Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Ιατρικά θέματα, Διάγνωση, Θεραπεία

Notices

Ιατρικά θέματα, Διάγνωση, Θεραπεία Εδώ θα βρείτε πληροφορίες για θέματα όπως ο αυτισμός, ο παιδικός διαβήτης, εμβόλια και πολλά άλλα σημαντικά θέματα.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 10-12-10, 20:22   #281
ελινα ν

ελινα ν ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

aleca, πήρα κουράγιο για το τ3
Αν κατάλαβα ή μάλλον έτσι με συμφέρει να το καταλάβω, δεν το δίνουν μόνο στα ύποπτα αλλά γενικότερα μέχρι να βγει η βιοψία.

Από την άλλη διαβάζοντας και την eliana_1976_ το ασβέστιο δεν είναι βέβαιο ότι θα πάψει να με απάσχολεί... αν και μου είπε ο γιατρός ότι δεν αφαίρεσε κανέναν παραθυρεοειδή, αλλά ότι τους ταλαιπώρησε προσπαθώντας να καθαρίσει. Να τον πιστέψω?

Την Τετάρτη τελειώνουν οι ταμπλέτες ασβεστίου και θα σας πω τα νεότερα...Καλύτερα να πάρω και κάποιο κουτί για ώρα ανάγκης...

Έχει περάσει καμία -κανένας θυρεοειδίτιδα, όχι hassimoto, χωρίς να το ξέρει πριν τη διάγνωση?

Τι επιπτώσεις έχει?
Ο χρήστης ελινα ν δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 11-12-10, 17:17   #282
eliana_1976_

eliana_1976_ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Απλά συστήνω σε όποια κοπέλα θα παίρνει χρόνια λήψη ασβεστίου να κάνω κάθε 1-2 χρόνια υπέρηχο άνω - κάτω κοιλίας για να βλέπει τα νεφρά. Η χρόνια λήψη ασβεστίου δημιουργεί πρόβλημα στα νεφρά. Εγώ την κάνω κάθε χρόνο και κάθε 2 χρόνια μέτρηση ωστικής πυκνότητας για την οστεοπόρωση. Οταν έχει αφαιρεθεί παραθυροειδής πρέπει να γίνεται σωστά η αγωγή με το ασβέστιο γιατί είναι άτιμο πράγμα !!! Και να κάνετε πάντα μαζί με το ασβέστιο και εξέταση για την παραθορμόνη γιατί αυτή είναι όλα τα λεφτά. Αυτή δείχνει το πρόβλημα της απορρόφησης. Και η σωστή μέτρηση του ασβεστίου γίνεται δυστυχώς χωρίς λαστιχάκι στο μπράτσο και η βελόνα πονάει αρκετά.
Ο χρήστης eliana_1976_ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-12-10, 09:13   #283
aleca
Απενεργοποιημένος member request

aleca ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eliana_1976_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλά συστήνω σε όποια κοπέλα θα παίρνει χρόνια λήψη ασβεστίου να κάνω κάθε 1-2 χρόνια υπέρηχο άνω - κάτω κοιλίας για να βλέπει τα νεφρά. Η χρόνια λήψη ασβεστίου δημιουργεί πρόβλημα στα νεφρά. Εγώ την κάνω κάθε χρόνο και κάθε 2 χρόνια μέτρηση ωστικής πυκνότητας για την οστεοπόρωση. Οταν έχει αφαιρεθεί παραθυροειδής πρέπει να γίνεται σωστά η αγωγή με το ασβέστιο γιατί είναι άτιμο πράγμα !!! Και να κάνετε πάντα μαζί με το ασβέστιο και εξέταση για την παραθορμόνη γιατί αυτή είναι όλα τα λεφτά. Αυτή δείχνει το πρόβλημα της απορρόφησης. Και η σωστή μέτρηση του ασβεστίου γίνεται δυστυχώς χωρίς λαστιχάκι στο μπράτσο και η βελόνα πονάει αρκετά.
Για να επιβαρυνθουν τα νεφρα δεν θα πρεπει να γινεται υπερπροσληψη ασβεστιου? Η ετσι και αλλιως μπορει να επιβαρυνθουν?
Και αυτη η εξετασαη παραθορμονης τι ειναι?? ουφ......
Ο χρήστης aleca δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-12-10, 21:13   #284
eliana_1976_

Προεπιλογή

Παραθυρεοειδείς αδένες και παραθορμόνη (PTH)

Σε στενή ανατομική σχέση με το θυρεοειδή αδένα βρίσκονται και οι παραθυρεοειδείς αδένες. Οι παραθυρεοειδείς αδένες είναι συνήθως τέσσερεις και γειτνιάζουν συχνότερα με την οπίσθια επιφάνεια του θυρεοειδούς. Παρουσιάζονται αρκετές ανατομικές παραλλαγές, τόσο σε σχέση με τον αριθμό τους, όσο και με την εντόπισή τους. Μπορούν να διακριθούν από τη διαφορετική χροιά που έχουν σε σχέση με το γειτονικό παρέγχυμα του θυρεοειδούς. Οι παραθυρεοειδείς αδένες εκκρίνουν την παραθορμόνη (PTH), μια πεπτιδική ορμόνη, που συμμετέχει στο μεταβολισμό του ασβεστίου μαζί με την καλσιτονίνη και τη βιταμίνη D.

Κύριο ερέθισμα για την έκκριση παραθορμόνης είναι η πτώση του ασβεστίου του πλάσματος (υπασβεστιαιμία). Δευτερευόντως, και η υπομαγνησιαιμία προκαλεί την έκκριση παραθορμόνης. Αντιθέτως, η βιταμίνη D και η υπερασβεστιαιμία αναστέλλουν την έκκριση παραθορμόνης.

Με τις δράσεις της, η παραθορμόνη τείνει να αυξήσει το ασβέστιο του πλάσματος. Στους νεφρούς, διεγείρει την επαναρρόφηση του ασβεστίου, ενώ αναστέλλει την επαναρρόφηση του φωσφόρου. Στους νεφρούς, επίσης, διεγείρει τη σύνθεση της δραστικής μορφής της βιταμίνης D (1,25-διυδροξυχοληκαλσιφερόλη ή καλσιτριόλη), και με τον τρόπο αυτό αυξάνει την εντερική απορρόφηση του ασβεστίου, που εξαρτάται από τη βιταμίνη D. Σε μεγάλες συγκεντρώσεις της ορμόνης, διεγείρεται η δράση των οστεοκλαστών, δηλαδή των κυττάρων εκείνων του οστίτη ιστού, που απορροφούν τις οστικές δοκίδες, στα πλαίσια της οστικής αναδόμησης. Το αποτέλεσμα είναι η απελευθέρωση ασβεστίου στην κυκλοφορία, που προέρχεται από την αποδόμηση του οστού. Αξίζει να σημειωθεί ότι τόσο τα ερεθίσματα για την έκκριση της παραθορμόνης, όσο και η δράση της είναι ακριβώς τα αντίθετα, απ'ό,τι ισχύει για την καλσιτονίνη.

Στον πρωτοπαθή υπερπαραθυρεοειδισμό παρατηρείται ανεξέλεγκτη παραγωγή παραθορμόνης, με αποτέλεσμα την υπερασβεστιαιμία και την οστεοπενία. Σε εγχειρήσεις του θυρεοειδούς αδένα είναι δυνατόν να εξαιρεθούν μαζί και οι παραθυρεοειδείς αδένες (μετεγχειρητικός υποπαραθυρεοειδισμός). Αυτό προκαλεί την πτώση του ασβεστίου του αίματος και την κλινική εμφάνιση της τετανίας (ανεξέλεγκτες μυϊκές συσπάσεις συνοδευόμενες από παραισθησίες).

Ο γιατρός μου μου είχε πει ότι η χρόνια λήψη ασβεστίου μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα στα νεφρά. Αυτό δεν είναι απόλυτο βέβαια γιατί εγώ κάνω εξέταση πλέον κάθε 2 χρόνια και είμαι μια χαρά. Απλά όταν λαμβάνεις δόση ασβεστίου πρέπει να πίνεις αρκετό νερό μου είχε πει κατά τη διάρκεια της ημέρας για να μην γίνεται κατακράτηση στα νεφρα. Πάντα μαζί με το ασβέστιο κάνουμε και μέτρηση παραθορμόνης (αυτή έχει το καθοριστικό ρόλο στον οργανισμό μας). Εάν έχεις ασβέστιο στο 8 (οριακό φυσιολογικό) τότε εάν κάνεις παραθορμόνη θα δεις ότι τα επίπεδά της είναι πολύ χαμηλά. Αυτό σημαίνει ότι δεν εκκρίνεται από μόνο του το ασβέστιο στο οργανισμό γι αυτό λαμβάνεις δισκίο.
Εγώ μετά την επέμβαση κάνω σε μόνιμη βάση
T3, FT4, PTH, CA
Και κάποιες φορές κάνω κάτι επιπλέον για βιταμίνη d και κάτι άλλες.
Παλιά 18-12-10, 14:46   #285
georgiamami

Το avatar του χρήστη georgiamami

Περιοχή: Σε μια γωνιά της Ελλάδας...ακόμα!!!!
georgiamami χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γεια σας παλι απο μενα. Θα ηθελα τη γνωμη σας.
Οπως εχω αναφερει σε προηγουμενα ποστ μου, εχω αφαιρεσει ολοκληρο τον αδενα (4/2009) και απο τοτε διανυω εναν μαραθωνιο ρυθμισης της δοσης χαπιου.
Προσφατα, και μετα απο τις τελευταιες εξετασεις που ειχα την TSH 4.8 ne FT 0,4-5 και την FT4 16 με ΦΤ 10-25 και εφοσον δυσκολευομαι παρα πολυ να χασω τα κιλα που πηρα, ο γιατρος μου μου προτεινε το EUTHYROX αντι του Τ4 που επαιρνα ως τωρα.
Αν υπαρχει καποια απο εσας που παιρνει αυτο το χαπι, θα ηθελα να μου πει την προσωπικη της γνωμη απο την εμπειρια της.
Ευχαριστω!!

Ο χρήστης georgiamami δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-12-10, 16:22   #286
aleca

aleca ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

και εγω δυσκολευομαι πολυ.....να δοκιμασω να αλλαξω το χαπι? τι σημασια ομως θα ειχε??? φοβαμαι μην κανω ζημια αντι για καλο
Παλιά 18-12-10, 18:21   #287
georgiamami

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο aleca Εμφάνιση μηνυμάτων
και εγω δυσκολευομαι πολυ.....να δοκιμασω να αλλαξω το χαπι? τι σημασια ομως θα ειχε??? φοβαμαι μην κανω ζημια αντι για καλο
Να διευκρινισω κατι για να μην παρεννοηθω. Το χαπι δεν μου το αλλαξε ο γιατρος επειδη δυσκολευομαι να χασω κιλα. Αλλα επειδη η τιμη της TSH ειναι πολυ υψηλη (πολυ κοντα στο ανωτατο επιτρεπτο οριο) πραγμα που σημαινει οτι η δοση που επαιρνα πριν , δεν επαρκουσε. Επομενως, μου αυξησε ο γιατρος τη δοση (απο το 112 σε 125) κε με παρακολουθηση παντα αν χρειαστει θα μου την αυξησει παλι. Τωρα οσων αφορα και την αλλαγη του σκευασματος (νομιζω πως ειναι θεμα μαρκας).

Αλεκα, σε καμια περιπτωση μην αλλαξεις κατι στο χαπι ή τη δοσολογια χωρις την συμφωνη γνωμη του γιατρου σου. Εγω εκτος απο την δυσκολια στην απωλεια κιλων, εχω κι αλλα διαφορα, γιάυτο αλλωστε μου αλλαξε και το ειδος χαπιου. Δυστυχως η περιπτωση δοσολογιας θυροξινης ειναι θεμα πειραμματισμου που εξαρταται απο πολλους παραγοντες ανα οργανισμο.

Παλιά 19-12-10, 23:57   #288
emmaki

emmaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εγχειρίστηκα την Τρίτη.
Αισθάνομαι τέλεια, ούτε πόνο, ούτε τίποτα, εκτός από το κλασσικό "τράβηγμα" από τα ράμματα, που υπάρχει σε κάθε επέμβαση.
Ακόμα δεν άρχισα να παίρνω φάρμακα (θα δω το γιατρό μου τήν Πέμπτη που θα αφαιρέσω τα ράμματα).
Το μόνο που μου έχει προκληθεί, και νομίζω ότι δεν έχε σχέση με την επέμβαση αυτή καθεαυτή, αλλά με το δικό μου άγχος και την όλη αναταραχή, είναι πολύ έντονη δυσκοιλιότητα, την οποία προσπαθώ να παλαίψω με "ματζούνια"/συνταγές της γιαγιάς και ίσως προχωρήσω και σε φαρμακευτικά σκευάσματα.
Καλή ανάρρωση σε όλους και όλες τις εγχειρισμένες!
Ο χρήστης emmaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-12-10, 13:39   #289
georgiamami

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο emmaki Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγχειρίστηκα την Τρίτη.
Αισθάνομαι τέλεια, ούτε πόνο, ούτε τίποτα, εκτός από το κλασσικό "τράβηγμα" από τα ράμματα, που υπάρχει σε κάθε επέμβαση.
Ακόμα δεν άρχισα να παίρνω φάρμακα (θα δω το γιατρό μου τήν Πέμπτη που θα αφαιρέσω τα ράμματα).
Το μόνο που μου έχει προκληθεί, και νομίζω ότι δεν έχε σχέση με την επέμβαση αυτή καθεαυτή, αλλά με το δικό μου άγχος και την όλη αναταραχή, είναι πολύ έντονη δυσκοιλιότητα, την οποία προσπαθώ να παλαίψω με "ματζούνια"/συνταγές της γιαγιάς και ίσως προχωρήσω και σε φαρμακευτικά σκευάσματα.
Καλη αναρρωση emmaki.
Χωρις να θελω να σου πω κατι με σιγουρια, γιατι αφορα αποκλειστικα την δικη μου εμεπιρια, σου λεω οτι 20 μηνες μετα την επεμβαση ακομη ταλαιπωρουμαι με τη ρυθμιση της δοσης θυροξινης και κατα συνεπεια με το θεμα του εντερου. Αυτο που την προκαλει ειναι η αναστατωση των ορμονων και η μη σωστη λειτουργια του σφικτηρα. Οταν με το καλο ρυθμισεις τη δοσολογια του χαπιου, θα αποκατασταθει και η λειτουργια του εντερου σου.
Προσεξε ιδιαιτερα το θεμα κιλων.
Αν θελεις πες μας, τι ακριβως ειχες και κατεληξες χειρουργειο!!!
Επισης, σου ευχομαι καλα αποτελεσματα και απο την ιστολογικη (επισης σημαντικο κεφαλαιο).
Τα λεμε....

Παλιά 20-12-10, 17:42   #290
emmaki

emmaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Είχα χρόνια θυρεοειδιτιδα, υποθυρεοειδισμό και μονήρη όζο.
Προσπαθούσα εμ φαρμακευτική αγωγή εδώ και 3 χρόνια, έκανα 2 βιοψίες (απίστευτος πόνος) που βγήκαν αρνητικές για κακοήθεια και κάθε 4 μήνες αιματολογικές με αποτελέσματα (την τελευταία χρόνιά) φυσιολογικά.
Μέχρι τώρα ο γιατρός μου έλεγε να περιμένω να ολοκληρώσώ τις σπουδές μου (διδακτορικό, δυστυχώς δεν είμαι ακόμα "κανονική" φοιτήτρια ) και μετά να κάνω την επέμβαση.
Πριν 10 μέρες, όμως, μου είπε κατά λέξη "Γιατί δεν μπαίνεις τώρα για επέμβαση;" και μέσα σε 4 μέρες την έκανα! Γενικά είμαι των γρήγορων αποφάσεων!
Α!!! Να πω και πώς κατέληξα να ψάξω το θυρεοειδή. Κάθε φορά που έκανα γενικές αίματος, έκανα και για θυρεοειδή και ποτέ δεν έδειξαν κάτι. Σε κάποια φάση όμως είχα πολύ έντονα γυναικολογικά προβλήματα (περίοδο κάθε 16 μέρες με α΄πίστευτο πόνο, εμετούς κλπ) και έβαζα κιλά τρώγοντας (κυριολοκτικά) μόνο ντομάτες γιατι μου αρέσουν πολύ. Ο γυναικολόγος μου είπε να κάνω και μια εξέταση θυρεοειδούς μέσα σε όλα, και οι τιμές βγήκαν στα ύψη! Πάρτυ έκαναν!!!!!!!!
Παλιά 21-12-10, 13:46   #291
georgiamami

Προεπιλογή

Emmaki, επωφελουμε της ευκαιριας σου, να διευκρινισω κατι σε ολα τα μελη που διαβαζουν και ψαχνονται.

Οι αιματολογικες εξετασεις η λεγομενη δηλαδη ως γενικη αιματος, δεν δειχνει τυχον προβληματα των ορμονων του θυρεοειδη. Οσες επιθυμειτε να τσεκαρετε το θεμα, θα πρεπει να ζητησετε συγκεκριμενα εξετασεις για θυρεοειδη. Οι πρωτες και πιο απλες (αιματολογικη επισης) ειναι οι TSH, T3 & T4. Οι τιμες πρεπει να ερμηνευονται απο γιατρο και οχι να ευησυχαζει καποιος οταν δει εντος οριων τα αποτελεσματα.
Και επειδη ειναι ενας αδενας πολυ σημαντικος για τη λειτουργια πολλων ζωτικων οργανων, θα προτεινα σε ολα τα ατομα να κανουν καποια στιγμη εστω και προληπτικα την εξεταση.

Παλιά 21-12-10, 15:08   #292
emmaki

emmaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο georgiamami Εμφάνιση μηνυμάτων
Emmaki, επωφελουμε της ευκαιριας σου, να διευκρινισω κατι σε ολα τα μελη που διαβαζουν και ψαχνονται.

Οι αιματολογικες εξετασεις η λεγομενη δηλαδη ως γενικη αιματος, δεν δειχνει τυχον προβληματα των ορμονων του θυρεοειδη. Οσες επιθυμειτε να τσεκαρετε το θεμα, θα πρεπει να ζητησετε συγκεκριμενα εξετασεις για θυρεοειδη. Οι πρωτες και πιο απλες (αιματολογικη επισης) ειναι οι TSH, T3 & T4. Οι τιμες πρεπει να ερμηνευονται απο γιατρο και οχι να ευησυχαζει καποιος οταν δει εντος οριων τα αποτελεσματα.
Και επειδη ειναι ενας αδενας πολυ σημαντικος για τη λειτουργια πολλων ζωτικων οργανων, θα προτεινα σε ολα τα ατομα να κανουν καποια στιγμη εστω και προληπτικα την εξεταση.

Εννοείτα ότι πρέπει ο καθένας να ψάχνεται και να μην επαφίεται σε μια απλή γενική αίματος κάθε χρόνο....
Απλά εμένα δεν φαινόταν τίποτα ούτε στις TSH, T3, T4!!!! Τι να πω, είμαι μάλλον μεγάααααααλη περίπτωση και αποδεικνύεται ακόμα μία φορά!!!!!!! χεχεχεχεχεχε

Επίσης, να προσθέσω, ότι καλό είναι όταν κάτι φανεί να μην πηγαίνει καλά, η ερμηνεία των αποτελεσμάτων αλλά και η φαρμακευτική αγωγή να δίνεται από γιατρό εξειδικευμένο στην ενδοκρινολογία και όχι από απλό παθολόγο ή άλλης ειδικότητας (εμένα ήθελε νεμου δώσει χαπάκι ο γυναικολόγος χωρίς περαιτέρω εξετάσεις, στην κολλητή μου έδωσε παθολόγος)....
Παλιά 21-12-10, 20:42   #293
georgiamami

Προεπιλογή

Παράθεση:
Απλά εμένα δεν φαινόταν τίποτα ούτε στις TSH, T3, T4!!!! Τι να πω, είμαι μάλλον μεγάααααααλη περίπτωση και αποδεικνύεται ακόμα μία φορά!!!!!!! χεχεχεχεχεχε
Εμμακι, θελεις να πεις οτι εκανες εξετασεις για τις συγκεκριμενες ορμονες και σου εδειξε οτι εχεις φυσιολογικες τιμες?

Παλιά 21-12-10, 20:54   #294
emmaki

emmaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εμμακι, θελεις να πεις οτι εκανες εξετασεις για τις συγκεκριμενες ορμονες και σου εδειξε οτι εχεις φυσιολογικες τιμες?
Ναι. Εκτός από την τελευταία, αυτή που μου έγραψε ο γυναικολόγος και με οδήγησε στον ενδοκρινολόγο! Συμπτώμτα θυρεοειδούς (αδικαιολόγητη αύξηση βάρους, κούραση, υπνηλία, κρυάδες) είχα γύρω στο έτος ΠΡΙΝ απο τη διάγνωση. Επειδή υποψιαζόμουν για θυρεοειδή (είχε ο πατέρας μου αλλά το ξεπέρασε με φαρμακευτική αγωγή μόνο) είχα ζητήσει από το γιατρό να μου γράψει και γι' αυτόν εξετάσεις, οι οποίες βγήκαν φυσιολογικές (3 διαφορετικές φορές έγιναν).
Μέχρι την τελευταία φορά, που με έστειλε ο γυναικολόγος για εξετάσεις, όπου οι τιμές απλά έκανα πάρτυ!!!!!!!!!! Μάλιστα ο ενδοκρινολόγος όταν τις είδε ξαφνιάστηκε και με ρώτησε γιατί το καθυστέρησα!!!!
Από εκέι και πέρα, έκανα σπινθιρογράφημα αμέσως, και πυρηνικές και ξεκίνησα σε το χαπάκι. Στη διαδρομή, άλλαξα 3 χαπάκια και πολλές δόσεις (ξεκίνησα από 25(?) και κατέληξα στο 150), έκανα 2 βιοψίες (απίστευτος πόνος όπως είπα) με αποτελέσματα αρνητικά για κακοήθεια, και, επειδή δεν υπήρχε αλλάγή στο μέγεθος του όζου, τον έβγαλα (ολική αφαίρεση).
Παλιά 21-12-10, 21:31   #295
georgiamami

Προεπιλογή

ΟΚ. Ευχαριστω για την αμεση απαντηση.
Ταχεια αναρρωση καλο μου!!!

Παλιά 22-12-10, 13:47   #296
rinoula40

Περιοχή: αθηνα
rinoula40 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Γεια σας παλι απο μενα. Θα ηθελα τη γνωμη σας.
Οπως εχω αναφερει σε προηγουμενα ποστ μου, εχω αφαιρεσει ολοκληρο τον αδενα (4/2009) και απο τοτε διανυω εναν μαραθωνιο ρυθμισης της δοσης χαπιου.
Προσφατα, και μετα απο τις τελευταιες εξετασεις που ειχα την TSH 4.8 ne FT 0,4-5 και την FT4 16 με ΦΤ 10-25 και εφοσον δυσκολευομαι παρα πολυ να χασω τα κιλα που πηρα, ο γιατρος μου μου προτεινε το EUTHYROX αντι του Τ4 που επαιρνα ως τωρα.
Αν υπαρχει καποια απο εσας που παιρνει αυτο το χαπι, θα ηθελα να μου πει την προσωπικη της γνωμη απο την εμπειρια της.
Ευχαριστω!!

εγω παιρνω το euthrox 150 5 μερες την εβδομαδα και 175 τις αλλες 2. εκανα κι εγω εγχειρησητον 4 του 2009 και θεραπευτικο ιωδιο τον 7 του 2009. αμεσως μετα το ιωδιο ξεκινησα αυτα τα φαρμακα. δεν μου εχουν φερει καποιο ιδιαιτερο προβλημα . μερικες μερες εχω καποια ταραχη αλλα τα κιλα που πηρα τα εχασα αργα αργα βεβαια αλλα τα εχασα.
Ο χρήστης rinoula40 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-12-10, 14:31   #297
georgiamami

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο rinoula40 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω παιρνω το euthrox 150 5 μερες την εβδομαδα και 175 τις αλλες 2. εκανα κι εγω εγχειρησητον 4 του 2009 και θεραπευτικο ιωδιο τον 7 του 2009. αμεσως μετα το ιωδιο ξεκινησα αυτα τα φαρμακα. δεν μου εχουν φερει καποιο ιδιαιτερο προβλημα . μερικες μερες εχω καποια ταραχη αλλα τα κιλα που πηρα τα εχασα αργα αργα βεβαια αλλα τα εχασα.
Το θεμα κιλων, εμενα με ταλαιπωρει ακομη. Τι γυμναστηρια, τι στο σπιτι, τι διατροφες, τι προσοχη κι ομως μετα τα πρωτα 10 που εχασα, εχω κολλησει και μαλιστα εβαλα παλι 3 (ειχα βαλει 19 σε 9 μηνες). Θαρρεις και ο οργανισμος μου δεν καιει καθολου. Βασικα, μεχρι και πριν 10 μερες περιπου, ειμαι στα ορια της φασης πριν τον υποθυρεοειδισμο, οποτε καπως εξηγειται η δυσκολια στην απωλεια βαρους.
Ελπιζω τωρα με το νεο χαπι που παιρνω να αποκατασταθει πληρως η υγεια μου γιατι αρχιζω και κουραζομαι ψυχολογικα απο ολο αυτο.

Παλιά 22-12-10, 14:38   #298
eliana_1976_

Προεπιλογή

georgiamami συνήθως μετά από την επέμβαση παίρνεις αμεσως κιλά. Ομως με τη σωστή ποσότητα χαπιού (κάνοντας αρχικά αρκετά συχνά εξετάσεις) όλα θα ρυθμιστούν. Το Τ4 δεν είναι και τόσο καλό χάπι μου είχε ει ο δικός μου ενδοκρινολόγος που είναι ταυτόχρονα και διατροφολόγος και μου έδωσε το euthyrox αμέσως μετά την επέμβαση. Πριν 9 χρόνια φυσικά δεν γραφόταν το συγκεκριμένο φάρμακο και έπρεπε να κατεβαίνω Βασ. Σοφίας να το αγοράζω από ένα συγκεκριμένο και μόνο φαρμακείο. Είναι από τα καλύτερα σκευάσματα.
Οσο για το ασβέστιο έχω δοκιμάσει calcioral, ideos, mega calcium και επειδή είχα κουραστεί να μασάω συνέχεια κάτι στο στόμα μου ή να βάζω αναβράζοντα στο ποτήρι ρώτησα τον γιατρό μου εάν υπάρχει κάτι σε χάπι. Τελικά μου έδωσε το caltrade 600+ vit d και σώθηκα. Αλλαξε και η ψυχολογία μου. Ηταν το μοναδικό χάπι που με κάλυπτε απόλυτα, αλλά τα 60 δισκία κόστιζαν περίπου 10,00 και δεν γράφονταν σε κανένα βιβλιάριο. Δε με πείραζε γιατί είχα βρει τη σωτηρία μου. Μέχρι που από το καλοκαίρι λόγω μιας λάθος ετικεττοποιησης στο κουτί έχουν αποσύρει όλες τις παρτίδες από τα ράφια των φαρμακείων και δεν υπάρχει πουθενά μέχρι νεοτέρας. Γύρισα στα mega calcium των 1000mg που σιχαίνομαι και περιμένω πως και πως πότε θα ξανακυκλοφορήσει το caltrade
Παλιά 25-12-10, 23:23   #299
emmaki

emmaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εγχειρίστηκα την Τρίτη.
Και επανέρχομαι!
προχθές έβγαλα τα ράματα μου ή μάλλον τις γαζες. Η τομή είναι γύρω στα 4 εκατοστά και σχεδόν ήδη δεν φαίνεται!!!! Πολύ με χαροποιεί αυτό!
Η παθολογοανατομική δεν έδειξε κάτι κακό!!!!!!
Ο γιατρός μου, μου ξεκίνησε χαπάκι, ή μάλλον μου συνέχισε το χαπάκι που έπαιρνα και πριν (medithyrox 150). Σε ένα μήνα θα κάνω την πρώτη αίματος να δω τις τιμές μου.
Το μόνο κακό της υπόθεσης είναι ότι μου κόψανε τον καφέ!!!! Με πολλά παζάρια μου επέτρεψε ο ενδοκρινολόγος να πίνω ένα πολύ ελαφρύ καφέ τη μέρα (νερομπλούμι που έλεγε και η γιαγιά μου!) και αυτό γιατί λόγω εξάρτησης από τηα καφεΐνη, αν δεν πιω καφε με πιάνει τρελός πονοκέφαλος! Τι να κάνω; Θα το υποστώ!

Καλή ανάρρωση σε όλους!!!!!!
Χρόνια πολλά και χρόνια καλά!
Παλιά 26-12-10, 02:42   #300
georgiamami

Προεπιλογή

Παράθεση:
Το μόνο κακό της υπόθεσης είναι ότι μου κόψανε τον καφέ!!!! Με πολλά παζάρια μου επέτρεψε ο ενδοκρινολόγος να πίνω ένα πολύ ελαφρύ καφέ τη μέρα (νερομπλούμι που έλεγε και η γιαγιά μου!) και αυτό γιατί λόγω εξάρτησης από τηα καφεΐνη, αν δεν πιω καφε με πιάνει τρελός πονοκέφαλος! Τι να κάνω; Θα το υποστώ!

Καλή ανάρρωση σε όλους!!!!!!
Χρόνια πολλά και χρόνια καλά!
Τι συμβαινει με τον καφε?? Για εξηγησε το μας σε παρακαλω!!!!
Εγω δεν εχω καλη σχεση με τον καφε αλλα για να μαθαινουμε απο τις εμπειριες των αλλων!!!!

Και για την ιστορια...... το δικο μου ΚΑΛΟ της υποθεσης ειναι οτι εκοψα -μαχαιρι- το τσιγαρο.

Παλιά 26-12-10, 10:24   #301
emmaki

emmaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Τι συμβαινει με τον καφε?? Για εξηγησε το μας σε παρακαλω!!!!
Εγω δεν εχω καλη σχεση με τον καφε αλλα για να μαθαινουμε απο τις εμπειριες των αλλων!!!!

Και για την ιστορια...... το δικο μου ΚΑΛΟ της υποθεσης ειναι οτι εκοψα -μαχαιρι- το τσιγαρο.
Να σου πω δεν ξέρω ακριβώς. Απλά μου είπε ο γιατρός ότι καθώς το χάπι μου είναι πολύ δυνατό, πρέπει να περιοριστεί (καλά είπε να κοπέι, αλλά το προσπερνώ) η καφεΐνη.
Είχε αρχίσει να μου το ψιλο-λέει και πριν την εγχείρηση, αλλά δεν επέμενε και πολύ. Τώρα ήταν κάθετος.....
Ίσως κάποιος άλλος γνωρίζει περισσότερα............
Παλιά 29-12-10, 11:11   #302
anna67

anna67 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Το θεμα κιλων, εμενα με ταλαιπωρει ακομη. Τι γυμναστηρια, τι στο σπιτι, τι διατροφες, τι προσοχη κι ομως μετα τα πρωτα 10 που εχασα, εχω κολλησει και μαλιστα εβαλα παλι 3 (ειχα βαλει 19 σε 9 μηνες). Θαρρεις και ο οργανισμος μου δεν καιει καθολου. Βασικα, μεχρι και πριν 10 μερες περιπου, ειμαι στα ορια της φασης πριν τον υποθυρεοειδισμο, οποτε καπως εξηγειται η δυσκολια στην απωλεια βαρους.
Ελπιζω τωρα με το νεο χαπι που παιρνω να αποκατασταθει πληρως η υγεια μου γιατι αρχιζω και κουραζομαι ψυχολογικα απο ολο αυτο.

καλημέρα και χρόνια πολλά. Έχω καταθέσει κι εγώ την εμπειρία μου παλαιότερα. Έκανα την αφαίρεση τον Μάιο του 2009.Παίρνω το Τ4των 137mg.Δεν μπορώ να πω ότι είμαι μια χαρά...Προβλήματα λίγο πριν από την περίοδο και κατά την διάρκεια TSH sto 3 γιατί έβαλα απότομα κιλά
Τώρα αυτό που θέλω να ρωτήσω μετά από αυτά που διάβασα εδώ...
Πήρα ασβέστιο και μαγνήσιο τους 2 πρώτους μήνες μετά την επέμβαση. Δεν θυμάμαι να έκανα ξανά εξέταση από τότε. Κάνω θεραπεία με ενέσεις Β12 γιατί έπεσε ο αιματοκρίτης μου και ο αιματολόγος μου είπε ότι όσοι κάναμε αφαίρεση θυρεοειδούς μπορεί να έχουμε έλλειψη Β12.
Σαν σήμερα πέρυσι έκοψα μαχαίρι το τσιγάρο[ήμουν επί 25 χρόνια φουγάρο]
Συνολικά έχω πάρει 14 κιλά...και ακόμη παίρνω. Γυμναστική δεν μπορώ να κάνω λόγω ωραρίου δουλειάς, παλεύω με κάτι cd γυμναστικής στο σπίτι αλλά σπάνια.
Εσείς παίρνετε ακόμη βιταμίνες? Και μήπως να αλλάξω το Τ4 που ούτως ή άλλως μου λένε ότι επηρεάζει την οστεοπόρωση?
Πόσα κιλά μπορεί να πάρω ακόμη? Και φυσικά δεν λέω ότι τα κιλά οφείλονται εκεί αλλά είμαι απελπισμένη κυριολεκτικά.
Ούτε οι κρίσεις πανικού ξεπεράστηκαν

Καλή χρονιά και ευχαριστώ για την υπομονή σας στην γκρίνια μου
Ο χρήστης anna67 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-12-10, 11:26   #303
aleca

aleca ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

anna για πιο λογο εκανες αφαιρεση???
Οταν το tsh πηγε 3, αλλαξατε δοσοσλογια?
Παλιά 29-12-10, 14:21   #304
georgiamami

Προεπιλογή

Γεια σου Αννα.
Κοντα χειρουργηθηκαμε. (Εγω Απριλιο του 2009).
Θα σου πω μερικα πραγματα, που μου ειπε κι εμενα ο γιατρος.
Τα κιλα μπαινουν εξαιτιας της ορεξης που ανοιγει λογω υποθυρεοειδισμου. Δηλαδη, μετα την αφαιρεση, καναμε υπο.... και οταν συμβαινει αυτο ο οργανισμος χρειαζεται περισσοτερη ορμονη και δεν την εχει επειδη ο αδενας δεν υπαρχει πλεον και η δοση που εμεις του δινουμε δεν επαρκει..Συνεπως, μπλοκαρει το συστημα ωστε να μην δαπανησει ασκοπη ενεργεια αλλου για να κρατησει αποθηκη για επιβιωση. Κατα συνεπεια ανοιγει η ορεξη για φαγητο γιατι ο οργανισμος αποζητα εντονα περισσοτερη ενεργεια εφοσον η υπαρχουσα δεν επαρκει. Και φυσικα τρωμε βλακειουλες για να ξεγελασουμε την "πεινα" μας που μονο πεινα δεν ειναι.
Θεωρω οτι το θεμα αυτο λυνεται αν βρεθει η σωστη δοσολογια στο χαπι.

Εγω δεν πηρα ουτε ασβεστιο ουτε μαγνησιο (δεν χρειαστηκε μου ειπαν) και δεν εχω ιδεα για την Β12.
Επαιρνα το μεχρι προσφατα αλλα αφου απηυδησα απο τον γιατρο που ειχα μετα απο 20 μηνες, αλλαξα γιατρο και μου αλλαξε χαπι και δοσολογια. Ειμαι σε φαση τεστ!!!

Δεν ειναι απαραιτητο να κανεις γυμναστικη σε γυμναστηρια και ετσι. Βαλε στην καθημερινοτητα σου μιση-μια ωρα γρηγορο περπατημα ..... και θα με θυμηθεις. Φυσικα και να προσεξεις περισσοτερο τη διατροφη σου.
Κρισεις πανικου???? Κανετο αυτο λιανο σε παρακαλω γιατι δεν το καταλαβαινω!!!
Αν δε θελεις να απαντησεις δημοσια, στειλε ΠΜ. Επισης για οτι αλλο θελεις να με ρωτησεις, θα .... ειμαι εδω!!!!

Περαστικα μας και καλη χρονια σε ολο το κοσμο.

Παλιά 01-01-11, 01:41   #305
georgiamami

Προεπιλογή

Καλη χρονια σε ολους και ολες. Περαστικα και ταχεια αναρρωση!!! Να εχουμε την υγεια μας και ολα τα υπολοιπα .... γινονται!!!!

Παλιά 07-01-11, 11:44   #306
kate76

kate76 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλημερα-καλη χρονια!την αλλη εβδομαδα θα κανω την θεραπεια με το ιωδιο-εχω κοψει τις ορμονες και ακολουθω τη διαιτα που μου εδωσαν-εχω αγχωθει αρκετα για το αποτελεσμα!νιωθω εντονη εξαντληση (φανταζομαι απο τον υποθυρεοειδισμο)-αυτο που με ανησυχει ιδιαιτερα ειναι οτι βλεπω εφιαλτες οτι πασχω και απο αλλες ανιατες ασθενειες ειτε εγω ειτε η οικογενεια μου-επιδρα τοσο στον ψυχισμο μας ο υποθυρεοειδισμος?
Ο χρήστης kate76 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-01-11, 14:29   #307
georgiamami

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kate76 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα-καλη χρονια!την αλλη εβδομαδα θα κανω την θεραπεια με το ιωδιο-εχω κοψει τις ορμονες και ακολουθω τη διαιτα που μου εδωσαν-εχω αγχωθει αρκετα για το αποτελεσμα!νιωθω εντονη εξαντληση (φανταζομαι απο τον υποθυρεοειδισμο)-αυτο που με ανησυχει ιδιαιτερα ειναι οτι βλεπω εφιαλτες οτι πασχω και απο αλλες ανιατες ασθενειες ειτε εγω ειτε η οικογενεια μου-επιδρα τοσο στον ψυχισμο μας ο υποθυρεοειδισμος?
Καλημερα, και καλη χρονια και σε σενα Kate. Καλη επιτυχια στην θεραπεια σου.

Δε νομιζω να επηρεαζει τοσο τον ψυχισμο. Θεωρω οτι εσυ αγχωθηκες καπως παραπανω και αυτο "βγαινει" ακομη και στον υπνο σου.

Η εξαντληση, πιστευω οτι ειναι αποτελεσμα του υπο-θ.

Ολα θα περασουν και θα τα θυμασαι σαν ενα μακρυνο ασχημο ονειρο.
Να σκεφτεσαι θετικα και με υπομονη.
Εισαι σε ενα βουνο που ΠΡΕΠΕΙ να το ανεβεις. Οταν φτασεις στην κορυφη θα εισαι πιο δυνατη!!!!

Παλιά 07-01-11, 14:57   #308
aleca

aleca ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλη επιτυχια Κατε 76!!!!!!!!
Ηρεμησε και ολα θα πανε καλα!
Λογικο ειναι να εχεις αγχωθει αλλα προσπαθησε να ηρεμησεις λιγο....Σιδερενια!
Παλιά 08-01-11, 20:30   #309
kate76

kate76 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ!παιρνω πολυ κουραγιο-φιλια και υγεια σε ολους μας!
Παλιά 09-01-11, 13:02   #311
sonia64

sonia64 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σας και Χρονια Πολλα σε ολους!Πρωτη φορα συμμετεχω σ`ενα φορουμ,επειδη ειδα οτι εχουμε περιπου ταιδια προβληματα υγειας.Με λιγα λογια,χειρουργηθηκα Οκτωβριο του 2009,λογω πολυοζωδους βρογχοκηλης και Χασιμοτο.Η βιοψια εδειξε θηλωδη πολυεστιακο Ca και φυσικα απο τοτε αρχισε ενας γολγοθας και για μενα.Τον Μαρτιο του 2010 νοσηλευτηκα στο Θεαγενειο μετα απο ληψη δυνατης δοσης Ραδιενεργου Ιωδιου.Για μενα ηταν πολυ ζορικα.Βαρυς υποθυρεοειδισμος για δευτερη φορα(η πρωτη ηταν για το μετεγχειρητικο σπινθηρ.),αδυναμια,κοπωση,ψυχολ.προβληματα,κιλα,απομονωση για 1 μηνα κ.τ.λ.Τωρα ξεκινησα απο 7-1-11,διακοπηΤ4 και εναρξη Τ3,αλλαγη διαιτολογιου(αποφυγη αλατιου,γαλακτοκομικων),διοτι 14-2 θα κανω ολοσωμο σπινθηρογραφημα για τυχον υπολειμμα η υποτροπη.Φυσικα εκτος απ`ολα αυτα θα ξαναβρεθω στην ασχημη κατασταση του υποθυρεοειδισμου.Υπαρχει κανεις που να περασε τα ιδια?
Ο χρήστης sonia64 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-01-11, 15:12   #312
georgiamami

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sonia64 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας και Χρονια Πολλα σε ολους!Πρωτη φορα συμμετεχω σ`ενα φορουμ,επειδη ειδα οτι εχουμε περιπου τα ιδια προβληματα υγειας.Με λιγα λογια,χειρουργηθηκα Οκτωβριο του 2009,λογω πολυοζωδους βρογχοκηλης και Χασιμοτο.Η βιοψια εδειξε θηλωδη πολυεστιακο Ca και φυσικα απο τοτε αρχισε ενας γολγοθας και για μενα.Τον Μαρτιο του 2010 νοσηλευτηκα στο Θεαγενειο μετα απο ληψη δυνατης δοσης Ραδιενεργου Ιωδιου.Για μενα ηταν πολυ ζορικα.Βαρυς υποθυρεοειδισμος για δευτερη φορα(η πρωτη ηταν για το μετεγχειρητικο σπινθηρ.),αδυναμια,κοπωση,ψυχολ.προβληματα,κιλα,απομονωση για 1 μηνα κ.τ.λ.Τωρα ξεκινησα απο 7-1-11,διακοπηΤ4 και εναρξη Τ3,αλλαγη διαιτολογιου(αποφυγη αλατιου,γαλακτοκομικων),διοτι 14-2 θα κανω ολοσωμο σπινθηρογραφημα για τυχον υπολειμμα η υποτροπη.Φυσικα εκτος απ`ολα αυτα θα ξαναβρεθω στην ασχημη κατασταση του υποθυρεοειδισμου.Υπαρχει κανεις που να περασε τα ιδια?

Γεια σου Sonia.

α)Γεια ολα τα θεματα στη ζωη υπαρχει .... η πρωτη φορα.
β)Οπως υποθετω θα εχεις διαβασει παραπανω, εγω χειρουργηθηκα Απριλιο 2009 απο πολυοζωδη τοξικη βρογχοκήλη. Και το θεμα νοσοκομειου σταματησε εκει για μενα εφοσον δεν χριεαστηκα κατι παραπανω. Φυσικα ταλαιπωρουμαι με το θεμα υποθυρεοειδισμου και των σχετικων συμπτωματων αλλα ως εκει!!!
Επομενως δεν εχω προσωπικη εμπειρια για τα περαιτερω αλλα σιγουρα εχω να σου πω πως δεν εισαι μονη και επισης πως εκανες πολυ καλα που μοιραζεσαι το προβλημα σου.
Στο συγκεκριμενο φορουμ, θα βρεις συνοδοιπορους με κατανοηση και αλληλοβοηθεια.

Μακαρι να σου φανω εκτος απο "παρεα" και χρησιμη.

Περαστικα!!!

Παλιά 09-01-11, 15:33   #313
sonia64

sonia64 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σου Georgiamami.Σ`ευχαριστω πολυ για την συμπαρασταση σου.Ειδικα μαλιστα που αυτο το διαστημα ξαναζω παλι το φοβο του καρκινου και τις ασχημες περσινες αναμνησεις.Οσο για τον βαρυ υποθυρεοειδισμο που πρεπει να υποστουμε ανα τακτα χρονικα διαστηματα οσοι εχουμε Ca θυρεοειδους,ειναι ενα αλλο μεγαλο κεφαλαιο με πολυ αρνητικες επιπτωσεις για την υγεια.
Παλιά 09-01-11, 15:48   #314
georgiamami

Προεπιλογή

Παράθεση:
Γεια σου Georgiamami.Σ`ευχαριστω πολυ για την συμπαρασταση σου.Ειδικα μαλιστα που αυτο το διαστημα ξαναζω παλι το φοβο του καρκινου και τις ασχημες περσινες αναμνησεις.Οσο για τον βαρυ υποθυρεοειδισμο που πρεπει να υποστουμε ανα τακτα χρονικα διαστηματα οσοι εχουμε Ca θυρεοειδους,ειναι ενα αλλο μεγαλο κεφαλαιο με πολυ αρνητικες επιπτωσεις για την υγεια.
Θα ειμαστε .... εδω!!!!! Και ολα θα πανε καλα. Εχε πιστη και υπομονη!!!!

Παλιά 09-01-11, 16:14   #315
sonia64

sonia64 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω πολυ!Χαρηκα που μπηκα στη παρεα σας και μπορουμε να δοσουμε κουραγιο η μια στην αλλη και να μοιραστουμε τις προσωπικες μας εμπειριες.
Παλιά 10-01-11, 00:31   #316
kate76

kate76 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ξερω οτι θα γινω κουραστικη αλλα ειναι η πρωτη φορα που περναω τη φαση του υποθυρεοειδισμου/ιωδιου-νοιωθω συνεχεια τα ποδια μου παγωμενα και μουδιασμενα-ειναι συνηθες απο τον υποθ. η πρεπει να ψαχνω και για αλλα?η ενδοκρινολογος μου λεει να κανω υπομονη και ολα θα φτιαξουν αλλα παντα περναει κατι κακο απο το μυαλο μου!
Υ/Γ πριν την περιπετεια μου με τον θυρεοειδη μου ημουν παντα αισιοδοξη και ψυχραιμη, τωρα...
Παλιά 10-01-11, 09:16   #317
sonia64

sonia64 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Kate 76 γεια σου.Δεν γινεσαι καθολου κουραστικη.Ειναι μια φαση πολυ δυσκολη και να ξερεις μονο οποιος την εχει περασει σε καταλαβαινει απολυτα.Αν διαβασες το ιστορικο μου λιγο πιο πανω,την περασα αυτη τη κατασταση δυο φορες.Μια με το μετεγχειριτικο σπινθηρογραφημα που εδειξε καθηλωση Ι 131,οποτε και επρεπε να κανω και θεραπεια οπως εσυ τωρα.Ετσι τον περασμενο Μαρτιο μπηκα στο Θεαγενειο για 5 μερες και απομονωθηκα για 1 μηνα στο σπιτι(αλλη δυσκολη φαση κι αυτη).Τωρα με βαλανε παλι στη διαδικασια 3 εβδομαδες Τ3 και 3 εβδομαδες τιποτα για τον θυρεοειδη για να κανω 14-2 ολοσωμο σπινθηρογραφημα.Αν δεν βγει καθαρο θα ξανακανω Ι 131.Πως τα πας με την διατροφη που μας δωσανε?Τι τρως γενικα και τι αλατι χρησιμοποιεις?Με τα γαλακτοκομικα τι κανεις?Σε ποιο νοσοκομειο θα εισαχθεις?Για την κατασταση σου μην στεναχωριεσαι ολα θα τακτοποιηθουν οταν αρχισεις Τ4.Να ξερεις ο βαρυς υποθυρεοειδισμος δημιουργει εκτος απο σωματικα-ορμονολογικα και ψυχολογικα προβληματα(παροδικα)γιατι οπως μου ειπε και η γιατρος μου ειναι ενα μαστιγωμα του νευρικου συστηματος.Να εχεις κουραγιο και υπομονη και αν εχεις παιδια να αντλεις δυναμη απο εκεινα,οπως εκανα και εγω.Περαστικα σου!
Παλιά 10-01-11, 10:02   #318
kate76

kate76 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Kate 76 γεια σου.Δεν γινεσαι καθολου κουραστικη.Ειναι μια φαση πολυ δυσκολη και να ξερεις μονο οποιος την εχει περασει σε καταλαβαινει απολυτα.Αν διαβασες το ιστορικο μου λιγο πιο πανω,την περασα αυτη τη κατασταση δυο φορες.Μια με το μετεγχειριτικο σπινθηρογραφημα που εδειξε καθηλωση Ι 131,οποτε και επρεπε να κανω και θεραπεια οπως εσυ τωρα.Ετσι τον περασμενο Μαρτιο μπηκα στο Θεαγενειο για 5 μερες και απομονωθηκα για 1 μηνα στο σπιτι(αλλη δυσκολη φαση κι αυτη).Τωρα με βαλανε παλι στη διαδικασια 3 εβδομαδες Τ3 και 3 εβδομαδες τιποτα για τον θυρεοειδη για να κανω 14-2 ολοσωμο σπινθηρογραφημα.Αν δεν βγει καθαρο θα ξανακανω Ι 131.Πως τα πας με την διατροφη που μας δωσανε?Τι τρως γενικα και τι αλατι χρησιμοποιεις?Με τα γαλακτοκομικα τι κανεις?Σε ποιο νοσοκομειο θα εισαχθεις?Για την κατασταση σου μην στεναχωριεσαι ολα θα τακτοποιηθουν οταν αρχισεις Τ4.Να ξερεις ο βαρυς υποθυρεοειδισμος δημιουργει εκτος απο σωματικα-ορμονολογικα και ψυχολογικα προβληματα(παροδικα)γιατι οπως μου ειπε και η γιατρος μου ειναι ενα μαστιγωμα του νευρικου συστηματος.Να εχεις κουραγιο και υπομονη και αν εχεις παιδια να αντλεις δυναμη απο εκεινα,οπως εκανα και εγω.Περαστικα σου!
Ευχαριστω για το κουραγιο που μου δινεις-το μυαλο μου παει συνεχεια στα χειροτερα.
Δεν χρησιμοποιω καθολου αλατι,ουτε γαλακτοκομικα.Μου εκοψαν επισης κοτοπουλο,κροκο αυγου, καθε επεξεργασμενη τροφη και εννοειται ψαρι, θαλασσινα.
Μετα το χειρουργειο επαιρνα Τ3 των 25,μεχρι που βγηκε η βιοψια(θηλωδες επισης)οποτε και το εκοψα για το ιωδιο.
Το ιωδιο θα το κανω σε ιδιωτικη κλινικη των αθηνων-οι ανομονες σε δημοσιο ηταν μεγαλες και εγω πολυ αγχωμενη.
Λιγο με την διαδικασια μπλεχτηκα.Εγω την Πεμπτη θα παω για εξετασεις(TSH κτλ.)Παρασκευη σπινθηρογραφημα,απο δευτερα θεραπεια με ιωδιο και μια εβδομαδα μετα το ολοσωμο.Εσυ τι διαδικασια ακολουθησες?
Παλιά 10-01-11, 11:22   #319
sonia64

sonia64 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμενα δε μου ειπανε τιποτα για κροκο και κοτοπουλο,ολα τα αλλα ναι.Οσο για την διαδικασια?Ειμαι τυχερη που ζω σημερα.ΟΙ γιατροι ειπαν οτι επεσα απο τον ουρανοξυστη και επεζησα.Ηταν 5 χρονια πολυ ησυχοι κατα την παρακολουθηση των οζων(απο 0,7-1cm).Στις 1-9-09 μου ειπαν για παρακεντηση στη δεξια πλευρα του θυρεοειδη σε εναν υποπτο οζο,αλλα μπορουσαν να μου την κανουν μετα απο 4 μηνες!!Για καλη μου τυχη ενας φιλος μου γναθοχειρουργος με συμβουλεψε να κανω θυρεδεκτομη για να ησυχασω απο τις παρακεντησεις.Ετσι τον Οκτωβρη και εγινε.Μονο που η βιοψια εδειξε οτι ο υποπτος οζος ηταν τελικα καλοηθης και στην αριστερη πλευρα ημουν γεματη με εστιες καρκινου.Καταλαβες τι σοκ επαθα!Στις 2-12-09 εκανα το μετεγχειρητικο σπινθηρογραφημα μετα απο την διαδικασια των 6 εβδομαδων να ειμαι σε βαρυ υπο-θ,στις 4-3-10 θεραπεια με Ι131(100mci) και 6 μερες μετα ολοσωμο σπινθ.οπου φανηκε καθηλωση ραδιοφαρμακου και την αλλη μερα εναρξη Τ4.Τωρα 1 χρονο μετα παλι τα ιδια.Αν θελεις θα σου πω καποιες λεπτομερειες για την θεραπεια.Ξεχασα να σου πω οτι 3-3-10,μια μερα πριν τη θεραπεια μου πηραν αιμα.Ποσο θα στοιχησει στο ιδιωτικο νοσοκομειο?
Παλιά 10-01-11, 12:46   #320
kate76

kate76 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εμενα δε μου ειπανε τιποτα για κροκο και κοτοπουλο,ολα τα αλλα ναι.Οσο για την διαδικασια?Ειμαι τυχερη που ζω σημερα.ΟΙ γιατροι ειπαν οτι επεσα απο τον ουρανοξυστη και επεζησα.Ηταν 5 χρονια πολυ ησυχοι κατα την παρακολουθηση των οζων(απο 0,7-1cm).Στις 1-9-09 μου ειπαν για παρακεντηση στη δεξια πλευρα του θυρεοειδη σε εναν υποπτο οζο,αλλα μπορουσαν να μου την κανουν μετα απο 4 μηνες!!Για καλη μου τυχη ενας φιλος μου γναθοχειρουργος με συμβουλεψε να κανω θυρεδεκτομη για να ησυχασω απο τις παρακεντησεις.Ετσι τον Οκτωβρη και εγινε.Μονο που η βιοψια εδειξε οτι ο υποπτος οζος ηταν τελικα καλοηθης και στην αριστερη πλευρα ημουν γεματη με εστιες καρκινου.Καταλαβες τι σοκ επαθα!Στις 2-12-09 εκανα το μετεγχειρητικο σπινθηρογραφημα μετα απο την διαδικασια των 6 εβδομαδων να ειμαι σε βαρυ υπο-θ,στις 4-3-10 θεραπεια με Ι131(100mci) και 6 μερες μετα ολοσωμο σπινθ.οπου φανηκε καθηλωση ραδιοφαρμακου και την αλλη μερα εναρξη Τ4.Τωρα 1 χρονο μετα παλι τα ιδια.Αν θελεις θα σου πω καποιες λεπτομερειες για την θεραπεια.Ξεχασα να σου πω οτι 3-3-10,μια μερα πριν τη θεραπεια μου πηραν αιμα.Ποσο θα στοιχησει στο ιδιωτικο νοσοκομειο?
Γυρω στα 1800ευρω(μετα την διαδικασια θα σας γκρινιαξω και για τα λεφτα).Ο πυρηνικος ιατρος ειναι αρκετα ευγενικος αλλα δεν ειναι αρκετο για να ηρεμησω.
Εγω δεν ειχα κανει ποτε ελεγχο θυρεοειδους-με τον πρωτο ελεγχο φανηκαν οι οζοι-μετα παρακεντηση και αμεσως η επεμβαση ,τωρα το ιωδιο(μεσα σε 3 μηνες ολα)μου επεσαν λιγο μαζεμενα(ορμονες φυσιολογικες).Εκτος αυτου τωρα ηρθε και αλλαγη στην δουλεια μου(αλλαξα υπηρεσια) και με αγχωσε και η διαδικασια με την αναρρωτικη.
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές