Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης > Διατροφή και εγκυμοσύνη

Notices

Διατροφή και εγκυμοσύνη Τι επιτρέπεται, τι απαγορεύεται, ζάχαρο κύησης (ζακχαρώδης διαβήτης κύησης)

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 22-01-09, 15:11   #1
Eirini_Dr

Eirini_Dr ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Τονος - Τονοσαλατα???!!!

Βρε κοριτσια ??? Εχω μια ακαταπαυστη ορεξη για τονο (κονσερβα σε λαδι) εχω τρελαθει εδω και δυο μερες να τρωω τονοσαλατα...Γενικα μαρεσουν οι σαλατες! Αλλα εχω συνεχεια στο στομα μου τη γευση!!! μμμμμμμ Μιαμ μιαμ!!! Μηπως δε κανει να τρωμε τονο?? Μη παθουμε και τιποτα τωρα στο τελος! Χτες μιλησα με τον γιατρο μου αλλα ξεχασα να τον ρωτησω και επειδη εχασε τον πατερα του και σημερα τον κηδευουν δεν θελω να τον ενοχλησω γι αυτο το θεμα!!!
Παλιά 22-01-09, 15:12   #2
roulaki71

Το avatar του χρήστη roulaki71

Περιοχή: ΤΡΙΚΑΛΑ
roulaki71 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εχω διαβασει οτι ειδικα ο τονος απαγορευεται στην εγκυμοσυνη αλλα δεν ξερω γιατι....

edit

Τόνος, ξιφίας

Απαγορεύονται τα κονσερβοποιημένα ψάρια όπως ο τόνος και τα ψάρια εισαγωγής όπως ο ξιφίας ή άλλα μεγάλα ψάρια που δεν υπάρχουν στις ελληνικές θάλασσες. Κίνδυνος πρόσληψης υδραργύρου.

http://www.femme.gr/foods-banned.htm
Παλιά 22-01-09, 15:14   #3
iro

Περιοχή: Αθήνα
iro ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο roulaki71
Εχω διαβασει οτι ειδικα ο τονος απαγορευεται στην εγκυμοσυνη αλλα δεν ξερω γιατι....
Λόγω βαρέων μετάλλων που περιέχει

Καλύτερα όμως να της το επιβεβαιώσει ο γιατρός της.

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»
Ο χρήστης iro δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-01-09, 15:21   #4
ravT

ravT ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ελάτε τώρα βρε παιδιά! Εμένα ο γιατρός μου ουδέποτε μου ανέφερε ότι απαγορεύεται κάτι κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Και να είστε σίγουρες πως θα μου το έλεγε.
Παλιά 22-01-09, 15:24   #5
Eirini_Dr

Eirini_Dr ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πω πω πανικοβληθηκα...ειχα διαβασει σε ενα περιοδικο το parents παιδι και νεοι γονεις νομιζω, οτι ειναι πο ασφαλες να το τρως σε κονσερβα παρα φρεσκο για τον ιδιο που μου ειπατε!
Παλιά 22-01-09, 15:26   #6
roulaki71

Το avatar του χρήστη roulaki71

Περιοχή: ΤΡΙΚΑΛΑ
roulaki71 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τωρα αν ζηλεψεις και φας μια κονσερβα δεν νομιζω οτι θα παθεις και κατι. Μαλλον η υπερβολικη καταναλωση βλαπτει. Και συκωτι δεν κανει να φας και εντοσθια αλλα αν ζηλεψεις ενα κομματι κοκορετσι δεν θα παθεις και τιποτα.
Παλιά 22-01-09, 15:39   #7
elenik

Το avatar του χρήστη elenik

elenik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Το ειχα παθει και εγω και ηθελα σαν τρελλη τονοσαλατα. Ο γιατρος ειπε οχι . Λυπαμαι αλλα μην το ρισκαρεις. Αν πρεπει οπωσδηποτε να φας οχι ομω τονο σε τονοσαλατα αλλα καντον σαλτσα.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!
Ο χρήστης elenik δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-01-09, 16:00   #8
Eirini_Dr

Eirini_Dr ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μπα δε το ρισκαρω και σημερα! 2 μερες εφαγα ενταξει φτανει...αυριο που θα ειναι και ο γιατρουλης μου πιο ηρεμος θα τον ρωτησω! Σημερα θα φτιαξω cessars..... Σαλατα ειναι και αυτη!!!!
Παλιά 22-01-09, 17:07   #9
DaF

DaF ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμένα μου είχε πει 1-2 μικρές κονσέρβες την εβδομάδα μάξιμουμ, αλλά επειδή τα μεγάλα ψάρια έχουν μεγάλες ποσότητες βαρέων μετάλλων εγώ ζήτημα να έφαγα 10-15 φορές μέχρι τώρα..για σολωμό,ξιφία ούτε λόγος έτσι;

Ο χρήστης DaF δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-01-09, 17:47   #10
Pipi

Το avatar του χρήστη Pipi

Περιοχή: Περιστέρι
Pipi ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Pipi
Προεπιλογή

Γενικώς πρέπει να αποφεύγονται τα ψάρια της βαθειάς θάλασσας (σολωμός, ξιφίας, τόνος κλπ) λόγω υδραργύρου όπως είπαν κι οι προλαλλήσασες. Αντίθετα αφρόψαρα (γαύρος κλπ) μπορείς να τρως άφοβα.
Παλιά 22-01-09, 18:13   #11
zoitheodos

zoitheodos ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν ξέρω να σου απαντήσω εμένα πάντως αν φάω τόνο σε κονσερβα δεν με πιάνει το στομάχι μου ενώ αν φάω ΄φρέσκο΄ψάρι μετά με πεθαίνει το στομάχι μου....
Σήμερα εντελώς τυχαία έφαγα τόνο σε κονσέρβα... για την ώρα καλά γιατί έχουν αρχίσει και κάτι καούρεςςςςςς
Ο χρήστης zoitheodos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-01-09, 18:28   #12
Ioanna D.

Το avatar του χρήστη Ioanna D.

Ioanna D. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο roulaki71

edit

Τόνος, ξιφίας

Απαγορεύονται τα κονσερβοποιημένα ψάρια όπως ο τόνος και τα ψάρια εισαγωγής όπως ο ξιφίας ή άλλα μεγάλα ψάρια που δεν υπάρχουν στις ελληνικές θάλασσες. Κίνδυνος πρόσληψης υδραργύρου.

http://www.femme.gr/foods-banned.htm
Καλησπέρα! Και εγώ το διάβασα κάπου αυτό. Τώρα για δύο μερούλες που το ζήλεψες, δεν νομίζω να πειράζει.
Όλα με μέτρο και θα πάνε όλα καλά!
Παλιά 22-01-09, 19:46   #13
nat-left

Το avatar του χρήστη nat-left

nat-left ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μόνο τη κονσέρβα δεν έχω φάει ακόμη και δεν έχω πάθει τίποτα (δεν εννοώ το περιεχόμενο αλλά το κουτί και δεν είμαι πρωτομάνα), πάντως καλό είναι να αποφεύγουμε τα ωμά ψάρια, αυτά που έχουν υποστεί επεξεργασία δεν έχουν ανάγκη
Παλιά 22-01-09, 19:48   #14
BABY

Το avatar του χρήστη BABY

BABY ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

τσιπούρες και μπαρμπουνια κανει να τρώμε?
επισης κανει να τρωμε καπνιστη γαλοπούλα?
Ο χρήστης BABY δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-01-09, 19:50   #15
nat-left

Το avatar του χρήστη nat-left

nat-left ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο BABY
τσιπούρες και μπαρμπουνια κανει να τρώμε?
επισης κανει να τρωμε καπνιστη γαλοπούλα?
εγώ μόνο τις συσκευασίες αφήνω άθικτες! όλα τα άλλα όλα τα τρώω χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα....
τρώω και από έξω, πίτσες, σουβλάκια, burger, σαλάτες, μεξικάνικο, κινέζικο και ότι άλλο έχουν όρεξη τα δίδυμα ( ) και επαναλαμβάνω χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα
Παλιά 22-01-09, 21:57   #16
beboulix

Το avatar του χρήστη beboulix

Περιοχή: sweet waters
beboulix ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

τα ψαρια τσιπουρες,ροφοι κανουν.τα καπνιστα ισως επειδη εχουν αλατι να πρεπει να ειναι μικρη η προσληψη τους.
επισης τα τυρια ροκφορ,καμαμπερ κ οτι δεν ειναι απο παστεριωμενο γαλα
η αληθεια ειναι οτι κ εγω ετρωγα κινεζικα,μεξικανικα αμα δεν σου φερνουν καουρες κ να ζητας παντα καλοψημενα κρεατα κ κοτοπουλα για αποφυγη σαλμονελας.
α! και μακρια απο σουσι
Παλιά 22-01-09, 22:16   #17
Jen.

Το avatar του χρήστη Jen.

Jen. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ πιστεύω ότι παν μέτρον άριστον! όλα οκ αρκεί να μην κάνουμε υπερβολές...

προσωπικά από τον 7ο μήνα και μετά που κατάφερα πάλι να μπορώ να δω το ψάρι μπροστά μου άρχισα να τρώω και σολωμό στη σχάρα ή και καπνιστό που το λατρεύω! αν οι ποσότητες δεν είναι τεράστιες δεν νομίζω ο υδράργυρος να κάνει κακό...μιλάμε για 1 φορά την βδομάδα και αν!

Καλα φυσικά και έτρωγα και από goodies ιδίως τους πρώτους μήνες που είχα εμετούς και μπορούσα να φάω ελάχιστα πράγματα...
Παλιά 22-01-09, 22:40   #18
pelagia

Το avatar του χρήστη pelagia

Περιοχή: rodos
pelagia ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pelagia
Προεπιλογή

εγω κοριτσια τρωω τονο μαρεσει ... αλλα τωρα ανυσηχεισα λιγουλακι , αυριο που εχω ραντεβου στομν γιατρο θα ρωτησω, παντως εγω οταν τον ρωτησα τι δεν πρεπει να τρωω μου ειπε μη ελεγμενα τυρια και μυδια στριδια τα οποια σιχενομαι ... αλλα ο τονος ειναι ωραιος ενταξει δεν το παρακανω μια φορα την ευδομαδα.
Παλιά 22-01-09, 23:20   #19
beboulix

Το avatar του χρήστη beboulix

Περιοχή: sweet waters
beboulix ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

τι ομορφη κοιλιτσα
με το καλο
Παλιά 22-01-09, 23:31   #20
pelagia

Το avatar του χρήστη pelagia

Περιοχή: rodos
pelagia ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pelagia
Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ .... και σενα να σου ζεισει το μπεμπακι σου.
Παλιά 23-01-09, 11:35   #21
Ioanna D.

Το avatar του χρήστη Ioanna D.

Ioanna D. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια η αλήθεια είναι πως εγώ κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου, όταν βγαίναμε έξω στην παραλία με τον άντρα μου και περνούσαμε από τσιπουράδικα και ψαροταβέρνες, σίγουρα κάτι τσιμπολογούσαμε, μόνο και μόνο από τα αρώματα δεν μπορείς να αντισταθείς... Ευτυχώς τα ψαράκια κάνουνε πολύ καλό στα έμβυα, οπότε έτρωγα ελεύθερα! Προτιμήστε πάντα ντόπια προιόντα και φρέσκα, έτσι δεν θα έχετε πρόβλημα.
Φιλάκια και με το καλό σε όλες τις εγκυούλες!
Α, και καλή μας όρεξη!
Παλιά 23-01-09, 13:07   #22
Eirini_Dr

Eirini_Dr ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Λοιπον με πηρε ο γιατρος μου να μου πει για τα αποτελεσματα της καμπυλης που εκανα προχτες....ζαχαρο 0 συνεχιζω να τρωω σοκολατες!!!!! Πολυ το χαρηκα αλλα αμα συνεχισω ετσι θα παρω αλλα 17!!!! Τες πα....
Μου ειπε για τον τονο οτι δεν ειναι καλο να το τρωμε στην εγκυμοσυνη λογο βαρεων μεταλλων και ψευδαργυρου και καλο θα ειναι σε ολη τη διαρκεια της να εχουμε φαει μεχρι 4 κοσνερβες καθε μηνα!!!! Ψιλο ησυχασα αλλα και παλι....μια ανησυχια την εχω! Βεβαια η μπεμπα ειναι ζωηρη και ο λοξυγκας δε μας αφηνει οποτε οσο την ακουω ηρεμω!!!Θα παω για εξετασεις την αλλη βδομαδα και το φιλοσοφησα!!! Ας μην ειμαστε υπερβολικες ολα καλα θα μας πανε αφου φτασαμε ως εδω!!
Παντως ευχαριστω για τις απαντησεις σας!
Παλιά 23-01-09, 13:46   #23
livinath

Το avatar του χρήστη livinath

livinath ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν έχω γνωσεις για το θέμα αλλά να κάνω μια μικρή παρατήρηση; Ο σολομός ουδεμία σχέση έχει με τον τόνο και τον ξιφία τα οποία ανήκουν και τα δύο στην οικογένεια των καρχαριοειδών. Και είναι ψάρι του γλυκού νερού κι όχι της θάλασσας.

Είμαι σπασικλάκι που βλέπει συνέχεια ντοκυμαντέρ, καλά καταλάβατε.....
Παλιά 23-01-09, 13:48   #24
Jen.

Το avatar του χρήστη Jen.

Jen. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο livinath
Δεν έχω γνωσεις για το θέμα αλλά να κάνω μια μικρή παρατήρηση; Ο σολομός ουδεμία σχέση έχει με τον τόνο και τον ξιφία τα οποία ανήκουν και τα δύο στην οικογένεια των καρχαριοειδών. Και είναι ψάρι του γλυκού νερού κι όχι της θάλασσας.

ναι αλλα και ο σολωμός είναι ψάρι των βαθιών νερών από ότι ξέρω όπου στα μεγάλα βάθη υπάρχουν μεγάλες ποσότητες υδραργύρου...
από ότι είχα ακούσει πρέπει να αποφεύγονται τα ψάρια των βαθιών νερών ασχέτως αν ειναι ποταμίσια ή όχι...έτσι θυμάμαι τουλάχιστον...
Παλιά 23-01-09, 13:59   #25
livinath

Το avatar του χρήστη livinath

livinath ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Jen.
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο livinath
Δεν έχω γνώσεις για το θέμα αλλά να κάνω μια μικρή παρατήρηση; Ο σολομός ουδεμία σχέση έχει με τον τόνο και τον ξιφία τα οποία ανήκουν και τα δύο στην οικογένεια των καρχαριοειδών. Και είναι ψάρι του γλυκού νερού κι όχι της θάλασσας.

ναι αλλα και ο σολωμός είναι ψάρι των βαθιών νερών από ότι ξέρω όπου στα μεγάλα βάθη υπάρχουν μεγάλες ποσότητες υδραργύρου...
από ότι είχα ακούσει πρέπει να αποφεύγονται τα ψάρια των βαθιών νερών ασχέτως αν ειναι ποταμίσια ή όχι...έτσι θυμάμαι τουλάχιστον...
Μα γι'αυτό δεν έχω άποψη, απλά διάβασα πιο πριν ότι ο σολωμός είναι ψάρι της βαθιάς θάλασσας... Εξ'ού και το αρχικό post μου. Τώρα αν κάνει να καταναλώνεται ή όχι στην διάρκεια της εγκυμοσύνης, δεν το ξέρω. Είπα άλλωστε ότι επί του θέματος (της κατανάλωσης) δεν έχω γνώση.
Παλιά 23-01-09, 14:10   #26
natasa31

Το avatar του χρήστη natasa31

natasa31 ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην natasa31 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην natasa31
Προεπιλογή

κι εγω ξερω οτι δεν κανει μου το ειχε πει και διατροφολογος. Τωρα πια δεν νομιζω ομως να υπαρχει προβλημα για 1-2 φορες. Κι εμενα μου λειπει η τονοσαλατα αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν εφαγα σε ολη την εγκυμοσυνη και να φανταστεις οτι στο σπιτι το ειχαμε για μεσσιμεριανο τουλαχιστο 1-2 φορες την εβδομαδα...

ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ!
Ο χρήστης natasa31 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-10-10, 14:31   #27
bou-bou!

bou-bou! ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Εγκυμοσύνη και κατανάλωση τόνου

Ισχύει ότι στην εγκυμοσύνη δεν κάνει να καταναλώνεις τόνο και σολομό λόγω υδραργύρου? Βρε κορίτσια τρώω 1 πολυσαλάτα με τόνο κονσέρβα 1 φορά τη βδομάδα που τη συνοδεύω με όσπρια. Μήπως να τη σταματήσω?
Ο χρήστης bou-bou! δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-10-10, 14:38   #28
ΙΩΑΝΝΑ_30

ΙΩΑΝΝΑ_30 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ναι το εχω διαβασει στο internet και σε βιβλιο οτι δεν κανει βεβαια σε μεγαλες ποσοτητες. 1 φορα τη βδομαδα δεν νομιζω να πηραζει και τοσο. Και μενα μαρεσει πολυ σε σαλατα και στα μακαρονια αλλα τρωω κανα 2 φορες το μηνα.
Ο χρήστης ΙΩΑΝΝΑ_30 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-10-10, 14:41   #29
Niki81

Niki81 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Αχ το ποσο μου εχει λειψει να φαω τονο δε φανταζεσαι!!!Οτι μου λενε οτι δεν κανει μετα το λιγουρευομαι.Μια φοριτσα βεβαια εφαγα.Η αληθεια ειναι οταν ειχα ρωτησει το γιατρο μου ειχε πει να αποφευγω την ποσοτητα δλδ να μην τρωω 2-3 κονσερβες την εβδομαδα.Απλα εγω απο το φοβο μου το αποφευγω.
Ο χρήστης Niki81 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-10-10, 15:41   #30
madchen

madchen χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εμένα μου είπε ο γιατρός ότι ο σολομός επιτρέπεται απλά όχι πολύ συχνά και να αποφεύγω ξιφία, τόνο και γενικότερα τα τρόφιμα μέσα σε κονσέρβες. Από την αρχή της εγκυμοσύνης δεν έχω φάει ούτε τόνο-ενώ πριν έτρωγα 2-3 φορές τη βδομάδα-ούτε σολομό ούτε ξιφία...έχω φάει βέβαια δύο κονσέρβες με σαρδέλες και σκοπεύω την άλλη βδομάδα να ψήσω σολομό γιατί μου έχει λείψει. Δεν χρειάζονται υπερβολές στην κατανάλωση, μη γίνουμε υστερικές!
Ο χρήστης madchen δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-10-10, 15:43   #31
no doubt

no doubt χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εγώ πάντως είχα γίνει υστερική.
Καλύτερα να μην έτρωγα κάποια πράγματα κι ας ήταν υπερβολή.
Πάνω από όλα ήθελα το καλύτερο για τα μωρά μου.
Ο χρήστης no doubt δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-10-10, 18:37   #32
efi25

Περιοχή: βυρωνας
efi25 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

πραγματικα τι πρεπει να τρωμε?ολο μη ειναι ολα!αυτο εχει υπερβολικα το ενα το αλλο εχει υπερβολικα το αλλο στο τελος θα γινουμε υστερικες!εγω νομιζω οτι πρεπει να τρωμε απο ολα οπως ππιν αλλα με μετρο!

Ο χρήστης efi25 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-10-10, 19:06   #33
gentriana

Το avatar του χρήστη gentriana

gentriana χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εγώ αποφεύγω τις κονσέρβες τόνου και το σολωμό (έφαγα μια δυο φορές γιατί τον λατρεύω). Ακόμα και οι ρέγγες νομίζω είναι επιβαρυμένες. Γενικά, από όσα γνωρίζω, πρέπει να αποφεύγουμε τέτοια λιπαρά ψάρια, και ιδίως τα μεγάλα, που είναι αλιευμένα σε βόρειες θάλασσες γιατί συσσωρεύουν κάποια βαρέα μέταλλα. Έχω βρει έναν τόνο σε βαζάκι που λέει πως είναι Αλοννήσου και τρώω αυτόν. Όχι συχνά, διότι έχει και 6-7 ευρώ το βαζάκι... Όντως διαφέρει από τους κοινούς που ξέρουμε, είναι πιο σκληρός και συμπαγής. Υπάρχει σε νερό και σε λάδι.
Παλιά 09-10-10, 20:07   #34
linaki G

Το avatar του χρήστη linaki G

linaki G χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Kι εμένα ο γιατρός μου (ενδοκρινολόγος) στη διατροφή μου ήταν σαφής : ναι στα φρέσκα ψάρια, όχι τόνο, όχι ξιφία και γενικά όχι κονσέρβες. Το λόγο δεν τον ρώτησα, καθώς δεν τρελαίνομαι για τα συγκεκριμένα και τις κονσέρβες ούτως ή άλλως τις απέφευγα.

Γενικά το διαιτολόγιο που ακολουθώ όσο πιο πιστά μπορώ είναι στη λογική που φαίνεται για τη διατροφή των εγκύων στο site που αναφέρει το roulaki71 στην πρώτη σελίδα.

Βέβαια η περίπτωση κάθε εγκύου είναι διαφορετική γι' αυτό ο πιο κατάλληλος να συμβουλέψει για τη διατροφή της είναι ο γιατρός της. Κάποια πράγματα που ξέρουμε οτι βλάπτουν όμως (εγκύους και μη) καλό είναι να τα αποφεύγουμε.

Δεν μπορώ να μη σκέφτομαι κάθε φορά που κάνω μια μικρή "αμαρτία" ότι ίσως κάνω έστω και το ελάχιστο κακό στον οργανισμό των μωρών μου που τώρα χτίζεται...
Ο χρήστης linaki G δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές