Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παπουτσάκια για ..... μικρούλια ποδαράκια!


Recommended Posts

Μια γνώμη θα ήθελα από τις πιο έμπειρες μανούλες!

Η Φέλια είναι τώρα σχεδόν 11 μηνών!

Σηκώνετε και πιάνετε μόνη της και κάνει βηματάκια!

Θελει να την κραταμε συνεχεια και να περπαταει!

Μεχρι τώρα φορούσαμε κάποια παπουτσάκια αγκαλιάς ή μόνο τις καλτσούλες μας!

Χθες πήγαμε και της πείραμε κανονικό παπουτσάκι Νο 19 από τα Tr.........( δεν γραφω την μαρκα για να μην θεωρηθεί διαφήμιση).

Η ερώτησή μου είναι η εξής :

Μήπως είναι νωρίς για κανονικό παπούτσι;

Ενιωθα οτι δεν παταει σωστα τα ποδαρακια της μόνο με καλτσάκια!

Ειδα οτι αυτά τα παπουτσάκια έχουν και "μαξιλαράκι" για να φτιάξει η καμάρα του ποδιού!

Μήπως όμως είναι βαριά για τα μικρά της ποδαράκια;

Μήπως έκανα βλακεία που της τα πήρα;

Η αλήθεια είναι οτι δεν ρωτησα και τον παιδίατρο!

Θα μου πείτε την γνώμη σας και τις εμπειρίες απο τα δικά σας ....... ποδαράκια;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μια γνώμη θα ήθελα από τις πιο έμπειρες μανούλες!

Η Φέλια είναι τώρα σχεδόν 11 μηνών!

Σηκώνετε και πιάνετε μόνη της και κάνει βηματάκια!

Θελει να την κραταμε συνεχεια και να περπαταει!

Μεχρι τώρα φορούσαμε κάποια παπουτσάκια αγκαλιάς ή μόνο τις καλτσούλες μας!

Χθες πήγαμε και της πείραμε κανονικό παπουτσάκι Νο 19 από τα Tr.........( δεν γραφω την μαρκα για να μην θεωρηθεί διαφήμιση).

Η ερώτησή μου είναι η εξής :

Μήπως είναι νωρίς για κανονικό παπούτσι;

Ενιωθα οτι δεν παταει σωστα τα ποδαρακια της μόνο με καλτσάκια!

Ειδα οτι αυτά τα παπουτσάκια έχουν και "μαξιλαράκι" για να φτιάξει η καμάρα του ποδιού!

Μήπως όμως είναι βαριά για τα μικρά της ποδαράκια;

Μήπως έκανα βλακεία που της τα πήρα;

Η αλήθεια είναι οτι δεν ρωτησα και τον παιδίατρο!

Θα μου πείτε την γνώμη σας και τις εμπειρίες απο τα δικά σας ....... ποδαράκια;

 

Ευχαριστώ

 

Kαλημέρα!

Νομίζω οτι είναι λογικό να συμβαίνει αυτό μέχρι να τα συνηθίσουν τα ποδαράκια της και τα παπούτσια σαν αίσθηση αλλα και το επιπλέον βάρος που πρέπει να μάθει να ελέγχει με τα ποδαράκια ( για να μπορεί να τα σηκώσει). Απο ότι θυμάμαι και τα δικά μου δυσκολεύτηκαν αρκετά στην αρχή. Αυτό που μου είχε προτείνει η παιδίατρος μου ήταν να τους βάλω παπουτσάκια μόλις αρχίσουν να περπατάνε και μάλιστα ημιμποτάκια για να κρατάνε σταθερά τον αστράγαλο.

:D

«Δικαίωμα δεν είναι κάτι που σου δίνει κάποιος, αλλά κάτι που κανείς δεν μπορεί να σου πάρει». Ramsey Clark

Link to comment
Share on other sites

Δεν την βλέπω να έχει πρόβλημα απο το βάρος ιδιαίτερα!

Μια χαρά τα δεχτηκε!

Μεχρι και σκαλιά ανεβαινε χθες όταν την κρατούσαμε!

Να πάρω τον παιδίατρο καλύτερα;

Link to comment
Share on other sites

μαμακα καλα εκανες αλλα με ξεγελασες με τον τιτλο! ειπα οτι βρηκα ομοιοπαθουσα με μικρουλικα ποδαρακια :lol::lol::lol::lol: 14 μηνων και φοραμε το πολυ 18. Τα προβαδην του τζαμπο 3-6 της κανουν ακομα!!!!!!!!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

μαμακα καλα εκανες αλλα με ξεγελασες με τον τιτλο! ειπα οτι βρηκα ομοιοπαθουσα με μικρουλικα ποδαρακια :lol::lol::lol::lol: 14 μηνων και φοραμε το πολυ 18. Τα προβαδην του τζαμπο 3-6 της κανουν ακομα!!!!!!!!

 

Εμείς δηλαδή με το 19 ήμαστε καλά;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μια χαρα :lol: στα γενεθλια δεν εβρισκα παπουτσι να της βαλω, τελικα της πηρα το 19 αλλα ευτυχως δενει ψηλα στον αστραγαλο και ετσι δε της εφευγε :lol:

 

μαρεσει που τα βαφτιστικα μας ειναι 20! αμ ουτε το Πασχα δε βλεπω να τα βαζουμε!

 

ο Βασιλης φοραει ηδη 21 προς 22!!!!!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

μια χαρα :lol: στα γενεθλια δεν εβρισκα παπουτσι να της βαλω, τελικα της πηρα το 19 αλλα ευτυχως δενει ψηλα στον αστραγαλο και ετσι δε της εφευγε :lol:

 

μαρεσει που τα βαφτιστικα μας ειναι 20! αμ ουτε το Πασχα δε βλεπω να τα βαζουμε!

 

ο Βασιλης φοραει ηδη 21 προς 22!!!!!

 

Θα μεγαλώσει καλέ και όταν θα φτάσει 40-41 να σε δω που θα βρίσκετε γόβα!

 

Ασχετο , χανουμάκι την έχεις ντύσει την μικρή;

Link to comment
Share on other sites

Κουκλιά είναι αλλά η μικρή περισσότερο ..... θεά!

Να σου ζήσουν!!!!!

 

Για το θέμα μου τώρα λες οτι καλά της τα πήρα!

Εσυ ποτε τους φόρεσες δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα παππουτσάκια είναι γεγονός ότι σταθεροποιούνε το ποδαράκι τους και τα βοηθάνε λίγο να περπατήσουνε. Ε και εννοείται ότι έξω θα της τα φοράς (η δικιά μου τα πρώτα της βήματα ολομόναχη τα είχε κάνει στην παιδική χαρά).

Όμως μέσα στο σπίτι εμένα μου είχε πει η παιδίατρος ότι είναι καλύτερα να είναι με τα καλτσάκια της. Αν θυμάμαι καλά επειδή το πόδι αναπτύσσεται πιο σωστά αν έρχεται απευθείας σε επαφή με το πάτωμα, επειδή αυτή είναι και η φυσική του κατάσταση :wink:

Ακόμα και τώρα σπανίως της βάζω παντοφλάκια, συνήθως κάλτσες κι απο πάνω καλτσοπαντόφλες, το καλοκαίρι δε τελείως ξυπόλητη.

6qjVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν 2 σχολές απ'όσο ξέρω:

Η μία λέει πως το καλύτερο είναι να μάθει ξυπόλητο το παιδί να περπατάει, στηρίζεται καλύτερα και είναι πιο σωστό για το πόδι και η άλλη λέει πως βάζουμε από την αρχή παπουτσάκι για να προστατεύει το πόδι και να δημιουργηθεί η καμάρα.

 

Εγώ είμαι της πρώτης σχολής. Τα άφηνα και ακόμα τα αφήνω ξυπόλητα (με κάλτσες το χειμώνα), φοράνε παντόφλες/παπούτσια μόνο για έξω ή αν είναι βρεμένα. Η γιατρός μου μου είχε πει παπουτσάκια από την αρχή αλλά δεν μου έκατσαν καλά, τα έβλεπα παιδευόντουσαν να στηριχτούν, σκοντάφτανε στα παπούτσια, δύσκολο :lol:

 

Μπορείς να ακολουθήσεις μιά μέση οδό. Να της τα φοράς όταν είναι να την βάλεις να περπατάει, και να της τα βγάζεις όταν είναι καθιστή για να μπορεί πιό εύκολα να στηριχτεί και να σηκωθεί χωρίς να μπουρδουκλώνεται...

Για να δεις το νούμερο αν είναι καλό, ακούμπα τη σόλα του παπουτσιού στην πατουσίτσα της και δες αν αφήνει περιθώριο...

 

Με το καλό και στη γόβα :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Τα παππουτσάκια είναι γεγονός ότι σταθεροποιούνε το ποδαράκι τους και τα βοηθάνε λίγο να περπατήσουνε. Ε και εννοείται ότι έξω θα της τα φοράς (η δικιά μου τα πρώτα της βήματα ολομόναχη τα είχε κάνει στην παιδική χαρά).

Όμως μέσα στο σπίτι εμένα μου είχε πει η παιδίατρος ότι είναι καλύτερα να είναι με τα καλτσάκια της. Αν θυμάμαι καλά επειδή το πόδι αναπτύσσεται πιο σωστά αν έρχεται απευθείας σε επαφή με το πάτωμα, επειδή αυτή είναι και η φυσική του κατάσταση :wink:

Ακόμα και τώρα σπανίως της βάζω παντοφλάκια, συνήθως κάλτσες κι απο πάνω καλτσοπαντόφλες, το καλοκαίρι δε τελείως ξυπόλητη.

 

Αυτό ακριβώς μας είχε πει και η δική μας η παιδίατρος. Το καλύτερο είναι ξυπόλητα. Τώρα το χειμώνα με καλτσάκια αντιολησθητικά.

Και κυρίως όχι παπουτσάκια ορθοπεδικά (που είναι συνήθως και βαριά) όταν δεν συντρέχει λόγος.

Link to comment
Share on other sites

nea mamaka Δεν νομίζω οτι χρειάζεται να ανησυχείς Ολα καλά θα πάνε θα μάθει να τα περπατάει και θα τρέχει και άντε φτάστην μετά

Εμείς φορέσαμε παπούτσια απο 10 μηνών που άρχισε να περπατάει και μάλιστα αθλητικά τα οποία δεν είχαν αυτό το μαξιλαράκι το ορθοπεδικό.

Απλά προσπάθησε να μην της τα φοράς συνέχεια και μέσα στο σπίτι άστην ξυπόλυτη με καλτσούλες πατουσάκια έτσι μου είχε πει εμένα η παιδίατρος.

Και το καλοκαίρι μόνο ξυπόλητο μου είχε πει ακόμα και στις πέτρες.

Να σου πω την αλήθεια δεν τον άφηνα και πολύ γιατί φοβόμουνα αλλά του άρεσε περισσότερο ξυπόλυτος και δυναμώνουν και τα πόδια

Link to comment
Share on other sites

Εμάς μας είπανε όσο το δυνατόν να τον αφήνουμε με γυμνά τα πόδια και ει δυνατόν να περπατάει σε άμμο και χορταράκια γιατί βοηθούν πολύ στην ανάπτυξη του πέλματος.

Τον δικό μου τον βόλεψαν πολύ τα παπουτσάκια τύπου robeez, αυτά με την μαλακή, αντιολισθιτική σόλα.

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μίλησα με τον γιατρό!

Να της τα φοράω πάντα όταν βγαίνουμε έξω και να την βάζω συνέχεια να περπατάει - ακόμα και στο δρόμο!

Στο σπίτι όμως μόνο με τις καλτσούλες της!

Σε όσα παιδάκια βλέπουν μου είπε πρόβλημα πλατυποδιας, λένε στις μαμάδες πάντα ξυπόλιτα!

Η δικιά μου δεν έχει τέτοιο πρόβλημα (ακόμα!!!!!!!!!!!!!) αλλά μου είπε καλύτερα σπίτι ξυπόλιτη!

Link to comment
Share on other sites

εμεις ακομα στο 18 είμαστε και παπουτσακια βαζουμε μονο εξω για μοστρα γιατι το καλύτερο για το ποδαρακι της ειναι το καλτσακι ή γυμνο (λεει ο γιατρος) αλλα και καλυτερα τη βλεπω ετσι γιατι οταν τυχει να το εχει πριν φυγουμε η μετα που γυριζουμε δεν την βολευει καθόλου!!!

 

οταν θα περπαταει καλυτερα τοτε και μονο εξω, σπιτι δεν χρειαζεται

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

αντίστοιχα θέματα υπάρχουν εδώ

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=766&highlight=%D0%E5%F1%F0%DC%F4%E7%EC%E1+%F0%E1%F0%EF%FD%F4%F3%E9%E1

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=1016&start=0

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=8618&start=0

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=6966&highlight=%D0%E5%F1%F0%DC%F4%E7%EC%E1+%F0%E1%F0%EF%FD%F4%F3%E9%E1

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=1571&start=0

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=3356&start=0

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=15527&highlight=

 

το θέμα κλειδώνεται για να συνεχιστεί η συζήτηση σε κάποιο απο τα υπάρχοντα θέματα.

 

Παρακαλούμε πριν την δημοσιευση νέων θεμάτων

αναζητήστε την ύπαρξη ίδιων θεμάτων στην παρούσα ή στις προηγουμενες

σελίδες της κατηγορίας

 

ή κάντε χρήση της υπηρεσίας "Αναζήτηση" περισσοτερες

πληροφορίες για την καλύτερη χρήση της εδώ :

http://parents.org.gr/news/a309

 

Με το να είναι συγκεντρωμένες οι δημοσιεύσεις ερωταπαντήσεων ίδιας

θεματολογίας, βοηθάτε τα επόμενα μέλη/αναγνώστες στο να βρούν όλες

τις πληροφορίες μαζεμένες και με μεγαλύτερη ευκολία.

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...