Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι γίνεται με την γονική άδεια στην περίπτωση διδύμων?


Recommended Posts

Μήπως ξέρει κανείς τι προβλέπεται από το νόμο για τη γονική άδεια (6μηνο ή 9μηνο) στην περίπτωση δίδυμης γέννας?

Είναι ένα 6μηνο ή 6μηνο επί 2?

 

Ευχαριστώ,

Ματ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 650
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Είναι πραγματικά άδικο, δεδομένου ότι όπως ανακάλυψα στην περίπτωση 2 παιδιών που έχουν γεννηθεί ξεχωριστά ορίζεται ότι το δικαίωμα στην άδεια μητρότητας είναι ΑΥΤΟΤΕΛΕΣ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΤΕΚΝΟ.

Δηλαδή αν γεννήσεις το δεύτερο παιδί πχ 12 μήνες μετά το πρώτο και δεν έχεις εξαντλήσει το μειωμένο ωράριο για το πρώτο (αν δεν το έχεις πάρει δηλ μαζεμένο), ο χρόνος που απομένει από την άδεια του πρώτου παιδιού δεν χάνεται, αλλά μπορεί να χρησιμοποιηθεί αφού εξαντληθεί η άδεια του δεύτερου.

 

Με βάση αυτή τη διάταξη, έπρεπε κατ΄αναλογία για τα δίδυμα επίσης να είναι αυτοτελές το δικαίωμα για κάθε τέκνο και επομένως η άδεια μητρότητας να είναι επί δύο.

 

Θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε τι έχουν αποφανθεί τα δικαστήρια σε τυχόν προσφυγές που έχουν γίνει για το θέμα...

 

Ματ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η επισημη απαντηση ειναι οτι δικαιουσαι ό,τι το ενα παιδι

το ιδιο ισχυει και για τα διδυμα. Εγιναν 1 χρονων ή 6 μηνων

ή όσο δικαιουσαι αδεια τελος παντων,

οποτε εισαι καλυμμενη. ''Και αλλο θες κυρα μου;;;

Πλεονεκτρα...''Ετσι σκεφτονται...

Εστειλαν στα σχολεια τετοια

διευκρινηση, για τους εκπαιδευτικους, μην τους ενοχλουμε συνεχεια,

το νοημα ηταν αυτο.

 

Εμεις το αισθανομαστε σαν αδικια, οι αλλοι που ειναι εξω απο

το χορο, το θεωρουν λογικο...

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Για τους δημ.υπαλλήλους υπάρχει δικαίωση μόνο με ατομική προσφυγή του καθενός σε δικαστήριο, συμβουλευτείτε δικηγόρο. Δικαιώθηκε δικαστική λειτουργός και καθηγήτρια βθμιας εκπ/σης που κέρδισε και δεύτερο 9μηνο για το δεύτερο διδυμάκι της ο αριθμός της απόφασης είναι 1192/2008 από το Διοικητικό εφετείο Αθηνών. Ας το βρει ο δικηγόρος σας και θα σας κατευθύνει εκείνος, κι εγώ τώρα το ψάχνω για μένα, είμαι νηπ.γος και πήρα μόνο 9μηνο ανατροφής και διεκδικώ τώρα το δεύτερο 9μηνο. Καλή επιτυχία σε όλες τις διδυμομανούλες

Link to comment
Share on other sites

Ε.Χ.Ζ. καταρχήν καλημέρα.Εσύ πόσο καιρό έχεις που άρχισες το δικαστήριο.Εγώ είμαι αστυνομικός και επιστρέφω στην δουλειά 7 Μαίου.Λες να προλάβω να κάνω κάτι?

line_flow_rose_beg_xbliz34_time_1208577600_text_cfc920c4c9c4d5cccfd5cbc5d320ccc1d320c5c9cdc1c9.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μόλις πριν από μία βδομάδα πήρα στα χέρια μου την απόφαση που ανέφερα και αυτές τις μέρες το ψάχνει ο δικηγόρος μου και ένας συγγενής μου δικαστικός. Η κοπέλα που δικαιώθηκε έχει τώρα τα παιδιά της 3 ετών, αν σε βοηθά κάπως αυτό να υπολογίσεις. Κι εγώ είμαι ήδη στη δουλειά, θα το ξεκινήσω πάντως άμεσα έστω και αν είναι μεγαλύτερα τα παιδιά. Το θέμα είναι να προλάβουμε να πάρουμε την άδεια πριν τα παιδιά συμπληρώσουν το 4ο ή 5ο έτος τους δεν είμαι σίγουρη γι αυτό. Το διαδικαστικό θα πρέπει να είναι ως εξής, σύμφωνα με το δικηγόρο. Κάνεις αίτηση και για δεύτερη άδεια ανατροφής, σου την απορρίπτουν και σε διάστημα 40 νομίζω ημερών κάνεις αίτηση ακύρωσης της απόφασης σε εφετείο. Μόλις το προχωρήσω περισσότερο θα ξαναγράψω, έχε το νου σου. Σίγουρα θα κερδίσουμε κάτι έστω και με καθυστέρηση, και στην τελική θα γίνει κάτι για όλους τους υπόλοιπους μελλοντικούς διδυμογονείς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Διαφημίσεις

Με ενδιαφέρει κι εμένα...

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγώ κορίτσια δεν θα κάνω προσφυγή.Το δικαστήριο θα γίνει σε 1,5 χρόνο περίπου.Θα έχουν ήδη μεγαλώσει.Θα πληρώνω μέχρι τότε τον βρεφονηπιακό,να πληρώσω και δικηγόρο για να κάτσω 9 μήνες όταν αυτές θα είναι 3-4 χρονών και να παίρνω και λιγότερα χρήματα στον μισθό μου.Για ποιό λόγο?Άσε που μπορεί μέχρι τότε να έρθει και το τρίτο μωράκι και να κάτσω ούτως ή άλλως.

line_flow_rose_beg_xbliz34_time_1208577600_text_cfc920c4c9c4d5cccfd5cbc5d320ccc1d320c5c9cdc1c9.gif
Link to comment
Share on other sites

Το δικαίωμα της γονικής άδειας είναι αυτοτελές για το κάθε παιδί. Μπορείς να παρεις την άδεια για τα δίδυμα και έπειτα να πάρεις και για το 3ο μωράκι σου. Είναι αθροιστική.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Το δικαίωμα της γονικής άδειας είναι αυτοτελές για το κάθε παιδί. Μπορείς να παρεις την άδεια για τα δίδυμα και έπειτα να πάρεις και για το 3ο μωράκι σου. Είναι αθροιστική.

 

Δηλαδή Alcyon μου τελικά παίρνουμε το 6μηνο επί 2 εμείς του ιδιωτικού τομέα ή όχι? Μη βαράτε καλέ, μπερδεύτηκα... :oops::roll:

UmGGp3.png
Link to comment
Share on other sites

Για τον ιδιωτικό τομέα δηλώνω.. άγνοια!

 

Και στο δημόσιο θέλει κυνήγι για να λάβουμε αυτά που δικαιούμαστε...

 

Εγώ δεν ξέρω πως θα πάει με όλες αυτές τις άδειες ως νεοδιόριστη. Από Σεπτέμβρη βλέπουμε... αλλά μέχρι τότε ψάχνω ενημέρωση.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γνωρίζετε περιπτώσεις /αποφάσεις που πήρανε το 2ο εννέαμηνο στο δημόσιο για δίδυμα; Εγώ έκανα αίτηση για 2ο εννέαμηνο όταν τελίωσε η πρώτη μου άδεια (είχα πάρει συνδιασμό) και μου το αρνήΘηκαν. Τώρα τα παιδιά μου είναι 2.5 και σκέφτομαι να το ξαναζητήσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλημέρα, μόλις πριν από μία βδομάδα πήρα στα χέρια μου την απόφαση που ανέφερα και αυτές τις μέρες το ψάχνει ο δικηγόρος μου και ένας συγγενής μου δικαστικός. ...

 

Είμαι και εγώ διδυμομάνα και προσπαθώ να βρω την απόφαση που δικαιώσε τις υπαλλήλους και πήραν δευτερο εννεάμηνο. Θα μπορούσε κάποιος να μου την στείλει με δικά μου έξοδα φυσικά; Θα είμουν ευγνώμων.

 

Όποιος την έχει ας μου στείλει παρακαλώ προσωπικό μύνημα (ΠΜ) για να του δώσω τα στοιχεία μου.

 

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ενδιαφερεται κανενας εκει εξω για ομαδικη προσφυγη, ωστε να παρουμε και δευτερο

εννιαμηνο?

Δηλωστε το ενδιαφερον σας μηπως μπορεσουμε να οργανωθουμε!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ενδιαφέρομαι αλλά δεν γνωρίζω πόσο χρόνο μπορεί να πάρει αυτή η διαδικασία και καταπόσο θα μας δώσουν το εννιάμηνο αργότερα όταν πχ τα παιδιά μας είναι δημοτικό

ΕΝΦΕ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...