Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Σχολική ηλικία (απο 6 ετών)

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 30-03-09, 23:07   #241
SpyrosG

SpyrosG ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ
Καλημερα Σπυρο

Εγω παντως,επιμενω.Δυο αιθουσες δεν εχει τι κτιριο;Πως γινεται να υπαρχουν 2 τμηματα νηπιου και 1 προνηπιου;;;Μηπως τα παιδια μετακινουνται διαρκως,απο ταξη σε ταξη,αναλογα με τις δραστηριοτητες;;Aυτο δεν απαγορευεται;;Πως το λειτουργει χωρις σχετικη αδεια;;(μην το παρεις προσωπικα,απλα αναρωτιεμαι )
Κατα τα αλλα,τα διδακτρα που ζηταει ειναι σχετικα καλα,το προγραμμα των αργιων ΠΟΛΥ βολικο,μου κανει εντυπωση οτι εχουν ακομα θεσεις.Ελπιζω να χτιστει και το δημοτικο γρηγορα και να εχουμε μια πιο ολοκληρωμενη εικονα.

Δαμιανε,αποφασισατε τιποτα;;Oι εγγραφες ξεκινησαν!!!!
Μπουκίτσα καλησπέρα,

Εξ' όσων καταλαβαίνω από τις διηγήσεις του Αλέξανδρου, κατά τη διάρκεια της ημέρας, πράγματι, τα παιδιά του νηπίου τουλάχιστον μετακινούνται ανάλογα με τις δραστηριότητες.
Κάτι που προσωπικά -και ίσως λίγο απλοϊκά- μου φαίνεται λογικό, από την άποψη ότι κάθε μάθημα χρειάζεται τον δικό του εξοπλισμό και χώρο και μάλλον στα θετικά του σχολείου το πιστώνω και δεν το βλέπω αρνητικό. Τώρα το αν είναι παράτυπη ή όχι αυτή η μετακίνηση, λίγο με απασχολεί αν βοηθάει στην ουσία την εκπαίδευση των παιδιών.

Τώρα, το νηπιαγωγείο έχει στο ένα επίπεδο δύο βασικές αίθουσες, μια κεντρική μεγάλη με πάτωμα ξύλο, τουαλέτες, κουζίνα-τραπεζαρία και από κει και πέρα διάφορους άλλους χώρους στο ημιυπογειο. Οπότε, τι στο καλό, ένα τμήμα προνηπίων με 8-10 παιδιά έχει πολύ χώρο να το απασχολήσει. Δυστυχώς δεν έχω προνήπιο για να σε κατατοπίσω από πρώτο χέρι... Αν μπορείς να περιμένεις 2 χρόνια, κάτι γίνεται, θα πάει η μικρή μας

Όσο για την άδεια που ρωτάς (αν κατάλαβα καλά), πέρσι, στο πρώτο ραντεβού, η γυναίκα μου είχε ρωτήσει αν έχουν και της τη δείξανε. Οπότε δεν ανησυχώ για αυτό.

Και τέλος, προς θεού, δεν παίρνω προσωπικά τις ερωτήσεις σου, το ότι έχουμε κάνει μια επιλογή σαν οικογένεια δεν μας ταυτίζει με το σχολείο του παιδιού. Αν στο μέλλον δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα ή κάτι δεν μας αρέσει, υπάρχουν και άλλες λύσεις και δεν θα διστάσουμε να αλλάξουμε.
Απλώς έως τότε, εμείς τουλάχιστον, δεν αντιμετωπίζουμε καχύποπτα το σχολείο, δεν φανταζόμαστε ότι προσπαθεί δηλαδή να μας ξεγελάσει σε κάτι. Ακόμα και κάποια αλλαγή αν κάνουν σε κάτι που μας είπαν αρχικά (εφόσον δεν θίγει τα παιδιά), δεν με κλονίζει, φαντάζομαι ότι όλοι στις δουλειές μας αντιμετωπίζουμε αλλαγές σχεδιασμού. Οπότε, δεν ξέρω αν κάνω καλά, αλλά το βλέπω χαλαρά

Φιλικά,

Σπύρος
Ο χρήστης SpyrosG δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-03-09, 08:33   #242
ΛΕΝΑ_Π

Περιοχή: ΝΙΚΑΙΑ
ΛΕΝΑ_Π ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΛΕΝΑ_Π Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην ΛΕΝΑ_Π
Προεπιλογή

Καλημερα και απο εμενα!!
Δεν γνωριζα καν οτι η Ράλλειος εχει δημοτικο!!

Περα απο αυτο, εχω μαθητη που πηγαίνει στη Ράλλειο και έτσι γνωριζω ότι δέχεται και αγόρια στο γυμνάσιο-Λυκειο !
Ο χρήστης ΛΕΝΑ_Π δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-03-09, 19:40   #243
Litsa T

Το avatar του χρήστη Litsa T

Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Litsa T ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΛΕΝΑ_Π
Περα απο αυτο, εχω μαθητη που πηγαίνει στη Ράλλειο και έτσι γνωριζω ότι δέχεται και αγόρια στο γυμνάσιο-Λυκειο !
Από όσο γνωρίζω, το κληροδότημα λέει μόνο κορίτσια. Έχει αλλάξει κάτι προσφάτως? Αν μπορούσες να μάθεις περισσότερα, θα σου ήμουν υπόχρεη.
Παλιά 01-04-09, 00:14   #244
kel

kel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν δεχονται αγορια στο Γυμνασιο Λυκειο της Ραλειου.
Ο χρήστης kel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-04-09, 00:48   #246
julias

julias ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Για να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα. το Ράλλειο δημοτικό σχολείο που είναι στην Τζαβέλλα στον Πειραιά δέχεται αγόρια και κορίτσια. Το Ράλλειο γυμνάσιο και λύκειο, που δεν έχει σχέση με το δημοτικό, δέχεται μόνο κορίτσια.
Ο χρήστης julias δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-04-09, 09:56   #247
ΛΕΝΑ_Π

Περιοχή: ΝΙΚΑΙΑ
ΛΕΝΑ_Π ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΛΕΝΑ_Π Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην ΛΕΝΑ_Π
Προεπιλογή

διορθωση!!!!!
το γυμνασιο και το λυκειο δεν δεχεται αγορια....
ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ!! ΤΕλικα ο μαθητης για γυμ πηγε στο ΤζΑΝΕΙΟ...
ΣΥΓΓΝΩΜΗ γιατην αναστατωση!!!
Ο χρήστης ΛΕΝΑ_Π δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-04-09, 10:04   #248
voula_2

voula_2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΛΕΝΑ_Π
διορθωση!!!!!
το γυμνασιο και το λυκειο δεν δεχεται αγορια....
ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ!! ΤΕλικα ο μαθητης για γυμ πηγε στο ΤζΑΝΕΙΟ...
ΣΥΓΓΝΩΜΗ γιατην αναστατωση!!!

Ζάννειο, όχι Τζάνειο. Εχει σημασία για την αναζήτηση.

Επίσης για Γυμνάσιο- Λυκειο, κοιτάξτε και την Ιωνίδειο.
Ο χρήστης voula_2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-04-09, 13:24   #250
νεφελη

Περιοχή: νοτια προαστια
νεφελη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η ανιψια μου πηγε προνηπιο κ νηπιο στο Γειτονα. Μειναμε παρα πολυ ευχαριστημενοι. Κ δε μιλαω για τις τρομερες εγκατστασεις κ τη πισινα που δε βρισκεις σε αλλα σχολεια.. Μιαλμε για την οργανωση κ την προοδο του παιδιου. Κ κυριως αυο το ειδαμε οταν περυσι εφυγε για να παει δημοτικο στο Μαλλιαρα, το οποιο κ αυτο εχει αρκετα καλη φημη. Ομως μερα με τη νυχτα σε ολα..κ βεβαια κ στις τιμες..
Ο Γειτονας ειναι πραγματι πανακριβος κ εκτος απο τα διδακτρα προσοχη στα διαφορα εξτρα κ στις εκδρομες που μεγαλωνοντας ολο κ πληθαινουν. Κ επισης ενω στα νηπια δεν φαινεται ο νεοπλουτισμος σιγα σιγα βλεπεις ασχημες συμπεριφορες. Αλλα σαν σχολειο για πολυ μικρες ηλικιες πραγματικα δε ξερω αν υπαρχει καλυτερο κ το σκεφτομαστε κ για τη δικια μας..
Παλιά 10-04-09, 00:35   #251
mouxritsa

Περιοχή: Αθήνα
mouxritsa ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο pam
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΒΙΚΥ
Μένω Καλλιθέα και το μόνο που με προβληματίζει είναι οι μετακινήσεις...
Βρε Βίκυ μου και ΄μενα αυτό με προβληματίζει (για το θέμα σου). Σκέψου ότι θα είναι τα επόμενα 6 χρόνια και μετά ακολουθει και ο μικρός Brad Pitt!
Δεν γνωρίζω γενικώς τη ποιότητα των σχολειων, αλλά για μένα πρωταρχικό ρόλο παίζει η μετακίνηση τόσο για μένα όσο και για τη διευκόλυνση του παιδιού!
Παλιά 10-04-09, 01:38   #252
ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ

Το avatar του χρήστη ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ

ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλα κανετε Σπυρο και το βλεπετε χαλαρα,προς Θεου δεν ειπα να εισαστε καχυποπτοι προς το σχολειο.

Σημερα που πηγαινα την κορη μου σχολειο,γιατι χασαμε το σχολικο ,ειδα πινακιδα του Παλλαδιου για το δημοτικο και σε θυμηθηκα.Απο οτι βλεπω θα ειναι μεσα στο χρονοδιαγραμμα και χαιρομαι πολυ για αυτο.

Δαμιανε,πηγατε στην Ελληνογαλλικη;Ποιες ειναι οι εντυπωσεις σας;
Ο χρήστης ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 11-04-09, 11:21   #253
Δαμιανός

Δαμιανός ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δυστυχώς Μπουκίτσα δεν έχουμε ακόμα να πάμε ελπίζω μέχρι τη Μεγάλη Τετάρτη να επισκεφτούμε την ΕλληνοΓαλλική.

Για το Παλλάδιο συμφωνώ.

Σχετικά με το Γείτονα για δες και αυτή (http://www.parents.gr/forum/viewtopi...=324292#324292) τη δημοσίευση.
Ο χρήστης Δαμιανός δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-04-09, 18:36   #254
ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ

ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δαμιανε,το εχω ηδη διαβασει το τοπικ.
Θα σου απαντησω κι εγω ,πως δεν με ενδιαφερει τοσο το ποσα τμηματα εχει το σχολειο,αλλα οτι κραταει σχετικα μικρο αριθμο παιδιων μεσα σε αυτα(20 παιδακια ειναι το οριο)
Φετος με τον κακο χαμο που εγινε με τα νηπιαγωγεια ανοιχτηκαν 2 καινουρια τμηματα,το νηπιο εχει 7 τμηματα και το προνηπιο 3.Δεν με απασχολει αυτο ομως γιατι πρωτον εχει την υποδομη για να ανοιξει τμηματα(αιθουσες,προσωπικο,δασκαλες,μεγαλους χωρους εσωτερικους που αποφευγεται ο συνωστισμος),οπως επισης και τεραστιο κηπο για να παιζουν ολα αυτα τα παιδια μαζι(ειναι πολλα στρεματα ο κηπος και καταπρασινος ).Επισης,το διαλλειμα του νηπιαγωγειου δεν συμπιπτει χρονικα με αυτο του δημοτικου,και αυτο ειναι στα υπερ για ολους(παρολο που υπαρχει περισσια χωρου,μαλλον το κανουν μην τυχον και χτυπησουν τα μικρα απο τα μεγαλυτερα )

Οσο για την τιμη,το εχω ξαναπει,ειναι τσιμπημενη,αλλα αυτα που προσφερει το σχολειο ειναι πολλα.
Παλιά 12-04-09, 23:14   #255
sasasam

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
sasasam ουδετερη μηδέν
Unhappy ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ

στελνω τα παιδια μου σ ενα ιδιωτικο σχολειο τησ θεσσαλονικησ.τελειωνουν τα νηπια και ετοιμαζομαστε για α δημοτικου.στα νηπια το ποσο που διναμε ηταν 4750 για καθε παιδι(τα clubs συμπεριλαμβανονται στη τιμη).για την α δημοτικου ζητανε 6000 για καθε παιδι τιμη που μου φανηκε λιγο τσιμπημενη.μηπωσ θα μπορουσατε να μου πειτε τι πληρωνετε εσεισ για την ιδια ταξη και σε ποια σχολεια;;;;;;;;;;;;
Παλιά 13-04-09, 01:55   #256
Belfaccino

Belfaccino ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εδώ θα βρεις συγκεντρωτικό πίνακα διδάκτρων των ιδιωτικών σχολείων για το σχολικό έτος 2008-2009.
http://www.protothema.gr/content.php?id=8835
Ο χρήστης Belfaccino δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-04-09, 08:15   #257
sasasam

sasasam ουδετερη μηδέν
Smile

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Belfaccino Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ θα βρεις συγκεντρωτικό πίνακα διδάκτρων των ιδιωτικών σχολείων για το σχολικό έτος 2008-2009.
http://www.protothema.gr/content.php?id=8835
Σ ευχαριστω πολυ Belfaccino.......Οι τιμες ομως αυτες ειναι για το προηγουμενο σχολικο ετος.Για το 2009-2010;;;;;;;;;;;
Παλιά 13-04-09, 09:51   #258
sasasam

sasasam ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

να διευκρινισω οτι ακουστηκε οτι λογω της οικ κρισης τα ιδιωτικα σχολεια θα προβουν σε μηδενικες αυξησεις τη νεα σχολικη περιοδο...στο δικο μας σχολειο ομως η αυξηση διδακτρων αγγιζει το 10%
Παλιά 13-04-09, 10:49   #259
ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ

ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ ουδετερη μηδέν
Unhappy

οι παραμετροι που λαμβανονται υπ' οψη για τη διαμορφωση των τιμολογιων υπηρεσιων των ιδιωτικων σχολειων:

η κειμενη νομοθεσια
συμφωνα με αυτην,τα διδακτρα,κομιστρα(σχολικα) και οι προαιρετικες δραστηριοτητες για το νηπιαγωγειο,την α' δημοτικου και την α' γυμνασιου διαμορφωνονται οπως ο καθε εκπαιδευτικος οργανισμος κρινει.για τις αλλες ταξεις του δημοτικου,γυμνασιου και λυκειου καθοριζονται με βαση τα διδακτρα της προηγουμενης ταξης προσαυξημενα με το ποσοστο που ο παρακατω μαθηματικος τυπος θα δωσει.
ο μαθηματικος τυπος που χρησιμοποιει το υπουργειο αναπτυξης για τον καθορισμο του ποσοστου αυξησεως ειναι:0,35.χ+0,65.ψ=ζ,οπου χ=η μεση ετησια αυξηση του δεικτη τιμων καταναλωτη,οπου ψ=η μεση ετησια αυξηση μισθων των εκπαιδευτικων και οπου ζ=το ποσοστο αυξησης των διδακτρων.

η υπουργικη αποφαση δημισιευεται περι τα μεσα μαιου.σε περιπτωση που η αποφαση δινει μεγαλυτερο ποσοστο αυξησης τα σχολεια μπορουν να προβουν σε τροποποιηση των τιμολογιων τους προς τα πανω,απο αυτα που εχουν ηδη ανακοινωσει.αν η αποφαση δινει μικροτερο ποσοστο αυξησης θα πρεπει να υπαρχει αντιστοιχη μειωση στα τιμολογια.

η αυξηση των λειτουργικων εξοδων

αυξησεις μισθων σε συνδυασμο με τις αυξησεις των ασφαλιστικων εισφορων,η φορολογικη πολιτικη(!!),οι αυξησεις των καυσιμων,οι αυξησεις των αναλωσιμων,η συντηρηση και αναβαθμιση των εγκαταστασεων,η παραγωγη εκπαιδευτικων προγραμματων,η επιμορφωση των εκπαιδευτικων(!!!) και η συμμετοχη τους σε ελληνικα και διεθνη συνεδρια κ.α.

η χορηγηση υποτροφιων

η κοινωνικη πολιτικη του καθε σχολειου.
Παλιά 22-04-09, 20:10   #260
ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ

ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ ουδετερη μηδέν
Wink

Δαμιανεεεεεεεεε....................
Σπυροοοοοοοοο..............

Χαθηκατε στο καινουριο forum;

Xρονια πολλα και Χριστος Ανεστη....
Παλιά 24-04-09, 12:09   #261
vls

vls ουδετερη μηδέν
Smile ΑΡΣΑΚΕΙΟ

Καλημέρα,
Σκεφτομαι πολύ σοβαρά παρολο που ο μεγαλος μου γιος πηγαίνει στον Κωστεα-Γειτονα, να γραψω τη μικρή μου κόρη στο νηπιαγωγειο του Αρσακειου. Απ'οτι εχω ακουσει το αρσακειο δεν ειναι αμιγως ιδιωτικό (γι'αυτο και εχει καλυτερες τιμές απο τα υπολοιπα ιδιωτικά).

Μήπως γνωρίζει κανεις πως γινεται η επιλογή των μαθητών?

Ευχαριστω.
Ο χρήστης vls δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-04-09, 12:23   #262
ELISA

Περιοχή: Γέρακας
ELISA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πρόσφατα μία φίλη μου έγραψε τον γιο της στο Αρσάκειο (για του χρόνου). Η επιλογή γίνεται με κλήρωση. Η κλήρωση έγινε πριν ένα μήνα περίπου. Η κοπέλα δεν είχε κανένα μέσον, όμως κληρώθηκε το παιδάκι της. Αλλά, δεν νομίαω ότι είναι πιο φθηνά από τα άλλα ιδιωτικά. Νομίζω ότι θα πληρώσει 7.000? περίπου το χρόνο, έως 13.30 το μεσημέρι, χωρίς έξτρα φύλαξη...
Εσύ δεν είσαι ευχαριστημένη από το σχολείο που πάει ο γιος σου?
Σε ποια περιοχή ψάχνεις ιδιωτικό σχολείο?
Παλιά 24-04-09, 14:48   #263
vls

vls ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Elisa σε ευχαριστώ. Να σου πω την αληθεια δεν ειμαι πολύ ευχαριστημένη με τον Κωστεα, εχω την αισθηση ότι συνεχως βλεπουν το πορτοφόλι και όχι την ουσία. Ακουσα πολύ καλά λόγια για το Αρσάκειο και λεω να προσπαθήσω για εκει με την μικρή μου, γεννηθηκε το 2007 οποτε να υποθέσω ότι εχω χρόνο μπροστά μου. Ξερεις ποσο νωρίτερα υποβάλλονται οι αιτήσεις?
Ο χρήστης vls δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-04-09, 16:50   #264
ELISA

ELISA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν ξέρω, αλλά νομίζω ότι υποβάλλονται το φθινόπωρο (πριν τα Χριστούγεννα)
Καλή επιτυχία!
Παλιά 26-04-09, 20:08   #265
SpyrosG

SpyrosG ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σου Μπουκίτσα Πολλές ευχές και από εμένα.

Ωραιότατο το καινούργιο forum. Εγώ πάντως δεν χάθηκα σε αυτό αλλά σε ολιγοήμερες διακοπές κατά τις οποίες έκανα πλήρη αποτοξίνωση από δουλειά και διαδίκτυο
Ο χρήστης SpyrosG δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-04-09, 18:59   #266
Δαμιανός

Δαμιανός ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

@Μπουκίτσα ...

Καλησπέρα και από εμένα,

Χρόνια Πολλά και Χριστός Ανέστη!!!

Μετά από 10ήμερο ξεκούρασης επιστρέψαμε στη δουλειά και στ καθημερινά προβλήματα. Δεν έχω επισκεφθεί ακόμα την Ελληνογαλλική (ΔΕΛΑΣΑΛ). Ελπίζω να το κάνω την Τετάρτη. όποιος έχει κάποι άλλο νέο ας ενημερώσει

Φιλικά

Δαμιανός
Παλιά 28-04-09, 10:24   #267
ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ

ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημερα Σπυρο,
Καλημερα Δαμιανε,

Ελπιζω να περασατε ωραια στις διακοπες του Πασχα...........
Δεν εχω κανενα νεο......μολις υπαρξει κατι,θα τα πουμε!
Παλιά 04-05-09, 18:30   #268
Δαμιανός

Δαμιανός ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΠΙΝΑΚΕΣ ΔΙΔΑΚΤΡΩΝ ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΩΝ (2009-2010)

Στην ιστοσελίδα της γεγικής γραμματείας εμποριου (http://www.gge.gr/notice/index.asp) έχουν αναρτηθεί οι: "ΠΙΝΑΚΕΣ ΔΙΔΑΚΤΡΩΝ ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΩΝ (2009-2010)"
Παλιά 07-05-09, 15:30   #269
fraoulopoulitsa

Το avatar του χρήστη fraoulopoulitsa

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
fraoulopoulitsa ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τώρα μιλάτε με τον πόνο μου. Το παιδί μου πηγαίνει νηπιαγωγείο στον Καίσαρη μια που το θεωρήσαμε καλή επιλογή (κι ας παίρνει τόσα χρήματα) , και ύστερα από αυτά που είδαμε θέλαμε να φύγουμε τρέχοντας από τη μέση της χρονιάς ...
Τα παιδάκια από τα γεννοφάσκια τους μαθαίνουν το πως να εντρυφούν στον σνομπισμό των νεόπλουτων και να κάνουν κλίκες μεταξύ τους ανάλογα με το ποιο έχει την μεγαλύτερη πισίνα και ποιο πήγε στο Ροβανιέμι για διακοπές των Χριστουγέννων.
Και καλά οι γονείς είναι τρελλαμένοι και προσπαθούν κάτι να αποδείξουν, αλλά και οι δάσκαλοι μέσα στο κόλπο και αυτοί ... αντί να μαθαίνουν στα παιδιά το δικαίωμα στις ίσες ευκαιρίες και στα ίσα δικαιώματα ενθαρρύνουν την δημιουργία καστών μέσα στην ίδια τάξη.
Μιλάμε για μία απαράδεκτη κατάσταση που γεννά υπερφίαλα παιδιά και που μεγαλώνοντας τα στρέφει σε άλλα μονοπάτια που δεν αντιστοιχούν σε αυτό που τουλάχιστον εγώ έμαθα ως "ελληνική κλασσική παιδεία".
Βεβαίως και το παιδί μου το έγραψα αλλού για δημοτικό , ελπίζοντας σε καλύτερη διδασκαλία αξιών και στάσης ζωής.
Θα μπορούσα να μιλάω για ώρες για τα τραγελαφικά που αντιμετωπίσαμε αυτό το χρόνο, αλλά θα περιοριστώ να αναφέρω στο εξής: για να δούμε τα μικρά μας στην χριστουγεννιάτικη παράσταση να λένε δύο στιχάκια πληρώσαμε 15? το άτομο σε πρόσκληση, συν οι φωτογραφίες , η στολή που φόρεσαν και το DVD.
Aυτά γιατί όσο τα σκέφτομαι φουντώνω...
Ο χρήστης fraoulopoulitsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-05-09, 15:55   #270
ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ

ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fraoulopoulitsa Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα μιλάτε με τον πόνο μου. Το παιδί μου πηγαίνει νηπιαγωγείο στον Καίσαρη μια που το θεωρήσαμε καλή επιλογή (κι ας παίρνει τόσα χρήματα) , και ύστερα από αυτά που είδαμε θέλαμε να φύγουμε τρέχοντας από τη μέση της χρονιάς ...
Τα παιδάκια από τα γεννοφάσκια τους μαθαίνουν το πως να εντρυφούν στον σνομπισμό των νεόπλουτων και να κάνουν κλίκες μεταξύ τους ανάλογα με το ποιο έχει την μεγαλύτερη πισίνα και ποιο πήγε στο Ροβανιέμι για διακοπές των Χριστουγέννων.
Και καλά οι γονείς είναι τρελλαμένοι και προσπαθούν κάτι να αποδείξουν, αλλά και οι δάσκαλοι μέσα στο κόλπο και αυτοί ... αντί να μαθαίνουν στα παιδιά το δικαίωμα στις ίσες ευκαιρίες και στα ίσα δικαιώματα ενθαρρύνουν την δημιουργία καστών μέσα στην ίδια τάξη.
Μιλάμε για μία απαράδεκτη κατάσταση που γεννά υπερφίαλα παιδιά και που μεγαλώνοντας τα στρέφει σε άλλα μονοπάτια που δεν αντιστοιχούν σε αυτό που τουλάχιστον εγώ έμαθα ως "ελληνική κλασσική παιδεία".
Βεβαίως και το παιδί μου το έγραψα αλλού για δημοτικό , ελπίζοντας σε καλύτερη διδασκαλία αξιών και στάσης ζωής.
Θα μπορούσα να μιλάω για ώρες για τα τραγελαφικά που αντιμετωπίσαμε αυτό το χρόνο, αλλά θα περιοριστώ να αναφέρω στο εξής: για να δούμε τα μικρά μας στην χριστουγεννιάτικη παράσταση να λένε δύο στιχάκια πληρώσαμε 15? το άτομο σε πρόσκληση, συν οι φωτογραφίες , η στολή που φόρεσαν και το DVD.
Aυτά γιατί όσο τα σκέφτομαι φουντώνω...

Πλακα μου κανεις?????
Πληρωσατε προσκλησεις??????????Δεν εχει θεατρο μεσα????
Παλιά 08-05-09, 11:54   #271
Δαμιανός

Δαμιανός ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Για το Θέατρο: Στα νηπιαγωγείο που πηγαίνουμε δεν έχει θέατρο εντός του σχολείου αλλά κάνουμε κάθε χρόνο παραστάσεις σε θέατρα της περιοχής και πληρώνουμε μόνο τις στολές των παιδιών, οι προσκλήσεις είναι ΔΩΡΕΑΝ και την ενοικίαση του χώρου, των σκηνικών και του λοιπού εξοπλισμού την κάνει το σχολείο με δικά του έξοδα.

Για το σχολείο: Μάλλον πάρα πολλοί έχουν την ίδια άποψη (αν θέλεις απαντάς σε ποιό σχολείο θα πάτε για το Δημοτικό

@Μπουκίτσα: Το ΔΕΛΑΣΑΛ μου έκανε πολύ καλή εντύπωση αλλά μάλλον επιλέγουμε Παλλάδιο...

Ευχαριστούμε για τα σχόλια

Φιλικά

Δαμιανός
Παλιά 08-05-09, 22:31   #272
fraoulopoulitsa

Προεπιλογή

Για το Δημοτικό τον έγραψα στην Γεννάδιο Σχολή στον Αλιμο όπου από πληροφορίες που μάζεψα έχουν καλές κριτικές. Η Α Δημοτικού είναι 5300 ευρώ και οι δραστηριότητες πέρα του ωραρίου πηγαίνουν 350 ευρώ. Το σχολείο δεν έχει τις εγκαταστάσεις που έχουν αυτά της Βάρης, όμως είναι πολύ φροντισμένο με 20 παιδάκια σε κάθε τάξη , πολύ καλά βιβλία (η γεννάδειος βιβλιοθήκη είναι από τις μεγαλύτερες στη χώρα-με σημαντικό έργο στον εκπαιδευτικό τομέα).
Αυτό που μου άρεσε και μου έκανε εντύπωση είναι ότι τα παιδιά από την πρώτη τάξη κάνουν 3 ώρες την εβδομάδα υπολογιστές μέσα στην υποχρεωτική εκπαίδευση όπου μαθαίνουν τις βασικές αρχές , και εκπαιδεύονται στο πως να χρησιμοποιούν τους υπολογιστές ως εργαλεία και όχι ως τρόπο ζωής.
Θα δούμε πως θα εξελιχθεί και αυτό...επιφυλλάσομαι να απαντήσω ως το φθινόπωρο που θα έχουμε τα πρώτα δείγματα.
Παλιά 08-05-09, 22:42   #273
ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ

ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fraoulopoulitsa Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το Δημοτικό τον έγραψα στην Γεννάδιο Σχολή στον Αλιμο όπου από πληροφορίες που μάζεψα έχουν καλές κριτικές. Η Α Δημοτικού είναι 5300 ευρώ και οι δραστηριότητες πέρα του ωραρίου πηγαίνουν 350 ευρώ. Το σχολείο δεν έχει τις εγκαταστάσεις που έχουν αυτά της Βάρης, όμως είναι πολύ φροντισμένο με 20 παιδάκια σε κάθε τάξη , πολύ καλά βιβλία (η γεννάδειος βιβλιοθήκη είναι από τις μεγαλύτερες στη χώρα-με σημαντικό έργο στον εκπαιδευτικό τομέα).
Αυτό που μου άρεσε και μου έκανε εντύπωση είναι ότι τα παιδιά από την πρώτη τάξη κάνουν 3 ώρες την εβδομάδα υπολογιστές μέσα στην υποχρεωτική εκπαίδευση όπου μαθαίνουν τις βασικές αρχές , και εκπαιδεύονται στο πως να χρησιμοποιούν τους υπολογιστές ως εργαλεία και όχι ως τρόπο ζωής.
Θα δούμε πως θα εξελιχθεί και αυτό...επιφυλλάσομαι να απαντήσω ως το φθινόπωρο που θα έχουμε τα πρώτα δείγματα.

Kαλησπερα,

Δεν απαντησες και στη δικια μου ερωτηση

Ο Καισαρης εχει δικο του θεατρο μεσα???Πως πληρωσατε 15e ΤΟ ΑΤΟΜΟ στη γιορτη???Τη στολη η την πληρωνεις και στη φτιαχνουν αυτοι η την κανεις μονος σου,αυτο ισχυει ακομα και στα δημοσια σχολεια.Το Βιντεο και οι φωτο ειναι προαιρετικες,αμα θελεις τα παιρνεις...
Παλιά 09-05-09, 19:44   #274
fraoulopoulitsa

Προεπιλογή

Από ότι είδα στις εγκαταστάσεις του δεν έχει δικό του θέατρο μέσα , όμως νομίζω ότι με 8000 ευρώ για το νηπιαγωγείο, δεν θα έπρεπε να πληρώνει χρήματα (τουλάχιστον η οικογένεια του παιδιού) για να βλέπει την παράσταση.Η συγκεκριμένη παράσταση έγινε σε ένα κτήμα ακριβώς δίπλα από το σχολείο.
Στον παιδικό σταθμό που πήγαινα μέχρι πέρυσι το παιδί -ο οποίος σημειώνω ότι είναι ένας σταθμός της περιοχής , πάντα τις καλοκαιρινές του παραστάσεις τις έκανε χωρίς να πληρώνουμε τίποτα, και βεβαίως δεν είχε τα δίδακτρα του ανωτέρω σχολείου.
Θα μπορούσα επίσης να αναφέρω και άλλα παραδείγματα που τους βρήκα λάθος, όπως το ότι πληρώσαμε 320 ευρώ το άτομο για γραφική ύλη στην αρχή της χρονιάς , χωρίς να μας δίνεται η επιλογή να προμηθευτούμε τα υλικά από κάποιο βιβλιοπωλείο, όπως επίσης ότι για να κάνουν αποκριάτικο πάρτυ στα παιδιά στις εγκαταστάσεις του σχολείου έστειλαν έγγραφο όπου έπρεπε κάθε παιδί να μαγειρέψει ένα συγκεκριμένο φαγητό και να το πάει στο σχολείο, όπως επίσης ότι όταν φωνάζουν για ενημέρωση τους γονείς στο σχολείο και περιμένουν 3-4 ώρες για να έρθει η σειρά τους οι κανόνες ευπρέπειας λένε ότι βγάζεις τουλάχιστον ένα ποτήρι νερό για να τους προσφέρεις ....
Παλιά 10-05-09, 17:27   #275
maspir

Περιοχή: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
maspir ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή λακωνικη σχολη(μαγκλαρας)

γνωριζει καποια κοπελα γι αυτο το σχολειο??για το δημοτικο ενδιαφερομαι.
Ο χρήστης maspir δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-05-09, 18:13   #276
ΝΑΝΤΙΝ

ΝΑΝΤΙΝ χωρίς αξιολόγηση
Cool ΜΑΙΡΗ ΑΡΓΥΡΗ-ΛΑΙΜΟΥ

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,
ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ Α'ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ.ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΣΤΕΙΛΩ ΜΑΙΡΗ-ΑΡΓΥΡΗ Ή ΟΥΡΣΟΥΛΙΝΕΣ.
ΕΧΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΧΟΛΕΙΑ?
Ο χρήστης ΝΑΝΤΙΝ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 11-05-09, 19:55   #277
iro

Περιοχή: Αθήνα
iro ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΝΑΝΤΙΝ Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,
ΕΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΣΤΕΙΛΩ ΜΑΙΡΗ-ΑΡΓΥΡΗ .
ΕΧΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΧΟΛΕΙΑ?
Η Μαίρη Αργύρη - Λαιμού είναι μόνο για παιδιά προσχολικής ηλικίας, εξ όσων γνωρίζω.

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»
Ο χρήστης iro δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-05-09, 10:44   #278
ΝΑΝΤΙΝ

ΝΑΝΤΙΝ χωρίς αξιολόγηση
Cool

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο iro Εμφάνιση μηνυμάτων
Η Μαίρη Αργύρη - Λαιμού είναι μόνο για παιδιά προσχολικής ηλικίας, εξ όσων γνωρίζω.
ΚΑΛΗΜΕΡΑ,ΟΧΙ ΕΧΕΙ ΑΝΟΙΞΕΙ ΚΑΙ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΤΟΝ ΓΕΡΑΚΑ.
Παλιά 13-05-09, 17:07   #279
ΝΑΝΤΙΝ

ΝΑΝΤΙΝ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΤΗΣ ΜΑΙΡΗ-ΑΡΓΥΡΗ ΛΑΙΜΟΥ Ή ΣΤΙΣ ΟΥΡΣΟΥΛΙΝΕΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΓΝΩΜΗ?
Παλιά 13-05-09, 22:11   #280
ΡΟΥΛΑ

Το avatar του χρήστη ΡΟΥΛΑ

ΡΟΥΛΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Στις Ουρσουλίνες πηγαινε η μεγαλη μου κορη, εμεινα παρα πολυ ευχαριστημένη, εκεί θα στείλω μαλλον και την μικρή όταν έρθει η ωρα της!!!!

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές