Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Νεογνά & Μωρά: Ιατρικά θέματα

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 01-02-09, 13:35   #1
theodore1512

theodore1512 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή κίτρινο υγρό από το αυτάκι του

Η μπέμπα μας είναι 3,5 μηνών και προχθές και σήμερα έβγαλε κίτρινο υγρό το οποίο ξεράθηκε στο αυτάκι της. Και προχθές παρατηρήσαμε οτι τη μέρα δεν έβγαλε μόνο το βράδυ που κοιμάται.

Πήραμε το γιατρό και μας είπε να δούμε αν βγάλει και το επόμενο βράδυ και αν συνεχίσει μπορεί να έχει ρήξη τυμπάνου (και μας τρόμαξε). Το καθαρίσαμε εξωτερικά. Δε βάζουμε μπατονέτες και καθαρίζουμε μόνο το πτερύγιο. Την κάνουμε μπανάκι κάθε μέρα, κρατώντας το κεφαλάκι έξω από το νερό, αλλά καμιά φορά όπως γυρνάει το κεφάλι της βρέχεται το αυτάκι της

Τα μωράκια σας βγάζουν που και που κίτρινο υγρό η θα πρέπει όντως να ανησυχούμε;
Ο χρήστης theodore1512 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-02-09, 14:11   #2
Scorpina

Το avatar του χρήστη Scorpina

Scorpina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ο ωρλ μας είπε ότι είναι το πλεονάζον κερί που βγαίνει μόνο του. Είναι μηχανισμός καθαρισμού του αυτιού, φυσικός. Αν είχε ρήξη θα είχε κλάμματα, γκρίνια και ίσως πυρετό, βήχα, μύτη κ.λ.π.. Μάλλον τσάμπα σας τρόμαξε.
Ο χρήστης Scorpina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-02-09, 14:48   #3
theodore1512

Προεπιλογή

δεν έχει αλλαγή συμπεριφοράς και γενικώς δεν είναι γκρινιάρα ούτε ανήσυχη. Μας καθυσήχασες λίγο.
Παλιά 01-02-09, 14:50   #4
Scorpina

Το avatar του χρήστη Scorpina

Scorpina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Την πρώτη φορά που το έκανε η δικιά μου, νόμιζα πως ήταν αίμα και πήρα τον ωρλ τηλέφωνο. Γι΄ αυτό σε καθησύχασα, είναι φυσιολογικό. Ο οργανισμός της παράγει πολύ κερί και η περίσσεια βρίσκει διέξοδο.
Ο χρήστης Scorpina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-02-09, 21:30   #5
valia_s

valia_s ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

συμφωνώ με την σκορπίνα αν ήταν ρήξη τυμπάνου το μωρό θα έσκουζε από το κλάμα. το πιθανότερο είναι να είναι το πλεονάζων κερί.
το κερί μην το φοβάστε είναι φυσική άμυνα του αυτιού , δείχνει ότι το αυτί είναι υγιέστατο.
Παλιά 03-02-09, 00:21   #6
theodore1512

Προεπιλογή

Βγάζει μόνο τη νύχτα στη διάρκεια του μεγάλου ύπνου. Εχθές βράδυ έβγαλε πάλι αλλά πολύ λιγότερο από το ίδιο αφτάκι. Μάλλον κοιμάται περισσότερο έχοντας προς τα κάτω το αυτάκι που βγαίνει το καιρί. Τελικά δε φωνάξαμε το γιατρό ακόμα. Της μίλησα σε κανονική ομιλία στα 40 εκ από το αυτάκι που έχει πρόβλημα και γύρισε και με κοίταξε, μάλλον είμαστε ΟΚ
Παλιά 03-02-09, 00:26   #7
ΑΦΡΟΔΙΤΗ

ΑΦΡΟΔΙΤΗ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ρηξη τυμπανου μπορει να γινει και να μην εχει πονο...μπορει να ειχε προηγηθει ωτιτιδα(οπου εχει πονο)
Ρηκη τυμπανου μπορει να ειναι και καλο ειναι να μην κλεισει μονο του αλλα να το δει γιατρος

Μακαρι να ειναι κερακι...αλλα το κερι δεν τρεχει σαν υγρο συνηθως
Ο χρήστης ΑΦΡΟΔΙΤΗ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-02-09, 02:54   #8
vera

Περιοχή: Αθήνα
vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αυτο με το υγρο με προβληματισε κι εμενα.....

Εμεις βγαζαμε πολυ μα παρα πολυ κερι απο τα αυτια αλλα ηταν παντα σε στερεα μορφη...ποτε υγρο!!! Για ρωτα...παρε ενα τηλεφωνο καλου κακου....
Παλιά 03-02-09, 09:39   #9
anthie g

anthie g ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Στα δικά μου παιδιά πάντως όταν βγαίνει υγρό από το αυτάκι (κοινως το αυτί τρέχει) πάντα έχουμε ωτίτιδα. Μας έχει συνβεί 2 φορές στην μεγάλη και μία στο μικρό. Συνήθως το κερί βγαίνει σε στερεα μορφή μία στο τόσο, όχι συνεχόμενες μέρες.

όσο για τον πόνο και την γκρίνια τα δικά μου παιδιά ποτέ δεν γκρίνιαξαν, ούτε ήταν ανήσυχα μαλιστα το μωρό ούτε καν πυρετό έκανε, μόνο το υγρό είδα και είχε διάτρηση τυμπάνου.
Ο χρήστης anthie g δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-02-09, 12:24   #10
ΒΟΥΛΑ

ΒΟΥΛΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Επειδή ταλαιπωρήθηκα πάρα πολύ με τον μικρό μου με υγρό αυτιού η συμβουλή μου μην το αφήσετε.Να το δει οπωσδήποτε γιατρός, τον οποίο όμως να εμπιστεύεσαι απόλυτα.
Σε ότι αφορά τη ρήξη τυμπάνου, όταν γίνει, σταματά ο πόνος και όλα τα σημάδια ανησυχίας.
Το μόνο που είχε ο δικός μου ήταν ότι πεταγόταν 1-2 φορές τη νύχτα.Να φανταστείς του πίεζα λίγο το αυτί για να δω αν πονάει και γέλαγε.
Ηπιε 15 μέρες αντιβίωση, αλλάξαμε 3-4 μέχρι να βρούμε αυτή που θα κάνει δράση και η πρώτη ΩΡΛ που τον είδε ήθελε να τον βάλει χειρουργείο.
Ο χρήστης ΒΟΥΛΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-02-09, 13:30   #11
theodore1512

Προεπιλογή

ΒΟΥΛΑ πόσον καιρό έβγαζε υγρό; Σήμερα τη νύχτα δε μας έβγαλε καθόλου. Σας έβγαζε υγρό και τη μέρα;
Παλιά 03-02-09, 13:47   #12
ΒΟΥΛΑ

ΒΟΥΛΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κράτησε συνολικά 5 μέρες.Τις 2 τελευταίες έβγαζε κάποιες σταγονίτσες τη νύχτα, το έβλεπα το πρωί στο μαξιλάρι.
Η πρώτη ΩΡΛ ήθελε να το βάλει χειρουργείο από τη 3η μέρα και χωρίς να του έχει δώσει τη σωστή θεραπεία.Ευτυχώς να είναι καλά ό 2ος γιατρός ΩΡΛ που επισκεφθήκαμε, μας καθησύχασε και το μικρό μας με φαρμακευτική αγωγή μόνο είναι πλέον καλά και δεν υπέστη μεγαλύτερη ταλαιπωρία.
Πιστεύω πως αφού δεν σας έβγαλε όλη νύχτα μάλλον δε θα ξαναβγάλει.
Μίλησε όμως με την παιδίατρό σας κι αυτή θα σας κατευθύνει καλύτερα.
Εμάς ο πρώτος στόχος ήταν να σταματήσει το υγρό (για αυτό αλλάζαμε συνεχώς αντιβιώσεις) και μετά να θεραπευτεί γιατί το τελικό συμπέρασμα ήταν ότι ξεκίνησε ως ωτίτιδα κάποιας μορφής που δε θυμάμαι να σου πω τώρα την ακριβή ορολογία.
Ο χρήστης ΒΟΥΛΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 04-02-09, 00:58   #13
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

πΩς γινεται βρε παιδια η ρηξη τυμπανου? Τι την προκαλει?
Παλιά 04-02-09, 02:55   #14
helen18

Το avatar του χρήστη helen18

helen18 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Με απλά λόγια θα το πω όπως μου το έχει εξηγήσει και μένα γιατρός.
Όταν πάθουμε ωτίτιδα μαζεύεται πύον στη μέσα πλευρά του τυμπάνου.
οξεία μέση ωτίτιδα λέγετε.Επειδή υπάρχει λοιπόν το πύον νιώθουμε αυτόν τον αφόρητο πόνο στο αφτί και κάποια στιγμή από την πίεση που δέχεται το τύμπανο σπάει ή ραγίζει,και βγαίνει έξω το πύον όπότε ανακουφιζόμαστε και από τον πόνο.
Σε σπάνιες περιπτώσεις και συνήθως σε μεγάλες ηλικίες χρειάζετε τυμπανοπλαστική για την αποκατάσταση του τυμπάνου.
Συνήθως όμως επουλώνεται μόνο του.Όσο πιο μικρή η ηλικία τόσο πιο γρήγορη και η επούλωση.
Εγώ μικρή συνεχώς με ραγισμένο ή σπασμένο τύμπανο είμουνα.
Κάθε χρόνο από τον Φεβρουάριο και μετά όλο στους ΩΡΛ πήγαινα και όλο αντιβιώσεις έπερνα.
Και μέχρι πριν λίγα χρόνια με τρύπα στο τύμπανο είμουνα και μου είχαν πει να κάνω τυμπανοπλαστική γιατί μετά από τόσο καιρό δεν θα έκλεινε.
Τελικά φέτος που πήγα και το είδα, μου είπαν οτι έκλεισε.
Αλλά ήταν έτσι για πολλήηη καιρό.Στα παιδιά οι τρύπες κλείνουν πανεύκολα.Όσο πιο μικρός τόσο καλύτερα.

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06
Ο χρήστης helen18 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-02-09, 03:08   #15
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κοιτα να δεις.......θενκς ελενιτσα μου!!!
Παλιά 29-11-11, 00:38   #16
tzini
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

Το avatar του χρήστη tzini

tzini χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή ρηξη τυμπανου κ στα δυο αφτια!

εχει αλλη μανα τετοια εμπειρια?
κ στα δυο τυμπανα???

μετα απο μια μεση οξεια ωτιτιδα κ 10ημερη αντιβιωση αυgmentin που σταματησαμε στις 24/11, ο αλεξ (1 ετους) επαθε ρηξη τυμπανου αρχικα στο αριστερο αφτι. το αντιληφθηκα οτι κατι ηταν με το αφτι του, γιατι ουρλιαζε το σαββατο το απογευμα, εντελως ξαφνικα κ εξυνε το αφτι του.
τον πηγα σημερα στον παιδιατρο οπου κ ειδε ρηξη τυμπανου κ στα 2 αφτια. ηταν ανθεκτικο στην αντιβιωση το μικροβιο (ειπε).
αυτη τη φορα μας εδωσε ζιναντολ κ σταγονες για το αφτι.

ανησυχω ομως. να παω κ σε ειδικευμενο παιδοωρλ?
εντιτ: βγαζει σκουρο αιμα κ πυον (προφανως) απο τα αφτια. ειδικα απο το δεξι αρκετο.
το αριστερο εχει αρχισει κ επουλωνεται μονο του. (ετσι ειπε ο ντοκ)
Παλιά 28-01-12, 15:13   #17
MARILYN

MARILYN χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Η μεγάλη μου έπαθε πριν 15 ημέρες μια προωτίτιδα και πυρετό. Πήρε 7 μέρες αντιβώση, αλλά από χτες έχει πυρετό. Όχι υψηλό, μέχρι 38,3 και τον περνάμε με αντιπυρετικά κάθε 6 ώρες. Όμως το βράδυ το ένα αυτάκι της είχε ξεραμένο υγρό παντού!
Είναι Σαβ/κο και οι γιατροί εδώ δεν ανταποκρίνοντε...
Είναι αργά να πάμε την Δευτέρα το πρωί; Μήπως είναι ρίξη τυμπάνου; Της πονάει μάλλον το αυτάκι που έτρεξε το υγρό γιατί δεν με αφήνει να την μετρήσω με το θερμόμετρο αυτιού. Μου δίνει μόνο το άλλο αυτί....
Φοβάμαι μην καθυστερήσω και πάθει κάτι σοβαρό...
Την βοήθειά σας! Αλλιώς θα πρέπει να την πάω στο νοσοκομείο, αλλά είναι άραγε τόσο επείγον; Μπορεί να μην "επιασε" η αντιβίωση και να ξανακάνει πυρετό μετά από τόσες ημέρες; Ή μήπως είναι κάποια νέα ίωση;

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!
Ο χρήστης MARILYN δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές