Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φευγουν ταυτοχρονα και οι τρεις δασκαλες...


Recommended Posts

Κοριτσια γεια! θελω την αποψη σας:

 

Η κορη μου παει σε δημοσιο παιδικο σταθμο (προ-προνηπιο) και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενη, εχει πολυ καλες δασκαλες, καινουριες και πεντακαθαρες εγκαταστασεις, νιωθω πως ειμαστε τυχερες που ο σταθμος αυτος ειναι στην περιοχη μας...

 

Μεχρι εχθες που εμαθα πως τελειωνουν οι 18μηνες συμβασεις και ολες οι συμβασιουχες θα αντικατασταθουν τον Απριλιο... :shock:

Το πρωτο πραγμα που εκανα ηταν να παω στη Διευθυντρια... δεν μπορει να κανει τιποτα... λεει οτι προσπαθησε (και σε συνεργασια με τον εκπροσωπο γονεων) αλλα δεν μπορουν να κανουν κατι... αν καταλαβα καλα ειπε οτι ειναι η γραμμη του Υπουργειου Παιδειας να κανει 18μηνες συμβασεις, και οταν ληξουν δεν γινεται τιποτα πια....

Εχω στεναχωρηθει πολυ... το παιδι μου ειναι απο αυτα που αργουν να προσαρμοστουν σε αλλαγες, και δενεται πολυ με τους ανθρωπους που τη φροντιζουν...

Μα να διωξουν και τις 3 μαζι? Ουτε καν μια-μια για να προλαβουν τα παιδακια να γνωρισουν τις καινουριες?

 

Η κορη μου κατι επιασε εχθες που συζητουσα με τη διευθυντρια και μου γκρινιαζε το βραδυ οτι δεν θελει αλλες δασκαλες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 2 εβδομάδες μετά...

...Ξαναγραφω...

Σημερα μετα απο 5 ημερη ιωση επεστρεψε η κορη μου στο Σταθμο. Εκει βρηκαμε και μια απο τις καινουριες... Με το που την ειδε η μικρη κολλησε πανω μου και δεν εμπαινε στην ταξη με τιποτα. Ευτυχως ηταν και μια απο τις παλιες η οποια την πηρε αγκαλια και ετσι καταφερα να φυγω...

 

Η παλια λοιπον μου ψιθυρισε οτι οι γονεις μαζευουν υπογραφες και ετοιμαζονται να πανε στον Προεδρο (δεν καταλαβα ποιον εννοουσε) για να μην φυγουν τα κοριτσια. Μου μιλουσε καπως συνωμοτικα κι ετσι δεν μπορεσα να ρωτησω λεπτομερειες. :?

Link to comment
Share on other sites

Σε βρηκα!!!

δεν ειχα δει το θεμα νωριτερα.. :oops:

Ειναι πολυ ασχημο αυτο που συμβαινει, και δεν ειναι μονο η κορη σου, νομιζω γενικα τα περισσοτερα παιδακια σε αυτη την ηλικια δενονται πολυ με καποιους ανθρωπους και ο αποχωρισμος ειναι δυσκολος...

Θα σου πω τι θα εκανα εγω στη θεση σου...ανεξαρτητα απο το αποτελεσμα, δηλαδη να φυγουν ή να μεινουν οι παλιες της δασκαλες, θα μιλουσα πολυ με το παιδι μου και θα του εξηγουσα οτι οι παλιες δασκαλες μπορει καποια στιγμη να φυγουν γιατι πρεπει να πανε να βοηθησουν και αλλα παιδακια που ειναι μονα τους επειδη οι γονεις τους λειπουν στη δουλεια..θα εβαζα και τις σαλτσες μου :lol: και θα ελεγα οτι οι νεες δασκαλες που θα ερθουν εχουν πολυ ορεξη για παιχνιδι γιατι δεν ειναι καθολου κουρασμενες..κτλ κτλ...

ευτυχως η μικρη σου ειναι σε ηλικια που μπορει να σε καταλαβει και να συννενοηθεις μαζι της!!!

Link to comment
Share on other sites

fys thanks για την απαντηση... ναι κι εγω χθες βραδυ που εκλαιγε (παλι :shock:) κατι τετοια προσπαθουσα να της πω... οτι θα φερουν καινουρια βιβλια, παραμυθια, παιχνιδια, τραγουδια...κλπ... αλλα δεν επιασε...

 

Τα΄χω παρει... ειναι δυνατον να δημιουργουνται τετοια θεματα στα καλα καθουμενα επειδη καποιοι ανεγκεφαλοι δεν μπορουν να κανουν σωστα τη δουλεια τους? Φανταζομαι οτι τα περισσοτερα παιδακια του Σταθμου αντιμετωπιζουν εκ νεου προβλημα προσαρμογης αυτην την περιοδο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδη στο Ελλαντα ζουμε και ολα ειναι πιθανα, και ολα μαλλον στραβα πηγαινουν, συνεχισε να μιλας με την κορη σου και μακαρι να την πεισεις οτι μπορει ο παλιος να ειναι αλλιως αλλα ο νεος ειναι ωραιος :wink:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!

 

Πράγματι μεγάλο πρόβλημα αυτές οι συμβάσεις σε πολλά επαγγέλματα. Να δούμε πότε και αν θα απαλλαγούμε από αυτό το ελεεινό καθεστώς εργασίας, το αντιμετωπίζω κι εγώ στην εργασία μου.

 

Πάντως είναι μια καλή ευκαιρία για να διδάξεις την κόρη σου να είναι πιο ευέλικτη και ανεξάρτητη. Σίγουρα ως πιτσιρίκα που είναι θα της κοστίσει κάπως η αλλαγή μιας δασκάλας, όμως αυτά συμβαίνουν στη ζωή, μεθαύριο ίσως είναι κάτι σοβαρότερο, και πρέπει να είναι προετοιμασμένη και εφοδιασμένη ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ να αντιμετωπίζει τις καταστάσεις με ευελιξία. Δεν είναι όμορφο πράγμα να έχεις ένα παιδί εξαρτημένο ως και υποχόνδριο. Δεν μιλώ για την κορούλα σου, αλλά όταν δεν αντιμετωπίζονται αυτές οι καταστάσεις με ψυχραιμία παρά υπερπροστατεύουμε τα παιδιά, τελικά γίνονται υποχόνδρια και τους κοστίζει.

 

Οι λύσεις που σου προτείνει η fys είναι καλές.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Ευχαριστω για τις απαντησεις... και ναι φυστικακι οταν αρχιζουν παιδικο, που μπαινουν νεα προσωπα/προτυπα στην καθημερινοτητα τους εχει και καλα και κακα η κατασταση.

 

Προς το παρον ειναι καλα, συνυπαρχουν στην αιθουσα οι παλιες με τις καινουριες, γινεται προσπαθεια να προλαβουν τα παιδακια να νιωσουν οικειοτητα και ασφαλεια μεχρι να φυγουν οι παλιες.

 

bilingual, δεν συμφωνω με την αποψη οτι ειναι ευκαιρια να εκπαιδευσω την μικρη μου στις αλλαγες (οι εκφρασεις εξαρτημενο και υποχονδριο παιδακι ειναι κατα τη γνωμη μου υπερβολικες)... Δεν βρισκω κατι καλο στο να αποχωριστει τις δασκαλες της που καταφεραν να την κανουν να νιωσει το σχολειο (τον παιδικο σταθμο δλδ) ενα περιβαλλον οικειο, ζεστο με αγαπη... Ενα σχολειο που ανυπομονει καθε Σαββατοκυριακο να ερθει η Δευτερα... Ειναι πολυ μικρη ακομα και δεν το βρισκω καθολου κακο να θελει καποιες σταθερες στην καθημερινοτητα της...

Ειναι πολυ πιθανο οι καινουργιες κοπελες να ειναι εξισου καλες αν οχι καλυτερες (το ευχομαι)... Ομως θα επρεπε η αλλαγη να εχει μελετηθει απο τους ιθυνοντες με γνωμονα τα παιδακια...

Link to comment
Share on other sites

Φίλη jena δεν διαφωνώ με αυτά που λες και το θέτεις αρκετά ψύχραιμα. Όμως η ίδια η πραγματικότητα μας δείχνει καθημερινά πως δεν είναι όλα ιδανικά και σχεδιασμένα όπως τα θέλουμε, οπότε η ικανότητα προσαρμογής σε νέες καταστάσεις είναι ένα σημαντικό εφόδιο για όλους, και βέβαια για τα μικρά μας.

 

Να είσαι καλά εσύ και η οικογένειά σου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...