Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 05-02-09, 09:41   #1
elin

Το avatar του χρήστη elin

elin ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή GYNOFEN

Καλημέρα σε όλες. Προσπαθούμε εδώ κ κάποιους μήνες να αποκτήσουμε μωράκι με τον Αγαπούλη μου. Λόγω απόστασης οι προσπάθειες περιορίζονται στα ΣΚ-κοινώς στου Κουτρούλη το γάμο!!!

Για το λόγο αυτό κ εξαιτίας κάποιων συγκυριών συζήτησα με το γιατρό μου το ενδεχόμενο σπερματέγχυσης. Μου είπε ότι για ένα κύκλο θα πάρω gynofen (σε γενικές γραμμές αδιαθετώ κανονικά, ενίοτε με απόκλιση 3 ημερών). Η μία ωοθήκη φαίνεται να έχει κάποιες κυστούλες αλλά κάνω κανονικά ωορρηξία κ από τη μία κ από την άλλη-ελεγμένο με υπέρηχο και τεστ ωορρηξίας.

Ο γιατρός μου μου είπε ότι τα gynofen θα τα πάρω για να είναι οι ωοθήκες σε "καταστολή", ώστε στον επόμενο κύκλο που θα πάρω κλομιφέν κ αλτερμόν (σχήμα που έχουν δοκιμάσει κ άλλες κοπέλες απ' ότι έχω διαβάσει) αυτές οι μικρές κυστούλες που φαίνονται να μην μεγαλώσουν κ δημιουργήσουν πρόβλημα.

Το θέμα είναι ότι δεν έχω σημάδια πολυκυστικών-ακμή, τριχοφυΐα, κλπ-κλπ, οπότε προβληματίζομαι για τα gynofen.

Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω, οι κοπέλες που δοκίμασαν το σχήμα με κλομιφέν, αλτερμόν κ πρεγκνύλ, πήραν στρον προηγούμενο κύκλο κάτι ανάλογο με τα gynofen; Αυτά τα αντισυλληπτικά (αντιανδρογόνα καλύτερα), σας έκαναν κάποιες παρενέργειες;Μετά από πόσες μέρες που θα τελειώσει το κουτί θα αδιαθετήσω;

Κ κάτι ακόμη:Για όσες δοκίμασαν αυτό το σχήμα, τις αλτερμόν ειδικά (επειδή είναι πανάκριβες) τις κάλυψε στο αναλογούν ποσοστό το ταμείο τους; Αν ναι, ο γιατρός τους για ποιο λόγο έγραψε ότι τις χρειάζονται;

Επίσης, θα ήθελα να πάρω αναρρωτική άδεια τις ημέρες που θα ξεκινήσω τις ενέσεις. Αν κάποια άλλη κοπέλα ζήτησε και πήρε άδεια, τι αιτιολογία της έγραψε ο γιατρός της; (Μιλάμε για Δημόσιο).

Βασικά, για όσες δεν γνωρίζουν, εργάζομαι σε ένα μικρό χωριό μακριά από το σπίτι μου, ο κύκλος είναι κλειστός και όπως καταλαβαίνετε δεν έχω καμία διάθεση να πω στον Δ/ντη ότι θα κάνω σπερματέγχυση!!! (αν τελικά το αποφασίσω)

Κ κάτι ακόμη:Για το ΣΥΩ οι γιατροί συνιστούν αυγά, κρέας και γενικώς πρωτεΐνες κ λευκώματα. Θα ήθελα να ρωτήσω επί του πρακτέου, τι ακριβώς κάνουν αυτές οι τροφές κ μειώνουν τα συμπτώματα του ΣΥΩ?

(mairi1983 εύχομαι κ ελπίζω να μας πεις καλά νέα, να αρχίσω να ελπίζω κ γω...)

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.
Παλιά 05-02-09, 10:49   #2
elin

elin ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μα καμία?!?!
Παλιά 05-02-09, 11:19   #3
nikijo

Το avatar του χρήστη nikijo

nikijo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ελινακι καλημερα!!!
κ μενα ο γιατρος μου ειπε να παρω αντισυλληπτικα για 1 μηνα για να ξεκουραστουν οι ωοθηκες..κ μετα κλομιφεν κ πρεγκνυλ...
δεν πηρα τα αντισυλληπτικα γιατι ηθελα να προσπαθησω λιγο ακομα φυσιολογικα...
εχω κ εγω λιγες κυστουλες αλλα οχι πολυκυστικες ...
παρενεργειες παντως δεν ειχα οταν επαιρνα τα yasmin...gynofen δεν πηρα οποτε δεν γνωριζω.ειναι λιγο δυνατα απ οσο ξερω...
Παλιά 05-02-09, 11:27   #4
mairi1983

Το avatar του χρήστη mairi1983

mairi1983 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ελινάκι σου έστειλα pm
Παλιά 05-02-09, 11:30   #5
GEORGI

Το avatar του χρήστη GEORGI

GEORGI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nikijo
ελινακι καλημερα!!!
κ μενα ο γιατρος μου ειπε να παρω αντισυλληπτικα για 1 μηνα για να ξεκουραστουν οι ωοθηκες..κ μετα κλομιφεν κ πρεγκνυλ...
δεν πηρα τα αντισυλληπτικα γιατι ηθελα να προσπαθησω λιγο ακομα φυσιολογικα...
εχω κ εγω λιγες κυστουλες αλλα οχι πολυκυστικες ...
παρενεργειες παντως δεν ειχα οταν επαιρνα τα yasmin...gynofen δεν πηρα οποτε δεν γνωριζω.ειναι λιγο δυνατα απ οσο ξερω...
Είχα πάρει yasmin για αντισύλληψη για 1.5 χρόνο όταν ξεκίνησε η σχέση μας με τον άντρα μου (τρομάρα μου, που να ήξερα).... είναι πολύ ελαφριά μου είχε πει τότε!!!
Τα gynofen νομίζω τα έδωσε τώρα ο γυναικολόγος στην αδερφή μου γιατί έχει μια κύστη και της έδωσε για 2 μήνες θεραπεία με αυτά, δεν ξέρω αν έχουν παρενέργειες!!!

Ο χρήστης GEORGI δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-02-09, 11:45   #6
elin

elin ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ cyber-φίλες μου!

Όταν σταματήσατε τα όποια αντισυλληπτικά, μετά από πόσες μέρες αδιαθετήσατε?

nikijo, θα πάρεις άδεια από τη δουλειά όταν κάνεις τις ενέσεις?
Παλιά 05-02-09, 14:58   #7
rita_mavro

Το avatar του χρήστη rita_mavro

Περιοχή: Αθηνα
rita_mavro ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σας κορίτσια, είμαι ολοκαινουργια στο parents δεν εχω ακομα μπεμπε αλλα που θα παει...
Ειδα τον προβληματισμό για τα gynofen και εχω νομιζω αποψη μιας και τα επερνα σχεδον 5 χρονια λογω πολυκυστικων. Σε 4 μερες απο το τελος του κουτιου θα αδιαθετησεις τουλαχιστον εγω τοσο περιμενα.
Εγω εχω άλλα προβληματα τωρα, τα εχω κοψει εδω και 7 μηνες περιπου και ο κυκλος μου ειναι... '' τρεις λαλουν και δυο χορεύουν'' φοβαμαι μηπως αδράνισαν τοσο πολυ οι ωοθήκες μου που τις κατέστρεψα.
Ειχε μήπως καμιά σας παρόμια εμπειρία; μετα απο πόσο καιρο επανήλθε στα φυσιολογικά ο κυκλος σας;
Ο χρήστης rita_mavro δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-02-09, 15:39   #8
nikijo

nikijo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο elin
Σας ευχαριστώ πολύ cyber-φίλες μου!

Όταν σταματήσατε τα όποια αντισυλληπτικά, μετά από πόσες μέρες αδιαθετήσατε?

nikijo, θα πάρεις άδεια από τη δουλειά όταν κάνεις τις ενέσεις?
ελινακι τα κλομιφεν τα πηρα 1 φορα(εκανα 2 αυγουλακια) κ εκανα κ 1 πρεγκνυλ για σπασιμο των ωοθηλακιων...δεν πηρα αδεια...τωρα ο γιατρος σου μπορει-αν θελει- να σου γραψει δυσμηνορροια και να κατσεις 2-3 μερουλες...
...η περιοδος ερχεται μετα απο 2-4 μερες απο το τελευταιο χαπι...
Παλιά 05-02-09, 15:43   #9
nikijo

nikijo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο rita_mavro
Γεια σας κορίτσια, είμαι ολοκαινουργια στο parents δεν εχω ακομα μπεμπε αλλα που θα παει...
Ειδα τον προβληματισμό για τα gynofen και εχω νομιζω αποψη μιας και τα επερνα σχεδον 5 χρονια λογω πολυκυστικων. Σε 4 μερες απο το τελος του κουτιου θα αδιαθετησεις τουλαχιστον εγω τοσο περιμενα.
Εγω εχω άλλα προβληματα τωρα, τα εχω κοψει εδω και 7 μηνες περιπου και ο κυκλος μου ειναι... '' τρεις λαλουν και δυο χορεύουν'' φοβαμαι μηπως αδράνισαν τοσο πολυ οι ωοθήκες μου που τις κατέστρεψα.
Ειχε μήπως καμιά σας παρόμια εμπειρία; μετα απο πόσο καιρο επανήλθε στα φυσιολογικά ο κυκλος σας;
Ριτακι καλωσορισες ...!!!
Οταν σταματησα τα χαπια μετα απο 1,5 χρονο ο κυκλος μου ανακατευτηκε λιγουλακι αλλα μετα απο 1 χρονο;...οκ...
Τωρα για το αν αδρανισαν οι ωοθηκες σου...μπορεις να το ελεγξεις με υπερηχο στο γιατρο σου...
Παλιά 05-02-09, 18:08   #10
miracle

Το avatar του χρήστη miracle

miracle ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Re: GYNOFEN

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο elin

Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω, οι κοπέλες που δοκίμασαν το σχήμα με κλομιφέν, αλτερμόν κ πρεγκνύλ, πήραν στρον προηγούμενο κύκλο κάτι ανάλογο με τα gynofen; Αυτά τα αντισυλληπτικά (αντιανδρογόνα καλύτερα), σας έκαναν κάποιες παρενέργειες;Μετά από πόσες μέρες που θα τελειώσει το κουτί θα αδιαθετήσω;

Απο όσο γνωρίζω πολλοι γιατροι, ενα μηνα πριν την χορηγηση φαρμακων για διεγερση των ωοθηκων και παραγωγη περισσοτερων ωαριων, χορηγουν αντισυλληπτικα, ωστε να κατασταλλουν πληρως η υποφυση και κατεπεκταση και οι ωοθηκες. Με τον τροπο αυτο,ολος ο κυκλος ειναι τεχνιτος με την βοηθεια των ενεσιμων ορομονων και η ολη πρσοπαθεια απολυτως ελεγχομενη. Συγκεκριμενα δεν γνωριζω ομως τη διαφορα μεταξυ των αντισσυληπτικων.

Κ κάτι ακόμη:Για όσες δοκίμασαν αυτό το σχήμα, τις αλτερμόν ειδικά (επειδή είναι πανάκριβες) τις κάλυψε στο αναλογούν ποσοστό το ταμείο τους; Αν ναι, ο γιατρός τους για ποιο λόγο έγραψε ότι τις χρειάζονται;

Νομιζω οτι σε ολα τα ταμεια (αν καταλαβα εχεις Δημοσιου, ετσι?) τα φαρμακα αυτα δικαιολογουνται με ως φαρμακα για την "προκληση ωοθυλακιορρηξιας" και συμμετεχεις κατα 25%. Αλλα καλυτερα να ρωτησεις σε ενα φαρμακειο. Τα ξερουν σιγουρα αυτα τα κολπα.

Επίσης, θα ήθελα να πάρω αναρρωτική άδεια τις ημέρες που θα ξεκινήσω τις ενέσεις. Αν κάποια άλλη κοπέλα ζήτησε και πήρε άδεια, τι αιτιολογία της έγραψε ο γιατρός της; (Μιλάμε για Δημόσιο).

Βασικά, για όσες δεν γνωρίζουν, εργάζομαι σε ένα μικρό χωριό μακριά από το σπίτι μου, ο κύκλος είναι κλειστός και όπως καταλαβαίνετε δεν έχω καμία διάθεση να πω στον Δ/ντη ότι θα κάνω σπερματέγχυση!!! (αν τελικά το αποφασίσω)

Ας σου γραψει οτι εχεις μια "ωραιοτατη" μητρορραγια ή κατι τετοιο, που πρεπει να μεινεις μακρια απο τη δουλεια.

Κ κάτι ακόμη:Για το ΣΥΩ οι γιατροί συνιστούν αυγά, κρέας και γενικώς πρωτεΐνες κ λευκώματα. Θα ήθελα να ρωτήσω επί του πρακτέου, τι ακριβώς κάνουν αυτές οι τροφές κ μειώνουν τα συμπτώματα του ΣΥΩ?

Δεν γνωριζω ακριβως ποιος ειναι ο μηχανισμος που το λευκωμα απο τις τροφες αυτες περιοριζουν το ΣΥΩ. Βεβαια, εσυ θα παρεις πολυ λιγες μοναδες για μια σπερματεγχυση, σε καμια περιπτωση δεν θα κανεις τις μοναδες μιας εξωσωματικης, οπου μπορει να εμφανιστει υπερδιεγερση.
Αλλα για εισαι σιγουρη, κατα την διαρκεια της διεγερσης, απλα κοψε το αλατι μαχαιρι, οπως και τα αλμυρα τυρια (φετα), ωστε να περιοριστει η κατακρατηση υγρων.
Αλλα και παλι λεω, οτι δεν διατρεχεις τετοιο κινδυνο.
Εξαλλου, το συνδρομο εκδηλωνει τα χειροτερα συμπτωματα μετα απο την διαδικασια της ωοληψιας, στην οποια εσυ προφανως δεν θα υποβληθεις.
Αυτα τα ολιγα και καλη επιτυχια!!!
Ο χρήστης miracle δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-02-09, 18:33   #11
rita_mavro

Το avatar του χρήστη rita_mavro

Περιοχή: Αθηνα
rita_mavro ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή genofen

Eυχαριστω πολύ nikijo.
Εχω την αισθηση πως εδω μεσα θα αποκτήσω καινουργιες φιλες.
εχω και ενα ακομα θέμα,δεν εχω εμπιστοσυνη πια στο γιατρό μου,
εχει κανει καποια ''φαουλ'' και αυτο με κανει πολυ επιφυλακτική.
Ο χρήστης rita_mavro δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-02-09, 19:48   #12
nikijo

nikijo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Re: genofen

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο rita_mavro
Eυχαριστω πολύ nikijo.
Εχω την αισθηση πως εδω μεσα θα αποκτήσω καινουργιες φιλες.
εχω και ενα ακομα θέμα,δεν εχω εμπιστοσυνη πια στο γιατρό μου,
εχει κανει καποια ''φαουλ'' και αυτο με κανει πολυ επιφυλακτική.
ριτακι μου θα ελεγα να επισκεφτεις και εναν αλλο για 2η γνωμη...το εκανα και εγω αλλα και ο 2ος γιατρος τα ιδια μου ειπε (επιβεβαιωσε τα λογια του 1ου)οποτε ξαναγυρισα στον 1ο...!!!
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 06-02-09, 09:38   #13
elin

elin ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα!

Ευχαριστώ πολύ όλες τις κοπέλες που με βοήθησαν απαντώντας, αλλά οφείλω να πω το εξής:

-->miracle:RESPECT!!!
Παλιά 06-02-09, 10:01   #14
GEORGI

Το avatar του χρήστη GEORGI

GEORGI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:

Δεν γνωριζω ακριβως ποιος ειναι ο μηχανισμος που το λευκωμα απο τις τροφες αυτες περιοριζουν το ΣΥΩ. Βεβαια, εσυ θα παρεις πολυ λιγες μοναδες για μια σπερματεγχυση, σε καμια περιπτωση δεν θα κανεις τις μοναδες μιας εξωσωματικης, οπου μπορει να εμφανιστει υπερδιεγερση.
Αλλα για εισαι σιγουρη, κατα την διαρκεια της διεγερσης, απλα κοψε το αλατι μαχαιρι, οπως και τα αλμυρα τυρια (φετα), ωστε να περιοριστει η κατακρατηση υγρων.
Αλλα και παλι λεω, οτι δεν διατρεχεις τετοιο κινδυνο.
Εξαλλου, το συνδρομο εκδηλωνει τα χειροτερα συμπτωματα μετα απο την διαδικασια της ωοληψιας, στην οποια εσυ προφανως δεν θα υποβληθεις
Να ρωτήσω και εγώ που είμαι άσχετη και με βλέπω για εξωσωματική τι είναι αυτό το ΣΥΩ??????

Ο χρήστης GEORGI δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-02-09, 10:09   #15
elin

elin ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

GEORGI μου, ΣΥΩ=Σύνδρομο Υπερδιέγερσης Ωοθηκών. Δλδ οι ωοθήκες παράγουν πολλά ωάρια (ούτως ή άλλως με την φαρμακευτική αγωγή)αλλά σε ορισμένες περιπτώσεις υπάρχουν κ κάποια συμπτώματα, όπως πρήξιμο από κατακράτηση,...

Μην τρομάζεις (ποια μιλάει), εγώ έκανα την ερώτηση γιατί είχα διαβάσει ότι κάποια άλλη κοπέλα εμφάνισε τέτοια συμπτώματα στην σπερματέγχυση. Νομίζω και η magdalia και η mairi1983 το πέρασαν πολύ-πολύ ήπια.

Σε γενικές γραμμές, έχω ακούσει αυτά που έγραψε η miracle. Για να μην σου πω ότι ακόμη και στην εξωσωματική, όπου οι δόσεις είναι πολλαπλάσιες δεν είναι απαραίτητο ότι θα εμφανιστούν προβλήματα. Πιστεύω πως εκεί που θα πας θα σε κατατοπίσουν.

(Καλά τα λέω miracle MD?)
Παλιά 06-02-09, 10:22   #16
nikijo

nikijo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο elin
....

πωπω ρε συ...συμφωνω...σαν να εχουμε το γιατρο σπιτι μας!!!!
Miraclaki εισαι γιατρος ...ή απλα...παθουσα και μαθουσα...;

Οπως και να χει ...εισαι κατατοπειστικοτατη...!!!
Παλιά 06-02-09, 10:28   #17
elin

elin ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nikijo
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο elin
....

πωπω ρε συ...συμφωνω...σαν να εχουμε το γιατρο σπιτι μας!!!!

Οπως και να χει ...εισαι κατατοπειστικοτατη...!!!
Nikijo, απ'ότι έχω διαβάσει, μάλλον το δεύτερο...
Ζωντανό παράδειγμα κουράγιου, πίστης και θέλησης.
Το avatar της και υπογραφή της κ μόνο με βοηθούν πολύ-πολύ.
Παλιά 06-02-09, 10:51   #18
nikijo

nikijo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

WE ALL NEED OUR MIRACLE...!!!
Παλιά 06-02-09, 12:29   #19
miracle

Το avatar του χρήστη miracle

miracle ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο elin
GEORGI μου, ΣΥΩ=Σύνδρομο Υπερδιέγερσης Ωοθηκών. Δλδ οι ωοθήκες παράγουν πολλά ωάρια (ούτως ή άλλως με την φαρμακευτική αγωγή)αλλά σε ορισμένες περιπτώσεις υπάρχουν κ κάποια συμπτώματα, όπως πρήξιμο από κατακράτηση,...

Σε γενικές γραμμές, έχω ακούσει αυτά που έγραψε η miracle. Για να μην σου πω ότι ακόμη και στην εξωσωματική, όπου οι δόσεις είναι πολλαπλάσιες δεν είναι απαραίτητο ότι θα εμφανιστούν προβλήματα. Πιστεύω πως εκεί που θα πας θα σε κατατοπίσουν.

Πολυ καλα τα λες! Θα ελεγα οτι μαλλον μια ισχνη μειοψηφια γυναικων παθαινει ΣΥΩ, που αν προσεχαν το αλατακι και ετρωγαν λευκωμα, θα περιοριζαν πολυ τον κινδυνο.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nikijo
Δυστυχως πολυ-παθουσα και πολυ-μαθουσα.
Απο ολα εχει ο μπαχτσες! :P

Σας ειπα καλημερα? δεν σας ειπα!

Ο χρήστης miracle δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-02-09, 12:32   #20
nikijo

nikijo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Miracle σου ευχομαι μεσα απ την καρδια μου , αυτο που επιθυμεις να ερθει συντομα κοριτσακι... :P
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές