Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 06-02-09, 16:47   #1
karbouno

karbouno ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΜΕ ΠΕΡΙΟΔΟ

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,
ΕΙΜΑΙ 25 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΑΠΟ 26/12/2008. ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΤΑΘΕΡΟ ΚΥΚΛΟ ΔΗΛΑΔΗ ΜΠΟΡΕΙ 26, 28, 30, 32 ΜΕΡΕΣ.ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ 26/12 ΚΑΙ ΣΤΙΣ 26/1 ΑΛΛΑ ΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΡΟΗ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΝΟ (ΠΑΙΡΝΩ ΤΟΥ΄ΛΑΧΙΣΤΟΝ 6 ΠΑΥΣΙΠΟΝΑ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑΘΩ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ.) ΕΠΙΣΗΣ ΜΕΧΡΙ ΜΕΣΑ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ ΕΙΧΑ ΤΡΟΜΕΡΕΣ ΝΑΥΤΙΕΣ ΚΑΙ ΖΑΛΑΔΕΣ ΚΟΙΜΟΜΟΥΝ 11 ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΞΥΠΝΟΥΣΑ 1 ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΚΟΥΡΑΖΟΜΟΥΝ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΗΓΑΙΝΑ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΛΑ ΜΙΑ ΚΑΙ ΖΟΥΜΕ ΚΑΣΤΟΡΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΜΕ -8 ΒΑΘΜΟΥΣ ΕΞΩ ΚΑΙ ΧΙΟΝΙ ΗΘΕΛΑ ΣΑΝ ΤΡΕΛΛΗ ΠΑΓΩΤΟ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΓΛΥΚΑΤΖΟΥ. ΕΧΩ ΚΑΜΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΝΙΩΘΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΧΑΖΟ ΣΑΝ ΝΑ ΧΤΥΠΑΕΙ ΚΑΤΙ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΖΟΡΙΖΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΑΝ ΠΛΑΚΩΣΩ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗ.ΕΒΑΛΑ ΚΑΙ ΤΡΙΑ ΚΙΛΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΡΩΩ 1 ΓΕΥΜΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΙΣ ΠΕΝΤΕ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΓΙΑΤΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΑΛΑΤΑ ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ(ΕΧΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥΚΙΣΤΙΚΕΣ) ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΕΣΤ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΩ. ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΣΤΕ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΤΙ ΛΕΤΕ???ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ....
Ο χρήστης karbouno δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-02-09, 16:53   #2
ismeni

Το avatar του χρήστη ismeni

Περιοχή: βύρωνας
ismeni ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην ismeni
Προεπιλογή

γλυκιά μου karbouno... δεν μπορώ να οσυ πώ με σιγουριά αν είσαι έγκυος ή όχι. απλώς... κάνε το test ή πήγαινε να σου πάρουν αίμα. ξέρω, θα απογοητευτείς αν μάθεις ότι δεν... αλλά μόνο έτσι θα σιγουρευτείς. εμείς ότι και να σου λέμε... ψέμα θα είναι.
καλή τύχη, σου εύχομαι!!!!! και όλα με το καλό!!!!!
Ο χρήστης ismeni δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-09-11, 15:32   #4
evaki_2

evaki_2 ουδετερη μηδέν
Red face egimosini m periodo

kalispera koritsia..tha ithela tin simvouli sas..me to agori kathe fora pou kanoume erwta den xrisimopioume profilaxei alla den teleiwnei mesa m.me ponouse i kilia san na m erthei periodos 13 meres prin eno kanonika me ponaei i kilia 2 meres prin tin periodo.i orexi m exei anoixei para poli kai trww sinexia,,exw anagoules kai exw sixnwouria.stis 24-9 adiathetisa alla den eixa kanoniki roi,iparxi periptwsi egimosinis??
Ο χρήστης evaki_2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-09-11, 15:33   #5
evaki_2

evaki_2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

perimenw me agwnia tin apantisi sas
Ο χρήστης evaki_2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-07-12, 15:16   #6
anastasia ch

anastasia ch ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

geia sas.eimai kainouria sto forum sas k tha thela an mporite na me voithisete.eimai 21 etwn.exo sexoualiki zwi me tn sintrofo mou alla PANTA me profilaksis....ton mina iounio eixa periodo stis 22/6 kai kratise 3 meres me poli ligo ema kai katholou ponous periodou.den edosa simasia (paliotera kathe mina eixa periodo g 5-6 meres kai den mporousa na sikothw apo to krevati apo tous ponous)arxes tou mina iouliou eixa poles zalades alla telika piga se pathologo m egreapse genikes analiseis ematos k ediksan oti ta lefka m emosferia itan xamila k i pathologos k m ipe oti giafto ixa ts zalades....stis 20\7 eixa pali periodo pali me poli ligo ema k katholous ponous..simera 23\7 eimai kathari apo periodo..den kserw to giati...mipws ime egkios?
Ο χρήστης anastasia ch δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-07-12, 16:24   #7
Christab83

Christab83 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο anastasia ch Εμφάνιση μηνυμάτων
geia sas.eimai kainouria sto forum sas k tha thela an mporite na me voithisete.eimai 21 etwn.exo sexoualiki zwi me tn sintrofo mou alla PANTA me profilaksis....ton mina iounio eixa periodo stis 22/6 kai kratise 3 meres me poli ligo ema kai katholou ponous periodou.den edosa simasia (paliotera kathe mina eixa periodo g 5-6 meres kai den mporousa na sikothw apo to krevati apo tous ponous)arxes tou mina iouliou eixa poles zalades alla telika piga se pathologo m egreapse genikes analiseis ematos k ediksan oti ta lefka m emosferia itan xamila k i pathologos k m ipe oti giafto ixa ts zalades....stis 20\7 eixa pali periodo pali me poli ligo ema k katholous ponous..simera 23\7 eimai kathari apo periodo..den kserw to giati...mipws ime egkios?
Από την στιγμή που παίρνετε προφυλάξεις με τον σύντροφό σου γιατί ανησυχείς για εγκυμοσύνη? Μίλα με τον γυναικολόγο σου να σε κατευθύνει, ίσως υπάρχει κάποια ανωμαλία στον κύκλο σου ή κάποια ορμονική διαταραχή.
Ο χρήστης Christab83 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-07-13, 20:47   #8
anastasia88

anastasia88 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλησπερα κοριτσια!!!παρακαλω τα φωτα σας!!!!!ειμαι στην 4η μερα περιοδου και μου συμβαινει το εξης περιεργο.εδω και 3 μερες περιπου ζαλιζομαι σχεδον ολη την μερα.κοιμαμαι και ξυπναω με ζαλη.κ οταν με πιανει πολυ εντονα εχω και σφιξιμο στο στομαχι σαν αναγουλα.τα βλεπω ολα οπως οταν γινεται σεισμος,περπαταω και κανω οχταρακια.πηρα και παυσιπονα και δεν μου περναει.κοριτσια τι λετε θα πρεπε να σκεφτω τον ενδεχομενο εγκυμοσυνης?λετε να ειναι κατι σοβαρο?η περιοδος μου ειναι κανονικοτατη.και δεν εχω τιποτα αλλο περιεργο.ολα ειναι οπως συμβαινει καθε μηνα!
Ο χρήστης anastasia88 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-07-13, 20:54   #9
anastasia88

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο anastasia88 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα κοριτσια!!!παρακαλω τα φωτα σας!!!!!ειμαι στην 4η μερα περιοδου και μου συμβαινει το εξης περιεργο.εδω και 3 μερες περιπου ζαλιζομαι σχεδον ολη την μερα.κοιμαμαι και ξυπναω με ζαλη.κ οταν με πιανει πολυ εντονα εχω και σφιξιμο στο στομαχι σαν αναγουλα.τα βλεπω ολα οπως οταν γινεται σεισμος,περπαταω και κανω οχταρακια.πηρα και παυσιπονα και δεν μου περναει.κοριτσια τι λετε θα πρεπε να σκεφτω τον ενδεχομενο εγκυμοσυνης?λετε να ειναι κατι σοβαρο?η περιοδος μου ειναι κανονικοτατη.και δεν εχω τιποτα αλλο περιεργο.ολα ειναι οπως συμβαινει καθε μηνα!

επισης ειχα κανει και τεστ εγκυμοσυνης λιγο πριν μου ερθει περιοδο και βγηκε αρνητικο.2 γυναικες με εβαλαν σε αυτο το τρυπακι ετσι οπως με εβλεπαν και με ρωταγαν αν ειμαι εγκυος.και κυριως ζαλιζομαι περισσοτερο οταν δουλευω.αφου πηγα να μπω στο αμαξι και νομιζα οτι προχωρουσε,η αληθεια ειναι παντως οτι ανησυχω!
Παλιά 20-07-13, 20:59   #10
MINNI

Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
MINNI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλό θα ήταν να κάνεις εξετάσεις αίματος για τον έλεγχο του αιματοκρίτη σου, σιδήρου και φεριτίνης...
Συνήθως όταν είναι χαμηλά, επιδεινώνεται η κατάσταση με τη περίοδο, λόγω του ότι χάνεις αίμα!

Ο χρήστης MINNI δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-07-13, 22:18   #11
anastasia88

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MINNI Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλό θα ήταν να κάνεις εξετάσεις αίματος για τον έλεγχο του αιματοκρίτη σου, σιδήρου και φεριτίνης...
Συνήθως όταν είναι χαμηλά, επιδεινώνεται η κατάσταση με τη περίοδο, λόγω του ότι χάνεις αίμα!

αν συνεχιστει αυτο σιγουρα θα παω για εξετασεις απο δευτερα,αλλα εχει εδω και μια βδομαδα που παιρνω βιταμινες και εχει μεσα Q10 και σιδηρο.λες παρολα αυτα να ειναι κατι τετοιο?
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές