λινκ, μόνο που αυτή τη φορά ήταν τελείως ξεξυπνημένος!

Τί λέτε να φταίει? Χόρτασε ύπνο και δεν ήθελε μετά? Πρίν γιατί κοιμόταν?
Τί μπορώ να κάνω όσο μεγαλώνει για να κοιμάται και μετά τις 6μιση το πρωί?
(κοιμήθηκε 10:30 - 6:30)
Να πώ και ότι χθες τον βάλαμε νωρίτερα για ύπνο 1 ώρα. Επίσης έχουμε αυξήσει το γάλα σε 210.
Παλιά 24-06-12, 19:22   #19
dimmi

dimmi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα, κάποια κοπέλα με αντίστοιχο προβληματισμό στον ύπνο του μωρού?
Μήπως θα έπρεπε να κάνω το σταυρό μου που κοιμάται σερί και να μη το ψάχνω?
Παλιά 24-06-12, 22:00   #20
mariazerta

Περιοχή: νικαια
mariazerta ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

νομιζω πρεπει να κανεις τον σταυρο σου..η μπουμπου μου στην ηλικια σας δεν κοιμοταν κ καθολου ολη νυχτα!! ηταν βεβαια το αλλο ακρο! σοβαρα τωρα το μωρο σου σιγα σιγα φτιαχνει ενα προγραμμα το οποιο θα αλλαξει ακομα 150 φορες,σημερα κοιμαται ετσι αυριο μπορει να ξυπνησει 3 φορες κ μεθαυριο να κοιμηθει 10 ωρες..δεν νομιζω να πρεπει να το πολυψαχνουμε,εγω κανω τον σταυρο μου μονο που κοιμομαστε γιατι εχω ζησει τετοιον εφιαλτη 3 μηνες κ ειμαι ευχαριστημενη κ με 4 ωρες σερι υπνου!
Παλιά 25-06-12, 00:59   #21
angel306

Το avatar του χρήστη angel306

Περιοχή: florina
angel306 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν ειναι προβλημα αυτο οτι αλλαξε λιγο το προγραμμα.Εγω δεν επεμβαινω στο προγραμμα της οποτε θελει τρωει οποτε θελει κοιμαται κτλ.Θα σου πω απο την δικη μου κορη οτι καθε 2 βδομαδες περιπου αλλαζε τον υπνο της,τις ωρες και την δειαρκεια του.Πριν κλεισει μηνα αρχιζε να κοιμαται το βραδυ περιπου 12 ωρες με ενα ξυπνημα στις 4 για φαι,στο διμηνο το εκοψε και αυτο (μαλλον ειμαι απο τις πολυ τυχερες!).Μην σε απασχολει το οτι δεν κανει καθε μερα τα ιδια πραγματα.Συνεχως θα αλλαζει
Παλιά 25-06-12, 01:22   #22
dimmi

dimmi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mariazerta Εμφάνιση μηνυμάτων
νομιζω πρεπει να κανεις τον σταυρο σου..η μπουμπου μου στην ηλικια σας δεν κοιμοταν κ καθολου ολη νυχτα!! ηταν βεβαια το αλλο ακρο! σοβαρα τωρα το μωρο σου σιγα σιγα φτιαχνει ενα προγραμμα το οποιο θα αλλαξει ακομα 150 φορες,σημερα κοιμαται ετσι αυριο μπορει να ξυπνησει 3 φορες κ μεθαυριο να κοιμηθει 10 ωρες..δεν νομιζω να πρεπει να το πολυψαχνουμε,εγω κανω τον σταυρο μου μονο που κοιμομαστε γιατι εχω ζησει τετοιον εφιαλτη 3 μηνες κ ειμαι ευχαριστημενη κ με 4 ωρες σερι υπνου!
χαχαχαχ κατάλαβα...σταυροκοπιέμαι ήδη!
Κοίτα εμείς από πολύ νωρίς κοιμόμασταν σερί, σιγά σιγά άυξανε τις ώρες.
Θυμάμαι όταν έκοψα το γάλα πάνω στο μήνα, ξυπνούσε μια φορά το βράδυ κάπου στις 3 ή 4 το πρωί και τον τάιζε ο άντρας μου.
Δηλαδή δεν είχαμε θέμα ποτέ με τον ύπνο. Ακόμα και με τους κολικούς κοιμόταν. Με ανησυχία τρομερή και πολύ αργά αλλά όταν κοιμόταν κοιμόταν σερί.
Για αυτό λέω, μήπως επειδή προφανώς έχωκαλόβολο παιδάκι το εκμεταλευτώ και του κάνω ακόμα καλύτερα ωράρια.

Χθες νιαούρισε στις 10:30, τον έβαλα για ύπνο, και πάλι σήμερα 10:30 νύσταξε.
Αν τον επαναφέρουμε στο παλιό ωράριο που κοιμόταν 11:30 ή 12:30 το βράδυ θα κρατήσει άραγε το οκτάωρο, ή το έκανε 8ωρο χθες επειδή έπεσε νωρίτερα?
Δεν ξέρω αν καταλαβαίνετε την απορία μου...

Η νονά μου μου είπε πως όταν θα αρχίσει τις κρεμες θα πέφτει σε λήθαργο ποιό 8ωρο μου λέει, θα είναι χορτάτος και δε θα ξυπνάει
Παλιά 25-06-12, 01:31   #23
dimmi

dimmi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο angel306 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειναι προβλημα αυτο οτι αλλαξε λιγο το προγραμμα.Εγω δεν επεμβαινω στο προγραμμα της οποτε θελει τρωει οποτε θελει κοιμαται κτλ.Θα σου πω απο την δικη μου κορη οτι καθε 2 βδομαδες περιπου αλλαζε τον υπνο της,τις ωρες και την δειαρκεια του.Πριν κλεισει μηνα αρχιζε να κοιμαται το βραδυ περιπου 12 ωρες με ενα ξυπνημα στις 4 για φαι,στο διμηνο το εκοψε και αυτο (μαλλον ειμαι απο τις πολυ τυχερες!).Μην σε απασχολει το οτι δεν κανει καθε μερα τα ιδια πραγματα.Συνεχως θα αλλαζει
ελπ'ιζω προς το καλύτερο!
Στο δίμηνο δηλαδή σου κοιμόταν 12ώρο σερί???
Υπάρχουν και...καλύτερα δηλαδή! μακάρι!
Αυτό που ανυπομονώ είναι να ξεκολλήσει από αυτό το 6μιση, μου τη δίνει γιατί ο άντρας μου τον ταίζει βιαστικά, πρέπει να πάει δουλειά, και μετά δεν τα κάνει σωστά μάλλον και το παιδί δεν κοιμάται. Ισως όμως απλά αλλάζει το παιδί.
ΑΠό την άλλη σήμερα τον είχα εγώ και μου έβγαλε την ψυχή να ξανακοιμηθεί και μου λέει ο άντρας μου " να είδες δε φταίω εγώ"
Παλιά 25-06-12, 03:01   #24
angel306

Το avatar του χρήστη angel306

Περιοχή: florina
angel306 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ναι κοιμόταν αρκετές ώρες μέχρι που έβγαλε την αλεργια και μέχρι να την βρούμε είχαμε σκάσει.
Μην το ζοριζεις να κοιμηθεί άμα δεν θέλει γιατί αναστατονεται κιόλας έτσι.εγώ μόλις την ταιζα
την έβαζα στο γυμναστήριο όσο καθόταν για να κουραστεί και να ξαναθυμηθούμε ακόμα λίγο...
Όσο μεγαλώνουν κοιμούνται πιο λίγο την ημέρα.
Α! Και μην νόμιζεις ότι μόνο εσένα σε σηκώνει νωρίς...η δική μου εδώ και ένα μήνα έχει βάλει ξυπνητήρι ακριβώς στις 7!!θα φάει,θα πάμε για καφέ καμία ωρίτσα και μετά σπίτι για νάνι ξανά!
Παλιά 30-10-12, 07:05   #25
Renella

Renella χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κορίτσια καλησπέρα!
Μία από τα ίδια κι από δω. Ο μικρός μου, 3,5 μηνών πλέον τις τελευταίες ημέρες έχε εφαρμόσει ένα πανέμορφο σύστημα όπου ενώ πριν κοιμόταν κατά τις 10 μμ και ξυπνούσε 5.30 για να φάει, όπου ξανακοιμόταν έως τις 8.30 πλέον ξυπνάει στις 4.30 (είναι και η αλλαγή της ώρας, οπότε λες οκ αν και σήμερα πήρε δρόμο από τις 2.30 ) και αρνείται να ξανακοιμηθεί. Θηλάζει σχεδόν αποκλειστικά, τρώει δηλαδή σκόνη μία φορά την ημέρα το μεσημέρι. Το θέμα είναι ότι τρώει και παλεύει με το στήθος και αν τον αφήσω κάτω χτυπιέτσι σαν να σφίγγεται. Δεν μου είναι κατανοητό τι συμβαίνει. Νεύρα;;; Το κακό είναι πως το άλλο μου παιδάκι (το μεγάλο!) είναι σεδόν 18 μηνών πράγμα που συνεπάγεται δική μου έλλειψη ύπνου μεγάλη και αντίστοιχα πολλά νεύρα. Σημείωση: Ο μικρός κοιμάται στο κρεβάτι μαζί μας καλώς ή κακώς. Αυτό με το να παλεύει στο στήθος δεν έχω καταλάβει γιατί το κάνει. Έχει καμία τέτοια εμπειρία. Από νύστα είναι;
Ο χρήστης Renella δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-12-12, 11:29   #26
Τρελενάκι

Το avatar του χρήστη Τρελενάκι

Τρελενάκι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλες!
Αρχικά να πω ότι σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τις μανούλες που πιστεύουν πως η εφαρμογή ενός προγράμματος, ειδικά στους πολύ μικρούς μήνες, είναι ανούσια και λανθασμένη πρακτική, αφού το μωράκι γεννιέται έχοντας συνηθίσει σε σίτιση επί 24ώρου βάσεως και ύπνου....όποτε του καπνίσει! Αποκλειστικός-ξεαποκλειστικός θηλασμός, καλό θα είναι να τρώνε και να κοιμούνται όποτε θέλουν. Προσωπική εμεπιρία δεν έχω, μιας και είναι το πρώτο μου μπουμπουκάκι, αλλά πιστεύω ότι πρόγραμμα θα φτιάξει η μικρή μόνη της και θα βρει κάποιο που να μπορούμε να προσαρμοστούμε κι εμείς.

Επειδή όμως έξω από τον χορό, πολλά τραγούδια ξέρουμε όλοι, εγώ είμαι τυχερή που μπορώ και το υποστηρίζω αυτό γιατί δεν έχω επιστρέψει στην δουλειά και δεν πρόκειτια να επιστρέψω για τα καλά πριν τον Σεπτέμβρη! Δεν μπορώ να ξέρω τι σημαίνει να πρέπει να πας και στα καπάκια στην δουλειά πρωί και ξενυχτισμένη, οπότε το να προσπαθήσω να εφαρμόσω πρόγραμμα μου μοιάζει χαζή ιδέα...θα είχα όμως την ίδια άποψη αν ήμουν αναγασμένη να γυρίσω στην δουλειά;

Τώρα στα δικά μου...η μικρή μου έκλεισε τους 2 μήνες την Δευτέρα που μας πέρασε (10/12) και αν και γεννήθηκε με πρόγραμμα παρακαλώ (ξυπνάει σχεδόν πάντα ανά τρίωρο για φαγητό...δεν κοιτάμε πλέον ρολόι), δεν την ξυπνάω ποτέ αν κοιμάται και έχει έρθει η ώρα της για φαγητό. Χθες βράδυ κιόλας έφαγε 9μιση και περίμενα πως θα φάει στις 12μιση. Είχε καταταλαιπωρηθεί όμως με πολύ έντονο κλάμα και ανησυχία λόγω πρώτου εμβολίου πριν από το γεύμα των 9μιση και έπεσε ξερή για ύπνο και ξύπνησε 3μιση τα ξημερώματα!!!!Θα μπορούσα υποθέτω να την έχω ξυπνήσει στις 12μιση ή στις 11μιση που πήγα για ύπνο γιατί δεν την πάλευα άλλο, αλλά την λυπήθηκα...Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με το εμβόλιο ή κάτι αλλάζει στο πρόγραμμά της, αλλά ότι και να γίνει θα το ακολουθήσω...

Και κάτι τελευταίο...πολλές μανούλες εδώ μέσα, ακούγοντας το μακρύ και το κοντό κάθε γιατρού, λένε "δεν τους νοιάζει τι θα γίνει με το μωράκι μου"....Αφενός το βρίσκω λογικό...ΔΕΝ είναι δικό τους παιδί, οπότε θα πουν αυτό που θεωρούν σωστό...Από την άλλη όταν πάμε κι εμείς με την νοοτροπία "Γιατρέ τι να κάνω; Θέλω να κοιμάται τάδε ώρες για να ξεκουράζομαι" κι εκείνοι μας βλέπουν και σαν πελάτες (πελάτες που τους είναι ασύμφορο να χάσουν τέτοιες εποχές), θα μας πουν αυτό που θα μας ευχαριστήσει να ακούσουμε!! Έτσι δεν είναι; Περιμένετε να σας πει "Άσε το μωρό σου να κάνει ότι θέλει και ξέχνα τον ύπνο το βράδυ...";;;;
Παλιά 03-02-13, 23:28   #27
LITSA76

LITSA76 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΥΠΝΟΣ ΣΕ 3 ΜΗΝΩΝ ΜΩΡΟ

Καλησπερα και απο εμενα.Εχω ενα μωρακι 3 μηνων το οποιο εχει προβλημα με τον υπνο.Απο 20 ημερων ειχε κολικους πραγμα που μας αναγκαζε να τον παιρνουμε αγκαλια οποτε εκλαιγε.Τωρα οι κολικοι εχουν σταματησει.Ο μικρος μετα απο καθε γευμα θελει να κοιμηθει.Τον κουναω λοιπον στην αγκαλια μου για να κοιμηθει, τον βαζω στην κουνια του αλλα μετα απο 20 λεπτα (ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΜΩΣ-ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ)ξυπναει.Αν τον παρω αγκαλια συνεχιζει τον υπνο του και μπορει να κοιμηθει και για 3 ωρες.Αν ομως τον αφησω ξυπνιο κλαιει και γκρινιαζει.Εχω δοκιμασει τα παντα(να τον εχω αγκαλια,να τον αφησω να γκρινιαζει,να τον αφησω λιγο παραπανω χωρις υπνο μπας και κοιμηθει περισσοτερο)αλλα δεν εχω καταφερει τιποτα, η ιστορια επαναλαμβανεται.Δεδομενου οτι εχω και αλλο παιδακι που πρεπει να ασχοληθω και μαζι του, τις αναγκες του σπιτιου που πρεπει να καλυψω αλλα και το γεγονος πως θα επιστρεψω στη δουλεια σε λιγο...Τι μου προτεινετε να κανω.Την βοηθεια σας!
Ξεχασα να γραψω οτι τρεφεται με γαλα σκονη
Ο χρήστης LITSA76 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-02-13, 08:56   #28
LITSA76

LITSA76 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο LITSA76 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα και απο εμενα.Εχω ενα μωρακι 3 μηνων το οποιο εχει προβλημα με τον υπνο.Απο 20 ημερων ειχε κολικους πραγμα που μας αναγκαζε να τον παιρνουμε αγκαλια οποτε εκλαιγε.Τωρα οι κολικοι εχουν σταματησει.Ο μικρος μετα απο καθε γευμα θελει να κοιμηθει.Τον κουναω λοιπον στην αγκαλια μου για να κοιμηθει, τον βαζω στην κουνια του αλλα μετα απο 20 λεπτα (ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΜΩΣ-ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ)ξυπναει.Αν τον παρω αγκαλια συνεχιζει τον υπνο του και μπορει να κοιμηθει και για 3 ωρες.Αν ομως τον αφησω ξυπνιο κλαιει και γκρινιαζει.Εχω δοκιμασει τα παντα(να τον εχω αγκαλια,να τον αφησω να γκρινιαζει,να τον αφησω λιγο παραπανω χωρις υπνο μπας και κοιμηθει περισσοτερο)αλλα δεν εχω καταφερει τιποτα, η ιστορια επαναλαμβανεται.Δεδομενου οτι εχω και αλλο παιδακι που πρεπει να ασχοληθω και μαζι του, τις αναγκες του σπιτιου που πρεπει να καλυψω αλλα και το γεγονος πως θα επιστρεψω στη δουλεια σε λιγο...Τι μου προτεινετε να κανω.Την βοηθεια σας!
Καμια ιδεα κοριτσια για το προβλημα μου που αναφερω πιο πανω???
Παλιά 04-02-13, 09:04   #29
Maya

Maya ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Να περιμένεις να περάσει. Οι συνήθειες των μωρών αλλάζουν από μέρα σε μέρα. Απλά να τον βάζεις στο κρεβατάκι του και να τον σηκώνεις μόνο όταν κλαίει και μετά πάλι κάτω. Οπότε να πάρει το μήνυμα ότι πρέπει να είναι ξαπλωμένος. Οι συνθήκες στο σπίτι με ένα μωρό και ένα μικρό παιδάκι είναι δύσκολες, το θυμάμαι κι εγώ, αλλά το μόνο όπλο είναι η ψυχραιμία και η αποφασιστικότητα.
Ο χρήστης Maya δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-02-13, 09:16   #30
LITSA76

LITSA76 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Maya Εμφάνιση μηνυμάτων
Να περιμένεις να περάσει. Οι συνήθειες των μωρών αλλάζουν από μέρα σε μέρα. Απλά να τον βάζεις στο κρεβατάκι του και να τον σηκώνεις μόνο όταν κλαίει και μετά πάλι κάτω. Οπότε να πάρει το μήνυμα ότι πρέπει να είναι ξαπλωμένος. Οι συνθήκες στο σπίτι με ένα μωρό και ένα μικρό παιδάκι είναι δύσκολες, το θυμάμαι κι εγώ, αλλά το μόνο όπλο είναι η ψυχραιμία και η αποφασιστικότητα.
Καλημερα και σ ευχαριστω για την απαντηση σου.Το εχω δοκιμασει και αυτο ομωσ το μωρο κλαει συνεχως .Ο μονος τροποσ να μεινει στην κουνια ειναι να τον ξανακοιμησω,να ξανα κοιμηθει και να ξαναξυπνησει μετα απο 20 λεπτα.για να κοιμηθει λοιπον 1 ωρα πρεπει να τον κοιμησω 3 φορες!!!!!!
Παλιά 04-02-13, 23:45   #31
mariazerta

Προεπιλογή

Παράθεση:
εχεις δικιο.ειναι πολυ κουραστικο ολο αυτο ποσο μαλλον οταν εχεις κ ενα μεγαλυτερο παιδακι..κ εμενα ετσι εκανε η κορουλα μου στην ηλικια σας..εγω εκανα σαν την τρελη ολες τις δουλειες σε 10λεπτα κ μετα αφου ξυπνουσε την επαρινα αγκαλια κανενα μισαωρο κ μετα κοιμοταν πιο βαθια για καμια ωρα..η μικρη μου βεβαια ποτε δεν κοιμηθηκε πανω απο 1.30 ωρα..ειναι πολυ δυσκολο,υπομονη κθα στρωσουν τα πραγματα
Παλιά 05-02-13, 21:18   #32
LITSA76

LITSA76 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εχεις δικιο.ειναι πολυ κουραστικο ολο αυτο ποσο μαλλον οταν εχεις κ ενα μεγαλυτερο παιδακι..κ εμενα ετσι εκανε η κορουλα μου στην ηλικια σας..εγω εκανα σαν την τρελη ολες τις δουλειες σε 10λεπτα κ μετα αφου ξυπνουσε την επαρινα αγκαλια κανενα μισαωρο κ μετα κοιμοταν πιο βαθια για καμια ωρα..η μικρη μου βεβαια ποτε δεν κοιμηθηκε πανω απο 1.30 ωρα..ειναι πολυ δυσκολο,υπομονη κθα στρωσουν τα πραγματα[/QUOTE]

Αυτο με τις δουλειες κατι μου θυμιζει.....Να τολμησω να ρωτησω ποτε εστρωσαν τα πραγματα ή θα απογοητευτω τελειως?Παω και για δουλεια τον αλλο μηνα και η μαμα μου θα τα παιξει.Και να σκεφτεις πως το πρωτο μου παιδι κοιμοταν απο 40 ημερων μονο του και με τις ωρες....
ευχαριστω για την απαντηση.
Παλιά 07-02-13, 23:00   #33
mariazerta

Προεπιλογή

Παράθεση:
εχεις δικιο.ειναι πολυ κουραστικο ολο αυτο ποσο μαλλον οταν εχεις κ ενα μεγαλυτερο παιδακι..κ εμενα ετσι εκανε η κορουλα μου στην ηλικια σας..εγω εκανα σαν την τρελη ολες τις δουλειες σε 10λεπτα κ μετα αφου ξυπνουσε την επαρινα αγκαλια κανενα μισαωρο κ μετα κοιμοταν πιο βαθια για καμια ωρα..η μικρη μου βεβαια ποτε δεν κοιμηθηκε πανω απο 1.30 ωρα..ειναι πολυ δυσκολο,υπομονη κθα στρωσουν τα πραγματα
Αυτο με τις δουλειες κατι μου θυμιζει.....Να τολμησω να ρωτησω ποτε εστρωσαν τα πραγματα ή θα απογοητευτω τελειως?Παω και για δουλεια τον αλλο μηνα και η μαμα μου θα τα παιξει.Και να σκεφτεις πως το πρωτο μου παιδι κοιμοταν απο 40 ημερων μονο του και με τις ωρες....
ευχαριστω για την απαντηση.[/QUOTE]
να σου πω οτι ακομα ζηταει αγκαλια..μην με δει να κανω κατι,να ειμαι ορθια ερχεται κ με τραβαει να την παρω αγκαλιτσα αλλα τα πραγματα ειναι σαφως καλυτερα απο την αρχη..αρχισε να ηρεμει πολυ η κορουλα μου περιπου στους 5 μηνες..τωρα περαπαταει κ η αληθεια ειναι οτι ειμαι λιγο πιο χαλαρη..δεν της στερησα ποτε ομως τπτ..με το που με ζηταει ακομα κ την νυχτα παω κ την κουναω λιγο ισως γι'αυτο να ειναι πολυ πιο χαλαρη πλεον
Παλιά 07-02-13, 23:54   #34
LITSA76

LITSA76 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ουτε εγω του στερω κατι.Τον κραταω αγκαλια να κοιμηθει,μονο μεσα στη μερα,γιατι το βραδυ κοιμαται κανονικα στην κουνια του.Στην αγκαλια κοιμαται σαν αγγελος και τον λυπαμαι.Ποσο ομωσ θα μπορω να το κανω αυτο??Το κακο ειναι πως αν δεν τον κρατω αγκαλια να κοιμηθει γκρινιαζει....Φαυλοσ κυκλοσ....Σε αυτο αναζητω λυση
Παλιά 08-02-13, 00:02   #35
mariazerta

Προεπιλογή

Παράθεση:
Ουτε εγω του στερω κατι.Τον κραταω αγκαλια να κοιμηθει,μονο μεσα στη μερα,γιατι το βραδυ κοιμαται κανονικα στην κουνια του.Στην αγκαλια κοιμαται σαν αγγελος και τον λυπαμαι.Ποσο ομωσ θα μπορω να το κανω αυτο??Το κακο ειναι πως αν δεν τον κρατω αγκαλια να κοιμηθει γκρινιαζει....Φαυλοσ κυκλοσ....Σε αυτο αναζητω λυση
εγω αυτο εκανα μεχρι περιπου 6 μηνων..δλδ αγκαλια,την αφηνα εκανα τσακ μπαμ 2-3 δουλειες,εκεινη εννοειται ξυπνουσε,την ξανασηκωνα κ πλεον την κρατουσα αγκαλια κ 1 ωρα αρκει να κοιμαται για να ξεκουραστει κ να ηρεμω λιγο κ εγω..περιπου στους 6 μηνες οπως την εβαλα στην κουνια κ εκανα τις δουλειες μου γρηγορα περιμενα να ξυπνησει κ εκεινη κοιμηθηκε σερι καμια ωρα... κ απο τοτε εκτος απο σπανιες περιπτωσεις κοιμαται μια χαρα..το βραδυ βεβαια ακομα ξυπναει αλλα αυτο ειναι ενα αλλο θεμα
Παλιά 08-02-13, 09:16   #36
LITSA76

LITSA76 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Υπομονη αλλους 3 μηνεσ λοιπον!!!!Με λιγη τυχη τοτε θα ληξει και για μενα το χωρισμα της ημερας σε 20 λεπτα!!Ευχαριστω για την απαντηση.Να χαιρεσαι το μωρο σου και να ειναι παντα γερο και ευτυχισμενο.
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές