Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πως τα βγάζετε πέρα?[οικογενειακά έξοδα]


Rachel

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλλους και όλες..άνοιξα ένα θέμα που με αγγίζει πολύ ειδικά τώρα τελευταία!!Τα χρήματα δεν φτάνουν,τώρα με το μωρό τα δύσκολα,κόψαμε ταξίδια ,ρούχα ,παπούτσια(μόνο εκπτώσεις)όχι φαί

έξω ,κόψαμε δώρα και πάλι δεν φτάνουν..να οι λογαριασμοί, να ο λογιστής ,να το πετρέλαιο,καθετί και στο τέλος του μήνα το ταμείο μένει άδειο και λες τι κάνω τώρα?Πολύ στεναχώρια με πιάνει...Εσείς πως τα βγάζετε πέρα??Πείτε συμβουλές για λιγότερα έξοδα!1

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 146
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Χαλι αλλα χάλι οχι αστεία.

Εμεις κόψαμε εξόδους, δώρα, αγορές για το σπίτι, ρουχα-παπουτσια μονο στις εκπτωσεις τα απολυτως απαραίτητα. Ε, τους λογαριασμους πως να τους κόψεις; Με τη καλημέρα του μήνα, 500 το ενοικιο, 100 κοινοχρηστα, 310 παιδικός=πάει ο δικός μου μισθός. Ο αντρας μου ομως στο μαγαζι περνάει κρίση, θα πληρώσουμε λογαριασμους σπιτιου και μαγαζιου και αν ολα μαζι. Και να σκεφτειτε οτι εχω τους δικους μου που καθε δυο μηνες μου γεμίζουν το καταψυκτη με κρεατα, λαχανικα και διαφορα.

Δεν ξέρω πως πάει η κατάσταση αλλά χάλια. Τι θα κάνουμε ρε κορίτσια; Τι αλλο να περιορίσεις πια; Τη λάμπα την αναμένη; Το ψυγείο; Να μην κάνεις μπάνιο(και να φανταστείτε πάντα μου εβγαινε μια μανια να κλεινω θερμοσιφωνα, τωρα μηπως με πιασει υστερια; :lol: )

Αν εχετε βρει κανενα καλυτερο τροπο να κανετε κουμαντο, δεκτες προτασεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το θερμοσιφωνα δεν εχετε την δυνατοτητα να τον συνδεσετε με τακαλοριφερ???εγω το εκανα τελικα και το ρευμα μου επεσε στο μισο....δειτε ωρες βραδυνου ρευαμτος και καντε τοτε τα πλυνηρια κλπ κλπ .....

 

καλα δε μιλαμε για εξοδους και τετοια....να ειναι καλα οι φιλοι που ποτε στο ενα σπιτι ποτε στο αλλο μια χαρα περναμε.....

 

οσο για το φαϊ ε αυτο δε κοβεται απλα ψωνιζω λιγα καθε μερα παρα μερα για να μη χαλανε και πεταγονται .....

 

κλεινετε τους διακοπτες της τηλεορασης και ολων των συσκευων που ειναι stand by ολη νυχτα γιατι βασικα το ιδιο ρευμα καινε σαννα ηταν ανοιχτα.....το θερμοσταστη μη τον εχετε σε υψηλη θερμοκρασια με αποτελεσμα να καιει συνεχεια το πετρελαιο......το ιδιο και τα αιρ κοντιστιον...να ειναι σε μια θερμοκρασι σωστη που μπορει να επιτευχθει....

 

δε ξερω τι αλλο οσο αφορα το ρευμα παντα.....

 

 

 

 

ου υπαρχουν πολλα

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Το σπίτι το νοικιάζω, δεν μπορω να κανω μετατροπη στο θερμοσιφωνα. Οσον αφορά το νυχτερινο ρευμα επειδη θα παω απο βδομαδα στη ΔΕΗ θα το κοιταξω. Ελπιζω να μη θελει σχεδιο γιατι δεν θα συννενοηθω με την ιδιοκτητρια (πανω απο 80-85 ετων..)

Οσον αφορά τις ηλεκτρικες συσκευες, ειναι αληθεια οτι καινε το ιδιο ρευμα σε κατασταση αναμονης οπως οταν δουλευουν; Πριν πολλα χρονια ειχα ακουσει εναν να μαλωνει με τη γυναικα του γιατι δεν εκλεινε το διακοπτη της τηλεορασης αλλα ημουν μικρη και μου φανηκε κουλο!

Link to comment
Share on other sites

τι κανω εγω

ψωνιζω παντα τα φθηνα γιατι να παρω χαρτοπετσετα μια γνωστη μαρκα κ να μην παρω ντια η λιντλ?

εχω περιορισει τις εξοδους καλω φιλους κ πινουμε καφεδακι εδω σπιτι

κατεβαζω ταινιες απο δω αντι να τις παιρνω απο εξω!

ψωνιζω παντα στις προσφορες κ εχω τα αυτια μου κεραιες σε οτι δωρακια κανουν στο σουπερ κ πολλααα αλλαααα δεν εχω χρονο να ταγραψω

Link to comment
Share on other sites

http://climate.wwf.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=30&Itemid=94

 

εκτος απο εξοικονομηση λεφτων βοηθας και οικολιγικα...

 

και ναι τα ιδια καιει η τηλεοραση σε κατασταση αναμονης :lol:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι πάρα πολλά χρήματα φευγουν στα πάγια. Την προηγούμενη βδομάδα ειδα πρώτη φορα τον αναλυτικό του ρεύματος. 21 ευρώ ηταν για τη ΔΕΗ και 60 για το δημο, την ερτ και το φόρο. :evil:

Απο εκει και πέρα ας είναι καλά ο αγιος λιντλ, ο αγιος ζαρας και ικεας.

Διασκέδαση ιντερνετ και κανενα κρασακι στο σπιτι με φίλους (ευτυχως που ολοι περναμε μια από τα ίδια και ετσι μπορουμε να διατηρησουμε τις παρεες μας)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω οτι πάρα πολλά χρήματα φευγουν στα πάγια. Την προηγούμενη βδομάδα ειδα πρώτη φορα τον αναλυτικό του ρεύματος. 21 ευρώ ηταν για τη ΔΕΗ και 60 για το δημο, την ερτ και το φόρο. :evil:

Απο εκει και πέρα ας είναι καλά ο αγιος λιντλ, ο αγιος ζαρας και ικεας.

Διασκέδαση ιντερνετ και κανενα κρασακι στο σπιτι με φίλους (ευτυχως που ολοι περναμε μια από τα ίδια και ετσι μπορουμε να διατηρησουμε τις παρεες μας)

 

ελα ρε εσυ εισαι χλιδη....ακου ζαρα...να ειναι καλα τα κινεζικα εδω γυρω για εμας τους μεγαλους...γιατο παιδι ενταξει εννοειται οτι παιρνω καλυτερα απο μαγαζια...αλλα καιπαλι δε πλακωνομαι στα πολλα ρουχα...λιγα και καλα να συνδυαζονται....να ειναι καλα και η ανακυκλωση των ρουχων απο τηνανηψια μου που ειναι 3....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

εκτος απο εξοικονομηση λεφτων βοηθας και οικολιγικα...

 

αυτό είναι ακόμη πιο σημαντικό γιατί από οικονομικής άποψης αυτό που γλιτώνουμε είναι 40€ το χρόνο από την tv. Από οικολογική πλευρά αν το κάναμε όλοι( σβησιμο διακοπτων ) θα κέρδιζε πάνω απόλα το περιβάλλον που το έχει τόσο πολύ ανάγκη.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Για ρούχα που λέτε.εγώ κάνω το εξής και για'μενα και για παιδί.Έχω βρει 2 μαγαζιά που μου αρεσουν τα ρουχα τους πολυ ψωνίζω ότι μου αρέσει και καθε 15 που πληρώνομαι τους δίνω ότι μου περισέυει.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει και εγώ στα ρουχα κοιτάζω πρωτα απο ολα το παιδι και για εμας εννοειται στις εκπτωσεις.

Οσον αφορα στο σουπερ μαρκετ, τις προσφορες εφοσον ειναι προσφορές :wink: , βασικά περισσοτερο πηγαινουμε στο λιντλ.

Το πολυ χρημα φευγει στις πανες που μονο τα παμπερς μας βολεψαν αλλά και εκει φροντιζω να παίρνω την κουτα με τα 88τεμαχια και αντι για 2συσκ.Χ44τεμΧ20,00 δινω 1Χ88τεμ.Χ26,00.

Και δεν ξέρω πως θα σας φανεί αλλά κάτι περιοδικά τύπου επιθυμιες ή αποψη ζωης που μοιράζουν κουπονια για τα επωνυμα προιοντα των μαρκετς δεν τα αφηνω, φροντιζω να μου τα στελνουν. Γιατι να μην τα εκμεταλλευτώ;

Link to comment
Share on other sites

Για το νερο ευτυχως εχουμε το καλοριφερ και το χειμωνα δεν αναβουμε θερμοσιφωνο.

 

Πλυντηριο βαζουμε τη νυχτα που ειναι πιο φθηνο το ρευμα.

 

Το καλοκαιρι μολις ξοφλησω το δωρο του κουμπαρου που το εχω σε δοσεις, θα βαλουμε παλι δοσεις για ηλιακο. :roll:

 

Εξοδοι κομμενοι. Εχουμε βαρεθει να ψηνουμε στο τζακι απο παιδακια μεχρι μανιταρια μεχρι αυγα και κρεμμυδια και πατατες στο αλουμινοχαρτο. Το χουμε καψει λεμε τρελη διασκεδαση:lol:

 

Αυριο θα παμε να ελλατωσουμε τα προγραμματα στα κινητα και θα ενεργοποιησουμε τις υπηρεσιες 500 λεπτα τζαμπα και τετοια

 

Λεμε να καταργησουμε και στο σταθερο :lol:

 

Βενζινη βαζουμε απο κατι ελευθερα πρατηρια που εχουν φθηνοτερα

 

Δωρα κομμενα. Του αγιου Βαλεντικου πηραμε ο ενας στον αλλο απο μια κουπα με 1.50 ευρω απο τα τζαμπο. Ηθελε να μου παρει λουλουδια αλλα δεν τον αφησα.

 

Ενας καφες την Κυριακη και πολυ ειναι. :evil:

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εντάξει και εγώ στα ρουχα κοιτάζω πρωτα απο ολα το παιδι και για εμας εννοειται στις εκπτωσεις.

Οσον αφορα στο σουπερ μαρκετ, τις προσφορες εφοσον ειναι προσφορές :wink: , βασικά περισσοτερο πηγαινουμε στο λιντλ.

Το πολυ χρημα φευγει στις πανες που μονο τα παμπερς μας βολεψαν αλλά και εκει φροντιζω να παίρνω την κουτα με τα 88τεμαχια και αντι για 2συσκ.Χ44τεμΧ20,00 δινω 1Χ88τεμ.Χ26,00.

Και δεν ξέρω πως θα σας φανεί αλλά κάτι περιοδικά τύπου επιθυμιες ή αποψη ζωης που μοιράζουν κουπονια για τα επωνυμα προιοντα των μαρκετς δεν τα αφηνω, φροντιζω να μου τα στελνουν. Γιατι να μην τα εκμεταλλευτώ;

Για πάνες μου στελνουν ακόμα ολες οι εταιρειες (pampers, babylino, libero) και τους δηλωσα και τη διευθυνση της πεθεράς μου οπότε οταν ερχονται ειναι επι 2. Καθε 2 μηνες το καρφοθρ εχει εκπτωση -20% και τοτε παω να αγορασω πανες και συνηθως διαλεγω αυτες που εχουν αυτοκολλητο στικακι εκπτωσης. Τελευταια αγορασα πανες μεγαλη συσκευασια από 19 ευρω -4,5 ευρω το στικακι, -3 το κουπόνι, -20% περίπου 9 ευρώ. Και τοτε εννεοειτε οτι αγοραζω μεγαλες ποσοτητες για 3 μήνες. Μεγαλη πατεντα :lol:

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη τι να γυρισουμε καθενας στο σπιτι του; αυτο εννοεις;

 

χαχαχα όχι! Απλά τους θυμόμαστε ιδιαίτερα όταν υπάρχουν οικονομικές δυσκολίες για καμία επιχορήγηση :)

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη τι να γυρισουμε καθενας στο σπιτι του; αυτο εννοεις;

 

χαχαχα όχι! Απλά τους θυμόμαστε ιδιαίτερα όταν υπάρχουν οικονομικές δυσκολίες για καμία επιχορήγηση :)

 

:shock::roll:

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη τι να γυρισουμε καθενας στο σπιτι του; αυτο εννοεις;

 

χαχαχα όχι! Απλά τους θυμόμαστε ιδιαίτερα όταν υπάρχουν οικονομικές δυσκολίες για καμία επιχορήγηση :)

 

Panoz, εγω δεν ειχα σκοπο ουτε να τους τα αναφερω ολα αυτά ουτε να τους αγχωσω αλλά επειδη βλεπουν οτι και η αδελφη μου δυσκολα τα βγαζει περα, οταν κατεβαινουν Αθήνα ο καταψυκτης γεμίζει, ρουχα και παπουτσια για το μικρο ειναι στανταρ, ε, ολο και κατι θα φερει και σε μενα η μαμα μου, κανα ρουχαλακι, οποτε τουλαχιστον κατι γινεται. Μην ειμαι και αχάριστη.

Γιατι οπως λεει και ο αντρας μου, οι δικοι μου ολα αυτά τα αγοράζουν, ενώ τα πεθερικά που ζουν στο χωριο και εχουν και κοτες, κουνελια και ζαρζαβατικα μονο λιγο τραχανα τρωμε καθε χρονο.

Αλλά καμια φορά σκεφτομαι τι γινεται αν αντιστραφουν οι ρολοι και ξαφνικα χρειαζονται και οι δικοι μου βοηθεια; Πως θα φανω εγώ αντάξια της δικής τους βοήθειας;

Link to comment
Share on other sites

βρε ειρηνη μου επειδη εχω παρακολουθησει τα θεματα σου βλεπω εναν ανθρωπο που του εχουν πεσει ολα μαζεμενα...αν ημουν στη θεση σου ειμαι σιγουρη οτι θα ειχα σαλταρει.

το μονο που μπορω να σου πω ειναι να μην αγχωνεσαι και για το μελλον...και οικονομικα να μη μπορεσεις να βοηθησεις αν γινει κατι θα εισαι εκει και το ξερουν βρε χαρα μου οτι τους αγαπας...

Link to comment
Share on other sites

βρε ειρηνη μου επειδη εχω παρακολουθησει τα θεματα σου βλεπω εναν ανθρωπο που του εχουν πεσει ολα μαζεμενα...αν ημουν στη θεση σου ειμαι σιγουρη οτι θα ειχα σαλταρει.

το μονο που μπορω να σου πω ειναι να μην αγχωνεσαι και για το μελλον...και οικονομικα να μη μπορεσεις να βοηθησεις αν γινει κατι θα εισαι εκει και το ξερουν βρε χαρα μου οτι τους αγαπας...

 

σοφία νεφέλη, σε ευχαριστώ πολύ. Ειναι νομίζω μία από τις πιο δύσκολες περιοδους στη ζωή μου. Δεν ξέρω τι δεν έχω κάνει καλά αλλά πολλά έχουν πέσει στο κεφάλι μου και δεν ξέρω πως να τα κουμαντάρω. Ολα ομως μέσα στη ζωή ειναι, κανένας δεν χάθηκε, τι να πω.... Ελπίζω κάποια στιγμή να ειναι πραγματικά καλύτερα τα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

κι εμείς μια απο τα ίδια, στο lidl ψωνίζω αρκετά συχνά και παρακολουθώ όλες του τις προσφορές απο ρούχα, εσώρουχα, πράγματα για το παιδί μέχρι φαγώσημα όλα τέλος πάντων απο την άλλη τα carrefour βάζουν καλες προσφορές, τώρα που έχει εκπτώσεις πήρα για το παιδί ένα σωρό ρούχα για του χρόνου, τουλάχιστον απο τα βασικά είμαι καλυμμένη. μέχρι που σκεφτόμουν επειδή θέλουμε να κάνουμε και δεύτερο παιδάκι να πάρω τίποτα ρουχα εγκυμοσύνης για να έχω μιας και στην πρώτη ήμουν τέζα στο κρεβάτι και δεν έχω και πολλά, αλλά δεν εχω προλάβει να πάω ακόμα. Ζόρια πολλά ζόρια και ποιος ξέρεις τι μας περιμένει ακόμα με την οικονομική κρίση που θα πάρουμε μηδενικές αυξήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι με τον τρόπο που ζούμε, μπορούμε να κάνουμε οικονομία μόνο όταν έχουμε στην αρχή λίγα χρήματα, για να επενδύσουμε σε έξυπνες αγορές πραγμάτων. Όταν δεν έχεις χρήματα και δεν υπάρχει δυνατότητα για έξτρα έσοδα, δεν έχεις και πολλές επιλογές, τα πάγια σε πνίγουν. Τα υπόλοιπα είναι μικρές λύσεις και σχετικά αυτονόητες, πχ αν δεν βγαίνει το νοίκι, εννοείται ότι δεν θα βγεις έξω το Σ/Κ, δεν γίνεται αλλιώς.

Τα παρακάτω είναι κυρίως για να ξοδεύουμε λιγότερα χωρίς να αισθανόμαστε ότι υποβαθμίζεται η ποιότητα ζωής μας και η υγεία μας.

 

Δεν ξέρω πώς τα πάτε με τα απορρυπαντικά, φαντάζομαι λόγω κουπονιών θα παίρνετε αρκετά με έκπτωση.

Εμείς κάπως έτσι γλυτώσαμε αρκετά χρήματα, καθώς είχαμε κάνει ένα στοκ που τελειώνει σιγά-σιγά αλλά αντικαθιστούμε σχεδόν όλα τα απορρυπαντικά με εύκολες οικονομικές (και οικολογικότερες και υγιεινότερες) λύσεις. Πχ χρησιμοποιώντας ξύδι, νερό, σόδα και σαπούνι σε διάφορες αναλογίες καθαρίζουν αποτελεσματικά οι περισσότερες επιφάνειες. Στο ίντερνετ έχει πολλές συνταγές για διάφορα τέτοια διαλύματα. Εν τω μεταξύ, έχω διαπιστώσει ότι το απορρυπαντικό σκόνη είναι πολύ πιο αποτελεσματικό, αν το ρίξω διαλυμένο με ζεστό νεράκι και λίγη σόδα και μάλιστα, για ελαφρά λερωμένα ρούχα αρκεί μέχρι και η μισή συνιστώμενη δόση, οπότε κάνει και λιγότερο αφρό και δεν χρειάζεται δεύτερο ξέβγαλμα, όπως συμβαίνει συχνά με την κανονική δόση. Αντί για μαλακτικό, το λευκό ξύδι στην αντίστοιχη θήκη του πλυντηρίου είναι επίσης πολύ πιο υγιεινό και οικονομικό.

 

Αν και όταν γεννήθηκε η κόρη μου προσπαθούσαν να μας πείσουν ότι έπρεπε να βάζουμε κρέμες σε κάθε αλλαγή πάνας, διαπιστώσαμε ότι δεν ήταν απαραίτητο γλυτώνοντας αρκετά σωληνάρια κρέμας. Πολλά περί άχρηστων αγορών για τα μωρά μας θα διαβάσετε στο σχετικό τόπικ. Και γιατί να μην το αναφέρουμε, με το θηλασμό, κάναμε οικονομία, όχι μόνο επειδή δεν αγοράζαμε ξένο γάλα αλλά γιατί είχαμε λιγότερες αρρώστειες, δεν αγοράζαμε πιπίλες κάθε τρεις και λίγο, δεν καίγαμε ρεύμα για αποστειρώσεις, δεν χρειαστήκαμε ακριβές εμπλουτισμένες τροφές, όταν ξεκίνησαν τα στερεά, το μωρό μπορούσε να τραφεί κυρίως με μητρικό γάλα και για το δεύτερο εξάμηνο. Δεν δώσαμε μπισκοτόκρεμες, φρουτόκρεμες και λοιπά άχρηστα, τα φρούτα και τα λαχανικά αποδείχθηκαν πολύ πιο υγιεινά και οικονομικά. Συν ότι λόγω γαλακτικής αμηνόρροιας, γλυτώσαμε σερβιέτες για 14 ολόκληρους μήνες.

 

Επίσης, αν σας είναι απαραίτητα τα μωρομάντηλα, είναι πολύ πιο υγιεινά και οικονομικά τα σπιτικά - επίσης υπάρχει συνταγή στο νετ.

 

Γενικά, όπου μπορούν να αντικατασταθούν προϊόντα μιας χρήσης με προϊόντα πολλών χρήσεων: ποτήρια, πετσέτες, ξεσκονόπανα κτλ.

Στο επόμενο μωρό, σκέφτομαι πολύ σοβαρά να επιλέξω υφασμάτινες πάνες. Έχεις στνολικά ένα κόστος κατά πολύ μικρότερο από τις πλαστικούρες που αγοράζουμε.

 

Κάτι άλλο που κάνω στην αγορά των ρούχων για την κόρη μου με βολεύει πολύ και γλυτώνω και χρήματα και αρκετές επισκέψεις-πειρασμούς στα μαγαζιά, ειδικά για καλοκαιρινά ρούχα και φουστάνια. Υπάρχουν κάτι συμμαζεμένες ελαστικές μπλουζίτσες πχ για 4-5 χρονών, που τις έχω ξεκινήσει ως φορεματάκια τον πρώτο χρόνο, το δεύτερο χρόνο ήταν λίγο πιο κοντές σαν μίνι φορεματάκια και προς το τέλος της σεζόν που ψήλωσε κι άλλο, τις φορούσε με κολάν. Το καλοκαίρι θα της είναι κανονικές μπλούζες και επειδή είναι λίγο φαρδιές, ελπίζω ότι θα της κάνουν και το επόμενο καλοκαίρι. Παρομοίως, ήταν κάποια κολάν, που αν τα φορούσε εξάχρονο θα έφταναν ως το γόνατο αλλά, από τη μια που ήταν ελαστικό στη μέση,από την άλλη που η κόρη μου ήταν μπουλούκα, στη δικιά μου ήταν κανονικό παντελόνι το οποίο κάθε χρόνο γίνεται απλά λίγο πιο κοντό. Επίσης, ελπίζω ότι θα αντέξει λίγα χρόνια ακόμη.

 

Στα δικά μας ρούχα, όταν χρειάζεται ανανέωση και δεν υπάρχουν χρήματα, μια εύκολη φθηνότερη λύση είναι τα αξεσουάρ, οπότε δεν νιώθουμε ότι φοράμε τα ίδια και τα ίδια. Αν αγοράσουμε ρούχα, φροντίζουμε να ταιριάζουν με άλλα που έχουμε πχ συνδυάζουμε καινούργιες μπλούζες με τα παλιά μας παντελόνια και δεν αγοράζουμε άσχετα χρώματα που απαιτούν καινούργια παντελόνια, παπούτσια και λοιπά αξεσουάρ. Προσπαθούμε να αγοράζουμε αξεσουάρ που να ταιριάζουν με περισσότερα σύνολα ρούχων.

Μεταποιούμε παλιά μας ρούχα, είτε για εμάς, είτε για το παιδί, ανταλλάσουμε ρούχα με άλλους.

Στην Αθήνα από όσο ξέρω, υπάρχουν και μέρη που μπορείς να πουλήσεις και να αγοράσεις μεταχειρισμένα ρούχα, στη Θεσσαλονίκη δεν έχω εντοπίσει κανένα.

 

Αγοράζουμε δώρα που δεν μπορούμε να αποφύγουμε στις εκπτώσεις και τα φυλάμε για αργότερα, ώστε να μην αναγκαζόμαστε να ψωνίζουμε ευτελή δώρα που δεν μας ικανοποιούν. Σε φιλικές επισκέψεις, φτιάχνουμε το δικό μας γλυκό και προσφέρουμε και εκτιμάται πολύ, ενώ ξοδεύουμε ελάχιστα. Σε δικές μας συγκεντρώσεις, φτιάχνουμε εμείς ό,τι μπορούμε να φτιάξουμε, ώστε να μην ξηλωθούμε και να διασκεδάσουμε λίγο σαν άνθρωποι.

 

Αγοράζουμε παιχνίδια για το παιδί, όταν τα βρίσκουμε σε προσφορά και τα φυλάμε λίγους μήνες, μέχρι να έρθει στην κατάλληλη ηλικία. Παίζουμε πολλά παιχνίδια που απαιτούν ελάχιστα χρήματα, χωρίς να υστερούν σε ποιότητα και διασκέδαση από τα αγοραστά. Πχ εδώ στο σάιτ του παρεντζ έχει συνταγές για σπιτικές πλαστελίνες κτλ. Φυλάμε κάθετι που υποψιαζόμαστε ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε χειροτεχνίες και το αξιοποιούμε την κατάλληλη στιγμή. Επενδύουμε σε επαναφορτιζόμενες μπαταρίες για τα παιχνίδια που ήδη έχουμε (και σε λάμπες οικονομίας κτλ).

 

Δεν χρησιμοποιούμε πιστωτικές, εκτός αν είναι άτοκα, και πάλι βάζουμε ένα άνω όριο στο ποσό που θα αναλογεί σε κάθε μήνα.

 

Μετά, όταν ζορίζουν τα πράγματα, με το τηλέφωνο, κινητό και σταθερό είναι καλύτερα να φέρεσαι σαν να μην υπάρχει. Δεν έχει σημασία, αν ένα πρόγραμμα είναι φθηνό, οι περισσότεροι δεν το χρειάζονται τόσο πολύ, εκτός αν το επιβάλλουν ειδικές συνθήκες.

 

Στο μαγείρεμα γίνεται αρκετή οικονομία, όταν ψωνίζουμε από τα μακράς διαρκείας στις ευκαιρίες και τα φρέσκα λίγα-λίγα, ωστε να μην πετάμε. Για μένα πολύ σημαντικό είναι να υπάρχει εβδομαδιαίο πρόγραμμα (μενού), ώστε να μην αγοράζονται άχρηστα πράγματα. Επίσης, βοηθάει το "έξυπνο" μαγείρεμα, όπου μετατρέπεις τα υπολείμματα του χθεσινού φαγητού σε καινούργιο χορταστικό φαγητό με λίγα έξτρα υλικά. Το μαγείρεμα σε μεγάλες ποσότητες και φύλαγμα λίγων μερίδων στην κατάψυξη εξοικονομεί χρήματα, όταν πιέζει ο χρόνος και η εύκολη λύση είναι το ντελίβερυ, επίσης βοηθάει στο να εκμεταλλευόμαστε καλά προσφορές σε φρέσκα τρόφιμα. Αγοράζουμε λαχανικά, όταν είναι στην εποχή τους, άρα και στη χαμηλότερη τιμή, αφού είναι σε αφθονία και κάνουμε ένα μικρό απόθεμα στην κατάψυξη, για τις φάσεις που λόγω καιρού υπάρχει έλλειψη και ακρίβεια. Επανεξετάζουμε το διαιτολόγιο μας με προσοχή και περιορίζουμε όσα βλάπτουν την υγεία μας και το πορτοφόλι μας, πχ δεν είναι ανάγκη να τρώμε κάθε μέρα κρέας, συσκευασμένα σνακς, υλικά για τοστ, έτοιμους χυμούς, υπερβολικό λάδι που πετιέται από σαλάτες και φαγητά κτλ. Ζυμώνουμε το δικό μας ψωμί, φτιάχνουμε τις δικές μας σάλτσες, τα δικά μας γλυκά.

 

Επιδιορθώνουμε βλάβες, πριν να φτάσουν σε ακραίο σημείο και απαιτούν διπλάσια χρήματα. Αυτό αφορά από το αυτοκίνητο και το σπίτι, μέχρι κουμπιά που ξηλώθηκαν στα ρούχα μας. Κάνουμε τις πατέντες μας εκεί που μας παίρνει αλλά πληρώνουμε αδρά, όταν ξέρουμε ότι μακροπρόθεσμα αυτό μας συμφέρει περισσότερο.

 

Χρησιμοποιούμε μέσα μαζικής μεταφοράς, κανονίζουμε τις διαδρομές μας, ώστε να βολεύονται όσο τον δυνατόν περισσότεροι, ενθαρρύνουμε το συνεπιβατισμό.

 

Στις διακοπές, πηγαίνουμε σε φτηνά, οικογενειακά μέρη, σε δωμάτιο με κουζινάκι, για να μαγειρεύουμε μόνοι μας και κάνουμε τις προμήθειες μας από το σπίτι, ώστε να μην υποκύψουμε στην τουριστική εκμετάλλευση.

 

Γράφουμε ταινίες στο βίντεο, "σπαταλούμε" λίγα χρήματα για μικροχαρές, ώστε να μπορούμε να διασκεδάζουμε στο σπίτι με παρέα. Θυμόμαστε τα πικνικ στο πάρκο της γειτονιάς ή στο παραπέρα δασάκι και παρηγοριόμαστε για τη μακρυνή εκδρομή που δεν πήγαμε. "Η φτώχεια θέλει καλοπέραση" ...

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη τι να γυρισουμε καθενας στο σπιτι του; αυτο εννοεις;

 

χαχαχα όχι! Απλά τους θυμόμαστε ιδιαίτερα όταν υπάρχουν οικονομικές δυσκολίες για καμία επιχορήγηση :)

 

panoz δε νομίζω ότι αυτό που λες να το καταδέχοντε όλοι οι άνθρωποι ότι σχέσεις και να έχουν με τους γονείς-πεθερικά.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...