Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 30-01-09, 12:08   #1
Μαράκι_Φ

Το avatar του χρήστη Μαράκι_Φ

Μαράκι_Φ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή κρισεις πανικου

Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο να έχουμε!
Ήθελα να σας ρωτήσω αν κάποια από εσάς είχε ποτέ κρίσεις πανικού κατά την εγκυμοσύνη και πως τις αντιμετώπισε.
Τι σας είχε πει ο γιατρός.
Τι κινδύνους κρύβουν για το έμβρυο
και αν υπάρχει φαρμακευτική αγωγή που επιτρέπεται

Σας ευχαριστώ πραγματικά μέσα από την καρδιά μου!
Οι απαντήσεις σας είναι πολύ σημαντικές για εμένα!
Ο χρήστης Μαράκι_Φ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 30-01-09, 12:52   #2
nnm004

Περιοχή: Θεσσαλονικη
nnm004 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και κατα την εγκυμοσυνη και εκτος εγκυμοσυνης , οταν λες κρισεις πανικοθ τι νοιωθεις ?
Ο χρήστης nnm004 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-01-09, 13:11   #3
Μαράκι_Φ

Μαράκι_Φ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

δυσπνια ταχυπαλμιά ζαλάδα τρέμω κτλ όλα τα απαίσια συμπτώματα της παθησης αυτής
Παλιά 30-01-09, 13:18   #4
Φραμπαλά

Το avatar του χρήστη Φραμπαλά

Περιοχή: ΣΚΥΡΟΣ
Φραμπαλά ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

έχω κρίσεις πανικού κ πριν τν εγκυμοσύνη έπαιρνα ένα σιρόπι αγχολυτικό.το σταμάτησα κ αν χρειαστεί μπορώ να το ξαναρχίσω μετά το 1ο τρίμηνο.είναι οκ για το μωρό.αν θες λεπτομέρειες στείλε πμ.
Παλιά 30-01-09, 13:23   #5
Nantia

Το avatar του χρήστη Nantia

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Nantia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Tο καλυτερο που εχεις να κανεις οταν σε πιανουν οι κρισεις, να σκεφτεσαι το μωρακι σου και να λες οτι δεν εχω τιποτα δεν θα με νικησει αυτο εγω θα το νικησω........

Μην στεναχωριεσαι και ολα στο μυαλο μας ειναι.....

καλη εγκυμοσυνη σου ευχομαι και θετικη σκεψη για ολα..........

ΝΑ εισαι με ατομα που σε στηριζουν και νοιωθεις ασφαλεια ειναι πολυ σημαντικο αυτο.....

αν θελεις κατι στειλε μου πμ...
Ο χρήστης Nantia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-01-09, 14:20   #6
nnm004

nnm004 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω επαιρνα κατι χαπακια αγχολυτικα , γενικως το εχω πολλα χρονια , σε πιανει σε συγκεκριμενες φασεις ή γενικοτερα ? Παντως δεν μπορει να βλαψει το μικρο σου παρα μονο εσενα κανοντας σε να φοβασαι , σε επιασε τωρα στην εγκυμοσυνη ?
Παλιά 30-01-09, 15:09   #7
Μαράκι_Φ

Μαράκι_Φ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο grafistria
σε επιασε τωρα στην εγκυμοσυνη ?
Έχει περίπου 5 μήνες που επανήλθαν αλλά καταφέρνω να μην πάρω κανένα χάπι. Γενικά συμβαίνει παντού και ανα πάσα ώρα. Όποτε θυμηθεί Αλλά καταλαβαίνεις καλύτερα είναι να ξέρεις ότι έχεις κάποια εναλλακτική
Παλιά 30-01-09, 15:15   #8
nnm004

nnm004 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κοιτα εγω ειμαι αγοραφοβικια και φοβικια με αρρωστειες κτλ , κανω ψυχαναλυση συστηματικη 2 χρονια και μπορω να πω βελτιωθηκα πολυ , πλεον μπορω να βγω εξω αμα με περιμενει γνωστο ατομο καπου . Τα χαπια που περνεις υποθετω τα εχεις δι3ει στο γιατρο σου και ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα ε ? καλα θα ηταν να το συζητησεις και με το γυναικολογο σου λιγακι ολο αυτο αν δεν το εχεις κανει ηδη , για τη μερα της γεννας δηλαδη .
Παλιά 30-01-09, 15:17   #9
nnm004

nnm004 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

σορυ κουκλα τωρα καταλαβα οτι δεν περνεις χαπια , αλλο νομισα στην αρχη
Παλιά 30-01-09, 22:30   #10
Kristianna

Περιοχή: Συρος
Kristianna ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Kristianna
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μαράκι_Φ
δυσπνια ταχυπαλμιά ζαλάδα τρέμω κτλ όλα τα απαίσια συμπτώματα της παθησης αυτής

Γεια σου,Τετοιες κρισεις παθαινα συνεχεια πριν την εγκυμοσυνη και μετα,οπως βλεπεις το νινι μου ειναι μια χαρα δεν πηρα χαπι απο την στιγμη που ανακαλυψα οτι ειμαι εγκυος (πριν επαιρνα Αντικαταθλιπτικα)Στην εγκυμσυνη μειωθηκν παρα πολυ οι κρισεις...ισως επειδη το μυαλο μου ηταν στο μωρο και τωρα βεβαια μετα την γεννηση του εχουν εξαφανιστει!!!! αν ειχα 2 ειναι ζητημα!!!!!
Παλιά 11-03-09, 13:54   #11
eleni1

Το avatar του χρήστη eleni1

Περιοχή: Perama-Attikis
eleni1 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Re: κρισεις πανικου

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μαράκι_Φ
Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο να έχουμε!
Ήθελα να σας ρωτήσω αν κάποια από εσάς είχε ποτέ κρίσεις πανικού κατά την εγκυμοσύνη και πως τις αντιμετώπισε.
Τι σας είχε πει ο γιατρός.
Τι κινδύνους κρύβουν για το έμβρυο
και αν υπάρχει φαρμακευτική αγωγή που επιτρέπεται

Σας ευχαριστώ πραγματικά μέσα από την καρδιά μου!
Οι απαντήσεις σας είναι πολύ σημαντικές για εμένα!
Μαράκι σου έυχομαι να το έχεις ξεπεράσει αν όμως οχι θα σου έλεγα να δείς ένα ψυχολόγο.
Εμένα με ταλαιπώρουσαν κρίσεις πανικού σχεδόν ένα χρόνο και επειδή δεν ήθελα να πάρω φάρμακα πηγά σε ένα ψυχολόγο για να πάρω την γνώμη του, μετά απο μόνο 3 επισκέψεις μου πάρασαν τα πάντα ...τον ευχαριστώ πολυ και λέω σε όλους να πηγαίνουν σε ψυχολόγο.
Ο χρήστης eleni1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-03-09, 18:43   #12
Μαράκι_Φ

Μαράκι_Φ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γλυκιά μου σε ευχαριστώ που έστειλες. Έχω επισκεφθεί ψυχολόγο. Έκανα αρκετές συνεδρίες αλλά δε με βοήθησαν. Μου είπε ότι κατί τη γνώμη της δε πρέπει να πάρω κανένα χάπι γιατί είμαι πολύ δυνατή και ότι μόνη μου θα το παλέψω. Πλέον δεν έχω την χρημστική άνεση να το κάνω. Αλλά δόξα το θεό το παλεύω....
Παλιά 04-08-09, 10:08   #13
μανουλα-ελενη

Περιοχή: Patra
μανουλα-ελενη χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

παρακολουθω συχνα τον τελευταιο καιρο θεματα για τις κρισεις πανικου
συνεχιζω εδω γιατι δεν ξερω πως να ξεκινησω νεο θεμα
μεχρι τωρα πιστευα πως οι κρισεις μου οφειλονται σε ψυχολογικα καθαρα αιτια
χτες ομως διαβασα ενα αρθρο σε ενα περιοδικο που ανεφερε οτι η προπτωση μιτροειδους βαλβιδας συνδρομο που μου εχει διαγνωστει εδω και 6 χρονια ευθυνεται για τις κρισεις πανικου μου...
δεν μπορω να πω οτι αυτο με καθησυχασε
το αντιθετο
απο χτες ενω παθαινα 1-2 κρισεις τη βδομαδα
επαθα 3 μεσα σε ενα απογευμα ....
Παλιά 04-08-09, 10:22   #14
Bunny

Το avatar του χρήστη Bunny

Περιοχή: Αττική
Bunny χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Αχ...γιατί τα παθαίνουμε αυτά, ενώ δόξα το θεό, όλα είναι καλά στη ζωή μας..τα δημιουργεί το μυαλό μας και για ποιό λόγο?
Παλιά 04-08-09, 10:32   #15
anna781

anna781 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημερα....Μαρακι υπεφερα απο κρισεις πανικου μαζι με αγοραφοβια κ.α εδω και 3 χρονια.Ολη η μερα μου ηταν μια κριση...Δεν πηρα καθολου χαπια γιατι ηθελα να μεινω εγκυος οπως και εγινε.Φοβομουν τοσο πολκυ την περιοδο της εγκυμοσυνης,μην με πιανουν σε συνδυασμο με τα συμπτωματα,μην εχω ζαλαδες παραπανω και γενικα πως θα ανταπεξελθω σε ολη μου την εγκυμοσυνη.Εκανα ψυχοθεραπεια για τους πρωτους 3 μηνες της εγκυμοσυηνης οπου ηταν αυτο το διαστημα που μ,ε επιανας κατι μικρες κρισουλες κατα διαστηματα λογω του οτι ημουν πολυ φοβισμενη/.Οταν ομως αρχισα να βλεπω το μωρο μου στον υπερηχο και να καταλαβαινω οτι εχβ μια ψυχη μεσα μου να με κλοτσαει,ως δια μαγειας εξαφανιστικαν ολα...Απλα σκεφτομουν μονο το μωρο μου και τιποτα αλλο..Ετσι επειδη δεν εδινα σημασια σε αυτα εφυγαν..Τωρα το μωρακι μου ειναι 6 μηνων και ειμαι παλι εγκυος!!!Με πιανουν κατι μικροκρισουλες ποτε ποτε απο τον φοβο μου παλι αλλα τις ελεγχω μια χαρα και θα φυγουν σε λιγο το ερω.Μην σε αγχωνει θα δεις οτι θα σου φυγουν τελειως ειμαι σιγουρη.Νομιζω ομως οτι υπαρχουν καποια φαρμακα που επιτρεπονται στην εγκυμοσυνη...
Ο χρήστης anna781 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-08-09, 10:38   #16
chamsof17

Περιοχή: Πειραιάς
chamsof17 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλημέρα και εγώ έχω πάθει κρίσεις πανικού, το αίσθημα αυτό είναι οτι χειρότερο. Συνήθως τις παθαίνω μετά απο περιόδους έντονου στρες. Αλλά πάντα μετά, ποτέ κατά την διάρκεια που είμαι ίδιαιτερα αγχωμένη. Μόλις ηρεμήσει ο οργανισμός μου, πατάω και μια κρίση για να είμαι εντάξει. Συνήθως πίνω ένα salospir και ηρεμώ (θεωρώ το salospir πανάκεια ως θρομβοφιλική). ΣΑΦΩΣ και το salospir ΔΕΝ βοηθάει στη συγκεκριμένη περίπτωση, το γνωρίζω αυτό, αλλά επειδή το μυαλό μας πάντα παίζει περιέργα παιχνίδια εγώ ηρεμώ. Οτι μπορεί να είναι σύμπτωμα για πρόπτωση μιτροειδούς βαλβίδας δεν το γνώριζα. Μανοιύλα-ελένη να σε ρωτήσω, με το σύνδρομο αυτό δεν είχες πρόβλημα με τις εγκυμοσύνες σου, σωστά?
Ο χρήστης chamsof17 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-08-09, 10:43   #17
μανουλα-ελενη

Προεπιλογή

απλως παθαινω πολλες αρρυθμιες ,δυσπνοια και κουραζομαι πολυ ευκολα (αν και δεν καπνιζω)
πηρα αντιβιωση κατα τη διαρκεια και μετα τον τοκετο οπως επισης και σε καθε επεμβαση
Παλιά 04-08-09, 10:52   #18
mamakoula

mamakoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο μανουλα-ελενη Εμφάνιση μηνυμάτων
παρακολουθω συχνα τον τελευταιο καιρο θεματα για τις κρισεις πανικου
συνεχιζω εδω γιατι δεν ξερω πως να ξεκινησω νεο θεμα
μεχρι τωρα πιστευα πως οι κρισεις μου οφειλονται σε ψυχολογικα καθαρα αιτια
χτες ομως διαβασα ενα αρθρο σε ενα περιοδικο που ανεφερε οτι η προπτωση μιτροειδους βαλβιδας συνδρομο που μου εχει διαγνωστει εδω και 6 χρονια ευθυνεται για τις κρισεις πανικου μου...
δεν μπορω να πω οτι αυτο με καθησυχασε
το αντιθετο
απο χτες ενω παθαινα 1-2 κρισεις τη βδομαδα
επαθα 3 μεσα σε ενα απογευμα ....

πριν από 8 χρόνια πέρασα ένα εξάμηνο δράμα. Η διάγνωση κρίση πανικού. Πήγα σε ψυχολόγο πήρα και κάτι χαπάκια τα οποία σταμάτησα σχεδόν αμέσως. Πάντως μόνη μου βρήκα τη δύναμη και το ξεπέρασα. Στην εγκυμοσύνη δεν είχα τίποτα παρόλα τα διάφορα που αντιμετώπιζα γιατί προσπαθούσα να σκέφτομαι το μωρό μου. ζμε έχει βοηθήσει και ο άνδρας μου αρκετά. Ο μόνος φόβος που έχω πια είναι όταν είμαι σε μακρινό ταξίδι ότι μπορεί να συμβεί κάτι και νιώθω ανασφάλεια. Μέχρι που διάβασα ένα άρθρο που αναφέρει και η φίλη παραπάνω. Έχω κι εγώ πρόπτωση μητροειδούς κι έτσι εξηγούνται όλα. Θέλει υπομονή και δύναμη. Και όταν σε πιάνει να βάζεις τη λογική πάνω απόλα.
Παλιά 04-08-09, 10:56   #19
μανουλα-ελενη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mamakoula Εμφάνιση μηνυμάτων
πριν από 8 χρόνια πέρασα ένα εξάμηνο δράμα. Η διάγνωση κρίση πανικού. Πήγα σε ψυχολόγο πήρα και κάτι χαπάκια τα οποία σταμάτησα σχεδόν αμέσως. Πάντως μόνη μου βρήκα τη δύναμη και το ξεπέρασα. Στην εγκυμοσύνη δεν είχα τίποτα παρόλα τα διάφορα που αντιμετώπιζα γιατί προσπαθούσα να σκέφτομαι το μωρό μου. ζμε έχει βοηθήσει και ο άνδρας μου αρκετά. Ο μόνος φόβος που έχω πια είναι όταν είμαι σε μακρινό ταξίδι ότι μπορεί να συμβεί κάτι και νιώθω ανασφάλεια. Μέχρι που διάβασα ένα άρθρο που αναφέρει και η φίλη παραπάνω. Έχω κι εγώ πρόπτωση μητροειδούς κι έτσι εξηγούνται όλα. Θέλει υπομονή και δύναμη. Και όταν σε πιάνει να βάζεις τη λογική πάνω απόλα.
αυτο προσπαθω κι εγω να κανω
παιρνεις κατι για την προπτωση;;;
Παλιά 04-08-09, 11:10   #20
chamsof17

Περιοχή: Πειραιάς
chamsof17 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

η πρόπτωση φαίνεται απο απλό καρδιογράφημα?
Ο χρήστης chamsof17 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-08-09, 11:47   #21
kanella

kanella ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Φαινεται με ενα υπερηχογράφημα, το έχω κι εγω μαζί με κρισεις πανικού-άγχους. Στην εγκυμοσύνη δεν ειχα τιποτε, απλά την ώρα του τοκετού πήρα αντιβίωση (φυσιολογικός τοκετός).

Ο χρήστης kanella δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-08-09, 11:55   #22
μανουλα-ελενη

Προεπιλογή

εμενα μου εκαναν και υπερηχο μετα απο το καρδιογραφημα
Παλιά 04-08-09, 13:23   #23
mamakoula

mamakoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο μανουλα-ελενη Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο προσπαθω κι εγω να κανω
παιρνεις κατι για την προπτωση;;;
\

Η πρόπτωση μου είπε ό γιατρός συναντάται σε ένα 20% περίπου των ανθρώπων. Δεν είναι ανησυχητικό, απλά μου είπε να κάνω υπέρηχο κάθε 5 έτη, ίσως στο μέλλον να οδηγήσει σε κάποια μορφή καρδιοπάθειας, ίσως όμως, και να μάθω να ζω με αυτό. Δεν παίρνω φάρμακα, απλά πριν από οποιαδήποτε επέμβαση χρειάζεται αντιβίωση. Πάντως πριν το ανακαλύψω, είχα κάνει και επεμβάσεις, δεν πήρα αντιβίωση πριν και δεν είχα πρόβλημα. Μια φίλη βιολόγος που έχει κι αυτή πρόπτωση μου είπε ότι η πρόπτωση συνδέεται άμεσα και με κάποιο σύνδρομο το όνομα του οποίου δεν θυμάμαι τώρα το οποίο κάνει τα άτομα ιδιαίτερα ευσυγκίνητα, σε σημείο να κλαίνε ας πούμε με ένα τραγούδι ή με κάτι που θα δουν στο δρόμο κλπ. Και μάλλον ισχύει αν κρίνω από το πως αντιδρώ εγώ σε τέτοιες περιπτώσεις.
Παλιά 04-08-09, 13:36   #24
μανουλα-ελενη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mamakoula Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια φίλη βιολόγος που έχει κι αυτή πρόπτωση μου είπε ότι η πρόπτωση συνδέεται άμεσα και με κάποιο σύνδρομο το όνομα του οποίου δεν θυμάμαι τώρα το οποίο κάνει τα άτομα ιδιαίτερα ευσυγκίνητα, σε σημείο να κλαίνε ας πούμε με ένα τραγούδι ή με κάτι που θα δουν στο δρόμο κλπ. .
ποπο σαυτο οφειλεται;;;
κι εγω καθε μηνα αναρωτιεμαι αν ειμαι εγκυος με αυτα τα ξαφνικα κλαματα που μου ερχονται......
αν σου πει πως λεγεται πες μου
Παλιά 05-08-09, 17:09   #25
yorkshire

Περιοχή: Thessaloniki
yorkshire χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλησπέρα και από εμένα,
Υπέφερα και εγώ από κρίσεις πανικού με πρόπτωση μιτροειδούς και το κυριότερο και ενοχλητικότερο από όλα αρρυθμία την οποία προσπαθώ να πολεμήσω. μανούλα ελένη λαο όποια άλλη μπορεί να ξέρει πείτε μου τι γίνεται στην εγκυμοσύνη με τις αρρυθμίες? Χειροτερεύουν?
Καλό κουράγιο σε όλες
Ο χρήστης yorkshire δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-08-09, 21:30   #26
Niki81

Niki81 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλησπερα.Ειμαι καινουρια στο forum.Δεν ειμαι μανουλα ακομα. Παθαινω κι εγω κρισεις πανικου και πολυ εντονες μαλιστα. Μενω Αθηνα και ψαχνω να βρω καποιον ειδικο ψυχολογο να με βοηθησει γιατι με ταλαιπωρουν αρκετα.Μηπως γνωριζετε καποιον γιατρο - ψυχοθεραπευτη που να αξιζει και να σας βοηθησε με τις κρισεις πανικου?
Ο χρήστης Niki81 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-09-10, 19:36   #27
ZOYZOYNITSA

ZOYZOYNITSA χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλησπερα!!ειμαι καινουργια στο forum.,εγω πριν μεινω εγκυος δεν ειχα παθει ποτε κριση πανικου...μετα το πρωτο τριμηνο κυησεως αρχισα να παθαινω μονο ομως τα βραδια,υπαρχει περιπτωση η εγκυμοσυνη κι ολες οι ορμονες της να δημιουργησουν κατι τετοιο??μηπως ειναι μονο και μονο της εγκυμοσυνης??
Ο χρήστης ZOYZOYNITSA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-09-10, 21:12   #28
eirinitas

eirinitas χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κοίτα και τον θυροειδή σου....
Έχω ακούσει ότι οι ορμόνες καταστέλλουν τις κρίσεις. Τι να πω ηρέμησε και σκέψου το μπεμπέ σου. Προσωπικά τις αντιμετωπίζω με ομοιοπαθητική καθώς υποφέρω από αυτές κατά διαστήματα και ειδικά όταν έρχεται το βράδυ ή σε περιόδους που θα έπρεπε να χαλαρώνω.
Ο χρήστης eirinitas δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-09-10, 22:43   #29
Rasputin

Το avatar του χρήστη Rasputin

Rasputin χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Προφανώς δεν έχω υπάρξει έγκυος αλλά έχω πάθει κρίση πανικού 2-3 φορές και πιστεύω έχω βρει τη φόρμουλα να το αντιμετωπίζω. Βασικά εγώ δεν καταλαβαίνω πότε έχω άγχος με αποτέλεσμα κάποια στιγμή να μαζεύεται (φαίνεται λειτουργεί προσθετικά) και να νιώθω αριθμίες/ταχυπαλμία, αίσθηση θανάτου γενικώς ενα χάλι. Την τελευταία φορά μάλιστα ήρθε ασθενοφόρο και με πήρε από τη δουλειά μου.

Αφου με ξεψαχνισαν μήπως έχω τίποτα στην καρδιά (μάλλον για να με καθησυχάσουν το έκαναν) μου είπαν πως μπορεί να νιώθω μια αδιαθεσία και γίνεται χειρότερα καθαρά από φοβία ή τέλος πάντων από το συνδυασμό άγχους και φοβίας γίνεται πολύ χειρότερα. Μου είπαν να προσπαθώ να σκέφτομαι κάτι ευχάριστο.

λίγους μήνες μετά το συμβάν αυτό, με πιασε το ίδιο, αλλά από τη γέννεσή του άρχισα αμέσως να σκέφτομαι ευχαριστα πράγματα (ξερετε ενας αχταρμας από την κόρη μου και μετά τα γνωστα γουρουνοειδη των αντρων ) και έφυγε.

Προτείνω να είσαι ψύχραιμη λοιπόν (αυτά σε περίπτωση που άντρες και γυναίκες λειτουργούμε το ίδιο γιατί εχω αρχίσει να αμφιβάλω )
Ο χρήστης Rasputin δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-09-10, 23:25   #30
hopa

hopa χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εμένα με βοηθησε η ομοιπαθητική αλλά θέλει και πολυ δουλειά με το μυαλό και ψυχραιμία (όσο γίνεται) όταν σε πιάνει . . εγώ έιχα τρελες φοβίες νομιζα οτι θα ανατιναχτει ο φουρνος μικροκυμματών το ψυγείο κτλ και το χειρότρεο ήταν οτι σχεδόν πάντα συνοδευοταν απο ίλιγγο .. δλδ ούτε στον εχθρο μου τέτοιο πραγμα . .
Παλιά 05-09-10, 13:20   #31
ZOYZOYNITSA

ZOYZOYNITSA χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ευχαριστω πολυ κοριτσια!!!!και σιγουρα θα κοιταξω και το θυρεοειδη μου ,ισως ειναι και απο αυτο!!θα δειξει!!!
Ο χρήστης ZOYZOYNITSA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-07-11, 06:08   #32
debbie31

debbie31 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!Ειμαι καινουρια εδω!ζητω τα φωτα σας!!!Με επιασε κριση πανικου πριν καμια ωρα....νομιζα πως θα πεθανω...και οτι θα βλαψω το εμβρυο μου...σε 10 μερες μπαινω στον 5ο μηνα...Εμφανιστηκαν οι κρισεις για πρωτη φορα πριν απο 5 χρονια...15 μερες μετα αφου γεννησα το πρωτο μου παιδακι...εκανα ομοιοπαθητικη και ολα οκ...περασε βεβαια παραπανω απο χρονος για να το ξεπερασω...αποψε εμφανιστηκε ξανα..και ενω ειμαι ηδη εγγυος....Γιατι Χριστε μου????.....Ειναι απαισιο το συναισθημα....εκεινη την στιγμη νιωθω πως η πιεση φτανει 20,οι σφυγμοι 180 και καιω ολοκληρη λες και εχω 40 πυρετο...μετα απο καποια λέπτα σταματαει...και με πιανει κρυος ιδρωτας και αρχιζω να τρεμω....και συνεχιζει με συχνοουρια απιστευτη(ισως λογω αδρεναλινης)....Ουτε στον εχθρο μου τετοιο πραγμα....Κοριτσια βοηθηστε με!!!!
Ο χρήστης debbie31 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-07-11, 09:02   #33
foulaki

Το avatar του χρήστη foulaki

foulaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Kαλημερα Debbie ελπιζω να κοιμηθηκες λιγακι κ αυτο να σε βοηθησε να νιωσεις καλυτερα, δεν εχω προσωπικη εμπειρια στο θεμα κ σιγουρα αλλες κοπελες θα σε βοηθησουν περισσοτερο αλλα ειμαι πρωινη πρωινη εδω κ ισως κατι κανω κι εγω με το μηνυμα μου σκεψου οτι μπορει να ηταν ενα τυχαιο γεγονος επειδη ισως αγχωθηκες για κατι (πολλοι μπορει να ειναι οι λογοι) κ μην αφηνεις να σε καταβαλλει το αγχος περιμενοντας την επομενη κριση που μπορει να μην ερθει κ ποτε..κι αν ακομα ερθει - που το απευχομαι - να σκεφτεσαι τα μωρα σου,αυτο που εχεις αγκαλια κι αυτο που εχεις στην κοιλιτσα σου, να παιρνεις βαθιες ανασουλες κ να αντλεις δυναμη απο αυτα προσπαθωντας να κανεις ομορφες σκεψεις..φιλια
Παλιά 02-07-11, 12:00   #34
bellaki

bellaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλημερα, debbie. κι εγω υποφερω απο κρισεις πανικου και πολλες αλλες κοπελες. εχουμε ανοιξει αρκετα θεματα σε σχεση με αυτο. αυτο που μπορω να σου πω ειναι να μην ανησυχεις, το μωρο δεν παθαινει τιποτα ουτε κι εσυ βεβαια. ειναι εξαιρετικα ασχημο αισθημα, ομως οχι επικινδυνο και δεν το λεω εγω αυτο, το λενε οι γιατροι. εγω υπεφερα και πριν την εγκυμοσυνη, αλλα τωρα εχει παραγινει το κακο, ισως γιατι εχω πολυ αγχος και νιωθω πιο ευαλωτη. και πανικος να μη με πιασει, εχω το φοβο μηπως με πιασει. βλεπω και ειδικο. αντε, κουραγιο. ολα θα πανε καλα για ολες μας.
Ο χρήστης bellaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-07-11, 06:59   #35
debbie31

debbie31 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

KOΡΙΤΣΙΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!Οπως βλεπετε παλι περιεργη ωρα εδω...ομως σημερα το αντιμετωπισα καλυτερα!Το επιασα εγω στα πρασα και δεν προλαβε να εκδηλωθει....προσπαθησα να σκεφτομαι θετικα,ανοιξα τιβι και πισι και να΄μαι!Ομως αυπνοια και υπερενταση στο φουλ!
Μιλησα κι εγω με τον γιατρο μου και μου ειπε ακριβως αυτο,πως δεν παθαινει κατι το μωρο και πως ο μισος πληθυσμος ΕΧΕΙ ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ??!!!!!
Αν συνεχισει εντονα παντως θα επισκεφτω ξανα τον ομοιοπαθητικο μου!...
Ο χρήστης debbie31 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-07-11, 19:14   #36
kelly_mad

Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
kelly_mad ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σας και απο μενα.Εχω ανοιξει θεμα για τις κρισεις πανικου και την καταθλιψη κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης οποτε δε θα μπω σε λεπτομερειες για το τι νιωθω γιατι λιγο πολυ ολες οι κοπελες που το παθαινουμε εχουμε τα ιδια.Το θεμα ειναι πως το αντιλαμβανετε η καθεμια μας και πως το αντιμετωπιζει και το κυριοτερα να κατανοησει τι την αγχωνει τι την φοβιζει.Εχω παλεψει παρα πολυ με τον εαυτο μου να μη με παρει απο κατω τουλαχιστον μεχρι να γεννησω αν και εχω δρομο ακομα.Εχω αγχωθει υπερβολικα με το πως θα τα καταφερω μετα με το μωρο και πανικοβαλομαι με το παραμικρο αλλα με διαφορους τροπους το "ξεγελαω".Ευχομαι σε ολες τις μανουλες που αντιμετωπιζουν αυτο το προβλημα μολις γεννηθουν τα μωρακια μας να ειμαστε ολες καλα.
Ο χρήστης kelly_mad δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-07-11, 19:24   #37
jackrussel

jackrussel χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kelly_mad Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας και απο μενα.Εχω ανοιξει θεμα για τις κρισεις πανικου και την καταθλιψη κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης οποτε δε θα μπω σε λεπτομερειες για το τι νιωθω γιατι λιγο πολυ ολες οι κοπελες που το παθαινουμε εχουμε τα ιδια.Το θεμα ειναι πως το αντιλαμβανετε η καθεμια μας και πως το αντιμετωπιζει και το κυριοτερα να κατανοησει τι την αγχωνει τι την φοβιζει.Εχω παλεψει παρα πολυ με τον εαυτο μου να μη με παρει απο κατω τουλαχιστον μεχρι να γεννησω αν και εχω δρομο ακομα.Εχω αγχωθει υπερβολικα με το πως θα τα καταφερω μετα με το μωρο και πανικοβαλομαι με το παραμικρο αλλα με διαφορους τροπους το "ξεγελαω".Ευχομαι σε ολες τις μανουλες που αντιμετωπιζουν αυτο το προβλημα μολις γεννηθουν τα μωρακια μας να ειμαστε ολες καλα.
κοπελα μου με το καλο το μωρακι εγω τα αντιμετωπισα με ψυχαναλυση, χρονια, και σε εντονες κριση αγχους με λεξοτανιλακι,,,,,εχω παντα στο πορτοφολι μου
η ψυχοθεραπειαο μως με βοηθησε το χαπι ειναι οταν δεν το ελεγχω με τιποτα,,,τωρα πια εχω δει οτι μπορει να το παρω μεσα σε ενα χρονο 3 φορες

ρυθμισα βεβαια και τον θυροειδη μου που ηταν ξεχαρβαλομενος χρονια,,,,οσες εχετε θεματα να κοιτατε παντα τον θυροειδη γιατι περιπλεκει τα πραγματα

στην εγκυμοσυνη δεν ειχα θεμα, ειχα προηγηθει η ψυχοθεραπεια

θα σε συμβουλευα σε αυτην την τοσο ευαισθητη φαση της ζωης σου παρεα με τον γυναικολογο σου να εχεις κι εναν ψυχολογο κι αν χρειαζεται θα παρεις και τα φαρμακακια σου κι ολα θα πανε καλα
Ο χρήστης jackrussel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-07-11, 13:09   #38
kelly_mad

kelly_mad ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σ ευχαριστω πολυ.Πηγαινα σε ψυχολογο πριν την εγκυμοσυνη και για οικονομικους λογους σταματησα απο τον 4ο μηνα της εγκυμοσυνης μου ξανααρχισα παλι συνεδριες.Κανω οτι μπορω για να μη με παρει απο κατω...
Παλιά 07-09-11, 16:07   #39
m.monkey

m.monkey ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Διαταραχή πανικού, έντονα σωματικά συμπτώματα

Γεια σας, έχω ένα θέμα που με απασχολεί και θα ήθελα να το συζητήσω μαζί σας και να ακούσω την άποψή σας. Εδώ και 4 χρόνια υποφέρω από κρίσεις πανικού, οι οποίες κατά διαστήματα περνάνε και συνήθως από την άνοιξη εμφανίζονται με αποκορύφωμα το καλοκαίρι που είναι πιο έντονες. Αυτό που με απασχολεί είναι το εξής: Το Μάιο αναγκάστηκα να κάνω διακοπή κύησης στον 7ο μήνα λόγω προβλήματος του μωρού το οποίο και γέννησα νεκρό. Όλο αυτό μου πυροδότησε πολύ έντονα σωματικά συμπτώματα από τον Ιούλιο μέχρι και τώρα σε σημείο που να μην μπορώ να πάω πουθενά μόνη μου γιατί ζαλίζομαι συνεχώς, τρέμω, έχω αδυναμία κτλ. και φοβάμαι πάρα πολύ. Θέλουμε να κάνουμε ξανά προσπάθειες για νέα εγκυμοσύνη και αυτός είναι ο λόγος που δεν θέλω να πάρω φάρμακα για τα οποία έτσι κι αλλιώς είμαι αντίθετη. Όμως με όσους ψυχολόγους έχω μιλήσει και πριν την εγκυμοσύνη και τώρα πάντα μου λένε "θεωρείς ότι έχοντας αυτό το πρόβλημα θα μπορέσεις να αναλάβεις την ευθύνη ενός παιδιού"? Και ρωτάω εγώ τώρα, αυτό το λένε γιατί θεωρούν ως εύκολη λύση να σε φορτώσουν με φάρμακα και μία εγκυμοσύνη τους το μπλοκάρει αυτό ή είναι όντως έτσι? Να σημειώσω ότι όσο καιρό ήμουν έγκυος δεν είχα κρίσεις και κανένα σωματικό σύμπτωμα ούτε καν από τα φυσιολογικά της εγκυμοσύνης, ίσως το μυαλό μου ήταν συνέχεια στο μωρό μου. Ποια η άποψή σας για το θέμα?
Ο χρήστης m.monkey δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-09-11, 17:05   #40
kelly_mad

kelly_mad ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο m.monkey Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας, έχω ένα θέμα που με απασχολεί και θα ήθελα να το συζητήσω μαζί σας και να ακούσω την άποψή σας. Εδώ και 4 χρόνια υποφέρω από κρίσεις πανικού, οι οποίες κατά διαστήματα περνάνε και συνήθως από την άνοιξη εμφανίζονται με αποκορύφωμα το καλοκαίρι που είναι πιο έντονες. Αυτό που με απασχολεί είναι το εξής: Το Μάιο αναγκάστηκα να κάνω διακοπή κύησης στον 7ο μήνα λόγω προβλήματος του μωρού το οποίο και γέννησα νεκρό. Όλο αυτό μου πυροδότησε πολύ έντονα σωματικά συμπτώματα από τον Ιούλιο μέχρι και τώρα σε σημείο που να μην μπορώ να πάω πουθενά μόνη μου γιατί ζαλίζομαι συνεχώς, τρέμω, έχω αδυναμία κτλ. και φοβάμαι πάρα πολύ. Θέλουμε να κάνουμε ξανά προσπάθειες για νέα εγκυμοσύνη και αυτός είναι ο λόγος που δεν θέλω να πάρω φάρμακα για τα οποία έτσι κι αλλιώς είμαι αντίθετη. Όμως με όσους ψυχολόγους έχω μιλήσει και πριν την εγκυμοσύνη και τώρα πάντα μου λένε "θεωρείς ότι έχοντας αυτό το πρόβλημα θα μπορέσεις να αναλάβεις την ευθύνη ενός παιδιού"? Και ρωτάω εγώ τώρα, αυτό το λένε γιατί θεωρούν ως εύκολη λύση να σε φορτώσουν με φάρμακα και μία εγκυμοσύνη τους το μπλοκάρει αυτό ή είναι όντως έτσι? Να σημειώσω ότι όσο καιρό ήμουν έγκυος δεν είχα κρίσεις και κανένα σωματικό σύμπτωμα ούτε καν από τα φυσιολογικά της εγκυμοσύνης, ίσως το μυαλό μου ήταν συνέχεια στο μωρό μου. Ποια η άποψή σας για το θέμα?
Αυτοι που στα λενε ειναι απαραδεκτοι...Αν ειναι δυνατον ο ψυχολογος αντι να σε στηριξη να σου λεει τετοια πραγματα.Μηπως ειναι ψυχιατροι και οχι ψυχολογοι γιατι υπαρχει διαφορα.Συνηθως οι ανθρωποι που παθαινουν κρισεις πανικου και εχουν φοβιες ειναι ατομα ευαισθητα και με καποια βιωματα που κουβαλαν δε πιστευω οτι δε μπορεις να χαρεις την μητροτητα και ενας καλος ψυχολογος πριν ξεκινησεις προσπαθειες θα μπορουσε να σε βοηθησει.
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές