Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν τρώει το γιαούρτάκι .


stavserfa

Recommended Posts

Ξεκίνησα με όλο χαρά να του δώσω το γιαουρτάκι του για απογευματινό και ο μικρούλης μου δεν το θέλει με τίποτα !!!

Του άλλαξα μάρκα αλλά και πάλι τίποτα έκανα και τρίτη προσπάθεια και του πήρα γιαουρτάκι με γεύση μπισκότα ,πάλι τα ίδια !!

Δεν το θέλει με τίποτα !!!

Τι μπορώ να κάνω ;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μην αγχώνεσαι και πάρα πολύ!

 

Άφησέ τον για μερικές μέρες και ξαναπροσπάθησε. Αν το επιτρέπει η ηλικία του δοκίμασε να του δώσεις γιαούρτι ενηλίκων με λίγο μέλι. Προτιμήσε κάποιο βιολογικό

 

Σε πολλά παιδιά δεν αρέσει το γιαούρτι ειδικά τώρα που είναι χειμώνας. Μόλις ζεστάνει όμως λίγο ο καιρός τους δροσίζει και το τρώνε με ευχαρίστηση.

 

Μερικές φορές ξεχνάμε ότι έχουν και τα πιτσιρίκια δικαίωμα στη γεύση. Ούτε σε εμάς αρέσουν τα πάντα.

 

Και στα δικά μου μωρά δεν άρεσε καθόλου στην αρχή, αλλά τώρα τρελαίνονται. :P Είναι μάλιστα σίγουρη λύση ακόμη και όταν είναι άρρωστα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σου συνιστώ υπομονή και επιμονή! Κι εμένα δεν το έτρωγε, αλλά επειδή είχα κουραστεί να τον πιέζω γιατί όλα τα έφαγε με πολύ ζόρι στο γιαουρτάκι δεν τον πίεσα καθόλου. Τον άφηνα να δοκιμάσει στην αρχή μια- δυο κουταλιές, και μετά του έδινα την κρέμα την οποία είχα έτοιμη. μετά από 2 βδομάδες έτρωγε μόνο το μισό και μετά από ένα μήνα το έφαγε όλο. Τώρα τρώει 2 τη φορά!!! Και δείχνει να του αρέσουν κι ας ξίνιζε στην αρχή τυ μούρη του... Δοκιμάσαμε πολλές γεύσεις και τρώει μόνο τα αντβάνς της Δέλτα.

kreousa

Link to comment
Share on other sites

Αν το επιτρέπει η ηλικία του δοκίμασε να του δώσεις γιαούρτι ενηλίκων με λίγο μέλι. Προτιμήσε κάποιο βιολογικό 

 

Καλή μου τώρα πρόσεξα ότι το μικρό σου είναι 9 μηνών. Κατά συνέπεια η λύση με το μέλι και το γιαούρτι ενηλίκων μόνο μετά το χρόνο είναι εφικτή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν θέλεις πάρε σκέτο γιαούρτι χωρίς κάποια γεύση και πρόσθεσε του φρέσκα φρούτα, οτι θέλεις μπανάνα, αχλάδι κλπ αλεσμένα!!

Ο δικός μου έτσι το τσακίζει και είναι και το αγελαδίτσα 2% (που είναι χάλια) ξυνόοοοοο!!! :wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

του δοκιμασαμε πολλα διαφορετικα ειδη απο γιαουρτακια αλλα τα αρνειται ολα.τι κανουμε τωρα; ξερετε αν υπαρχει καμια ισοδυναμη τροφη (ειμαστε στους 8 μηνες) η καμια αλλη λυση που εχετε δοκιμασει;

Link to comment
Share on other sites

Γαλα πινει? Δεν ξερω αν ειναι ισοδυναμο του γιαουρτιου, αλλα το αναφερω ως γαλακτοκομικο προϊον. Η δικια μου ας πουμε πινει με τα χιλια ζορια (δηλαδη ειλικρινα σου μιλαω μου σπαει το στομαχι χωρις υπερβολες!) 60 ml γαλα αλλα τα γιαουρτια τα τρωει με πολλη ορεξη!

Εμεις της δινουμε τα Δελτα Advance και δεν μας δημιουργησε προβλημα. Τωρα αν βλεπεις πως δεν τα θελει καθολου, αντικατεστησε τα με κατι αλλο. Εμας ο παιδιατρος μας μας τα εβαλε σαν απογευματινο και για να μη συνηθιζει στη γευση και μου σταματησει και τα γιαουρτια (εκτος του γαλακτος) της δινω μερικες φορες κρεμα σε σκονη.

Ρωτα τον παιδιατρο σου με τι μπορει να τα αντικαταστησεις!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

η μικρη μου δεν θελει με τιποτα το γιαουρτι!!!το κανονικο αυτο με την πετσα (αποψη παιδιατρου)ξεκινησαμε στον 8 σε 2 μηνες δοκιμασαμε τα παντα,(και χωρις πετσα στραγγιστο)με μπισκοτα με φαριν λακτε μπανανα με ολα,αλλα τιποτα!οποτε η εξυπνη πεθερουλα μου:evil:της εδωσε αρχικα advance (παρ'ολο που η παιδιατρος το απεκλεισε)το εφαγε περιχαρής ουρλιαξα τα υπολοιπα τα εφαγε αυτη,μετα ομως...γιαουρτι με μαρμελαδα...εμποριου!ξαναουρλιαξα και τις πηρε τελικα το σπιτικο με το μπισκοτο (γιατι δεν το εβρισκε το δικο μου στο ψυγειο)και αυτο το εφαγε ευχαριστα και ηταν πολυ νερομενο χαλι!!!εγω ομως δεν θελω ετοιματζιδικα λογω ζαχαρης!!!τωρα αρχισαμε και πορτοκαλι ουτε να το δει ουτε κρεμα ουτε χυμο!και σκεφτηκα μηπως να βαλω στο γιαουρτι χυμο πορτοκαλι και μπισκοτο για να παρει αρωμα και γευση και να νερωσει αφου προτιμαει τα νερωμενα;;;μηπως θα εξουδετερωθει κατι; οπως γινεται στο σιδηρο με το ασβεστιο;δηλαδη οπως το μοσχαρι με τυρι!σας παρακαλω βοηθεια γιατι πλησιαζει η ωρα του και δεν αντεχω αλλο τις τσιριδες της!:mad:

Link to comment
Share on other sites

ποσο ειναι η μικρη σου? αν δε θελει το γιαουρτι βρε πουλακι μου μη το της δινεις! με το ζορι ! ...θα φαει αργοτερα, δινε της κατι που το τρωει!

φτιαξε δικια σου μαρμελαδα, που θα ειναι κανονικο φρουτο και λιγοτερη ζαχαρη.

αν το τρωει ετσι, ενα κουταλακι δεν βλαπτει!

πως να φανταστείς οτι μπορείς να αγαπήσεις τοοοοσο πολύ!

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου,η μικρη μου ειναι 10 μηνων και η παιδιατρος ειπε οπωσδηποτε γιαουρτι και με πετσα κιολας!!!δεν θελω να φαει καθολου ζαχαρη μεχρι τα 2 τουλαχιστον οσο μπορω να μην βαζω εγω στις τροφες της!γι'αυτο ρωταω καμια αλλη μανουλα ξερει γιαουρτι με πορτοκαλι κανει;μηπως φαει και το πορτοκαλι ετσι;

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και κανει το γιαουρτι με πορτοκαλι. μαλιστα κανει καλο συνδιασμο και με μπανανα - πορτοκαλι (γευστικα)

πως να φανταστείς οτι μπορείς να αγαπήσεις τοοοοσο πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω οτι δεν πρεπει να την πιεζεις να φαει κατι που δεν της αρεσει με το ζορι..

Μπορει ο γιατρος να επιμενει να φαει γιαουρτι με πετσα αλλα αν δεν το θελει το παιδι τι να κανουμε, δεν ειναι στρατιωτακι εχει κι αυτο τις προτιμησεις του.

Κι εγω δεν του δινω γλυκα και ζαχαρη αλλα απο γιαουρτακι τρωει το advance και του αρεσει πολυ, στα συστατικα δεν λεει οτι εχει ζαχαρη αλλα φρουκτοζη οποτε δεν μου φαινεται τοσο κακο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εαν θελεις να του δωσεις γιαούρτι, βαλτου τραγουδακια στην τηλεόραση ή καποιο παιδικο να βλέπει και τάισε τον. αν ειανι απασχολημενος με κατι, μπορει και να φαει.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα με όλο χαρά να του δώσω το γιαουρτάκι του για απογευματινό και ο μικρούλης μου δεν το θέλει με τίποτα !!!

Του άλλαξα μάρκα αλλά και πάλι τίποτα έκανα και τρίτη προσπάθεια και του πήρα γιαουρτάκι με γεύση μπισκότα ,πάλι τα ίδια !!

Δεν το θέλει με τίποτα !!!

Τι μπορώ να κάνω ;;

τι ηλικια εχει ο μικρός?

Link to comment
Share on other sites

  • 9 χρόνια μετά...

Ο μικρος μου 13 μηνων απεχθανεται το γιαουρτι. Για την ακριβεια οσες φορες δοκιμασε αναγουλιαζει. Ξερετε καμια συνταγη με κρυμμενο γιαουρτι; Μονο κεικ γνωριζω αλλα δεν θελω να του δωσω ακομα γλυκα με ζαχαρη. Καμια ιδεα;

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Ο μικρος μου 13 μηνων απεχθανεται το γιαουρτι. Για την ακριβεια οσες φορες δοκιμασε αναγουλιαζει. Ξερετε καμια συνταγη με κρυμμενο γιαουρτι; Μονο κεικ γνωριζω αλλα δεν θελω να του δωσω ακομα γλυκα με ζαχαρη. Καμια ιδεα;

κ εμενα δεν του αρεσει καθολου το κανονικο γιαουρτι . του βαζω απλως μικροτερη ποσοτητα στην φρουτοκρεμα ετσι ωστε να καλυπτετε η γευση του γιαουρτιου κ βαζω κ μελι μαζι. 

Link to comment
Share on other sites

Μια κ.σ. γιαούρτι + 1 αυγό + 1-1,5 κ.σ. βρώμη (ιδανικά πίτυρο βρώμης), τα ανακατεύεις τα «τηγανίζεις» και σε αντικολλητικό τηγάνι χωρίς λάδι (ή με ελάχιστο). Είναι περίπου σαν pancake.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Ο μικρος μου 13 μηνων απεχθανεται το γιαουρτι. Για την ακριβεια οσες φορες δοκιμασε αναγουλιαζει. Ξερετε καμια συνταγη με κρυμμενο γιαουρτι; Μονο κεικ γνωριζω αλλα δεν θελω να του δωσω ακομα γλυκα με ζαχαρη. Καμια ιδεα;

Συνταγές με γιαούρτι πέρα από καμιά σως δλδ να βάλεις μέσα λίγο λαδάκι λεμόνι η ξύδι η ότι άλλο θες γλυκο πχ (φρούτα) η αλμυρό που πιστεύω θα έχεις δοκιμάσει όλες αυτές τις εναλλακτικές.. Η στις τηγανιτές, καποιες φορές βάζω κ στην ομελέτα εγώ ή σε φαγητά μέσα πχ στο ρύζι (που είναι κ το έθιμο μας εδώ η αν χρησιμοποιείς κινοα κεχρί) στο μεγάλο μου γιο που κ εκείνος δε του άρεσε το γιαούρτι λάτρεψε να βράζω βρώμη κ να ανακατεύω μέσα το γιαούρτι μετά..... Εκεί που θέλω να καταλήξω βέβαια είναι πως ο μικρός δεν δέχτηκε καμία εναλαχτικη... Αναγουλιαζε... Κ από 15 μηνών περίπου το λάτρεψε κ το θέλει κ σκέτο.. 

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω για τις απαντησεις! Θα δοκιμασω ολες τις ιδεες! Σε ρυζι ή με φρουτο δεν το τρωει. Ξεχασα να γραψω οτι το τρωει μονο σε μια ποντιακη σουπα (τανεα την λεει η πεθερα μου που την φτιαχνει) που εχει σαν βαση το γιαουρτι, αλλα το στραγγιστο και βαζει και λιγη κρεμα γαλακτος μεσα. Μπορω να το φτιαξω με φρεσκο γιαουρτακι; Απ'οτι καταλαβαινω πρεπει να ειναι παχυ το γιαουρτι, σαν κρεμα (γι'αυτο νομιζω βαζει και κρεμα γαλακτος). Μπορει να με διαφωτισει καμια Ποντια;

 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...