Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Σχολική ηλικία (απο 6 ετών)

Notices

Ποτέ πια μόνα - γνωμοδότηση ΣτΠ κόλαφος ! 

Γνωμοδότηση Συνήγορου του Πολίτη/Παιδιού σχετικά με απομάκρυνση γονέων από το δωμάτιο κατά την διάρκεια ιατρικών πράξεων στα παιδιών τους!   

Επιτέλους δικαίωση για τους γονείς που παλεύουν για το αυτονόητο! Ένα βήμα πιο κοντά βρίσκονται οι γονείς που υποστηρίζουν το αυτονόητο, να είναι παρόντες σε κάθε ιατρική πράξη, στην οποία το παιδί έχει τις αισθήσεις του, εφόσον δεν υπάρχει άλλος συγκεκριμένος λόγος που να δικαιολογεί την απομάκρυνσή τους.

Η εμπεριστατωμένη εισήγηση με βιβλιογραφία και όλα τα σχετικά παραρτήματα, δίνει βάση στο αίτημα όλων αυτών των γονέων, που προσπαθούν εδώ και χρόνια να πείσουν τους επαγγελματίες υγείας να δρούν υπέρ του συμφέροντος του παιδιού.

Αναδεικνύει το προφανές, ότι δηλαδή η παρουσία του γονέα θα πρέπει να επιτρέπεται και να ενθαρρύνεται! Επίσης αναφέρεται και στην περίπτωση των εφήβων των οποίων η ανάγκη για παρουσία του γονέα, επίσης θα πρέπει να γίνεται σεβαστή. Όπως αναφέρει, η απομάκρυνση εάν είναι απαραίτητη θα πρέπει να έχει ειδική κατά περίπτωση αξιολόγηση. Ελπίζουμε εδώ να υπάρξει ειδική αναφορά στις περιπτώσεις που μπορούν να δικαιολογούν μια τέτοια "κατά περίπτωση" απομάκρυνση, πχ σε περιπτώσεις ψυχικών ασθενειών του γονέα, ή υποψίας κακοποίησης (έλειπε αυτή η περίπτωση απο την ετυμηγορία) κα.

Η απόφαση, πολύ ευγενικά, αλλά ξεκάθαρα, υποδεικνύει ότι είναι απαραίτητο να θεσμοθετηθεί ειδική οδηγία, η οποία θα οδηγήσει και σε καλύτερη εκπαίδευση των ειδικών, στο να παρέχουν αυτό που οφείλουν, το οποίο όπως αναφέρει ο συνήγορος του πολίτη, δεν είναι μόνο η παροχή ιατρικής φροντίδας αλλά και η ορθή μεταχείριση του ασθενούς. Το αυτονόητο δηλαδή.  

• Διαδώστε την είδηση στα μέσα δικτύωσης έτσι ώστε να ακουστεί δυνατά!
    Link του άρθρου:http://parents.org.gr/health/a568
    .

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 01-04-13, 13:26   #1281
bobonela

Περιοχή: ATHENS
bobonela χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΒΕΡΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πάντως τελικά την έγραψα στην Εράσμειο. Η αλήθεια είναι ότι με ενδιαφέρει να μάθει πολύ καλά ελληνικά σ' ένα καλό σχολείο με προσεγμένα επιλεγμένους δασκάλους. Τώρα για τις ξένες γλώσσες ... εντάξει ... δε νομίζω ότι γερμανικά θα χρειαστεί ιδιαίτερο ... ας πάει πιο αργά ... ας τα μάθει πιο αργά ... έτσι κι αλλιώς η γερμανική σχολή δε με ενδιαφέρει εμένα. Ελληνόπουλο θέλω να μεγαλώσω όχι γερμανάκι! Στα αγγλικά θα υποστηρίζουμε με 1 ώρα ιδιαίτερα μάλλον ... τι να κάνουμε!

Ελπίζω να μην το μετανιώσω και να έκανα καλή επιλογή ... τι να πω ... έτσι κι αλλιώς για ΟΛΑ τα σχολεία άκουσα και καλά και κακά λόγια!

Συγχαρητήρια! Καλή πρόοδο και να τη δεις όπως επιθυμείς.
Εκανες την καλύτερη επιλογή (δεν είμαι προκατειλημένη, έτσι είναι).
Πολύ σωστά αναφέρεις το θέμα των ελληνικών! Είναι πολύ βασικό. Τα παιδιά πρέπει να μάθουν καλά ελληνικά, να εκφράζονται στη γλώσσα τους σωστά. Κι αυτό το επιτυγχάνουν στην Εράσμειο και πάνω από το κανονικό. Αν δεις το γιο μου να γράφει έκθεση παθαίνεις πλάκα... Καμία σχέση με παιδιά δημοσίων (ή ίσως και κάποιων ιδιωτικών). Δίνουν μεγάλη έμφαση στα ελληνικά και αμέσως μετά στα γερμανικά, αλλά με τέτοιο τρόπο που τα παιδιά δεν καταλαβαίνουν καμία πίεση. Ο γιος μου τα θεωρεί πανεύκολα ακριβώς γιατί τα έχει μάθει σαν μητρική. Ούτε εμείς ενδιαφερόμαστε για Γερμανική. Και αγγλικά κάνουμε μία ώρα ιδιαίτερο το Σάββατο. Οπότε όλα καλά. Σου εύχομαι τα καλύτερα. Τα παιδάκια εκεί τα προσέχουν πολύ!
Ο χρήστης bobonela δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-04-13, 14:13   #1282
katerina2

katerina2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Άκουσα από καθηγητή του Τοσίτσειου ότι τα δίδακτρα για την Α' Δημοτικού στα Αρσάκεια για παιδιά που πρωτοεγγράφονται έπεσαν στα 4000. Μπορεί να μας το επιβεβαιώσει κανείς που ενέγραψε το παιδί του στην Α΄Δημοτικού της επόμενης χρονιάς;
Ο χρήστης katerina2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-04-13, 18:43   #1283
AELIA 3

Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
AELIA 3 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εγώ πάντως τελικά την έγραψα στην Εράσμειο. Η αλήθεια είναι ότι με ενδιαφέρει να μάθει πολύ καλά ελληνικά σ' ένα καλό σχολείο με προσεγμένα επιλεγμένους δασκάλους. Τώρα για τις ξένες γλώσσες ... εντάξει ... δε νομίζω ότι γερμανικά θα χρειαστεί ιδιαίτερο ... ας πάει πιο αργά ... ας τα μάθει πιο αργά ... έτσι κι αλλιώς η γερμανική σχολή δε με ενδιαφέρει εμένα. Ελληνόπουλο θέλω να μεγαλώσω όχι γερμανάκι! Στα αγγλικά θα υποστηρίζουμε με 1 ώρα ιδιαίτερα μάλλον ... τι να κάνουμε!

Ελπίζω να μην το μετανιώσω και να έκανα καλή επιλογή ... τι να πω ... έτσι κι αλλιώς για ΟΛΑ τα σχολεία άκουσα και καλά και κακά λόγια!
Καλησπέρα Βέρα Σου εύχομαι ολόψυχα καλή αρχή για το παιδάκι σου.Η επιλογή σου να μην σε διαψεύσει.Άλλωστε ο κάθε γονιός θέλει το καλύτερο για το παιδί του, έτσι δεν είναι?Τώρα όσον αφορά το σχόλιο της Μπαμπονέλα θα το θεωρήσω λίγο απόλυτο, και παιδιάστικο Μην φτάσουμε να υπερβάλλουμε ο καθένας για τις επιλογές του.Εννοείται πώς ο καθένας μας θεωρεί καλή την επιλογή του, αλλά ας μην καταλήγουμε σε υπερβολές και ταμπελοποιήσεις καταστάσεων.Δεν είναι όμορφο.Καλή αρχή στο πρωτάκι σου.
Ο χρήστης AELIA 3 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-04-13, 18:47   #1284
AELIA 3

AELIA 3 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο katerina2 Εμφάνιση μηνυμάτων
Άκουσα από καθηγητή του Τοσίτσειου ότι τα δίδακτρα για την Α' Δημοτικού στα Αρσάκεια για παιδιά που πρωτοεγγράφονται έπεσαν στα 4000. Μπορεί να μας το επιβεβαιώσει κανείς που ενέγραψε το παιδί του στην Α΄Δημοτικού της επόμενης χρονιάς;
Δεν γνωρίζω να σου πω , αν όντως ισχύει.Μπες στο site του Αρσακείου έχει αναλυτικό τον κατάλογο με τα δίδακτρα του βασικού προγράμματος όλων των βαθμίδων.Πάντως το Αρσάκειο Ψυχικού και Εκάλης θεωρείται αναμφισβήτητα ένα καταξιωμένο και με παράδοση σχολείο.Εγώ ειμαι απόφοιτος του Αρσακείου Ψυχικού και χωρίς να είμαι προκατειλημμένη είναι όντως ένα σίγουρα καλό σχολείο.Δεν θα εμπλακώ σε φανφάρες και απολυτότητες, επειδή τελείωσα εκεί.Περισσότερες πληροφορίες στο site και γιατί όχι να κανόνιζες κάποιο ραντεβού από κοντά.Καλή επιτυχία
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 01-04-13, 19:32   #1285
katerina2

katerina2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο AELIA 3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν γνωρίζω να σου πω , αν όντως ισχύει.Μπες στο site του Αρσακείου έχει αναλυτικό τον κατάλογο με τα δίδακτρα του βασικού προγράμματος όλων των βαθμίδων.Πάντως το Αρσάκειο Ψυχικού και Εκάλης θεωρείται αναμφισβήτητα ένα καταξιωμένο και με παράδοση σχολείο.Εγώ ειμαι απόφοιτος του Αρσακείου Ψυχικού και χωρίς να είμαι προκατειλημμένη είναι όντως ένα σίγουρα καλό σχολείο.Δεν θα εμπλακώ σε φανφάρες και απολυτότητες, επειδή τελείωσα εκεί.Περισσότερες πληροφορίες στο site και γιατί όχι να κανόνιζες κάποιο ραντεβού από κοντά.Καλή επιτυχία
Κι εγώ απόφοιτος Αρσακείου Ψυχικού.
Μπήκα στο site του σχολείου. Αλλά ψάχνω inside information.
Μέχρι πριν 2 χρόνια, δεν υπήρχε περίπτωση να μην στείλω τα παιδιά μου στο Αρσάκειο. Τώρα ψάνχω να παραποιήσω έναν λογαριασμό ΔΕΚΟ προκειμένου η κόρη μου να πάει στο καλύτερο δημόσιο δημοτικό της περιοχής μου.
Παλιά 01-04-13, 21:32   #1286
ΒΕΡΑ

ΒΕΡΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλησπέρα Βέρα Σου εύχομαι ολόψυχα καλή αρχή για το παιδάκι σου.Η επιλογή σου να μην σε διαψεύσει.Άλλωστε ο κάθε γονιός θέλει το καλύτερο για το παιδί του, έτσι δεν είναι?Τώρα όσον αφορά το σχόλιο της Μπαμπονέλα θα το θεωρήσω λίγο απόλυτο, και παιδιάστικο Μην φτάσουμε να υπερβάλλουμε ο καθένας για τις επιλογές του.Εννοείται πώς ο καθένας μας θεωρεί καλή την επιλογή του, αλλά ας μην καταλήγουμε σε υπερβολές και ταμπελοποιήσεις καταστάσεων.Δεν είναι όμορφο.Καλή αρχή στο πρωτάκι σου.
Ευχαριστώ πολύ! Ελπίζω να ταιριάξει το σχολείο στο παιδί μου βασικά γιατί παίζει ρόλο και αυτό!

Όσο για το σχόλιο της bobonela δε νομίζω ότι είναι απόλυτο και παιδιάστικο. Λέει την άποψή της προφανώς από προσωπική άποψη ... δεν έχει κάτι το κακό αυτό!

Ο χρήστης ΒΕΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-04-13, 22:15   #1287
bobonela

Περιοχή: ATHENS
bobonela χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Όσο για το σχόλιο της bobonela δε νομίζω ότι είναι απόλυτο και παιδιάστικο. Λέει την άποψή της προφανώς από προσωπική άποψη ... δεν έχει κάτι το κακό αυτό!
Ακριβώς αυτό... δεν είχα πρόθεση να συγκριθώ με τις επιλογές άλλων και να τις κατηγορήσω, απλά είπα ότι επειδή η Εράσμειος ακολουθεί συγκεκριμένο πρόγραμμα εκπαιδευτικό σε κάθε τάξη, φέτος ήταν η χρονιά της τελειοποίησης της γλωσσικής καλλιέργειας.
Μέχρι πέρσι το παιδί μου δυσκολευόταν απίστευτα στην έκφραση, αλλά πέρσι ήταν η χρονιά της γραμματικής και όχι της γραπτής έκφρασης. Φέτος λοιπόν μέσα από τα απίστευτα έντυπα που συμπληρώνουν και τις άπειρες ασκήσεις κατανόησης κειμένων, έχει γίνει αγνώριστος προς μεγάλη μας έκπληξη.
Αυτό απλά σχολίασα, σε σχέση με άλλα σχολεία, που ίσως για δικούς τους λόγους, δεν δίνουν μεγάλη σημασία στη γραπτή έκφραση. Και σε κάθε περίπτωση δεν γενίκευσα κατηγορώντας τα άλλα σχολεία, διαφημίζοντας το δικό μου. Απάντησα απλά στην Βέρα που μετά από τόσο αγώνα κατέληξε κάπου και της είπα να ησυχάσει και να εμπιστευτεί το σχολείο γιατί θα περάσει καλά το παιδί της και θα δει μεγάλη πρόοδο στην εκπαίδευσή του, λόγω προγράμματος.
Ο χρήστης bobonela δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-04-13, 00:02   #1288
AELIA 3

AELIA 3 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο bobonela Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγχαρητήρια! Καλή πρόοδο και να τη δεις όπως επιθυμείς.
Εκανες την καλύτερη επιλογή (δεν είμαι προκατειλημένη, έτσι είναι).
Πολύ σωστά αναφέρεις το θέμα των ελληνικών! Είναι πολύ βασικό. Τα παιδιά πρέπει να μάθουν καλά ελληνικά, να εκφράζονται στη γλώσσα τους σωστά. Κι αυτό το επιτυγχάνουν στην Εράσμειο και πάνω από το κανονικό. Αν δεις το γιο μου να γράφει έκθεση παθαίνεις πλάκα... Καμία σχέση με παιδιά δημοσίων (ή ίσως και κάποιων ιδιωτικών). Δίνουν μεγάλη έμφαση στα ελληνικά και αμέσως μετά στα γερμανικά, αλλά με τέτοιο τρόπο που τα παιδιά δεν καταλαβαίνουν καμία πίεση. Ο γιος μου τα θεωρεί πανεύκολα ακριβώς γιατί τα έχει μάθει σαν μητρική. Ούτε εμείς ενδιαφερόμαστε για Γερμανική. Και αγγλικά κάνουμε μία ώρα ιδιαίτερο το Σάββατο. Οπότε όλα καλά. Σου εύχομαι τα καλύτερα. Τα παιδάκια εκεί τα προσέχουν πολύ!
Αν δεις το γιο μου να γράφει έκθεση παθαίνεις πλάκα... Καμία σχέση με παιδιά δημοσίων (ή ίσως και κάποιων ιδιωτικών).

Αγαπητή Μπομπονέλα αυτό θεώρησα παιδιάστικο και ταμπελοποίηση.Δεν έχω να πω τίποτα...απλά Υποκλίνομαι...
Παλιά 02-04-13, 09:05   #1289
Βερενίκη

Βερενίκη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΒΕΡΑ νομίζω ότι έκανες μία πολύ καλή επιλογή. Καλή πρόοδο.

Νομίζω ότι όλοι καταλαβαίνουμε ότι η απόκτηση γνώσεων, με όλα τα μέσα που προσφέρονται πια στα παιδιά δεν είναι και τόσο δύσκολη στις μέρες μας και πετυχαίνεται και από τα δημόσια και από τα ιδιωτικά σχολεία. Και μία ματιά να ρίξει κανείς στους διασχολικούς διαγωνισμούς (δείτε ενδεικτικά τους πρώτους στις Εθνικές Ομάδες Πληροφορικής Λυκείων και Γυμνασίων 2013 http://www.pdp.gr/default.asp?pid=10&la=1&nid=59 , ή τα αντίστοιχα αποτελέσματα από τη Μαθηματική Εταιρεία http://www.hms.gr/node/664, Το διαγωνισμό φυσικής http://www.ekfe.gr/portal/attachment...ATA%202013.pdf, Το διαγωνισμό Γαλλοφωνία 2013 http://www.ifa.gr/dmdocuments/SCE/palmares2013.pdf, Τον διαγωνισμό φιλοσοφίας http://filosofikos-kodikas.blogspot....g-post_29.html ) καταλαβαίνει ότι τα δημόσια σχολεία έχουν πολύ καλές επιδόσεις. Για να μην μιλήσω για τους αθλητικούς αγώνες. Δηλαδή αυτά τα παιδιά των δημοσίων σχολείων δεν θα βγουν μορφωμένοι άνθρωπου? Δεν θα γίνουν επιστήμονες? Δεν γράφουν καλές εκθέσεις? Ο ανιψιός μου είναι σε σχολείο στο χωριό και αν δείτε τι κάνουν, θα τρελαθείτε.

Το ιδιωτικό αξίζει για τα παραπάνω που προσφέρει, εφόσον βέβαια τα προσφέρει και εφόσον εμείς τα θεωρούμε σημαντικά. Ο άλλος ανιψιός μου, που πηγαίνει σε ιδιωτικό, έχει από το δημοτικό καθημερινή σχεδόν εμπειρία αναζήτησης πηγών από βιβλιοθήκη 5.000 τόμων και χρήση ηλεκτρονικού καταλόγου βιβλιοθήκης (όχι 'κάνουμε computers') ενώ αν ήταν σε δημόσιο σχολείο, θα έπρεπε να πάει στο πανεπιστήμιο για να δει τέτοια βιβλιοθήκη και μπορεί να μην μάθαινε ποτέ του να τη χρησιμοποιεί σωστά. Ε, αυτό εγώ το θεωρώ εμπειρία ζωής για ένα παιδάκι, που κάνει τα πρώτα βήματά του στη γνώση, που η δημόσια εκπαίδευση στην Ελλάδα δεν την προσφέρει ακόμα. (σημ. ο ανιψιός μου στο χωριό, γράφει καλύτερες εκθέσεις, και μπορεί να περάσει και με καλύτερη σειρά στις Πανελλήνιες).

Αγαπητή AELIA 3 νομίζω ότι έγινες απολύτως κατανοητή: Δεν θεωρείς την Εράσμειο καλό σχολείο. Δεν είχες καλή εμπειρία.
Επειδή όμως το αναφέρεις σε κάθε post που έχεις αναρτήσει στο θέμα αυτό, μπορεί να παρεξηγθείς.
Ο χρήστης Βερενίκη δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-04-13, 10:26   #1290
disneyland

disneyland ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα! Θα ήθελα πληροφορίες-γνώμες για το δημοτικό σχολείο των εκπαιδευτηρίων Καντά στα Βριλήσσια. Γνωρίζετε κάτι;

Ευχαριστώ
Ο χρήστης disneyland δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-04-13, 10:32   #1291
Βερενίκη

Βερενίκη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο disneyland Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα! Θα ήθελα πληροφορίες-γνώμες για το δημοτικό σχολείο των εκπαιδευτηρίων Καντά στα Βριλήσσια. Γνωρίζετε κάτι;

Ευχαριστώ
Θα σου στείλω πμ.
Παλιά 02-04-13, 11:07   #1292
disneyland

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Βερενίκη Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα σου στείλω πμ.
Ευχαριστώ πολύ Βερενίκη για την άμεση ανταπόκριση. Επειδή είμαι καινούρια εγγεγραμμένη στο forum και κατά συνέπεια λίγο άσχετη, το πμ να υποθέσω οτι είναι προσωπικό μήνυμα, που λάβω στο μαιλ μου;

Ευχαριστώ και πάλι
Παλιά 02-04-13, 11:18   #1293
Βερενίκη

Βερενίκη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ευχαριστώ πολύ Βερενίκη για την άμεση ανταπόκριση. Επειδή είμαι καινούρια εγγεγραμμένη στο forum και κατά συνέπεια λίγο άσχετη, το πμ να υποθέσω οτι είναι προσωπικό μήνυμα, που λάβω στο μαιλ μου;

Ευχαριστώ και πάλι
Ναι είναι στα προσωπικά μηνύματα, πάνω δεξιά στην οθόνη, κάτω από wellcome. Δημόσια μπορώ να πω ότι τα Εκπαιδευτήρια Καντά είναι ένα μικρό, συμμαζεμένο και αξιοπρεπέστατο ιδιωτικό σχολείο, κάνουν καλή δουλειά με τα παιδιά, τουλάχιστον στο Δημοτικό, προσέχουν τη συμπεριφορά τους συνολικά, όχι μόνο το γνωστικό και κάνουν ικανοποιητικές δράσεις.
Παλιά 02-04-13, 11:20   #1294
disneyland

Thumbs up

Παράθεση:

Ευχαριστώ και πάλι

Ο.Κ Βερενίκη! Μόλις βρήκα την άκρη και το διάβασα το πμ σου. Σ' ευχαριστώ πολύ
Παλιά 02-04-13, 12:20   #1295
disneyland

Προεπιλογή

Παράθεση:
Θα σου στείλω πμ.

Βερενίκη σου έστειλα πμ για μια διευκρίνιση που ζητώ στις χρήσιμες πληροφορίες που μου έδωσες.
Παλιά 02-04-13, 15:03   #1296
AELIA 3

AELIA 3 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
ΒΕΡΑ νομίζω ότι έκανες μία πολύ καλή επιλογή. Καλή πρόοδο.

Νομίζω ότι όλοι καταλαβαίνουμε ότι η απόκτηση γνώσεων, με όλα τα μέσα που προσφέρονται πια στα παιδιά δεν είναι και τόσο δύσκολη στις μέρες μας και πετυχαίνεται και από τα δημόσια και από τα ιδιωτικά σχολεία. Και μία ματιά να ρίξει κανείς στους διασχολικούς διαγωνισμούς (δείτε ενδεικτικά τους πρώτους στις Εθνικές Ομάδες Πληροφορικής Λυκείων και Γυμνασίων 2013 http://www.pdp.gr/default.asp?pid=10&la=1&nid=59 , ή τα αντίστοιχα αποτελέσματα από τη Μαθηματική Εταιρεία http://www.hms.gr/node/664, Το διαγωνισμό φυσικής http://www.ekfe.gr/portal/attachment...ATA%202013.pdf, Το διαγωνισμό Γαλλοφωνία 2013 http://www.ifa.gr/dmdocuments/SCE/palmares2013.pdf, Τον διαγωνισμό φιλοσοφίας http://filosofikos-kodikas.blogspot....g-post_29.html ) καταλαβαίνει ότι τα δημόσια σχολεία έχουν πολύ καλές επιδόσεις. Για να μην μιλήσω για τους αθλητικούς αγώνες. Δηλαδή αυτά τα παιδιά των δημοσίων σχολείων δεν θα βγουν μορφωμένοι άνθρωπου? Δεν θα γίνουν επιστήμονες? Δεν γράφουν καλές εκθέσεις? Ο ανιψιός μου είναι σε σχολείο στο χωριό και αν δείτε τι κάνουν, θα τρελαθείτε.

Το ιδιωτικό αξίζει για τα παραπάνω που προσφέρει, εφόσον βέβαια τα προσφέρει και εφόσον εμείς τα θεωρούμε σημαντικά. Ο άλλος ανιψιός μου, που πηγαίνει σε ιδιωτικό, έχει από το δημοτικό καθημερινή σχεδόν εμπειρία αναζήτησης πηγών από βιβλιοθήκη 5.000 τόμων και χρήση ηλεκτρονικού καταλόγου βιβλιοθήκης (όχι 'κάνουμε computers') ενώ αν ήταν σε δημόσιο σχολείο, θα έπρεπε να πάει στο πανεπιστήμιο για να δει τέτοια βιβλιοθήκη και μπορεί να μην μάθαινε ποτέ του να τη χρησιμοποιεί σωστά. Ε, αυτό εγώ το θεωρώ εμπειρία ζωής για ένα παιδάκι, που κάνει τα πρώτα βήματά του στη γνώση, που η δημόσια εκπαίδευση στην Ελλάδα δεν την προσφέρει ακόμα. (σημ. ο ανιψιός μου στο χωριό, γράφει καλύτερες εκθέσεις, και μπορεί να περάσει και με καλύτερη σειρά στις Πανελλήνιες).

Αγαπητή AELIA 3 νομίζω ότι έγινες απολύτως κατανοητή: Δεν θεωρείς την Εράσμειο καλό σχολείο. Δεν είχες καλή εμπειρία.
Επειδή όμως το αναφέρεις σε κάθε post που έχεις αναρτήσει στο θέμα αυτό, μπορεί να παρεξηγθείς.
Καλησπέρα Βερενίκη, θα συμφωνήσω απόλυτα με τα παραπάνω που έγραψες, αλλά θα διαφωνήσω στο εξής : Όσο μπορεί να παρεξηγηθώ εγώ επιεδή καταθέτω την προσωπική μου γνώμη, ακόμα και αρνητική να είναι, άλλα τόσο μπορεί να παρεξηγηθεί και να καταντήσει γραφικός, κάποιος που υπεραμύνεται την δική του βιωματική κατάσταση, και να μιλάει με στόμφο για μοναδικές τελειοποιήσεις" και φαινόμενα που συναντώνται μόνο σε ιδιωτικά σχολεία και όχι στα δημόσια.Και αυτά δεν τα γράφω εγώ, αν ανατρέξεις σε άλλες αναρτήσεις, θα το διαπιστώσεις.Επομένως ποσώς με ενδιαφέρει.Στην τελική εγώ δεν κατηγοροποιήσα τα ιδιωτικά σχολεία , απλά είπα την γνώμη για κάποιο συγκεκριμένο.Και στην τελική με την ίδια λογική θα πρέπει να κατηγορηθώ και για την αρνητική μου οπτική για τα πολυπληθή τμήματα στα ιδιωτικά και συγκεκριμένα και στο Αρσάκειο,παρότι είμαι απόφοιτος του και το είχα ήδη αναφέρει και καταγράψει ως όχι κατι ιδιίατερο θετικό.Αν είναι λοιπόν να παρεξηγηθώ (και η ερώτηση είναι από ποιον?), ας παρεξηγηθώ.
Παλιά 02-04-13, 16:47   #1297
Βερενίκη

Βερενίκη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αν είναι λοιπόν να παρεξηγηθώ (και η ερώτηση είναι από ποιον?), ας παρεξηγηθώ.
Εγώ, όπως ίσως μπορείς να συμπεράνεις, είμαι κατά των ακραίων χαρακτηρισμών και θέσεων. Ενώ όμως θεωρώ καταρχήν θεμιτό να υποστηρίξει κανείς θετικά την επιλογή του (έστω απαξιώνοντας -κακώς κατά τη γνώμη μου- τις επιλογές των άλλων), θεωρώ μάλλον αθέμιτο να κατηγορεί κανείς ένα σχολείο, έτσι γενικά, λέγοντας ότι δεν κάνει τίποτα. Αυτό όμως είναι λεπτομέρεια. Χαίρομαι που συμφωνούμε στα βασικά!
Παλιά 02-04-13, 17:27   #1298
soag

Περιοχή: Μαρουσι
soag χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Rosie Εμφάνιση μηνυμάτων
Βέρα εφόσον θες και αγγλικά γιατί δεν σκέφτεσαι και την Ελληνοαγγλική;
Οι εγγραφές φυσικά ολοκληρώθηκαν αλλά μπορείς να ρωτήσεις.
Με ενδιαφέρει και εμένα η ελληνοαγγλικ'η αγωγή.Αυτόπου με προβληματίζει είναι τι θα κάνουμε μετά με γυμνάσιο.Ξέρω οτι υπάρχει η Παιδαγωγική πρωτοπορία αλλά δεν έχω ακούσει κανένα σχόλιο γι αυτό το γυμνάσιο.Και δεν ξέρω καν αν έχει και λύκειο.Δεν έλω να ψαχνόμαστε πάλι απο την αρχή με νέες αναζητήσεις και προσαρμογή απο το μηδέν...Παιδάκια που φοιτούν εκεί τι κάνουν μετά με γυμνάσιο;
Ο χρήστης soag δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-04-13, 17:48   #1299
Rosie

Περιοχή: Αθήνα
Rosie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Να σου πω δεν σκέφτηκα τόσο μακροπρόθεσμα, αλλά αν όλα πάνε καλά γιατί να μην πάμε και στην Παιδαγωγική Πρωτοπορία;
Δεδομένου ότι και η Ελληνοαγγλική Αγωγή και τα Μοντεσσοριανά είναι και τα δύο πολύ καλά σχολεία θεωρώ ότι και Παιδαγωγική Πρωτοπορία θα είναι το λιγότερο του ιδίου επιπέδου.
Παλιά 02-04-13, 19:59   #1300
AELIA 3

AELIA 3 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εγώ, όπως ίσως μπορείς να συμπεράνεις, είμαι κατά των ακραίων χαρακτηρισμών και θέσεων. Ενώ όμως θεωρώ καταρχήν θεμιτό να υποστηρίξει κανείς θετικά την επιλογή του (έστω απαξιώνοντας -κακώς κατά τη γνώμη μου- τις επιλογές των άλλων), θεωρώ μάλλον αθέμιτο να κατηγορεί κανείς ένα σχολείο, έτσι γενικά, λέγοντας ότι δεν κάνει τίποτα. Αυτό όμως είναι λεπτομέρεια. Χαίρομαι που συμφωνούμε στα βασικά!
Λοιπόν για να κλείσει εδώ, διότι πραγματικά αρχίζω να σκέφτομαι, πώς το έχετε πάρει πολύ προσωπικά το θέμα, θα ξαναπώ το εξής.Είναι δικαίωμα μου να εκφραζω ελέυθερα την προσωπική μου αλήθεια.Αν δεν αρέσει σε κάποιους, λυπάμαι, αλλά δεν μπορεί όλοι να συμφωνούν μεταξύ τους.Επίσης νομίζοντας πως έχουμε Δημοκρατία και ελευθερία έκφρασης του Λόγου, δεν θα με εμποδίσει κάποιος ,επειδή νομίζει πώς θίγεται, επειδή εγώ ,ή οι συγγενείς μου δεν είναι ευχαριστημένοι από ένα σχολείο είτε ιδιωτικό ή δημόσιο, να μου κάνουν επιθεση.Διότι αγαπητή Βερενίκη, εγώ δεν ταμπελοποίησα, δεν απαξιώσα (όπως μου προσάπτεις)δεν έδειξα την δυσαρέσκεια μου απέναντι στο Ιδιωτικό Σχολείο γενικότερα.Ακόμα όμως κι αν κάποιος ήταν αντίθετος γενικότερα σε αυτό που ονομάζεται Δημόσιο ή Ιδιωτικό και πάλι δεν θα τον κατηγορούσα, θα το σεβόμουνα : αυτό λέγεται Δημοκρατία.Θα τον κατηγορούσα μόνο αν έβριζε, αν πρόσβαλλε και αν έφτανε σε ακραίες συμπεριφορές.Με το να καταθέτω την προσωπική μου άποψη και ΜΑΛΙΣΤΑ όχι σε άσχετο forum(η συζήτηση ήταν αυτή), δεν μπορείς να με προσβάλλεις.Διότι ουσιαστικά αυτό κάνεις , κάνοντας τον δικηγόρο, τον συνήγορο κάποιου ή κάποιων.Το θέμα όμως κι αυτό με λυπεί, είναι πως δεν έχουμε να χωρίσουμε κάτι, τις απόψεις μας καλές ή κακές καταθέτει ο καθένας.

p.s. Παρόλαυτά κι εγώ χαίρομαι που γενικότερα συμφωνούμε, απλά η διαφορά είναι πώς εγώ και πάλι θα χαιρόμουνα να συνδιαλέγομαι με οποιονδήποτε που δεν συμφωνεί μαζί μου.Δεν αρέσκομαι να μου "χαϊδεύουν" τα ώτα οι κοντινοί μου άνθρωποι,πόσο μάλιστα κάποιο ξένοι.Στην Ελλάδα ζούμε, τη χώρα που γέννησε την Δημοκρατία και την Ελευθερία έκφραση του Λόγου.
Παλιά 02-04-13, 23:02   #1301
ΒΕΡΑ

ΒΕΡΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Βρε AELIA νομίζω ότι είσαι λίγο εύθικτη ... δεν είπαν τίποτα τα κορίτσια που να βάζει ταμπέλες! Ηρέμησε λίγο ... κάνεις λες και σε προσβάλαμε προσωπικά!

Βασικά εγώ αυτό που καταλαβαίνω από αυτά που γράφεις είναι ότι εσύ αναγκάστηκες να επιλέξεις δημόσιο και τώρα τα έχεις βάλει με όλους που έχουν τη δυνατότητα για ιδιωτικό! Βγάζεις πολύ θυμό!!!

Πάντα φιλικά ...

Παλιά 03-04-13, 00:23   #1302
AELIA 3

AELIA 3 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Βρε AELIA νομίζω ότι είσαι λίγο εύθικτη ... δεν είπαν τίποτα τα κορίτσια που να βάζει ταμπέλες! Ηρέμησε λίγο ... κάνεις λες και σε προσβάλαμε προσωπικά!

Βασικά εγώ αυτό που καταλαβαίνω από αυτά που γράφεις είναι ότι εσύ αναγκάστηκες να επιλέξεις δημόσιο και τώρα τα έχεις βάλει με όλους που έχουν τη δυνατότητα για ιδιωτικό! Βγάζεις πολύ θυμό!!!

Πάντα φιλικά ...
Δεν θα κάνω διάλογο μαζί σου, γιατί πολύ απλά με τις ειρωνίες σου δείχνεις και το επίπεδο σου.Το parents.gr διαθέτει κατά τη γνώμη μου αξιόλογα και ώριμα μέλη.Ο κόσμος διαβάζει τις αναρτήσεις και ανάλογα κρίνει και αντιλαμβάνεται μέσα απο τα λεγόμενα του καθενός ποιος απαξιώνει και προσβάλλει.Δεν έχω να πω τίποτα άλλο, παρά ότι λυπάμαι.Να είσαι καλά.
Παλιά 03-04-13, 00:56   #1303
Vasart

Vasart ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια χαρά σε όλους και όλες.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vasart : 03-04-13 στις 01:01 Αιτία: Απάντηση σε λάθος σημείο
Ο χρήστης Vasart δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-04-13, 01:08   #1304
Vasart

Vasart ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ψαράκι Εμφάνιση μηνυμάτων

Υπάρχει κάποιος που μπορεί να δώσει πληροφορίες για νήπιο-δημοτικό στην Μαίρη Αργύρη-Λαιμού?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε απάντηση!
Απο την αδερφή μου που στέλνει δυο παιδιά εκεί, ένα στο νηπιαγωγείο και ένα στη Δευτέρα δημοτικού ακούω μόνο καλα λόγια. Μικρό σχολειο αλλα πολυ οργανωμένο και με έμπειρους εκπαιδευτικούς. Στις καλοκαιρινές εκδηλώσεις που είχαμε παει πέρυσι με το σύζυγο, για να γνωρίσουμε και το σχολειο, είδαμε ένα σύγχρονο και αυθεντικό περιβάλλον με πολλή χαρά και εκπληκτικές δουλειές στο εκπαιδευτικό μερος. Ολα δημιουργίες των παιδιών. Μου θύμισε ερευνητικό εργαστήρι το σχολειο. Χαμογελαστοι άνθρωποι και πολυ προσιτοί. Εντυπωσιαστηκα απο το δάσκαλο της πρώτης και το διευθυντή. Φυσικά σε δυο χρόνια θα είναι και δικιά μας επιλογή για τη Μελινα μας.
Ο χρήστης Vasart δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-04-13, 19:01   #1305
fistikaki

fistikaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εχει κανεις υποψη του, αν το αρσακειο κανει ειδικες τιμες στα διδακτρα για οσους γονεις ειχαν φοιτησει εκει?

επισης, ξερουμε καθολου τι γινεται με υποτροφιες στο αρσακειο?
Ο χρήστης fistikaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-04-13, 20:27   #1306
Sistinoule

Sistinoule χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλησπερα fistikaki,
Όχι, στο αρσάκειο δεν υπάρχει έκπτωση στους απόφοιτους, ούτε και παίζει ρόλο το εάν είσαι αποφοιτος στο εάν έχεις δικαίωμα εγγραφής των παιδιών.
Παλιότερα είχα ακούσει ότι οι απόφοιτοι δεν περνούν από τη διαδικασία της κλήρωσης, αλλά όταν ενδιαφέρθηκα μου είπαν ότι δεν ισχύει κάτι τετοιο και έτσι το παιδάκι μας μπήκε κανονικά στην κλήρωση.
Υπάρχει το ταμείο υποτροφιών και απ' όσο έχω ακούσει προσπαθούν να δίνουν κάποια βοήθεια σε κάποιες οικογένειες. Τα κριτήρια ωστόσο δεν τα γνωρίζω (ίσως σε πολύτεκνες οικογένειες;;; δεν ξέρω..)
Εμείς είμαστε στη δευτέρα δημοτικού, που είναι από τις ακριβότερες τάξεις. Γενικά υπήρξε κάποια σημαντική μείωση διδάκτρων στο νηπιαγωγείο, μια μικρότερη στην α΄δημοτικού, αλλά στο υπόλοιπο δημοτικό δυστυχώς όχι.
Αν χρειαστείς περισσότερες πληροφορίες, ευχαρίστως.
Καλό βράδυ.
Ο χρήστης Sistinoule δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-04-13, 20:58   #1307
fistikaki

fistikaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κληρωση στο αρσακειο?

βοηθησε με λιγο, εχω αποφοιτησει καμια 200ρια χρονια πριν, λολ

εχει κληρωση?
Παλιά 09-04-13, 23:36   #1308
sweetheart96

Περιοχή: Β. Προαστια
sweetheart96 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fistikaki Εμφάνιση μηνυμάτων
κληρωση στο αρσακειο?

εχει κληρωση?
Δεν υπαρχει πλεον κληρωση στο Αρσακειο. Επειδη προσφατα λειτουργησε και το νηπιαγωγειο στην Εκαλη δημιουργηθηκαν νεες θεσεις και δεν υπηρχε αναγκη να γινει κληρωση (ετσι μου ειπαν). Χρειαζεται μονο ραντεβου με το παιδι για «συνεντευξη».
Ο χρήστης sweetheart96 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-04-13, 09:24   #1309
katerina2

katerina2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fistikaki Εμφάνιση μηνυμάτων
κληρωση στο αρσακειο?

εχει κληρωση?
Δεν παίζει κλήρωση από πέρισι στα Αρσάκεια. Οι αιτήσεις είναι λιγότερες από τις θέσεις. Παρόλα αυτά οι μειώσεις στα δίδακτρα είναι να γελάς.
Παλιά 10-04-13, 12:02   #1310
fistikaki

fistikaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

δηλαδη βρε κοριτσια, εμεις που ημασταν στο αρσακειο, ειχαμε μπει με κληρωση? δεν ειχα ιδεα!
εγω ημουν νηπιο στο ψυχικο κ δημοτικο στην εκαλη
Παλιά 10-04-13, 12:17   #1311
sweetheart96

Περιοχή: Β. Προαστια
sweetheart96 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ω ναι! Γιατί αφενός δεν υπήρχε νηπιαγωγείο στην Εκάλη και αφετέρου φαντάζομαι ότι τότε θα ήταν και πολύ μεγαλύτερη η ζήτηση.
Ο χρήστης sweetheart96 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-04-13, 01:08   #1312
Marilaki

Marilaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο pashalitsa Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνώμη, ήμουν πνιγμένη αυτές τις μέρες. Δεν είναι ο μόνος λόγος που βγάζω το παιδί ότι δεν γράφει [έγραφε] σωστά. Είναι και πολλά άλλα που μπορεί κάποιον άλλο γονιό να μην τον ενοχλούν. Ένα από αυτά είναι αυτό το χύμα που περιγράφεις και η έλλειψη πειθαρχίας. Δε με ενοχλεί η χαλαρότητα αλλά η υπερβολή της είναι πρόβλημα, όχι για το δικό μου παιδί που έχει πειθαρχία και τρόπους από το σπίτι του αλλά για τα άλλα που δεν τα περιορίζει κάποιος και επηρεάζουν τη ζωή και τη συμπεριφορά του δικού μου παιδιού... Θα σου στείλω και πμ.
Pashalitsa καλησπέρα εχω παρακολουθήσει με μεγάλο ενδιαφέρον τις απόψεις σου. Εχω ένα κοριτσάκι 4 ετών και ενδιαφέρονται για το προνηπιο αλλά και την μελλοντική της πορεία. Επισκέφτηκα τα εκπαιδευτηρια Κωστεα -Γειτονα και είχα αυτήν την αίσθηση του χύμα. Σε παρακαλώ μπορείς να μου στείλεις μήνυμα και να μιλήσουμε και να με ενημερώσεις και σε ποιο σχολείο πηγαίνετε τώρα.
Σε ευχαριστω εκ των προτέρων!!
Ο χρήστης Marilaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-04-13, 11:04   #1313
renakig

Το avatar του χρήστη renakig

renakig χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο pashalitsa Εμφάνιση μηνυμάτων
Και στα δυο ελληνογερμανικά σχολεία έχουν ζητήσει να δουν το παιδί. Δηλαδή σου κλείνουν δεύτερο ξεχωριστό ραντεβού για το παιδί. Σου το λένε ευθέως το γιατί, αν ρωτήσεις. Δε θέλουν να πάρουν παιδιά που θεωρούν ότι για κάποιο λόγο δε θα αντέξουν στο πρόγραμμά τους. Δεν ξέρω αν είναι σωστό ή όχι αυτό, πάντως σίγουρα είναι ειλικρινές. Όταν το πρωτοάκουσα πριν από δυο χρόνια μου είχε κακοφανεί, ειδικά με τον τρόπο που μου το είπαν στην Εράσμειο όπου είχαν λιγάκι το στυλ του «εμείς θα σας επιλέξουμε πρώτα και μετά εσείς». Παρόλα αυτά τώρα δε με πειράζει πια και έχω τους λόγους μου μετά τα όσα έχω δει......
Καλημέρα Pashalitsa!
Αυτό δεν ισχύει απαραίτητα που λες. Πριν ένα μήνα πήγα να δω την Εράσμειο για την κόρη μου που θα πάει Νήπιο και μου είπαν κι εμένα να πάμε το παιδί να το δουν. Αυτό που κάνουν (γιατί το έκαναν και σε μια φίλη μου μετά από 2 εβδομάδες) είναι το εξής. Σου λένε να πας το παιδί σου ένα Σάββατο, το αφήνουν να παίξει στον κήπο ή να κάνει κάτι άλλο που του αρέσει και μετά τα χωρίζουν σε ομάδες και τα βάζουν στις αίθουσες και ζωγραφίζουν και παίζουν μαζί με τις δασκάλες. Εκεί προφανώς αξιολογούνε ποια παιδάκια τους "κάνουν" και ποια όχι (αν και δε νομίζω να υπάρχει κατηγορία "όχι"). Ήδη η δ/ντρια με έξυπνο τρόπο έχει μάθει τις πληροφορίες που θέλει (αν αντέχεις να πληρώσεις ή όχι).
Μετά σε παίρνουν τηλέφωνο (το ίδιο ακριβώς επαναλαμβάνω έκαναν και στη φίλη μου) και λένε πόσο καλό και έξυπνο είναι το παιδί σας και θα εγκλιματιστεί στο σχολείο κλπ κλπ! Προς Θεού δε λέω ότι δε θα γίνεται εξαιρετική δουλειά στο συγκεκριμένο σχολείο, αλλά με ενόχλησε λίγο το "γλείψιμο" που ένιωσα όταν με πήραν τηλέφωνο και έβαλαν την κασέτα που έλεγε για το πόσο καλό είναι το παιδί μου. Βέβαια αν δε μου ζήταγαν 8.500€ / χρόνο (δεν ξέρω ποιος είπε ότι έπεσαν οι τιμές) μπορεί και να την πήγαινα, αλλά αυτόματα αυτό το ποσό πρέπει να το πολλαπλασιάσω επί 2 (δε γίνεται να πάω μόνο το ένα παιδί σε ιδιωτικό). Έχουν εξαιρετικές εγκαταστάσεις.
Το θέμα "σχολείο" έχω αρχίσει και πιστεύω πως είναι τελείως υποκειμενικό θέμα! Το σχολείο πρέπει να αφήνει ευχαριστημένους και το παιδί και τους γονείς.
Εγώ πήγα και είδα και τα Εκπαιδευτήρια Ζαγοριαννάκου, που μου είπαν ότι κάνουν αρκετά καλή δουλειά! Εκεί μου ζήτησαν 4.500€ / χρόνο (σχολικό & μέχρι τις 16:00). Στα μείον είναι ότι δε συμπεριλαμβάνεται το φαγητό (θα πρέπει να της το δίνει εγώ - που θα ξέρω τουλάχιστον τι θα τρώει) και οι αθλητικές δραστηριότητες ξεκινάνει από το δημοτικό κι όχι από το νηπιαγωγείο.

Ο χρήστης renakig δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-04-13, 12:59   #1314
ΒΕΡΑ

ΒΕΡΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο renakig Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα Pashalitsa!
Αυτό δεν ισχύει απαραίτητα που λες. Πριν ένα μήνα πήγα να δω την Εράσμειο για την κόρη μου που θα πάει Νήπιο και μου είπαν κι εμένα να πάμε το παιδί να το δουν. Αυτό που κάνουν (γιατί το έκαναν και σε μια φίλη μου μετά από 2 εβδομάδες) είναι το εξής. Σου λένε να πας το παιδί σου ένα Σάββατο, το αφήνουν να παίξει στον κήπο ή να κάνει κάτι άλλο που του αρέσει και μετά τα χωρίζουν σε ομάδες και τα βάζουν στις αίθουσες και ζωγραφίζουν και παίζουν μαζί με τις δασκάλες. Εκεί προφανώς αξιολογούνε ποια παιδάκια τους "κάνουν" και ποια όχι (αν και δε νομίζω να υπάρχει κατηγορία "όχι"). Ήδη η δ/ντρια με έξυπνο τρόπο έχει μάθει τις πληροφορίες που θέλει (αν αντέχεις να πληρώσεις ή όχι).
Μετά σε παίρνουν τηλέφωνο (το ίδιο ακριβώς επαναλαμβάνω έκαναν και στη φίλη μου) και λένε πόσο καλό και έξυπνο είναι το παιδί σας και θα εγκλιματιστεί στο σχολείο κλπ κλπ! Προς Θεού δε λέω ότι δε θα γίνεται εξαιρετική δουλειά στο συγκεκριμένο σχολείο, αλλά με ενόχλησε λίγο το "γλείψιμο" που ένιωσα όταν με πήραν τηλέφωνο και έβαλαν την κασέτα που έλεγε για το πόσο καλό είναι το παιδί μου. Βέβαια αν δε μου ζήταγαν 8.500€ / χρόνο (δεν ξέρω ποιος είπε ότι έπεσαν οι τιμές) μπορεί και να την πήγαινα, αλλά αυτόματα αυτό το ποσό πρέπει να το πολλαπλασιάσω επί 2 (δε γίνεται να πάω μόνο το ένα παιδί σε ιδιωτικό). Έχουν εξαιρετικές εγκαταστάσεις.
Το θέμα "σχολείο" έχω αρχίσει και πιστεύω πως είναι τελείως υποκειμενικό θέμα! Το σχολείο πρέπει να αφήνει ευχαριστημένους και το παιδί και τους γονείς.
Εγώ πήγα και είδα και τα Εκπαιδευτήρια Ζαγοριαννάκου, που μου είπαν ότι κάνουν αρκετά καλή δουλειά! Εκεί μου ζήτησαν 4.500€ / χρόνο (σχολικό & μέχρι τις 16:00). Στα μείον είναι ότι δε συμπεριλαμβάνεται το φαγητό (θα πρέπει να της το δίνει εγώ - που θα ξέρω τουλάχιστον τι θα τρώει) και οι αθλητικές δραστηριότητες ξεκινάνει από το δημοτικό κι όχι από το νηπιαγωγείο.
Λοιπόν εγώ αυτό το σχολείο δεν το ήξερα!!!!! Πολύ καλή τιμή μου φαίνεται και δείχνει αξιοπρεπέστατο. Αν το ήξερα μπορεί να το είχα κοιτάξει κι εγώ. Εγώ προσωπικά δεν σκέφτομαι το επί 2 για τα δίδακτρα. Προς το παρόν έχω τη μεγάλη και η μικρή θα πάει δημοτικό σε 4 χρόνια. Δε μπορώ να προγραμματίσω για 4 χρόνια μετά ... και στην τελική αν δε μπορώ να τα στείλω και τα 2 στην Εράσμειο μπορεί να πάει η μεγάλη σ' ένα πιο φτηνό ιδιωτικό γυμνάσιο ή ακόμα και στο δημόσιο και να στείλω τη μικρή κι αυτή ή σε πιο φτηνό δημοτικό ή στην εράσμειο κι αυτή μόνο για δημοτικό. Εντάξει ... θα έχει κάνει γερμανικά το παιδί ... δε με απασχολεί όμως αυτό. Αν χρειαστεί να προσαρμοστεί θα την πάω εντατικά αγγλικά και θα ακολουθήσει και θα συνεχίσει τα γερμανικά σα 2η ξένη γλώσσα. Γενικά δεν είμαι αρνητική στο να το αλλάζω σχολείο.

Τώρα όσον αφορά την αξιολόγηση ... δε βλέπω το λόγο γιατί να το κάνουν αν είναι να τα δέχονται όλα. Εντάξει κι εμένα μου είπαν εξαιρετικά λόγια για το παιδί μου αλλά η αλήθεια είναι ότι ενώ μπορεί να είχαν μία υπερβολή τα σημεία στα οποία μου είπαν ότι είναι καλή ισχύουν και μου είπαν και ένα αρνητικούλι που το ξέρω. Δεν υπάρχει δλδ περίπτωση να είναι όντως πολύ έξυπνο και το παιδί σου και της φίλης σου?

Παλιά 18-04-13, 22:55   #1315
renakig

renakig χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Λοιπόν εγώ αυτό το σχολείο δεν το ήξερα!!!!! Πολύ καλή τιμή μου φαίνεται και δείχνει αξιοπρεπέστατο. Αν το ήξερα μπορεί να το είχα κοιτάξει κι εγώ. Εγώ προσωπικά δεν σκέφτομαι το επί 2 για τα δίδακτρα. Προς το παρόν έχω τη μεγάλη και η μικρή θα πάει δημοτικό σε 4 χρόνια. Δε μπορώ να προγραμματίσω για 4 χρόνια μετά ... και στην τελική αν δε μπορώ να τα στείλω και τα 2 στην Εράσμειο μπορεί να πάει η μεγάλη σ' ένα πιο φτηνό ιδιωτικό γυμνάσιο ή ακόμα και στο δημόσιο και να στείλω τη μικρή κι αυτή ή σε πιο φτηνό δημοτικό ή στην εράσμειο κι αυτή μόνο για δημοτικό. Εντάξει ... θα έχει κάνει γερμανικά το παιδί ... δε με απασχολεί όμως αυτό. Αν χρειαστεί να προσαρμοστεί θα την πάω εντατικά αγγλικά και θα ακολουθήσει και θα συνεχίσει τα γερμανικά σα 2η ξένη γλώσσα. Γενικά δεν είμαι αρνητική στο να το αλλάζω σχολείο.

Τώρα όσον αφορά την αξιολόγηση ... δε βλέπω το λόγο γιατί να το κάνουν αν είναι να τα δέχονται όλα. Εντάξει κι εμένα μου είπαν εξαιρετικά λόγια για το παιδί μου αλλά η αλήθεια είναι ότι ενώ μπορεί να είχαν μία υπερβολή τα σημεία στα οποία μου είπαν ότι είναι καλή ισχύουν και μου είπαν και ένα αρνητικούλι που το ξέρω. Δεν υπάρχει δλδ περίπτωση να είναι όντως πολύ έξυπνο και το παιδί σου και της φίλης σου?
Δεν έχω καμία αμφιβολία ότι το παιδί μου είναι πολύ έξυπνο, όπως επίσης δεν έχω καμία αμφιβολία πως μπήκε κασέτα και μας είπαν τα ίδια ακριβώς πράγματα! Το θέμα είναι ότι δεν αξίζει να δώσω τόσα λεφτά σε μια τόσο δύσκολη εποχή μόνο και μόνο για να μάθει Γερμανικά! Επίσης, θέλω ότι προσφέρω στο ένα μου παιδί να δώσω και στο άλλο, ασχέτως αν είναι πιο μακροπρόθεσμα!
Στο συγκεκριμένο σχολείο έμαθα ότι κάνουν σοβαρή δουλειά (τουλάχιστον ελπίζω) και τα δίδακτρα είναι ανεκτά προς την τσέπη μας!
Γενικά και ο ιδιοκτήτης του σχολείου μου φάνηκε πιο προσιτός, πιο ανθρώπινος. Αυτό βέβαια είναι η προσωπική μου άποψη. Κι επειδή γενικά τα σχολεία και οι δάσκαλοι που θα σου πετύχουν είναι λαχείο, ελπίζω για μία φορά να το κερδίσω😀
Εύχομαι κι ελπίζω να μείνω ευχαριστημένη με την επιλογή μου και πάνω από όλα να μείνει ευχαριστημένη και η κόρη μου!!!

Παλιά 19-04-13, 10:02   #1316
ΒΕΡΑ

ΒΕΡΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο renakig Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχω καμία αμφιβολία ότι το παιδί μου είναι πολύ έξυπνο, όπως επίσης δεν έχω καμία αμφιβολία πως μπήκε κασέτα και μας είπαν τα ίδια ακριβώς πράγματα! Το θέμα είναι ότι δεν αξίζει να δώσω τόσα λεφτά σε μια τόσο δύσκολη εποχή μόνο και μόνο για να μάθει Γερμανικά! Επίσης, θέλω ότι προσφέρω στο ένα μου παιδί να δώσω και στο άλλο, ασχέτως αν είναι πιο μακροπρόθεσμα!
Πάντως σε μία συνάδελφό μου που επίσης έχει ένα έξυπνο παιδάκι δεν της είπαν τα ίδια!!!! Της είπαν απλά ... όλα μια χαρά.

Και δε δίνεις λεφτά ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ για να μάθει Γερμανικά. Οι περισσότεροι που προσωπικά γνωρίζω που στέλνουν τα παιδιά τους στην Εράσμειο είναι πολύ ευχαριστημένοι από τη γενικότερη δουλειά του σχολείου. Εγώ δεν το βλέπω σαν ένα καλό γερμανικό σχολείο (όπως έχω ξαναπει) αλλά ως ένα καλό ελληνικό σχολείο.
Πάντως εννοείται πως το σχολείο που επέλεξες μπορεί να είναι πάρα πολύ καλό και να σου ταιριάζει και ακόμα καλύτερα. Δεν το γνωρίζω καθόλου αυτό το σχολείο. Σίγουρα τα λεφτά της Ερασμείου είναι πάρα πολλά. Αυτό βέβαια μπορεί να σημαίνει κιόλας ότι πληρώνει καλύτερα τους εκπαιδευτικούς της και διαλέγει εκπαιδευτικούς με πιο πολλά προσόντα και ότι το προσωπικό είναι ευχαριστημένο. Μπορεί όμως να μη σημαίνει και τίποτα και απλά να πληρώνεις το όνομα. Θα δείξει ... Μακάρι να έχει κάνει ο καθένας την καλύτερη επιλογή για το παιδί του και την τσέπη του!!!!

ΥΓ: Πάντως κι εγώ αν δω ότι το σχολείο δεν αξίζει τα λεφτά του μπορεί να τη φέρω στο δικό σας του χρόνου

Παλιά 19-04-13, 11:39   #1317
renakig

renakig χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΒΕΡΑ μου όλα υποκειμενικά είναι! Επειδή δε θέλω να παραξηγηθούν τα λόγια μου, την ΕΡΑΣΜΕΙΟ το θεωρώ πολύ καλό σχολείο, αλλά πολύ ακριβό για τα σημερινά δεδομένα!
Στο δημόσιο της περιοχής ούτε λόγος για να τα πάω, οπότε έπρεπε να βρω ένα αξιοπρεπέστατο ιδιωτικό με νορμάλ δίδακτρα.
Όταν με το καλό ξεκινήσει η μεγάλη εκεί (έχουμε ακόμα καιρό μέχρι τον Σεπτέμβρη) μέχρι τέλος του χρόνου πιστεύω να έχω διαμορφώσει μία μικρή άποψη για την επιλογή μου.
Εάν είχα ένα παιδί θα την πήγαινα στην ΕΡΑΣΜΕΙΟ. Απλώς το τηλεφώνημα που δέχτηκα μου φάνηκε αρκετά στητό (για τα δικά μου ΠΑΝΤΑ δεδομένα).
Όπως είπα είναι λαχείο. Για το ίδιο σχολείο θα ακούσεις διαφορετικές γνώμες από γονείς. Είναι ανάλογα με το τι θέλει ο καθένας...

Παλιά 19-04-13, 21:21   #1318
Sinefoula

Sinefoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σας. Εχει κανείς πληροφοριες για το δημοτικο Αργυρη Λαιμου στο Γερακα;
Ο χρήστης Sinefoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-04-13, 21:28   #1319
Sinefoula

Sinefoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πήγα τις προάλλες και το είδα και εντυπωσιαστικα. Φαίνεται ότι κάνουν πολύ καλή δουλειά. Δουλεύουν το σύστημα με τις ομαδουλες και τα projects, και προσέχουν το κάθε παιδί ξεχωριστά. Ο διευθυντής του δημοτικού μου φάνηκε πολύ εμπνευσμένος άνθρωπος, και έχω μάθει ότι προσπαθεί να κάνει ότι καλύτερο μπορεί.
Υστερεί βέβαια σε εγκαταστάσεις (θυμίζει δημόσιο σχολειο, χωρίς αυτό να είναι κακό), και στις απογευματινές δραστηριότητες. Μου φάνηκε ότι στα απογευματινά δεν δίνουν βάρος. Ισως δεν μένουν πολλά παιδιά, και δεν έχουν ζήτηση, δεν ξέρω. Μήπως κάποιος που πηγαίνει τα παιδάκια του εκεί ξέρει κάτι παραπάνω να μου πει για το σχολειο; Αξίζει τα λεφτά του;
Παλιά 19-04-13, 21:42   #1320
Sinefoula

Sinefoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και μόνο 20 η 21 παιδιά στην κάθε τάξη.
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές