Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΛΑΙΕΙ ΜΟΛΙΣ ΠΛΗΣΙΑΣΕΙ ΤΟ ΚΟΥΤΑΛΙ


Rachel

Recommended Posts

ΣΗΜΕΡΑ ξεκινησαμε ριζαλευρο (βολογικο).. τιξεκινησαμε δηλαδη.... 1 κουταλια εφαγε μονο........... πολυ στεναχωρεθηκα... πεινουσε αλλα δεν το ηθελε η μπεμπα... τελικ ηπιε 200 γρ γαλα... τι ΝΑ ΚΑΝΩ???? ΠΩΣ ΝΑ ΤΗΣ ΤΟ ΔΩΣΩ?????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΥΠΟΜΟΝΗ.ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ.ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΗΘΗΣΕΙ ΤΟ ΚΟΥΤΑΛΙ κ φαντασου ουτε τωρα το θελει.τρωει μονη της.

θα βαζεις λιγη κρεμουλα στα χειλακια της για να γευτει πρωτα κ θα δεις οτι σιγα σιγα θα συνεργαζεται.μην πιεζεις για τι θα αντιδρασει.

Link to comment
Share on other sites

Γλυκιά μου μην περιμένεις να φάει ένα ολόκληρο πιάτο από την πρώτη μέρα. Και ο δικός μου μια κουταλιά έφαγε στην αρχή και σιγά σιγά άρχισε να αυξάνει τις ποσότητες. Το ρυζάλευρο είναι η πρώτη στερεά τροφή που τρώτε ή έχετε φάει και φρουτόκρεμα? Αν τώρα ξεκινήσατε τις στερεές σκέψου πως ακόμα δεν ξέρει τι να κάνει για καταπιεί την τροφή. Δώσε της λίγο χρόνο και μην στενοχωριέσαι :D

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ακόμη και τώρα την κρέμα την τρώει με τραγούδια και χίλια δυο πράγματα που σκαρφίζομαι !!!

Την φρουτόκρεμα ακόμη πιο δύσκολα !!

Το γιαουρτάκι καθόλου!!

Μόνο το μεσημεριανο φαγητό τρώμε με όρεξη και ιδιαίτερα το κοτόπουλάκι!!!

Μην στενοχωριέσαι όσο μπορείς υπομονή και επιμονή !!

Κουταλιά - κουταλιά !!!

Link to comment
Share on other sites

Γεία σου Rachel!

 

Μη σε εκπλήσσει που ενώ πεινούσε δεν το έφαγε.

Όταν τρώνε πρώτη φορά με κουτάλι μπερδεύονται και δεν ξέρουν πως να το χειριστούν και να καταπιούν το φαΐ τους. Συνήθως μάλιστα το πιπιλάνε σα να είναι μπιμπερό. Όταν μάλιστα είναι πεινασμένα εκνευρίζονται ακόμη περίσσοτερο γιατί περιμένουν να πιουν το γαλατάκι τους και εμείς τους ρίχνουμε στα δύσκολα.

Το ίδιο έπαθα και εγώ με το γιό μου.

 

Καλό είναι μέχρι να συνηθίσει το κουτάλι να μην την ταΐζεις πεινασμένη. Δως της την κρέμα της νωρίτερα από τη συνηθισμένη ώρα φαγήτου της και αστην να πιπιλίσει το κουτάλι για να τραβήξει την κρέμα. Σιγά σιγά θα μάθει να καταπίνει. Όλα έμαθαν.

Αν φάει λιγότερο από το μισό πιάτο της της δίνεις και λίγο γάλα. Αν φάει το μισό δεν χρειάζεται τίποτα άλλο, εκτός αν πεινάει τόσο πολύ.

 

Καλή επιτυχία στην επόμενη προσπάθειά σας :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Rachel και μένα ο δικός μου όταν δοκίμασε το φρουτόκρεμα επί 10-12 μέρες δεν έτρωγε καθόλου. Μόλις χτες και σημερα έχει φάει...

θα έρθει και η σειρά σας

 

επισης θα έλεγα αν είστε στις αρχές να μην τον πιέζεις..έστω και μισή κουταλιά...

 

επίσης εμένα με βοήθησε που άλλαξα κουταλάκι και πήρα ένα μαλακό της κίκο...έτσι άρχισε να τρώει δαγκώνοντας το κουταλάκι

 

 

τώρα που μάθαμε να τρώμε χρησιμοποιώ τα δικά μας μεταλλικά κουταλάκι

Ιt always rains hardest on the people who deserve the sun

 

Mjb3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...