Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 04-02-09, 11:20   #1
Λιζα Ν.
Απενεργοποιημένος member request

Λιζα Ν. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΜΥΚΗΤΕΣ Α ΤΡΙΜΗΝΟ: ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ?

Με την καλλιέργεια που έκανα πρόσφατα στο πλαίσιο του προγεννητικού, βρέθηκαν μύκητες. Ο γιατρός μου ειπε να μην κάνω θεραπεία παρά μόνο αν συμπληρωθεί το α' τρίμηνο.
Ομως τώρα διαβάζω ότι δεν είναι και τόσο αθώοι στη διάρκεια της εγκυμοσύνης, και μια συνάδελφός μου που είναι κι αυτή στο δεύτερο μήνα και είχε κι αυτή ο δικός της ο γιατρός της έδωσε θεραπεία και της είπε οτι ειναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ απαραίτητο να την ακολουθήσει... Εχει καμμια σας κανει θεραπεία στο α' τριμηνο? Εσας σας είπαν οτι είναι επικίνδυνη ή όχι?
Ο χρήστης Λιζα Ν. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 04-02-09, 14:59   #2
nat-left

Το avatar του χρήστη nat-left

nat-left ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ είχα κάνει θεραπεία στην 6η εβδομάδα αν θυμάμαι σωστά για μύκητες. Είχα πάρει κατά την ωορρηξία aucmentin αντιβίωση για τα δόντια του ενός γραμμαρίου και αμέσως μετά ξεκίνησαν... μέχρι που δεν άντεχα άλλο και μου είχε δώσει ο γιατρός υπόθετα pevaryl (2 κουτιά, ενδοκολπικά). Αλλά αφού ο γιατρός σου δεν σου δίνει θεραπεία γιατί δεν του το ξανασυζητάς για τους φόβους σου; μήπως υπάρχει κάποιος άλλος λόγος που θέλει να αποφύγει τη θεραπεία;
Παλιά 04-02-09, 15:09   #3
Λιζα Ν.

Λιζα Ν. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μου ειχε πει οτι ποτε δεν κανουμε θεραπεια κατά το α' τρίμηνο, πρέπει να περιμενουμε να μπουμε στο β. Τωρα η συναδελφος μου, μου λεει οτι οι μηκυτες ευθυνονται μεχρι και για αποβολή και οτι ο δικος της, της ειπε να ξεκινησει θεραπεια και μαλιστα ισχυρη για τρεις μερες και μετα ηπια για 6 εβδομαδες! Τι να πω... Εχω τη Δευτερα ραντεβου παλι, θα τον ξαναρωτησω, αλλα ισως τσαντιστει αν του το ξαναπω...
Παλιά 04-02-09, 16:02   #4
Pipi

Το avatar του χρήστη Pipi

Περιοχή: Περιστέρι
Pipi ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Pipi
Προεπιλογή

Πάσης φύσεως μικρόβια, μύκητες κλπ θα πρέπει να αντιμετωπίζονται στο α τρίμηνο της εγκυμοσύνης γιατί εκεί κάνουν τη μεγαλύτερη ζημιά. Μόλις μπεις στο 2ο τρίμηνο δεν πειράζουν πια τόσο γιατί υπάρχει ο πλακούντας. Η κολλητή μου που ήμασταν μαζί έγκυος, έχασε το μωρό στη 9η εβδομάδα κι η βιοψία (έτσι δεν τη λένε?) έδειξε εκφυλισμό χοριακών λαχνών εξαιτίας μικροβίου. Δεν θέλω να σε τρομάξω αλλά καλύτερα να πας και σε άλλο γιατρό για 2η γνώμη. Μην το αφήνεις έτσι. Καλή συνέχεια και με το καλό το μωράκι σου.
Παλιά 04-02-09, 16:02   #5
ravT

ravT ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αν τσαντιστεί να του προτείνεις λευκό ξίδι. Στις πρώτες εξετάσεις της εγκυμοσύνης βρέθηκε μυκόπλασμα και ο γιατρός μου έδωσε αγωγή με χάπια και κολπική κρέμα για 15 μέρες. Όταν του είπα "μήπως κάνουμε κακό στο μωρό με τα φάρμακα;" , μου είπε οτι κακό θα του κάνουμε αν δεν τα πάρω γιατί αυτά πρέπει να αντιμετωπίζονται και υπό τον φόβο αποβολής. Και φυσικά τα πήρα και στην επόμενη εξέταση που είδε οτι το πρόβλημα υποχώρησε με ενημέρωσε.
Παλιά 04-02-09, 16:08   #6
ΠΕΖΗ

Το avatar του χρήστη ΠΕΖΗ

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
ΠΕΖΗ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ. ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΜΥΚΗΤΕΣ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΑΓΩΓΗ ΧΩΡΙΣ ΕΝΔΟΙΑΣΜΟ. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ. ΞΑΝΑΣΥΖΗΤΗΣΕ ΤΟ ΜΑΖΙ ΤΟΥ..

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Ο χρήστης ΠΕΖΗ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-02-09, 18:57   #7
ΑΜΑΛΙΑ

ΑΜΑΛΙΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εγώ ειχα μυκητες στον πρωτο μου γιο και κανεις απο τους 2 γιατρους που πηγα δε μου εδωσε αγωγη στο 1ο τριμηνο. Αλλο το να εχεις μικροβιο αλλο οι μυκητες. Αν δεν εχεις εντονες ενοχλησεις καλυτερα αφησε τη θεραπεια για αργοτερα. Επισης καπου διαβασα για ομοιοπαθητικη αγωγη που μπορεις να παρεις στην εγκυμοσυνη. Αν το βρω θα επανελθω. Περαστικα και μην αγχωνεσαι. Κατι ξερει ο γιατρος σου.
Παλιά 04-02-09, 19:29   #8
fragola

fragola ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Είχα κι εγώ μύκητες και δε μου έδωσε θεραπεία το α' τρίμηνο, παρά μόνο να βάζω lactal, αλλά δεν μου έκανε και τίποτα. Αγωγή με υπόθετα ακουλούθησα στο β' τρίμηνο.
Παλιά 04-02-09, 22:37   #9
sissy

sissy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμένα ο γιατρός μου έδωσε αγωγή για τους μύκητες από την 8η εβδομάδα την οποία επαναλαμβάνα μέχρι και πριν 1 μήνα. Αφού μέχρι τότε με ταλαιπωρούσαν οι μύκητες. Ευτυχώς έχω ησυχάσει!!!
Ο χρήστης sissy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-02-09, 12:38   #10
Λιζα Ν.

Λιζα Ν. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ευχαριστω κορίτσια. Απ' ό,τι φαίνεται οι απόψεις διίστανται... Θα τον ξαναρωτησω τον παλιο γιατρο, μήπως και τώρα πια που εφτασα στην 11η εβδομαδα μπορώ να κάνω θεραπεία...
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
μύκητες

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές