Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς

Notices

Ποτέ πια μόνα - γνωμοδότηση ΣτΠ κόλαφος ! 

Γνωμοδότηση Συνήγορου του Πολίτη/Παιδιού σχετικά με απομάκρυνση γονέων από το δωμάτιο κατά την διάρκεια ιατρικών πράξεων στα παιδιών τους!   

Επιτέλους δικαίωση για τους γονείς που παλεύουν για το αυτονόητο! Ένα βήμα πιο κοντά βρίσκονται οι γονείς που υποστηρίζουν το αυτονόητο, να είναι παρόντες σε κάθε ιατρική πράξη, στην οποία το παιδί έχει τις αισθήσεις του, εφόσον δεν υπάρχει άλλος συγκεκριμένος λόγος που να δικαιολογεί την απομάκρυνσή τους.

Η εμπεριστατωμένη εισήγηση με βιβλιογραφία και όλα τα σχετικά παραρτήματα, δίνει βάση στο αίτημα όλων αυτών των γονέων, που προσπαθούν εδώ και χρόνια να πείσουν τους επαγγελματίες υγείας να δρούν υπέρ του συμφέροντος του παιδιού.

Αναδεικνύει το προφανές, ότι δηλαδή η παρουσία του γονέα θα πρέπει να επιτρέπεται και να ενθαρρύνεται! Επίσης αναφέρεται και στην περίπτωση των εφήβων των οποίων η ανάγκη για παρουσία του γονέα, επίσης θα πρέπει να γίνεται σεβαστή. Όπως αναφέρει, η απομάκρυνση εάν είναι απαραίτητη θα πρέπει να έχει ειδική κατά περίπτωση αξιολόγηση. Ελπίζουμε εδώ να υπάρξει ειδική αναφορά στις περιπτώσεις που μπορούν να δικαιολογούν μια τέτοια "κατά περίπτωση" απομάκρυνση, πχ σε περιπτώσεις ψυχικών ασθενειών του γονέα, ή υποψίας κακοποίησης (έλειπε αυτή η περίπτωση απο την ετυμηγορία) κα.

Η απόφαση, πολύ ευγενικά, αλλά ξεκάθαρα, υποδεικνύει ότι είναι απαραίτητο να θεσμοθετηθεί ειδική οδηγία, η οποία θα οδηγήσει και σε καλύτερη εκπαίδευση των ειδικών, στο να παρέχουν αυτό που οφείλουν, το οποίο όπως αναφέρει ο συνήγορος του πολίτη, δεν είναι μόνο η παροχή ιατρικής φροντίδας αλλά και η ορθή μεταχείριση του ασθενούς. Το αυτονόητο δηλαδή.  

• Διαδώστε την είδηση στα μέσα δικτύωσης έτσι ώστε να ακουστεί δυνατά!
    Link του άρθρου:http://parents.org.gr/health/a568
    .

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 19-03-09, 22:09   #161
gary

Περιοχή: MΑΡΑΘΩΝΑΣ
gary ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην gary
Προεπιλογή

Δεν ξερω μωρε κοριτσακι μου τι να πω κι εγω δεν το περιμενα.. Ποσο μαλλον που θα κανουμε και σπερμοδιαγραμμα την ιδια μερα, τι να πω!
Pregnyl δεν θα κανω, δεν μου πε τιποτα τετοιο! Απλως βασει υπολογισμων απ οτι καταλαβα υποθετουμε οτι θα γινει αυριο η ωορρηξια..
Ο χρήστης gary δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-03-09, 23:16   #162
KINDER

Το avatar του χρήστη KINDER

Περιοχή: Πάτρα
KINDER ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο gary
Δεν ξερω μωρε κοριτσακι μου τι να πω κι εγω δεν το περιμενα.. Ποσο μαλλον που θα κανουμε και σπερμοδιαγραμμα την ιδια μερα, τι να πω!
Pregnyl δεν θα κανω, δεν μου πε τιποτα τετοιο! Απλως βασει υπολογισμων απ οτι καταλαβα υποθετουμε οτι θα γινει αυριο η ωορρηξια..
ΕΙΔΙΚΑ πριν απο σπερμοδιαγραμμα ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ η τριημερη αποχη.
Λογικα, ωορρηξια θα κανεις αυριο το απογευμα ή ,το πολυ, το Σαββατο το πρωι, οποτε καλυπτεστε για τη σπερματεγχυση.
Εφοσον δεν πας με pregnyl ,και η ωορρηξια δεν ειναι προγραμματισμενη, δικαιολογειται σε ενα βαθμο η προτροπη του γιατρου για επαφη σημερα -προφανως για την ,μικρης πιθανοτητας, περιπτωση που η ωορρηξια γινει σημερα εως αυριο το πρωι.
Ομως, οπως σου εξηγησα, αυτο ερχεται σε αντιθεση με το πρωτοκολλο της σπερματεγχυσης και του σπερμοδιαγραμματος...
Κανονικα, σχεδον παντα πριν απο σπερματεγχυση γινεται ενεση προκλησης ωορρηξιας, ωστε ολα να ειναι προγραμματισμενα (αν εκανες ενεση, θα την εκανες αυριο το βραδυ και θα πηγαινες για σπερματεγχυση την Κυριακη το πρωι, 36 ωρες μετα).
Επισης, το να γινει το σπερμοδιαγραμμα ταυτοχρονα με τη σπερματεγχυση δε μου φαινεται και πολυ σωστο, γιατι, για να γινει σωστα η εξεταση, το σπερμα πρεπει να μελετηθει τουλαχιστον για 24 ωρες (κινητικοτητα κλπ).
Πώς θα γινει αυτο οταν εσεις θα πρεπει να παραλαβετε πολυ συντομοτερα το δειγμα...?
Και πώς θα γινει η επεξεργασια και ο εμπλουτισμος, αν το σπερμα πρεπει να παραμεινει στη φυσικη του μορφη ωστε να εξεταστει?

Παιδιά μας είναι τα παιδιά όλου του κόσμου.
Ο χρήστης KINDER δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-03-09, 23:42   #163
gary

gary ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
ΕΙΔΙΚΑ πριν απο σπερμοδιαγραμμα ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ η τριημερη αποχη.
Λογικα, ωορρηξια θα κανεις αυριο το απογευμα ή ,το πολυ, το Σαββατο το πρωι, οποτε καλυπτεστε για τη σπερματεγχυση.
Εφοσον δεν πας με pregnyl ,και η ωορρηξια δεν ειναι προγραμματισμενη, δικαιολογειται σε ενα βαθμο η προτροπη του γιατρου για επαφη σημερα -προφανως για την ,μικρης πιθανοτητας, περιπτωση που η ωορρηξια γινει σημερα εως αυριο το πρωι.
Ομως, οπως σου εξηγησα, αυτο ερχεται σε αντιθεση με το πρωτοκολλο της σπερματεγχυσης και του σπερμοδιαγραμματος...
Κανονικα, σχεδον παντα πριν απο σπερματεγχυση γινεται ενεση προκλησης ωορρηξιας, ωστε ολα να ειναι προγραμματισμενα (αν εκανες ενεση, θα την εκανες αυριο το βραδυ και θα πηγαινες για σπερματεγχυση την Κυριακη το πρωι, 36 ωρες μετα).
Επισης, το να γινει το σπερμοδιαγραμμα ταυτοχρονα με τη σπερματεγχυση δεν ειναι και πολυ σωστο, γιατι, για να γινει σωστα η εξεταση, το σπερμα πρεπει να μελετηθει τουλαχιστον για 24 ωρες (κινητικοτητα κλπ).
Πώς θα γινει αυτο οταν εσεις θα πρεπει να παραλαβετε πολυ συντομοτερα το δειγμα...?
Και πώς θα γινει η επεξεργασια και ο εμπλουτισμος, αν το σπερμα πρεπει να παραμεινει στη φυσικη του μορφη ωστε να εξεταστει?
Δεν ξερω τι να πω..οντως ευλογες οι αποριες και οι ενστασεις σου..ειλικρινα δεν ξερω πως μπορει να συνδυαστουν και τα δυο...Αρχικα υποτιθεται οτι θα καναμε σπερμοδιαγραμμα και μας προτεινε να κανουμε την ιδια μερα και σπερματεγχυση (οταν δηλ θα εχω ωορρηξια..) Για την κινητικοτητα και τον αριθμο παντως απ οτι ξερω βγαινουν την ιδια μερα τα αποτελεσματα..τωρα μετα απο ποσες ωρες δεν ξερω. Τελοσπαντων θα παω ετσι και βλεπουμε..επαφη ακομα δεν ειχαμε σημερα και προβληματιζομαι αν πρεπει να χουμε..Ουφ!
Παλιά 19-03-09, 23:53   #164
KINDER

KINDER ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καμαρι μου, για την πληρη διερευνηση της κινητικοτητας, το σπερμα πρεπει να μελετηθει για τουλαχιστον 24 ωρες, ωστε να διαπιστωθει ποσα σπερματοζωαρια κινουνται στις 1,3,12,24 ωρες και τί ειδους κινηση εχουν την αντιστοιχη χρονικη στιγμη (υπαρχει ειδικος δεικτης).
Στο 24ωρο υπολογιζονται και η βιοσιμοτητα/διαρκεια ζωης του σπερματος.
Ενα πληρες και σωστο σπερμοδιαγραμμα ποτε δε μπορει να παραδωθει πριν περασει μια μερα, ωστε να διερευνηθουν και οι παραπανω παραγοντες...

Παλιά 19-03-09, 23:59   #165
gary

gary ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δικιο εχεις ναι, απλως αναφερθηκα στην κινητικοτητα και στον αριθμο, γιατι ειχα παρει τηλ να μου δωσουν μια πρωτη εικονα την ιδια μερα που ειχα παραδωσει το σπερμα για το προηγουμενο σπερμοδιαγραμμα. Ισως το ρωτησω αυτο το Σαββατο παντως , να μην δωσουμε και χρηματα χωρις αντικρυσμα για το σπερμοδιαγραμμα κιολας! Ας κανουμε μονο τη σπερματεγχυση! Σ ευχαριστω πολυ Kinder , τι χαζη που ειμαι, δεν τα χα σκεφτει ολ αυτα να ρωτησω νωριτερα!
Παλιά 20-03-09, 00:13   #166
KINDER

KINDER ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εσυ, Gary μου, θα πληρωσεις τον γιατρο για σπερματεγχυση+σπερμοδιαγραμμα?
Σου εχει πει ποσο θα κοστισει?

Παλιά 20-03-09, 00:15   #167
gary

gary ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο KINDER
Εσυ, Gary μου, θα πληρωσεις τον γιατρο για σπερματεγχυση+σπερμοδιαγραμμα?
Σου εχει πει ποσο θα κοστισει?
Ναι, μου εχει πει 300 ευρω και τα δυο!
Παλιά 20-03-09, 00:23   #168
KINDER

KINDER ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μαλιστα..
Σου ευχομαι καλη επιτυχια κοριτσακι !

Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 20-03-09, 00:28   #169
gary

gary ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο KINDER
Μαλιστα....
Σου ευχομαι καλη επιτυχια κοριτσακι !
Σ ευχαριστω πολυ κοπελα μου, για ολα, να σαι καλα!
Παλιά 20-03-09, 01:49   #170
KINDER

KINDER ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Gary μου,
σκεφτηκα πως ο τροπος με τον οποιο μπορουν να συνδυαστουν η σπερματεγχυση και το σπερμοδιαγραμμα ειναι αν, μετα την καταμετρηση του ολικου αριθμου των σπερματοζωαριων και του ογκου σπερματος, χωριστει το δειγμα σε δυο μερη:

-Μια μικρη ποσοτητα που θα εξεταστει περαιτερω, ως προς την κινητικοτητα, τη μορφολογια κλπ και θα παραμεινει στο εργαστηριο για 24 και πλεον ωρες
(αυτα εκτιμουνται ως ποσοστα επι τοις εκατο, οποτε ισως δεν ειναι απαραιτητη ολη η ποσοτητα του σπερματος, αφου οι αναλογιες διατηρουνται ανεξαρτητα απο την ποσοτητα).

-Μια μεγαλυτερη ποσοτητα, η οποια θα υποστει επεξεργασια (εμπλουτισμο και φυγοκεντρηση), προκειμενου να χρησιμοποιηθει για σπερματεγχυση, και την οποια θα παραλαβετε εντος μιας ωρας περιπου.

Ισως ετσι μπορει καποιος να συνδυασει τις δυο διαδικασιες.
Αν θες, ρωτησε τον γιατρο σου αν ισχυει το παραπανω σκεπτικο, θα μ'ενδιεφερε η απαντηση του.

Και παλι σου ευχομαι ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!

Παλιά 20-03-09, 09:05   #171
elin

Το avatar του χρήστη elin

elin ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο KINDER
Δε με ζαλιζεις καθολου κοριτσι μου.
Καλα, ο τυπος απαραδεκτος!
Να παιρνει τοσα σε σπερματεγχυση σε φυσικο κυκλο, χωρις διεγερση ωοθηκων, ισα ισα για το καθετηρακι που θα βαλει μεσα?
Νομιζω πως οι αποφασεις σας ειναι πολυ σωστες.
Να εισαι καλα, σε φιλω.
Μα μπορεί το καθετηράκι να είναι χρυσό!!!

Ο δικός μου, όταν χτυπιόμουνα για σπερματέγχυση σε φυσικό κύκλο, μου είπε ότι οι πιθανότητες αυξάνονται ελάχιστα σε σχέση με τη φυσική σύλληψη.

Επίσης ότι αφού θα μπω στη διαδικασία (εννοώντας ότι θα πληρώσω που θα πληρώσω), καλύτερα να κάνω πρόκληση.Μας χρέωσε το μαιευτήριο 145 ευρώ και ο γιατρός ζήτησε 120, τα οποία έδωσε στο τμήμα εξωσωματικής, όπου έγινε η διαδικασία. Για τον ίδιο δεν ζήτησε τπτ. Μάλιστα μετά τη 2η, με το ζόρι του δώσαμε 80 ευρώ για αυτόν και τις μαίες που ήταν δίπλα μου.

Πολλά-λίγα δεν ξέρω. Αλλά και στο ιατρείο του που έχω πάει για συνταγολόγιο αρκετές φορές κ με δέχεται κ ο ίδιος, πάλι δεν παίρνει τπτ σαν "επίσκεψη".Το ΠΑΠ το χρεώνει 50 ευρώ, ενώ κάποιος άλλος στο Ψυχικό, στον οποίο πήγαινα παλιότερα 250!!!
Παλιά 20-03-09, 11:22   #172
Μαρία_32

Μαρία_32 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα Ελίνα,
δε μου λες τελικά έμεινες έγκυος? εγώ έκανα μια φορά αποτυχημένη σπερματέγχυση με Clomiphene στο οποίο δεν ενταποκρίθηκε καλά ο οργανισμός μου και έκανα μόνο ένα ωάριο κανονικό που μεγάλωσε και ένα αλλό μικρό που δε μεγάλωσε. και τώρα σκέφτομαι να κάνω τη δεύτερη σε φυσικό κύκλο, γι'αυτό σε ρωτάω.
φιλιά
Ο χρήστης Μαρία_32 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-03-09, 11:26   #173
elin

elin ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μαρία_32
Καλημέρα Ελίνα,
δε μου λες τελικά έμεινες έγκυος? εγώ έκανα μια φορά αποτυχημένη σπερματέγχυση με Clomiphene στο οποίο δεν ενταποκρίθηκε καλά ο οργανισμός μου και έκανα μόνο ένα ωάριο κανονικό που μεγάλωσε και ένα αλλό μικρό που δε μεγάλωσε. και τώρα σκέφτομαι να κάνω τη δεύτερη σε φυσικό κύκλο, γι'αυτό σε ρωτάω.
φιλιά
Καλημέρα!

Δεν ξέρω ακόμη καλή μου, είμαι στην αναμονή!!!

Γιατί δεν συζητάς με το γιατρό σου να δοκιμάσεις κάποιο άλλο σχήμα για πρόκληση?Για τα κλομιφέν έχω ακούσει ότι κ άλλες κοπέλες δεν ανταποκρίθηκαν.

Επίσης, πήρες μόνο κλομιφέν?Ρωτάω γιατί σθνήθως τα δίνουν σε συνδυασμό με ενέσεις αλτερμόν.
Παλιά 20-03-09, 11:36   #174
Μαρία_32

Μαρία_32 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

μόνο κλομιφέν πήρα, και μετά πρεγκνυλ για ελεγχόμενη ωρηξία, μου είπε ότι αμα είναι να βομβαρδίσουμε τον οργανισμό σου με ενέσεις γιατί να μη πάμε αμέσως για εξωσωματική που έχουμε περισσότερες πιθανότητες. και να σου πώ την αλήθεια με έπεισε πλήρως, αλλά απο τη στιγμή που δεν είμαστε έτοιμοι ακόμα για εξωσωματική, ας δοκιμάσω άλλη μια φορά και ας είναι λίγες οι πιθανότητες, τι να πώ είδωμεν.
εσύ τί έκανες, σπερματέγχυση ή εξωσωματική?
καλή αναμονή και σου εύχομαι πραγματικά όλα καλά και να είναι η τελευταία αναμονή "πρίν τους 9 μήνες" )
Ο χρήστης Μαρία_32 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-03-09, 11:43   #175
eleftheriabag

Περιοχή: θεσσαλονικη
eleftheriabag ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλημερα κοριτσια,τι κάνετε? ηθελα να ρωτησω αν ξερει καμμια αν υπαρει πιθανοτητα να πιασει η σπερματεγχυση με την πρωτη.εκανα την πρωτη πριν 2 βδομαδες σχεδον και την τριτη παω για χοριακη. οπως καταλαβαινετε το αγχος αρχιζει.
Ο χρήστης eleftheriabag δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-03-09, 11:45   #176
elin

elin ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κοίτα, δεν ξέρω για ποιο λόγο ακριβώς οδηγηθήκατε σε υποβοηθούμενη μέθοδο. Θέλω να πω, αν υπάρχει κάποιος υπολογίσιμος παράγοντας υπογονιμότητας, ο οποίος δεν αντιμετωπίζεται, κ η φυσική σύλληψη ή η σπερματέγχυση καθίστανται αδύνατες, τότε ναι, πάμε στην εξωσωματική (γνώμη μου).

Στην σπερματέγχυση οι δόσεις είναι μικρότερες από αυτές της εξωσωματικής, ανάλογα βέβαια κ με τον οργανισμό. Φαντάζομαι δλδ ότι μια κοπέλα που κάνει κάθε μήνα ωορρηξία, δεν θα πάρει τις ίδιες δόσεις με μια άλλη που κάνει 2-2 φορές το χρόνο.

Οι ορμόνες δεν στοχέυουν μόνο δτην πολλαπλή παραγωγή ωαρίων, αλλά και στο να είναι καλά ποιοτικώς.

Την περίπτωσή μου την αναλύω στο..."ιατρείο" της KINDER.
Μισό να σου βρω το link...

http://www.parents.gr/forum/viewtopi...r=asc&start=15
Παλιά 20-03-09, 16:01   #177
gary

gary ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο KINDER
Gary μου,
σκεφτηκα πως ο τροπος με τον οποιο μπορουν να συνδυαστουν η σπερματεγχυση και το σπερμοδιαγραμμα ειναι αν, μετα την καταμετρηση του ολικου αριθμου των σπερματοζωαριων και του ογκου σπερματος, χωριστει το δειγμα σε δυο μερη:

-Μια μικρη ποσοτητα που θα εξεταστει περαιτερω, ως προς την κινητικοτητα, τη μορφολογια κλπ και θα παραμεινει στο εργαστηριο για 24 και πλεον ωρες
(αυτα εκτιμουνται ως ποσοστα επι τοις εκατο, οποτε ισως δεν ειναι απαραιτητη ολη η ποσοτητα του σπερματος, αφου οι αναλογιες διατηρουνται ανεξαρτητα απο την ποσοτητα).

-Μια μεγαλυτερη ποσοτητα, η οποια θα υποστει επεξεργασια (εμπλουτισμο και φυγοκεντρηση), προκειμενου να χρησιμοποιηθει για σπερματεγχυση, και την οποια θα παραλαβετε εντος μιας ωρας περιπου.

Ισως ετσι μπορει καποιος να συνδυασει τις δυο διαδικασιες.
Αν θες, ρωτησε τον γιατρο σου αν ισχυει το παραπανω σκεπτικο, θα μ'ενδιεφερε η απαντηση του.

Και παλι σου ευχομαι ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!
Σ ευχαριστω πολυ κοριτσακι μου! Θα το ρωτησω ναι, απο περιεργεια βρε αδερφε! Παντως..εχθες κατι τετοιο ηθελα να πω , οτι δηλ μηπως κρατανε μια ποσοτητα στην οποια κανουν το σπερμοδιαγραμμα αλλα θεωρησα οτι ειναι βλακεια και δεν το ειπα.. Ισως ομως κατι τετοιο γινεται..
Τελικα εχθες δεν καναμε τιποτα..τωρα καλα καναμε ασχημα καναμε, δεν ξερω τελοσπαντων..Ειχαμε κανει προχθες ομως οποτε πιστευω ενταξει ειναι..Παντως σημερα που εκανα τεστακι ωορρηξιας δεν βγηκε θετικο..αν κι εχω και πικρα πειρα απ αυτα βεβαια..
Παλιά 20-03-09, 18:33   #178
KINDER

KINDER ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο elin
Ο δικός μου, όταν χτυπιόμουνα για σπερματέγχυση σε φυσικό κύκλο, μου είπε ότι οι πιθανότητες αυξάνονται ελάχιστα σε σχέση με τη φυσική σύλληψη.
Επίσης ότι αφού θα μπω στη διαδικασία (εννοώντας ότι θα πληρώσω που θα πληρώσω), καλύτερα να κάνω πρόκληση.!
Elin μου,
Αν διαβασεις και στο gyn.gr, οι γιατροι γραφουν πως, στη σπερματεγχυση, η θεραπεια διεγερσης αφορα κυριως γυναικες με προβληματα στην ωορρηξια και συστηνουν τη σπερματεγχυση σε φυσικο κυκλο.
Η λογικη ειναι η εξης...
To προβλημα που συνηθως παρακαμπτεται με τη σπερματεγχυση ειναι η μειωμενη κινητικοτητα των σπερματοζωαριων -η "επιτυχια" της μεθοδου οφειλεται βασικα σ'αυτο, και στο οτι στηνεται, κατα καποιο τροπο, ενα ραντεβου ωαριου-σπερματοζωαριων.
Κοινως, η δυσκολια ειναι αφενως, μεν, να πετυχουμε την ωορρηξια, αφετερου δε, να καταφερει να φτασει το σπερμα στη σαλπιγγα -το αν θα συναντησει ενα ή περισσοτερα ωαρια, δεν αλλαζει και πολυ την πιθανοτητα συλληψης (και ενα να ειναι, αν φτασει εκει, θα το πετυχει).

Αλλοι γιατροι, οπως ο δικος σου, εχουν την αποψη πως "αφου θα πληρωσεις ετσι κι αλλιως κανε ολη τη διαδικασια" και πως "και 3-4% αυξηση της πιθανοτητας συλληψης ειναι επιθυμητη".
Αλλοι κανουν κατ'ευθειαν ολο το πακετο, απλως απο συνηθεια, και γιατι βολευει πολυ να λειτουργουν με πατεντες.
Αλλοι απλως δεν εχουν μελετησει το θεμα αρκετα.

Ειναι απλως διαφορετικες στασεις και ο καθενας τοποθετειται αναλογως.

Ομως ,γιατι καποιος να μαστουρωθει με ορμονες οταν η ωορρηξια του γινεται κανονικα?
Οι ορμονες αυτες, μπορει να οδηγησουν σε κυστεις, σε συνδρομο υπερδιεγερσης, 'η σε διαταραχη του κυκλου.
Επισης, σε καποιες περιπτωσεις, οι ωοθηκες ισως δεν ανταποκριθουν καθολου, οποτε χανεται ο κυκλος.
Να ξεκαθαρισω πως αναφερομαι στη θεραπεια διεγερσης και οχι στα φαρμακα για προκληση ωορρηξιας, οπως το Pregnyl, το οποιο βοηθαει πολυ στον προγραμματισμο της ολης διαδικασιας.

Anyway...
Αποψεις και αφορμη για συζητηση..

Παλιά 20-03-09, 18:51   #179
KINDER

KINDER ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μαρία_32
μόνο κλομιφέν πήρα, και μετά πρεγκνυλ για ελεγχόμενη ωρηξία, μου είπε ότι αμα είναι να βομβαρδίσουμε τον οργανισμό σου με ενέσεις γιατί να μη πάμε αμέσως για εξωσωματική που έχουμε περισσότερες πιθανότητες.
Ακριβως αυτο εννοω!

Ελιν, το βασικο και συχνοτερο σχημα ειναι σκετο κλομιφεν μαζι με pregnyl.

Παλιά 20-03-09, 18:54   #180
nikijo

Το avatar του χρήστη nikijo

nikijo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

...κ το 2ο σχημα οι ενεσεις χαμηλης δοσης με πρεγκνυλ....εεεε;;;;;
Παλιά 20-03-09, 18:56   #181
KINDER

KINDER ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eleftheriabag
καλημερα κοριτσια,τι κάνετε? ηθελα να ρωτησω αν ξερει καμμια αν υπαρει πιθανοτητα να πιασει η σπερματεγχυση με την πρωτη.εκανα την πρωτη πριν 2 βδομαδες σχεδον και την τριτη παω για χοριακη. οπως καταλαβαινετε το αγχος αρχιζει.
Το ποσοστο επιτυχιας ειναι 20-25% (αναλογα κυριως με την ποιοτητα του δειγματος σπερματος μετα την επεξεργασια).
Φυσικα και ειναι πιθανο να συλλαβεις μς την πρωτη -εχει συμβει και σε καποιες κοπελες στο φορουμ.
Οσοι συνελαβαν, συνηθως το πετυχαν με τις 3 πρωτες προσπαθειες.
Υποτιθεται πως μετα απο 4 σωστες (δηλ. πανω στην ωορρηξια) προσπαθειες σπερματεγχυσης συνισταται κανεις να προχωρησει σε εξωσωματικη -βεβαια αρκετοι συνεχιζουν μεχρι τις 6.

Παλιά 20-03-09, 19:12   #182
KINDER

KINDER ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο gary
Τελικα εχθες δεν καναμε τιποτα..τωρα καλα καναμε ασχημα καναμε, δεν ξερω τελοσπαντων..Ειχαμε κανει προχθες ομως οποτε πιστευω ενταξει ειναι..Παντως σημερα που εκανα τεστακι ωορρηξιας δεν βγηκε θετικο..αν κι εχω και πικρα πειρα απ αυτα βεβαια..
Πιστευω πως κανατε πολυ καλα που δεν ειχατε επαφη (δεν ηθελα να σου πω χθες για να μην σε επηρεασω ψυχολογικα)...
Η τριημερη αποχη επιβαλλεται προκειμενου να γινουν σωστα, τοσο το σπερμοδιαγραμμα, οσο και η σπερματεγχυση.
Πολυ καλο που κανατε σεξ προχθες.
Προσοχη - αν η ωορρηξια σου ειναι να γινει σημερα το βραδυ εως πχ αυριο το μεσημερι ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ το αρνητικο τεστακι! (θετικο θα ηταν χθες).
Για καλο και για κακο, μπορεις να κανεις αλλο ενα αυριο, ωστε να σιγουρευτεις (....καποιος "ψειρας" μπορει να εκανε και σημερα αργα το απογευμα, γιατι επειδη η ωορρηξια συχνα γινεται απογευμα, ενδεχεται το τεστ να ειναι αρνητικο το πρωι και θετικο το απογευμα).
Με το ωαριο που ειχες χθες (1, αποκλειεται να μην εχεις ωορρηξια το πολυ μεχρι τη Κυριακη - το πιθανοτερο ειναι απο σημερα μεχρι αυριο το βραδακι .
Φιλια πολλα πολλα!!!

Παλιά 20-03-09, 19:14   #183
KINDER

KINDER ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nikijo
...κ το 2ο σχημα οι ενεσεις χαμηλης δοσης με πρεγκνυλ....εεεε;;;;;
Καμαρι μου εσυ, σε ολα μεσα εισαι...!!!

Παλιά 20-03-09, 19:14   #184
gary

gary ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εγω απορουσα που δεν μου εδωσε να παρω φαρμακα για ωορρηξια, βασικα δεν απορουσα , σκεφτομουν μηπως ειναι καλυτερα με φαρμακα..Απο την αλλη ομως το εκτιμησα απο μερους του, γιατι δεν κατεφυγε αμεσως α αυτην την λυση. Ενταξει αφου ωορρηξια κανω κι εχω σταθερο κυκλο, δεν υπαρχει λογος να παρω κατι για την ωορρηξια..το προβλημα μας τωρα ειναι η χαμηλη κινητικοτητα , οχι η ωορρηξια μου. Αν μου συστησει στη συνεχεια σε καποια αλλη προσπαθεια καποια σκευασματα ναι, θα το θεωρησω φυσικο αλλα προς το παρον ειναι η πρωτη μας προσπαθεια , ετσι το βλεπω. Βλεποντας και κανοντας δηλαδη. Το μονο που με βαζει σε σκεψεις κι αμφιβολιες ειναι γιατι εστω δεν μου εκανε την pregnyl, ωστε να μαστε πιο σιγουροι για το ποτε θα γινει η ωορρηξια..τι να πω, καθε γιατρος φαινεται αλλιως λειτουργει..
Παλιά 20-03-09, 19:22   #185
gary

gary ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο KINDER
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο gary
Πιστευω πως κανατε πολυ καλα που δεν ειχατε επαφη (δεν ηθελα να σου πω χθες για να μην σε επηρεασω ψυχολογικα)...
Η τριημερη αποχη επιβαλλεται προκειμενου να γινουν σωστα, τοσο το σπερμοδιαγραμμα, οσο και η σπερματεγχυση.
Πολυ καλο που κανατε προχθες.
Προσοχη - αν η ωορρηξια σου ειναι να γινει σημερα το βραδυ εως πχ αυριο το μεσημερι ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ το αρνητικο τεστακι! (θετικο θα ηταν χθες).
Για καλο και για κακο, μπορεις να κανεις αλλο ενα αυριο, ωστε να σιγουρευτεις.
Με το ωαριο που ειχες χθες (1, αποκλειεται να μην εχεις ωορρηξια το πολυ μεχρι τη Κυριακη - το πιθανοτερο ειναι απο σημερα μεχρι αυριο το βραδακι .
Φιλια πολλα πολλα!!!
Ουφ ασε εχθες τι επαθα η χαζη! Το εκανα καλα καλα, το ακουμπησα διπλα και ξεχασα να το δω! Ε οταν το θυμηθηκα..ηταν πλεον αργα..γκρρρρρρρ!!!
Αυριο το βραδακι ε? Δεν θα ναι αργα αν γινει το βραδακι? Θα ζησει κανενα ερμο σπερματοζωαριο ως τοτε?? Θα κανω κι αυριο τεστακι ναι (σιγα μην δεν κανω)..Παντως αυτη τη φορα ο κυκλος μου ηταν διαφορετικος, δηλ ενω ξεκινουσα παντα να χω υγρα ωορρηξιας απο την 8η-9η μερα, τωρα η πρωτη μερα που ειδα υγρα ηταν σημερα, δηλ η 12η!
Παλιά 20-03-09, 19:28   #186
KINDER

KINDER ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο gary
Κι εγω απορουσα που δεν μου εδωσε να παρω φαρμακα για ωορρηξια, βασικα δεν απορουσα , σκεφτομουν μηπως ειναι καλυτερα με φαρμακα..Απο την αλλη ομως το εκτιμησα απο μερους του, γιατι δεν κατεφυγε αμεσως α αυτην την λυση. Ενταξει αφου ωορρηξια κανω κι εχω σταθερο κυκλο, δεν υπαρχει λογος να παρω κατι για την ωορρηξια..το προβλημα μας τωρα ειναι η χαμηλη κινητικοτητα , οχι η ωορρηξια μου. Αν μου συστησει στη συνεχεια σε καποια αλλη προσπαθεια καποια σκευασματα ναι, θα το θεωρησω φυσικο αλλα προς το παρον ειναι η πρωτη μας προσπαθεια , ετσι το βλεπω. Βλεποντας και κανοντας δηλαδη. Το μονο που με βαζει σε σκεψεις κι αμφιβολιες ειναι γιατι εστω δεν μου εκανε την pregnyl, ωστε να μαστε πιο σιγουροι για το ποτε θα γινει η ωορρηξια..τι να πω, καθε γιατρος φαινεται αλλιως λειτουργει..
Καρδουλα μου, διευκρινησα πως αναφερομουν σε φαρμακα διεγερσης και οχι σε φαρμακα ωορρηξιας..
Το pregnyl ,οταν γινει τη σωστη στιγμη, παντα βοηθαει στη σπερματεγχυση, ειτε γινεται μετα απο διεγερση, ειτε σε φυσικο κυκλο (προγραμματιζεται σωστοτερα η διαδικασια, στηνεται καλυτερα το ραντεβου που λεγαμε..).
Παντως αφου εκανες στενη παρακολουθηση με υπερηχο, το πιο πιθανο ειναι να πεσετε μεσα.
Ισως ο γιατρος σου ειναι εναντια στην εξαρχης χορηγηση φαρμακων.

Παλιά 20-03-09, 19:49   #187
KINDER

KINDER ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Υπαρχει και ενα πολυ μικρο ενδεχομενο -δεν πιστευω πως ισχυει στην περιπτωση σου, αλλα το αναφερω για να ειστε γενικα ψιλιασμενες......

Η γυναικολογια ειναι μια ειδικοτητα δυσκολη, με μεγαλη ευθυνη, δυσκολες αποφασεις και, κυριως, χωρις ωραριο, πραγμα το οποιο μερικες φορες ειναι εξαντλητικο.
Καποιους (λιγους) γυναικολογους, ας πουμε πως τους ενοχλει, το να προκυπτει δουλεια ,για παραδειγμα την Κυριακη, που συνηθως ειναι η μονη ξεκουραστη μερα,οποτε προγραμματιζουν τις καταστασεις ωστε να το αποφυγουν.
Κατι αναλογο συμβαινει και με τις αργιες και τις διακοπες (θα το εχετε παρατηρησει).
Για παραδειγμα, στην περιπτωση σου, την pregnyl θα την εκανες σημερα το βραδυ και για σπερματεγχυση-σπερμοδιαγραμμα θα πηγαινες την Κυριακη το πρωι, οποτε θα επρεπε να βρεθει και ανοικτο μικροβιολογικο εργαστηριο, που να δεχτει να συνεργαστει (γιατι για το σπερμοδιαγραμμα χρειαζεται πολυωρη παρατηρηση του δειγματος).
Κοινως, αν εκανες την ενεση, θα επρεπε ο γιατρος ν'ανοιξει το ιατρειο του Κυριακη και, παραλληλα, το πιο πιθανο ειναι πως δε θα μπορουσε να γινει σπερμοδιαγραμμα σ'αυτον τον κυκλο.
Οποτε, καποιος θα παρεκαμπτε την ενεση, για να γινει αυριο η φυσικη ωορρηξια, μια και αυτο συμπεραινεται απο τον υπερηχο.

Μ'αυτα, δεν εννοω πως ο γιατρος σου σκεφτηκε ετσι -ισα ισα απο την αρχη δεν σου εδωσε φαρμακα, οποτε πιστευω πως αυτη ειναι η σταση του ετσι κι αλλιως.

Απλως, με αυτο το παραδειγμα, ηθελα να πω καποια πραγματα που οντως συμβαινουν (ευτυχως σπανια) , για να ειστε πιο ψιλιασμενες...

Παλιά 20-03-09, 19:56   #188
KINDER

KINDER ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο gary
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο KINDER
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο gary
Πολυ καλο που κανατε προχθες.
Για καλο και για κακο, μπορεις να κανεις αλλο ενα αυριο, ωστε να σιγουρευτεις.
Φιλια πολλα πολλα!!!
Ουφ ασε εχθες τι επαθα η χαζη! Το εκανα καλα καλα, το ακουμπησα διπλα και ξεχασα να το δω! Ε οταν το θυμηθηκα..ηταν πλεον αργα..γκρρρρρρρ!!!
Αυριο το βραδακι ε? Δεν θα ναι αργα αν γινει το βραδακι? Θα ζησει κανενα ερμο σπερματοζωαριο ως τοτε?? Θα κανω κι αυριο τεστακι ναι (σιγα μην δεν κανω)..Παντως αυτη τη φορα ο κυκλος μου ηταν διαφορετικος, δηλ ενω ξεκινουσα παντα να χω υγρα ωορρηξιας απο την 8η-9η μερα, τωρα η πρωτη μερα που ειδα υγρα ηταν σημερα, δηλ η 12η!
Δυστυχως πρεπει να φυγω (ηδη εχω αργησει)...
....Γι'αυτο σου λεω πως με το pregnyl ειναι καλυτερα,γιατι υπολογιζεις ακριβως τη στιγμη...
Παντως, επαναλαμβανω πως με το χθεσινο ωαριο το μαξιμουμ ειναι να γινει ωορρηξια την Κυριακη, πιθανοτερο ειναι σημερα βραδυ ή αυριο.
Α, το βραδυ μετα την εγχυση καλο θα ηταν να εχετε μια επαφη, και αν αντεχετε, και την Κυριακη το βραδυ, για παν ενδεχομενο...
Καλη σας επιτυχια!!

Παλιά 20-03-09, 20:12   #189
gary

gary ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ευχαριστω παρα πολυ Kinder, να σαι καλα!! Και καλα κανεις που λες ολα τα ενδεχομενα , για να μαστε υποψιασμενες! Φιλακια και σ ευχαριστω πολυ και παλι!!
Παλιά 21-03-09, 11:47   #190
eleftheriabag

Προεπιλογή

εμενα παντως χωρις να εχω προβλημα ωορρηξιας μου εδωσε να κανω ενεσεις αβερκαπ και πιουρεγκον.έκανα τρια ωαρια και φανταζομαι οτι το έκανε για να αυξησει τις πιθανότητες.απλά πρόσεξε τις δόσεις.μου έδωσε πολύ λίγο 50-75ml μέρα παρα μέρα.
Παλιά 21-03-09, 14:09   #191
gary

gary ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Την καναμε την σπερματεγχυση οκ, η ωορρηξια δεν ειχε γινει ακομα αλλα θα γινει ειπε ο γιατρος.
Το σπερμα μας βγηκε χειροτερο και μου ειπε πως θα δουμε τι θα γινει και ισως συζητησουμε για εξωσωματικη. Αν δεν πετυχει κανουμε αλλη μια και αν παλι οχι, θα συζητησουμε για την αλλη λυση. Εγω ευτυχως κρατησα την ψυχραιμια μου, ο αντρας μου στενοχωρηθηκε καπως αλλα τωρα ειναι καλα ενταξει. Τον ρωτησα αν τα επιπεδα του σπερματος τελικα ειναι αυτα κι αν ας πουμε σ εναν μηνα , αν ξανακανουμε, μπορουν ν αλλαξουν τ αποτελεσματα και μου ειπε οχι. Τον ρωτησα μηπως να παμε σε ουρολογο, για να κανει καποιον υπερηχο κ.λ.π και μου ειπε να παμε αλλα η εμπειρια του του λεει πως ειναι χασιμο χρονου..
Θα περιμενουμε λοιπον τ αποτελεσμα κι αν ειναι αρνητικο, θα παμε παλι να συζητησουμε και βλεπουμε. Θα παμε και σε ουρολογο αλλα λεω μηπως ειναι καλυτερα να περιμενουμε πρωτα τ αποτελεσμα , μην τσιτωθουμε τοσο πολυ.
Ευτυχως νιωθω ψυχραιμη, απλως λεω στον εαυτο μου οτι θα πρεπει να κανω υπομονη και να μην περιμενω καθε μηνα οτι θα μεινω εγκυος αλλα να το βλεπω μακροπροθεσμα. Ο αντρας μου επαθε λιγο που ακουσε για εξωσωματικη ειναι η αληθεια αλλα οκ θα δουμε. Αυτα κοριτσακια μου!

Κinder τελικα βγαζουν ογκο, κινητικοτητα (μονο για την 1η ωρα βεβαια), και αριθμο, ολ αυτα πριν και μετα την επεξεργασια..
Παλιά 22-03-09, 23:25   #192
KINDER

KINDER ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο gary
Την καναμε την σπερματεγχυση οκ, η ωορρηξια δεν ειχε γινει ακομα αλλα θα γινει ειπε ο γιατρος.
Μην ανησυχεις καθολου, σιγουρα εγινε τις επομενες ωρες.

Παράθεση:
Το σπερμα μας βγηκε χειροτερο. Τον ρωτησα αν τα επιπεδα του σπερματος τελικα ειναι αυτα κι αν ας πουμε σ εναν μηνα , αν ξανακανουμε, μπορουν ν αλλαξουν τ αποτελεσματα και μου ειπε οχι. Τον ρωτησα μηπως να παμε σε ουρολογο, για να κανει καποιον υπερηχο κ.λ.π και μου ειπε να παμε αλλα η εμπειρια του του λεει πως ειναι χασιμο χρονου..
Λενε πως χρειαζονται 2-3 σπερμοδιαγραμματα, ωστε να θεωρηθει πως η διαγνωση ειναι οριστικη.
Πιστευω πως ειναι σωστο να γινει μια εκτιμηση των δεδομενων κι απο εναν ουρολογο -μερικες φορες μια τριμηνη αγωγη ενισχυσης με χαπια δυναμωνει το σπερμα σε καποιο βαθμο.
Ο υπερηχος μπορει να αναδειξει καποια μικρη ή μεγαλυτερη κιρσοκηλη.
Η εμπειρια οντως λεει πως πρακτικα βελτιωση διαπιστωνεται κυριως μετα τη διορθωση μεγαλης κιρσοκηλης, ενω μετα τη διορθωση μικρης ή μεσαιας κιρσοκηλης συχνα δεν εχουμε καποια αξιοσημειωτη βελτιωση -και η ολη διαδικασια κραταει καποιους μηνες.
Πιστευω πως σ'αυτα αναφεροταν ο γιατρος σου λεγοντας πως ειναι χασιμο χρονου.
Ειναι αρκετα ψυχοφθορος διαδικασια για εναν αντρα και συχνα χωρις αποτελεσμα.
Γι'αυτο λενε πως, οταν υπαρχει σοβαρο και μονιμο προβλημα με το σπερμα, που δεν παρακαμπτεται με 3-4 προσπαθειες σπερματεγχυσης, ισως ειναι καλο να καταφυγει κανεις στην εξωσωματικη.

Παράθεση:
Θα περιμενουμε λοιπον τ αποτελεσμα κι αν ειναι αρνητικο, θα παμε παλι να συζητησουμε και βλεπουμε. Θα παμε και σε ουρολογο αλλα λεω μηπως ειναι καλυτερα να περιμενουμε πρωτα τ αποτελεσμα , μην τσιτωθουμε τοσο πολυ.
Ευτυχως νιωθω ψυχραιμη, απλως λεω στον εαυτο μου οτι θα πρεπει να κανω υπομονη και να μην περιμενω καθε μηνα οτι θα μεινω εγκυος αλλα να το βλεπω μακροπροθεσμα. Ο αντρας μου επαθε λιγο που ακουσε για εξωσωματικη ειναι η αληθεια αλλα οκ θα δουμε. Αυτα κοριτσακια μου!
Κοριτσι μου ειναι πολυ σημαντικο το να διατηρεις την ψυχραιμια σου, ξερεις ποσο ανασταλτικα λειτουργει το αγχος σε τετοιες περιπτωσεις.
Ξεκαθαριστε πρωτα το τοπιο σε σχεση με το σπερμα και ακολουθως προχωρατε στο επομενο βημα -ειτε δευτερη σπερματεγχυση (με pregnyl θα σου συνιστουσα, ωστε να εισαι σιγουρη για το ποτε θα γινει η ωορρηξια), ειτε εξωσωματικη, αν βιαζεστε.
Φυσικα, παραλληλα πρεπει να προσπαθειτε οσο μπορειτε και με επαφες γιατι ποτε δεν ξερεις..

Παράθεση:
Κinder τελικα βγαζουν ογκο, κινητικοτητα (μονο για την 1η ωρα βεβαια), και αριθμο, ολ αυτα πριν και μετα την επεξεργασια..
Μαλιστα,ενδιαφερον, δεν ηξερα πως γινεται μ'αυτο τον τροπο,.
Ετσι, ομως, δεν ειναι πληρες το σπερμοδιαγραμμα -δε μπορουν να εκτιμηθουν η βιοσιμοτητα και η διαρκεια του σπερματος (δηλ. ποσες ωρες μπορει να παραμεινει ζωντανο)...
Δηλαδη φυσιολογικες-ατυπες μορφες δε βγαζουν???

Παλιά 22-03-09, 23:50   #193
gary

gary ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μην ανησυχεις καθολου, σιγουρα εγινε τις επομενες ωρες.
Σημερα βγηκε θετικο το τεστακι... Αλλα το περιεργο ειναι πως η θερμοκρασια μου ηταν ολες τις μερες σταθερα στο 36,3 και σημερα ανεβηκε στο 36,4..

Παράθεση:
Κοριτσι μου ειναι πολυ σημαντικο το να διατηρεις την ψυχραιμια σου, ξερεις ποσο ανασταλτικα λειτουργει το αγχος σε τετοιες περιπτωσεις.
Ξεκαθαριστε πρωτα το τοπιο σε σχεση με το σπερμα και ακολουθως προχωρατε στο επομενο βημα -ειτε δευτερη σπερματεγχυση (με pregnyl θα σου συνιστουσα, ωστε να εισαι σιγουρη για το ποτε θα γινει η ωορρηξια), ειτε εξωσωματικη, αν βιαζεστε.
Φυσικα, παραλληλα πρεπει να προσπαθειτε οσο μπορειτε και με επαφες γιατι ποτε δεν ξερεις..
Ναι Kinder μου αυριο αρχικα θα κλεισω ραντεβου με ουρολογο να δουμε πως μπορουμε να βοηθησουμε το σπερμα. Σκεφτηκαμε να αφησουμε προς το παρον τη λυση της εξωσωματικης τουλαχιστον ως τον Σεπτεμβρη..ως τοτε θα προσπαθουμε κανονικα ενω παραλληλα θα κανει τη θεραπεια για το σπερμα και ισως ενδιαμεσα κανουμε 1-2 σπερματεγχυσεις ακομα..Αν δεν γινει κατι ως τοτε, θα συζητησουμε για τη λυση της εξωσωματικης.

Παράθεση:
Μαλιστα,ενδιαφερον, δεν ηξερα πως γινεται μ'αυτο τον τροπο,.
Ετσι, ομως, δεν ειναι πληρες το σπερμοδιαγραμμα -δε μπορουν να εκτιμηθουν η βιοσιμοτητα και η διαρκεια του σπερματος (δηλ. ποσες ωρες μπορει να παραμεινει ζωντανο)...
Δηλαδη φυσιολογικες-ατυπες μορφες δε βγαζουν???
Oχι δεν βγαζουν! Μονο αριθμο και κινητικοτητα (την πρωτη ωρα εννοειται) και αριθμους πριν και μετα την επεξεργασια..αυτα γραφει το χαρτι.
Σ ευχαριστω πολυ πολυ κοριτσακι μου για την γνωμη σου!!
Παλιά 23-03-09, 00:38   #194
gary

gary ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κοριτσια μηπως γνωριζετε σε ποια επιπεδα θα πρεπει να ναι το σπερμα απο πλευρας αριθμου και κινητικοτητα προκειμενου να υπαρχουν ελπιδες συλληψης με τη βοηθεια σπερματεγχυσης? Εμας τωρα ηταν 12 εκ/ml και κινητικοτητα 10% ταχεια, 18% μετρια, 8% επιτοπια και 64% ακινητα! Μετα την επεξεργασια η κινητικοτητα απο 36% συνολικα πηγε στο 70%. Παντως τ αποτελεσματα ηταν πολυ διαφορετικα απ το προηγουμενο που εγινε πριν ενα μηνα σχεδον και ουτε..Ειχαμε τοτε 18εκ/ml και κινητικοτητα ταχεια 20%, μετρια 50% και ακινητα μονο 10! Παιζει σημαντικο ρολο για το αποτελεσμα το οτι τη δευτερη φορα η ληψη εγινε κατω απο συνθηκες εντονου αγχους και οχι καλης στυσης? Επισης σημερα για πρωτη φορα διαβασα (δεν θυμαμαι αν σ αυτο το φορουμ ή σε αλλο) οτι τα φαρμακα για το ελκος προκαλουν υπογονιμοτητα!! Ο αντρας μου παιρνει τα nexium για το ελκος απο τον Δεκεμβριο και συνεχιζει για 1 μηνα σχεδον ακομα , ενω μεχρι πριν 1 εβδομαδα επαιρνε 2 αντιβιωσεις (για 1 εβδομαδα)για τον ιδιο λογο..λετε να επηρεασαν αυτα??
Παλιά 23-03-09, 19:01   #195
KINDER

KINDER ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο gary
Εγω σημερα 8η μερα του κυκλου ειδα το αυγουλακι μου..Μικρουλικο ειναι ακομα 1.2. Θα ξαναπαω την Πεμπτη για υπερηχο, οπου λογικα θα ειναι περιπου 1.8 ειπε ο γιατρος, αρα την Παρασκευη μαλλον προβλεπεται η ωορρηξια και Σαββατο πρωι η σπερματεγχυση! Για να δουμε τι..αυγα θα πιασουμε!
(Δευτερα)

Παράθεση:
Παντως σημερα που εκανα τεστακι ωορρηξιας δεν βγηκε θετικο.
(Παρασκευη)

Παράθεση:
(Σαββατο)

Παράθεση:
Σημερα βγηκε θετικο το τεστακι...
(Κυριακη)

Παράθεση:
Παντως αυτη τη φορα ο κυκλος μου ηταν διαφορετικος, δηλ ενω ξεκινουσα παντα να χω υγρα ωορρηξιας απο την 8η-9η μερα, τωρα η πρωτη μερα που ειδα υγρα ηταν σημερα, δηλ η 12η!
(Παρασκευη)

Aγαπητη μου Gary, ας μιλησουμε ξεκαθαρα.
Απο τα παραπανω, ευκολα προκυπτει το συμπερασμα πως ο γιατρος σου εκανε λαθος υπολογισμους.
Απο τις μετρησεις του γιατρου σου φαινεται πως ο ρυθμος αυξησης του ωοθυλακιου ειναι 2 mm την ημερα (απο Δευτερα εως Πεμπτη) -αρκετα παραπανω απο τον μεσο ορο που ειναι 1,4-1,5 mm την ημερα και διατηρειται σταθερος για τον αντιστοιχο κυκλο.
Συμφωνα με το ρυθμο αυτο, το Σαββατο θα ειχες ωοθυλακιο 22 mm, δηλαδη στα ορια ρηξης.
Απ'οτι δειχνουν ομως τα δεδομενα (υπερηχος, κολπικη εκκριση, τεστ ωορρηξιας) τελικα η ωορρηξια εγινε χθες το βραδυ ή σημερα, οποτε, αν ισχυει ο ρυθμος αυξησης που εδωσε ο γιατρος, το ωοθυλ. θα ηταν 24-26 mm, δηλαδη αφυσικα μεγαλο!
Δε γινεται να εχεις τη Δευτερα 12mm, την Πεμπτη 18mm και να κανεις ωορρηξια την αλλη Δευτερα!
Πιστευω πως σιγουρα εγινε καποιο λαθος κατα τη μετρηση του ωοθυλακιου.

Επισης, θα σου πω ξεκαθαρα πως αυτο που εκανες δεν ηταν ουτε σωστη σπερματεγχυση, αλλα ουτε και σωστο σπερμοδιαγραμμα.
Κανατε λιγο απ'το ενα και λιγο απ'το αλλο!
Οι διαδικασιες αυτες διεπονται απο πρωτοκολλα που πρεπει να τηρουνται.
Η χορηγηση pregnyl (ή αλλου αντιστοιχο φαρμακου) τη σωστη στιγμη, ωστε να γινει προγραμματισμος της διαδικασιας της σπερματεγχυσης ,ειναι αναγκαια (εκτος αν με ασφαλεια μπορει να υπολογιστει η ωορρηξια με αλλο τροπο) -στην περιπτωση σου δεν εγινε κατι τετοιο και τελικα η ωορρηξια εγινε πολυ αργοτερα απο την εγχυση.
Κανονικα, επρεπε να παρεις pregnyl την Παρασκευη και να γινει η εγχυση την Κυριακη το πρωι.
Ενα σωστο σπερμοδιαγραμμα δεν γινεται Σαββατιατικα, με τοσο προχειρο τροπο, χωρις εκτιμηση των παραμετρων (ιδιως της κινητικοτητας) σε 24ωρη βαση, χωρις εκτιμηση της βιοσιμοτητας και κυριως χωρις μελετη της μορφολογιας (φυσιολογικες-ατυπες μορφες) για διερευνηση πιθανης τερατοσπερμιας.
Και φυσικα, και για τις δυο διαδικασιες, συνισταται αυστηρα 3ημερη αποχη (για καλυτερο αποτελεσμα) -ειδικα σε περιπτωσεις ολιγοσπερμιας (οπως η δικη σας).
Κοινως, μισα πραγματα σας εκανε, ομως τα 300 τα τσεπωσε ολοκληρα!

Επισης, λιγο νωρις δεν αρχισε να σας κατευθυνει στην εξωσωματικη?
Μηπως θα την κανει ο ιδιος ή καποιος συνεργατης του?

Τα παραπανω τα γραφω προς προβληματισμο - εσυ ξερεις καλυτερα τον γιατρο σου.
Πιστευω πως πολυ καλα κανετε που ζητατε ουρολογικη εκτιμηση και που δινετε χρονικα περιθωρια στην προσπαθεια σας, πριν καταφυγετε σε εξωσωματικη.
Παντως, αν ακολουθησει 2η προσπαθεια σπερματεγχυσης, να ζητησεις να γινει με προγραμματισμενη ωορρηξια, και οχι σε συνθηκες ασαφειας οπως αυτη τη φορα.

Σε σχεση με την αγωγη για το ελκος, το Nexium οταν χορηγειται απο το στομα, στη συνηθισμενη δοσολογια, δε σχετιζεται με διαταραχες του αναπαραγωγικου συστηματος.
Σε ενδοφλεβια χορηγηση, μπορει σπανια να προκαλεσει μειωση του αριθμου των σπερματοζωαριων, με φυσιολογικη ομως λειτουργικοτητα, μειωση της λιμπιντο, αδυναμια στυσης, γυναικομαστια κλπ.
Κοιταξα και στο νετ αλλα δε βρηκα κατι διαφορετικο.
Ο ουρολογος θα σας κατατοπισει περισσοτερο.

Για τη σπερματεγχυση χρειαζομαστε (μετα την επεξεργασια) τουλαχιστον 40% συνολικη και 20% ταχεια προσθια κινητικοτητα (την 1η ωρα) -φυσικα οσο αυξανονται τα ποσοστα, τοσο αυξανεται και η πιθανοτητα επιτυχιας της μεθοδου.
Επισης, πρεπει ο αριθμος να βρισκεται σε φυσιολογικα επιπεδα, δηλ. τουλαχιστον 20 εκ/ml.
Στη δικη σας περιπτωση παρατηρειται σταθερα ολιγοσπερμια και ενιοτε και ασθενοσπερμια.
Καλλιεργεια εχει γινει ποτε? Ειναι πολυ πιθανο να ζητηθει απο τον ουρολογο.
Ενα κακο δειγμα δεν αντικατοπτριζει απαραιτητα μια κακη ποιοτητα σπερματος -χρειαζονται 2-3 σπερμοδιαγραμματα ωστε να θεωρηθει ασφαλης η διαγνωση.
Το αγχος κατα την διαδικασια συλλογης του δειγματος πραγματι ενδεχεται να επηρεασει σε καποιον (οχι μεγαλο) βαθμο τα αποτελεσματα.
Και παλι ο ουρολογος θα σας συμβουλεψει καταλληλα.

Πολλα φιλια.

Παλιά 23-03-09, 20:45   #196
gary

gary ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Kinder μου καλα το λες, οπως φαινεται βαρεσαμε στο γαμο του Καραγκιοζη! Στα τεστακια βεβαια δεν εχω πλεον τοση εμπιστοσυνη, γιατι ενα μηνα ετυχε να μην μου δειξουν ωορρηξια (χωρις να διαπιστωσω ομως με αλλο τροπο οτι πραγματι εγινε, απλως θυμαμαι οτι ειχα υγρα και ελαφρια πονακια) και αλλον εναν παλι δεν μου βγηκε θετικο αλλα διαπιστωσα με υπερηχο πριν και μετα οτι η ωορρηξια εγινε!
Παντως τωρα ωορρηξια πρεπει να εκανα χθες...αστα βραστα δηλαδη! Τελοσπαντων τωρα παει, δεν θελω να το σκεφτομαι...και περισσοτερο γιατι στενοχωριεμαι με τον γιατρο μου, διοτι ειχε κερδισει την εμπιστοσυνη μου αυτους τους μηνες. Δεν ξερω τωρα τι θα κανω κι αν θα συνεχισω σ αυτον..πολυ θα το θελα αλλα εχω αμφιβολιες πλεον. Και για το λογο βεβαια που ειπες, για το οτι μου ειπε οτι ισως πρεπει να συζητησουμε για εξωσωματικη. Και για το οτι βεβαια φανηκε τοσο βεβαιος (απο την εμπειρια του οπως ειπε) οτι το ν ασχοληθουμε με ουρολογους , εξετασεις κ.λ.π ειναι χασιμο χρονου. Τελοσπαντων , θα δω τι θα κανω, αν και μου ναι δυσκολο τωρα να ψαξω να βρω αλλον γιατρο, δεν ξερω..ισως το διαστημα που ασχολουμαστε με το σπερμα του αντρα μου να το κανω...
Τωρα σχετικα με το σπερμα ειχαμε κανει καλλιεργεια στο πρωτο πριν ενα μηνα και ειχε βγει καθαρη, οπως επισης και η μορφολογια ηταν αριστη. Η βιωσιμοτητα ηταν 50%..
Παω να γραψω τα νεα μας απο τον ουρολογο!! Σ ευχαριστω πολυ πολυ για τη βοηθεια σου και που αφιερωσες τοσο χρονο για μενα, εισαι θησαυρος! Φιλακια πολλα πολλα! :P
Παλιά 25-03-09, 07:26   #197
eleftheriabag

Προεπιλογή

κοριτσια καλημερα,δεν μπορουσα να κοιμηθω και ειπα να σας πω τα νεα μου.εκανα χοριακη χθες με τερ 24/2 και βγηκε 85,54.τωρα περιμενω την δευτερα να ξανακανω να δουμε πως παει
Παλιά 25-03-09, 10:10   #198
gary

gary ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αχ πολλα συγχαρητηρια κοριτσακι!! Ολα θα πανε μια χαρουλα, καλη εγκυμοσυνη να εχεις!!!
Παλιά 25-03-09, 16:32   #199
KINDER

KINDER ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παλιά 26-03-09, 10:02   #200
nikijo

Το avatar του χρήστη nikijo

nikijo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μπραβο κοριτσακι.......!!!!!!!!! Αντε με το καλο αλλη μια τεραστια χοριακη!!!!!
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές