Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΕΒΕ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ..ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ??


Recommended Posts

η ερωτηση μου λεει το εξης:

 

οταν με το καλο γεννησω και τελικα ΔΕΝ ασφαλισω το μωρο στο δικο μου ταμειο το οποιο ειναι ΙΚΑ και το ασφαλισω στο ταμιο του ανδρα μου ΟΑΕΕ (πρωην εμπορων και ΤΕΒΕ) ξερετε αν παρολα αυτα κανονικα θα παρω τα επιδοματα μου απο το ΙΚΑ και τον ΟΑΕΔ η πρεπει να ειναι ντε και καλα ασφαλισμενο το μωρο στο αντιστοιχο ταμειο δηλ ΙΚΑ?

 

Επισης..ως ασφαλισμενη στο ΙΚΑ, εγγαμη με ενα παιδι στις εισφορες του εργοδοτη θα του αυξηθει το ποσο η θα πληρωνει τα ιδια μεχρι σημερα μηνιαιως για μενα?

 

οποια καλη κοπελα εχει υποψιν τα παραπανω ας μου πει..ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ πήρα ωραιότατα το επίδομα του ΙΚΑ ενώ ο μπέμπης είναι ασφαλισμένος στο Δημόσιο.

 

Αλλά για τη δέυτερη ερώτηση δεν έχω απάντηση...

 

Με το καλό! :D

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

η ερωτηση μου λεει το εξης:

 

οταν με το καλο γεννησω και τελικα ΔΕΝ ασφαλισω το μωρο στο δικο μου ταμειο το οποιο ειναι ΙΚΑ και το ασφαλισω στο ταμιο του ανδρα μου ΟΑΕΕ (πρωην εμπορων και ΤΕΒΕ) ξερετε αν παρολα αυτα κανονικα θα παρω τα επιδοματα μου απο το ΙΚΑ και τον ΟΑΕΔ η πρεπει να ειναι ντε και καλα ασφαλισμενο το μωρο στο αντιστοιχο ταμειο δηλ ΙΚΑ?

 

Όχι δεν υπάρχει πρόβλημα..τα επιδοματα τα λαμβάνεις κανονικά....

 

 

Επισης..ως ασφαλισμενη στο ΙΚΑ, εγγαμη με ενα παιδι στις εισφορες του εργοδοτη θα του αυξηθει το ποσο η θα πληρωνει τα ιδια μεχρι σημερα μηνιαιως για μενα?

 

οποια καλη κοπελα εχει υποψιν τα παραπανω ας μου πει..ευχαριστω

 

Εξαρτάται αν το προβλέπει η συμβαση σου. Υπάρχουν συμβάσεις που δεν υποχρεωνουν τον εργοδότη να σου δώσει επίδομα τέκνου πχ.υπάλληλος γραφείου (σε αυτή τη περιπτωση το λαμβάνεις απο τον ΟΑΕΔ ), υπάρχουν όμως και συμβάσεις που τον υποχρεώνουν τον εργοδότη πχ. β.λογιστή...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ πήρα το επίδομα από το ΙΚΑ παρόλο που το παιδί είναι στην ασφάλεια του άνδρα μου. Όσο για το δεύτερο ερώτημα επίσης δεν έχω απάντηση :D

glitterfy071816980D37.gif 767d1f5390.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα.ο γιος μου ειναι ασφαλισμενος στο ταμειο μου(ΟΑΕΕ).δικαιουμαστε το επιδομα τεκνων του ΟΑΕΔ;(98ε το χρονο για το καθε παιδι)ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγώ είμαι στο Ικα και ο άντρας μου είναι στο ΤΕΒΕ.

 

Σημειώστε οτι εγώ εργάζομαι στον άντρα μου.Εφόσων ασφαλίσουμε το παιδι στο ΤΕΒΕ, ξέρετε περίπου τι δικαιούμαστε??

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα σας,

 

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την όλη διαδικασία για την απόκτηση του επιδόματος από τον Ο.Α.Ε.Ε (πρώην Τ.Ε.Β.Ε).

 

Καταρχήν να αναφέρω ότι εγώ, ο σύζυγος, είμαι Ελ. Επαγγελματίας όπου συνεπάγεται και η ασφάλιση στον Ο.Α.Ε.Ε. Η σύζυγος μου, ήταν ανασφάλιστη μέχρι και που γέννησε, δηλαδή όταν γέννησε δεν είχε ασφάλεια. Αυτό γιατί παντρευτήκαμε και την επομένη γέννησε - οπότε και δε πρόλαβα να την εντάξω στο βιβλιάριο μου σα προστατευόμενο μέλος (οικογενειακό βιβλιάριο).

 

Αφού γέννησε και φύγαμε με το μωράκι μας από το μαιευτήριο τότε πήγα στον Ο.Α.Ε.Ε όπου και εντάχθηκε η σύζυγος στο βιβλιάριο υγείας.

 

Την ίδια μέρα λοιπόν που έκανα την ένταξη της, κατέθεσα και τα δικαιολογητικά (ληξιαρχείο, ΑΜΚΑ, πράξη γάμου, υπεύθυνη δήλωση, απόδειξη μαιευτηρίου) και προς μεγάλη μου έκπληξη την ίδια στιγμή πήρα και την επιταγή ημέρας στα χέρια μου! (800 ευρώ αν θυμάμαι καλά).

 

Το ίδιο έγινε και για τα έξοδα νοσηλείας του μωρού μας. Λόγο χαμηλού βάρους εισήχθηκε στην Μονάδα Νεογνών του μαιευτηρίου για 5 μέρες. Μετά την παραμονή μας στο μαιευτήριο, κατέθεσα τα δικαιολογητικά (αφού εντάχθηκε και το μωρό στο βιβλιάριο - πάλι την ίδια μέρα) βεβαίωση ΕΚΑΒ, απόδειξη μαιευτηρίου, ΑΜΚΑ μωρού, έγκριση από Ιατρούς - και κόπηκε πάλι επιταγή ημέρας, με κάλυψη κόστους 100% της Μονάδας Νεογνών.

 

Όλα τα παραπάνω τα παραθέτω για την καλύτερη πληροφόρηση σας για το δικαίωμα του επιδόματος τοκετού στο ταμείο του Ο.Α.Ε.Ε.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

θα ήθελα να πω και εγώ εδώ για να ενταχθεί προστατευόμενο μέλος στο ΤΕΒΕ ΟΑΕΕ δηλαδή

 

για να ενταχθείς χρειαζονται τα εξής δικαιολογητικά

 

1 φωτογραφία διαβατηρίου

1 ληξιαρχική πράξη γάμου (ή πιστοποιτ οικογ καταστασης πχ)

1 εκκαθαριστικό αντρα(προηγουμενου ή τωρινου ετους)

1 εκκαθαριστικό γυναίκας (προηγουμενου ή τωρινου ετους)

 

2 χαρτια αιτησεις που στα δίνουν εκεί

 

1 βεβαίωση απο το ικα της περιοχής σου οτι εχεις διαγραφεί -το δινουν την ιδια μερα. (ψαχνεις στο ικα το τοπικό, και με την ταυτότητά σου πας, και δηλώνεις ότι θελεις διαγραφη, αν εχεις το βιβλιαριο υγειας το δινεις να το ακυρωσουν αν οχι υπογραφεις εκει οτι το χασες, εχουν τις σχετικες αιτήσεις)

 

και γινεται σε μια μέρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...