Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Το κατάπιε! Και τώρα, τι κάνουμε;


Recommended Posts

Καλημερα σας.

Χρειαζομαι την γνωμη σας σε κατι.

Συνηθιζω να κρεμαζω την πιπιλα της κορης μου σε ενα ασημενιο αρκουδακι το οποιο μπαινει σαν μανταλακι πανω στο ρουχαλακι της.

Χθες το μεσημερι ο συζηγος μου παρατηρησε οτι εχει κοπει ενα κομματι απο πανω του κ εκτοτε ειμαστε μεσα στο αγχος κ στα νευρα.

Υπαρχει περιπτωση να το καταπιε η μικρη?

Ψαξαμε παντου μεσα στο σπιτι μηπως οπως συνηθως κανει, χτυποντας την αλυσιδα της πιπιλας εσπασε.. Το εκανε συχνα να την βγαζει κ να κοπαναει την αλυσιδα οπου εβρισκε.

Να σημειωσω οτι η μικρη πολλες φορες μασαγε το αρκουδακι, φαινοταν μασημενο, αλλα δεν ειδαμε ποτε να εχει τσακισει τελειως το κομματι.

Εκτος του οτι ψαξαμε παντου, ψαξαμε κ τα κακα της χθες κ σημερα κ δεν υπηρχε τιποτα.΅

Ειναι αρκετα μεγαλο κομματι κ μαλιστα εκει που κοπηκε πρεπει να ειναι κ τραχυ :shock: Αν το καταπιε δεν θα εκανε σε καποιο οργανο ζημια?

Βοηθηστε με, πειτε μου την γνωμη σας γιατι εχουμε τρελαθει.

Ο συζηγος την πηρε τωρα στον παιδιατρο αλλα τι θα μας πει?

Τι μπορει να γινει???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


το λογικο ειναι οτι αν το ειχε καταπιει θα το εβγαζε στα κακα της .

για καλο και για κακο την επομενη φορα αγορασε αντι για αλυσιδα κατι ειδικες υφασματινες κορδελες για να κρεμας την πιπιλα που ειναι και πιο ασφαλεις .

παντως σου λεω να μην ανησυχεις σιγουρα οπως την χτυπουσε καπου εφυγε το κομματι μασα στο σπιτι

Link to comment
Share on other sites

Φυγανε απο τον παιδιατρο τωρα.

Του ειπε οτι μια στο εκατομυριο να συνεβηκε ετσι πραγμα..γιατι δεν θα μπορουσε να το καταπιει.

Αν ηταν θα ειχε σφηνωσει στον λαιμο της κ θα εβγαζε σαλια κ τετοια.

Για να ειμαστε λεει σιγουροι 100% μας στελνει για ακτινογραφια...

Πανε τωρα.

Δεν ξερω τι να υποθεσω.. απο την μια λεω να μην σκεφτομαι αρνητικα κ μαλλον εχει σπασει κ απο την αλλη αν το καταπιε κ ειναι σε κανενα οργανακι του μωρου κ κανει ζημια?

Ο γιατρος λεει αποκλειεται!

Link to comment
Share on other sites

Αν το είχε καταπιεί θα το βγάλει από τα κακά της,

σε περίπτωση που πήγαινε σε κάποιο άλλο όργανο

θα το καταλάβαινες το παιδί δεν θα μπορούσε να αναπνεύσει.

Για την ασφάλεια του παιδιού:

ΠΡΟΣΟΧΗ: Μην δένετε ποτέ στην πιπίλα κορδέλες ή σχοινιά.

Κίνδυνος στραγγαλισμού.

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γι'αυτο κ εγω δεν ηθελα να βαζω τετοια πραγματα...

αλλα της επεφτε συνεχεια κ προτιμησα τουλαχιστον να ειναι πλαστικο κ χοντρη αλυσιδα κ μαλιστα το αρκουδακι με το συμπαγες ασημι απο πανω... που να φανταστω!!

Βρε Σαμ εισαι σιγουρη? Πως εχεις τοσο σταθερη γνωμη? Σας ετυχε κατι αναλογο? Μακαρι να ειναι οπως τα λες.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς δεν ξέραμε αν έχει καταπιεί κέρμα οπότε μπήκαμε στην ίδια διαδικασία με εσάς ......

και μας είχε πει ο παιδίατρος ότι οι διαδρομές είναι δύο ή θα ακολουθήσει την κανονική πορεία ή θα κατευθυνθεί προς τον πνεύμονα στην 2η περίπτωση καταλαβαίνεις ότι θα υπήρχαν απευθείας κάποια συμπτώματα....στην 1η θα είχε αποβληθεί από τα κακά του....

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Βγηκε κ η ακτινογραφια...

Καθαρη λεει ο γιατρος. Την εβγαλε απο οισοφαγο κ κατω κ ολα καλα!

Ευχαριστω κοριτσια μου πολυ.

Ειμαι κ δουλεια κ κοντεψα να τρελαθω ωσπου να μου πουν. :?

Link to comment
Share on other sites

Η Ηλέκτρα είχε ξηλώσει το στρίφωμα από ένα παντελόνι και είχε καταπιεί την κλωστή, το οποίο εμείς δεν το πήραμε χαμπάρι παρά μόνο όταν έκανε κακά, είχε βγει η μισή και την υπόλοιπη την τραβήξαμε εμείς, σε κατάσταση σοκ.

 

Ήταν αρκετά μεγάλη κλωστή, αλλά σαν σγουρή (να το περιγράψω έτσι), επειδή ήταν ξηλωμένη. Τρελάθηκα μόλις το είδα.

 

Πάντως οι γιατροί λένε το χειρότερο που μπορεί να καταπιεί ένα παιδί είναι η μπαταρία, ιδίως η μικρές στρογγυλές. Καλύτερα να καταπιεί καρφίτσα παρά μπαταρία, λόγω των υγρών της μπαταρίας σε συνδιασμό με τα υγρά του στομάχου!!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Σαμ δλδ το καταπιε?

 

Βρε κοριτσια τι ειναι αυτο? Δεν αντεχω τετοια πιεση, Παναγια μου

 

Πρεπει να εχουμε ματια 14 πλεον!

Τωρα ειδικα που γυριζει μονη της κ οτι βρει το αρπαζει... :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όχι δεν το κατάπιε απλά δεν βρίσκαμε τα κέρματα που του είχαν δώσει!!!

άσε που τον ρωτούσαμε και μας έλεγε ότι τα χήματα ήταν στην κοιλίτσα

και την επόμενη στιγμή στα γόνατα :lol::lol::lol:

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα πριν δυο μερες επαιζε με ενα ψευτικο κινητο τηλεφωνο και αρχισε να το βαζει στο στομα ( ως συνηθως) και του το παιρνω για να μη φαει τα αυτοκολυτα που εχει και διαπιστωνω πτι λυπουνε δυο κουμπακια τα οποια δεν εβρησκα πουθενα. Ηταν σαν δυο πολυ μικρα λαστιχιενα κουμπια. Παιρνω τον γιατρο τηλ και μου λεει να μην ανησυχω και οτι θα τα βγαλει στα κακα του.

Εχω καταντησει να του δινω την πιπιλα γιατι οτι βρει το τρωει :!:

 

........ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ!!

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα πριν δυο μερες επαιζε με ενα ψευτικο κινητο τηλεφωνο και αρχισε να το βαζει στο στομα ( ως συνηθως) και του το παιρνω για να μη φαει τα αυτοκολυτα που εχει και διαπιστωνω πτι λυπουνε δυο κουμπακια τα οποια δεν εβρησκα πουθενα. Ηταν σαν δυο πολυ μικρα λαστιχιενα κουμπια. Παιρνω τον γιατρο τηλ και μου λεει να μην ανησυχω και οτι θα τα βγαλει στα κακα του.

Εχω καταντησει να του δινω την πιπιλα γιατι οτι βρει το τρωει :!:

 

Ακριβως με τα ιδια κουμπακια που λες την είχα πατήσει και εγώ. Και τελικά τα έβγαλε στα κακάκια του μετά από 3 σχεδόν ημέρες. Μέχρι να τα βγάλει είχαμε τρελαθεί. Πρεπει τα μάτια μας 104.

Kiki + George = Panagiotis + Maria

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα πριν δυο μερες επαιζε με ενα ψευτικο κινητο τηλεφωνο και αρχισε να το βαζει στο στομα ( ως συνηθως) και του το παιρνω για να μη φαει τα αυτοκολυτα που εχει και διαπιστωνω πτι λυπουνε δυο κουμπακια τα οποια δεν εβρησκα πουθενα. Ηταν σαν δυο πολυ μικρα λαστιχιενα κουμπια. Παιρνω τον γιατρο τηλ και μου λεει να μην ανησυχω και οτι θα τα βγαλει στα κακα του.

Εχω καταντησει να του δινω την πιπιλα γιατι οτι βρει το τρωει :!:

 

Ακριβως με τα ιδια κουμπακια που λες την είχα πατήσει και εγώ. Και τελικά τα έβγαλε στα κακάκια του μετά από 3 σχεδόν ημέρες. Μέχρι να τα βγάλει είχαμε τρελαθεί. Πρεπει τα μάτια μας 104.

Εμενα εχει περασει σχεδον μια εβδομαδα ενεργητε 2 με 3 φορες τη μερα κανονικοτατα αλλα δεν τα εχω δει. Μπορει να μην τα προσεξα επειδη ηταν ασπρα ?

 

........ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια τα ματια μας 14.πριν περιπου ενα χρονο ο γιος μου καταπιε κερματα και μετα μου ειπε οτι ειναι κουμπαρασ και τα εβαλε στην κοιλιτσα του.εμεις τρελαθηκαμε και μετα απο ακτινογραφια που βγαλαμε ειδαμε οτι μετα απο λιγες ωρες ηταν στο στομαχι του.το τι περασαμε δεν λεγεται.παντος οι γιατροι μας ελεγαν πως θα τον χειρουργουσαν αμεσως το παιδι εαν ειχε καταπιει μπαταριες .η περιπετεια μας κρατησε 13 ολοκληρες μερες μεχρι να τα βγαλει στα κακα του και αυτο γιατι ειχε σφηνωσει σε καποιο σημειο που ενωνεται το λεπτο με το παχυ εντερο.ευτυχως το εβγαλε μια μερα πριν μπουμε στο χειρουργειο.

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα καταπιει μια απο αυτες τις παιδικες παραμανες :roll: ευτυχως κλειστη! τωρα πως το καταφερα δε ξερω μη ρωτατε :lol:

 

γιατι πιστευω οτι ο Βασιλης θα με ξεπερασει?????? :lol::lol::lol:

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αντε Elias-Christina πάει και αυτό!

Ολα καλά!

Εγώ τον προηγούμενο μήνα την αλλάζω κάποια στιγμή και βρίσκω μέσα στα κακά της ολόκληρο κομμάτι απο χαρτί!

Επαθα σοκ!

Ρωτάω τον Παντελή και μου ξεφουρνίζει ότι την προηγούμενη που έλειπα κάποια στιγμή έφαγε το 1/5 από ένα λογαριασμό της ALPHA BANK!

Πες το χριστιανέ μου! Καμιά ώρα θα βρω και καμια VISA μεσα στην πάνα και θα είναι και χρεωμένη!

Link to comment
Share on other sites

Αντε Elias-Christina πάει και αυτό!

Ολα καλά!

Εγώ τον προηγούμενο μήνα την αλλάζω κάποια στιγμή και βρίσκω μέσα στα κακά της ολόκληρο κομμάτι απο χαρτί!

Επαθα σοκ!

Ρωτάω τον Παντελή και μου ξεφουρνίζει ότι την προηγούμενη που έλειπα κάποια στιγμή έφαγε το 1/5 από ένα λογαριασμό της ALPHA BANK!

Πες το χριστιανέ μου! Καμιά ώρα θα βρω και καμια VISA μεσα στην πάνα και θα είναι και χρεωμένη!

 

 

:lol::lol::lol::lol::lol:

 

πως τα λες!!!

Link to comment
Share on other sites

μιας φιλης μου εφαγε τσιχλα κ την εβγαλε στα κακα.

εγω δεν χρησιμοποιω ποτε αλυσιδες κορδονια για πιπιλες γιατι φοβαμαι.

την βλεπω κι ολας οτι εχει μια μανια με τα κορδονια κι ετσι το αποφευγω.

ειδικα μια μερα ειχα δει την αλυσιδα στο λαιμο της κολημενη κι απο τοτε τρεμω κ δεν την ξαναδινω.

απαπαπα για τετοια ειμαστε....

Link to comment
Share on other sites

Αντε Elias-Christina πάει και αυτό!

Ολα καλά!

Εγώ τον προηγούμενο μήνα την αλλάζω κάποια στιγμή και βρίσκω μέσα στα κακά της ολόκληρο κομμάτι απο χαρτί!

Επαθα σοκ!

Ρωτάω τον Παντελή και μου ξεφουρνίζει ότι την προηγούμενη που έλειπα κάποια στιγμή έφαγε το 1/5 από ένα λογαριασμό της ALPHA BANK!

Πες το χριστιανέ μου! Καμιά ώρα θα βρω και καμια VISA μεσα στην πάνα και θα είναι και χρεωμένη!

 

 

:lol::lol::lol::lol::lol:

 

πως τα λες!!!

 

Γιατί βρε άδικο έχω;

Ενημέρωσε την μάνα μην πάθει και κανα εγκεφαλικό και ποιος θα ξυπνάει μετά τα βραδια!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

αχ nea-mamaka το χαρτι ειναι το αγαπημενο μας δυστυχως :lol:

 

τσικι τσικι ο κυριος το εξαφανιζει

ματαια τρεχω με το δαχτυλο να προλαβω τα απομειναρια :lol:

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει μην τα θέλω και όλα δικά μου!

Δυστυχώς κάτι πήρε και από μένα η Φέλια!

:oops::oops::oops::oops: Ξέρετε τι μπλοκάκια έχω κατεβάσει εγώ και μετά ο μπαμπάς μου φώναζε στην μαμά μου να μην καθαρίζει το γραφείο του γιατι όλο του χάνει τις σημειώσεις του!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Κορίτσια πάνε 2 ώρες τώρα που ψάχνω τα 2 κοκαλάκια που φορούσε η μικρή μου στα μαλιά της (13 μηνών). Έχω αναστατώσει το σπίτι, πουθενά. Τι γίνετε τώρα? Εν το μεταξύ ήδη της έδωσα μεσημεριανό, έφαγε, και μετά θήλασε και κοιμήθηκε. Λέτε να έγινε το κακό?

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

magia_mellissa καλισπερα ,ι κορη μου ειτανε 13 μηνων οταν καταπιε προκα ( ναι ναι αυτη που καρφονουμε στο τοιχο ) , δεν το ξεραμε οστε μια οραια μερα το πρωι εκανε κακα και την βρικα μεσα .........δεν χριαζετε να σου πω τι επαθα ....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...