Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Νεογνά & Μωρά: Διατροφή > Στερεές τροφές

Notices

Ποτέ πια μόνα - γνωμοδότηση ΣτΠ κόλαφος ! 

Γνωμοδότηση Συνήγορου του Πολίτη/Παιδιού σχετικά με απομάκρυνση γονέων από το δωμάτιο κατά την διάρκεια ιατρικών πράξεων στα παιδιών τους!   

Επιτέλους δικαίωση για τους γονείς που παλεύουν για το αυτονόητο! Ένα βήμα πιο κοντά βρίσκονται οι γονείς που υποστηρίζουν το αυτονόητο, να είναι παρόντες σε κάθε ιατρική πράξη, στην οποία το παιδί έχει τις αισθήσεις του, εφόσον δεν υπάρχει άλλος συγκεκριμένος λόγος που να δικαιολογεί την απομάκρυνσή τους.

Η εμπεριστατωμένη εισήγηση με βιβλιογραφία και όλα τα σχετικά παραρτήματα, δίνει βάση στο αίτημα όλων αυτών των γονέων, που προσπαθούν εδώ και χρόνια να πείσουν τους επαγγελματίες υγείας να δρούν υπέρ του συμφέροντος του παιδιού.

Αναδεικνύει το προφανές, ότι δηλαδή η παρουσία του γονέα θα πρέπει να επιτρέπεται και να ενθαρρύνεται! Επίσης αναφέρεται και στην περίπτωση των εφήβων των οποίων η ανάγκη για παρουσία του γονέα, επίσης θα πρέπει να γίνεται σεβαστή. Όπως αναφέρει, η απομάκρυνση εάν είναι απαραίτητη θα πρέπει να έχει ειδική κατά περίπτωση αξιολόγηση. Ελπίζουμε εδώ να υπάρξει ειδική αναφορά στις περιπτώσεις που μπορούν να δικαιολογούν μια τέτοια "κατά περίπτωση" απομάκρυνση, πχ σε περιπτώσεις ψυχικών ασθενειών του γονέα, ή υποψίας κακοποίησης (έλειπε αυτή η περίπτωση απο την ετυμηγορία) κα.

Η απόφαση, πολύ ευγενικά, αλλά ξεκάθαρα, υποδεικνύει ότι είναι απαραίτητο να θεσμοθετηθεί ειδική οδηγία, η οποία θα οδηγήσει και σε καλύτερη εκπαίδευση των ειδικών, στο να παρέχουν αυτό που οφείλουν, το οποίο όπως αναφέρει ο συνήγορος του πολίτη, δεν είναι μόνο η παροχή ιατρικής φροντίδας αλλά και η ορθή μεταχείριση του ασθενούς. Το αυτονόητο δηλαδή.  

• Διαδώστε την είδηση στα μέσα δικτύωσης έτσι ώστε να ακουστεί δυνατά!
    Link του άρθρου:http://parents.org.gr/health/a568
    .

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 31-08-10, 22:57   #121
Eleniparis

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Eleniparis ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

New-mammy εγώ άρχισα κρέμες 5 μηνών και 5 ημερών. Έδωσα ένα μειγμα ρυζάλευρο συμβατικό της Γιώτης (προσοχή: όχι την κρέμα βανίλια-ρυζαλευρο, το απλό άνθος ορύζης) και το βιολογικό ρυζάλευρο ολικής άλεσης της Frezylac. Αυτά τα δυο τα έφτιαχνα με το βρεφικό γάλα αλλά αραιωμένο. Π.χ. στα 100 ml νερού έβαζα 2-3 μεζούρες γάλα σκόνη και μετά πρόσθετα τα ρυζάλευρα. Μετά από 5 μέρες έδωσα τη βιολογική κρέμα της Frezylac ρυζάλευρο με γάλα. Μετά από άλλες 5 μέρες έδωσα την κρέμα της holle με κεχρί και γάλα. Οι δυο τελευταίες που αναφέρω γίνονται με νερό γιατί έχουν μέσα γάλα. Ο μικρός τα τρώει όλα. Αντίθετα η κόρη μου δεν έτρωγε τίποτα από αυτά και αφου δοκίμασα για κανένα 20ήμερα της έδωσα την κρέμα βανίλια-ρυζάλευρο. Επομένως είναι και το τι ταιριάζει στο παιδί.
Παλιά 31-08-10, 23:11   #122
MARILYN

MARILYN χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εμένα η παιδίατρος μου ξεκίνησε μόλις έκλεισε τον 4ο ρυζάλευρο και φυσικά πήρα της HOLLE.
Τώρα θα μας βάλει το φρούτο και μετά από 10 μέρες χορτόσουπες.
Στο φρούτο μέσα βάζετε ρυζάλευρο για να πηχτώσει; Επειδή η μικρή μου είναι ήδη στρουμπουλή φοβάμαι μην την παχύνω...
Πότε να δοκιμάσω τις υπόλοιπες κρέμες τις holle για αλλαγή; Πολλές γράφουν από τον 4ο και μετά αλλά λέτε να περιμένω;
Μήπως έχει δώσει κάποια κατσικίσιο της holle από τον 6ο;Λένε ότι είναι καλύτερο αλλά η παιδίατρος είναι ουδέτερη με μία κλήση προς το αγελαδινό.
Ποιά η γνώμη σας;

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!
Ο χρήστης MARILYN δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-08-10, 23:27   #123
victoria09

Περιοχή: Αγιος Δημητριος
victoria09 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εμείς ξεκινήσαμε 5,5 μηνών με το σιμιγδάλι τις Holle.Μέχρι 8 μήνών τις έδινα αυτές που λέγαμε από τον 4 μήνα και μέτα πήγα στο 6+.Μέσα στα φρούτα δεν τις έβαλα ποτέ τιποτά. Γάλα τις δίνω τώρα το νο 3 που είναι από δέκα μηνών αλλα το απλό οχι το κατσικίσιο.
Μέχρι τωρα απο τον 6 που σταματησα να θηλαζω τις εδινα το frezylac γάλα απο το φαρμακείο αλλα είναι πολύ ακριβό.Δοκίμασα και τις κρέμες γινόντουσαν όμως πολύ νερουλές.
Ο χρήστης victoria09 είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-08-10, 23:52   #124
MARILYN

MARILYN χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Δίνετε κάθε μέρα διαφορετική για να μην τις βαριέται ή τελειώνετε το ένα κουτί και μετά ξεκινάτε με άλλο;

Παλιά 31-08-10, 23:58   #125
victoria09

Προεπιλογή

Οταν ετρωγε μονο κρέμες το απόγευμα προσπαθούσα να έχω 2 διαφορετικές και τις εδινα εναλλαξ.Ετυχε ομως και μια βδομαδα να τρωει την ιδια και δεν φανηκε να την πειραζει
Παλιά 01-09-10, 01:12   #126
silia84

Το avatar του χρήστη silia84

silia84 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο victoria09 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμείς ξεκινήσαμε 5,5 μηνών με το σιμιγδάλι τις Holle.Μέχρι 8 μήνών τις έδινα αυτές που λέγαμε από τον 4 μήνα και μέτα πήγα στο 6+.Μέσα στα φρούτα δεν τις έβαλα ποτέ τιποτά. Γάλα τις δίνω τώρα το νο 3 που είναι από δέκα μηνών αλλα το απλό οχι το κατσικίσιο.
Μέχρι τωρα απο τον 6 που σταματησα να θηλαζω τις εδινα το frezylac γάλα απο το φαρμακείο αλλα είναι πολύ ακριβό.Δοκίμασα και τις κρέμες γινόντουσαν όμως πολύ νερουλές.
αληθεια δεν σου αρεσαν οι frezylac?πηρα να τις δοκιμασω και μου αρεσαν πολυ ειναι η αληθεια.....
και ο μικρος ολο μμμμμ.... και μμμμ.... σε καθε κουταλια!
σε 130μλ 5κουτ,σουπας δεν βαζεις?ετσι το κανω και βγαινει μια χαρα...
Παλιά 01-09-10, 09:06   #127
victoria09

Προεπιλογή

Γευστικά θεωρώ ότι ηταν πολυ κάλες και τις αρεσαν αλλά έχουμε το πρόβλημα ότι τις κρέμες δεν τις θέλει καθόλου νερουλές αλλα σαν στόκο.Με το κουτί της frezylac έφτιαχνα με το ζορι 3 φόρες κρέμα οπότε δεν σύμφερε
Παλιά 01-09-10, 09:22   #128
MARILYN

MARILYN χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εγώ τελικά μάλλον θα ξεκινήσω με αυτές που είναι χωρίς γλουτένη και μετά βλέπουμε. Θα ξεκινήσω και κατσικίσιο γιατί έχουμε ακόμη ψιλοαναγωγές και ελπίζω να βοηθήσεις μιας και δεν θέλω με τίποτα να της δώσω άλλο γαλά εκτός της holle.
Αλήθεια μέχρι ποιό μήνα δίνουμε κρέμα το απόγευμα;

Παλιά 01-09-10, 09:35   #129
victoria09

Προεπιλογή

Οι άλλες κοπέλες θα ξέρουν καλύτερα να σου πουν γιατί εμείς δεν την έχουμε σταματήσει ακόμα Είμαστε 10 μηνών τώρα και το απόγευμα τρώμε ή γιαουρτάκι ή λαχανικά -ζυμαρικά ανάλογα τη είχαμε από το μεσημεριανό μας ή κρέμα.Εγώ θα ήθελα να την κόψω αλλά δεν ξέρω τη άλλο να προσθέσω .Περιμένω το ραντεβού με τη παιδίατρο
Παλιά 09-10-10, 21:36   #130
mikrh k amialh

Περιοχή: Κρητη
mikrh k amialh χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή πως φτιαχνετε η βιολογικη κρεμα της holle?

ο μικρος μου ειναι 8 μηνων κ πεινει γαλα frisomel comfort προσπαθησα να του φτιαξω τη κρεμα τησ holle με μουσλι συμφωνα με τισ οδηγειες κ αντι για γαλα holle εβαλα το frisomel comfort αλλα μονο κρεμα δεν εγινε μπορει καποια να με βοηθησει για το πως να τη φτιαξω?
Ο χρήστης mikrh k amialh δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-10-10, 22:21   #131
sevoula

Περιοχή: ανάμεσα σε μασκοφόρους κ μασκαράδες
sevoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καταρχήν γιατί να κάνεις τηνκρέμα με γάλα και όχι μόνο με νερό;
αν είναι μόνο με νερό, τότε βάζεις 150-180 νερό, που έχει βράσει και έχει κατέβει η θερμοκρασία στους 50. μετά προσθέτεις 5-6 κουταλιές της σούπας μούσλι γεμάτες και ανακατεύεις. ανάλογα μπορείς να προσθέσεις νερό ή μούσλι για αραιό ή πηχτό αντίστοιχα.

αν θέλεις με γάλα, τότε ετοιμάζεις το γάλα, όπως το έκανες ως τώρα υπολογίζοντας 150-180 ml γάλα (νερό και σκόνη γάλα) και προσθέτεις γύρω στις 5 κουταλιές της σούπας γεμάτες μούσλι.
καλή όρεξη.
Ο χρήστης sevoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-10-10, 03:02   #132
mikrh k amialh

Προεπιλογή

με νερο μονο θα ηθελα,εβαλα το γαλα μονο κ μονο επειδη το ειχε στισ οδηγειες κ εβαλα το μουσλι με δοσομετρητη 4.7 αν θυμαμαι εγραφε,λες γιαυτο να μη πετυχε?κ αυτο που λεει οτι φουσκωνει...εμενα τιποτα.ποση ωρα πρεπει να περιμενω?απογοητευτικα παντως,ο μονος λογος που ειπα να το δοκημασω κ αυτο ειναι γιατι ο μικρος μου ειναι δυσκοιλιος κ αποταν γενηθηκε κ τις τελευταιες μερες δηπλωνει απτο πονο κ ειπα κ γω μηπως θαταν καλυτερα αλλσ κατεληξα να του δωσω παλι νουνου...
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 10-10-10, 09:10   #133
Dimitra83_
Μή ενεργός λογαριασμός

Περιοχή: GERMANY gütersloh
Dimitra83_ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εχω παρει και εγω τετοια κρεμα οχι αυτη τη μαρκα αλλα βιολογικη που γινεται με γαλα.και κατεληξε στα σκουπιδια ειχε και απαισια γευση σα να τρως χαρτονι και γενικα η υφη της ηταν χαλια
Ο χρήστης Dimitra83_ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-10-10, 16:30   #134
katgik

Περιοχή: Πάτρα
katgik χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sevoula Εμφάνιση μηνυμάτων
καταρχήν γιατί να κάνεις τηνκρέμα με γάλα και όχι μόνο με νερό;
αν είναι μόνο με νερό, τότε βάζεις 150-180 νερό, που έχει βράσει και έχει κατέβει η θερμοκρασία στους 50. μετά προσθέτεις 5-6 κουταλιές της σούπας μούσλι γεμάτες και ανακατεύεις. ανάλογα μπορείς να προσθέσεις νερό ή μούσλι για αραιό ή πηχτό αντίστοιχα.
Sevoula έχεις δοκιμάσει να δώσεις Holle κρέμα μόνο με νερό;
Την έφαγε; Εγώ μία φορά δοκίμασα και δεν την έφαγε και όντως ήταν
πολύ άγευστη. Οπότε τη δίνω με φρούτο και την εξαφανίζει.
Θα δοκιμάσω πάντως πάλι μήπως ήταν τυχαίο.
Ο χρήστης katgik δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-10-10, 19:40   #135
kyra

kyra χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Πρέπει να βάλεις γάλα, γιατί λόγους θρεπτικής αξίας. Εγώ έβαζα γάλα holle, οπότε δεν ξέρω τί γίνεται με τα άλλα γάλατα. Αλλά θα το έκανα ως εξής: Θα έβλεπα την συνταγή πόσο γάλα της Holle θέλει και θα έβλεπα σε πόσα ml υγρό γάλα αντιστοιχεί. Μετά θα ετοίμαζα την ίδια ποσότητα γάλα από το frisomel (ώστε να βγαίνει η ίδια ποσότητα σε υγρό) και θα αραίωνα τη σκόνη holle με αυτό. Γενικά πάντως οι κρέμες αυτές δεν έχουν και πολύ καλή γεύση, για τα δικά μας γευστικά κριτήρια, γιατί δεν έχουν ζάχαρη. Για τα παιδιά όμως, ειδικά αν δεν έχουν δοκιμάσει τις άλλες, είναι μία χαρά.
Ο χρήστης kyra δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-10-10, 19:58   #136
katgik

Περιοχή: Πάτρα
katgik χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kyra Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρέπει να βάλεις γάλα, γιατί λόγους θρεπτικής αξίας. Εγώ έβαζα γάλα holle, οπότε δεν ξέρω τί γίνεται με τα άλλα γάλατα.
Το θέμα είναι ότι δε θέλω να βάλω γάλα γιατί θηλάζω και θέλω να αποφύγω το αγελαδινό ή κατσικίσιο. Και φαντάζομαι ότι οι θηλασμοι που κάνω δίνουν ό,τι συστατικά χρειάζεται να πάρει από το γάλα. Γι αυτό ψάχνω πώς αλλιώς να δίνω τις Holle. Προς το παρόν τις δίνω με φρούτο και θα δοκιμάσω με νερό για να μην τρώει τόσο πολλά φρούτα την ημέρα (τρώει και το πρωϊ)
Πάντως σ' ευχαριστώ.
Ο χρήστης katgik δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-10-10, 22:46   #137
MARILYN

MARILYN χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο katgik Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θέμα είναι ότι δε θέλω να βάλω γάλα γιατί θηλάζω και θέλω να αποφύγω το αγελαδινό ή κατσικίσιο. Και φαντάζομαι ότι οι θηλασμοι που κάνω δίνουν ό,τι συστατικά χρειάζεται να πάρει από το γάλα. Γι αυτό ψάχνω πώς αλλιώς να δίνω τις Holle. Προς το παρόν τις δίνω με φρούτο και θα δοκιμάσω με νερό για να μην τρώει τόσο πολλά φρούτα την ημέρα (τρώει και το πρωϊ)
Πάντως σ' ευχαριστώ.
Αφού θηλάζεις μπορείς να βάλεις το γάλα σου και να την φτιάξεις.
Εγώ βάζω 200ml γάλα holle και 25γρ.σκόνη. Το χτυπάω στο μπλέντερ και έχει τέλεια υφή!!! Στην αρχή της έβαζα λίγο φρουτάκι αλλά σιγά σιγά το έκοψα και την τρώει κανονικά!

Παλιά 10-10-10, 23:02   #138
silia84

Το avatar του χρήστη silia84

silia84 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MARILYN Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφού θηλάζεις μπορείς να βάλεις το γάλα σου και να την φτιάξεις.
Εγώ βάζω 200ml γάλα holle και 25γρ.σκόνη. Το χτυπάω στο μπλέντερ και έχει τέλεια υφή!!! Στην αρχή της έβαζα λίγο φρουτάκι αλλά σιγά σιγά το έκοψα και την τρώει κανονικά!
h holle με μητρικο γαλα δεν πηζει....
εγω ποτε δεν τα καταφερα....θελει μιση σακουλα και αν....
Παλιά 10-10-10, 23:12   #139
MARILYN

MARILYN χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο silia84 Εμφάνιση μηνυμάτων
h holle με μητρικο γαλα δεν πηζει....
εγω ποτε δεν τα καταφερα....θελει μιση σακουλα και αν....
Aλήθεια; Γιατί αυτό μου είπαν στο κατάστημα που το παίρνω αλλά δεν το έχω δοκιμάσει μιας και δεν έχω τόσοοοο γάλα....

Η καλύτερη επιλογή πάντως σε σκόνη πιστεύω ότι είναι το γαλατάκι της holleφ από όλα τα άλλα που κυκλοφορούν...

Παλιά 10-10-10, 23:26   #140
mikrh k amialh

Προεπιλογή

εγω δε θελω να του την φτιαχνω με γαλα γιατι δεν εχει αναγκη απο παραπανω θερμιδες κ ειναι σε πολυ καλα κιλα απτην αλλη φρουτα τρωεει το πρωι,οποτε θα θελα να τη φτιαχνω με σκετο νερο.παντωσ αρχικα την εφτιαξα με γαλα οπωσ λεει στισ οδηγειες με 5κουταλιες αλλα τιποτα.πειρα κ τη hipp κ αυτη τα ιδια ειναι...
Παλιά 10-10-10, 23:36   #141
mikrh k amialh

Προεπιλογή

αληθεια υπαρχει γαλα της holle για την δυσκοιλιοτητα?
Παλιά 10-10-10, 23:40   #142
MARILYN

MARILYN χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Όχι δεν υπάρχει...απλά η μικρή μου δεν είχε ΠΟΤΕ πρόβλημα δυσκηλιότητας με το γάλα της holle ούτε με τις κρέμες!

Παλιά 11-10-10, 00:13   #143
mikrh k amialh

Προεπιλογή

αληθεια υπαρχει γαλα της holle για την δυσκοιλιοτητα?
Παλιά 13-10-10, 15:57   #144
Χαρά-Μαρία
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

Περιοχή: Αττική
Χαρά-Μαρία χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή προσοχη-αλλαγη?

ΣΟΣ αγορασα καινουργιο πακετο απο το κατσικισιο της Holle εχθες, και ενω ειναι κανονικα για μωρα 6 μηνων και ανω (http://www.holle.ch/english/Produkte/Ziegenmilch.htm), ειχαν κολλησει μια αυτοκολλητη ετικετα με την ενδειξη

"ΝΕΟ-ΑΠΟ 12 ΜΗΝΩΝ, ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΕΙΤΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ www.holle.ch"

Δεν λεει τιποτα η ιστοσελιδα
Ρωτησα στο μαρκετ που το πηρα και με πηραν τηλ οτι δεν εβγαλαν ακρη και οτι το απεσυραν απο τα ραφια

Εχετε παρει απο τις νεες παρτιδες εσεις? Εχει αλλαξει κατι?
Ο χρήστης Χαρά-Μαρία δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-11-10, 14:40   #145
pasxalitsa v

Το avatar του χρήστη pasxalitsa v

Περιοχή: Αθήνα...δυστυχώς......
pasxalitsa v ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κοριτσια ξερει καμια να μου πει αν το ρυζαλευρο της holle ειναι αυτη που γραφει επανω το κουτι

papilla de copos de arroz
papa de flocos de arroz bio

ή πηρα λαθος?
(λεει οτι εχει μεσα δημητριακα ολικης αλεσης...)
Παλιά 18-11-10, 15:12   #146
maria23

maria23 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Χαρά Μαρία , και εγώ το παρατήρησα αυτό και μου έκανε εντύπωση. Ίσως το κάνουν για μεγαλύτερη ασφάλεια, τί να πω? Παντώς εγώ της το έδινα εδώ και αρκετό καιρό οπότε το συνέχισα κανόνικά και ας μην έχει κλείσει ακόμα το χρόνο.
Ο χρήστης maria23 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-11-10, 11:39   #147
MARILYN

MARILYN χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κιεγώ παρήγγειλα από Γερμανία και όταν ήρθαν όλα είχαν την ετικέτα κολλημένη επάνω από 12 μηνών και φρίκαρα γιατί τέτοιο της έδινα!!!

Τους έστειλα email και μου είπαν ότι το γάλα έρχεται από την Αυστρία και απλά λόγω νομοθεσίας εκεί, το έβαλαν από τον 12ο μήνα αλλά είναι καθαρά τυπικό και ότι η εταιρία λέει ότι είναι ασφαλές να το δίνουμε από τον 6ο.

Φοβήθηκα όμως και θα περιμένω να χρονίσει για να της το δώσω. Έτσι αναγκάστηκα και αγόρασα αγελαδινό νο2...

Παλιά 19-11-10, 11:40   #148
MARILYN

MARILYN χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο pasxalitsa v Εμφάνιση μηνυμάτων
κοριτσια ξερει καμια να μου πει αν το ρυζαλευρο της holle ειναι αυτη που γραφει επανω το κουτι

papilla de copos de arroz
papa de flocos de arroz bio

ή πηρα λαθος?
(λεει οτι εχει μεσα δημητριακα ολικης αλεσης...)
Από πού το πήρες; Ισπανικά είναι; Στα γερμανικά πάντως το ρυζάλευρο είναι reisflocken...

Παλιά 19-11-10, 15:55   #149
Χαρά-Μαρία
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

Περιοχή: Αττική
Χαρά-Μαρία χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εστειλα μηνυμα στη holle και μου απαντησαν τα εξης για το γαλα:

"Thank you for sending us your question. There is a little confusion about the age labeled on the goat milk formula.
Holle infant goat milk formula is developed and suitable for infants aged 6 months and older. Right now Holle has to follow an official order from a German authority to change the age from 6 to after 12 months for this goat milk formula which is sold in the German marked. There is no acute reason for this. There has not been any medical problem when using this formula. There was also no testing of nutrient values that showed any divergence of nutrient content to the legal required amounts.
In European legislation (Commission Directive 2006/141/EC) the source of the protein body of Infant Formula and Follow-on Formula is regulated to come from cow’s milk or soy beans. Other protein sources, e.g. from the milk of other animal species are not regulated. They are also not prohibited in infant foods and infant formula products. The protein in Holle Organic Goat Milk Formula comes from goat milk. Cow’s milk protein and soy bean protein are not contained. Therefore this formula is not a Follow-on Formula according to Commission Directive 2006/141/EC.
There are many infant formula products on the market which also don’t meet ingredient or nutrient requirements of Commission Directive 2006/141/EC. For instance a special formula for infants who suffer from galactosemia mustn’t and does not contain lactose or galactose. On the other hand a high lactose content is required by Commission Directive 2006/141/EC in every Infant Formula and Follow-on Formula. Regular Infant Formula, Follow-on Formula, supplementary foods and special infant foods in Germany are also regulated in a special law, in the act of dietetic products.
Holle Organic Goat Milk Formula does meet all criteria of this act of dietetic products. It also fulfills all nutritional requirements of Follow-on Formula, except the source of protein, which in this case is from goat milk. We know that it is not a Follow-on Formula and have not labeled it that way. This has been for the last 7 years. Now the German authority complains that this product is not a Follow-on Formula and therefore mustn’t be labeled within the first year of life. The effort of explanation that this product belongs to the category of dietetic infant foods was not heard by the authority. We are surprised about this decision but have to label the product as stipulated.
The Holle Organic Goat Milk Formula we sell in France is also labeled with “dès 12 mois”, since we had a similar reaction from a French authority (also without clear reason) about two years ago. It seems authorities are afraid of products with a unique character. You probably bought the formula via internet from a German internet shop. Therefore you noticed the change of label from 6 to 12 months.
The recipe and amounts of nutrients in Holle Organic Goat Milk Formula have not been changed. There are different kinds of package labels but only one recipe in the market. The formula is still suitable for infants aged 6 months and above. You can keep on feeding this formula to your child.

With best regards
Viele Grüsse

Angelika Welz
Qualitätsmanagement

Holle baby food GmbH
Baselstrasse 11, 4125 Riehen
Schweiz / Switzerland

Tel.: +41 (0)61 64596 07
Fax: +41 (0)61 64596 09
Mail:
awelz@holle.ch"

Το παραθετω για οσες εχουν την ιδια απορια. Τελικα ειναι ΟΚ οπως βλεπετε. Το δινω κανονικα στη μικρη.

Ο χρήστης Χαρά-Μαρία δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-11-10, 13:53   #150
pasxalitsa v

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MARILYN Εμφάνιση μηνυμάτων
Από πού το πήρες; Ισπανικά είναι; Στα γερμανικά πάντως το ρυζάλευρο είναι reisflocken...
το πηρα απο ελληνικο μαγαζι με βιολογικα...
ηθελα απλα να δω αν θα το φαει ο μικρος και μετα να παραγγειλω απο αλλου...
ξερουμε την αναλογια σκονης --γαλακτος που θα πρεπει να το φτιαξω?

με μητρικο θα το κανω...
Παλιά 26-11-10, 11:33   #151
maria23

maria23 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Για όσες χρησιμοποιούν το κατσικίσιο γάλα της Ηοlle, από πού το αγοράζεται? Εγώ δεν έχει τύχει να το βρώ σε κανένα βιολογικό κατάστημα. Ή δεν το φέρνουν ή είναι σε έλλειψη.
Ο χρήστης maria23 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-01-11, 09:07   #152
Stap

Stap χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Αγόρασα χθες για πρώτη φορά 2 κρέμες Holle και ένα κουτάκι μπισκοτάκια Holle.
Μετά από ολόκληρο συμβούλιο...μεταξύ γονέων... κι άγχος τρομερό έδωσα στη μικρή το μπισκοτάκι, φοβόμουν μην σπάσει κομμάτι και πνιγεί....Η αλήθεια είναι ότι αρχικά το έγλειφε, χάρηκε πάρα πολύ, κουνούσε χέρια πόδια απ' τη χαρά της.
Τελικά, έσπασε κομμάτι, μας κοίταζε στην αρχή δεν ήξερε τι να κάνει, εμείς με μάτια γουρλωμένα κοιτάζαμε , ο άντρας μου είπε να μην τρέξουμε να το βγάλουμε για να μην τρομάξει ώσπου να δουμε τι θα κάνει. Τελικά γρήγορα τη βρήκε την άκρη μόνη της. Συνέχιζε να το μασουλάει-γλείφει στο στόμα. Έκανα κι εγώ το ίδιο μ' ένα μπισκότο, και είδα ότι μετά από κάποια ώρα στο στόμα διαλύεται και γίνεται σαν κρέμα. Πάντως της άρεσε πάρα πολύ.
Τα μπισκοτάκια είναι από 8 μηνών.

Δοκίμασα επίσης το μούσλι. Το έφτιαξα με νερό και λίγο πολτοποιημένο αχλάδι. Η μικρή την έφαγε με χαρά!!
Για την άλλη κρέμα που πήρα, με τα 3 δημητριακά, δεν ξέρω αν γίνεται χωρίς γάλα. Στις οδηγίες γράφει μισό γάλα μισό νερό. Εγώ δεν έχω δώσει καθόλου ξένο ως τώρα, δεν έχω και θηλαστρο για να βάλω δικό μου κι αναρωτιέμαι θα γίνει καλή με σκέτο νερό? Τι προτείνουν όσες ξέρουν από θηλασμό? Είναι καλό να έβαζα γάλα της Holle?

Ο χρήστης Stap δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-04-11, 10:39   #153
sogni d'oro

Περιοχή: athens
sogni d'oro ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πόσο έχουν οι κρέμες στα βιολογικά καταστήματα της Αθήνας?
Υπάρχουν στα greenfarma? biomarket?
Είδα οτι στέλνει η ecobaby.gr και η biologogisch24.com.

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!
Ο χρήστης sogni d'oro δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-04-11, 11:35   #154
νελλίτσα

Το avatar του χρήστη νελλίτσα

Περιοχή: αθήνα
νελλίτσα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εγώ αυτή με τα 3 δημητριακά του την έκανα με αχλάδι και αποξηραμένο δαμ΄σκηνο- βερύκοκο που προηγουμένως είχα βράσει. μια χαρά την έφαγε. για το ααν θα δώσεις ξένο γάλα ή όχι νομίζω πως είναι καθαρά στην κρίση σου.
εγώ τις αγόρασα από ecobaby.gr αλλά τιε πόμενες θα τις πάρω απ'έξω, είναι πολύ πιο οικονομικές...

Ο χρήστης νελλίτσα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-04-11, 01:14   #155
pasxalitsa v

Προεπιλογή

stap εγω τις φτιαχνω με βιολογικο γαλα frezylac....
δεν μπορω να βγαλω με θηλαστρο...δοκιμασα και με σκετο νερο αλλα δεν τις ετρωγε...
εξαλλου θηλαζει ακομα και πινει πολυ απο μενα αρα δεν με νοιαζει στην κρεμα να εχει αλλο γαλα...
Παλιά 06-05-11, 15:37   #156
katrin82

katrin82 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΚΑΝΕΤΕ ΤΗΝ ΚΡΕΜΑ ΜΕ ΔΙΚΟ ΣΑΣ ΓΑΛΑ. ΕΤΟΙΜΑΖΩ ΚΙ ΕΓΩ ΤΟ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ HOLLE ΤΗΣ ΜΙΚΡΗΣ ΜΟΥ ΜΕ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΓΑΛΑ. ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΙΝΑΙ ΠΙΚΤΗ Η ΚΡΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1 ΜΕ 2 ΛΕΠΤΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΝΕΡΟΥΛΗ. ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΩΣ ΤΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΓΑΛΑ ΔΕΝ ΠΙΖΕΙ ΓΕΝΙΚΑ. ΕΣΕΙΣ ΠΩΣ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΤΕ????
ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΩ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΤΟ ΚΑΝΩ ΜΕ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΗΣ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΜΕΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΝΑ ΤΗΣ ΤΟ ΚΑΝΩ ΜΕ ΤΟ ΑΓΕΛΑΔΙΝΟ ΤΗΣ HOLLE.

BY THE WAY Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕ ΑΛΕΡΓΙΑ ΣΤΗΝ ΒΑΝΙΛΙΑ. ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΚΡΕΜΑ ΚΙ ΑΝ ΤΗΣ ΕΔΙΝΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΒΑΝΙΛΙΑ ΜΕΣΑ ΓΕΝΙΖΕ ΚΟΚΚΙΝΙΛΕΣ ΓΥΡΩ ΣΠΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΜΠΟΥΤΙΑ. ΕΙΧΕ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ΠΑΡΟΜΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΚΡΕΜΕΣ????
Ο χρήστης katrin82 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-05-11, 00:07   #157
Super Mummy

Super Mummy χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο katrin82 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΚΑΝΕΤΕ ΤΗΝ ΚΡΕΜΑ ΜΕ ΔΙΚΟ ΣΑΣ ΓΑΛΑ. ΕΤΟΙΜΑΖΩ ΚΙ ΕΓΩ ΤΟ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ HOLLE ΤΗΣ ΜΙΚΡΗΣ ΜΟΥ ΜΕ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΓΑΛΑ. ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΙΝΑΙ ΠΙΚΤΗ Η ΚΡΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1 ΜΕ 2 ΛΕΠΤΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΝΕΡΟΥΛΗ. ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΩΣ ΤΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΓΑΛΑ ΔΕΝ ΠΙΖΕΙ ΓΕΝΙΚΑ. ΕΣΕΙΣ ΠΩΣ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΤΕ????
ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΩ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΤΟ ΚΑΝΩ ΜΕ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΗΣ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΜΕΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΝΑ ΤΗΣ ΤΟ ΚΑΝΩ ΜΕ ΤΟ ΑΓΕΛΑΔΙΝΟ ΤΗΣ HOLLE.

BY THE WAY Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕ ΑΛΕΡΓΙΑ ΣΤΗΝ ΒΑΝΙΛΙΑ. ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΚΡΕΜΑ ΚΙ ΑΝ ΤΗΣ ΕΔΙΝΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΒΑΝΙΛΙΑ ΜΕΣΑ ΓΕΝΙΖΕ ΚΟΚΚΙΝΙΛΕΣ ΓΥΡΩ ΣΠΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΜΠΟΥΤΙΑ. ΕΙΧΕ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ΠΑΡΟΜΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΚΡΕΜΕΣ????
Εχεις δίκιο...αυτό συμβαίνει με το μητρικό γάλα...εγώ έβαζα πάρα πο΄λύ κρέμα για να πήξει να γίνει σαν στόκος ώστε να κατηλήξει μετά κάπως φυσιολογική.... Αυτό που περιγραφεις ότι έπαθε η κόρη σου μάλλον δεν είναι αλλεργία στη βανίλια αλλά στο αγελαδινό γάλα ό(λες οι κρέμες βανίλια περιέχουν ορό γάλακτος) ΅΄αξτο λίγο, ρώτα τον παιδιατρο γιατί α΄ν είναι έτσι θα πρέπει να φτιάχνεις την κρέμα μόνο με υποαλλεργικό γάλα, ή σκέτο νερό ή φρούτο...
Ο χρήστης Super Mummy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-06-11, 11:43   #158
vasdeli

Το avatar του χρήστη vasdeli

Περιοχή: Όπου γης, πατρίς
vasdeli ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σας κορίτσια!

Κάνοντας ένα ψάξιμο για βιολογικές κρέμες να μαι κι εδώ!

Σήμερα ο γελαστός μικρούλης μου γίνεται 5 μηνών και η γιατρός μας είπε ότι μπορούμε να αρχίσουμε κρέμα βανίλια (έλεος, δεν την θέλω καθόλου).
Διάβασα εδώ για το βιολογικό ρυζάλευρο της Holle και μάλλον με αυτό θα ξεκινήσουμε αλλά όχι τώρα, σε 1 μήνα ακριβώς, αφού γίνει 6 μηνών ο μπούλης πρώτα....Έχω ένα θέμα με τον αποκλειστικό θηλασμό έως και την συμπλήρωση του 6ου μήνα όπως καταλάβατε...από την στιγμή που δεν είναι ελλειποβαρές μωρό, ποιος ο λόγος να ξεκινήσω τόσο νωρίς;

Τεσπά, ερώτηση:

Εκτός από ecobaby υπάρχει κανένα άλλο σάιτ από όπου παραγγέλνετε τις κρέμες;
Παλιά 03-06-11, 12:38   #159
kikileuteris

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
kikileuteris χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vasdeli Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας κορίτσια!

Κάνοντας ένα ψάξιμο για βιολογικές κρέμες να μαι κι εδώ!

Σήμερα ο γελαστός μικρούλης μου γίνεται 5 μηνών και η γιατρός μας είπε ότι μπορούμε να αρχίσουμε κρέμα βανίλια (έλεος, δεν την θέλω καθόλου).
Διάβασα εδώ για το βιολογικό ρυζάλευρο της Holle και μάλλον με αυτό θα ξεκινήσουμε αλλά όχι τώρα, σε 1 μήνα ακριβώς, αφού γίνει 6 μηνών ο μπούλης πρώτα....Έχω ένα θέμα με τον αποκλειστικό θηλασμό έως και την συμπλήρωση του 6ου μήνα όπως καταλάβατε...από την στιγμή που δεν είναι ελλειποβαρές μωρό, ποιος ο λόγος να ξεκινήσω τόσο νωρίς;

Τεσπά, ερώτηση:

Εκτός από ecobaby υπάρχει κανένα άλλο σάιτ από όπου παραγγέλνετε τις κρέμες;
www.apo-rot.de εγώ από κει παίρνω.

Φονιάδες των λαών, νοικοκυραίοι!
ioanna.gr
Ο χρήστης kikileuteris δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-06-11, 12:45   #160
ariel

Περιοχή: Βύρωνας
ariel χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

www.ulula.co.uk Εγώ ψωνίζω από εκεί. Γρήγορο και πολύ φιλικό σέρβις, προσφορές, μεγάλη ποικιλία κλπ.
Ο χρήστης ariel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές