Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Νεογνά & Μωρά: Διατροφή > Στερεές τροφές

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 03-02-09, 23:40   #1
puzzleg

puzzleg ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΒΡΕΦΙΚΕΣ ΚΡΕΜΕΣ ΚΑΙ ΖΑΧΑΡΗ

Ειμαι η Δαφνη και εχω διδυμα αγορια 5 μηνων. Η παιδιατρος μου ειπε να ξεκινησω για μια εβδομαδα κρεμα βανιλια ΝΟΥΝΟΥ και μετα φρουτοκρεμα με μηλο και αχλαδι. Ανακαλυψα οτι η κρεμα εχει μεγαλη περιεκτηκοτητα σε ζαχαρη για αυτη την ηλικια. Ψαχνοντας στο internet επιβεβαιωθηκαν οι φοβοι μου, οτι οντως αυτη η ποσοτητα ζαχαρης στις βρεφικες κρεμες προκαλει παχυσαρκια. Πώς μπορω να παρακαμψω τις κρεμες του εμποριου;
Ειναι λογικο να ξεκινησουν να παιδια να τρωνε κρεμα ή φρουτοκρεμα;
Ο χρήστης puzzleg δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-02-09, 23:47   #2
anthula

anthula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες Δάφνη, να χαίρεσαι τα διδυμάκια σου.

Ο δικός μου ο παιδίατρος από μόνος του για τους λόγους που προανέφερες μας είπε και δώσαμε μόλις έκλεισε τον 5 αχλάδι μετά μήλο και μετά μπανάνα.
Σε λίγο θα φάμε χορτόσουπες και μετά αν φάμε κρέμα σε σκόνη (δεν είναι σίγουρο).
Μου είπε πως πρέπει να φάει πρώτα τα άνοστα και να μην συνδέσει το κουτάλι με το γλυκό που έχουν οι έτοιμες κρέμες του εμπορίου.

Δεν ξέρω οι κρέμες οι βιολογικές που παίρνουν κάποια κορίτσια (θα σου πουν εκείνες) αν έχουν ζάχαρη.

Ο γιατρός σου, σου είπε και συγκεκριμένη μάρκα όπως λες την Νουνου και αν ναι σου είπε τους λόγους που σου την προτείνει;
Παλιά 03-02-09, 23:58   #3
puzzleg

puzzleg ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η γιατρος μου προτεινε την συγκεκριμενη εταιρεια χωρις να μου πει γιατι. Και εγω ομως δεν σκεφτηκα να ρωτησω. Απο οσα διαβαζω, οι περισσοτερες κοπελες ξεκινατε με φρουτοκρεμα. Ετσι γνωριζα και εγω. Πειραζει αν δεν ακολουθησω τις οδηγιες της γιατρου;
Παλιά 04-02-09, 00:10   #4
anthula

anthula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τί να σου πω τώρα... πιστεύω πως όχι.
Όπως έφαγε το δικό μου παιδί και πολλά άλλα παιδιά πρώτα φρουτόκρεμα, έτσι μπορεί να φάει και το δικό σου.
Αν ψάξεις θα βρεις και άλλα τόπικ που αφορούν τις στερεές τροφές.
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=782
Δεν ξέρω τί γίνεται σε περίπτωση που θηλάζεις, οπότε εκεί καλύτερα να σου απαντήσουν οι αρμόδιες μαμάδες.
Μήπως όμως θα ήταν καλύτερα την επόμενη φορά που θα πας στον παιδίατρό σου, να του πεις την άποψή σου περί ζάχαρης και ότι δεν θα ήθελες να την δίνεις στο παιδί σου;
Παλιά 04-02-09, 00:52   #5
katfan

Περιοχή: αθήνα
katfan ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

η γιατρός σου προφανώς τα "παίρνει" από αυτή την εταιρεία γι' αυτό σου την πρότεινε!! η δική μου (πρώην παιδίατρος) είχε προτείνει κρέμα άλλης εταιρείας. όπως προανέφερε και η anthula, μπορείς να ξεκινήσεις με φρούτα και μετά σιγά σιγά αυξάνεις τα γεύματα.
εάν θηλάζεις είναι πολύ νωρίς να ξεκινήσετε τις στερεές (ξεκινάνε απο τον 6ο και μετά).
εγώ στη δική μου την προηγούμενα βδομάδα ξεκίνησα με πατάτα και αυτήν πρόσθεσα και καρότο. φρούτα δεν έχω δώσει ακόμη.
πάντως οι περισσότερες κρέμες του εμπορίου είναι τίγκα στη ζάχαρη. κάποιες βιολογικές νομίζω δεν περιλαμβάνουν καθόλου ζάχαρη (της holle...)

Ο χρήστης katfan δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-02-09, 01:08   #6
kallisto

Το avatar του χρήστη kallisto

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
kallisto ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ο γιατρός μου είπε οτι όντως η κρέμα της νουνου εχει την υψηλότερη περιεκτικότητα σε ζάχαρη, της γιωτης και της milupa ετσι κι ετσι και της nutricia τη λιγότερη οπότε και αυτη τρώμε. Επίσης μου είπε αμα θέλω να δοκιμασω το ανθος ορύζης της γιωτης που ειναι πολυ θρεπτικό και καθόλου γλύκο! Για μένα εννοείται οτι μπορείς να παραβείς τις οδηγίες του γιατρού σου πανω σ'αυτό το θεμα.... γιατι δηλαδή ντε και καλα νουνου?????
Ο χρήστης kallisto δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-02-09, 10:07   #7
puzzleg

puzzleg ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μίλησα με την παιδίατρο και μου είπε πως όλα τα συστατικά που περιέχει η κρέμα, ακόμα και αυτή η ποσότητα ζάχαρης έιναι απαραίτητα για τον οργανισμό των παιδιών μου. Αργότερα, λέει, πως θα προσθέσει το γιαούρτι αντί της κρέμας. Παρ' όλ' αυτά, εμένα δεν με έπεισε. Σταμάτησα να θυλάζω όταν τα παιδιά ήταν 4 μηνών. Οπότε, ίσως αρχίσω να δίνω το άνθος ορύζης που μου πρότεινε η φίλη kallisto. To "πέρνω" πάνω μου το θέμα της διατροφής των παιδιών. Γιατί από όσα έχω διαβάσει, δεν σκέφτομαι παράλογα.
Ευχαριστώ, για το ενδιαφέρον που δείξατε.
Παλιά 04-02-09, 11:00   #8
katfan

Περιοχή: αθήνα
katfan ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

συγγνώμη, είναι απαραίτητη η ζάχαρη στα μωρά!!!!!!!!!!!
αν είναι δυνατόν. στο όνομα της εμπορευματοποίησης ότι θέλουν λένε οι παιδίατροι μου φαίνεται. γιατί να δίνουμε ζάχαρη στα μωρά? εκτός του ότι δεν τους προσφέρει απολύτως τίποτα, μαθαίνουν από μικρά στις γλυκές γεύσεις, παίρνουν θερμίδες που δεν είναι καθόλου απαραίτητες ...

Ο χρήστης katfan δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-02-09, 11:23   #9
Eve

Το avatar του χρήστη Eve

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Eve ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δαφνη, οταν τα μωρά κλεισουν τον 6ο μπορουν να ξεκινησουν τα φρουτα.
Μετα το μεσημεριανο φαγακι και τελος το γιαουρτι ως απογευματινο. Ο παιδιατρος μας εβαλε το γιαούρτι μετά τον 7ο μήνα.

Οι κρέμες οπως καλά λές δεν εχουν να προσφερουν τιποτα στο μωρό, και έχουν πολλά γλυκαντικα. αν μπορεις να τις αποφυγεις ειναι ο,τι καλυτερο!

Ο χρήστης Eve δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-02-09, 11:31   #10
anthula

anthula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δάφνη σε παρακαλώ πριν αγοράσεις το άνθρος ορύζης ρίξε μια ματιά στην ετικέτα με τα συστατικά νομίζω πως ακόμη και αυτή περιέχει κάποιες γλυκαντικές ουσίες (χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρη).
Της έριξα μια ματιά στα γρήγορα γιατί σκεφτόμουν να πάρω για να ρίχνω λίγη στα φρούτα ούταν βγαίνει νερουλή η φρουτόκρεμα.
Τελικά δεν την πήρα, εγώ θυμόμουν από τα αγόρια μου ότι το σκέτο άνθος ορύζης ήταν ουδέτερο και πως μόνο το ρυζάλευρο βανίλια είχε ζάχαρη αλλά μάλλον έκανα λάθος.
Τα κορίτσια που έχουν στο σπίτι ας κοιτάξουν και ας μας πουν αν δεν είναι κόπος.
Παλιά 04-02-09, 12:02   #11
gerakina

gerakina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο puzzleg
Μίλησα με την παιδίατρο και μου είπε πως όλα τα συστατικά που περιέχει η κρέμα, ακόμα και αυτή η ποσότητα ζάχαρης έιναι απαραίτητα για τον οργανισμό των παιδιών μου.
για ποιο λόγο σου είπε?
Παλιά 04-02-09, 12:04   #12
anthula

anthula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο gerakina
Παράθεση:
Μίλησα με την παιδίατρο και μου είπε πως όλα τα συστατικά που περιέχει η κρέμα, ακόμα και αυτή η ποσότητα ζάχαρης έιναι απαραίτητα για τον οργανισμό των παιδιών μου.
για ποιο λόγο σου είπε?
Έλα ζουζούνα, περίμενεις αλήθεια να της εξηγήσει και το λόγο;
γιατί για να τα πάρει αυτός πρέπει το παιδί να φάει και την ζάχαρή του...
έτσι απλά.
Παλιά 04-02-09, 12:47   #13
nnm004

Περιοχή: Θεσσαλονικη
nnm004 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμεις ειχαμε αρχησει με φρουτοκρεμα σπιτικια και ρυζαλευρο , για μπισκοτοκρεμες , φαριν λακτε και τετοια η παιδιατρος ειχε πει μετα τον 7ο-80 μηνα και ποτε μα ποτε ο μικρος δεν τις συμπαθησε , για να ειμαι ειλικρινεις δεν ειχα προβλημα ιδιαιτερο και να του αρεζαν , ετσι και αλλιως στο χερι μας ειναι μετα που θα μπουνε σε πληρη διατροφη να μην τα δινουμε γλυκα .Ο μικρος συχαινεται τις σοκολατες και τα γλυκα , το μονο που τρωει ειναι μπισκοτα μιραντα και πουρακια παπαδοπουλου απο τα οποια του δεινω αυστηρα 3 μικρα πουρακια την εβδομαδα , μπισκοτα μιας και δεν εχουνε σοκολατα ας τρωει και καθε μερα για απογευμα η προαριστο . Στην μικρη θα δωσω ρυζαλευρο , ομως μεγαλη σημασια θα δειξω στη φρουτοκρεμα και στο φαγητο , εντα3ει δεν ειναι κακο να τρωει μια μεριδα κρεμα το απογευμα μεχρι να μπει το γιαουρτακι , γιατι ειτε κρεμα ειτε γαλα σχεδν το ιδιο ειναι , δεν ξερω αμα η ΝΟΥΝΟΥ εχει ζαχαρη θα ψαξω σε αλλες εταιριες να δω αμα εχει περιεκτικοτητα σε ζαχαρη , παντως εντα3ει δεν ειναι τοσο μεγαλο προβλημα αμα προσεχουμε τη διατροφη τους μετα που θα τρωνε τα παντα .
Ο χρήστης nnm004 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-02-09, 12:54   #14
NickyL

Περιοχή: Αθήνα
NickyL ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην NickyL
Προεπιλογή

Να με συγχωρείς,αλλά η ζάχαρη δεν είναι απαραίτητη σε κανέναν οργανισμό! Τα σάκχαρα που περιέχουν οι τροφές, ναι, αλλά όχι η ζάχαρη!
Μπορείς αν θες να κάνεις μια εβδομάδα υπομονή και μετά να ξεκινήσεις φρούτα. Επίσης μπορείς αν θέλεις να δώσεις βιολογικό ρυζάλευρο που δεν έχει ζάχαρη. Αλλά σε κάθε περίπτωση νομίζω ότι θα πρέπει να κλείσουν τον 6ο μήνα.
Καλή αρχή!
Παλιά 04-02-09, 13:34   #15
nnm004

nnm004 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Βασικα τωρα ειδα οτι τα αγορακια ειναι 5 μηνων, βασικα γιατι βανιλια ? εγω μιλουσα για ρυζαλευρο οπου δεν εχει καθολου περιεκτικοτητα σε ζαχαρη , σκετο ρυζαλευρο ομως οχι αυτα που ειναι μαζι με βανιλια . Και βασικα με φρουτα αρχιζουμε πρωτα οχι με κρεμες , δηλαδη εμας η παιδιατρος μας αρχησε αχλαδι και μετα ρυζαλευρο (φυσικα δεν προτεινε μαρκα ) , κατι βανιλιες , μπισκοτοκρεμες και φαριν λακτε τα προτεινε για μετα τον 7ο μηνα . Αλλα φρουτο το προτεινε απο 5 μηνων .
Παλιά 04-02-09, 14:10   #16
Maya

Maya ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μίλησα με την παιδίατρο και μου είπε πως όλα τα συστατικά που περιέχει η κρέμα, ακόμα και αυτή η ποσότητα ζάχαρης έιναι απαραίτητα για τον οργανισμό των παιδιών μου. .
Δεν έχω χρόνο να διαβάσω τί σου είπαν οι άλλες κοπέλες (ζητώ συγνώμη) αλλά ΑΛΛΑΞΕ ΓΙΑΤΡΟ. Ο παιδίατρος πρέπει να συμμερίζεται τις αρχές μας στη διατροφή. Κι εμένα που είπε να πάρω της Νουνού, της είπα ότι προτιμώ βιολογική χωρίς ζάχαρη και γάλα, για να προσθέτω το΄γάλα το δικό μου και μου πρότεινε αμέσως. Ψάχνοντας εγώ, βρήκα μία άλλη μάρκα, την ρώτησα, το έψαξε και σε μία δύο μέρες μου τηλεφώνησε και μου είπε ότι ΟΚ είναι μεγάλη εταιρία, μπορώ να τη δώσω στο παιδί (είχε ελέγχξει τα συστατικά πριν). ΕΣΥ χαράζεις τη γραμμή, ο παιδίατρος σε κατευθύνει και σε στηρίζει!
Ο χρήστης Maya δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-02-09, 14:14   #17
nnm004

nnm004 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κοριτσια οι βιολογικες και μενα μου ακουγονται ιδανικη λυση αλλα δεν εχω ιδεα , υπαρχει καποια συγκεκριμενη μαρκα ? που θα τις βρισκουμε ?
Παλιά 04-02-09, 14:44   #18
Maya

Maya ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Έχει στα καταστήματα με βιολογικές τροφές (καταστήματα με βιολογικές τροφές έχει πλέον σε όλες τις γειτονιές). Εγώ αγοράζω της γερμανικής Holle, αλλά έχει και άλλες μάρκες. Και γάλα και κρέμες εννοείται. Τώρα για φρουτόκρεμα, είναι κρίμα με τόσα φρούτα που έχουμε, να δίνουμε σκόνη. Το καλύτερο είναι φρούτα εποχής στο multi, με μπανανούλα που είναι παντός καιρού.
Ο χρήστης Maya δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-10-10, 02:30   #19
alex1979

alex1979 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή Κρέμα βανίλια nestle;

Γεια σας μανούλες! Έχω ένα μωράκι 5 μηνών και ξεκινάμε κι εμείς σιγά σιγά τις στερεές τροφές. Αρχίζουμε από αύριο φρουτάκια και μέσα του μήνα κρέμα ρυζάλευρο βανίλια. Έριξα μια ματιά στο σούπερ μάρκετ και απ' όλες τις γνωστές μάρκες (nounou, miloupa, noutricia, γιώτης) μόνο η nestle έγραφε "χωρίς προσθήκη ζάχαρης". Μήπως είναι παραπλανητικό; Έχετε δοκιμάσει τη συγκεκριμένη; Τι έχετε να προτείνετε; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Ο χρήστης alex1979 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-10-10, 10:10   #20
argyroxag

Περιοχή: Νεος Κοσμος
argyroxag χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Η κόρη μου ξεκινησε στους 6 μηνες κρεμες εμπορίου τις οποίες έκανε εμετό συνεχώς και εγω που τις δοκιμασα μου φαινονταν υπερβολικα γλυκές. Σωθηκαμε με αυτες της holle που φτιαχνονται με γαλα και τις τσακιζει. τις παραγγελνω απο ecobaby.gr και ερχονται στο σπιτι μου.

Ο χρήστης argyroxag δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-10-10, 12:47   #21
40+mama

Το avatar του χρήστη 40+mama

40+mama ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο argyroxag Εμφάνιση μηνυμάτων
Η κόρη μου ξεκινησε στους 6 μηνες κρεμες εμπορίου τις οποίες έκανε εμετό συνεχώς και εγω που τις δοκιμασα μου φαινονταν υπερβολικα γλυκές. Σωθηκαμε με αυτες της holle που φτιαχνονται με γαλα και τις τσακιζει. τις παραγγελνω απο ecobaby.gr και ερχονται στο σπιτι μου.
Υπάρχουν και στα μαγαζιά με τα βιολογικά προϊόντα. Και εμείς τέτοιες τρώμε εδώ και 14 μήνες. Είναι πολύ καλές
Παλιά 02-10-10, 13:49   #22
Victoria μπεμπακος

Το avatar του χρήστη Victoria μπεμπακος

Περιοχή: THESSALONIKI
Victoria μπεμπακος χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλημερα. και εμεισ μπαινουμε στον 6ο μεθαυριο, και ο γιατροσ μασ συστησε να ξεκινησουμε με φρουτο πρωτα. βιολογικο και χωρισ ζαχαρη ρυζαλευρο εχει και η frezylac. τοεδειξα στο γιατρο και ειπε οτι ειναι οκ. νομιζω ομωσ οτι και τησ νουτριτσια δεν εχει ζαχαρη, χωρισ να ειμαι σιγουρη!!!
Παλιά 02-10-10, 14:31   #23
Marigoula

Το avatar του χρήστη Marigoula

Marigoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Victoria μπεμπακος Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα. και εμεισ μπαινουμε στον 6ο μεθαυριο, και ο γιατροσ μασ συστησε να ξεκινησουμε με φρουτο πρωτα. βιολογικο και χωρισ ζαχαρη ρυζαλευρο εχει και η frezylac. τοεδειξα στο γιατρο και ειπε οτι ειναι οκ. νομιζω ομωσ οτι και τησ νουτριτσια δεν εχει ζαχαρη, χωρισ να ειμαι σιγουρη!!!
Δεν νομιζω η Nutricia να μην έχει ζάχαρη, το αποκλείω. Είχα κατι δειγματα Nutricia διάφορα είδη κρέμας τα οποία τελικά έφαγα εγώ (!!!) και μη σου πω ότι μου φάνηκαν πιο γλυκές από τις Γιώτης αλλά και από τις Νουνού. Για κρέμα εμπορίου εγώ προτείνω Γιώτης αλλά άμα θες να το ψάξεις και στα βιολογικά και το μωρό τα τρώει ακόμα καλύτερα. Για τις κρέμες Frezylac δεν το ήξερα αλλιώς θα είχα δοκιμάσει, πάντως το γάλα Frezylac είναι αηδιαστικό μυρίζει σαν χόρτα, η μικρή ούτε να το φτύσει...

Ο χρήστης Marigoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-10-10, 14:35   #24
Victoria μπεμπακος

Το avatar του χρήστη Victoria μπεμπακος

Περιοχή: THESSALONIKI
Victoria μπεμπακος χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

marigoula, οχι ολεσοι κρεμεσ νοθτριτσια. νομιζω μονο το ρυζαλευρο τησ ειναι χωρισ ζαχαρη.
Παλιά 02-10-10, 14:43   #25
Marigoula

Το avatar του χρήστη Marigoula

Marigoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Victoria μπεμπακος Εμφάνιση μηνυμάτων
marigoula, οχι ολεσοι κρεμεσ νοθτριτσια. νομιζω μονο το ρυζαλευρο τησ ειναι χωρισ ζαχαρη.
Δηλ. δεν εχει καμία γλυκαντική ύλη;; Γλυκόζη, σουκρόζη κλπ κλπ; Άμα είναι έτσι οκ. Το ρυζάλευρο Γιώτης που έπαιρνα δεν θυμάμαι αν ειχε κατι. Οι κρέμες όμως Nutricia είναι πολύ γλυκες και οι Milupa. Το θέμα είναι βέβαια και τι αρέσει στο μωρό..άντε καλή αρχή με τις στερεές τροφές!! Μεγαλώνετε!!

Ο χρήστης Marigoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-10-10, 16:45   #26
alex1979

alex1979 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Επανέρχομαι στο θέμα για να σας ρωτήσω αν έχετε δοκιμάσει την κρέμα δημητριακών της humana. Είναι χωρίς ζάχαρη και χωρίς γάλα. Μου τη σύστησε η παιδίατρος όταν της είπα πως δε θα ήθελα να δώσω στο μωρό κρέμα με ζάχαρη. Θα πάρω και ένα κουτί νουνού καλού κακού, έτσι για να βρίσκεται...
Ο χρήστης alex1979 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-10-10, 01:25   #27
jnomik

jnomik χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο alex1979 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας μανούλες! Έχω ένα μωράκι 5 μηνών και ξεκινάμε κι εμείς σιγά σιγά τις στερεές τροφές. Αρχίζουμε από αύριο φρουτάκια και μέσα του μήνα κρέμα ρυζάλευρο βανίλια. Έριξα μια ματιά στο σούπερ μάρκετ και απ' όλες τις γνωστές μάρκες (nounou, miloupa, noutricia, γιώτης) μόνο η nestle έγραφε "χωρίς προσθήκη ζάχαρης". Μήπως είναι παραπλανητικό; Έχετε δοκιμάσει τη συγκεκριμένη; Τι έχετε να προτείνετε; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
γεια σου alex1979, εμείς κατόπιν οδηγίες του παιδιατρου ξεκινήσαμε μόλις η μικρή μου έγινε 6 μηνών φρουτοκρεμα (φρέσκια) και ρυζαλευρο βανιλια.
Κατόπιν έρευνας σε σούπερ μάρκετ καταληξα στη νεστλε. Όμως ενώ στην αρχή την έτρωγε κάπως, μετά από 2 εβδομάδες δεν την ήθελε καθόλου με αποτέλεσμα το παιδί να κλαίει και φυσικά επειδή δεν χορταινε ξυπναγε 2-3 φορές το βράδυ για να πιει γάλα. Έτσι σήμερα της αλλαξα μάρκα και πήρα νουνου η οποία είναι τελείως διαφορετική, και στη γεύση πιο γλυκιά (έχει ζάχαρη το αναφέρει καθαρά στα συστατικά) και διαλύεται πιο εύκολα και δεν αφήνει κομματάκια.
Η μικρούλα ενθουσιάστηκε και το πιάτο το καθάρισε !
Βέβαια η κρέμα της νεστλε γράφει στη συσκευασία «ρυζαλευρο βανιλια» ενώ η νουνου «βανιλια με ρυζαλευρο», στην οποία η περιεκτικότητα σε ρυζαλευρο είναι η μισή.
Ο χρήστης jnomik δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-10-10, 11:21   #28
fridoula

fridoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο alex1979 Εμφάνιση μηνυμάτων
και εγω δοκιμασα διαφορες μαρκες οπως νουτριτσια μιλουπα και γιωτης νεστλε δεν ετυχε(ειμαι λιγο προκατελημενη με την συγκεκριμενη εταιρια)τελικα δινω ακομα και τωρα νουνου..ολες εχουν ποσοτητα ζαχαρης και διαφορα αλλα θρεπτικα συστατικα για τα μωρα,οπως και υπαρχει ερευνα που λεει οτι καποια ποσοτητα ζαχαρης χρειαζεται για τα μωρακια..οχι υπερβολες μην παρεξηγηθω,εν πασει περιπτωσει οι βιολογικες δεν μου αρεσαν και κατεληξα αφου τις δοκιμασα σχεδον ολες στην νουνου γιατι δεν σβολιαζει και ευκολα
Ο χρήστης fridoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-10-10, 12:14   #29
katgik

Περιοχή: Πάτρα
katgik χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fridoula Εμφάνιση μηνυμάτων
ολες εχουν ποσοτητα ζαχαρης και διαφορα αλλα θρεπτικα συστατικα για τα μωρα,οπως και υπαρχει ερευνα που λεει οτι καποια ποσοτητα ζαχαρης χρειαζεται για τα μωρακια..οχι υπερβολες μην παρεξηγηθω,εν πασει περιπτωσει οι βιολογικες δεν μου αρεσαν και κατεληξα αφου τις δοκιμασα σχεδον ολες στην νουνου γιατι δεν σβολιαζει και ευκολα
Απορία:
Πολύ παλιά όταν η σοφή φύση καθόριζε τι συστατικά χρειάζεται ο ανθρώπινος οργανισμός, τα μωράκια μασούλαγαν ζαχαροκάλαμο ή ζαχαρότευτλα; Μάλλον όχι, και ευτυχώς που προόδευσε ο άνθρωπος και εμφανίστηκε η Σοφή Νουνού και οι άλλες εταιρίες για να μας ενημερώσουν για την αναγαιότητα της προσθήκης ζάχαρης! Και για να πειστούμε βγήκε ίσως και μια αντικειμενικότατη και αθώα έρευνα που υποστηρίζει τα παραπάνω...Τώρα μας έπεισαν!!!! Αλλά πώς θα ζήσουν κι αυτοί; (Περισσότερο) κλέφτες θα γίνουν;
Ο χρήστης katgik δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-10-10, 12:52   #30
fridoula

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο katgik Εμφάνιση μηνυμάτων
Απορία:
Πολύ παλιά όταν η σοφή φύση καθόριζε τι συστατικά χρειάζεται ο ανθρώπινος οργανισμός, τα μωράκια μασούλαγαν ζαχαροκάλαμο ή ζαχαρότευτλα; Μάλλον όχι, και ευτυχώς που προόδευσε ο άνθρωπος και εμφανίστηκε η Σοφή Νουνού και οι άλλες εταιρίες για να μας ενημερώσουν για την αναγαιότητα της προσθήκης ζάχαρης! Και για να πειστούμε βγήκε ίσως και μια αντικειμενικότατη και αθώα έρευνα που υποστηρίζει τα παραπάνω...Τώρα μας έπεισαν!!!! Αλλά πώς θα ζήσουν κι αυτοί; (Περισσότερο) κλέφτες θα γίνουν;
η καθε μανουλα κανει αυτο που επιλεγει για το μωρο της...οι ειρωνιες μεταξυ μας δεν νομιζω οτι εχουν νοημα!Η καθεμια εκθετει την αποψη της αυτο εκανα και εγω αυτο δινω στο παιδι μου και αυτα ξερω!Δεν σε καταλαβαινω......δεν ειμαι υπερ αυτων σε καμμια περιπτωση αλλα οχι μεταξυ μας βρε καλη μου τετοιες αντιδρασεις....
Παλιά 10-10-10, 14:26   #31
katgik

Περιοχή: Πάτρα
katgik χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fridoula Εμφάνιση μηνυμάτων
η καθε μανουλα κανει αυτο που επιλεγει για το μωρο της...οι ειρωνιες μεταξυ μας δεν νομιζω οτι εχουν νοημα!Η καθεμια εκθετει την αποψη της αυτο εκανα και εγω αυτο δινω στο παιδι μου και αυτα ξερω!Δεν σε καταλαβαινω......δεν ειμαι υπερ αυτων σε καμμια περιπτωση αλλα οχι μεταξυ μας βρε καλη μου τετοιες αντιδρασεις....
fridoula η ειρωνία δεν ήταν σε καμία περίπτωση απέναντί σου. Ζητώ πολλές φορές συγνώμη αν φάνηκε έτσι! Και ούτε αναφέρθηκα στην επιλογή σου να δώσεις κρέμα. (Κι εγώ μόλις μετά από τρεις μήνες που του έδινα κρέμα αποφάσισα να ψάξω για εναλλακτικές λύσεις για το απόγευμα). Καλή μου, όλες μας προσπαθούμε για το καλύτερο...
Η ειρωνία μου βγήκε για τις εταιρείες και αρκετούς γιατρούς και για τις κατευθυνόμενες ή και επιλεκτικές έρευνες που βγαίνουν στη δημοσιότητα προκειμένου να υποστηρίξουν συμφέροντα (και όχι μόνο στο θέμα της κρέμας).
Θυμώνω πολύ όταν βλέπω ότι η εκμετάλευση ξεκινάει τόσο έντονα από τα μικρά μας πλασματάκια. Και δε θυμώνω μόνο για τις κρέμες και τους παιδιάτρους που τις συνιστούν ανεπιφύλακτα. Θυμώνω και για το θηλασμό που υπονομεύεται είτε από αδιαφορία είτε από συμφέρον, και για τα εμβόλια που πασσάρονται σαν πανάκεια για την υγεία των μωρών μας χωρίς να ενημερώνονται οι γονείς για την πιθανότητα επιβάρυνσης του οργανισμού.
Και θυμώνω που πρέπει να είμαι συνεχώς σε άμυνα και σε επαγρύπνηση και σε καχυποψία όταν μου προτείνουν ή δε μου προτείνουν κάτι για το μωρό μου οι υπεύθυνοι της υγείας. Συνειδητοποιώ πόσοι ουσιαστικά προσπαθούν να εκμεταλλευτούν το μωράκι μου.
Συγνώμη και πάλι για τον τόνο αλλά τα έχω παρει πολύ τελευταία. Να σου ζήσει το μωράκι σου και να το χαίρεσαι fridoula.
Ο χρήστης katgik δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-10-10, 16:28   #32
fridoula

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο katgik Εμφάνιση μηνυμάτων
fridoula η ειρωνία δεν ήταν σε καμία περίπτωση απέναντί σου. Ζητώ πολλές φορές συγνώμη αν φάνηκε έτσι! Και ούτε αναφέρθηκα στην επιλογή σου να δώσεις κρέμα. (Κι εγώ μόλις μετά από τρεις μήνες που του έδινα κρέμα αποφάσισα να ψάξω για εναλλακτικές λύσεις για το απόγευμα). Καλή μου, όλες μας προσπαθούμε για το καλύτερο...
Η ειρωνία μου βγήκε για τις εταιρείες και αρκετούς γιατρούς και για τις κατευθυνόμενες ή και επιλεκτικές έρευνες που βγαίνουν στη δημοσιότητα προκειμένου να υποστηρίξουν συμφέροντα (και όχι μόνο στο θέμα της κρέμας).
Θυμώνω πολύ όταν βλέπω ότι η εκμετάλευση ξεκινάει τόσο έντονα από τα μικρά μας πλασματάκια. Και δε θυμώνω μόνο για τις κρέμες και τους παιδιάτρους που τις συνιστούν ανεπιφύλακτα. Θυμώνω και για το θηλασμό που υπονομεύεται είτε από αδιαφορία είτε από συμφέρον, και για τα εμβόλια που πασσάρονται σαν πανάκεια για την υγεία των μωρών μας χωρίς να ενημερώνονται οι γονείς για την πιθανότητα επιβάρυνσης του οργανισμού.
Και θυμώνω που πρέπει να είμαι συνεχώς σε άμυνα και σε επαγρύπνηση και σε καχυποψία όταν μου προτείνουν ή δε μου προτείνουν κάτι για το μωρό μου οι υπεύθυνοι της υγείας. Συνειδητοποιώ πόσοι ουσιαστικά προσπαθούν να εκμεταλλευτούν το μωράκι μου.
Συγνώμη και πάλι για τον τόνο αλλά τα έχω παρει πολύ τελευταία. Να σου ζήσει το μωράκι σου και να το χαίρεσαι fridoula.
να σαι καλα και εσυ και να χαιρεσαι επισης το μωρακι σου!τα ξερω ολα αυτα που μου λες και τα βιωνω,διαβαζω πολυ για αυτα τα θεματα αλλα ορισμενες επιλογες γινονται για καποιους λογους...
και η δικη μου παιδιατρος επεμενε να δινω γιαουρτι τυπου αντβανς η νουνου αλλα εγω εδινα βιολογικο επιδορπιο για το οποιο ξυνιζε τα μουτρα της,στανταρ τα παιρνουνε δεν το συζητω αυτο!Οπως επισης δινω κανονικο γιαουρτι ενω εκεινη το απαγορευει μεχρι τα δυο χρονια.Γαλα επισης δεν εδωσα σκονη(αυτην μου προτεινε)αλλα φρεσκο και οχι παιδικο(αντβανς,νουνου κτλ.)Ε,κρεμα λοιπον εδωσα και ναι εχω διαβασει καπου οτι καποια ποσοτητα ζαχαρης στα μωρα ε δεν κανει κ τοσο κακο αντιθετα την χρειαζεται ο οργανισμος.Συμφωνω και μ'αυτο που ανεφερες εσυ για το ζαχαροτευτλο οκ!
Θελω να σου πω οτι η καθεμια μας τα βλεπει καπως τα πραγματα και αλλες ακουνε το ενστικτο τους αλλες λιγοτερο.Δυστυχως εμπορευονται πια τα παντα ολες αυτες οι εταιρειες οι γιατροι κτλ.μαζι σου!
Ολα καλα λοιπον ξεφυγαμε και απο το θεμα!
Παλιά 27-10-10, 09:21   #33
babyprince

Το avatar του χρήστη babyprince

Περιοχή: ΑΘήνα
babyprince χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή ΤΟυ φτάνει το γεύμα στις 7:00 για να χορτάσει και να μην ξυπνήσει τη νύχτα?

Ρε κορίτσια συγνώμη, θέλω να καταλάβω το εξής:

Ο δικός μου έκλεισε τους 5 μήνες. Ακόμα δεν έχει κοιμηθεί σερί το βράδυ, μάλιστα βγάλαμε και το πρώτο δόντι οπότε έχει και ανησυχία. Ξυπνάει 2-3 φορές για γάλα και 1-2 από ανησυχία. Επίσης, κατά τις 7-7:30 είναι ξύπνιος. Αυτο με έχει κουράσει ... μιας και έχω να κοιμηθώ πολύ πριν την εγκυμοσύνη κιόλας.

Ερώτηση: Αν αρχίσει να τρώει αυτό το ένα γεύμα το απόγευμα, θα χορταίνει και θα κοιμάται? ΤΟυ φτάνει το γεύμα στις 7:00 για να χορτάσει και να μην ξυπνήσει τη νύχτα?
Ο χρήστης babyprince δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-10-10, 09:37   #34
Teomar

Περιοχή: περαμα
Teomar χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημερα.Δεν ξερω για το δικο σου αλλα ο δικος μου ουτε κατα διανοια να καοιμηθει σερι οταν ηταν πεντε μηνων και να μην πεινασει.Αλλα ο δικος μου ειναι αρκετα φαγανο μωρο.Απο οταν ξεκινησαμε στερεες τρωει την τελευταια κρεμουλα στις 7 και μετα σττις 10 πινει 240 γαλα.Θηλαζε μεχρι πριν ενα μηνα αλλα σταδιακα στο μηνα αποθηλασαμε. τωρα πιανει λιγο στηθος και αποκοιμιεται τιποτα αλλο α!και τη νυχτα που ξυπναει θηλαζει καιμια φορα αλλα και αυτο το κοβουμε σιγα σιγα.Φαντασου τις τελευταιες 15 μερες εχω αρχισει και κοιμαμαι σερι 6ωρο.Καλη δυναμη λοιπον σε ολες μας.
Παλιά 31-10-10, 23:54   #35
iwanna81

iwanna81 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

βρε κοριτσια μπερδευτηκα.εκτος απο τις βιολογικες, ολες οι αλλες κρεμες ρυζαλευρο-βανιλια του εμποριου εχουν ζαχαρη;εμενα γιατι μου ειπε ο γιατρος μου οτι της νουτριτσια και της μιλουπα δεν εχουν;;;;;;;μηπως δεν ακουσα καλα και ειπε οτι εχουν τη λιγοτερη;απο ο,τι διαβασα, το χετε ψαξει πολυ το θεμα, μπορει λοιπον καποια να μου απαντησει ποια ειναι η κρεμα με τη λιγοτερη ζαχαρη;;;;;;
Ο χρήστης iwanna81 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-11-10, 00:10   #36
Palladin

Το avatar του χρήστη Palladin

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Palladin ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο iwanna81 Εμφάνιση μηνυμάτων
βρε κοριτσια μπερδευτηκα.εκτος απο τις βιολογικες, ολες οι αλλες κρεμες ρυζαλευρο-βανιλια του εμποριου εχουν ζαχαρη;εμενα γιατι μου ειπε ο γιατρος μου οτι της νουτριτσια και της μιλουπα δεν εχουν;;;;;;;μηπως δεν ακουσα καλα και ειπε οτι εχουν τη λιγοτερη;απο ο,τι διαβασα, το χετε ψαξει πολυ το θεμα, μπορει λοιπον καποια να μου απαντησει ποια ειναι η κρεμα με τη λιγοτερη ζαχαρη;;;;;;
ανεξάρτητα από το τι λέμε εμείς, μπορείς να πάρεις επίσημη απάντηση από το σάιτ τους

http://www.nutricia.gr/index.php?ID=...Pc6&Rec_ID=133

NUTRICIA Κρέμα Βανίλια

• Κρέμα σε σκόνη με ρυζάλευρο και 36% ειδικά μελετημένο βρεφικό γάλα με πρεβιοτικά
• Χαμηλή περιεκτικότητα σε ζάχαρη, μόνο 15,5 γρ ανά 100 γρ προϊόντος
• Εμπλουτισμένη με 13 βιταμίνες, σίδηρο και ασβέστιο
• Με απαλή υφή και τέλεια διαλυτότητα
• Με νέα υπέροχη γεύση
• Δεν περιέχει γλουτένη

όπως βλέπεις περιέχει ζάχαρη, τώρα ο καθένας κρίνει αν τα 15,5 γρ ανά 100γρ προϊόντος, δηλαδή περίπου το 1/6, είναι πολύ ή λίγο

Ο χρήστης Palladin δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 01-11-10, 00:14   #37
Active Member

Το avatar του χρήστη Active Member

Active Member χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Μια αλλη ερωτηση...κατι κρεμες ρυζαλευρο που κυκλοφορουν(η ΝΟΥΝΟΥ την εχει σιγουρα)-που λεει οτι δεν εχει ζαχαρη- κανει για κρεμουλα? Στο κουτι λεει οτι ειναι για παρασκευη...σουπας? Κατι τετοιο....
Ο χρήστης Active Member δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-11-10, 00:19   #38
Palladin

Palladin ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ραννια Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια αλλη ερωτηση...κατι κρεμες ρυζαλευρο που κυκλοφορουν(η ΝΟΥΝΟΥ την εχει σιγουρα)-που λεει οτι δεν εχει ζαχαρη- κανει για κρεμουλα? Στο κουτι λεει οτι ειναι για παρασκευη...σουπας? Κατι τετοιο....
ναι, κάνει, εγώ έδινα στην Σοφία για ένα διάστημα, όμως έδινα βιολογική της Holle (χωρίς ζάχαρη και γάλα, σκέτο ρυζάλευρο) και μετά της Babynat που είχε και βανίλια, πιο νόστιμη

Παλιά 01-11-10, 00:33   #40
Palladin

Palladin ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ραννια Εμφάνιση μηνυμάτων
α μαλιστα....γιατι εφαγα μια κουταλια σημερα απο τη ΓΙΩΤΗΣ και επαθα γλυκαιμικο σοκ!
η Γιώτης εκτός από πολλή ζάχαρη έχει και αγελαδινό γάλα, και είναι κρίμα να δώσεις αφού θηλάζεις. Αλλά εδώ βγαίνουμε οφφ τόπικ, οπότε αν θες να ρωτήσεις επ'αυτού πάμε στην ενότητα του θηλασμού

Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές