Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβολια στο ταμειο του ΙΚΑ, πως λειτουργει "το συστημα


sloe_kt*

Recommended Posts

Γεια σας . Λεγομαι Κατια.

Εχω μια ερωτηση στην οποια δεν βρισκω απαντηση :).Και σας βλεπω εμπειρες.

 

Υπαρχει περιπτωση ενας παιδιατρος του ΙΚΑ να γραψει καποιο εμβολιο (prevenar σε συγκικριμενη περιπτ.), για να μην το πληροσουμε απο τη τσεπι μας? (η μανα του παιδιου ειναι ασφαλισμενη στο ικα, και το παιδι)

Η αυτο γινεται μονο στο ΤΕΒΕ?

 

Δεν μπορω να καταλαβω πως παει "το συστημα", τα δωρεαν εμβολια (για ασφαλισμενους στο ικα) μπορεις να τα κανεις μονο στο "μανα και παιδι"?

Ευχαριστω :D

PS ελπιζω να διαλεξα σωστα το Θεμα, και στη σωστη κατηγορια. Αλλιως διορθοστε με :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΑΠΟ ΟΣΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΜΑΝΑΣ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΟΥ

Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ ΚΛΕΙΝΕΙΣ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΟ 184 ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΕΞΕΤΑΣΤΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΠΟ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΓΡΑΦΟΥΝ ΣΥΝΤΑΓΗ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ .

ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ 3ΜΗΝΟ ΕΧΟΥΝ ΜΠΕΙ ΠΟΛΛΑ ΕΜΒΟΛΙΑ ΣΤΗΝ ΛΙΣΤΑ ΤΟΥ ΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΣΕ ΑΡΚΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ.

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟ ΟΣΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΜΑΝΑΣ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΟΥ

Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ ΚΛΕΙΝΕΙΣ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΟ 184 ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΕΞΕΤΑΣΤΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΠΟ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΓΡΑΦΟΥΝ ΣΥΝΤΑΓΗ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ .

ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ 3ΜΗΝΟ ΕΧΟΥΝ ΜΠΕΙ ΠΟΛΛΑ ΕΜΒΟΛΙΑ ΣΤΗΝ ΛΙΣΤΑ ΤΟΥ ΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΣΕ ΑΡΚΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ.

ευχαριστω πολυ :D

Δυσκολα τα πραγματα, γιατι να το κλεισουμε το ρανδεβου, εαν ομως αρρωστησει παλι το παιδι :(

Link to comment
Share on other sites

ετσι κανουμε και εμεις....ραντεβου και μας τα κανουνε κατευθειαν ή αν χρειαστει το γραφουν εκεινη τη στιγμη και το παιρνεις απο το φαρμακειο και το πας και στο κανουν ...συνηθως απεξω εχει φαρμακειο στο κεντρο μανας και παιδιου....οσο για τα ραντεβου ...ειδικα στο δημο που μενω εγω αμα παρεις σημερα θα σου κλεισουν μετα απο 2 μηνες αλλα εχεις δικαιωμα να διαλεξεις και αλλη κοντινη περιοχη που σε βολευει να πας να τα κανεις που μπορει να εχει πιο κοντινη ημερομηνια....και να ειναι κρυωμενο απλα ακυρωνεις και αλλαζεις το ραντεβου...κριμα ειναι να τα πληρωνεις τα εμβολια αφου παρεχονται δωρεαν.....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την μικρή την πάω σε ιδιώτη παιδίατρο που δεν είναι συμβεβλημένος με το ΙΚΑ που έχω την μικρή!

Οταν μου γράφει εμβόλιο, πάω στο ΙΚΑ και μου το γράφει η παιδίατρος του ΙΚΑ κανονικά, χωρίς να παρακολουθεί αυτή το παιδί!

Φαντάζομαι οτι υπάρχει κάποιου είδους "συνεργασία" μεταξύ τους!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω οταν το παιδι εκανε το εμβολιο στο ικα δεν χρειαζοταν να κλεισω ραντεβου.πηγαινα την εξεταζε και μετα εδινε το παραπεμπτικο και καναμε το εμβολιο.και δεν πληρωναμε τιποτα.δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι γιατι εμεις εδω και ενα χρονο εχουμε φυγει απο το ικα.αληθεια γιατι δεν ρωτας την παιδιατρο σου?δεν ειναι στο ικα?

Link to comment
Share on other sites

εμάς η παιδίατρός μας είναι στο ικα και της πάω το βιβλιάριο μας γράφει το εμβόλιο και μέσα σε 2-3 μέρες το πολύ την πάω στο ιατρείο της και το κάνουμε.θα μπορούσαμε να το κάνουμε και στο ικα αλλα το αποφεύγω γιατι δεν κλείνουμε ραντεβού,αλλα πρέπει να στηθούμε απο το ξημέρωμα.εξάλλου τα περισσότερα έχουν μηδενική συμετοχή και έξω να τα κάνουμε δεν τα πληρώνουμε

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites

To πρεβεναρ πηγαινεις στο ΙΚΑ σου το γραφει ο παιδίατρος του ΙΚΑ και στη συνέχεια το αγοραζεις από το φαρμακειο πληρωνοντας συμμετοχή 25% (περιπου 20) ευρω. Στη συνεχεια το κανεις στον παιδιατρό σου.

Link to comment
Share on other sites

To πρεβεναρ πηγαινεις στο ΙΚΑ σου το γραφει ο παιδίατρος του ΙΚΑ και στη συνέχεια το αγοραζεις από το φαρμακειο πληρωνοντας συμμετοχή 25% (περιπου 20) ευρω. Στη συνεχεια το κανεις στον παιδιατρό σου.

 

Είναι όπως τα λες μόνο που εδώ και λίγους μήνες καταργήθηκε η συμμετοχή και δεν πληρώνεις τίποτα :P Το μόνο εμβόλιο που είναι εκτός λίστας ΙΚΑ είναι το rotateq που το πληρώνεις 100%

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

yasemi

nea mamaka

ΝΑΝΤΙΑ1

ΤΙΤΗ

ilonka19

underage

σας ευχαριστω πολυ ολους για βοηθεια, κλεισαμε ρανδεβου εχτες για εμβολιο στο "μανα και παδι" Καλλιθεας για 2 φεβρουαριου και βλεπουμε. Ο παιδιατρος του ΙΚΑ αρνηθηκε να γραψει το εμβολιο :(.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πριν λιγο καιρο μπορουσαμε να γράψουμε στο Ικα κ το εμβολιο το INFARIX, τώρα όμως που πήγα στο Ικα, μου ειπανε οτι πλεον δεν γραφεται, παρα μονο στο Κεντρο Μάνας κ Παιδιού, δυστυχως θα το πληρώσω απο την τσεπη μου, μιας που τα εμβολια κ στα 2 παιδια τα κάνω στο σπιτι, εφόσον δεν εχω την δυνατότητα να τα τρεχω εκει, εφοσον δουλευω. Δηλαδή να χάνω 2 ώρες απο τηνδ ουλειά μου κ να τρεχω να τις αναπληρώνω με το να καθομαι παραπάνω? Κ η ταλαιπωρία?

Αν δεν δουλευα σίγουρα θα τα εκανα στο Κέντρο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...