Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Καλώς ήρθατε !! > Ψηφοφορίες > Εγκυμοσύνη,Τοκετός, Θηλασμός, Παιδίατρος, Νεογέννητα

Notices

Ποτέ πια μόνα - γνωμοδότηση ΣτΠ κόλαφος ! 

Γνωμοδότηση Συνήγορου του Πολίτη/Παιδιού σχετικά με απομάκρυνση γονέων από το δωμάτιο κατά την διάρκεια ιατρικών πράξεων στα παιδιών τους!   

Επιτέλους δικαίωση για τους γονείς που παλεύουν για το αυτονόητο! Ένα βήμα πιο κοντά βρίσκονται οι γονείς που υποστηρίζουν το αυτονόητο, να είναι παρόντες σε κάθε ιατρική πράξη, στην οποία το παιδί έχει τις αισθήσεις του, εφόσον δεν υπάρχει άλλος συγκεκριμένος λόγος που να δικαιολογεί την απομάκρυνσή τους.

Η εμπεριστατωμένη εισήγηση με βιβλιογραφία και όλα τα σχετικά παραρτήματα, δίνει βάση στο αίτημα όλων αυτών των γονέων, που προσπαθούν εδώ και χρόνια να πείσουν τους επαγγελματίες υγείας να δρούν υπέρ του συμφέροντος του παιδιού.

Αναδεικνύει το προφανές, ότι δηλαδή η παρουσία του γονέα θα πρέπει να επιτρέπεται και να ενθαρρύνεται! Επίσης αναφέρεται και στην περίπτωση των εφήβων των οποίων η ανάγκη για παρουσία του γονέα, επίσης θα πρέπει να γίνεται σεβαστή. Όπως αναφέρει, η απομάκρυνση εάν είναι απαραίτητη θα πρέπει να έχει ειδική κατά περίπτωση αξιολόγηση. Ελπίζουμε εδώ να υπάρξει ειδική αναφορά στις περιπτώσεις που μπορούν να δικαιολογούν μια τέτοια "κατά περίπτωση" απομάκρυνση, πχ σε περιπτώσεις ψυχικών ασθενειών του γονέα, ή υποψίας κακοποίησης (έλειπε αυτή η περίπτωση απο την ετυμηγορία) κα.

Η απόφαση, πολύ ευγενικά, αλλά ξεκάθαρα, υποδεικνύει ότι είναι απαραίτητο να θεσμοθετηθεί ειδική οδηγία, η οποία θα οδηγήσει και σε καλύτερη εκπαίδευση των ειδικών, στο να παρέχουν αυτό που οφείλουν, το οποίο όπως αναφέρει ο συνήγορος του πολίτη, δεν είναι μόνο η παροχή ιατρικής φροντίδας αλλά και η ορθή μεταχείριση του ασθενούς. Το αυτονόητο δηλαδή.  

• Διαδώστε την είδηση στα μέσα δικτύωσης έτσι ώστε να ακουστεί δυνατά!
    Link του άρθρου:http://parents.org.gr/health/a568
    .

Δημοσκόπηση: Θα προχωρούσατε σε υιοθεσία αν βλέπατε οτι δεν μπορούσατε να αποκτήσετε το δικό σας παιδάκι;
Επιλογές Δημοσκόπησης
Θα προχωρούσατε σε υιοθεσία αν βλέπατε οτι δεν μπορούσατε να αποκτήσετε το δικό σας παιδάκι;

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 29-03-10, 22:23   #201
mama maria

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
mama maria χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ναι, ναι με όλη μου την ψυχή. Συγχαρητήρια σε όλες τις φίλες που το αποφάσισαν και τους εύχομαι να ξεπεράσουν όλα τα εμπόδια στο δρόμο τους για την υιοθεσία Συγχαρητήρια και σε όλες αυτές που τα κατάφεραν και είναι περήφανες για τα παιδιά τους ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ για τη δύναμη ψυχής που διαθέτετε!!!!
Ο χρήστης mama maria δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-04-10, 13:05   #202
maestria

Το avatar του χρήστη maestria

maestria χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Σίγουρα θα υιοθετούσα.
Ξέρω, βέβαια, ότι η νομοθεσία για υιοθεσίες στην Ελλάδα είναι απαράδεκτη και είναι ένα ζήτημα που πρέπει - επιτέλους - να λυθεί!
Παλιά 07-05-10, 13:19   #203
nirma

Περιοχή: Θεσσαλονικη
nirma χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Θεωρώ ότι ένας άνθρωπος που αποφασίζει να υιοθετήσει ένα παιδάκι για να το βοηθήσει, να το μεγαλώσει σωστά και να του δώσει όση αγάπη και φροντίδα μπορεί είναι πραγματικά παράδειγμα προς μίμηση.
Δυστυχώς όμως τους περισσότερους που ακούω να θέλουν παιδιά ακόμα και βιολογικά, σκέφτονται εγωιστικά, να ολοκληρωθούν, να νοιωσουν πράγματα που δεν μπορείς να καταλάβεις αν δεν έχει παιδιά και πολλα άλλα τέτοια με βάση το ΕΓΩ. Σε αυτή την περίπτωση δεν θεωρώ ότι πρέπει να πάρω ένα παιδάκι για να ισορροπήσω το ΕΓΩ μου ή την σχέση μου με τον σύντροφό μου.
Είμαι μία μανούλα με δύο υπέροχες κόρες (1,5 ακι 2,5 χρονών) που καλώς ή κακώς δεν το επέλεξα εγώ να έρθουν, εννοώ ότι δεν είχαμε φτάσει στο σημείο ως οικογένειά-σχέση να προγραμματίσουμε παιδιά, είχαμε άλλες προτεραιότητες. Πραγματικά είναι υπέροχο να δίνεις με τόση ανιδιοτέλεια αγάπη, φροντίδα, προστασία και πολλά άλλα. Πιστεύω όμως ότι δεν πρέπει να υπάρχει ίχνος εγωισμού κατά την ανατροφή ενός παιδιού.
Οπότε σε αυτή την περίπτωση, που κάποιος μπορεί να διώξει τον εγωισμό του για να φροντίσει κάποιον αλλον τότε ΝΑΙ είμαι υπέρ της υιοθεσίας.
Ο χρήστης nirma δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-05-10, 00:16   #204
ekp
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

ekp χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Είμαι μανούλα κι εγώ 2 αξιολάτρευτων παιδιών (6 και 3). Πριν από 1 μήνα επισκέφτηκα το ίδρυμα Μητέρα για να χαρίσω την βρεφική κούνια των παιδιών μου και κάτι άλλα παιχνίδια. Αυτό που αντίκρυσα με άφησε έκπληκτη καθώς είδα όχι ένα ίδρυμα αλλά μια μεγάλη οικογένεια. Τα παιδιά παίζουν χαρούμενα όλα μαζί, τρέχουν σε καταπράσινους κήπους, πηγαίνουν σε παιδικό σταθμό -εντός του ιδρύματος-. Ήταν όλα τα παιδάκια αξιαγάπητα και πανέμορφα. Τα μωράκια στρουμπουλά και με κόκκινα μαγουλάκια.... Συγκινήθηκα πάρα πολύ, γιατί αυτά τα παιδάκια είναι παρατημένα μωρά από το Μαιευτήριο Αλεξάνδρα. Μπορεί οι βρεφοκόμοι και οι παιδαγωγοί να τα λατρεύουν και να τα αγκαλιάζουν, αλλά την αγκαλιά της μητέρας δεν τη γνώρισαν ποτέ. Φανταστείτε μανούλες να γενάτε το παιδάκι σας και να το παρατάτε χωρίς να κοιτάτε πίσω. Πώς μπόρεσαν? Τα μωράκια αυτά έμειναν στα "πυρεξάκια" τους κανα 6μηνο και μετά στο ίδρυμα. 6 μήνες κοιτάζοντας ένα ταβάνι με φώτα του μαιευτηρίου.... Και στο ίδρυμα ακόμα, όση δουλειά κι αν γίνεται αυτά τα παιδιά δεν ξέρουν τι θα πει λεωφορείο, τι θα πει καράβι, τι θα πει "μπαίνουμε στο αυτοκίνητο για να πάμε βόλτα".... Τα πιο πολλά μωράκια υιοθετούνται μέσα από χρονοβόρες διαδικασίες. Άλλα παιδάκια όμως, με μικρά ή μεγάλα προβλήματα υγείας μένουν .... στα αζήτητα. Δεν θα ξεχάσω ποτέ την Ελενίτσα 5 χρονών, με τα παιχνιδιάρικα μπουκλάκια της. Πανέξυπνη, τα καταλαβαίνει όλα αλλά έχει επιλέξει να μην επικοινωνεί παρά μόνο μονολεκτικά. Βλέπετε ένα πρόβλημα στο ένα ματάκι της την .... καταδίκασε. Έτσι γεννήθηκε, τι φταίει το παιδάκι??? Η κόρη μου γεννήθηκε υγιέστατη. Κανείς δεν φανταζόταν ότι 1 χρόνο μετά θα εκδηλωνόταν ένα μεταλλαγμένο γονίδιο σπάνιας ρευματοειδούς ασθένειας. Δεν θεραπεύεται και πρέπει να παίρνει φαρμακευτική αγωγή εφ όρου ζωής. Παλεύεται όμως και μπορεί με λίγη καλή τύχη να φτάσει 100 χρονών. Γιατί να μην παλέψουν και οι γονείς της Ελενίτσας για το ένα της ματάκι....??? Αν ποτέ κατάφερνα να μεγαλώσω και τρίτο παιδάκι θα ήθελα να υιοθετήσω. Σίγουρα θα προσπαθούσα να το αγαπήσω όπως τα άλλα μου παιδιά αλλά ακόμα πιο σίγουρα αυτό θα με αγαπούσε περισσότερο απ΄ότι τα δικά μου παιδιά...
Ο χρήστης ekp δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 14-05-10, 12:22   #205
ARNIKOL

Περιοχή: Καρδίτσα
ARNIKOL χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κι εγώ θα υιοθετούσα ασυζητητί. Και μάλιστα πριν υποάλω τον εαυτό μου σε αλλεπάλληλες εξωσωματικές, γιατί και αυτές έχουν σοβαρές συνέπειες για την υγεία της γυναίκας. Επίσης, (δεν ξέρω αν γράφτηκε και πιο πάνω) πιστεύω ότι οι θετοί γονείς γίνονται καλύτεροι γονείς, ίσως γιατί γίνονται πιο συνειδητα γονείς και ίσως να νίωθουν ότι έχουν διπλή ευθύνη. Αυτή είναι η άποψή μου.
Δημήτρης - 3/4/2012
Ο χρήστης ARNIKOL δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-05-10, 12:37   #206
christine06

Το avatar του χρήστη christine06

christine06 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Συγχαρητήρια στις μανούλες και στους μπαμπάδες που υιοθέτησαν ένα παιδί και ακόμα περισσότερα συγχαρητήρια στους γονείς που υιοθέτησαν 2. Είναι πολύ όμορφο τα παιδάκια να έχουν και αδέρφια. Καμιά φορά υιοθετόντας ένα παιδάκι μπορεί να καλύπτουμε το δικό μας κενό αλλά η αλήθεια είναι ότι τα παιδιά χρειάζονται και αδερφάκια. Μπράβο λοιπόν σε αυτούς τους γονείς! Θα ήθελα πάρα πολύ να μπορούσα να υιοθετήσω και εγώ ένα παιδάκι και ας έχω ήδη ένα βιολογικό. Έστω και σαν ανάδοχη μητέρα.
Επίσης θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ένα βίωμα το οποίο δεν ξέρω αν το έχουν νιώσει και άλλες μανούλες. Δεν ήμουν από τις γυναίκες που τρελάθηκαν από χαρά όταν έμαθα ότι ήμουν έγκυος ούτε κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης ούτε και τις πρώτες ώρες που είδα την κόρη μου. Φυσικά και το μωρό το θέλαμε και προσπαθήσαμε γι΄αυτό αλλά το μωρό το αγάπησα και το αγαπώ κάθε μέρα περισσότερο ΟΣΟ ΤΟ ΖΩ! Δεν πιστέυω δηλαδή ότι υπάρχει καμία διαφορά σε μια μάνα που γέννησε ένα παιδί από μια μάνα που το μεγαλώνει.
Παλιά 14-05-10, 14:10   #207
φιλιτσα

φιλιτσα ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην φιλιτσα
Προεπιλογή

Συγχαρητήρια στους γονεις που υιοθέτησαν ένα παιδί και ευχομαι πάντα να ειναι ευλογημενοι και τυχεροι , εγω δεν θα το εκανα απο μόνη μου , φυσικα αν μου το αφηνανε στην πόρτα δεν θα το αφηνα ... τα λατρευω τα παιδακια και ανυπομονω να κανω και 2ο .

Με φοβιζει το πώς θα πρεπει να εξηγησω σε ενα παιδακι οτι δεν ειμαι η πραγματικη του μανουλα και πώς θα αντιδρασει αυτο αργοτερα , βεβαια εχω μια φιλη η οποια ειναι υιοθετημενη και δεν εψαξε ποτε να βρει τους γονεις της ...γιατι εχει οργη μεσα της ...αλλα βλεπω οτι την τρωει ακομα και τωρα που ειναι παντρεμενη όλα αυτα θα ηθελα να μου πειτε πώς εχετε σκεφτει να τα διαχειρηστειτε .

Σας ευχομαι τα καλυτερα

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....
Ο χρήστης φιλιτσα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-05-10, 22:04   #208
lenaki87

Το avatar του χρήστη lenaki87

Περιοχή: Μακεδονια
lenaki87 χωρίς αξιολόγηση
Smile

κοριτσια κ γω οχι απαντησα.θαυμαζω τους ανθρωπους που μπορουν να το κανουν αλλα εγω δεν ξερω αν θα μπορουσα.παιδια δεν εχω ακομη δικα μου αλλα κ να μην μπορουσα να αποκτησω δικα μου δεν νομιζω να προχωρουσα στην διαδικασια της υοθεσιας.πιστευω οτι ποτε δεν θα εχω την ψυχικη δυναμη να του μιλησω καποια στιγμη για την αληθεια.επεισης πως θα το παρει κ πως θα αντιδρασει κ ολα τα επακολουθα.κ επεισης το οτι δεν ειναι δικο μου παιδι παντα θα μου κραταει εν κομματι κενο στη καρδια οση αγαπη κ τρυφεροτητα κ θαλπωρη του χαρισω.δεν ξερω........τι να πω.....αυτο νιωθω εγω.προτημω να υοθετησω εκατονταδες παιδια στην actionaid παρα ετσι.
Ο χρήστης lenaki87 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-05-10, 15:34   #209
ladycat

Το avatar του χρήστη ladycat

Περιοχή: Γατοσπιτο μου
ladycat χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

να σας πω την αληθεια οχι εβαλα δεν θα μπορουσα να το κανω δεν ξερω γιατι μου αρεσουν τα παιδια αλλα εχουμε μπολικα στην οικογενεια οποτε θα ειχα να ασχολουμαι κ απο οσο ξερω ειμαι η αγαπημενη θεια πολλων
Παλιά 16-05-10, 17:53   #210
marag

Το avatar του χρήστη marag

Περιοχή: νικαια
marag χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Σίγουρα θα υιοθετούσα.
Ο χρήστης marag δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-06-10, 17:29   #211
alex4

Το avatar του χρήστη alex4

Περιοχή: Αθήνα
alex4 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ναι θα υιοθετούσα με κλειστά μάτια αν δεν μπορούσα να συλλάβω. Συγχαρητήρια σε όσους το έπραξαν.
Παλιά 13-06-10, 18:01   #212
Danai81

Danai81 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Και εγώ θα το έκανα αν δεν υπήρχε άλλος τρόπος να έχω δικό μου μωράκι...
Μάλιστα πολύ συχνά όταν βλέπω παιδάκια ειδικά απο την Αφρική να υποφέρουν σκέφτομαι ότι θα ήθελα να έχω τη δυνατότητα να υιοθετήσω ένα...Μακάρι να είχαν απλουστευτεί οι διαδικασίες εδω στην Ελλάδα, σίγουρα θα βοηθούσε πολλά παιδάκια να έχουν ένα καλύτερο μέλλον.
Και φυσικά υποστηρίζω ότι μητέρα είναι κυρίως αυτη που μεγαλώνει ένα παιδί. Όχι αυτές που μπορεί να το γεννήσουν και να το εγκαταλείψουν, εκτός και αν υπάρχει σοβαρός λόγος που το παιδάκι έμεινε μόνο του πέρα από τη θέληση των γονιών όπως ο θάνατος.
Ο χρήστης Danai81 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-06-10, 18:31   #213
TXARA

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
TXARA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η υιοθεσια ειναι μεγαλειο ψυχης!!!!
Παλιά 18-06-10, 09:52   #214
marioulaz

marioulaz χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημέρα, είμαι καινούρια στο forum. έχουμε υιοθετήσει πριν από 7, 5 μήνες το μωρό μας. Το κοριτσάκι μας ήταν 3 ημερών όταν την υιοθετήσαμε και τώρα είναι ένα μωράκι πανέμορφο. Θα ήθελα να μοιραστώ τις εμπειρίες άλλων μαμάδων που υιοθέτησαν μωράκια. Το μεγάλο μου άγχος είναι πότε θα πρέπει να το πούμε στο παιδί, με ποιόν τρόπο.
Ο χρήστης marioulaz δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-06-10, 10:28   #215
Σοφία Δ

Σοφία Δ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο marioulaz Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα, είμαι καινούρια στο forum. έχουμε υιοθετήσει πριν από 7, 5 μήνες το μωρό μας. Το κοριτσάκι μας ήταν 3 ημερών όταν την υιοθετήσαμε και τώρα είναι ένα μωράκι πανέμορφο. Θα ήθελα να μοιραστώ τις εμπειρίες άλλων μαμάδων που υιοθέτησαν μωράκια. Το μεγάλο μου άγχος είναι πότε θα πρέπει να το πούμε στο παιδί, με ποιόν τρόπο.
marioulaz, καλημέρα

Πρώτα απ' όλα, συγχαρητήρια για το μεγάλο αυτό βήμα που κάνατε. Δείχνει πραγματικά μεγαλείο ψυχής !! Η ξαδέρφη μου είχε υιοθετήσει ένα κοριτσάκι που τώρα είναι 19 χρονών. Έκανε το λάθος (κατ' εμέ) να μην της το πει από την αρχή ή τουλάχιστον όταν θα άρχιζε να καταλαβαίνει. Έφτασε η μικρή να δίνει εξετάσεις στην τρίτη Λυκείου και σκέφτηκαν να της το πουν μόλις θα τελειώναν οι εξετάσεις της. Επειδή όμως καλοθελητές υπάρχουν πολλοί, της το "σφύριξαν" πριν κάποιοι άλλοι. Η μικρή αρχικά αντέδρασε ήπια λέγοντας ότι δεν αλλάζει κάτι στην αγάπη της για τους θετούς γονεις της, τώρα όμως ένα χρόνο μετά έχει βγάλει μια απίστευτη αντίδραση που τους έχει κάνει όλους τη ζωή μαρτύριο. Και δεν μπορείς να φανταστείς τι αγάπη έχει πάρει αυτό το παιδί σε όλη τη διάρκεια της ζωής της !!

Για αυτό το λόγο θα σου πρότεινα να συμβουλευτείς έναν παιδοψυχολόγο που είμαι σίγουρη ότι θα σου συστήσει το καλύτερο για το παιδί σου και πιστεύω ότι θα σου πει να το πεις νωρίτερα στο παιδί και όχι να περιμένεις να γίνει έφηβη ή και ακόμα μεγαλύτερη, εποχές δηλαδή που το παιδί έχει ούτως ή άλλως αναζητήσεις για την ταυτότητά του και που μια τέτοια αποκάλυψη θα του προκαλούσε περαιτέρω προβλήματα από αυτά που ήδη έχει η εφηβεία. Είμαι σίγουρη ότι με την κατάλληλη καθοδήγηση από έναν ειδικό και με πολλή αγάπη από τη μεριά σας θα γινει για το παιδί λόγος να σας αγαπήσει ακόμα περισσότερο από πριν.

Εύχομαι να έχεις πάντα ένα υγιές και ευτυχισμένο παιδί.
Φιλικά

Σοφία Δ
Ο χρήστης Σοφία Δ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-06-10, 10:39   #216
Σοφία Δ

Σοφία Δ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Αγαπητοί φίλοι,

πρέπει να σας πω τι μου συνέβη εχθές που ηταν η γιορτή αποφοίτησης του γιου μου από το νηπιαγωγείο. Ήμουν που ήμουν συγκινημένη, εμφανίζεται στο χορευτικό ένα κοριτσάκι από τα προνήπια σε αναπηρικό καροτσάκι πανέξυπνο και χαριτωμένο, αλλά παραπληγικό που συμμετείχε στο χορευτικό με τη βοήθεια της δασκάλας που έσερνε το καροτσάκι. Το κλάμα μου εκείνη τη στιγμή ήταν απίστευτο, γιατί σκέφτηκα με τι βλακείες ασχολούμαστε και μας καταβάλλουν όταν υπάρχουν τέτοια πράγματα γύρω μας. Το μεγαλύτερο όμως σοκ το έπαθα όταν έμαθα ότι το κοριτσάκι αυτό το υιοθέτησαν κάποιοι ΑΓΙΟΙ άνθρωποι με πλήρη επίγνωση του προβλήματός του και μετά από 2 χρονια που το παιδί ήταν στα αζήτητα του Ιπποκρατείου. Τι να πω ύστερα από αυτό για τη δύναμη και το μεγαλείο αυτών των ανθρώπων !!!!!!

Ναι λοιπόν, αν και είναι στη θεωρία, θα υιοθετούσα ένα παιδί αν δεν μπορούσα να έχω ένα δικό μου. Τώρα για το αν θα το έκανα γνωρίζοντας ότι το παιδί θα είχε κάποιο πρόβλημα....εδώ κρατάω μια πισινή, δεν ξέρω, ίσως και όχι.

Συγχαρητήρια λόιπόν σε όσους γονείς προχωρούν σε υιοθεσία. Είναι προσφορά ζωής !!!

Φιλικά

Σοφία Δ
Ο χρήστης Σοφία Δ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-06-10, 11:29   #217
athina_sporaki

athina_sporaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Με κλειστά μάτια...
Ο χρήστης athina_sporaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-06-10, 16:22   #218
itsme

itsme χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σοφία Δ Εμφάνιση μηνυμάτων
το κοριτσάκι αυτό το υιοθέτησαν κάποιοι ΑΓΙΟΙ άνθρωποι με πλήρη επίγνωση του προβλήματός του και μετά από 2 χρονια που το παιδί ήταν στα αζήτητα του Ιπποκρατείου. Τι να πω ύστερα από αυτό για τη δύναμη και το μεγαλείο αυτών των ανθρώπων !!!!!!
Αυτοί οι άνθρωποι είναι Αγιοι, όπως το είπες..
Εχω δει κι εγώ ντοκιμαντέρ με ανθρώπους που ενώ έχουν υγιή παιδιά(βιολογικά), υιοθετούν και παιδάκια με προβλήματα υγείας..
Μακάρι να είχα τέτοια καρδιά... Η καρδιά τους χωρά όλο το κόσμο!!!

Οσο για την ερώτηση αν θα υιοθετούσα παιδάκι, η απαντηση ειναι φυσικά ναι.. το συζητάς?
Ο χρήστης itsme δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-06-10, 19:57   #219
jackrussel

jackrussel χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

marioulaz
παρε να διαβασεις τους 3 τομους της Φρανσουαζ Ντολτο

Πως να μεγαλωσετε σωστα το παιδι σας.

Προκειεται για μια πολυ σπουδαια ψυχαναλυτρια παιδιων. Την δεκαετια του 60 συμμετειχε σε ραδιοφωνικες εκπομπες οπου απαντουσε σε ερωτηματα γονεων. Εκει απανταει και σε ερωτηματα γονεων που ειχαν υοθετησει παιδια.... θα σε βοηθουσε πολυ

σε γενικες γραμμες λεει οτι λεμε στο παιδι παντα την αληθεια με απλα λογακια

εχεις 2 φυσικους γονεις οι οποιοι σε εφεραν στον κοσμο....πρεπει να ηταν σιγουρα πολυ ομορφοι για να εισαι κι εσυ τοσο ομορφο.......ειχαν ομως πολλα προβληματα, ορια, δυσκολιες και αντοχες ψυχικες και δεν μπορουσαν να αναλαβουν το μεγαλωμα σου για αυτο και επελεξαν εμπιστευτηκαν εμας για να το κανουμε......καπως ετσι....
και συνεχιζεις μιλωντας του για ολα τα σταδια που περασε μεχρι να το παρετε εσεις

πρεπει να γνωριζει οτι οι φυσικοι του γονεις που ηταν αλλοι δεν το απερριψαν επειδη δεν αξιζε εκεινο αλλα επειδη εκεινοι ειχαν προβληματα...δεν ηταν κακοι ανθρωποι απλα ανεπαρκεις...ετσι θα μπορεσει να τους συγχωρεσει κι οχι να εχει θυμο μεσα του που στο τελος θα προβαλλει σε εσας....

λεει κι αλλα πολλα παρε να τα διβασεις

φιλια πολλα να ξερεις οτι σε θαυμαζω
Ο χρήστης jackrussel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-07-10, 01:16   #220
meltemi 1961

Το avatar του χρήστη meltemi 1961

Περιοχή: germania
meltemi 1961 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Marioulaz, εγω υιοθετησα 2 παιδια. Απο την πρωτη μερα τους ειπαμε την αληθεια. Δηλαδη απο την στιγμη που βλεπουν εγγυο και ρωτανε, ημουν κι εγω στην κοιλια σου. Τους ειπα οχι , ησουνα στην κοιλια της πρωτης σου μαμα. Η κορη μου ηταν μολις 2 χρονων αλλα της φανηκε νορμαλ. Μεγαλονωντας παντα κρατουσα αυτο το σχεδιο. Ετσι ειναι και πιο ευκολα για σας γιατι μαθαινετε να το λετε την στιγμη που το παιδι δεν ζυγιζει καθε λεξη. Τα παιδια ειναι σημερα 19 και 21 χρονων και ποτε δεν ειχαμε κανενα προβλημα σε αυτο το θεμα.
Αν εχεις και αλλες ερωτησεις πολυ ευχαριστος θα σου απαντησω. Σας ευχομαι μια φανταστικη ζωη με την κορουλα σας.
Ο χρήστης meltemi 1961 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-07-10, 12:49   #221
rrrrr

rrrrr χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dora Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μιλαω για την περιπτωση που το παιδι θα παρει "το στραβο το δρομο"
Αυτο μπορει να συμβει και στο δικο μου το παιδι γιατι πχ μπορει να ειμαι υπερπροσταυετικη.. Οπως και το παιδι του κλεφτη να γινει ο καλυτερος ανθρωπος .. Μιλαω για ψυχικες ασθενειες πχ η σχιζοφρενια.. Εγω θυμαμαι που μας ελεγαν στην σχολη οτι οι ανθρωποι με βεβαρυμενο οικογενειακο ιστορικο εχουν 50% περισσοτερες πιθανοτητες να νοσησουν απο καποιου ειδους ψυχικη ασθενεια απότι καποιος που στο οικογενειακο του περιββαλον δεν υπαρχουν τετοια κρουσματα.

Όπως επισης ξερατε οτι τα αδελφια των ατομων με ειδικες αναγκες δεν μπορουν να υιοθετησουν οι ιδιοι παιδια .Δεν μιλαμε φυσικα για περιπτωσεις με τρελη οικονομικη κατασταση... μιλαμε για τον οικονομικα μεσο ανθρωπο. Το εμαθα προχτες αυτο απο συναδελφο που εχει κανει προσπαθεια να υιοθετησει .
σιγουρα δεν ξερεις τι γονιδια κουβαλλαει το παιδι που προκειται να υιοθετησεις οπως δεν ξερεις τι γονιδια κουβαλλαει ο αντρας σου ή εσυ η ιδια.....
ξερεις οτι εχουμε γονιδια ακομη και 7 γεννιες πισω;;;και μη μου πεις πως γνωριζεις τι ιστορικο ασθενειων ειχαν η προ προ προ προ προ προ προγιαγια σου και ο προ προ προ προ προ προ προπαππους σου.........!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

για σκεψου το λιγακι....
Ο χρήστης rrrrr δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-07-10, 15:42   #222
patousaki mou

Το avatar του χρήστη patousaki mou

Περιοχή: thessaloniki....
patousaki mou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

όσα παιδιά δικά μου και να είχα, αν είχα την οικονομική δυνατότητα να υιοθετήσω κιόλας, θα το έκανα χωρίς δεύτερη σκέψη!

θα ήθελα πολύ να μπορέσω να δώσω αγάπη κ οικογένεια σε παιδάκια που δεν φταίνε σε τίποτα να μεγαλώσουν χωρίς αυτή τη θαλπωρη..!

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"
31.07.2010
Ο χρήστης patousaki mou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-08-10, 13:27   #223
pastakia

Περιοχή: this is Patraaaaaaaaa!
pastakia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Και δικά μου παιδάκια να κάνω, εάν θέλει ο Θεός, πολλά, εάν αποκτούσα χρήματα, σίγουρα θα υιοθετούσα....μετά είναι πρόκληση να αισθανθούν και αυτα μέρος της οικογένειας.Άσε που κάνεις καλό σε μία/πολλές στενάχωρη/ες ψυχούλα/λες...
Ο χρήστης pastakia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-08-10, 13:44   #224
ιανουαριος 2010
Απενεργοποιημένος member request

Περιοχή: σερρες
ιανουαριος 2010 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

αν μεσα σου ξεχειλιζει αγαπη, αν η καρδια σου εχει μαθει να αγαπα διχως ορια και χωρις να περιμενει ανταποδωση τοτε ναι μπορεις να υιοθετησεις παιδακι.. θα υιοθετουσα πολυ ανετα παιδακι αλλα μωρο το πολυ 4 μηνων.. θα ηθελα να του δωσω εγω τα πρωτα ερεθισματα και να μην εχει διαμορφωσει ακομα την προσωπικοτητα του γιατι μετα νομιζω ειναι δυσκολα τα πραγματα..
γνωμη μου παντα, ετσι;
Ο χρήστης ιανουαριος 2010 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-08-10, 20:21   #225
EKM

Περιοχή: Αθήνα
EKM χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εγώ υποστηρίζω ένθερμα την υιοθεσία... Μάλιστα προσπαθούσα μα πείσω τον καλό μου να υιοθετήσουμε παιδάκι αντί να κάνουμε δικό μας, αλλά αυτός ήταν αντίθετος... Δεν ξέρω τι σκέφτονται οι άνθρωποι και θέλουν σώνει και καλά τα "δικά τους" παιδιά! Δηλαδή τα υιοθετημένα που θα μεγάλωναν δεν θα ήταν εξίσου παιδιά τους; Σώνει και καλά να περάσουν το γενετικό τους υλικό στις επόμενες γενιές, ειδικά οι άντρες!!! Σιγά ρε παιδιά! Εγώ πάντως δεν είμαι και ιδιαίτερα περήφανη για το γενετικό υλικό που κουβαλάω...
Άλλωστε πιστεύω οτι ο άνθρωπος κατα το μεγαλύτερο ποσοστό διαμορφώνεται από το περιβάλλον του (χωρίς να αποκλείω φυσικά την κληρονομική προδιάθεση)...
Παλιά 15-08-10, 13:23   #226
kikileuteris

kikileuteris χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Με κλειστά μάτια!Είναι μάλιστα κάτι που σκέφτομαι όταν ξεπαιδέψω κι εφόσον η οικονομική μου κατάσταση το επιτρέπει.Μάλιστα θα υιοθετούσα αρκετά μεγάλο παιδάκι, γιατί δύσκολα βρίσκουν οικογένεια (μέχρι 6 χρονών εννοώ) και γιατί δε θα το έκανα επειδή θα ήθελα να νιώσω την όλη διαδικασία,θα έχω ήδη 2 παιδιά, αλλά για να σώσω μια ψυχή.Όλα αυτά βέβαια όταν τα πράγματα στην Ελλάδα με τις υιοθεσίες διορθωθούν.
Να σας πω βέβαια, ότι είχα μπει σε ένα φόρουμ για υιοθεσίες και διάβαζα, γιατί πάντα με ενδιέφερε και διάβασα την εξής ενδιαφέρουσα άποψη από μια μανούλα που είχε υιοθετήσει:
Έλεγε ότι για τα υγιή παιδάκια στην Ελλάδα υπάρχουν οικογένειες που τα περιμένουν να τα υιοθετήσουν κι είναι και περισσότερες από αυτά (άτιμο βλακώδες σύστημα). Κι ότι αν έχουμε ήδη παιδιά και θέλουμε απλά να κάνουμε κάτι καλό, ή να υιοθετήσουμε ένα παιδάκι με πρόβλημα, κάτι που δεν είμαι σε θέση, οικονομική κυρίως, να το κάνω (υπερθαυμάζω όμως αυτές που το κάνουν) ή ένα παιδάκι από μια τρίτη χώρα που πεθαίνει της πείνας.

Φονιάδες των λαών, νοικοκυραίοι!
ioanna.gr
Ο χρήστης kikileuteris δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-08-10, 15:18   #227
rena_myst

rena_myst χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο EKM Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω τι σκέφτονται οι άνθρωποι και θέλουν σώνει και καλά τα "δικά τους" παιδιά! Δηλαδή τα υιοθετημένα που θα μεγάλωναν δεν θα ήταν εξίσου παιδιά τους; Σώνει και καλά να περάσουν το γενετικό τους υλικό στις επόμενες γενιές, ειδικά οι άντρες!!!
Οπως ακριβως το ειπες....ειναι καθαρα θεμα εγωισμου.....το βλεπουν σαν προεκταση του εαυτου τους.Και το γελοιο της υποθεσης ειναι πως στις περισσοτερες περιπτωσης δεν συμφωνουν οι αντρες.Κι εγω οσες φορες το συζητησα με τον δικο μου.....αρνητικος.

Παρολα αυτα ειναι νομιζω δυσκολο εδω στην Ελλαδα απ'οτι σε αλλες χωρες να βρεις παιδακι να υιοθετησεις και να γινουν και οι διαδικασιες γρηγορα.Ξερω καποια ζευγαρια που στο τελος οι ανθρωποι μεγαλωσαν και βαρεθηκαν να περιμενουν......ελεος....

Ο χρήστης rena_myst δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-08-10, 20:11   #228
elio

elio χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλες-όλους. Είμαι ήδη βιολογικός γονέας και επιθυμώ με τη γυναίκα μου να υιοθετήσουμε ακόμη ένα παιδί. Ποιός είναι ο τρόπος; Γνωρίζει κανείς να μου πει από πού να αρχίσω; Ξέρετε αν υπάρχει πρόβλημα ηλικίας;
Ο χρήστης elio δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-08-10, 23:10   #229
Clelia

Το avatar του χρήστη Clelia

Περιοχή: Perissos, Athens
Clelia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γειά σου elio!!
Σου έστειλα πμ με το φόρουμ που αφορά υιοθεσίες, εκεί θα βρεις πολύ χρήσιμα τηλέφωνα και θα λυθούν οι απορίες σου!
Σχετικά με το θέμα της ηλικίας, πέρυσι τέτοιον καιρό που το έψαχνα, κατάλαβα ότι πρέπει να μεσολαβούν μάξιμουμ 50 χρόνια από την ηλικία του μικρότερου σε ηλικία θετού γονέα και του παιδιού. Δλδ αν ο μικρότερος γονέας είναι 52 χρονών, τότε μπορεί να υιοθετήσει παιδί από 2 χρονών και πάνω.
Οι διαδικασίες είναι χρονοβόρες (2,5-5 χρόνια) αν τα standard σας είναι "υψηλά", δλδ αν θέλετε παιδάκι από Ελληνίδα μαμά και υγιέστατο. Όσο πιο πολύ ανεβάζετε τα standards σας, τόσο πιο πολύ χρόνο θα χρειαστείτε για να υιοθετήσετε παιδάκι (πχ αν το θέλετε ξανθό με ανοιχτόχρωμα μάτια θα δυσκολευτείτε πάρα πολύ καιρό). Αν δεχτείτε παιδάκι με πρόβλημα υγείας (πχ διαβήτης κλπ) θα έχετε πιο γρήγορα αποτελέσματα...
Το γεγονός ότι έχετε ήδη παιδάκι θα σας κατεβάσει σε "κλίμακα" προτίμησης. Προτεραιότητα έχουν όσοι δεν έχουν παιδιά (βιολογικά ή υιοθετημένα).
Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι δεν αξίζει τον κόπο η αναμονή...
Δες το φόρουμ που σου έγραψα, πιστεύω θα σε κατατοπίσει...
Καλή σας επιτυχία!!

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!
Ο χρήστης Clelia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-08-10, 16:21   #230
elena 79

Το avatar του χρήστη elena 79

elena 79 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Αν δεν μπορούσα να κάνω παιδιά θα υιοθετούσα εφόσον μου το επέτρεπαν οι συνθήκες. Βέβαια γνωρίζω ότι το νομοθετικό πλαίσιο στην Ελλάδα είναι πάααααρα πολύ περίεργο σε τέτοιες περιπτώσεις. Διαφορετικά πολλά παιδιά θα είχαν βρει οικογένειες, σε σύντομο διάστημα.
Παλιά 22-09-10, 15:40   #231
Aeriko

Το avatar του χρήστη Aeriko

Περιοχή: Ηλιούπολη
Aeriko ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ θα το ήθελα... αυτοί θα μου το έδιναν?

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!
(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!
Ο χρήστης Aeriko δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-09-10, 15:42   #232
Vann

Vann ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Υπαρχει ανθρωπος που να λεει θελω να υιοθετησω παιδι ξανθο με ανοιχτοχωμα ματια????δηλ εαν εχει σκεφτει καποιος κατι τετοιο, πραγματικα θα πηδηχτω απο το παραθυρο
Ο χρήστης Vann δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-09-10, 16:42   #233
ultraviolet

Το avatar του χρήστη ultraviolet

ultraviolet χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

συγγνωμη που ξεφευγει το θεμα, αλλα αυτοι οι γονεις που εχουν προτιμηση σε χρωμα ματιων κλπ.. δηλαδη αν γεννουσαν ενα μωρο που δεν ηταν συμφωνα με τις προτιμησεις τους τι θα το εκαναν..?
Παλιά 06-11-10, 10:05   #234
pokopikos

Το avatar του χρήστη pokopikos

pokopikos χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Σίγουρα αν εβλεπα πως δεν μπορούσαμε να κάνουμε παιδάκι θα προχωρούσα σε υιοθεσία.Εξάλλου παιδί σου δεν είναι αυτό που γεννάς μόνο είναι και αυτό που μεγαλώνεις.Τα παιδιά που θιοθετούνται είναι παιδιά της καρδιάς και όχι παιδιά της κοιλιας.
Παλιά 11-01-11, 13:08   #235
poppy giorgos

Το avatar του χρήστη poppy giorgos

poppy giorgos ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αν ειχα την οικονομικη δηνατοτητα να οιοθετουσα και ας ειχα δικα μου παιδια.
Ειναι ονειρο ζωης να δωσω σπιτι οικογενεια και αγαπη σε ενα παιδι που το χρειαζεται.....αλλα ειναι δυσκολο.

(που θα παει θα κερδισω το λαχειο και θα το κανω!)

Ο χρήστης poppy giorgos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-01-11, 14:06   #236
teddy-tedi

teddy-tedi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

παντα σκεφτομουν οτι εαν δεν μπορουσα θα υοθετουσα τωρα παροολο που ερχετε δευτερο μωρακι ευχομαι καποια στιγμη να γινω αρκετα ευκαταστατη ωστε να υοθετισω ενα οποιοδηποτε μωρακι..ακομη και με προβλημα υγειας και εαν ειναι και νεογεννητο θα προσπαθησω να το θηλασω...καθε φορα που ακουω οτι βρεθηκε μωρακι στα σκουπιδια η στο δρομο ευχομαι να το αφηναν στην πορτα μου παρα εκει εξω μοναχο...παντα προσεχω μην ακουσω κλαμματα απο τα σκουπιδια και γενικα εχω τον νου μου..μπορει να μην ειχε ρουχα ακρικβα και μαρκας αλλα θα το ειχα οπως τα δικα μου..μεσα στην αγκαλια μου...το πηγα αλλου το τοπικ...συγνωμη!!
Ο χρήστης teddy-tedi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-01-11, 15:54   #237
artemida

artemida χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ilonka19 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ολοι όσοι απαντουμε στο θεμα της υιοθεσίας έχουμε στο μυαλό μας υιοθεσία βρέφους, υγειους, αρτημελούς, ανοιχτόχρωμου χρώματος. Αν κάποιοα από τις παραπάνω προυποθέσεις δεν υπήρχε πάλι πιστεύετε οτι θα απαντούσατε καταφατικά στην ερώτηση αυτη;

κοίταξε, όσον αφορά το χρώμα δεν θα με απασχολούσε καθόλου όμως. όσον αφορά την υγεία και την αρτιμέλεια, αυτό είναι κάτι που θα απασχολούσε όλους τους γονείς, είτε φυσικούς είτε υποψήφιους θετούς. μην ξεχνάς ότι πολλές εγκυμοσύνες που διακόπτονται, είναι λόγω ανωμαλιών στην ανάπτυξη του εμβρύου. αν επιθυμούσαν όλες αυτές οι γυναίκες μωρά με προβλήματα θα τα κρατούσαν έτσι δεν είναι? γνώμη μου πάντα.....
Ο χρήστης artemida δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-01-11, 15:57   #238
ZOYZOYNIA

Περιοχή: ΚΡΗΤΗ
ZOYZOYNIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλό μεσημέρι & από εμένα. εκ του ασφαλούς απαντάω & εγώ ναι, αλλά αποφεύγω τα μεγάλα λόγια, γιατί τα έχω λουστεί. ίσως αν όντως ήμουν μπροστά στο βήμα να έκανα πίσω. παραδέχομαι όμως τους ανθρώπους που επιλέγουν να δώσουν σπίτι σε παιδιά, πολύ περισσότερο με προβλήματα υγείας. μακάρι να έχω κάποια μέρα τη δύναμη (ψυχική & οικονομική) να το κάνω & εγώ... προς το παρόν το πρότεινα στους γονείς μου, τώρα που έχουμε όλες το δικό μας σπίτι & τα παιδάκια μας, είναι ώρα να ζήσουν & άλλα παιδιά την αγάπη που εμείς δεχτήκαμε. ως έλληνες γονείς όμως, έχουν άλλους φόβους στην πίσω μεριά του μυαλού τους
Ο χρήστης ZOYZOYNIA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-01-11, 22:33   #239
supermama

Περιοχή: thessaloniki
supermama ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΜΗΝΥΜΑ ΓΙΑ ΘΕΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ

βλεπω καιρο αυτο το θεμα και ειπα να μην πω τιποτα. αλλα θελω να πω.. ΣΑΝ ΜΗΝΥΜΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΙΔΑΚΙ Η ΕΧΟΥΝ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ.
απο μωρο ενιωσα την αγαπη στο σπιτι μου. οι γονεις μου παραδοσιακοι σωστοι σε ολα με ηθη και εθιμα που λενε.. δεν εχω κανενα παραπονο απο αυτους. Η μητερα μου παντα μου ελεγε οτι ειχε κανει αποβολες και εκει που δεν ελπιζε αλλο ηρθα εγω. μου τολεγε σε συζητησεις τυπου ηλικιας γιατι με εκανε στα 50.. αφηστε που παντα σε καμια ελληνικη ταινια με τετοιο θεμα φροντιζε να μου τονιζει το οτι γονιως ειναι αυτος που μεγαλωνει κτλ κτλ.απο μικρη μουχε περασει αποτο μυαλο οτι ισως να με ειχαν υιοθετησει αλλα δεν φυσικα δεν ειχα αποδειξεις. ασε που μοιαζω και στη μαμα μου. Να μη τα πολυλογω λοιπον πριν 2 χρονια που ηταν το κτηματολογιο και ετοιμαζα τα χαρτια για τους γονεις μου, πιανω στα χερια μου μια ληξιαρχικη πραξη. με αγνωστα ονοματα αλλα με τη δικια μου ημερομηνια γεννησης! στην αρχη δε πηρα μπρος αλλα μετα συνηδητοποιησα τι διαβαζα.. απο κατω ηταν και ενα χαρτι απο τον δικηγορο που ελεγε περι υιοθεσιας!
σιγουρα θα επεσε εκει κατα λαθος.με το χερι στη φωτια δεν ξερουν την υπαρξη αυτου του χαρτιου οι γονεις μου. φοβουντε πολυ να μαθω... ξαφνικα διαβαζοντας το ενιωσα απειρα δακρυα στο προσωπο μου.ΟΧΙ ΑΠΟ ΛΥΠΗ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΑΠΕΡΙΓΡΑΠΤΗ ΣΙΓΚΙΝΗΣΗ. τοπα στον αντρα μου. για λιγες μερες ειμουν με το παραμικρο με το δακρυ σταματια. τετοια σιγκηνηση ουτε οταν αντικρυσα τα παιδια μου! φυσικα ακομη και σημερα δεν εμαθαν οτι ξερω. δεν το ειπα και δεν θα τοπω.. σεβομαι την αποφαση να μη το μαθω. εκτος αν σε μια ''παραξενη'' στιγμη μου τοπουν τοτε τους φυλαω το πιο μεγαλοχαμογελο με ενα ευχαριστω και σας αγαπαω πολυ!και φυσικα δε προκειτε να κανω καμια κινηση να βρω τους βιολογικους γονεις παρολο που εχω στοιχεια.. ειναι σκληρο αυτο που θα πω αλλα αν το κανω και μονο απο περιεργια θαναι πρωτον μετα που θαχουν φυγει αποτη ζωη οι δικοι και μονο για να δω για τυχων αδερφια

και τωρα. αυτο που θελω να πω σε σας! μην το κρατατε μυστικο!!! μπορει εγω να σιγκινηθηκα αλλα δυστηχως πολλα παιδια αν το μαθουν απο λαθος ατομο σε λαθος στιγμη θα το παρουν αλλιως... ειναι κριμα. ειναι κριμα που δεν μπορω να τους το πω! ειναι κριμα να το κουβαλανε τοσα χρονια και να ανησυχουν μη τυχων και το μαθω... πειτε το σαν παραμυθι απο μικρα... θα το παρουν σαν φυσικο πραγματακι και τελος!

υγ... ευτυχως δε με βλεπει ο αντρας μου! ειναι λιγο πιο κει. θα μουλεγε... ωραια μυστηκα οικογενειας εχεις...χαχαχαχα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη supermama : 14-01-11 στις 22:46 Αιτία: προσθηκη τιτλου
Ο χρήστης supermama δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-01-11, 15:43   #240
supermama

Περιοχή: thessaloniki
supermama ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο meltemi 1961 Εμφάνιση μηνυμάτων
Marioulaz, εγω υιοθετησα 2 παιδια. Απο την πρωτη μερα τους ειπαμε την αληθεια. Δηλαδη απο την στιγμη που βλεπουν εγγυο και ρωτανε, ημουν κι εγω στην κοιλια σου. Τους ειπα οχι , ησουνα στην κοιλια της πρωτης σου μαμα. Η κορη μου ηταν μολις 2 χρονων αλλα της φανηκε νορμαλ. Μεγαλονωντας παντα κρατουσα αυτο το σχεδιο. Ετσι ειναι και πιο ευκολα για σας γιατι μαθαινετε να το λετε την στιγμη που το παιδι δεν ζυγιζει καθε λεξη. Τα παιδια ειναι σημερα 19 και 21 χρονων και ποτε δεν ειχαμε κανενα προβλημα σε αυτο το θεμα.
Αν εχεις και αλλες ερωτησεις πολυ ευχαριστος θα σου απαντησω. Σας ευχομαι μια φανταστικη ζωη με την κορουλα σας.
τωρα σε διαβασα! ειλικρινα συγχαρητηρια!!!να τα χαιρεσαι!
Ο χρήστης supermama δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
υιοθεσία, υιοθεσία γονείς

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές