Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Προνήπιο και Νήπιο (απο 4 ετών)

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 19-02-09, 09:19   #1
ΝΑΝΤΙΑ1

ΝΑΝΤΙΑ1 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΧΟΛΗΣΤΕΡΙΝΗ

Χθες πήρα τα αποτελέσματα των εξετάσεων τις αιματολογικές.η μικρή είναι 4,5χρονών.η μικροβιολόγος μου είπε οτι έχει ανεβασμένα τα τριγλυκερίδια και την χοληστερίνη.τριγλυκερίδια έχει 145 με όριο το 140 και χοληστερίνη 195.Ξέρει να μου πει κάποιος πόσο είναι το όριο για τα παιδιά?παλιά η παιδίατρος μου είχε πει ότι ειναι 170.είναι αλήθεια ή αλλαζει με την ηλικία?
Ο χρήστης ΝΑΝΤΙΑ1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-02-09, 11:10   #2
Stam

Το avatar του χρήστη Stam

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Stam ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Νάντια, κι εμένα η μεγάλη μου σε εξετάσεις που τις έκανα τον Νοέμβριο βρέθηκαν οριακές προς υψηλές οι τιμές σε τριγλυκερίδια και χοληστερίνη!!!! Τριγλυκερίδια είχε 140 & χολοστερίνη 180.
Και το παράξενο είναι ότι γενικώς δεν τρώει βλακείες. Να φανταστείς ότι στα 5 της είναι με το ζόρι 17Kg. Και δεν κάνει κατάχρηση σε γλυκά, πατατάκια, γαριδάκια και συναφή στο σπίτι μας δεν μπαίνουν. Το μόνο που έτρωγε σε καθημερινή βάση ήταν η φέτα.
Με την παιδίατρο που το συζήτησα μου είπε ότι το πιο πιθανόν είναι να είναι κληρονομικό, κι αυτό με στεναχώρησε ακόμη περισσότερο γιατί έτσι δεν μπορώ να κάνω και τίποτα. Μου είπε επίσης ότι υπάρχουν κάποιες αιματολογικές εξετάσεις στις οποίες φαίνεται εάν είναι κληρονομικό το θέμα ή οχι. Σε ένα περίπου μήνα θα τις κάνουμε. Απλά περιμένω να τελειώσει η θεραπεία με τον σίδηρο που κάνουμε έτσι ώστε να την τρυπήσουμε μία μόνο φορά για να ελεέγξουμε ταυτοχρόνως και επίπεδα ορού σιδήρου & φεριτίνης.
Όσον αφορά τα όρια νομίζω ότι η παιδίατρος σου έχει δίκιο. Για κοίτα στο παρακάτω site για να βεβαιωθείς.
http://www.logodiatrofis.gr/index.ph...=580&Itemid=97
Παλιά 19-02-09, 21:25   #3
ΝΑΝΤΙΑ1

ΝΑΝΤΙΑ1 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η αλήθεια είναι οτι και έμενα είναι 4,5χρόνων και 16 περίπου κιλά.Οσο για το κληρονομικό το ξέρω.έχει ο αντρας μου.για φαντασου οτι κάνουμε και τη σχετική δίαιτα .τώρα η μικρή τρώει σε καθημερινή βάση σοκολάτα.τσακωνόμαστε με τον αντρα μου και αποτέλεσμα έχει να σπάνε τα νεύρα μου.δεν θέλει να δεχτεί το γεγονός ότι και η μικρή έχει και οτι της κάνει κακό να της παίρνει σικολάτα .βλέποντας τα αποτελεσματα όμως κάπου το σκέφτεται.θα τα πάω και στην παιδίατρο να δω τι θα μας πει.Πάντως σε ευχαριστώ γαι την πληροφορία.
Παλιά 20-02-09, 09:00   #4
Stam

Το avatar του χρήστη Stam

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Stam ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Να είσαι καλά. Πάντως άποψη μου είναι ότι σε αυτή την ηλικία δεν μπορείς να βάλεις απαγορεύσεις στο παιδί, ούτε να του ξεκινήσεις δίαιτα για μείωση της χοληστερίνης. Σε ένα παιδικό πάρτυ και πατατάκια θα φάει αν τα βρει μπροστά του και τούρτα θα ζητήσει, κ.ο.ε. Απλά θα πρέπει εμείς σαν γονείς στην καθημερινή του διατροφή μέσα στο σπίτι μας να προσέχουμε πάντα χωρίς ακρότητες.
Αν έχεις κάποια καινούρια πληροφορία από την παιδίατρο σου σε παρακαλώ ενημέρωσε και το forum.
Ο χρήστης Stam δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-02-09, 10:14   #5
lenagr1

Το avatar του χρήστη lenagr1

Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
lenagr1 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλημέρα εμένα η μικρή μου έιναι 27 μηνών περίπου και έχει 218 χοληστερίνη. Είναι σχεδόν 20 κιλά χωρίς να έχει φάει ποτέ κρέμα έτοιμη, δηλ θέλω να πω ότι προσέχω πολύ την διατροφή της, και αυτο που τρώει είναι γάλα, φρούτα, λαχανικά και το φαγητό της. Αυγό δεν τρώει, λόγω της χοληστερίνης το αποφεύγουμε.
Βέβαια θα φάει που και που κανένα γλυκάκι γιατί δεν μπορώ να την βλέπω να χτυπιέται κάτω, και από την άλλη η ενδοκρινολόγος που την βλέπει μου είπε να προσέξω με τις απαγορεύσεις μην μου γίνει βουλιμική. Οπότε δεν της απαγορεύω τα γλυκάκια, δηλ οταν είμαστε σε ένα πάρτυ, για να μην την εκνευρίσω.
Δυστυχώς είναι φαγανή αλλα είναι και παχουλή παρότι δεν τρωμε ουτε μπισκότα ούτε πατατάκια, δεν υπάρχουν αυτά στο σπίτι και επειδή δεν τα ξέρει όταν πάμε κάπου που έχουν πατατάκια δεν τα τρωει.
Βέβαια μπορεί να είναι και κληρονομική, και να είναι το παιδί αδύνατο και να έχει υψηλή χοληστερίνη. Εμείς το παλεύουμε πάντως και προσπαθούμε να μην τρωμε "βλακίες" για να είμαστε καλά.
Πάντως αυτο που μου είπε η ενδοκρινολόγος είναι ότι επειδή πίνουμε και πολύ γάλα είναι ένας παράγοντας για να αυξανεται η χοληστερίνη. Πίνουμε σχεδόν 500-600 ml την ημέρα.
Καλό θα ήταν πάντως να επαναλάβεις τις εξετάσεις και να τις δει ένας ειδικός γιατρός για να σου πει καλύτερα τι πρέπει να κάνεις.
Ο χρήστης lenagr1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-02-09, 11:24   #6
ΝΑΝΤΙΑ1

ΝΑΝΤΙΑ1 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ.ΑΝΤΕ ΚΟΨΕ ΣΕ ΜΙΚΡΟ ΠΑΙΔΙ ΤΑ ΓΛΥΚΙΣΜΑΤΑ.ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ.ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΧΩ ΝΕΑ ΘΑ ΣΑΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ.ΦΙΛΙΑ
Παλιά 27-03-09, 13:25   #7
angelina

angelina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κάναμε κι εμείς εξετάσεις αίματος. Όλα καλά αλλά η χοληστερίνη τσιμπημένη, 182 μέ όριο το 170. Στην αρχή πανικοβλήθηκα κι άρχισα να ψάχνομαι τι μπορεί να τρώει η μικρή που την επηρρεάζει αλλά επειδή γενικά προσέχω τη διατροφή της δεν έβγαλα άκρη
Μίλησα σήμερα με την παιδίατρο και μου είπε ότι μπορεί να είναι οργανική προδιάθεση και μου έδωσε οδηγίες διατροφής : γάλα από δω και πέρα πράσινο, όχι φέτα και κεφαλοτύρι που είναι πολύ λιπαρά αλλά καλύτερα τυριά όπως γκούντα, ένταμ κλπ, αυγά 2 την εβδομάδα, περιορισμό στα γλυκά, καθόλου πατατάκια και λοιπές αηδίες και επανάληψη σε ένα χρόνο.
Το θέμα μου είναι ότι, με εξαίρεση τα γλυκά που της αρέσουνε αλλά δεν την άφηνα να τρώει συχνά και το γάλα που της έδινα πλήρες, όλα τα υπόλοιπα που μου είπε να της κόψω ούτως ή άλλως δεν τα έτρωγε .

Εντωμεταξύ επειδή είναι παιδί που τρώει -παχουλή δεν τη λες, γεροδεμένη είναι- πρόσεχα, εκτός από τα είδη των τροφών που της έδινα, και τις ποσότητες όσο μπορούσα. Τι να κάνω πια? Από 2 1/2 χρονών να της "μετράω τις μπουκιές της"? Έχω προβληματιστεί πολύ.....
Παλιά 27-03-09, 13:57   #8
lenagr1

lenagr1 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

angelina είμαστε πολύ κοντά σε ηλικία!! να σε ρωτήσω, πόσα κιλά είναι η μικρούλα σου? Εμείς είμαστε 22 κιλά και 97 πόντους. Όπως είχα πει η χοληστερίνη στις πρώτες εξετάσεις ήταν 218 παρόλα αυτα η ενδοκρινολόγος δεν με έβαλε να τις επαναλάβω και βέβαια δεν μου είπε να αλλάξω το γάλα σε ελαφρύ από πλήρες, με καμμία δύναμη. Εμείς αυγά τρώμε ένα το μήνα και άν και μόνο αν βάλω σε κανένα κεκάκι που της φτιάχνω ή στο φαγητό. Ομελέτες δεν τρώει και γενικώς δεν τρώμε τηγανητά. Γλυκά της φτιάχνω εγώ και το πολύ πολύ ένα κιντερ για επιβράβευση και αυτό βέβαια μια φορά στις 15 μέρες. Ψωμιά δεν τρώει, ούτε έτοιμους χυμούς, καλά πατατάκια και άλλα δεν υπάρχουν στο σπίτι και να πάμε πουθενά δεν τα τρώει από μόνη της γιατί δεν τα έχει συνηθίσει ως γεύση. Τα μόνα που της αρέσουν είναι τα μπισκότα και οι μπάρες δημητριακών. Εκεί γινεται μάχη, και προσπαθώ να της δίνω τα πτιμπερ ολικής αλέσεως.
Παλιά 27-03-09, 14:08   #9
angelina

angelina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αυτό με την ηλικία το θυμάμαι κι από άλλο τόπικ H Ναταλία λοιπόν είναι σχεδόν 16 κιλά και 99 εκατοστά.
Για τα γλυκά μου είπε απλά ότι πρέπει να είναι περιορισμένα κι επειδή η δικιά μου είναι πολύ της σοκολάτας τη ρώτησα για την υγείας και μου είπε οκ αυτή δεν έχει λιπαρά. Κι εμείς τηγανιτά δεν τρώμε, το μόνο που τρελαίνεται η μικρή είναι ο τηγανιτός γαύρος
Για το γάλα τώρα επειδή προβληματίστηκα κι εγώ, ξέροντας ότι τα παιδιά δεν κάνει να τρώνε λάιτ προϊόντα, τη ρώτησα και μου είπε ότι απλά του έχουν αφαιρέσει το λίπος και δεν είναι όπως τα υπόλοιπα λάιτ πχ τα τυριά (υποθέτω πως εννοούσε ότι δεν υφίστανται την ίδια επεξεργασία). Μου είπε μάλιστα ότι από 2 έως 5 ετών δίνουμε γάλα με 2% λιπαρά κι από 5 και πάνω ακόμα και με 0%.
Ουφ!
Παλιά 27-03-09, 14:26   #10
lenagr1

lenagr1 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Έλα μια χαρά είναι η κούκλα σου και να την χαίρεσαι, σας περνάμε και 6 κιλά! εγώ θα σου έλεγα να μην της κόψεις το γάλα το πλήρες, αφου αυτη είναι η βασική τους τροφή ακόμα. Πόσο πίνει? εμείς πίνουμε γύρω στο 0,5λιτρο την ημέρα 250 το πρωί και άλλο τόσο περίπου το βραδυ, δεν ξέρω ακριβώς γιατι έχουμε κόψει το μπιμπερό και δεν μπορώ πια να υπολογίσω το γάλα όπως παλιά.
Συνέχισε όπως είσαι με αυτά που της δίνεις και ολα θα είναι καλά, μην μας πιανουν οι υποχονδριασμοί. Είπαμε να τα προσέχουμε αλλά και να μην τους δημιουργουμε στερήσεις. Δεν κάνει, γιατί σκέφτομαι πως όταν θα την στείλω παιδικό και δεν θα είμαι εκεί να την προσέχω δεν θα έχω πια τον έλεγχο.
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
παιδική χοληστερίνη

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές