Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 09-02-09, 16:14   #1
lena1
Μή ενεργός λογαριασμός

Περιοχή: Αθήνα
lena1 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Ωορηξία και κολπικά υγρά

Καλησπέρα,
καλώς σας βρήκα.

Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση:
περίπου στη μέση του κύκλου μου εκκρίνονται κάποια
υγρά που είναι σαν διάφανη βλέννα με ένα λίγο πιο σκούρο κύτταρο
στο εσωτερικό της .

Επειδή η βλέννη αυτή είναι πολύ χαρακτηριστική και εμφανίζεται πάντα
μία φορά κατά τη διάρκεια του κύκλου,
αναρωτιέμαι εάν έχει κάποια σχέση με τις πιο γόνιμες ημέρες
και την ωορηξία.

Εχει κάποια άλλη κυρία παρατηρήσει κάτι αντίστοιχο ?

Σας ευχαριστώ
Ο χρήστης lena1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-02-09, 19:11   #2
pantana

pantana ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εξαρταται απο το ποσων ημερων ειναι ο κυκλος. κατα πασσα πιθανοτητα ειναι η οωρρηξια σου.
μετρας 14 ημερες αναποδα απο την ημερομηνια της επομενης περιοδου σου και αυτη η μερα ειναι η μερα της οωρρηξιας σου.
Ο χρήστης pantana δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-02-09, 20:42   #3
KINDER

Το avatar του χρήστη KINDER

Περιοχή: Πάτρα
KINDER ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Λενα εχω απαντησει αρκετα αναλυτικα στο τοπικ ''pregnyl-test ooriksias''. Γενικα, η εκκριση ''σαν ασπραδι αυγου'' ξεκιναει 2-3 μερες πριν την ωορρηξια, ειναι πιο εντονη καθε επομενη μερα και κορυφωνεται την ημερα της ωορρηξιας. Προκειται για την τραχηλικη βλεννη, η οποια αυτες τις μερες, κατω απο την επιδραση των οιστρογονων, γινεται πιο πυκνη κι ελαστικη, ωστε να βοηθησει τα σπερματοζωαρια στο ταξιδι τους.
Λιγες ωρες μετα την ωορρηξια μπορει να νιωσει κανεις πονακια η' αισθημα βαρους χαμηλα στην κοιλια. Αυτο οφειλεται στην εξοδο ερεθιστικου υγρου απο το ωοθυλακιο που εσπασε προς τον περιτονα'ι'κο χωρο (για να καταλαβεις, τον χωρο γυρω απο τα εσωτερικα οργανα στο εσωτερικο της κοιλιας -δεν το αποδιδει ακριβως η περιγραφη αλλα στο περιπου).
Επισης,μετα την ωορρηξια μπορει να παρατηρηθει για 1-2 μερες αυξημενη κολπικη εκκριση ,πιο θολη και λιγοτερο ελαστικη απο την προαναφερθεισα.

Παιδιά μας είναι τα παιδιά όλου του κόσμου.
Ο χρήστης KINDER δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-07-13, 11:37   #4
anastasia88

anastasia88 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κοριτσια καλημερα!!!!χρειαζομαι την βοηθεια σας οσο ειναι δυνατον.ας αναφερω ομως το ιστορικο μου.εδω και 14 μηνες ανακαλυψα κυστες στην αριστερη μου ωοθηκη και απο τοτε κανω συχνες επισκεψεις στον γυναικολογο και παντα υπαρχουν μια η δυο.ο γιατρος μου ομως με ενθαρρυνε οτι μπορω να κατεφερω εγκυμοσυνη χωρις βοηθεια.οπως και να χει εγω προσπαθω απο τον σεπτεμβρη αλλα ο πελαργος δεν μας επισκευθηκε!στο σημερα λοιπον.βρισκομαι στην 14η μερα του κυκλου και δεν εχω δει σημαδια ωορρηξιας.σχεδον παντα ποναω κ οταν δεν ποναω το καταλαβαινω απο τα υγρα και αυτο συμβαινει την 12η η την 13η μερα.τωρα στην 14η μερα δεν εχω δει τετοια σημαδια και αυτο που με παραξενευει ειναι οτι απο προχθες δλδ την 12η μερα εχω ασπα πηχτα υγρα που αυτα τα εβλεπα οταν κοντευα για περιοδο και απο την 11η μερα εχω μια ελαφρια αισθηση πονου στο στηθος.τι γινεται ρε κοριτσια?μπορειτε να καταλαβετε απο τα υγρα σε τι φαση βρισκομαι?αν εκανα ωορρηξια η οχι?
Ο χρήστης anastasia88 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-07-13, 11:26   #5
anastasia88

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο anastasia88 Εμφάνιση μηνυμάτων
κοριτσια καλημερα!!!!χρειαζομαι την βοηθεια σας οσο ειναι δυνατον.ας αναφερω ομως το ιστορικο μου.εδω και 14 μηνες ανακαλυψα κυστες στην αριστερη μου ωοθηκη και απο τοτε κανω συχνες επισκεψεις στον γυναικολογο και παντα υπαρχουν μια η δυο.ο γιατρος μου ομως με ενθαρρυνε οτι μπορω να κατεφερω εγκυμοσυνη χωρις βοηθεια.οπως και να χει εγω προσπαθω απο τον σεπτεμβρη αλλα ο πελαργος δεν μας επισκευθηκε!στο σημερα λοιπον.βρισκομαι στην 14η μερα του κυκλου και δεν εχω δει σημαδια ωορρηξιας.σχεδον παντα ποναω κ οταν δεν ποναω το καταλαβαινω απο τα υγρα και αυτο συμβαινει την 12η η την 13η μερα.τωρα στην 14η μερα δεν εχω δει τετοια σημαδια και αυτο που με παραξενευει ειναι οτι απο προχθες δλδ την 12η μερα εχω ασπα πηχτα υγρα που αυτα τα εβλεπα οταν κοντευα για περιοδο και απο την 11η μερα εχω μια ελαφρια αισθηση πονου στο στηθος.τι γινεται ρε κοριτσια?μπορειτε να καταλαβετε απο τα υγρα σε τι φαση βρισκομαι?αν εκανα ωορρηξια η οχι?

μου συνεβει και το εξης κουλο που δεν ετυχε να το παρατηρησω ποτε σε αυτην την φαση του κυκλου μου.ειμαι στην 20η μερα και εχθες το βραδυ παρατηρησα οτι σταματησε να ποναει το στηθος μου.αυτο παλι μου συμβαινει μια μερα πριν η την ιδια της περιοδου.τωρα γιατι υποχωρησε τοσο γρηγορα αυτο το συμπτωμα περιοδου???βρε κοριτσια δεν ξερει να μου πει καποια για την περιπτωση μου??????τι εγινε τα παιξε τελειως ο οργανισμος μου???κ την 17η μερα ενιωσα κατι ελαφρια πονακια σαν ωορρηξια.ολα τα κουλα σε μενα θα ερθουν??
Παλιά 10-07-13, 13:12   #6
fairy_

Το avatar του χρήστη fairy_

Περιοχή: stuttgart germany
fairy_ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο anastasia88 Εμφάνιση μηνυμάτων
μου συνεβει και το εξης κουλο που δεν ετυχε να το παρατηρησω ποτε σε αυτην την φαση του κυκλου μου.ειμαι στην 20η μερα και εχθες το βραδυ παρατηρησα οτι σταματησε να ποναει το στηθος μου.αυτο παλι μου συμβαινει μια μερα πριν η την ιδια της περιοδου.τωρα γιατι υποχωρησε τοσο γρηγορα αυτο το συμπτωμα περιοδου???βρε κοριτσια δεν ξερει να μου πει καποια για την περιπτωση μου??????τι εγινε τα παιξε τελειως ο οργανισμος μου???κ την 17η μερα ενιωσα κατι ελαφρια πονακια σαν ωορρηξια.ολα τα κουλα σε μενα θα ερθουν??
anastasia δεν ξερω να σου πω γιατι μπορει να συνεβη αυτο που λες,
εμενα μου θυμισε την δικη μου περιπτωση τον προηγουμενη μηνα οπου γυρω στις 4-5 μερες μετα την ωορηξια το στηθος μου χαλαρωσε απιστευτα και εγινε πολυ απαλο.Μετα απο μερικες μερες εμαθα οτι ειμαι εγκυος...βεβαια υπαρχουν περιπτωσεις και περιπτωσεις αλλα τι να σου πω ευχομαι να ειναι η ιδια περιπτωση και σε σενα....
Ο χρήστης fairy_ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-07-13, 19:35   #7
anastasia88

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fairy_ Εμφάνιση μηνυμάτων
anastasia δεν ξερω να σου πω γιατι μπορει να συνεβη αυτο που λες,
εμενα μου θυμισε την δικη μου περιπτωση τον προηγουμενη μηνα οπου γυρω στις 4-5 μερες μετα την ωορηξια το στηθος μου χαλαρωσε απιστευτα και εγινε πολυ απαλο.Μετα απο μερικες μερες εμαθα οτι ειμαι εγκυος...βεβαια υπαρχουν περιπτωσεις και περιπτωσεις αλλα τι να σου πω ευχομαι να ειναι η ιδια περιπτωση και σε σενα....

σ ευχαριστω για την απαντηση fairy ομως το μυαλο μου δεν παει σε μια πιθανη εγκυμοσυνη.νιωθω λες και κατι δεν παει καλα με τον οργανισμο μου.κ ερωτικα εχω πιασει πατο απο τον προηγουμενο μηνα.επαφες ελαχιστες.δεν εχω ορεξη καθολου.μηπως συμβαινει τιποτα με τις ορμονες οσον αφορα τις κυστες?ωρες ωρες σκεφτομαι οτι τους τελευταιους 2 μηνες δεν εκανα καθολου ωορρηξια.τι πω δεν ξερω
Παλιά 12-07-13, 12:38   #8
fairy_

Το avatar του χρήστη fairy_

Περιοχή: stuttgart germany
fairy_ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μηπως να ρωτησεις τον γιατρο σου καλυτερα...
οχι τιποτα αλλο απλα να σου φυγει η αγωνια.
Παντως μην πιανεσαι απο λεπτομερειες και στεναχωριεσαι
ορμονες ειναι αυτες και καθε κυκλος μπορει να διαφερει...παντως δεν ακουγεται
για κατι που πρεπει να σε ανησυχει....
Ο χρήστης fairy_ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές