Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πιπιλα


Recommended Posts

πρεπει να αλλαξω τις πιπιλες της?

το επομενο μεγεθος(6-18 μηνων) μου φαινετει τεραστιο για το στομα της.

να κρατησω μεχρι να χρονισει,ισως κ λιγοτερο,το πρωτο μεγεθος ή θα κανει κακο στην αναπτυξη της στοματικης κοιλοτητας?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μην βιαστείς να της δώσεις μεγαλύτερο μέγεθος πιπίλας, κατα τη γνώμη μου δεν υπάρχει λόγος. Εμένα η μεγάλη είναι σχεδόν δύο χρονών και ακόμα έχουμε το νούμερο 2 πιπίλα (6-18μ) το τρία δεν έχω σκοπό να της το πάρω αφού λέμε σιγά σιγά να την κόψουμε.

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οταν αλλαξα του μικρου μου την πιπιλα,απο 2-σιλικονη σε 3-καουτσουκτην εφτυσε και απο εκεινη τη στιγμη εκοψε και την πιπιλα.πλεον κοιμαται χωρις την πιπιλα του.

ΕΙΣΑΙ ΟΛΗ ΜΟΥ Η ΖΩΗ...

 

line_flow_blue_beg_17_time_1185336000_text_f4ef20e1f3f4e5f1e1eae920ece1f220e5e9ede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πρεπει να αλλαζεις την πιπιλα καθε μηνα με καινουργια;;; Εχω μια καουτσουκενια της Chicco και τον βολευει αλλα μου ειπε μια φιλη μου οτι θελουν αντικατασταση βασει προδιαγραφών :roll:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τις αλλάζω κάθε δίμηνο, χρησιμοποιούμε αυτες απο καουτσουκ, ακόμα και τώρα που μεγάλωσε, στις οδηγίες βέβαια λέει κάθε μήνα. Βέβαια πότε δεν εχω δει πιπίλα να παθαίνει κάτι, σαν καινούργιες είναι οταν τις πετάω.

 

Κάτια λες αν της πάρω το 3 νουμερο να την φτύσει με τη μία και να την κόψει :roll: ;;; Δεν το είχα σκεφτεί αυτό ... η αλήθεια είναι οτι την χρησιμοποιεί αποκλειστικά στον ύπνο και αυτό στην αρχή μέχρι να αποκοιμηθεί μετά την φτύνει ...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

H αλήθεια είναι ότι όταν ήταν μωράκι προσπάθησα να του δώσω πιπίλα αλλά την έφτυνε, μια δυο τρεις δεν ξαναπροσπάθησα. Όσο για τον ύπνο από 5 μηνών σταμάτησα το κούνημα (γιατί είχαμε μάθει στο κούνημα στο ρηλάξ) και τον έβαζα κατ'ευθείαν στο κρεβατάκι του για νανάκια, στην αρχή εκλαίγε κανά 10λεπτο και αυτό όχι πάντα, μετά συνήθισε. Τώρα πλέον κοιμάται μόνος του ότι και ώρα να τον βάλω. :wink:

Link to comment
Share on other sites

ολγα μου,εμενα ετυχε να την κοψει ευκολα,γιατι και στον υπνο με το ζορι την επιανε.απλα,μαλλον ετυχε.βεβαια,και τωρα που τον ζοριζουν κατι δοντα,ουτε να τη δει δε θελει.

ΕΙΣΑΙ ΟΛΗ ΜΟΥ Η ΖΩΗ...

 

line_flow_blue_beg_17_time_1185336000_text_f4ef20e1f3f4e5f1e1eae920ece1f220e5e9ede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα κοριτσια. Εγω δεν καθολου πιπιλα. Θα ηθελα να σας ρωτησω αν η πιπιλα ειναι χρησιμη για τα δοντια στη φαση που βγαινουν. Μεχρι στιγμης της κραταω τα μασιτικα γιατι ουτε τα χερα μας χρησιμοποιουμε καλα καλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΑΠΟ ΛΑΜΙΑ,

ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ.

ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΒΑΛΑΜΕ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΙΠΙΛΑ ΠΑΡΑ ΔΑΧΤΥΛΟ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ ΔΕΝ ΤΟ ΒΑΖΕΙ.ΣΠΑΝΙΑ ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΦΑΕΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΛΛΕΣ ΑΛΛΑ ΤΟΥ ΤΟ ΒΓΑΖΟΥΜΕ.

ΕΠΕΙΔΗ ΟΜΩΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΤΕ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟΥ ΤΙ ΔΩΣΩ?

ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΒΟΗΘΑΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ Η ΠΙΠΙΛΑ, ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ? ΕΓΩ ΛΕΩ ΝΑ ΤΗΝ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΔΕΝΕΧΩ ΝΑ ΧΑΣΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΙΜΑΣΤΕ 35 ΗΜΕΡΩΝ!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω πως αν δεν δώσεις πιπίλα για να κοιμηθεί θα θέλει κάτι άλλο, αγκαλιά, κούνημα κλπ που νομίζω οτι είναι χειρότερο από τη πιπίλα!!!!

Αποψη μου.....εσύ ξέρεις καλύτερα τι είναι το σωστό για το παιδί σου!! :wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...