Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Τοκετός & Μαιευτήριο > Μετά τον τοκετό

Notices

Ποτέ πια μόνα - γνωμοδότηση ΣτΠ κόλαφος ! 

Γνωμοδότηση Συνήγορου του Πολίτη/Παιδιού σχετικά με απομάκρυνση γονέων από το δωμάτιο κατά την διάρκεια ιατρικών πράξεων στα παιδιών τους!   

Επιτέλους δικαίωση για τους γονείς που παλεύουν για το αυτονόητο! Ένα βήμα πιο κοντά βρίσκονται οι γονείς που υποστηρίζουν το αυτονόητο, να είναι παρόντες σε κάθε ιατρική πράξη, στην οποία το παιδί έχει τις αισθήσεις του, εφόσον δεν υπάρχει άλλος συγκεκριμένος λόγος που να δικαιολογεί την απομάκρυνσή τους.

Η εμπεριστατωμένη εισήγηση με βιβλιογραφία και όλα τα σχετικά παραρτήματα, δίνει βάση στο αίτημα όλων αυτών των γονέων, που προσπαθούν εδώ και χρόνια να πείσουν τους επαγγελματίες υγείας να δρούν υπέρ του συμφέροντος του παιδιού.

Αναδεικνύει το προφανές, ότι δηλαδή η παρουσία του γονέα θα πρέπει να επιτρέπεται και να ενθαρρύνεται! Επίσης αναφέρεται και στην περίπτωση των εφήβων των οποίων η ανάγκη για παρουσία του γονέα, επίσης θα πρέπει να γίνεται σεβαστή. Όπως αναφέρει, η απομάκρυνση εάν είναι απαραίτητη θα πρέπει να έχει ειδική κατά περίπτωση αξιολόγηση. Ελπίζουμε εδώ να υπάρξει ειδική αναφορά στις περιπτώσεις που μπορούν να δικαιολογούν μια τέτοια "κατά περίπτωση" απομάκρυνση, πχ σε περιπτώσεις ψυχικών ασθενειών του γονέα, ή υποψίας κακοποίησης (έλειπε αυτή η περίπτωση απο την ετυμηγορία) κα.

Η απόφαση, πολύ ευγενικά, αλλά ξεκάθαρα, υποδεικνύει ότι είναι απαραίτητο να θεσμοθετηθεί ειδική οδηγία, η οποία θα οδηγήσει και σε καλύτερη εκπαίδευση των ειδικών, στο να παρέχουν αυτό που οφείλουν, το οποίο όπως αναφέρει ο συνήγορος του πολίτη, δεν είναι μόνο η παροχή ιατρικής φροντίδας αλλά και η ορθή μεταχείριση του ασθενούς. Το αυτονόητο δηλαδή.  

• Διαδώστε την είδηση στα μέσα δικτύωσης έτσι ώστε να ακουστεί δυνατά!
    Link του άρθρου:http://parents.org.gr/health/a568
    .

Μετά τον τοκετό Οι επόμενες ημέρες και μήνες - τι πρέπει να προσέξετε, λόχεια, πρώτη επίσκεψη, πάπ τέστ, περίοδος (έμμηνος ρύση)

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 01-01-09, 11:51   #1
eirinoula26

Το avatar του χρήστη eirinoula26

eirinoula26 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή 2 φορες αιμοραγια μετα τον τοκετο.. φοβαμαι για την ζωη μου!

Γεια σας ξανα και απο μενα.. τοσα προβληματα στην εγκυμοσυνη γεννησα φυσιολογικα και πιτσευα οτι ολα ητανε καλα... ελα ομως που τελικα δεν ητανε .. επαθα 2 φορες αιμοραγια τρομερη μετα την γεννα μεσα σε 1 βδομαδα! εκανα 2 φορες αποξεση και τωρα η ψυχολογια μου ειναι πιο κατω απο ποτε.. αρχισα πλεον να φοβαμαι για την ζωη μου...
Ο χρήστης eirinoula26 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-01-09, 14:22   #2
natasaZ

natasaZ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημερα και καλή χρονιά.
Δεν εχω ξανακουσει κατι τέτοιο αλλα ο γιατρος σου τι λέει? Δεν ειναι και φυσιολογική η αιμοραγια χωρις λόγο.

Ο χρήστης natasaZ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-01-09, 15:00   #3
Olg@

Το avatar του χρήστη Olg@

Olg@ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ελα βρε Ειρηνούλα τι έγινε;;; Ο γιατρός σου τι λεει για όλο αυτό, που το αποδίδει;;; Γιατί οι αιμοραγίες και οι αποξέσεις ... μηπως δεν σε καθάρισε καλά μετα τον τοκετό;;; Να επαιρνες και μια ακόμα γνώμη γιατρού θα έλεγα εγώ ...
Να σου ζήσει και το μωράκι κοπέλα μου ...

Ο χρήστης Olg@ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-01-09, 16:09   #4
ssttaa

Το avatar του χρήστη ssttaa

Περιοχή: νικαια πειραια
ssttaa ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ειρηνούλα μην αφήνεις τον εαυτό σου να βυθίζεται σε μαύρες σκέψεις. Έχεις ένα πρόβλημα με τις αιμορραγίες. Θα σε βοηθήσει η σύγχρονη ιατρική να το αντιμετωπίσεις. Το μωράκι χρειάζεται τη μανούλα του χαρούμενη! Κάνε λίγο κουράγιο κι όλα θα πάνε καλά!
Να σου ζήσει το μωρουλίνι
Παλιά 01-01-09, 17:15   #5
eirinoula26

Προεπιλογή

Τι να πει οτι ναναι ειναι ο ανθρωπος.. μαλλον απο οτι μου ειπαν οι μαιες και οχι αυτος ητανε απο υπολλειματα.. με καθαρισε μια και στον υπερηχο φανηκε οτι ειχε και παλι ενα μικρο υπολειμα.. και μαλλον αυτο παλι μου εκανε την αιμοραγια αλλα αυτοι στο νοσοκομειο μου ελεγαν απο τα ραμματα ειναι.. τρεμω κοριτσια και το δυστυχημα ειναι οτι ειναι τωρα γιορτες και δεν μπορω να βρω καποιον εξωτερικο γιατρο.. τι θα κανω δεν ξερω..
Παλιά 01-01-09, 17:42   #6
natasaZ

natasaZ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αφου σου εκανε υπερηχο αν ηταν κατι πιθανον να το εντοπιζε. Οποτε μην ανησυχεις. Και οι μαιες κατι θα ξερουν. Απολαυσε τις γιορτες κι απο Δευτερα αν ειναι πηγαινε να παρεις και μια αλλη γνωμη, να ηρεμησεις...

Ο χρήστης natasaZ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-01-09, 22:44   #7
alcyon

Το avatar του χρήστη alcyon

Περιοχή: πολίτης του κόσμου
alcyon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σου έστειλα πμ.

Φιλικά alcyon
Ο χρήστης alcyon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-01-09, 05:15   #8
elenik

Το avatar του χρήστη elenik

elenik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Aλλαξε γιατρο

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!
Ο χρήστης elenik δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-01-09, 13:34   #9
eirinoula26

Προεπιλογή

Aλλαξα γιατρο κοριτσια.. Πηγα σε εναν που ειναι εξωτεερικος ξεγγεναει εδω στην κλινικη μας.. μου εκανε υπερηχο και βρηκε μεσα γαζα ξεχασμενη.. μου την εβγαλε.. μου εκανε υπερηχο στην μητρα και μου ειπε οτι και παλι εχει ενα μικρο υπολλειμα μεσα αλλα ειναι πολυ μικρο λεει και θα φυγει κατα 90% με το αιμα που εχω.. αντε να δουμε ελπιζω να μην εχω αλλη αιμοραγια ελεος..

Παλιά 03-01-09, 19:27   #10
DaF

DaF ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Να σου πάνε όλα καλά και μετά να κάνεις μήνυση...αν είναι δυνατόν..!γάζα!!

Ο χρήστης DaF δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-01-09, 20:11   #11
alcyon

alcyon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DaF
Να σου πάνε όλα καλά και μετά να κάνεις μήνυση...αν είναι δυνατόν..!γάζα!!
Συμφωνώ απόλυτα!
Παλιά 04-01-09, 23:18   #12
marina28

marina28 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γάζα? Με τα χίλια είναι για μήνυση ο άνθρωπος! Είναι δυνατόν? Πού γέννησες?

Περαστικά σου και τώρα που άλλαξες γιατρό να σκέφτεσαι θετικά και όλα θα πάνε καλά, με το καλό να ηρεμήσεις κοριτσάκι μου και να χαρείς το παιδάκι σου!
Παλιά 04-01-09, 23:25   #13
ssttaa

ssttaa ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

περαστικά κοπέλα μου! είναι τραγική η αμέλεια τους. ίσως θα έπρεπε να δημοσιοποιούνται αυτά τα θέματα για να μην την πατήσουν κι άλλες!
Παλιά 05-01-09, 09:37   #14
nat-left

Το avatar του χρήστη nat-left

nat-left ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ssttaa
περαστικά κοπέλα μου! είναι τραγική η αμέλεια τους. ίσως θα έπρεπε να δημοσιοποιούνται αυτά τα θέματα για να μην την πατήσουν κι άλλες!
συμφωνώ μαζί σου ως προς τη δημοσιοποίηση (και με τις παραπάνω κοπέλες που λένε για μήνυση) αλλά αν τυχόν η κοπέλα αναφέρει όνομα και κάποιοι το μεταφέρουν στο γιατρό και ο γιατρός της κάνει μήνυση για συκοφαντική δυσφήμιση πάλι χαμένη θα είναι.... δυστυχώς οι γιατροί υπερασπίζονται ο ένας τον άλλον και δύσκολα καταθέτει ο ένας εναντίον του άλλου.
Παλιά 05-01-09, 09:42   #15
roulaki71

Το avatar του χρήστη roulaki71

Περιοχή: ΤΡΙΚΑΛΑ
roulaki71 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αυτο ειναι αληθεια. Δυσκολα δικαιωνεσαι σε διαμαχη με γιατρους. Ας ηταν ως εδω τουλαχιστον.

Το πιο τρελο που ειχα ακουσει ηταν καταγγελια στην τηλεοραση για γυναικολογο που μετα την γεννα κι αφου η κοπελα σχιστηκε εραψε το εντερο με την ουρηθρα με αποτελεσμα να βγαινουν ακαθαρσιες απο τον κολπο και παραλιγο να παθει σοβαροτατη ζημια.
Παλιά 07-01-09, 17:39   #16
eirinoula26

Προεπιλογή

marina28 στο μποδοσακειο νοσοκομειο της πτολεμαιδας γεννησα.. εκει εγιναν ολα αυτα.. αφηστε που οταν πηγα με την αιμοραγια αντι να μου κανει πρωτα εναν υπερηχο να δει που βρισκεται η ετια της αιμοραγιας αυτος με εβαλε κατευθειαν χειρουργειο και τις 2 φορες και δεν κοιταξε που βρισκετε η ετια για αυτο και δεν με καθαρισε καλα στην πρωτη αποξεση και απο οτι φενετε και στην 2η.. μου εχουν κανει εκτος απο μεγαλη ζημια σωαματικη αλλα και ψυχολογικη.. ουτε το μωρο μου δεν μπορω να κοιταξω απο το φοβο μου.. τωρα αν γινει ξανα κατι θα παω στην κλινικη να το αντιμετωπισει ο γιατρος μου και οχι στο νοσοκομειο.. ειναι για μυνηση αλλα που να βρεις ακρη..
Παλιά 07-01-09, 17:42   #17
ssttaa

ssttaa ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

προσπάθησε να σκέφτεσαι θετικά! δεν είναι απαραίτητο να γίνει κάτι ξανά, μην το βάζεις στο μυαλό σου!
Παλιά 09-01-09, 17:28   #18
eirinoula26

Προεπιλογή

δυστηχως δεν μπορω να ηρεμησω νομιζω οτι κατι θα γινει παλι και αυτην την φορα θα ειναι μοιραιο.. βαζω συνεχως μαυρες σκεψεις στο μυαλο μου και δεν μπορω ουτε τα βραδια να κοιμηθω.. αφηστε οταν νοιωθω να τρεχει λιγο αιμα η υγρα.. κοντευω να παθω καρδια εκεινη την στιγμη.. νομιζω οτι σε λιγο θα χρειαστω ψυχιατρο.. δυστηχως με κατεστρεψαν .. σκεφτομαι οτι δεν θα προλαβω καν να σαραντησω.. χρειαζομαι βοηθεια..
Παλιά 09-01-09, 20:10   #19
DaF

DaF ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καταρχάς βρες έναν πολύ καλό γυναικολόγο να σε εξετάσει αναλυτικά αλλά να μη σε ταλαιπωρήσει άλλο ( να μη σε βάλει να πάρεις φάρμακα και να κάνεις ένα κάρο εξετάσεις ...και απευθύνσου σε μία καλή μαία για να την έχεις από κοντά τώρα που περνάς δύσκολα, οι μαίες βοηθούν ψυχολογικά και πρακτικά μία λεχώνα, σε όλα. Μην αφήνεσαι στο φόβο, δεν θα κάνεις τίποτα έτσι, το μωρό σου σε χρειάζεται περισσότερο από ποτέ, πρέπει να δράσεις!

Παλιά 09-01-09, 20:24   #20
eirinoula26

Προεπιλογή

Daf που να την βρω την μαια εδω πτολεμαιδα... η θα δουλευουνσ το νοσοκομειο η και εγω δεν ξερω που.. ασε απο γυναικολογους εχει φοβηθει το ματι μου εδω περα.. και στον εξωτερικο που πηγα του ειπα οτι ποναω και εχω υγρα και αντι να μου δωσει να κανω εξεταση κολπικου υγρου και καλιεργεια ουρων αυτος μου ειπε ε θα πονας τι να σε κανω.. αστα ειμαι σε χαλια κατασταση δεν ξερω τι θα γινει ουτε και τι θα κανω..
Παλιά 09-01-09, 20:31   #21
DaF

DaF ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

δεν έχεις δικούς σου ανθρώπους να σε βοηθήσουν; φίλες που αντιμετώπισαν δύσκολες καταστάσεις και έχουν έναν καλό γιατρό; γιατί δε βάζεις και ερώτηση στις διάφορες θεματικές του φόρουμ για αναζήτηση καλού γιατρού ή καλής μαίας κάπου κοντά σου;Με το να λες ότι φοβάσαι τους γιατρούς και ότι "που θα βρεις μαία" απλά δεν θα κάνεις τίποτα και θα παραδοθείς στο φόβο.
Ζεις και το μωρο σου είναι καλά!Άρα λύσεις υπάρχουν!

Παλιά 09-01-09, 21:06   #22
politimi

politimi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ειρηνούλα να σου ζήσει το μωράκι σου και καλό σαράντισμα!
Εύχομαι να ξεπεράσεις γρήγορα αυτή την άχαρη περίοδο που διανύεις.Η αλήθεια είναι οτι η λοχεία είναι δύσκολη για τις περισσότερες.. Πάρε μια βαθειά αν΄σα βγάλε τον αέρα έξω και να ξεκουράζεσαι όσο μπορείς.Όση βοήθεια σου προσφέρεται να μην χάνεις ευκαιρία να την απολαμβάνεις, και όταν την χρειάζεσαι να το λές και όταν τη χρειάζεσαι μα δεν σου προσφέρεται να την ζητάς! Είναι μια φάση αλλά θα περάσει και όλα θα είναι διαφορετικά! Σου εύχομαι καλή υγεία κ να σου ζήσει το μπουμπουκάκι..

Ο χρήστης politimi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-01-09, 22:43   #23
alcyon

alcyon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σου έστειλα πμ το μεσημεράκι
Παλιά 14-01-09, 17:55   #24
eirinoula26

Προεπιλογή

alcyon σε ευχαριστω μιλησα και με εναν γιατρο θεσσαλονικη θα κατεβω καποια στιγμη να με δει .. μεχρι στιγμης δεν εηινε κατι αλλο εχει απο της 29/12 την τελευταια φορα που ειχα παθει αιμοραγια και μεχρι τωρα ολα καλα.. τα λοχεια απο οτι φενεται σταματανε σιγα σιγα γιατι πριν 5 μερες ειχα ροζ αιμα και τωρα εχω κατι καφε υγρα..

Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 14-01-09, 22:32   #25
alcyon

alcyon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eirinoula26
alcyon σε ευχαριστω μιλησα και με εναν γιατρο θεσσαλονικη θα κατεβω καποια στιγμη να με δει .. μεχρι στιγμης δεν εηινε κατι αλλο εχει απο της 29/12 την τελευταια φορα που ειχα παθει αιμοραγια και μεχρι τωρα ολα καλα.. τα λοχεια απο οτι φενεται σταματανε σιγα σιγα γιατι πριν 5 μερες ειχα ροζ αιμα και τωρα εχω κατι καφε υγρα..
Δεν κάνει τίποτα γλυκιά μου, απλά έχω ζήσει κι εγώ αιμορραγία και σε καταλαβαίνω. Σημασία έχει να είσαι καλά και ήρεμη. Σου εύχομαι τα καλύτερα!
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές