Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ακυρο εμβολιο? (εμβολιο που συντηρηθηκε στην καταψυξη)


fasolaki

Recommended Posts

κοντευω να σκασω..

καναμε πριν απο 1,5 μηνα τα πρωτα μας εμβολια.το prevenar και το infanrix(αν βγαζω καλα τα γραμματα του γιατρου)

οταν τα πηρε ο αντρας μου απο το φαρμακειο του εδωσε το infanrix μαζι με μια παγοκυστη και του ειπε να το βαλει κατευθειαν στην καταψυξη..η μαλλον ετσι καταλαβε ο αντρας μου.

οταν πηγαμε το εμβολιο στο γιατρο μας ειπε πως δεν επρεπε να ειναι παγωμενο (κατεψυγμενο για την ακριβεια) αλλα ειπε πως δεν υπαρχει προβλημα.ετσι τα καναμε και τα 2.

οταν πηγε ο αντρας μου μετα απο μερικες μερες στο φαρμακειο το ειπε στον φαρμακοποιο (τοτε καταλαβαμε πως ειχε δεν ειχε καταλαβει καλα ο αντρας μου και πως αυτος εννοουσε να μπει στη καταψυξη η παγοκυστη και οχι και το εμβολιο που τα ειχε δεμενα μαζι με ενα λαστιχακι) του ειπε πως θα το ψαξει.

με πηραν λοιπον τηλ πριν απο λιγο και μου ειπαν πως απο την εταιρια εδω στην ελλαδα δεν ειναι 100% σιγουροι πως εχει πιασει το εμβολιο και πως θα επικοινωνησουν με την εταιρια στο εξωτερικο μηπως χρειαστει να το ξανακανουμε...

 

σας εχει τυχει η εχετε ακουσει ποτε κατι τετοιο?γιατι μεχρι να με παρουν να μου πουν σιγουρα θα σκασω απο τη στενοχωρια μου :cry::cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δεν ξέρω αν πρέπει να το ξανακάνεις αλλα να ξέρεις για την επόμενη φορά και κυρίως για τα εμβόλια που θα κάνετε το καλοκαίρι, ότι όταν παίρνεις το εμβόλιο απο το φαρμακείο να το βάζεις στο ψυγείο σου και όταν θα το πάς στο γιατρό να το βάλεις με μία παγοκύστη σε μία σακουλίτσα μέχρι να το κάνετε,όπως το έφερε και ο συζυγό σου απο το φαρμακείο δηλ.

πάντα όταν έχετε αμφιβολία ξαναρωτήστε καλύτερα να είσαι σίγουρος παρα να μένεις με την αμφιβολία.πάντως δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα απο τη στιγμή που δεν σου είπε τίποτα η γιατρός.δεν παίρνεις και μια δεύτερη γνώμη απο άλλο φαρμακείο να δείς τι θα σου πούν;

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι έχω καταλάβει, αφού γίνεται επαναληπτικό και στα δύο αυτά εμβόλια κι άλλες φορές, τότε δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα... Γενικά δεν πρέπει να καταψύχονται τα εμβόλια, διατηρούνται στο ψυγείο.

Link to comment
Share on other sites

ηταν το πρωτο μας εμβολιο και δεν το ξεραμε.

ο γιατρος ειπε πως δεν υπαρχει προβλημα, αλλα ο φαρμακοποιος θελει να να ειναι σιγουρος γιαυτο το ψαχνει..μα κι εγω να μην το κοιταξω ρε γμτ?ααφου ειδα το ενα που ειχα στο ψυγειο και ελεγε να μην καταψυχεται..γιατι να μην κοταξω και το αλλο?οπως ηταν μεσα στην καταψυξη το αφησα.. :cry:

αυτος που ειναι να σκασει ειναι ο αντρας μου..ηταν σιγουρος οτι ετσι του ειπε ο φαρμακοποιος..

αρχες φλεβαρη εχουμε το επαναληπτικο..μεχρι τοτε ελπιζω να ξερουμε..

 

ειναι τοσο τραγικο αμα χασει μια δοση?δεν μπορει να γινει αλλη φορα?

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς... Θα έχασε σίγουρα ένα μέρος της δραστικότητας του, αλλά αυτός είναι και ο λόγος που γίνονται και άλλες δύο δόσεις. Δεν υπάρχει λόγος να στεναχωριέσε.......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από ένα πρόχειρο search που έκανα, το κατεψυγμένο εμβόλιο μπορεί να θεωρηθεί ως αποτυχημένος εμβολιασμός. Τουλάχιστον δεν έχει αρνητική επίδραση στο μωρό.

Ίσως, να πρέπει να το ξανακάνεις, αλλά πρέπει να περιμένεις την απάντηση της εταιρείας και να το συζητήσεις με τον παιδίατρο. Όταν το χαρτί μέσα γράφει να μην καταψύχεται κάποιος λόγος θα υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

μολις με πηραν τηλεφωνο απο το φαρμακειο..μιλησαν με την εταιρια,

το εμβολιο κατα πασα πιθανοτητα ειναι αδρανες.αλλα για να μην το επαναλαβουμε χωρις να χρειαζεται μου ειπαν να κανω μια εξεταση αιματος να δουμε αν το μωρο εχει τα αντισωματα του εμβολιου.

αν ναι το εμβολιο επιασε.αν οχι το επαναλαμβανουμε.

 

οποτε το επιπλεον τσιμπημα δεν το γλιτωνουμε..την τυχη μου μεσα...

Link to comment
Share on other sites

Ρε φασολάκι μεγάλη ταλαιπωρία για το τίποτα. :( Τουλάχιστον έτσι θα ειστε σίγουροι!

 

 

δεν ξερω βρε συ...

με τρεις παιδιατρους παντως που μιλησα μου ειπαν να μην αγχωνομαι, και πως γιαυτο υπαρχουν τα επαναληπτικα.

και πως για να μην ταλαιπωρηθει τωρα το παιδι με εξετασεις αιματος να περιμενω να ολοκληρωσει ολες τις δοσεις και μετα να κανω εξετασεις.

το ιδιο λεει βεβαια και ο δικος μου..απλα ο φαρμακοποιος το εψαξε πολυ και με αγχωσε..

λεω να ακολουθησω αυτο που λεει ο παιδιατρος μου (και οι αλλοι τρεις που πηρα για μια ακομα γνωμη) και να ηρεμησω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...