Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πάρεση προσωπικού νεύρου σε μωρό / παιδί


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια. Χαθηκα και εγώ εδώ και λίγες ημέρες, αλλα είχαμε ένα προβληματάκι με τον μπεμπάκο μας. Ειχε αρχίσει απο την τετάρτη την ώρα που έκλαιγε να κλείνει μόνο το ένα ματάκι και το άλλο να το αφήνει ανοιχτό. Με παραξένεψε λίγο αλλα στην αρχή δεν του έδωσα ιδιαίτερη σημασία. Την επόμενη ημέρα έγινε λίγο πιο έντονο και αποφασίσαμε με τον άντρα μου να μας δει η παιδίατρος. Το βλέπει η γιατρός και μας λέει ότι θα πρέπει να το δούν και παιδονευρολόγος και οριλά και να γίνει και ένας υπέρηχος εγκεφάλου γιατί είναι κάτι που δεν μπορεί να διαγνωστεί απλά απο ένα παιδίατρο. (δεν μας είδε η δική μας παιδίατρος γιατί ήταν σε συνέδρειο). Μας κοπήκαν τα πόδια στα καλά του καθουμένου 25ημερών μωρό. Πήγαμε το ιδιο απόγευμα στο κρατικό νοσοκομείο στο τμήμα νεογνών. Το έιδαν το μωρό όσοι γιατρόι ήταν εκεί γιατί είχαν και απεργία, και μας είπε η μια γιατρος να το πάμε στο παίδων για υπήρηχο εγκεφάλου και παιδονευρολόγο.Επειδή έιχαν απεργεία και την παρασκευή κλείσαμε ραντεβού σε ιδιώτη για τον υπέρηχο και σε ιδιώτη παιδονευρολόγο. Το υπήρηχο τέλειο και ο νευρολόγος μας είπε ότι όλα δέιχνουν απόλύτως φυσιολογικά στο μωρό. Ισως είναι μια πάρεση προσωπικού νεύρου και ίσως προέρχεται απο το αυτάκι του, γιαυτό θα πρέπει να το δεί οριλά. Την επόμενη μέρα μας έστειλε αυτός σε ένα οριλα στο Μητέρα. Ο οποίος μόνο λεφτά τελικά αποδείχτηκε ότι ήθελε, γιατί με το που είδε το αυτάκι του μωρού κατευθείαν μας είπε ότι θέλει επέμβαση και ότι ίσως να έχει κάποια φλεγμονή. (Την οποία θα μπορούσε βέβαια να την δει και με μια απλή ακτινογραφία όπως μάθαμε επειτα.)Εγώ τρελλάθηκα, έβαλα τα κλάματα γιατί μου είπε ότι το παιδί θα έπρεπε να μείνει 1 εβδομάδα στο νοσοκομείο για να του παρέχουν και ενδοφλέβια αντιβίωση. Μας είπε ότι θα πρέπει να το σκεφτούμε γιατι το κόστος θα ήταν πολύ μεγάλο, χωρίς βέβαια να μας πει πόσο περίπου θα ήταν. Σηκωθήκαμε και φύγαμε, πήρα την δική μας παιδίατρο τις είπα την κατάσταση και μας έστειλε σε άλλον οριλα ο οποίος είναι και στο παίδων. Να είναι καλά ο άνθρωπος μας δέχτηκε σαββατιάτικα, εξέτασε το μωρό και το βρήκε μια χαρά. Δεν είναι πρόβλημα απο το αυτάκι. Είναι κάτι που θα περάσει απο μόνο του και δεν κυνδυνεύει η υγεία του παιδιού. Αλλα μας είπε ότι αν θέλουμε μπορούμε να πάρουμε και μια δευτερη γνώμη απο έναν άλλον παιδονευρολόγο. Θα πάρω σήμερα να του κλείσω ραντεβού για να ησυχάσουμε εντελώς. Μας τρελλάνανε κορίτσια, πραγματικά άν δεν διατηρείς την ψυχραιμία σου σε τέτοιες καταστάσεις δεν την βγάζεις καθαρή.

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τι τραβηξατε!!!! Μακρια απο τις ιδιωτικες κλινικες.......μονο να σας τα παρουν νοιαζονται!

 

Στο ιασω που κρατησαν ενα μωρο με ιωση μια βδομαδα πληρωσαν 2200 ενημερωτικα......

 

 

Αντε περαστικα σας!!!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

annita καλημέρα.

 

Αν θες, έχω να σου πω από προσωπική πείρα κάποια πράγματα.

Από ωρλ ποιον είδατε στο Μητέρα και ποιον στο ΠΑίδων?

 

Τεσπα, ό,τι θες μόνο με πμ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς δεν τελειώσαμε ακόμα. Εχτες του κάναμε τελικά μαγνητική τομογραφία γιατί και ο δεύτερος παιδονευρολόγος που τον πήγαμε τον προβλημάτισε το γεγονός ότι δεν το είχε απο τη γέννηση και το παρουσιασε ξαφνικά. Την Δευτέρα θα πάρουμε τα αποτελέσματα. Παρακαλώ το θεό να είναι όλα καλα. Μια εβδομάδα τώρα είμαστε χάλια.

Αν μας έλεγαν απο την αρχή ότι με την μαγνητική θα είχαμε μια καθαρή εικόνα χωρίς όλα τα υπόλοιπα δεν θα είχε ταλαιπωρηθεί το μωράκι μου τόσο αλλα δεν είναι ολοι οι άνθρωποι ίδιοι το είπαμε αυτό. Μερικοί γιατροί θέλουν μαστίγωμα.(για να μη πω τιποτα χειρότερο).

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι ολόψυχα να πάνε όλα καλά και να μην είναι τίποτα !!!!!

Από προσωπική εμπειρία πιστεύω ότι αρκετοί γιατροί κάνουνε τα πάντα για τα χρήματα και δεν σκέφτονται την ψυχολογία των ανθρώπων .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια αυτή την εβδομάδα που τρέχουμε εχουνε δει το μωρό συνολικά 9 γιατροί. Θα το πιστέψετε ότι μονο οι τρείς μας αντιμετώπισαν σαν δυο νέους γονείς που έχουν ένα προβλημα με το μωρό τους και που θέλουν ιδιαιτερο χειρισμό στο τι θα μας πουν και πως. Οι υπόλοιποι μόνο την τσέπη.

Εχει χάρη που το μόνο που με νοίζει άυτή τη στιγμή είναι το παιδάκι μου και τίποτε άλλο, διαφορετικά ήξερα να τους συμπεριφερθώ διαφορετικα.

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites

Έχω περάσει πάρεση προσωπικού σαν ενήλικας όμως στα 23 μου.

Τι αγωγή κάνει τώρα το μωρό σου?

Έχει βελτιωθεί η κατάστασή του?

Να είσαι ΒΕΒΑΙΗ ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα για την υγεία του αλλά δεν είναι και τόσο απλό να περάσει μόνο του....εκτός αν για βρέφη ισχύει κάτι διαφορετικό.

Σας εύχομαι ολόψυχα περαστικά και θα παρακολουθώ το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κανουμε καμια αγωγη ακομα. Ομως απο την περασμενη Τριτη είναι πολυ καλύτερα και κλείνει αρκετα και το ματάκι του όταν κλαίει και τα χειλάκια του σουφρώνει τώρα, ενώ στην αρχή οχι.

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites

Επειδή οι μύες του προσώπου δεν "δουλεύουν" αρκετά στην πλευρά που είναι η πάρεση, βοήθησέ τον κάνοντάς του μασαζάκι με τα δάχτυλά σου και "τραβώντας" ελαφρά το δερματάκι.

δούλεψε ασύ τους μύες του δηλαδ'η.

Πολλές φορές μέσα στη διάρκεια της ημέρας.

είναι πολύ σημαντική άσκηση.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εχτές πήγαμε την μαγνητική στο γιατρό κα μας είπε ότι είναι όλα μια χαρά.Εχει απλά μια μικρή φλεγμονή στο αριστερό αυτάκι του που θα περάσει με λίγη αντιβίωση. Πήραμε μεγάλη χαρά και εμείς και ο γιατρός ο οποίος δεν μας είχε πει το λόγο που ανυσηχούσε γιατί να παρουσιαστεί ξαφνικά, ήθελε να δεί την μαγνητική πρώτα για να βγάλει συμπέρασμα. Εχτες μας είπε ότι κάτω απο την ηλικία τον 2 ετών συνήθως αυτο οφείλεται σε κάποιον όγκο.

Μας είπε όλα καλά για εμάς όμως και να πάρουμε το παιδάκι μας να φύγουμε και να ξεχάσουμε όλα όσα περάσαμε αυτές τις ημέρες.

Λοιπόν αυτός ο γιατρός είναι ο Κ Γιουρούκος, και τον συνηστώ ανεπιφύλακτα γιατί ειναι εκτός απο καλός ιατρός αλλά πάνω απο όλα ανθρωπος.

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να είσαι καλα.

Τώρα προβληματιζομαστε για την αντιβίωση.Επειδή είναι πολυ μωρό δεν ξέρουμε αν θα του δώσουμε απο το στόμα ή ενδοφλέβια. Συνομιλούν η Παιδίατρος με τον Οριλά.

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όλα καλά δοξα το θεό. Δεν έχουμε τίποτα απολυτως και δεν χρειάζεται να πάρουμε αντιβίωση. :P:D:P:D

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Εχω ενα κοριτσακι 4 χρονων που εχει παρεση προσωπικου νευρου απο 10 μηνων.Ειναι υγιεστατη και δεν μπορουν να βρουν απο τι το επαθε και για αυτο δεν μπορει κανενας γιατρος να μου πει τι να κανω. Εχει κανει κρανιοιερη θεραπεια και φυσιοθεραπειες με αποτελεσμα να εχει μια βελτιωση η οποια ομως σταματησε. Ψαχνω τωρα για τον βελονισμο. Μηπως γνωριζει καποιος κατι για να μπορω να βοηθησω το κοριτσακι μου?

Link to comment
Share on other sites

εμένα πάντως το είχε πάθει ο άντρας μου στα 25 του στα καλά καθούμενα κ πήγαμε σε νευρολόγο εγκαίρως και σώθηκε-αν αργούσε λίγο ακόμη θα τού έμενε για πάντα-.Μήπως υπάρχει κάποιος παιδονευρολόγος να το πας το παιδι;;;

Link to comment
Share on other sites

Έπαθα πάρεση στα 22 μου (πριν 22 χρόνια), χωρίς να μάθω ποτέ το γιατί.

Οι γιατροί αποκλείουν παθολογικές καταστάσεις (εγκεφαλικό κλπ) και μετά δεν ασχολούνται γιατί έτσι κι αλλιώς η αντιμετώπιση είναι η ίδια.

Έκανα ενέσεις Neurobion, φυσιοθεραπεία και βελονισμό.

Είδα βελτίωση αλλά το πρόσωπό μου δεν επανήλθε ποτέ όπως πριν την πάρεση.

Συνήθως οι ασθενείς επανέρχονται αλλά εγώ ήμουν βαριά περίπτωση.

Ο βελονισμός με βοήθησε αλλά όχι πολύ.

Είχαν περάσει όμως και 2 χρόνια και θεωρώ ότι δεν είχα ελπίδες.

Δεν χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις αν και βλέπω ότι και σε σας έχει περάσει καιρός.

Εύχομαι η νευρολογία να έχει προχωρήσει πολύ από τα δικά μου χρόνια και να φτιάξει όσο το δυνατόν περισσότερο το προσωπάκι της.

Τι άλλο σου έχουν πει οι νευρολόγοι?

Link to comment
Share on other sites

Την εχω παει στους καλυτερους παιδονευρολογους.

Ολοι σηκονουν τα χερια ψηλα γιατι δεν μπορουν να βρουν την αιτια.

Ο βελονισμος θα την πονεσει;Ποσες συνεδριες εκανες;Δεν ειδες διαφορα;

Link to comment
Share on other sites

Η αιτία δεν είναι εύκολο να βρεθεί, ειδικά μετά από τόσο καιρό.

Μπορεί να μη βρεθεί και ποτέ, αλλά δεν έχει και τόση σημασία.

Για κάποιο λόγο παρέλυσε το προσωπικό νεύρο.

Ας πούμε, εγώ, υποψιάζομαι ότι το έπαθα γιατί βγήκα χειμώνα έξω με μαλλιά νωπά.

Κανένας νευρολόγος δεν μου το απέκλεισε αλλά ούτε και το επιβεβαίωσε ποτέ.

Η θεραπεία είναι πάντα η ίδια και πρέπει να γίνεται όσο πιο γρήγορα για να υπάρξει πλήρης αποκατάσταση.

Βελονισμό όπως σου είπα έκανα 2 χρόνια αφ' ότου το έπαθα.

Δεν πονούσα καθόλου αλλά δεν θα έλεγα ότι είδα σημαντική βελτίωση.

Δεν σε αποτρεπω από το να το δοκιμάσεις γιατί κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά.

Τι άλλα σου λένε οι παιδονευρολόγοι εκτός του ότι δε βρίσκουν την αιτία?

Φυσιοθεραπείες? Νευροχειρουργική επέμβαση?

Σε τι φάση είναι το πρόσωπο του παιδιού?

Ελπίζω να μη σε φέρνω σε δύσκολη θέση, αν θες απάντησέ μου με πμ.

Αχ τι μου θύμισες :(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...